Stadsnieuws. Henneberg- Zijde Gemengd Nieuws. onze regeeriug van de «Standard Voting Machine Company" te Rochester een stenr machine op zicht gevraagd. Naar de »Arnh. Ct". verneemt, heeft de Regeering het plan, bij de examen-commis- siën voor de noofdacte in den a. s. zomer ook dames-leden te benoemen. Zaterdag was het 50 jaar geledeD, dat iagaraga op Bali na een hevig gevecht van door storm werd genomen. In dit gevecht sneuvelden 3 officieren en 26 min deren, terwijl 9 officieren en 134 minderen werden gewond. Van hen, die aan dit wapenfeit deelna men, zijn thans nog de volgende officieren in levenluitenant-generaal Karei van der Heijden, «lie als sergeant-majoor bij het 7e bataljon infanterie de beroemde omtrek king medemaakte, de oud-majoor G. J.C. A. Coeliuis, de oud-kapitein der infanterie G. J. Eschauzier, die als luit.-adjudant van den bekenden Toontje Poland bij het 13e batal jon stond, en de oud-kapitein der infanterie M. W. de Val, die als le luitenant bij het 13e bataljon aan de expeditie deelnam. De drie genoemden verwierven bij die ge legenheid de Militaire Willemsorde. Van de marine, die onder bevel van den vice-admiraal J. P. Machielsen stond, zyn nog in leven, do oud-vice-admiraal F. H. P. van Alphen en de oud-kapiteins ter zee A. M. J. van Asperen, P. J. Buijskes en J. H. R. E. Knipborst. Do opbrengst der Rijksmiddelen is in Maart jl. niet zoo hoog geweest als in de derde maand van 1898, echter alleen omdat de meest wisselvallige van alle belastingen het successierecht ruim 8 ton minder heeft gegeven en dan ook bijzonder laag was: 3% ton minder dan de raming voor éen maand. Toch heeft Maart de raming nog overtroffen met f908696. Afgezien van dit middel werd uit de ove rige belastingen en heffingen 2 ton meer ontvangen, verdeeld over een aantal onder deden die bijna alle meer opbrachten. Het eerste kwartaal is dat van 1898 toch nog 1 ton vooruit, ofschoon de successie rechten bijna 2x/4 ton achterbleven. Het gun stig verschil bij de overige middelen was dus 33/., ton, eveneens over een aantal mid delen verdeeld. Met meest gingen weder vooruit de pos terijen, nl. met f 1 t l 000, en naar verhou ding ook de Rijkstelegrafen en telephonen die f83 000 of 18% moer gaven dan in het eerste kwartaal van 1898. Op de directe belastingen i? echter föl 000 minder aangezuiverd, wat hierbij uitsluitend is veroorzaakt door de personeele belasting, welke thans van Januari tot Januari loopt. De aanslagen over het vorig jaar zijn behoudens de non-valeurs bijna geheel afbetaald, Waarop vermoedelijk het verband met het kiesrecht invloed heeft gehadin het eerste kwartaal is nog slechts f177 000 afbetaald, nog niet de hellt van het bedrag van 1898. De nieuwe aanslagen zijn nog niet rondgezonden. Op de overige directe belastingen is reeds f140000 meer aange zuiverd. De accijnzen brachten een kleinigheid meer on, f 63Ö00 op 9% millioen. De meesten bleven bij het vorig jaar wat ten achter, ook de suikeralleen uit den wijnaccijns is f 64 0l)() meer ingekomen en uit het geslacht f52000 meer. Van de indirecte belastingen zijn ook de re gistratierechten wat trager geweest. Daar entegen gaven de zegelrechten f59000, de hypotheekrechten f 17 000 meer. De invoerrechten blijven mede stijgende zij 't ook niet zoo sterk als in de eerste ja ren na de scherpere invordering. Het gun stig verschil is f40 000 of bijna 2% met bet vorig jaar en 1'80000, met een kwart der raming voor het geheele jaar. Ook de loodsgelden hebben al f 8000 meer dan 1898 gegeven, maar zijn nog f43 000 bij de ra ming achter. Ook de inkomsten der domei nen zijn f8000 lager gebleven. Wanneer wij het tot dusver ontvangene aftrekken van hetgeen de raming over 't geheele jaar bedraagt, dan blijft er voor de overige negen maand en nog f93 747 822 over, dat is gemiddeld per maand circa f10717220. En nu gaf Januari f8 856 202, Februari I f8265314, Maart reeds f11325120, zoodat I met kalmte de financiecle toestand in zijn verdere ontwikkeling kan worden tegemoet j gezien. een tweede Sanatorium voor borstlijders, naast dat op Oranje-Nassau's-oord bij Ren- kum, tusschen, Overijsel en Zeeland, óok in verband met de vraag of men een land- dan wel een strand-sanatorium zal stichten. De Veluwsche Jachtvereeniging heeft alle eer van haar organisatie, zoo schrijft men aan de »Arnh. Crt." Het Ministerie van Oorlog erkent de ver diensten ervan door aan alle officieren, die willen deelnemen aan haar wekelijksche jachtritten, vrij vervoer toe te kennen voor persoon en paard. H. M. de Koningin heeft haar eveneens hulde gebracht door haar den titel van «Koninklijke" toe te kennen, wat een fraaie voldoening is voor het ijverig streven van het Bestuur, bestaande uit de heeren Van Diepenbrugge, oud-ritmeester, president, graaf Van Limburg Stirum, master of the hounds, baron Van Tuyll van Serooskerken, secreta ris, en mr. H. Visser, penningmeester. Wij maken met genoegen melding van deze vleiende waardeering van hetgeen de Veluwsche Jachtvereeniging" tot nu toe heeft gedaan, en wenschen liet Bestuur en den leden daarmede hartelijk geluk. Wij zijn daarmede echter nog niet geheel en al voldaan, voegt genoemd blad erbij. Het Ministerie van Oorlog zou namelijk nog iets meer kunnen doen, door een jaarlijkseh sub sidie te geven als tegemoetkoming in de groote geldelijke kosten. Daardoor toch zou de Vereeniging in staat zijn, haar nuttigen werkkring aanzienlijk uit te breiden, en zich geregeld te verplaatsen naar andere garni zoensplaatsen, als: Amersfoort, Deventer, Zutphen, Venloo, waar de cavalerie groot nut zou hebben van de vossenjachten. Zoolang het Ministerie van Oorlog geen eigen meutes heeft, kan het die leemte aan vullen door de officieren de jachtritten der Ver eeniging te doen volgenmaar is het dan ook niet billijk, dat het een deel der groote kosten draagt, tot nu toe edelmoediglijk uit particuliere hulpmiddelen bijeengebracht Dinsdag zijn opnieuw in de Haarlemmer meer een 30000 Meter draad van de Rijks- teleplioon AmsterdamRotterdam opge ruimd. Omtrent die slooping wordt bericht, dat de Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschap- pij indertijd vergunning had van het Pol derbestuur tot hét plaatsen van lelephoon- palen en het spannen van draden en daarvoor als wederdienst een telephoonverbinding had aangelegd tusschen de stoomgemalen van den polder. Toen het Rijk de intercommunie tele- nhonie in handen nam, wilde het van derge- iijken wederdienst niets weten, terwijl natuur lijk voor de Bell Telepboon-Maatschappij geen aanleiding bestond, die telephoonver- bindingen langer te onderhouden. Zooals men weet, werden dan ook reeds enkele dagen na tiet in werking treden der Rijkstelephonie, in October 1897, de draden der Rijkslijn door het Polderbestuur afge kapt. Het intercomunaal telephoonverkeer tus schen Amsterdam en Rotterdam, dat nu verbroken is, zal thans plaats hebben over Utrecht. Te Dienden is dezer dagen in ondertrouw opgenomen een 53-jarig man met zijn 20 jarige nicht, stiefdochter van zijn broeder. Door dit huwelijk moet de man weldra zijn eigen broer met »vader" aanspreken, ter wijl de vader van het meisje haar zwager wordt. Te Groessen is Woensdag overleden de 102-jarige Aleven. Jarenlang was hij Voorzitter van het pa rochiaal kerk- en armbestuur en van ne Vincentius-vereeniging, waarvan hij de nog eenig levende oprichter was. Toen Donderdagochtend de officier van justitie te Haarlem 14 dagen hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaar had geëischt tegen een man, die reeds herhaalde malen wegens bedelarij was veroordeeld en ook nu weder deswege terecht stond, verzocht beklaagde, van de opzending verschoond te mogen blij ven, omdat hij wilde gaan trouwen meteen fatsoenlijk meisje dat ook een beetje geld had en hij dan voortaan niet meer zou noo- dig hebben te gaan bedelen I Te Blijham (bij Winschoten) werd onlangs het lijk van een onbekend man in de sloot gevonden. De identiteit is thans vastgesteld. Op verzoek van de Wed. D. van Noordhorn, is het lijk opgegraven en beeft de vrouw het berkend als te zijn dat van haar man. D. was eens groot-grondbezitter. Negen jaar geleden geraakte hij aan den drank, begon vervolgens te zwerven en trachtte ten slotte met het verkoopen van potlooden en papier in zijn onderhoud te voorzien. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag, 18 April 1899, des middags half twee. Puuten van Behandeling: 1. Ontwerp-contract betreffende verbin dingssporen met de Gasfabriek, met rap port der afdeelingen. 2. Öntwerp-verordeniug regelende liet pen- sionneeren der Gemeente-ambtenaren en bedienden, met rapport der afdee lingen. 3. Ontwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving wegens vertrek en overlij den van aangeslagenen in de Inkomsten belasting, dienst 1898. 4. Ontwerp-besluit tot het opnemen van tijdelijk kasgeld. 5. Ontwerp-verordeningen betrelïende de heffing en invoering -van rechten en loonen. 6. Request van het St Joseph-gesticht met voorstel tot onttrekking aan den open baren dienst en verkoop van het ter rein genaamd »Eindje van de wereld". 7. Ontwerp besluit tot af- en overschrij ving van posten op de Gcmeente-be grooting, dienst 1898. 8. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van de Commissie bedoeld in artikel 11 en 15 der Wet op de Schutterij. 9. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden van de stem bureaux voor de verkiezing van leden van den Ge meenteraad. Aan den Inspecteur voor het geneeskun dig Staatstoezicht in Gelderland en Utrecht is een verlof verleend van 17 April tot en met 29 Mei a. s. Gedurende dien tijd zul len zijn functiën worden waargenomen door zijn ambtgenoot voor Overijsel en Drente, dr. Pijnappel te Zwolle, en de administratieve werkzaamheden door dr. J. C. do Voogt, te Arnhem, secretaris van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utreebt. mons, waren ingekomen 6 biljetten, met de volgende inschrijvingen F. de Herder, Zwolle, f16 600; N. M. Bol len, Zwolle, f16350; D. J. Wagens veld, Bur- neveld, f16150; K. Verburg, Nijmegen, f 14 800A. van Gendere», Nijmegen f14460; Rijk de Vries, Wageningen, f11320. Het werk werd den minsten inschrijver gegund. De Gemeenteraad van Baarn lieoft, op initiatief van den Wethouder dr. A. j. A. Thomas, besloten tot liet instellen eener Gezondslieids-commissie van 6 leden. Zaterdag 20 April hoopt de heer H. Amse te Leusden den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar benoemd werd tot koster, voorlezer en voorzanger der Ned. Hervormde gemeente aldaar. Dat die dag voor den braven map niet onopgemerkt voorbij zal gaan, betwijfelen wij geenszins en dat hij de betrekking nog vele jaren zal mogen waarnemen is onze harte lijke wensch. Soest schynt zyn historische vermaardheid van bekkensnijden te willen behouden. By de jongste prijsuitdeeling voor getrouw school bezoek werd aan hot grootste gedeelte der jon gens uitgereikt eonmes. Wanneer de on derwijzers last krijgen van het stuksnyden der banken, heeft men zelf aanleiding daar toe gegeven. Ware een goed boek niet een beter ge schenk geweest? Gedeputeerde Staten hebben aan den heer C. F. van Eijndhoven, onderwijzer aan de openbare Lagere school te Soest, vergunning verleend om, nevens zijn ambt als onder wijzer, ook liet agentschap waar te nemen van de »Tielsche Brandverzekerings Maat schappij". Bij de Zaterdag ten overstaan van Nota ris Vos gehouden vorkooping van huizen te Amersfoort, werden de perceelen aan den Zuidsirigel B. 238 en 280, groot 90 en 45 centiaren, laatst bewoond doorfnu wijlen den heer D. Klerk en den heer liienekamp, te te samen verkocht voor f2270. Na ruim 40-jarigen dienst, van welke 26 te Amersfoort., is op zijn verzoek met in- §ang van 1 Mei eervol ontslag verleend aan en lieer C. G. van der Schroef als Direc teur der «Algemeene expeditie-onderneming, voorheen Van Gend Loos". Moge hij in lengte van jaren genieten van zijn welverdienden rust. Tot zijn opvolger is benoemd de lieer H. Jebbink, te Utrecht. Met groot leedwezen zullen velen verne men, dat de Rijkskommies der 2e klasse A. L. van Leer met ingang van 1 Mei van hier wordt overgeplaatst naar Amsterdam. De heer Van Leer toch is een van die ambtenaren, die aan stipte plichtsvervulling, waarom hij dan ook in hoog aanzien staat bij zijn chefs, wist te paren grooten tact en zeldzame hulpvaardigheid, welke hem bemind deden zijn bij de zeer velen met wie hij in zijn dikwijls moeilijken ambtelijken werk kring in aanraking kwam In zijn plaats komt hier de kommies 3e klasse G. J. Alberts, uit Mijdrecht. Luitenant-kolonel J. C. P. Thirion, op non activiteit te 's-Hertogenboscb, wordt eerlang in actieven dienst hersteld en belast met het bevel over het 1e regiment huzaren. De sterfte in de groote steden van Neder land liep ook weder in 98 belangrijk uiteen. Zij was het hoogst te 's-Hertogeribosch en Maastricht, en het geringst te Haarlem en Leeuwarden. De verhouding der overledenen in éen jaar tot 1000 inwoners bedroeg naroelyk:te Haarlem 16.14, Leeuwarden 10.34. 's-Graven- hage 18.15, Arnhem 18.43, Amsterdam 18.53, Groningen 1856, Dordrecht 18.68, Leiden, 18.7", Utrecht 20.18, Rotterdam 21.03, Maastricht 24.82 en 's-llertogenboscli 25.6. Het kind van een vrouw in de Lange- straat te Arnhem is ziek. Vrouw W. uit de Nieuwstraat wordt verdacht het kind be- behekst te hebben. Het hoofdkussen van de kleine is leeggeschud en de onbetwisbare gegevens, een krans, bladeren, een kromme spijker enz. zijn op de gebruikelijke wijze vernietigd. En dit geschiedde in 1899. Bij voldoende deelneming wil de beer W. Rooyaards Donderdag 27 April in »Ami- citia" liier een Shakespeare-avond geven. a. het vakblad «HetTooneel" roemt deze voordrachten zeer en ongetwijfeld zijn zij van groot nut voor de leerlingen der hoogere klassen van Gymnasium en Hoogere Burger school. Inteekenlijsten liggen in de Sociëteiten. Vrijdagavond werd alhier een Neutrale Geheelonthouders-vereeniging opgericht, aan vankelijk met 7 leden en 1 voorstandster. Het voorloopig Bestuur is samengesteld uit de heeren O. Akkerman, Voorzitter, en W. C. Oosterman, Secretaris. Bij de aanbesteding van het bouwen van een dubbele Villa op den Amersibortschen Berg, onder leiding van architect W. Sulo- Naar de »Mi(ldelb. Ct.'' mededeelt, staat Ie keuze van een plaats tot oprichting van 1 alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 cent tot f 14.(15 per Meter effen, gestreept., geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verscti illendc qua- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij ran invoerrechten iu ]inig Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hollever.) Zürich Voor het verlof om mannenkleederen te dragen, wordt in Frankrijk aan de vrouwen een belasting van 25 a 35 franc opgelegd. Daarmede is echter niet gezegd, dat elke vrouw, geneigd om dit recht te betalen, die toestemming nu ook maar zoo dadelijk kan krijgen. De Regeering verleent dit verlof alleen eer erkenning van uitstekende verdien sten en maakt er feitelijk een soort van de coratie van. die aan vrouwen wordt toege kend, gelijk aan mannen het lint van bet Legioen van Eer. Tot dusverre werd liet voorrecht om man- nenkleeding te mogen dragen, nog mam- alleen verleend aan Georges Sand, Rosa Ron- lieur, Mad. Dieulafoy (Perzische oudheidkun dige), Mad. Foucault, de vrouw met den baard en twee beeldhousters, de dames Foureau en La Jeannette. Een merkwaardig portret is door den in Petersburg zoo zeer bekenden kalligraaf Godselewsky aan de weduwe van president Faure geschonken. Het is een levensgroot, uitstekend getroffen beeld van den voorma- ligen President. Het merkwaardigste van het groote beeld echter is, dat het noch ge schilderd, noch geteekond, maar eenvoudig geschreven is. Het bestaat uit eenige hon derdduizenden in verschillende kleuren ge schreven letters, die tot woorden gevoegd zijn en de biografie van den overledene in de Fransche taal weergeven. In hun «Maandblad" schrijven dr. Van Hamel Roos en Harmens: Wij hadden dezer dagen gelegenheid een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van schadelijke bestanddeelen in poetspoeder, voor zilveren voorwerpen als bijzonder doel treffend aanbevolen. Het poeder bleek kwikzilververbindingen te bevatten en derhalve aan zilveren en andere metalen voorwerpen een prachtige glans te verleenen, door een zich daarop afzettend laagje metallisch kwikzilver. Het behoeft geen betoog, dat het bezigen van een dergelijk poe der een ernstig gevaar in de huishouding zal opleveren. Het laagje kwikzilver, op de lepels, vorken enz. aangebracht, gaat langzamerhand in de spijzen of dranken over en zal zonderden minsten twijvel tot chronische kwikvergif tigingen aanleiding geven. Een zeer gemakkelijke wyze om zich te over tuigen oi een poeder kwikzilververbindingen bevat, bestaat in bet daarmede pootsen van een blank koperen voorwerp, lumen kwik aan wezig is, wordt het koper bijna oogenblikke- lijk met een laagje van dit metaal bedekten derhalve fraai verzilverd. Wy waarschuwen het publiek nadrukke lijk tegen hetgebruik van dit waarschijnlijk uit Engeland en Amerika geïmporteerd (rooduit- ziond) poetspoeder.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2