Donderdag 20 April 1899. No. 4868. 48e Jaargang. GESNAPT. l)' Stadsnieuws. AUERSFQORTSGHE GQÏÏRAIT. OltgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per Bureau ,T Post A145. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Groote letters naar r m a E F F plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke KORTEGHACHT te Amersfoort. nummers iO cent. Telephoon 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Een honderdjarige. Den 22 April 1799 stelde een internatio nale eommisie van geleerden aan het Wet gevend lichaam te Parijs voor en overhan digde daarbij de normale maat voor Meter en Kilogram. Thans,-na verloop van honderd jaren, kun nen de Meter en het Kilogram op een waren veroveringstocht over de gelieele beschaafde wereld terugzien. In Nederland werd op 21 A ugtistu 1816 door een besluit van de re- gecring bepaald, dat Meter en Kilogram, zoodra do omstandigheden het toelieten, en op zijn laatst 1 Januari 1820, door het ge heide Koninkrijk ingevoerd zouden worden* Om dc ommekeer in het maatstelsel niet al te schril te maken, liet men de maten vonr- loopig nog de oude namen houden en eerst in 1836 werd het gebruik der benamingen van het metrieke stelsel bij de wet voorge schreven. In België was het metrieke stelsel nog vroeger aangenomen en hier, evenals in Nederland, zelfs vroeger verplichtend gewor den dan in Frankrijk, waar het wettelijke voorschrift tot uitsluitend gebruik van het metrieke stelsel eerst in 1810 went uitge vaardigd. Na België en Nederland volgden in 1836 Griekenland, in 1815 het Koninkrijk Sardinië, in 1818 Chili, in 1849 Spanje en geheel Italië, met uitzondering van den Kerkdijken staat, dieeerst in 1861 den Meter aannam. In 1850 volgde Zwitserland een even succesvol voorgaan van het Groot-her togdom Baden na en nam een metrisohen voet van 300 millimeter lengte en een pond van 500 Gram als normale maat aan. In 1852 veroverde de Meter Denemarken, in 1855 Zweilen. in 1860 de republiek Ecuoder, Mexico in 1862 en in 1863 de overige Sta ten van Zuid-Amerika, met uitzondering van Brazilië dat eerst in 1875 bijtrad. In 1864 sloten Bumenië en Portugal zich bij de nieuwe inaat aan, en in hetzelfde jaar voerde, wat een gebeurtenis van verstrekkende be teeken is was, Engeland het metrieke stelsel in haast zijn oude maten dat wil zeggen stond het gebruik ervan toe. Practische ge volgen voor Groot-Brittanniè zelf had dit besluit voorlooplg nog lang niet, maar de toekomst van den Meter was daardoor toch beslist, want de Engelsche el, de Yard, die in de Engelsche koloniën allerwege ingevoerd was, was van alle maten de eenige, 'die den Meter als internationale maat den rang had kunnen betwisten. Tevens werd toen door de regeering een tabel uitgegeven, waardoor men (Fe metrische Feuilleton. De raadsheer Bülke was zeer boos toen hij aan het ontbijt kwam. Daaraan was Frits, de zoon, schuld, die te Tübingen in de rechten studeerde. „Hij had •veder aan rheumatiek geleden", schreef hij, „dat bad hem zoolang het werken verhinderd en hem zulke groote uitgaven veroorzaakt. Papa zou wel zoo goed willen zijn „OchWaarom doe je toch altijd zooveel melk in de koffie 1" bromde Bülke tegen zijn vrouw, die tengevolge van zijn slechte luim nög oplettender zijn morgendrank bereidde, dan ge woonlijk. „Maar, lieve man, anders Zenuwachtig trommelde by met de vingers dc maat van den storm zijner gedachten op de tafel „Pak mij den kleinen, gelen handkoffer in. Ik ga morgen naar Tübingen. Ik zal zelf eens gaan zien, wat dat dure zoontje uitvoert 1" Als een bom viel dat besluit in de anders zoo vreedzame ontbijtkamer. Mama Bülke was verstomd. Zij tuurde angstig naar tante Leentje en deze nog angstiger naar haar. „Die arme Frits I" zuchtte mama, toen de raadsheer met groote schreden de kamer ver- luten had, „die arme Frits!" „Hoe kun men een ziek mensch zóo over vallen I" beijverde«eich tante te antwoorden. maten met (ie tot dusvetre in Engeland ge bruikte vergelijken kon. De Vereenigde Sta ten van Noord Amerika voerden den Meter in 1866 voor alle officieele doeleinden en geschrif ten uitsluitend in. Op 17 Augustus 1868 werd in Duitschland het Metersysteen als grond slag der maat Voor het gebied van den Duitschen bond aangenomen. De normale meterstaaf, die zich thans nng te Berlijn be vindt, was reeds vroeger aangemaakt, en in 1863 met den orgineelen Meter in «Ie Parij- sche archieven vergeleken. Het gebruik van de nieuwe maat zou in hef jaar 1872 in kracht treden, maar had reeds op 1 Januari 1870 plaats. In 1893 werd van overheids wege het Duitsche ïneet-svsteem aan een nader oneerzoek onderworpen. Oostenrijk voerde bet inetersvsteem in 1873 gedeeltelijk in. Met liet jaar 1870 begon eene verandering van het meet-systeen in Britsch-Indië, waar tot dusverre in de verscheidene provinciën en kleine vorstenstaten van het rijk, overal verscheidene plaatselijke maten in gebruik waren. Van net genoemde jaar af werden deze plaatsmaten alle op den Meter en het Kilogram omgerekend, oin ten minste de verschillende maten makkelijk met elkander tn kunnen vergelijken langzamerhand verdwe nen deze toen geheel voor het eigenlijke metrieke stelsel. Iets dergelijks werd later in Turkije en Japan herhaald. In 1875 kwam de Meter in Noorwegen en in Brazilië tot heerschappij en werd ten laatste in 1877 met de Fransche benaming in Zwitserland ingevoerd. Wanneer men nu nog in aan merking neemt, dat in Engeland thans ern stig het plan wordt overwogen, den Meter eveneens als uitsluitende maat aan te nemen, dan zal rnen een overzicht krijgen van de verspreiding, die Meter en Kilogram bij het Eeuwfeest verkregen zullen hebben. Reeds in 1827 zeide de zesde president van de Ver eenigde Staten, John Quincy Adams: »De Meter en zijn afleidingen zullen de wereld veroveren, en éen taal voor maat en gewicht zal van den aequator tot aan de polen ge sproken worden". Deze voorspelling is thans reed^byna^jgrvuld^^^^^^^^^^^^^^^ Ter Dinsdagmiddag van l'A tot 3'/, gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig, behalve rar. Heyligers, die bericht had gezonden, wegens ongesteldheid verhinderd te zijn. Onmiddellijk na de opening der zitting wijdde do Voorzitter, mr. F. D. graat Schimmelpenninck, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Mevrouw de Weduwe P. van der Want J.Mz., een hartelijk woord aan de nagedachtenis van het zoo „Zoodra hij geheel hersteld was. zou hij zijn examen doen, heeft hij toch geschreven weet je in den laatsten brief, toen wij hem den wijn zonden en de ham 1" „Heeft de dokter bij Liesjes ziekte onlangs niet gezegd, dat men een zieke nooit moet over vallen V" „En Frits is zoo gevoelig I" „Ik zal hem telegrafeeren „Ja, doe dat, Leentje I" Frits zette, toen hij dat telegram ontving, een gezicht, als de beer. toen hem de houtklos met honig op den neus viel. „Papa en morgen al 1" Hij wreef zich de oogen, zöoeIb dat gaat als men „vroeg" naar huis komt, maar daar stond het werkelijk en waarachtig„Papa komt mor gen U verrassen. Beterschap. Lena". „Leelyk geval 1" Hij schoof de muts over het oor. Aan den „FruhBchoppen", waar hij naar toe wilde gaan, dacht hij niet meer. Ca?a, de hond, gluurdezijn meester van ter zijde verwonderd aan, vervol gens liet hij den staart hangen en legde zich treurig onder de tafel. Frits wierp zich vertwijfeld in een stoel. Kwispelend kwam de hond onder de tafel uit en legde den slimmen, ruigen kop op de knie van zijn meester. „Vervelende geschiedenis, CasaI Nare ge schiedenis 1" Op de lippen bijtend, staarde hij voor zich heen. Op eens sprong hij op, schoof de muts in den nek en gaf met de rijzweep een slag op de tafel, zoodat het stof uit het groene tafelkleed vloog en de hond verschrikt een zijsprong maakte. plotseling verscheiden Raadslid, daarbij doende uit komen hoe diens ijver het meermalen door de kie zers in hem gesteld vertrouwen nimmer had be schaamd en boe hij elecht9 hoogst zelden een ver gadering niet bijwoonde en dan nog alleen wan neer hij door wettige redenen werd verhinderd Zijn nagedachtenis zal bij don Raad in eere blijven. Onder opstaan vereenigde de Raad zich met het voorstel van B. en W. om het schrijven te beant woorden met een adres van rouwbeklag. Hierna las de Secretaris de notulen der vergade ring van 21 Maart, welke z. h. st. aldus werden ge arresteerd. Tengevolge van een juist ingekomen vertrouwe lijk schrijven stelden B. en W. voor, punt 1 der Agenda, het ontwerp-contract betreffeude verbin- dingsspuren met de Gasfabriek benevens de rappor ten der afdeelingen, aan te houden tot een volgende vergadering. Aan de orde kwam nu de Outwerp-vordering re gelende het pensionneeren der Gemeentc amotena- naren en bedienden, welke in werking treedt 1 Juli 1899. Plaatsgebrek noodzaakt ons, die eerst in een vol gend nummer in extenso mee te deeleu. De heer Gerritsen wilde met een enkel woord herhalen, wat hij reeds hieromtrent in de afdeelings- vergaderingen zeide en wel om dank te brengen aan B. en W. voor dit uitstekende voorstel, dat ten volle getuigt voor een breede en humane opvatting. De heer K 1 e b e r kon zich volkomen vereenigen met den lof, door den heer Gerritsen aan B. en YV. gebracht, doch niet met het voorstel-zelve. Immers een belangrijk deel van de ambtenaren viel reeds voorlang in de termen om zich voor den ouden dag te voorzien door in een Levensverzekering te gaan. Zjj zijn indertijd ambtenaar gewordeu met de wetenschap, dat zij geen pensioen zouden krijgen en zü zijn uict ambtenaar geworden ter wille van de Gemeente, maar om hun positie te verbeteren, gelijk dit in alle vakken geschiedt. Spr. vindt het niet billijk, dat nu alle Gemeentenaren moeten bloeden voor enkele ambtenaren. Spr. wil niet gewagen van hen die niets bijdragen, doch van ben die minder zulien behoeven te storten dan de ove rigen. De hoer Van Kalken zegt, dat. waar het par ticulier initiatief reeds lang voorging ora zjjn oude werkkrachten te verzorgen tegen den ouden dag, de Gemeente wel moest volgen in de bescherming barer ambtenaren. In de afdeelingen wees spr. er herhaalde malen op hoe uitstekende onderwijskrach ten voor de Gemeente verloren gingen omdat hier geen pensioensregeling was. Spr. sluit zich dan ook volkomen aan bij den welverdienden lof, aan B. en \V. gebracht. De Voorzitter dankt de heeren Gerritsen en Van Kalken voor hun waardeerende woorden en antwoordt den heer Kleber, dat hij de motiveering van de hem minder gewcuscht voorkomende bepa lingen heeft kunnen vindeu in de bij het ontwerp gevoegde Memorie van Toelichting, waar gelezen wordt „Als overgangsmaatregel komt het ons wenschelijk voor, de bestaande ambteuaren in veel gunstiger positie te brengen dan de nieuw aan te stellen per sonen. „Tot. heden werd bijna steeds de regel gevolgd, dat aan verdienstelijke atnbtenareu, die na jaren lang diensten aan de Gemeente bewezeu te hebben, hun eervol ontslag hadden bekomen, gratificatiën werden verleend. „Zonder invoering van een pensioenregeling zou welfich^ei^eerjvaarschijrl^kjli^jebruil^üj^j^ „Wat zou het I Heeft niet een ouwe Rus voor zijn Keizerin in_weinige weken heele steden uit niets te voorschijn getooverd? Zou ik dan deze kraam niet in een hol van vlijt kunnen her schapen tot vreugde van myn ouwe Hoerah Caca, ik heb hetl" De trappen afgestormdklit9ch, klatsch, suisden de slagen van de rijzweep door de lucht. Frits begaf zich naar den „Frühschoppen" langs den kortsten weg. Dat gaf een vroolijke opschud ding, toen hij van den voorbereiden overval verhaalde. „Wat, je oudje?" en menig boos geweten klopte reeds bij de gedachte aan een plaats kun nende hebben overrompeling. „En dat morgen reeas?" Maar nn ontwikkelde de onverschrokken can- didaat Bülke zijn plan. „Natuurlijk 1" „ZekerI Zoo gaat hetl" „FameusPyramidaalriep en lachte men door elkander. „Dickkopf", de corpsbediende, moest te voor schijn komen, Die wist overal te helpen. Zacht- tes bekwam hij zijn opdracht. Vervolgens kwam lij terug, beladen met boeken en handschriften. „Mijnheer Bülke, waarheen moet ik „Alles naar mijn woning, Dickkopf!" So sind die Rollen ausgetheilt Und Alles wohlbestelt 1" zong het koor van groenen, waarna zij, tot straf voor de verlegenheid van een ouderen broeder, „in die Kamme klettern" of, zooals verstandig sprekende menschen zouden zeggen „tot straf drinken" moesten. In de woning van den candidaat heerschte nauunaaiu. „Thans echter achten wij het billjjk, dat ook to hunnen aanzien vaste regelen worden gesteld". Het D. B. handhaafde dan ook dit standpunt, en na dat het enkele vrij onbeteëkende wijzigingen had aangebracht werd net gebeele ontwerp zonder ver dere discussie met algeineene stemmen aangenomen. Wie h.id dit in April 1897 durven denkeD, toen de meerderheid van den Raad nog zóo vehement gekant was tegen een pensioensregeling? Z. h. st. werd hierna goedgekeurd het ontwerp besluit tot het verleenen van afschrijvingen van aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1898, wegens vertrek en overlijden en tot een bedrag van f 1618.515 Met eenigen tegenstand werd hierna met alge- meene stemmen besloten tot het opnemen van kas geld tot een bedrag van ten hoogste f160000. Immers toen uit de toelichting van het ontwerp besluit bleek, dat B. en W. voorstelden o. a. f 10 000 op te nemen voor den bouw van een Politie-bureau, toen meende de heer Gerritsen hiertegen te moeten opkomen. De heer Gerritsen zeide, dat de toelichting iets nieuws bevatte, namelijk de aaukondiging van den bouw van een Politie-bureau, en al had hij ook niets tegen het verleenen van een crediet voor een zóo goede zaak, tóch moest hjj voorstellen, de daarvoor wellicht uoodige f 10 000 uit het voorstel te lichten, waar de Raad zóo onvoorbereid was. De heer Kleber ondersteunde dit voorstel. Ook spr. bedoeling wsb het Diet, den bouw van het Politie-bureau te bestrijden, doch als de Raad nu het bedrag voteerde, dan zou bjj óok al eenigszins gebonden zijn. Ook spr. wilde daarom eveneens het bouwplan eerst eens nader kennen. De heer Van Kalken zeide, dat reeds een paar jaar geleden is gewezen op den toestand waarin het Politie-bureau verkeert, dat meer gelijkt op een ge vangenis voor de agenten dan op een waardig ge bouw en verklaarde, niets te gevoelen voor uitstel. De heer Hamers verklaarde, evenmin iets te hebben tegen den bouw van een Politie-bureau, doch vond de raming daarvan op fjjOOOO wel wat hoog. Voor dien prijs kan men tegenwoordig heel wat bouwen. Als de heer Van Esveld het voorstel goed begrijpt, dan vTagen B. en W. een crediet, geenszins een beslissing, en als de f 10 000 niet noodig zijn, dan zullen zij dat bedrag niet opnemen. De Voorzitter zegt, dat de heer Van Esveld in derdaad juist gezien heeft. De heer Van Kalken maakte gewag van den onhoudbaren toestand, en gaarne hadden B. en W. te gelijk met dit ontwerp besluit een ander aanhangig gemaakt voor den bouw. Wordt thans de post met f 10 000 verminderd, dan zal met het voorstel om te bouwen gepaard moeten gaan een nieuw voorstel tot opneming van kasgeld, terwijl thans de voorloopige besprekingen om het geld te krjjgen ineens kunnen worden voortgezet. Spr. wil nog uitdrukkelijk verklaren, dat B. en W. volstrekt niet aannemen, dat de Raad proejudi- ceert omtrent den bouw indien thans het ontwerp besluit wordt goedgekeurd en vertrouwt dan oor, dat de heer Gerritsen, na deze uiteenzettingen, zjjn voorstel zal intrekken. De heer Gerritsen deed zulks, waarna het be sluit, gelijk gezegd, met alg. st. werd goedgekeurd. Aan de orde kwamen nu ontwerp-verordoningen betreffeude de heffing en invordering van rechten en loonen aande Secretarie, het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool, de Burgeravondschool, de Lagere scholen, de Algemeene begraafplaatsen, het Marktgeld en de Sluis aan het Spui; een en ander intusscher. den geheelen middag een drukte, alsof een hooggeleerde professor met al zyn schatten er zijn intrek had genomen. Daartus- schen gezang en gefluit en vroolijk lachen zooals oude geleerden het ongetwijfeld nauwe lijks meer zouden kunnen. De raadsheer was lang niet goed geluimd toen hij den volgenden ochtend eindelijk voor de woning van zijn zoon stond. Waarom had hij zich anders in den spoorwagen de le houden predikatie zoo ingepompt, want dat de geheele geschiedenis met die voortdurende rheumatiek bedrog was, stond by hem vast als een rots daarvoor was hij óok student geweest! Zóo he vig dwarrelden de gedachten door zijn brein, dat hij plotseling, alsof bij tegenover Frits stond, met alle macht op zijn dijbeen sloeg en uit riep: „Uit is het met de studie 1 Een boer zult gij wordenwat natunrlyk een ongewenschte opheldering aan de medereizigers tengevolge moest hebben. Dat was den raadsheer erg on aangenaam geweestonaangenamer nog de ver lokkende. aanbiedingen van den agent met wien bij was in botsing geweest, en die hem, toen de vrede weder hersteld was, absoluut bij zijn maatschappij verzekeren wilde. Eindelijk stond hij voor de woning en trok aan de schel. Bijna angstig gluurde hij over den gouden bril op tot de gesloten vensters om hoog. „Is de heer Bülke thuis?" „Om u te dienen, mijnheer de R. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1