Stadsnieuws. Ingezonden. door uw Hestuur ondervonden. Ik meen dat dit goede resultaat slechts te danken is aan den ijver en de energie van het Bestuur, dat zooveel moeilijkheden, zoowel van tech- nisehen als financieelen aard, zoo glansrijk wist te overwinnen. «Ik wensch u, in mijn qualiteit van Hoofd der Gemeente, geluk, van ganscher harte geluk met het zoo goed slagen van uw voor nemen, en op hetgeen u zeide in uw toe spraak iot de leden van het Dagelijksch bestuur en van den Raad van Amersfoort, meen ik niet beter te kunnen doen dan u hartelijk te danken voor de versiering van dit deel der Gemeente. »lk heb de eer dezen eersten dronk te wijden aan dit gebouw en den voorspoed uwer voreeniging." Nadat allen met dezen wensch hadden in gestemd, werden de verschillende lokalen achtereenvolgens bezichtigd. Eerst om ruim half vijf verlieten de laatste bezoekers het gebouw, zeer voldaan over hetgeen ze gezien hadden. Nog ontving het Bestuur telegraphische gelukwenschen van den eersten Secretaris, Deken A. J. J. van Rossum, thans te Ben schop, en van de eerst onlangs opgerichte Zustervereeniging »Felua". Moge een druk bezoek aau hot Museum de toegang blijft voor niet-leden bepaald op 10. cent bewijzen, dat men de zorgen van hot Bestuur om de Gemeente te ver rijken met een zóo fraai gebouw op groo- ten prijs stelt. Moge het ledental der Ver eeniging aanzienlijk toenemen en het besef wakker worden dat voor de gasten van el ders in het Museum heel veel moois en merkwaardigs te zien is. En mogen zij, die voorwerpen van historische waarde bezitten, deze in bruikleen geven of scheuken aan deze verzameling waarop Amersfoort terecht trotsch mag wezen. De Aartsbisschop van Utrecht heeft be noemd tot kapelaan te Amersfoort deu Eerw. W. G. A. H. van Berk el en tot assistent den Eerw. C. T. J. Kars. Ds. J. van Loenen Martinet, rustend pre dikant te Amersfoort, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefe ning in de Remoustraiitsehe kerk hier. Hij de Dinsdag gehouden verkiezing voor leden van liet Kies-college der Ned, IJerv. gemeente worden herkozen de aftredende leden: G. Blok, G. Boshuizen, J. Busquet, H. J. van Heilsbergen, J. C. I.einweber, D. Ruys en mr. P. J. F. van Voorst Vader, en is gekozen de heer E. Boks. Tusschen do volgende heeren, die geen genoegzaam aantal stemmen op zich ver- éenigden, moet herstemming plaats vinden Jan van Eed en, A. Frederikse, A. J. Krieger, C. C. MorLn, G. van Nieuwenhuizen en B. Ruitenberg Hz., die allen 128 stemmen verwierven. De anti-revolutionnaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" alhier heelt in haar jongste vergadering met algemeene stemmen gesteld als candidaten voor de aanstaande Gemeente-raadsverkiezingenin district I. (vacature- Van der Want) inr. P. J. F. van Voorst Vader,en in district 111 den heer Jan van den Brink, Voorzitter van «Patrimonium" Trots de waarschuwing in ons vorig num mer zijn, na de invoering van den zomer dienst op de spoorwegen, nog enkelen, die met den ochtendtrein van 7.10 naar Amster dam wilden vertrekken, tóch naar het Nieuwe- in plaats van het Centraal-station gegaan. Erger nog werden zij gedupeerd,- die, voor zaken en dus in abonnement reizend, niet den eersten trein naar Utrecht wilden vertrekken. Niet om 6.22, gelijk voorheen, ook niet om 7.11 of 8.06, doch eerst om 8.32 mochten zij mee, tenzij zij aanzienlijk suppleerden. Intusschen zijn reeds pogingen gedaan onï hen althans toe te laten tot den trein van 7.11, pogingen welken allen schijn hebben tot een goed resultaat te zullen leiden. Met carillon van den Lieve Vrouwe-toren zal voortaan ten gehoore brengen: bij heel uur sDerfriililk heLaiidmaiirr' van Schumann, bij half uur «Der Lindenbaum" van Schu bert. Het onderzoek om een plaatselijke tram met gas-tractie te voorzien, heeft, naar men ons inlicht, ook geen voldoend resultaat opgeleverd, zoowel uit een oogpunt van te hoogs inrichtingskosten als van mindere geschiktheid om liet tramverkeer binnen onze Gumeenli' tol ontwikkeling te brengen. Vandaar heeft men nu het voornemen, hier een opllinke leest geschoeide paardentram in het leven te roepen. In het vorige nummer kondigden Burge meester en Wethouders aan, dat de jaar- lijksrhc collecte voor het «Fonds voor den ge- wapenden dienst" hier aanstaanden Maandag zai worden gehouden. Evenals zij bereids deden, willen wij deze inzameling ten dringendste aanbevelen bij lezeressen en lezers hier ter stede. De toegestane verhooging van de gratifi catie der oud-strijders van België eens- deels, maar voornamelijk de toeneming van het aantal deelgerechtigden, die op Lombok en Atjeh in den strijd zijn verwond, hebben de uitgaven doen stijgen, terwijl de vaste inkomsten van liet Fonds, ingevolge de conversie der 3J/a% Nationale Schuld met i0302 zijn verminderd. De laatste jaarlijksohe I rekening sloot dan ook met een naaeelig saldo van 1'2326.97. Volgens het Algemeen Verslag van Juli 1898 I werd aan gratificatiën en toelagen uitbetaald aan 337 verminkten uit Oost-Indië, 8 ver minkten uit den strijd tegen België, 868 infir- men en 398 oud-strijders van België f65718.34, waaronder is begrepen een som van f1000,996, die boven de gewone gratificatie uit liet ge schenk van wijlen Z. M. den Koning Willem 111 werd uitgekeerd aau 275 verminkten van Atjeh en aan I weduwe van een gesneuvelde in Atjeh. Het Fonds van den gewapenden dienst, ingesteld in 1815, is geen armen-bedeeling voor oud-militairen, zooals wel eens wordt ondersteld, maar eene instelling, die ten doel heeft den verminkten krijger en den oud-soldaat, die aanspraak mag maken op de erkentelijkheid zijner landgenooten, een blijk t.e geven van de waardeering zijner aan Vorst en Vaderland bewezen diensten, in den vorm van een jaarlijksohe gratificatie no.ens zijn pensioen of gagement. Het doel van de collecte is dan ook niet om een aalmoes te vragen voor den ouden krijgs man, maar wel om een beroep te doen op ieder Nederlander om naar vermogen het Fonds te steunen, ten einde dit in staat te stellen om alle in deu strijd verminkten en infirmon van het dappere Indische leger, wanneer zij er voor in de termen vallen, als deelgerechtigden in het Fonds te blijven opnemen. Men vraagt ons plaatsing voor het vol gende Voor de verloting van kunstvoorwerpen ten bate van Volks-sanatoria, te Utrecht te houden, is een aquarel van A. W. van Nieuwenhuyzen geschonken, terwijl nog bij dragen zijn ontvangen van mevrouw Lucie Ekker, van Du Chattel, Franken, Menkes, Kymmell, Sadee en Smissaert. Pier Pander berichtte, dat hij uit Rome, waar hij thans vertoeft, een bas-relief als verlotingsprijs- heei't afgezonden. Blijkens de in «lit nummer voorkomende advertentie zullen de voorwerpen, door leer lingen der «Huisvlijtschool" vervaardigd, aan staanden Zaterdag en Zondag voor belang stellenden ter bezichtiging worden gesteld in liet schoolgebouw aan de Kampstraat C. 33. Een verloting dier voorwerpen ten bate van de inrichting (a 50 het lot) zal daarna plaats hebben. Wij kunnen deze nuttige instelling niet genoeg aanbevelen. Zij is bestemd om den kinderen van minvervogendeninhun vrijen tijd de noodige vaardigheid bij te brengen in het ontwerpen, teekenen en samenstellen van allerlei kleine voorwerpen van practisch gebruik en alzoo hun denkvermogen, oog en hand te oefenen, iets dat de Lagere school niel geven kan. En hoeveel baldadigheid op straat, verveling in de woning wordt niet voorkomen, wanneer het kind, dat na de schooluren met zijn vrijen tijd geen raad weet, in de gelegenheid gesteld wordt, onder bekwame leiding en zonder inspanning den aangeboren zin tot voortbrengen te voldoen en te vefdeelen! Deze gelegenheid biedt de Huisvlijtschool tegen een jaarlijksohe vergoe ding van f 1.50 per jaar, 'd. i. ongeveer éen cent per lesuur. Men ga eens een kijkje nemen (de toegang is vrij) en zal dan versteld staan van hetgeen daar alzoo vervaardigd wordt. En mochten er onder de belangstellenden zijn, die deze inrichting, door het Nut in 1882 in 't leven geroepen, voor bun minvermogende stad ge- nonten zouden willen steunen, dan kunnen zij dit doen door inteekening voor een bijdrage, door het nemen van loten, of door hun kin deren te plaatsen in do afzonderlijke klasse, waarvan uet schoolgeld f6 per jaar bedraagt. Bij de Maandag, Dinsdag en Woensdag te Utrecht gehouden examens zijn o. a. ge slaagd de volgende stadgenootenmei. E Kerkhoir, E. 1/ M. Sinnige, W. van der Plas, A. G. M. Heinink, G. A. van «lor Linden en O. P. C. Mïiller voor de akte-bulponderwij- zerosmei. Van der Plas en Sinnigo voor de akte Vrye- en orde-oefeningen. Bij Kon. besluit is benoemd tot Inspecteur der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amersfoort de heer J. C. van der Meer, thans Inspecteur der zelfde mid delen te Hoogezand. De Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten heelt bepauid, dat met ingang van 1 Juli de nieuw benoemde districts-inspec- teur H. van Minne zal worden heiast met het dagelijksch toezicht op den dienst dei- spoorwegen, beboerende tot het tweede dis trict, ter standplaats Zwolle, tot welk district ook Amersfoort behoort. Aan het toelatings-exnmen voorde Hoogere Krijgsschool hebben uil dit garnizoen vol daan luiteuant H. Wijnaerults, van het 5c regiment infanterie, en luitenant H. H. van Dobbm, van het 2e regiment huzai en, ge detacheerd bij de Rijschool. Naar men uit Batavia aan »De Locomo tief" schrijft, is onze vroegere stadgenoot, de uit Nederland gedetacheerde 1e luitenant der infanterie J. J. Verbrugli, bekend ge worden door liet succes van de onder zijn commando gelegde hinderlaag bij Meluboe, waarbij Toekoe Oemar sneuvelde, voorge dragen tot ridder in de Militaire Willems Orde. Bij hel le regiment veld-artillerie hier zijn voor den tijd van 5 maanden gedetacheerd de 1e luitenants jhr. J. H. Ram, van het re giment Grenadiers en Jagers, en H. J. de Jong, van <le infanterie O. I. leger, leerlin gen van de Hoogere Krijgsschool. Luitenant P. D. van Essen is gedetacheerd bij het le regiment huzaren, te Deventer; luitenant L. W. J. K. Thomson bij het 3e regiment huzaren, te 's-Gravenhagen. Dinsdagmiddag had in een der artillerie stallen hier een droevig ongeval plaats. Korporaal Van Z., van de 6e batterij, had het ongeluk door een luik vau den hooizol der in den stal te vallen. De dood trad bijna onmiddellijk.in. De ongelukkige, een hoogst oppassend 20- jarig jonkman uit -Utrecht, zou binnenkort den dienst verlaten en zich in het huwelijk begeven hebben. Gelijk wij in ons vorig nummer reeds terloops meedeelden, mocht de lieer 11. Amse, le Leusden, Zaterdag /ijn gouden jubilé ber denken als koster, voorlezer en voorzanger der Ned. Hervormde gemeente aldaar. Ai de predikanten, die in die halve eeuw te Leusden hel Leeraarsambt bekleed hebben, waren, op éen na, die wegens gezondheids redenen verhinderd was, overgekomen om hun vroegoreu koster op dezen dag tc com plimenteer".i. Des ochtends 10 uur werd de jubilaris door een deputatie van den Kerkeraad per lan dauer naar de kerk geleid, waar hem dooi de kinderen der Zondagsschool en der Be waarschool, onder leiding van mej. Van Meerkerk, eenige toepasselijke liederen wer den toegezongen. Alsnu word Amse toege sproken door den Burgemeester door wien hem, namens den Kerkeraad, werd aangebo den de prachtige, in vergulde lijst gevatte gravure «Golgotha" (Consumatum est) en een gouden bril. De predikanten vereerden hem een dooi den heer J. Pothoven keurig bewerkt boe- kenrek, met een schoone verzameling boek werken in prachtband, terwijl de leden dei- gemeente hun beminden koster en hoogst verdienstelijken voorlezer en voorzanger een gouden remontoir als blijk van waardeering en hoogachting overhandigden. Nadat nu ook al de vergaderden den grijzen koster de woorden hadden toegezongen van I's. 1052, Ps. 134:3 en Gez. 90 werd hy huiswaarts geleid. De leden der Christelijke Jongelingsver- eeniging «Pred. 12: 1" hadden zich beijverd door de kosterswoning inwendig te versieren en het oprichten eener eerepoort daarvoor, betgeen aan bet geheel een recht feestelijk aanzien gaf. Des avonds te vijf uur vereenigden zich tal van vrienden en belangstellenden te zij nen huize, waar allen rijkelijk door hem onthaald werden. Dat het hierbij aau niets ontbrak, daarvoor was door de mildheid eens gullen gevers op zeldzame wijze zorg gedragen. Des Zon 'ags werd het feest besloten met oen feestrede van den oud-predikant, te Leus den, prof. dr. Van Rhijn, Hoogleeraar te Groningen, die én Amse én de* gemeente toesprak naar aanleiding van het 4e vers uit het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 21. Het opnemen vau Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het schryvi-n, voor komende in Uwe courant van 27 April, en ingezonden door seen geplaag# ingezetene" van Amersfoort, gevoel ik iny geil rongen, mijne gedachten hieromtrent zoo kort mo gelijk mede te deelen. Over de vraag of Mendelssohn, Spohr en zooveel andere componisten hebben afgedaan, wil ik in geen dagblad twisten. Ik weet zeer goed, dat na den dood van Mendelssohn zijne muziek niet meer die waardeering ge noot als tijdens zijn leven. Met R, Wagner is dit juist omgekeerd bij zijn leven veel scherpe critiek; na zijn dood steeds toenemende waardeering. Maar ik noem liet tevens een gelukkig verschijnsel, dat er nog zeer veel menschen worden ge vonden, die nog gaarne de muziek van M. hooren en die nog niet blasé zijn van deze eeuw. Op waardige wijze heeft een voor naam criticus na liet hooren van het nieuwste werk van Strauss, uitgevoerd op 't laatste Caecilia-concert, over dezen toestand ge schreven. Gewaagd on ondoordacht is de uitdrukkingj «Moppentrommel". Dat door mij nog geen oud-Nederlandsch lied (behalve «Wilhelmus" oude toonzetting) pasklaar gemaakt werd, verraadt geen onwil. Hier, te Nijkerk, komen er nu twee voor uit den Ned. Gedenck Clanck van Valerius. Hoewel Je klokken van het carilon te Nijkerk den sehoonen klank van die te Amersfoort missen, is de me chaniek bij ons veel beter en vollediger. Bij bij U worden de klokken f- en g kruis*) gemist, bij U is het aanlal hamers zeer gering. Dit zijn ('actoren, waarmee ik, als klokkenist, heb rekening tc houden. De «geplaagde ingeze tene" schijnt van deze gebreken geen ken nis te dragen, en levert daardoor 't wel sprekende bewijs, dat roen zich van critiek dient te onthouden, als men geen verstand van de zaak heeft. Al wilde ik ook te Amersfoort eens een lied, als bijv. «Bergen-op-Zoom" pasklaar maken, 't zou mij niet den besten wil ter wereld niet gelukken, om redenen, zooeven door mij genoemd. Goede muziek, waaronder ik ook die van Mendelssohn reken, moet altijd pasklaar worden gemaakt, wat zeker geen geringe zaak is, maar wel nadenken en ervaring vereischt; en als ze dan tevens dienen moet om de gebreken (gemis van klokken en ge brek aan Immers) in bet klokkenspel te be dekken, dan wordt mijn taak niet gemak kelijker en mijn keuze nóg meer beperkt. En nu ten slotte vat. ik niet., wat de Gou- dinelsche psalmen met deze kwestie te ma ken hebben. Mocht het de bedoeling van den inzender geweest zijn, ook eens een dergelijke psalm op A mersfoort's carillon te willen hooren, dan permitteer ik mij de stoutheid met hem van moening te verschil len en breng 't volgende onder zijne aan dacht. Onze psalm melodieën, zegt Joh. Bas- tiaatis terecht, zijn ware kunststukken der oudheid en zijn niet van Goudinei. In vroe ger jaren had men een ander oordeel, maai de laatste onderzoekingen hebben (Jat gewij zigd en door wijlen prof. Acquoy is aan 't licht gebracht, dat ze, op enkele uitzonder ingen na, psalm-melodieën zijn van Bourgeois en Petit. Met dank voor de opneming dezer régelen. Uw dw, W. F. Enderle. Stads-Klokkenist te Nijkerk. *)Het verhaal loopt, «lat deze - uurlijk door trommel, waarin nimmer gaten voor dezo twee ont brekende klokken zijn geweest, Wel zijn er klok ken uit den toren genomen, doch dit waren lui klokken en dezo hebben nimmer behoord tot hot earrillon— Red. .36'Oste .«ff B iTSijOTKIUJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 1—4 Mei. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f65 :18 41 241 244 216 486 487 509 522 524 535 537 560 6925 7857 7871 7837 7892 7893 781K5 12667 12072 12038 12107 1245612458 12462 12482 12485 12489 12525 15504 1551415531 15532 15537 15539 15565 1560918111 18412 18415 18464 19801 19831 18441 18443 18451 18463 18434 18425 18430 19845'19851 19875 en 19877. Te zamen 56 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 5e klasse 15—18, 23—20,29—31 Mei, 1 en 5-9 Juni. De vijfde klasse bevat, behalve de premie van 130 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hooger en de premie van 1'3000 voor liet laatst uitgetrokken lot, de volgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van 1 van 50 (XX), 1 van f25 000, 1 van 115000, 1 van f 10 0(10, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van 11000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van 70. Loten en gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver- ki-ijgbaar, a f3.5U per 1/20. RECLAMES. Van 15 regels f 1.25elke regel meer 1 0.25. VALLENDE ZIEKTEN. Zoo wordt in 't algemeen over deze ziekte ge sproken en wie onzer heeft niet een lid in zijne familie die aan deze ziekte onderhevig is? Wie heeft niet de een of andere persoon gezien, die zoo even nog welvarend was, en op eeiiB het be wustzijn verloor en zijn stuiptrekkingen had, te akelig om aan te zi n. Men berustte erin, want men zeide er is niets aan te doen. De weten schap, welke dagelyks groote vorderingen maakt, kan thans het volgend feit aanhalen. Zoo echryft ons de heer C. P. Jansen, tim merman te Rijpwetering bij Leiden De Pink Pillen van Dr. Williams hebben mij het best bevuilen en het meeste goed gedaan en de toevallen wuaraan ik onderhevig was zijn over gegaan, ik heb er bijna geen last meer vanik zal nog een doosje ne men in do hoop de wor tel of oorzaak dezer on aangename ziekte heheel uitgeroeid zal zijn. In een tweedon brief zegt hij onsIk ben er nu geheel van bevrijd. Welk een schoon vooruitzicht voor de we tenschap bij het naderen der XXste eeuw. Zoo gij nog twijfelt, waarde lezers, overtuigt U persoonlijk bij den genezene.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2