K. armenschool te onttrekken aan den open baren dienst en om een strook terrein aldaar te ruilen mot de Congregatie van O. L. De lieer V a 11 E c k vroeg of in de plaats van den nu onttrokken een andere steiger komt. Zeer velen maken thans daarvan ge bruik en zullen groot ongerief ondervinden van de opheffing. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. omtrent die gebruikmaking anders waren ingelichtbovendien is vlak daarbij een goede fioinp die nu reeds veel gebruikt wordt voor iet spoelen. Ook mag men het spoelen in da binnengrachten niet te veel encouragee- ron. Dc heer Van Eek verklaarde verder niet tegen de onttrekking te zijn. doch vroeg of zij die hier spoelen en dat zijn er, naar spr. dagelijksohe opmerking, niet wei nigen het grachtwater werkelijk zoover ontreinigen. Dat water is nog even goed als vroeger; beter wellicht, door de betere spuiing. De Voorzitter zeide, dat het D. B. desnoods zou kunnen overwegen een anderen steiger te maken. Van het oude gaat men niet zoo spoedig af; een goede zaak trou wens. Wethouder Visser betoogde, dat de ze steigers een erfenis zjjn vun het voorge slacht, doch dat zij bij de Geneeskundige commissie in kwaden reuk staan. Met eeni- ge stappen verder is men trouwens aan den steiger in het Plantsoen in de Beek. De heer Van Es veld vroeg of er be zwaren zijn ingekomen na de aanplakking va het bericht dat men zou overgaan tot omrekking. De Voorzitter: geene. De heer Van E s v e 1 d had dit wel ver moed. liet was een byna niet te lezen ge- hectographeerd stuk papier. Spr. zou wel in overweging willen geven, voortaan voor deze weinig geletterden dergelijke aankondi gingen flink duidelijk te doen drukken. l)e Voorzitter deed toezegging hieraan, Zoo noodig, gevolg te geven. Aan de orde kwam nu een voorstel tot nadere regeling van het onderwijs in Geschie- schiodenife en Aardrijkskunde aan het Gym nasium, strekkende om den heer A. M. Kolle- wijn Nz. met ingang van 1 September 1899 te otHhelfen van een deel oer lessen, hem 11 lesuren per week te doen geven en di overige uren door een tijdelijk leeraar, wiens bezoldiging f 1000 per lesuur per jaar zal bedragen en voor wien de heer Kollewijn f200 van zijn jaarwedde zal afstaan. Z. hst werd conform het gunstig praadvies beslo ten. Deze schikking is voorgesteld door den heer Kollewyn. Het Curatorium adviseerde gunstig omtrent dezen ambtenaar, doch vond geen vrijheid hem voor te dragen voor pen sioen wegens gevorderden leeftijd, omdat de geldmiddelen dit niet toelaten. M r. H e y 1 i g e r s betreurde het dat een zoó verdienstelijk ambtenaar, diode Gemeente zóo lang heeft gediend, bij gebreke eener behoorlijke pensioensregeling, nog niet kan worden gesteld in het genot eener welver diende rust. De V o o r z i 11 e r antwoordt, dat in de ontworpen pensioens-regeling dergelijke hooge pensioenen niet worden bedoeld. Spr. juichte net toe, dat den hoer Kollewyn nog de krach ten resten, op deze wijze in de zaak te voor zien, waardoor hij tevens in beter conditie komt, dan door het pensioen waarop hij aan spraak zou kunnen maken. Het primitief kohier der Inkomstenbelas ting werd hierna vastgesteld op f02387 en het bedrag van helling voor 1899 gefixeerd 3%, op beide z d. on z. h. st. Hierna werd besloten, aan de Meisjes school een onderwijzeres in Handteekenen te benoemen, op een salaris van f100. Wet houder Visser en de heeren Hamers en Van Beek stemden tegen. Wethouder Visser verklaarde, reeds in de vergaderingen van B. en VV. tegen dit voorstel te zijn geweest; bij de hooge uilgaven welke het onderwijs vordert, vond spr. geen vryheid om nu óok nog vak-onderwijs te gaan invoeren op een Lagere school. Men zegt wel, dat dit tijde lijk zal zijn, doch spr. sveet te goed wat dit betcekent. De heer Gerritsen heeft het voorstel inet veel genoegen gelezen en het verbazend toegejuicht. Het onderwijs moet hier ter stede op de eerste plaats uitstekend zijn en spr. hoopt, dat de Wethouder van Onderwijs óok zal komen met een dergelijk voorstel voor Wis- en Natuurkunde. De heer Cel os se, Wethouder van On derwijs. is het niet eens met zijn collega Visser. Deze 1' 100 zullen do duurte in liet onderwijs niet brengen. De Meisjesschool is bovendien geen gewone Lugere school doch een voor Meeruitgebreid Lager onderwijs, waar niet de beginselen van handteekenen doch liet handteekenen in zijn geheelen om vang moet onderwezen worden. Van do on- derwy/eresseri kan men niet vorderen, dat zij dit soort teekenondervvijs geven en waar nu hior een dame met dc Middelbare akie kan verkregen worden voor zóo luttel be drag, moet men deze gelegenheid met heide handen aangrijpen, óok omdat wellicht en kele leerlingen door dit tookenonderwijs een middel van bestaan zullen vinden. Ingekomen waren van .het Dagelijksoh Bestuur een concept verordening op het pensionneeren der Ge meente-ambtenaren en bedienden zal wor den gedrukt, bij de leden worden rondge- zondeu en in de afdeelingen behandeld van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van da overneming der wegen op het Kalfsveld, van het besluit tot opneming va" Kasgeld, van dat tot aankoop aer terreinen voor de Hoogere Burgerschool, van dat nopens de jaarwedde van den onderwijzer L. A. Slot alle aangenomen voor kennisgeving; van het Burgelijk Armbestuur de Rekening over 1898 in handen vau de Commissie voor de Gemeente-rekening. Aan het eind der zitting verzocht de heer Gerritsen verlof, een vraag te mogen doen omtrent de gunning door B. en W. van den bouw der Gasfabriek. Zijn de berichten in de plaatselijke bladen juist, dat de aannemer H. Timmer, te Mep- pel, die met f (35 780 minste inschrijver was, aanstonds na de opening der biljetten heeft verzocht buiten aanmerking te blijven, om dat hij zich bij het transporteeren bijna f 10000 had vergist? Zoo ja, wat heeft dan B. en W. gemoveerd, dit verzoek in te wil ligen? Heeft gemakzucht hier voorgezeten? Immers hierdoor is de deur opengezet voor allerlei knoeierij; want gaat men op dien weg voort, dar zal de minste inschrijver steeds ontslag vragen van zijn aanbod. De minste inschrijver staat én financieel én moreel hoogst gunstig bekend; spr. heeft hieromtrent zeer betrouwbare inlichtingen en als B. en W. hem hadden gehouden aan zijn woord, zou hij goed werk hebben gele verd en B. en W. zouden geen onaange naamheden met hem hebben gehad. Zonder te willen treden in de rechten van B. en W. bejammert spr. het, dat dezen den Raad niet bijeenriepen en diens meeuing vroegen. Thans betaalt de reeds zoo finan cieel zwakke Gemeente f13 000 meer dan zij behoefde te betalen, wijl do aannemer wien het werk is gegund f78 787 bedong. Als men spr. wil tegenwerpen, dat de ra ming van den Gemeente-architect zooveel hooger was, dan wil spr. meedeelen dat de huidige aannemer, dieeveneenszeergoed werk zal leveren, het zand voor de egaliseering van het terrein voor niets krijgt van den aan nemer der grondwerken voor het nieuwe station, iets wat de Gemeente-architect niet kan geweten hebben. Spr. weet ook niet of 't wel aan B. en W. bekend was, dat voor de aanbesteding de aannemers hebben ver gaderd in het Nieuwe station, met andere woorden, dat er een combinatie heelt bestaan, gelijk bij de aanbestedingen te Amsterdam waar wel 15 a 10 aannemers samendoen. In de toekomst zullen werkelijk knoeierijen voorkomen, indien B. en W. zóo licht den aannemer ontslaan van zijn contract. De Voorzitter zegt, dat hij den ge- achten iuterpellant aanstonds kan antwoor den wijl deze de beleefdheid had, zijn inter pellatie vóór de zitting aan te kondigen. Het spijt spr. dat de heer Gerritsen zoo weinig hecht aan den eersten grond van B. en VV, met name het immens verschil lus- sehen raming en inschrijvingssom. 11. en W. hechten zeer veel aan de opinie van den Gemeente-architect en deze verklaarde, dat de minste inschrijver het werk niet kon maken dan met groote schade, Het was voor B. en VV. alleszins aanneemlijk, dat Timmer ien groote vergissing had gemaakt en toen B. en W. werden geïnformeerd, dat hij fi nancieel en moreel in den besten reuk stond, rzelden zij niet, hem te ontslaan. De heer Gerritsen, repliceerend, zeide dat hij gehoopt had een ander motief te hooren en bleef bij zijn meening, dat aan de Gemeente een groot nadeel is toegebracht. Waarom is hier niet geschied wat wèl te Amsterdam gebeurtdat iswaarom is de Raad niet gehoord? Zeer vermoedelijk ware dan f 13009 voor de Gemeente bespaard. De Voorzitei' antwoordde, dat B. en W. meenden Timmer in groote moeilijkhe den te zullen brengen en wilden, waar zij moraliter waren overtuigd van zijn goede trouw, hein niet een aanzienlijk bedrag dooi den neus boren. Dat. de Raad niet in laatste instantie is gehoord, ligt hierin, dat B. en W. de overtuiging hebben, dat zij het hun eenmaal door den Raad opgedragene niet zoo spoedig van zich mogen afschuiven. Het sterkst evenwel woog de overweging, dat men in Augusts geheel gereed moet zijn en er dus niet mocht of kon getalmd worden. Wethouder Visse r was bij de be slissing omtrent het ontslaan volkomen een stemmig met B. en W. Het cijfer f 10000 hoorde spr. thans voor het eerst. Het minings- cijler kan spr. hier moeilijk in het openbaar noemen, doch het is zeer aanzienlijk hooger dan de inschrijvingssom van Timmer, en de Gemeente-architect verklaarde, dat deze het werk niet kon maken voor f05000. B. en W. mochten, na de vele gunstige getuigenis sen over Timmer, niet gelooven aan kwade j trouw en moesten toch óok rekening hou den met het fatsoen der Gemeente. De hoer Gerritsen eindigde met. te zeggen, dat hij nu geen motie wilde indie nen ten einde geen onzuivere stemming toe J verkrijgen, doch dat hij te gelegener tijd met een voorstel ïal komen om over de gunning van dergelijke belangrijke werken in den vervolge te doen beslissen door den Raad. Hierna werd de vergadering gesloten. De Maandag vastgestelde kiezerslijst voor 1899 bevat voor de Tweede Kamer der Sta- ten-generaal 1483, voor lie Provinciale Sta ten 1473 en voor den Gemeenteraad 1376 personen. Op die lijst komen 40 kiezers meer voor dan ten vurigen jure. Voor liet veranderen van misstellingen daarin zie men de kennisgeving aan liet hoofd van dit nummer. Door den Keurmeester der visch zijn in het afgeloopen jaar afgegeven 3520 keur- brieljes. Aan den afslag werden 79 partijen en aan de Groote Kopoel 0 schuilen visch gekeuid. Afgekeurd werden 15 partijen visch- in een brief over den brand der kerk te Overschie in het vHaagsche Dagblad'' komt het volgende voor «Een droevig denkbeeld, de kerk weg, al leen wat beenderen, nu, door die oorzaak aan het licl4 gekomenmaar droevig nog, wee moedige als 't waar is, wat een der oudste Overschieënaars, mij mededeelde, dat dit het gebeente zou zijn van onzen grooten staats man Old en bar ne veld, die hier begraven zou zijn Het gebeente van dien man daar te midden van dien vuurgloed, nu blootgesteld aan wind eu weer Weet ook een van onze lezeis, zoo zou den wij wel willen vragen, of dit juist is en of het stoffelijk hulsel van den grooten Amers- foorter inderdaad is bijgezet te Overschie? Bij de ten Raadhuize gehouden openbare aanbestedingen van 1 het uitdiepen der bin nengrachten en haven werd ingeschreven door: P. van Dijk, te Scherpenzeel, voor f708; G. de Bruin, te Woudenberg voor f709; en C. Leenheer, te Heinoord, voor 1736; 2 de levering van 40000 waalstraatklinkers door J. van den Berg en Th. W. Bonte, te Amersfoort,respectievelijk voorf720en f700; en 3 het bouwen van een keuken achter de woning van den hoofdagent van politie J. P. de Jager, door J. Kiarenbcek, J. van der Geest en H. Heilijgers, respectievelijk voor f773, f814 en f834. Aan de beide minste inschrijvers der 2 eerstgenoemde perceelen werd do gunning verleend, doch het 3e perceel werd, als verre boven de raming, niet gegund. De heer J. C. F Prikken, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot lid der examen-commissie voor surnumerairs bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, welk examen in Juli en Augustus zal worden gehouden. Gelijk hierna vermeld wordt, is onze vroegere stadgenoot dr. J. Oainpert benoemd tot inspecteur van het Middelbaar onderwijs. Het vijfjarig bestaan van «Onderlinge Hulp" werd Maandag herdacht in de Alge- meene ledenvergadering, gehouden in de bo venzaal van «De Keizerskroon". De Voorzitter, schetste de oprichting eu het bestaan, en bracht aan de Eere-voorzit- ter, cie mede aanwezig was, hulde voor het goede beleid bij de oprichting en den helderzien den blik, welke voor de toekomst in het Regle ment is neergelegd Lang zou deze ver- eeniging kunnen bestaan onder een goed beheer en met medewerking der leden, die nogmaals met kracht werden gewezen, een voorbeeld te nemen aan enkele leden aan wie door de vereeniging dit jaar groote som men moesten worden uitgekeerd wegens ziekten, meestal ten gevolge van verwoesting van hun lichaam door het misbruik van ster kedrank, voorheen door hun bedreven. Streng zou de hand worden gehouden aan aii. 11 1. b. waarin wordt bepaald, het recht van lidmaatschap te ontnemen, aan hem, die aan wangedrag zich schuldig maakt. Eenmaal werd een lid geschorst wegens wangedrag, tweemaal werd een lid gewaarschuwd hier- hiermee hoopt de Voorzitter de vereeniging op het gehalte te brengen, de kern der werk lieden waardig. Zichtbaar zegenrijk werkte deze vereeni ging sinds 5 jaar; het ledentalgroeid steeds aan 'en zij die op het ziekbed werden ge worpen, hadden de voldoening, de vruchten te plukken van hun voorzorg, door lid de zer vereeniging te worden. In het Bestuur kwam geen verandering doordien alle gekozenen hun herbenoeming zich lieten welgevallen. Ook gecomiiteerdeu werden herbenoemd. In deze vijf «boekjaren werd uitgekeerd aan zieke leden het niet onaanzienlijk bedrag van f3785.09. Een kleine f3800, door de leden zeiven voor het mecrendeel bijeengebracht! De vijfde voorstelling vanwege de «Garan- ten-vereenigiiig" in dit seizoen gegeven, is een waardig slot geweest. Men moge niet eenstemmig denken over do letterkundige waarde van «Adrienno Le- eouvreur" als stuk, geheel naar aller geae! heeft het Bestuur der G. V. gehandeld door aan Mevrouw Bouwmeester en aan haar broeder Louis een ruiker en een krans te schenken met linten in de kleuren van Amersfoort. En dat het ijverig pogen van hot Bestuur meer en meer naar vvairde wordt geschat, blijkt wel hieruit dat in het nu afgeloopen seizoen het aantal garanten is toegenomen met een kleine 100. Is op die wijze getoond hoezeer men het op prijs stelt, iets goeds te zien, gaarne brengen we aan deze plaats den dank over aan het Bestuur voor de vele moeite welke het zich getroostte om zooveel genots te verschaffen. In de Donderdag 30 dezer, des avonds half- acht, te houden Nutsvergadering met dames zal als spreker optreden dr. j. Dyserinek, uit Rotterdam. Naar wij uit goede bron vernemen, is de vijfde tentoonstelling van aquarellen enteeke- ningen, die aanvankelijk op Zaterdag en Zondag, 25 en 26 Maart a. s. zou plaats hebben en de portefeuille van Mevrouw Bingham te Utrecht te aanschouwen zou geven, door bijzondere omstandigheden uit gesteld tot in de eerste helft van April. De Fancy-fair te Utrecht, ten behoeve van een Sanatorium voor minvermogende borst- lijders in ons vaderland, zal eerst den31sten Mei en volgende dagen plaats hebben. Dien tengevolge worden door het Bestuur de in zendingen tot 30 April tegemoet gezien. Met ingenomenheid kan het Bestuur ver melden de ontvangst van aanzienlijke kunst werken, waaronder van Thérèse Schwartze, David Bles en nog verscheidene andere be roemde artisten. Ook op ander gebied ontvangt het Be stuur dagelijks zeer smaakvolle zaken en beveelt zich bij voortduring aan in de be langstelling der ingezetenen van de provin cie Utrecht. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde G. vau der V., zonder vaste woonplaats en thans in verzekerde bewaring te Utrecht, beklaagd van diefstal van een zilveren cylinder-hor- loge uit de woning en ten nadeele van M. P., huisvrouw van VV. T., te Amersfoort op 31 Januari geploegd, tot3 maanden; en F. K., te Amersfoort, beklaagd van mishande ling van 11. van K., aldaar op 13 Januari gepleegd, tot 2 maanden gevangenistraf. Bij Kon. besluit zijn o. a. benoemd tot hoog leeraar hij de faculteit der rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het burgerlijk recht, het handelsrecht en burgerlijke rechtsvordering mr. A. G. Visser, advocaat en wethouder te Gorinchern tot hoogleeraar bij dc wis- en natuurkun dige faculteit aan de Rijksuniversiteit te Lei den, voor botanie dr. J. M. Janse, hool'd van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg tot inspecteur van het Middelbaar onder wijs dr. J. Uampert, directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amster dam, eu II. J. de Groot, directeur der Am bachtsschool te Alkmaar, zijnde het getal inspecteurs nader bepaald op 4; tot 2e luitenant der infanterie van het In dische leger de op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen le luitenant dor infanterie van het leger bier te lande, C. M. A. Quack. RECLAMES. Van 1—5 regels fl.25; elke regel meer 10.25 DE GEDICHTE VIJAND. Helaas 1 hoevele personen hier te lande, ten gevolge van de weer-en luchtgesteldheid van ons land lijden niet aan deze geduchte ziekte of meer algemeen genaamd Kwaal nl. het asthma. Zoo wordt ons door de heer H. Klomp te Eerbeek (Gelderland^ medegedeeld Sedert 9 maanden was ik lijdende aan asthma en bij de minste bezigheid was in kortademig en bijna niet in staat wat ook te verrichten. Ik was van tijd tot tijd zoo benauwd, dat ook zelfs des nachts niet te bed kon liggen, ik had hoege naamd geen eetlust meer en na liet eten veel last van benauwdheid. Geneeskundige hulp hoe dikwijls ook ingeroepen mocht niy niet baten on ten einde raad nam ik mijn toevlucht tot de zoo beroemd doozen gegaan ben. Sedert z-_ ik do pillen niet meer en mijn toestand is steeds vooruitgaande, Hulde en dank aan het beste geneesmiddel n.l. de Pink Pillen, welke ik een ieder zal aanbevelen dio aan eene dusdanige ziekte lijdende is. Prijs F 1.75 de doos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabii.ié. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2