Donderdag 11 Mei 1899. No. 4874. 48e Jaargang. HOOP. BEKEERD. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.-15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEORACHI 5 6. telephoon 19. KENNI80EVINÜEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 0 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. S. Schoi.tk ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene broodbakkerij in het perceel alhier gelegen aan het Groote Spui, Wijk D. No. 411, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4518, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 23 Mei aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeen tebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen liet oprichten van de in richting in te brengen. Amersfoort, den 9 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT, Maakt, ingevolge art. 33 der Kieswet, bekend dat de beslissingen, genomen op de verzoeken tot verbetering der Kiezers lijst van 1800/1000 op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gestold. Amersfoort den 0 Mei 1899, De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCH1MMELPENNJNCK. 't Is boop, die den mcusch door het leven geleidt, Die liet knaapje verblijdt door hnar gaven Zjj, die ook den jong'ling betoovert en vleit, Wordt niet met den grijsaard begraven. Hoop is de vriendelijkste ster, die den levensweg verlicht. Zonder haar zou het le ven geen genot zijn. Ban de hoop uit de ziul, en u rest niets dan de wanhoop. Zij is het vertrouwvol zich keeren naar de toekomst, de kracht van alle leven. Stre ven is de groote wet, die allen als gebie dende eisch voorligt. Er is dwaze hoop. Zeker. De mcnscb, die nog eens hoopt millionair te worden en ver wacht, dat de godin der fortuin het hem brengen zal, de mensch, die eten wil en Feuilleton. Dan zal ik je een9 precies zeggen, wat or gebeurt, antwoordde George. Ik laat je gevan gen neinen wegens diefstal en het voeren van een valschen naam. De bewijzen, welke deze ge vangeneming zullen rechtvaardigen, heb ik ge deeltelijk bij mijbovendien roept een telegram naar San-Remo de getuigen van je misdaad dade lijk herwaarts. Je ziet, dat dit tot zeer onaange name ophelderingen zou voeren. Je zoudt van daag je reis niet kunnen voortzetten; je zoudt mevrouw Lindeck, die je bedrogen, en haar dochter die je bestolen hebt, weer onder de oogen moeten komen, wat je zeker niet aange naam zou zijn. En het slot der geschiedenis zou wezen, dat ja een paar jaar in een onbehaaglijke Itnliaansche gevangenis van je vrijheid verstoken zoudt worden. Mij dunkt, dat je daarin geen lust zult hebben, en ik ben niet wraakzuchtig. Me vrouw Lindeck heeft een zeer gevoelig hart en haar zon het stellig leed doen, indien je van je vrijheid beroofd werdt; terwill» van haar wil ik je dus sparen. Noem dus zoo spoedig moge lijk een besluit, Krautelhuber. Nog tieu minu ten. I)e Hongaar beet zich op de lippen. Wat moet ik schrijven? zeide hij eindelijk, geen uitkomst ziende. Dat is verstandig van je, sprak George, Schrijf dan maar opIk, ondergeteekende, Alex- hoopt dat de raven het hem zullen bezor gen zij zijn dwazen. Maar dat is niet de hoop in haar heer lijke, lichtende gestalte. Streven is den mensch ingeschapener moet uit het leven iets voortkomener moet iets in verwerkt worden. Dat hebben de besten begrepen, en met dat doel voor oogen hebben zij gehoopt evenals de landman, die het zaad in de vo ren werpt. Heb eerbied voor de hoop, waar gij die ontmoet, waar gij kunt bewonderen don heerlijken arbeid, waartoe zij opleidt. Hebt gij wel gelet op dat groene halmpje, dat in de vore is ontkiemd en zoo lachend het kopje omhoog steekt'? liet is bezig zich dagelijks verder te ontwikkelen en hoopt te worden een goed gevulde halm met koste lijk graan. Ziet gij dien vogel in het nest, broedend op de eieren, straks voedsel brengend aan de jongen Hij droomt, terwijl hij arbeidt, van de toekomst der kleine vogels, die straks, door hem geleerd, zullen uitvliegen en ge notvol leven, terwijl hun geluid zoo dank baar de lucht vervult. Heelt u niet getroffen de inspanning van dat gewonde dier, zich opheffend na den ontvangen slag en weer beproevend den weg te vervolgen Daarginds is een boer, wiens akker door overstrooming of hagelslag is vernield, maar toch, hij heeft den ploeg weer ter hand ge nomen, nu hoopt hij op beter resultaat. Elders een volk, dat langzaam zich her stelt van de geleder, verliezen en weer droomt van hoop op welvaart en geluk. Bovenal, denk aan uw moeder. De hoop was bij haar streven kostelijk levensvoedsel. Haar woord, haar glimlach, haar kus, haar handdruk, het sprak alles van dat hopen op zoon of dochter, die im mers beter en edeler zouden worden dan zy Die hoop verflauwde nooitzelfs in die dagen, waarin wij, verleid door begeerten of verkeerde invloeden, dwaze dingen deden, op zonderlinge paden gingen, heeft zij ons pogen te bereiken in de hoop, dat haar in vloed weer krachtig zich zou betoonen, machtiger dan de vreemde dingen of men- schen, die niet zóo ons hebben liefgehad. Maar, zoo zeggen sommigen, zoo vaak wordt het reinste hopen niet verwezenlijkt, is teleurstelling het deel van hen, die zoo hoopvol de toekomst tegengingen. Zijn niet ieder oogenblik allerlei omstandig- hedcnjnogelyj^jvi^ ander Krautelhuber, gewezen kamerdienaar van graaf Von Flughavav, te Szegedin in Hongarije, beken hierbij, dat ik'mij bij u, mevrouw Bertha l indeck, onder den naam van mijn vroegeren heer, die mij wegens bedrieglijke handelingen heeft ontslagen. Dat is niet waar 1 viel de Hongaar hem in de rede, en wierp de pen neer. De graaf had ue goedheid mij de juiste reden van je ontslag mede te deelen, antwoordde George doodsbedaard. De Hongaar zweeg en nam de pen weer op. Nu vervolgde George... die mij wegens bedrieg lijke handelingen heeft ontslagen, heb ingedron gen, met het plan mij meester te maken van haar geld en kostbaarheden. Tot dat einde heb ik, onder het masker van een Hongaarschen graaf, u het hof gemaakt. Ik heb de kleinoodiën uwer dochter gestolen en wilde daarmede thans over de grenzen vluchten. Daar mijn misdadig plan verijdeld is, zend ik u de sieraden terug en vraag ik u vergiffenis voor al mijn leugens. Ik beloof mij te beteren en mijn beroep van kapper weer op te vatten. Dat beloof je im mers Ja an woordde de Hongaar, wiens gelaat plotseling^oohelderdc, alsof een aangename ge dachte bij b.n oprees. Ondertei dan Alexander Krautelhuber, station Mentoni net den datum. De Hongaar gehoorzaamde. De geschiedenis is hiermede ten oinde vroeg hij opstaande. Ilm, zeide George nadenkend. Ik vermoed, dat je nog de eene of andere schurkenstreek ver bergt. In je koffers te San-Remo bevindt zich natuurlijk niets verlamt, uw verwachting bedrogen wordt Wat weten wij van de toekomst Is het niet denkbaar, dat allerlei zich tegen ons keeren zal en dus het bewijs gegeven zal worden, dat wij ijdele hoop hebben gekoes terd Ach, het leven is zoo vol teleurstelling, dat de vrees meer bij ons ligt. Zullen wij den avond halen zal ons zoe ken en vorschen niet te vergeefs zijuzal ons streng arbeiden wel vrucht dragen, naar verdienste beloond worden; zullen de men- schen, voor wie we iets willen zijn, wel naar ons luisteren: loopen wij geen gevaar, dat zij ons den rug zullen toekeeren; zal het ons wel mogelijk zijn. iets van onzelven te maken; zal niet Ja, zóo spreekt de vrees: zij is een slechte raadgeefster, zij vernietigt den levenslust, dooft het vuur der ziel dat aan het leven warrpte en gloed verleenen kan zij doet de ster der hoop verbleeken en brengt der wanhoop nabij, De eenvoudige hoop is dichter bij de waar heid dun de beredeneerde wanhoop. Durf hopen. Op de kracht van uw hand, de macht van uw wil. den invloed uwer liefde, het hart der uwen, op de zegepraal over het booze, op de langzame, maar zekere ontwik keling van al wat goed is en schoon en edel. Wakker het heilige vuur der hoop aan! De Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, thans op reces, zal tot hervatting der werk zaamheden weder worden bijeengeroepen, tegeu 24 of tegen 30 Mei. De naam van Vredes-conferentie is thans officieel gegeven aan de te 's-Gravenhage te houden bijeenkomst van vertegenwoordi gers der mogendheden. De taal van het con gres zal het Fransch zijn. De telegraphische verbinding tusschen het Paleis het «Huis ten Bosch" en het telegraaf kantoor te's-Gravenhage komt niet tot stand. De gemeenschap tusschen het Paleis en de stad zal door militaire wielrijders onderhou den worden. De bo ien der Ministeriën zul len dienst doen in de vergaderzaal en in de sectie-kamers. De toegangen zullen worden afgezet door Rijksveldwachters en soldaten. Alles aamt vree! Naar wij vernemen, is bij het Departement Jawel, zand, antwoordde de Hongaar on beschaamd, enn zult wel zoo goed zijn, die leeg als ijlgoed, naar Nice te zenden, mijnheer Von Mahrenholz. Wij hebben niets meer met elkander te maken, antwoordde George. Geef mij die hand koffer. Gij zult u toch niet met mijn persoonlijk eigendom willen verrijken Open den koffer, herhaalde George, en haal er uit wat je toebehoort, maar verder niets; heb je mij verstaan De Hongaar ontsloot den koffer en nam er eenige kappersgereedsc.happen uit, die hij in een oude courant wikkelde. Met dat pakje onder den arm, stond hij tegenover ons, alsof er niets gebeurd was. Hebben wij nu afgedaan? vroeg hij. Ja. George nam den koffer, stak den brief in zijn zak en wenkte mij, hem te volgen. De trein naar Frankrijk stond gereed om te vertrekken. Spoedig daarna stoomde ook de onze naar San-Remo terug. Wij zagen Krautelhuber niet weer. George was bijzonder stil. Ik vrees, dat de kerel tóch nog iets voor ons verborgen heeft, zeide hij. De uitdrukking van zijn gezicht beviel mij niet. Inderdaad werd George's vermoeden bevestigd. Mevrouw Lindeck had den Hongaar, die haar had verteld dat hij te Monaco bijna al zijn geld verloren had, vóór hij te San-Remo kwam om zijn zaken te regelen, alles gegeven wat zij aan gereed geld bij zich had. Het was een vrij be langrijke som, waarmede de bedrieger gelukkig ontkomen was. George had niet veel medelijden met haar. van Justitie een wetsontwerp gereed op de vicariegoederen, dat weldra aan den Raad van State zal worden verzonden. Ook de verslagen over de vier wetsontwer pen betreffende de verwaarloosde kinderen en het onderzoek op het vaderschap zijn zoo goed als gereed. In de politieke brieven een Kamerlid in »De Nederlandsche Werkman" leest men Nu het herhalingsonderwijs is voorgesteld, is het verzet daartegen, inzonderheid ook van de zijde der niet-vooruitstrevende libe ralen, in de afdeelingen der Kamer gebleken zóo groot te ziju, dat de Minister en de vooruitstrevende!), die aan zijn zijde staan, thans reeds gerust kunnen zeggen, dat zij met het Leerplicht-ontwerp verloren spel hebben. In de algemeene beraadslagingen over de wetsontwerpen tot bevordering van den aan leg van stoomtramwegen in Zeeuwsch-Vlaan deren en op de Zuidhollandsche eilanden werd door den Minister Lely gezegd, dat «Staats-exploitatie van locaallijnen, zooal niet zeer bezwarend, toch geen zin zoude hebben zoolang de Staats-explotatie der hoofdspoor wegen nog niet is ingevoerd". En de Mi nister voegde er bij, het shoogst waarschijn lijk'' te achten, »dat tot dit laatste eenmaal zul worden overgegaan". Naar wij van goeder hand vernemen, be- teekenen deze woorden meer dan men er oppervlakkig in lezen zou en is de Regee ring reeds werkzaam in de richting om het «waarschijnlijke" werkelijkheid te doen wor den. Volgens onze inlichtingen toch zou er on langs door den Minister van Waterstaat een commissie zijn benoemd, ten einde de Regee ring voor te lichten omtrent de wijze, waarop het overnemen van de exploitatie der spoor wegen door den Staat behoort te worden voorbereid, teneinde Jangs den meest gelei delijken weg te kunnen worden tot stand gebracht. De directiën der groote spoorweg maatschappijen zouden, om trouwens voor de hand liggende redenen, voor de uitnoo- diging hebben bedankt om zich door een gedelegeerde in deze commissie te doen ver tegenwoordigen, wat echter begrijpelijker wijze ^geen wijziging heeft kunnen brengen in de voornemens der Regeering. Wij hebben alleszins reden, onze inlichtin gen voor juist te houden en verheugen er ons van harte in, dat aan de oplossing van dit hoogst gewichtige vraagstuk door deRegee- ring de hand is geslagen. 't Is een goede les voor haar, meende hij. Mevrouw Lindeck treurde niet om het verlo ren geld zo was rijk genoeg; ook niet over den verloren minnaar, dien zij veracntle, sinds zij wist wie hij was zij treurde alloen over haar verloren reputatie, want zij had aan alle vrien den en bekenden geschreven, dat zij zich binnen kort met een zeer aanzienlijk man in den echt zou begeveu. Maar mevrouw, zeide ik, bij wien zij haar hart uitstortte, daarover zou ik maar niet tob ben, de compagnon van uw overleden man wil immers niets liever dan met u trouwen en dan is uw eer gered. Maar die is heelemaal niet aanzienlijk, ant woordde ze, en hovend ion heet hij Müller. Müller is beter dan Krautelhuber. Ja maar ik heb gezworen niet to trouwen vóór mijn lieve Etnmy bezorg l is, hernam ze met tranen in de oogen. Op dit oogenblik voegde zicu George bij ons, Emmy bij de hand voerend. Mevrouw, zeide hij, uw dochter heeft mij zooeven verklaard, dat zij mij wel een beetje liefheeft en nu kem ik u om baar hand vragen. Ziezoo, nu komt alles in orde riep ikvroo- lijk! van harte geluk, lieve mevrouw. Een paar maanden later was mevrouw Lindeck gehuwd met den compagnon van haar overleden man, die Miiller heette, er. Georgo von Mahren holz, de verstokte vrouwenhater, nu echter vol slagen bekeerd, was de gelukkige echtgenoot van Emmy.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1