Donderdag 27 April 1899. No. 4870. 48e Jaargang. GESNAPT. Binnenland. Uitgave: A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Vonderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post fi.io. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Grootc letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. STREMMING VAN HET VERKEER. De COM M ISA HLS der KONINGIN in de pro vincie UT1USCHT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat le passage voor voertuigen en vee over de I'otlibrng gestremd zal zijn van en met 20 April 189», des voor middags te ure, tot en met 10 Mei 1890, des namiddags te 7 ure. In het verkeer van voetgangers zal worden voorzien. Utrecht, 20 April 1899. De Commissaris der Koningin voornoemd. SCHIMMELI'ENNINCK v. n. O. van- x IJ EN BEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 2i van het Reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regleinent voor de gemeente Doen te woten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde vooi-jaars-.schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Maandag, den 15 Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in berinnering gebracht. Amersfoort, den 24 April 1S99. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, B. W. Tb. SANDBERG. Een nuttige instelling. Volgens het denkbeeld der Londenscbe ^Settlements" wordt te Amsterdam een school geopend »tot stelselmatige, theoreti sche en practiscbe vorming van hen, die aan een der voornaamste soorten van socialen arbeid zich willen wijden." Hiertoe worden in de eerste plaats gerekend opzichterschap van ar beiderswoningen armenzorgzorg voor kinde ren, die hun natuurlijke opvoeders missen Toynbeewerk (ernstig opgevat), opzichter schap in fabrieken en werkplaatsen. Die soorten van arbeid kunnen later worden uit gebreid. Feuilleton. 8 {Slot). Daarna hoorde men het rommelen van een omgeworpen stoel, afgebroken vloeken, het ze nuwachtig knersen van een mishandeld luci fersdoosje. Angstig bibberend voldeed bet meisje aan dit bevel. In de kamer zag het er nu heel wat an ders uit dan dien 'morgen. Boeken en aüeve- Tiugen allee verdwenenEen eenzaam siga- i-ascbbakje treurde, half verborgen in zijn asch, op de tafel. Uit de opengeschoven com- mode-sctiuiflade doken eenige oude korpslinten te voorschijn, grijnzend in bonte kleuren. Op de schrijftafel gaapte een omgeworpen leeg si garenkistje. „Zoo ziet dat nest er dus uit in werkelijk heid 1 Nu dreunend viel de zware hand op den lessenaar, zoodat het sigarenkistje verschrikt zijn open muil sloot, en kopje-over op den grond rokte. Proestend rende de raadsheer weg, het ang- stige meisje voorbij, dat zich in een hoek ge drukt had en het licht tot afweer yoor zich hield uitgestrekt. Eerst de toegeslagen huisdeur bracht haar wedor tot zich zelf. Papa Bölke begaf zich direct naar de kneip. „Ach, wenri die lieben Eltern wüszten, Der Herren Söhne grosze Noth I" Bchalde het gezang. „Prosit aan do zangers". „Fiducit". „Prosit, Bölke, sluit jij je morgen weer op?" „Je hebt toch de vensters van je kamer la ten openzetten, anders krijg je hartkloppingen van de boekenlucht 1" „Laat het genoeg zijn. Het was me toch wel Volgens mededeeling in het >Soc. W." stellen de ontwerpers zich voor, een twee jarigen cursus te openen, waarvan het eerste jaar dient om algemeene sociale kennis te verkrijgen, zoodat aan hef eind daarvan de leerling een keus doet van den arbeid, waar aan hij of zij zich wil wijden. Het tweede jaar strekt tot voorbereiding tot dien spe- cialen arbeid. Hel theoretisch onderwijs, over 2 jaren te verdeele», omvat als hoofdvakken geregelde cursussen over sociologie, staatsinrichting, hygiëne, overzicht van arbeids-vraagstukken, en daarvan een bijzondere behandeling voor degenen die een keus hebben gedaan. Daar naast voordrachten ook voor broederen kring over arbeidswetgeving, beteekenis der voornaamste bedrijven, coöperatie, drank kwestie, spaarbanks- en verzekeringswezen. De practiscbe vorming bepaalt zich in het eerste jaar tot voorloopige inleiding en daarbij komt in het tweede deelneming aan de be moeiingen, onder behoorlijke leiding waar bij ook het volgen van volkskooklessen, het bezoeken van instellingen, enz. In den regel worden als leerlingen voor alle lessen slechts personen van ten minste 23 jaren aangenomen, de jaarlijks f 150 be talen als toehoorders voor enkele lessen of voordrachten, personen van ten minste 20 jaren, voor een te bepalen matige vergoe ding. Ook kunnen leerlingen enkel voot het eers e jaar (algemeene sociale kennis) wor den toegelaten, en voor het tweede jaar zij, die reeds genoegzame algemeene kennis be zitten en reeds een keus van arbeid hebben gedaan. Het schooljaar zal van 15 September tot 1 Juli loopen,. behoudens vacantiën. De van elders komenden moeten zeiven voor huis vesting zorgen, waartoe hun echter voorlich ting wordt verstrekt. Men verwacht vooral veel aanmelding van vrouwen, maar mannelijke leerlingen en toe hoorders zijn niet uitgesloten. Reeds is het den oprichters dat zijn de dames M. G. MulderLulofs, te Utrecht, mej. H. Mercier en L. Went, te Amsterdam, en de heeren mr. A. Kerkdijk, dr. C. W. Jansen en prof. M. W. F. Treub gelukt wat beklemmend! Van morgen af wordt ge werkt „O, die Paulus! Geluk gewenscht met de bekeering Allen lachten en schreeuwden door elkander. „Mijnheer Bölke, mijnheer BölkeZooeven is uw papa teruggekomenriep do corps-be diende, die ademloos de trappen opgestormd was. llij wees met de eene hand zoo hevig naar de deur, dat de deksels van alle bierglazen, die hij bracht, verschrikt opsprongen en het be vrijde nut schuimend in bogen wegv'ood, „zoo even, toen ik Voleindigen kon hij niet. Op den drempel stond Raadsheer Bölke l Het vurige ,,mene tekel" bij het gelag van Belsazur heeft niet verlammender kunnen ge werkt hebben, dan dit plotselinge verschijnen. liet was stil geworden in de kneip, plotseling muisstil. Slechts Caga, de hond, hoorde men als in een droom zachtjes brommen, „Wau, wau". De Raadsheer zeide geen woord. Ook Frits niet; maar hij stond op en wan kelde als een gehypnotiseerde op de deur toe. Daarop gingen zij weg, vader en zoon, zon der een woord te spreken. Den daarop volgenden ochtend zat do raads heer weder in de coupé, maar hij maakte zich niet gereed om te slapen. Hij tuurde uit het venstor, donkerden dreigend als een rechter. Hij had ook meer* bagage bij zich dan gisteren. Twee groote handkoffers lagen in het net boven de andere zitplaatsen. Daar zaten echter niet die jolige studenten van gisteren, maar wel een recht droevig, strak voor zich heen kijkend jongmensch, het slappe hoedje diep over hel voorhoofd gedrukt. Me chanisch telde hij de telegraafpalen, welke de trein voorbijsnorde en wierp menigmaal schuch ter een ter sluiksche blik naar de overzijde om de stemming des vaders te doorgronden. De barometer echter bleef onveranderd storm en onweer Frits moest dit semester thuis studeeren daar behoefde hij zich niet op te sluiten voor de verzoekingen van vrienden. voor de meeste vakkeu voldoende leerkrach ten te vinden. Aan het hoofd zal een direc trice worden gesteld, die wel niet op de 'Ogte van alle vraagstukken en bemoeiin gen bel loeft te zijn, maar wèl seen sociaal- denkende en sociaal-ontwikkelde, fijn be schaafde, aan levenservaring rijke, met toe wijding bezielde vrouw, die zonder afbreuk te doen aan den zelfstandigheidszin der leer lingen, voor dezen een steun en een gids is bij de door hen ondervonden moeilijkheden". Ken jaarwedde van ten hoogste 1 1500 kan baar worden aangeboden en het Bestuur opent voor haar, die zich voor die taak be rekend en geroepen achten, gelegenheid tot aanmelding bij mevr. Muller—Lulofs, Malie baan 17, te Utrecht, waar zich ook leerlin gen kunnen aanmelden, tevens voor inlich tingen. De oprichters rekenen, dat in de beide eerste proefjaren de uitgaven niet door de inkomsten gedekt zullen worden en bet te kort vermoedelijk f3000 zal bedragen. Daar voor doen zij een beroep op de vermogende medeburgers, die het nut van zulk een vorm school tot socialen arbeid inzien. Met groote belangstelling begroeten wij deze poging om, naast veel gelielhebber, voor wèl opgeleide sociale arbeiders en ar beidsters te zorgen. Als bijlagen tot de Nota van inlichtingen der Regeering omtrent de Ongevallenwet, zijn thans aan de Tweede Kamer in druk rondgedeeld de 37 adressen aangaande dat ontwerp van wet door verschillende licha men en industriëelen aan de Kamer inge zonden en waarvan de inhoud meerendeels successievelijk reeds werd openbaargemaakt. Thans heeft ook de Schoolraad, vertegen woordigend de meerderheid van de Scholen met den Bijbel, ingevolge het besluit der jongste Algemeene vergadering zijn bezwa ren tegen het ontwerp van wet op den Leer plicht doen kennen in een adres aan de Tweede Kamer. Hierdoor is het aantal adressen tegen den Allen lachten aan de ronde tafel, „Zur alten Post", toen de Raadsheer, papa Bölke die ge schiedenis eindigde, die hij aan zijn oude corps- vrienden had ten beste gegeven. En hij lachte mee. Het was hem óok beter te moede dan toen, in de spoorwegcoupé. Maar de kuur heeft gewerktFrits is uu reeds lang óok Raadsheer. Als ik rijk is of als ik arm is. In de „Express" van Bloemfontein, geeft „Ou Jakhals" de volgende parafrase op het bekende „Wie rijk is, die kan enz.": Als ik rijk is en ik laat mij aanneem dan vraag die predikant„Wel jonge heer Van der Poel, hoe oud is u?" en schrijf dan mijn naam op en ik kom deur met lofmaar als ik arm is, dan moet ik enkele en dubbele Helmbroek, Kort en lang begrip, de tien geboden, de 12 artikelen des goloofs, jle namen der profeten, die der apostelen, benevens alle namen voor komende in het boek der Kronieken en in het boek Ezra, uit mijn kop ken, zonder fout, an ders word ik weg gejaag. Als ik rijk is en ik gaan trouw, dan loop die kerk vol mense, en kom hulle mij geluk wense en stuur mij banja presentemaar als ik arm is en ik gaan trouw, dan zeg hulle„Het jij gehoor die arme Jan Blokland gaat óok trouw en dit nog al met Saartje Li nnebroek, wat moet nou daar van worde?" Als ik rijk is en ik laat kind doop, dan v die predikant mij van harte gelukinaur als ik arm is dan moet ik 'n heele predikatie aan hoor, en word mij vertel wat mijn plig is te genover mijn kinderen en die mense zeg: „Het julte gezien Jan en Saartje het ook weer dat kind doop? Dit is glo al die vijftiende". Als ik rijk is en die predikant kom op huis bezoek bij mij, dan gezels hij met mij oer boer derij en politiek maar als ik arm is, dan vraag hij „En hoe gaat hier met het geestelik leven houdt men hier geregeld 's avonds en 's morgens Leerplicht geklommen tot 758. Door het Hoofdbestuur van den »Bond van Neder). Onderwijzers" is een adres ge' richt aan de Tweede Kamer, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat liet wets ontwerp in zake den Leerplicht met groote meerderheid zal worden aangenomen, zoo mogelijk met de wijzigingen, door adressanten voorgesteld. Het Hoofdbestuur is overtuigd, dat door die aanneming een belangrijke schrede voor waarts zal worden gedaan ter verbetering van de algemeene volksontwikkeling. De heer A. van Assen, oud-lid der Staten van Friesland, te 's-Gravenhage, heeft zich met een adres gewend tot H.M. de Konin gin. waarin hij er o. a. op aandringt mr. W. H. de Beaufort te ontheffen van zijn ambt als Minister van Buitenlandscbe Zaken, en een titularis in diens plaats te benoemen, aan wien worde opgedragen, de fouten in de uitnoodigingen tot de ontwape ningsconferentie zooveel omgelijk te lier- stellen, vooral ten aanzien van de beide Zuidafrikaansche Republieken. De bijeenroeping van een internationale vergadering voor de samenstelling van wet ten betreffende de rechten van den mensch en de arbitrage is een van de besluiten, die door de vredesconferentie zullen worden on derzocht. Dit voorstel werd eenige jaren geleden aan de Fransche academie van zedekundige en politieke wetenschappen onderworpen door den heer De Marcoartu, die met mede werking van de heeren Jules Simon, Léon Say en Frédéric Passy een prijsvraag uit schreef voor eeu studie over den invloed van den militairen dienst op de productie kosten. De heer Marcoartu gelooft niet aan de mogelijkheid om een vermindering van de bewapeningskosten te verkrijgen, zoo niet de rechtskundige voorwaarden van het scheids gerecht te voren zijn geregeld. Uit de opgaaf, door den Minister van Fi nanciën overgelegd van de waarde der actieve bestanddeelen en het passief van de nalaten- Godsdxenst?" en als ik dan zeg: „Nee meneer, die zaak is.dan zeg die predikant„Nee, o nee, geen uitwege, men moet zich bekeere. Nu", zegt hij dan tegen den ouderling, die hem vergezelt „wij moeten maar verder als wij van avond nog bij mijnheer Van der Poel wil len komen". Als ik rijk is en ik geef Leentje Zoetendal tien zoene en kiele haar onder die kort ribbe, dan zeggen die mense„Die Van der Poel is toch 'n platje" maar als ik arm is en ik gee Letje van der Lam een zoen of knijp haar in die wang, dan noem hulle mij een schurk en ik word nog onder sensuur gezet. Als ik rijk is dan kan ik gerus honderd schape van mijn buurman vermerk, en vreemde goed uit die schutte los, die mense zal daar zoo stil letjes oer praat; maar als ik arm is en ik steel, 'n ou ooi. dan krijg ik zes maanden. Als ik rijk is en ik gooi mijn wol vol zand of zet 'n klip in die baal, dan zeg die winkelier nog als ik op die dorp kom „Span uit die baas zen perde en zet hulle in die stalkom binne meneer Van der Poel en drink 'n glas bier", maar als ik arm is, dan zeg die winkelier„span maar uit; jou perde kan jij in die kraal zet; voer het ik niedaar in die emmer is water". Als ik rijk is dun word ik raadslid, komdant, veldkornet of vrederechter of allo te zamen; maar als ik arm is, moe nie glo nie. Als ik rijk is en nog komdant daarbij, dan kan ik gerus 'n fatsoenlijk burgerman met 'n stok slaan, die publieke aanklager zal die zaak niet teen mij opneem maar als ik arm is en ik geef Koos Baster 'n klap, dau is dit 5 pond of een maand. Als ik rijk is, dan wil al die mense mij graag van voor zien; maar als ik arm is, dan liever van agter. Als ik rijk is dan maak ik net wnt ik wil, maar als ik arm is, dan moet ik net in mijn pasoppens blij, anders waai mijn hare.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1