Stadsnieuws. z i sn&s p»i Ingezonden. schappei), waarvan liet recht van successie in 1898 betaald is, blijkt dat geërfd of ver kregen is: 1. in de rechte nederdalende linie, en tusscben echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende f155756904, terwijl liet totaal van het passief in deze nalatenschap pen bedroeg 1'21 344044; 2. in de rechte opgaande linie: actief f2207120, passief f033 588 3. in alle andore gevallen: actief' f85 720 040, passief f7 340 013. Het totaal van het actief bedroeg, alzoo f243774070; dat van het passief f20317645. Het actief was aldus verdeeld onroerende zaken f77 235370, rentegevende schuldvor deringen f30304804, binnenlandsche fondsen f35 5 40007, huitenlandsche fondsen 101953319, andere roerende zaken 129 080 171. Geheel van het recht van successie vrij gestelde nalatenschappen kwamen 11774 voor, met een totaal van f1755570 onder worpen aan recht van overgang, terwijl het totaal van het zuivere saldo dezer nalaten schappen f9 033 596 bedroeg. Het totaal der nalatenschappen, waarvan recht van successie is betaald, bedroeg 9154, waarvan bij 4090 geërfd werd uitsluitend, hetzij Ir. de rechte nederdalende linie, hetzij tusscben echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalaieude, terwijl het getal waarin in alle andere gevallen geërfd werd, 5064 bedroeg. Het aantal nalatenschappen was aldus ver deeld: 520 boven f300 tot beneden 500 854 van f500 tot beneden f lOOO, 032 vu a f1000 tot beneden f1500, 480 van f1500 tot beneden f2000 757 van f2000 tot f3000 1070 van f3000 lot f5000; 958 van f5000 tot f7500 055 van f7500 tot f 10 000; S03 van 1' 10000 tot f15000 475 van f15 000 tot f20 000 580 van f20000 tot f30 000; 380 van f30000 tot f40000 200 van f40 000 tot f50000 209 van f50 000 tot 1'75 000147 van 75 000 tot f 1IX) 000, 116 van f 100 000 tot f 150 000; 11/2 ton tot beneden 2 ton, 802 ton tot beneden 3 ton, 81 3 ton tot. beneden 5 ton, 44; 5 ton en daarboven, 48. Meldden we onlangs, dat de Nederlandsche rrgeoring een slem-machine uit Amerika op zicht had gevraagd, thans wordt bericht, dat door een werkman van «Ie firma Langezaal Co. te Leiden een zeer eenvoudige en minder kostbare stom-machine is uitgevonden. Onder bewaking van de Rijksveldwacht liet de Staat, Maandag bij de Lijnden aan vangen met de herplaatsing van telefoon palen in de Haarlemmermeer. De geweermaker C. Hermans, van het 3e bataljon 3e regiment infanterie te Bergen- op-Zoom, beeft een afsluiter voor het geweer M '95 uitgevonden en vervaardigd, waardoor, met een kleine wijziging van de bulzen dei- losse en exercitie-patronen, het gevaar ge heel wordt voorkomen, dat bij manoeuvres en oefeningen met losse patronen bij ver gissing of met opzet van scherpe patronen wordt gebruik gemaakt. De bij een schietoefening genomen proe ven hebben uitstekend voldaan. melden bij den heer Nolen, Witte de With- straat 50, te Rotterdam. De Noord-Rrabantsche «Maatschappij van Landbouw" heeft zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin, waarin zij zich be klaagt over de houding der Belgische Re- geering ten aanzien van ons vee. Zij meent, «dat de tijd is aangebroken om maatregelen van retorsie te nemen, daarin bestaande, dat onze liscale invoerrechten met een sur- taxe worden verhoogd, tegenover de Staten, welke willekeurig, door proteclionnislische bedoelingen geleid, den invoer van Neder- landsch fok- en slachtvee belemmeren. Daar toe biedt het reeds aangekondigde wetsont werp tot herziening der tarief wetgeving een geschikte gelegendheid aan. Tevens ware de bevoegdheid aan de Uitvoerende macht toe te kennen tot opheffing der bedoelde surtaxe, wanneer het beoogde doel belemmerende veeuitvoer is bereikt". De Raad van Ruurloo heeft buiten de op gemaakte voordracht tot hoofd deropenbai'e school te Winkelerhoek benoemd den lieer G. J. Eenink. De Burgemeester verklaarde aanstonds, het besluit niet te zullen uitvoeren. Wij vernemen, dat ds. K ij Is tra, predikant bij de Hervormde gemeente te Rottevalle, plan heeft, met de heeren professor Van Rees te Hilversum en ds. A. ae Koe, predikant Bij de Maandag te Utrecht gehouden examens zyn o. a. geslaagd de volgende stadgenootenmej. A. M. van den Broek te Deii Heïdër, bij Apeldoorn'ëen koFonietè j voor 'le hulp-akte en mej. A. Kreygervoor grootmoeder 40 jaren, de overgrootmoeder 00 jaren en de betovergrootmoeder 80 jaren, terwijl de jongeborene wordt gebakerd door de overgrootmoeder. Een poging tot brandstichting in Den Briol met behulp van electriciteit zal binnen kort dienen voor de Arrondissemeots-recht- bank te Rotterdam. De verdachte had uit zijn woning twee geleiddraden gespannen naar zijn pakhuis aan de overzijde van de straat, alwaar de draden uitliepen in een pot met vet en ver schillende brandbare en ontplofbare stoffen lu zijn woning bevonden zich zware bat terijen om stroom op te wekken ter elec- trische ontsteking van het brandende goedje. Een zeer omvangrijke instructie is in deze zaak gevoerd. De .heer J. 0. F. Prikki-n, sedert 27 Juli 1871 leeraar in Wiskunde en Handels- en Staatswetenschappen aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs hier, heeft tegen 1 September ontslag gevraagd uit die be trekking. stichten geheel op Tolstoiaansche leest ge schoeid. De heeren zullen daar als arbei ders werken tegen een jaariijksch loon van f700, huu door andere heeren gewaarborgd. Zoo luiden onze informaties, die wij ech ter mei de noodige reserve meedeelen. Te Nijmegen wil men een militaire mu ziekschool tot stand brengen, ten einde jon gelieden van 13 lot 14 jarigen leeftijd op leiden tot militaire muzikanten. De cursus is bepaald op 3 jaar. Rij genoegzame deelneming wordt die mu ziekschool 1 Juni geopend. De nieuwe toren te Kampen is thans weer van een nieuw kruis voorzien dit min of meer gevaarlijke werk liep Zaterdag-mid dag zonder ongelukken af. riet nieuwe ge plaatste kruis woog bij de plaatsing, in 1004, 450 K.G., terwijl het bij de afneming een gewicht had van 355 KG. Zondag is te Groningen proces-verbaal op gemaakt tegen een zestal meisjes van elf tot vijftien jaar, die aldaar bloemen geplukt hebben in den tuin van den officier van justitie. Gevaarlijker kon 't al niet. Hoe groot het gehengel tegenwoordig is naar een vaste betrekking, al weet men dan ook dat. zij nooit meer zal geven dan een karig bestaantje, kan blijken uit het feit, dat er zich voor het vergelijkend onderzoek de akte Vrije- en orde-oefeningen. Majoor H. F. D. Braams, Directeur der Rijschool hier, is benoemd tot. lid der Jury voor rij- en springpaarden bij het op 15 Juni op het sportterrein by het hotel »f)e Wageriingsche berg" te houden concours hippiqüe. Dr. J. M. Croockewit heeft ontslag ge vraagd als officier van gezondheid 2e klasse la suite bij de dd. schutterij. Door den Minister van Oorlog is in her innering gebracht, dat het niet geoorloofd is de kosten van de huisvesting der gehuwde militairen gedeeltelijk ten laste van het Rijk te brengen en overigens door de bewoners le laten voldoen, en dat slechts wanneer de bedoelde militairen zijn gehuisvest in ge heel voor rekoning van het Rijk door de plaatselijke- ofgarnizoens-coinmandanten ge huurde woningen, die huur door het. Rijk zal worden bekostigd. Luitenant-kolonel 1. R. A. H. Iligly heeft te Deventer het commando over het' 1e giment huzaren overgenomen van majoor A. A. graaf Van Limburg Stirum, die dat aldaar tijdelijk heeft gevoerd en thans naar Amersfoort in garnizoen is teruggekeerd. Op de vraag: Valt een Gemeentelijke wa terleiding in de Personeele belasting? heeft de Raad van Beroep voor de Personeele be lasting te Haarlem dezer dagen uitspraak gedaan. Door B. en W. van Haarlem was beroep ingesteld tegen den aanslag, opgelegd voor de kantoorlokalen der Gemeentelijke waterleiding. By die uitspraak werd het beroep ongegrond verklaard. B. en VV. hadden zich beroepen op de bepaling van art. 4 1 b, waarbij van be lasting vrijgesteld is het gebruik van een perceel uitsluitend voor den dienst van het Rijk of andere publiekrechtelijke lichamen, terwijl het kantoor, waarop de aanslag be trekking had, uitsluitend wordt gebruikt ten behoeve van de waterleiding, en dezci dienst is een Gemeentelijke. In de Algemeene vergadering van 1898 werd door het »Nut" aan het Hoofdbestuur opgedragen, een zelfstandig werkende Ver- eeniging in het leven te roepen ter verbe tering van den loestund der verwaarloosde jeugd. De uitvoering van dit besluit werd opge dragen aan de heeren prol. mr. G. A. van Jlamel, di\ W. II. Nolens, H. Pierson jhr. mr. A. J. Rotbaan Macaré en Th. Nolen, die de medewerking verkregen van de heeren F. Kindlang J. Êzn, dr. N. P. van Spanje en mr. Alex. II. Wertheim, die thans een cir culaire hebben verspreid, waarin zij een be roep doen op alle vereenigingen en perso nen, die zich mei kinderbescherming, iri wel ken vorm ook, bezighouden of daaraan een goed lmrt toedragen, om hen te helpen en te steunen bij het in 't leven roepen van een «Ned, Bond tot Kinderbescherming". Men wil een centraal-bureau vormen, dat niet zelf de directe verzorging van kinde ren op zich neemt, maar zoowel de Regee ring als belangstellenden wil helpen als weg bereider, adviseur en tusschenpersoon. Het lidmaatschap voor vereenigingen bedraagt f5, dat voor bijzondere personen minstens 1'2.50 per jaar. Voor toetreding kan men zich aan De »Garanten-vereeniging" houdt morgen' middag vier uur haar Algemeene vergade ring in de leeskamer van Amicitia, o. a. tot daten hebben aangegeven, terwijl er slechts B' 100 van kunnen worden geplaatst. Een landbouwer onder Ruinen (Dr.) heeft op onaangename wijze de atschafling van den remplagantendienst ondervonden. Be doelde landbouwer beeft twee zoons. De oudste trok indertijd een diensplichtig num mer, maar stelde een remplagant, voorwien de vader f600 aan een Militieverzekering- maatschappij heeft moeten betalen. De remplagant werd wegens lichaamsge breken uit den dienst ontslagen, nadat bij eenige maanden soldaat was geweest, zooals later bleekofficieel kwam de landbouwer daarvan echter niets te weten. De plaats vervanging is inmiddels afgeschaft, de Maat schappij beweert haar verplichtingen te zijn nagebomen en de boer is nu zijn geld kwijt en bovendien is de jongsle zoon tegen 19 Mei a. s. voor den dienst geroepen. Hel volgende curieuse geval deed zich dezer dagen voor te Heerenveen, In 1895 was tusscben zeker echtpaar echtscheiding uitgesproken tengevolge van minder goede intieme verhoudingen van den man. Toen nu onlangs de vrouw opnieuw weuschte te trou wen, ontwaarde zij dat haar eerste huwelijk nog niet ontbonden was, omdat men ver zuimd had het vonnis in te schrijven in de registers van den Burgelijken stand. Fluks werd een advocaat opgezocht, haar afgezwo ren wederhelft nog eens gedagvaard, nu wegens kwaadwillige verlating, en deze, nog al goedig van natuur, liet zich by verstek veroorileelen, waarna de Rechtbank van het zelfde huwelijk voor de tweede maal echt scheiding uitsprak. Te Twisk, een gemeente van 800 zielen, vieren deze week 4 paren hun 50-jare echt- vereeniging. Bij een huwelijks-inschrijving te Oostwoud waren tegenwoordig, behalve de wederzijd- sche ouders, 2 grootouders en 4 grootvaders. De laatsten tellen sameD 300 jaren en vier den nog lustig het huwelijksfeest mede, waarbij zij, tol groot vermaak «lei- jongeren, een ouderwetseben dans uitvoerden. Te Schoonhoven is een kind geboren waarvan de moeder bijna 20 jaren telt, de - De Algemeene vergadering van bet plaat selijk Departement der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" wordt morgenavond half negen gehouden in den Foyer van Ami citia. Aan de orde zijn o. a: benoeming van Bestuursleden, van alge vaardigden en van leden der permanente commissie». Het nieuwe Museum van de Oudheidkun dige yereeniging «Flehite" wordt Maandag 1 Mei des namiddags 3 uur met eenige plechtigheid geopend. Het huis aan den Weversingel, bewoond geweest door nu wijlen den heer Bachiene, is niet verkocht aan den heer P. H. van Ha- selen gelijk men ons in het vorig nummer deed meedeelen doch aan den heer D. Schimmel. Door nu wijlen mr. O. van der Vies, te Amsterdam, is aan de «Maatschappij tot Op voeding van Weezen in het Huisgezin" ge legateerd een bedrag van flOOO. Het houten hek vóór het Paleis «Soest- dijk" zal eerlang vervangen worden door een fraai ijzeren. De levering ervan is opgedragen aan de firma Ensinck Co, te Hilversum. Met plan beslaat, op 2 Augustus, den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, iti het »Wilhelminn-park" te Raam weder een bloemen-corso te houden. Zaterdag werd te Barneveld een verga dering gehouden van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap «Spoorweg-Maat schappij de Veluwe" en wel onder voor zitterschap van den heer A. W. J. J. baron van Nagell, aldaar. Mededeeling werd ge daan van eenige bezwaren, welke zich heb ben voorgedaan, die echter thans' alle zijn opgeheven, zoodat de goedkeuring van den Minister en de oriderteekening van het con tract met de Centraulspoorweg-Maatscnappij, welke de lijn Edo-Nykeik zal exploiteoren, wel spoedig zal volgen. Men is bijna gereed met het op kaart brengen der benoodigde gronden, terwyl de in iedere Gemeente be noemde commissie druk bezig is met het sluiten van vnorloopige contracten voorden aan te koopen grond. Met de Directie van de Centraalspoorweg- Maatschappy handelt men over de overne ming vun gebruikt materieel. Besloten werd, de volstorting op de aandeden, zijnde nog 90 pet., te bepalen op 1 Augustus a. s. Ten slotte werd een commissie benoemd voor bet nazien dei' balans. De levering van een orgel in de Gerefor meerde kerk B. te Bunschoten is opgedra gen aan den heer P. Blad, te Utrecht, agent van Goldschmeding's orgels te Amsterdam. Met de visscherij gaat het tot hiertoe te Bunschoten niet voordeclig. De schakelaars hebben een paar weken goede vangst gehad, maar daardoor is de haring op zeer lagen prijs gekomen: de laatste 14 dagen was de vangst van zeer weinig beteekenis. De fui ken, die andere jaren zooveel aanbrachten, hebben dit jaar bijna niets opgeleverd. Ook de botvangst geeft nog niet veel; hetgeen gevangen wordt, is nog bijzonder klein. Van anjovis wordt nog weinig vernomen, doch Maandag wordt hiermee eigenlyk eerst een begin gemaakt. De graslanden slaan niet ongunstigde veestapel is gezond. Van de gastram Zeist—Amersfoort--Soest Baarn zal wel niet veel komen, daar de twee laatstgenoemde Gemeenten de concessie hebben geweigerd, voorzoover hun grond gebied aangaat. Een aardig geschiedenisje wordt uit Cle veland, Ohio, gemold. Hij is 18 en zij 17 jaren oud, terwyl de wettelijke huwelijks-ouderdom is respectie velijk 21 en 19 jaren. Doch daar is wel weg op. De jonkman, die evenals zijn uitverko rene nog de hoogesehool bezoekt, schrijft na melijk op de zolen zijner laarzen het getal 21, en op die der laarsjes (voor het vrouwe lijke gebruikt men altyd een verkleinwoord) van zijn bruid het getal 19. Daarna wordt er lustig op losgezworen, dat hij is «boven de 21" en zij «boven de 19" het huwelijks- certificaat wordt Hink en vlug opgesteld. De vader van den pas gehuwden man, oen »ko- len-millionair", vertoeft met zijn echtgonoote in een sanatorium van den staat New-York, en zal dus eerst bij zijn terugkeer ervaren, op welke iügoiiieuse manier zijn Benjamin (hij is de jongste) hem tot schoon vader heeft gepromoveerd zonder zich (zeker naar Ame- rikaansche begrippen aan meineed schul dig gemaakt te hebben. Wanneer Hero en Leunder maar zooveel uitvindingsgeestin hun hoofd gehad hadden,als deze beide kinderen van onzen modernen tijd in hun pink, dan waren zij vereend ge worden, al ware het water nóg zoo breed en diep geweest. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van gepluatsto of ongeplaatste stukken word» teruggegeven. Met het aanbreken van de lieflijke Mei maand zal het klokkenspel van de O. L. Vrouwe-toren, ons wij vermaard gemeentelyk muziekinstrument, waarschijnlijk, verwissolen van muziekstukken. Zeer zeker gaat dan een zucht van verlichting op bij menig ingeze tene eindelijk te worden verlost van het voor 't carillon pasklaar gemaakte Mendels- sohn'sohe «Lied ohne Wortlie" no. zooveel, met zijn geen einde willende nemen herha lingen en zijn twijfelachtig slot, een ware nachtmerrie voor slapeloozen. Is er voor een 17de eeuwsch muziekinstru ment wel een minder geschikte keuzo te doen dan deze ziekelijke piano-compositie? Bezit ten wij in de liederen van Valerius, en van zooveei andere gelijktijdige en oudere vader landers, geen schat van kernachtige, altyd frissche, oorspronkelijke .melodieën, dat men hier steeds zijn toevlucht neemt tot arran gementen uit den vreemden moppentrommel »Rutli" en dergelijke? Dan ware het te wen- schen, dat, evenals door de schenkster van liet carillon in den Ulrechtschen domtoren, ook aan het onze de bepaling verbondon ware geworden van op heelslag eeneGoudi- nelsche Psalmmelodie te doen hooren. Die past althans in het kader. Een geplaagd ingezetene. Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Totale ontvangsten over de maand Maart 1899: Reizigers 403 610 f 007 183.97 Bagage bondon (tonnen) 1 271 17 798.18 Levende dieren, rytuigen enz. 48 489.87 Goederen (tonnen 528 205 878970.95 Diversen Ik) 590.58 Totaal 1 643 039,55 Ontvangst: 1899 1898 Totaal vanaf 1 Jan.ƒ4539282.80 f 4477500.598 Gemiddeld aantal Kilom. in expl. van af 1 Januari 1585 1591 Dus ontvangst per dagkilometer ./31.81 31.27

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2