Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. De Commissie van bijstand en advies ter zake van den gevangenisarbeid, waarvan de 'heer Dirk Laan, te Wormerveer, president en heer B. J. van den Berkhof, te 's-Gra- venhage secretaris is, werd Maandag door don Minister van Justitie geïnstalleerd en heelt daarna haar eerste vergadering gehou den in een der lokalen van het Departement van Justitie. Volgens het i>Handelsblad" zal eerstdaags een wijziging worden gebracht in de positie der vaandri g bij de verschillende korpsen. De wenschelykheïd is nl. gebleken, den tot vaandrig bevorderden reserve-sergeant niet meer een graad televen overeenkomstig aan dien van den hoofdopzichter der forti ficatiën, maar hem voortaan gelijk testellen met den adjudant-onderofficier. Als gevolg hiervan zullen waarschijnlijk de tot nog toe benoemde vaandrigs tot dien graad worden teruggesteld. Een aanleiding tot bovenge noemde» maatregel is geweest de wel wat erg scheeve verhouding, welke bestond tus- schen der onder-adjudanten en de vaandrigs. Te Leeuwarden is in bijna 92 jarigen ouder dom overleden de oud-predikant P. Adama, oud-stijdor van 1830—32, drager van het Metalen Kruis. Hij werd 1 Juli 1807 te Leeuwarden ge boren, werd in 1827 student in de godge leerdheid te Franeker en ging in 1831 naai de Academie te Utrecht over. In laatstge noemd jaar trad hij als vrijwilliger in dienst bij de compagnie Vrij willige jagers te Utrecht, onder bevel van kapitein VVilhehny, en nam daarmede ceel aan den Tiendaagschen veld tocht. In 1839 werd hij benoemd tot predikant bij do Ned. Hervormde gemeente te Dong- jum (Eranekeradeel) welk ambt hij op de zelfde plaats gedurende vijftig jaren vervulde. Na in 1889 emeritaat te hebben verkregen, vestigde hij zich metterwoon te Leeuwarden. Hij was het eenig overgebleven lid van de op die plaats vroeger bestaan hebbende afdeeiing der vereeniging «Het Metalen Kruis". De vereeniging nEereteeken voor belang rijke Krijsverrichtingen" te Leeuwarden had hem tot Eerelid benoemd. Naar wij vernomen, bobben zich voor de 100 plaatsen als commies bij 's Rijks belas tingen niet minder dan 900 sollicitanten aangemeld, waarvan 82 onderwijzers. Het vergelijkend examen, dat te Arnhem gehouden wordt, loopt morgen af. Eiken dag worden 25 adspiranten geëxamineeid. Een bewoner van de Wagenaarstraat te Amsterdam deed dezer dagen aangifte van de geboorte van zijn 23ste kind Uit zijn eerste huwelijk zijn er van de 7 nog 3 in leven. Zijn tweede huwelijk verraste hem met 8 wereldburgers, waarvan nog 2 twee in leven, terwijl zijn derde huwelijk hem driemaal bracht een vermeerdering van twee lingen, plus nog een zoon en een dochter; van deze 8 zijn er nog 3 in leven. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de vier zoons van Johs. Batist Thonus, in leven Rijksgeweer maker te Dordrecht, te zamen den leeftijd van ruim 314 jaren be reikt hebben. De oudste, Bernardus, is 82 jaarde tweede, Lambertus, is 80 jaar; de derde, PaulusPhi- lippus, is 77 jaar en de jongste Martinus, is 75 jaar oud. Iemand uit Tiel kocht te Mourik twee por seleinen wij waterbakjes voor II. Eenige uren later verkocht hij ze aan een antiquaar voor f 220. Iu een postzegel magazijn te'sGravenhage liggen te koop 4 postzegels a 5 cent (fout- druk) met de beeltenis van Koningin Wilhel- rnina op oranjepapier gedrukt (gelijk de te genwoordige 3cents postzegels) voor f 1000. Dure bloemen. Op de tuinbouwtentoon stelling, ter herinnering aan Van Dijck te Antwerpen gehouden, is voor drie orchi deeën 1CJ000 franc geboden. Het aanbod is evenwel door den eigenaar van do hand ge wezen! Stekken van de 30 000 dollar-anjelier, van welke bloem Thomas W. Lawson voor dien prijs, (lus 75 000 gulden, de gelukkige(.'j eige naar werd, zijn in Engeland gearriveerd; zij werden in Amerika verkocht voor 120 lot 144 gulden per stek, ongeworteld! Amerika is en blijft toch het land der won deren. In dc vacature, ontstaan door het over lijden van den heer P. van dor WantJ.Mz., is gekozen tot President-kerkvoogd der Ned. Hervormde gemeente hier mr. F. D. graaf Sebimmelpenninck. De verkiezing van oen lid van don Ge meenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. van dei- Want J. Alzn, is bepaald op Ma andag 29 Mei en de herstemming, zoo noo- dig op O Juni e. k. Bij de Zaterdagavond ten Raadhuize ge houden openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken waren alle leden tegenwoordig behalve de heer H. O. van Dam, die kennis had gegeven van ver hindering. Na het lezen en zonder wijziging vast stellen der Notulen van de vorige zitting werd aan de orde gebracht: Een missive van liet Dagelijksch bestuur der Gemeente, houdende verzoek om adviesjoo- pens de regeling der weekmavktgelden, naar aanleiding van het daaromtrent besprokene in de jongste.Gemeenteraadzitting. Eenig? jaren geleden adviseerde de Ka mer over dezelfde aangelegenheid tot een verhooging van 50%, wat destijds door den Gemeenteraad werd afgesten*! met éen stem. De Kamer stelde nu voor te heffen Voor iedere kraam, kar of wagen, en in afwijking met het voorstel van Burge meester en Wethouders ook iedere open tafel (daar deze zeer gemakkelijk tot kraam kan getransformeerd worden) per M2. of minder 30 ct. (50 pCt. verhooging) en voor iedere M2 meer 15 ct. (50 pCt. verhooging). Voor iederen kruiwagen 10 cent (is thans 25 cent). Voor uitstallingen op den grond (waar voor nu 1 cent per M2 betaald wordt) stelt de Kamer voor Uitstallingen van oud roest, 2 ct. per M2. Andere uitstallingen, 5 ct. per M2. Op voorstel van den heer Sinnige besloot men te adviseeren, uit art. 4 der vigeerende Verordering te lichten het woord «levens middelen" zooilat alleen zouden overblijven voortbrengselen van land- en tuinbouw vleesch, vet, kaas, enz. zouden dan behooren tot de eerstgenoemde rubriek. Hierna kwam aan de orde een andere missive van het Dagelijksch bestuur der Ge meente, houdende verzoek om advies nopens het aangevraagd subsidie voor den verbouw der Eembrug onder Baarn. De verbouwing op de doorvaartwijdte ge lijk die nu is, is geraamd op f 10 000; ver groot men die tot 8 a 9 M. dan bedragen de kosten f19000; een breedere doorvaart is een kleine verbetering van den nu bestaan- den toestand voorde schipperij op Amersfoort. De Kamer, op de gronden reeds in de vorige zitting aangevoerd, overwegende, dat de Eembrug op zich zelve geen belang maar een belemmering is voor den handel en de scheepvaart van Amersfoort en bovendien op de doorvarende schepen een belasting legt van gemiddeld 1200 per jaar, besloot, zon der zich in beginselen tegen een bedrage te verklaren, zich in deze niet uit te spreken over bet geven van een subsidie. Wegens het gevorderde uur werd de be handeling iler overige punten van de Agenda uitgesteld tot de spoedig weder te beleggen vergadering. Men verzoekt ons plaatsing van de volgende mededeeling Ten einde niet op den zelfden dag verga dering te houden als de «Maatschappij van van Nederlandsche Letterkunde", heeft de directie van het «Provinciale Utrechtsche Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen" den dag der Algemeene vergadering vervroegd en thans gesteld op Dinsdag 0 Juni a. s., terwijl de sectie-vergaderingen des avonds te voren, dus op Maandag 5 juni, zullen plaats hebben. In Provinciaal-blad Nos. 05 en 0G wordt mededeeling gedaan van in de gemeenten De Bilt. Loenen en Kinschoten voorgekomen ge vallen van mond- en klauwzeer Bij de Maandag en Dinsdag te Utrecht ge houden akte-examens zijn alsnog geslaagd de volgende stadgenooten mei. J. van Woer- kom voor vrije- en orde-oefeningen, en de heer J. 0. van Luijk voor de hulp-akP De collecte voor het «Fonds voor den ge- wapenden dienst" heeft opgebracht f82.47 en dus ruim f 2 minder dan ten vorigen jan*. Bij de Dinsdag ten overstaan van archi tect W. van Schaik gehouden aanbesteding van den bouw van een Loge-gebouw aan bet Kalfsveld werd ingeschreven als volgt 11. Laar, te Zwolle, voor plan a f 12 236, plan b (de zaal 2 M. dieper) f 12 930J. R. Eisinga, te Korlezwaag, I'll 8U0 en f 12800C. Eokhardt, te Almeloo, f11140 en t"12100; L. Ruiten berg, te Amersfoort, f10584 en f10984 en J. O. van Eybergen, aldaar, f10 500 en f 10900; A. van Genderen, te Nijmegen, f 10 380 en f10 930: T. Zijp, te Purmerend, f10370 en 10097: H. Heilijgers, te Amers foort, f9786 en 110 I30. In een in de sociëteit «de Harmonie" ge houden vergadering van verschillende vak verenigingen werd, na langdurige discussie, besloten een vak-comité te kiezen. Hiervoor werden aangewezen do volgende personen, die onderling de functies nader zullen verdeelenJ. Butselaar, slager; J. Zeeman, typograaf; J. van Reek, timmer man; W. C. Oosterman, onderwijzer; B. van Keulen, schilder; J. Seves, schoenma ker: en A. van Keulen, metaalbewerker. Tc Gardoren, gem. Barneveld, is dezer da gen in 72 jarigen ouderdom overleden een man die bijna zijn gansche leven rookende heeft doorgebracht. Deze hartstochtelijke roo- ker was zóo bang geen tabak genoeg voor radig ie hebben, dat hij nooit naar een na burige plaats ging, of hij bracht een groo- ten voorraad mede. Bij zijn overlijden werd dan ook niet minder dan 50 Kilo tabak in zijn schamele woning gevonden. Dezen voorraad heeft de zonderling gele gateerd aan zijn inwonend nichtje, onder voor waarde dat zij de tabak zeICmoet rooken uit de lievelingspijp van den overledene. Men kent de enorme sommen, die de heeren Jean en Edouard de Reszké, de da mes Noi'dica en Lehmann hebben verdiend gedurende het laatste opera-seizoen te New- York. En toch schijnen deze sommen nog klein, wanneer men ze vergelijkt met de fortuinen, d:e de tournéeën door Amerika hebben af geworpen voor Jenny Liud, Sarah Bernhardt, en Patti. Het is Jenny Lind, de «Zweedscho nach tegaal", die in'1850 de Ainerikaanscbe goud mijnen voor de kunst beeft ontdekt, met als impresario Barnum, den beroemden Barnum Barnum beeft aan Jenny Lind 12500 gulden per avond betaald voor tachtig con certen, of éen millioeu gulden voor de geheele tournee, waarvan een half millioen gedepo neerd werd op de Bank van Engeland vóór dat de artiste zich inscheepte. Sarah Bernhardt heeft oveneens met éen enkele tournee door Amerika meer dan een half millioen verdiend. Evenals Jenny Lind heeft mevrouw Ade- lina Patty in het land van den dollar 12500 gulden per avond ontvangen. Deze enorme inkomsten beginnen overi gens een pendant te krijgen in Europa. Tamagno, de beroemde Ituiiaansche tenor die ook in twee jaren een half millioen te Buenos-Ayres heeft verdiend heeft on langs te Monte-Carlo gezongen voor 8000 frs. per voorstelling. Het opnemen van Ingezonden Btukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met kuu inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken tvordt nimmer teruggegeven. Dienstboden voor Transvaal. In Transvaal wonen verscheidene Holland- sche, alsmede Afrikansche families, die Hol- Iandsche meisjes als dienstboden wenschen. De aanvrage aan de Emigratie-commissie der «Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging" wordt hoe langer zoo grooter en steeds met meer aan drang en klem. Tot dusverre kon de ('om- missie op verre na niet in du behoefte daar te lande voorzien. En hoe gemakkelijk wordt het den meisjes gemaaktzij zelve behoe ven geen dienstbetrekking te zoeken, neen Te Pretoria vormde zich uit de notabelste Hollandscbe dames een comité, dat zich ge heel belangloos en liefdevol belast met het plaatsen dier meisjes in goede diensten. De meisjes verbinden zich voor geen bc* paalden tijd, maar zijn geheel vrij en dit mag voor haar als een groot voordeel be schouwd worden. Zij moeten zelve haar over tocht bekostigen, doch zijn zij hiertoe niet in staat, dan kunnen zij, mits tegen borgtocht (twee borgen), een voorschot bekomen, het welk in gemakkelijke termijnen aan den ver tegenwoordiger te Pretoria wordt terugbe taald. De passage naar Pretoria bedraagt f205. Sedert drie jaren, dat de Commissie zich ook en vooral met deze soort emigra tie bezighoudt (met het oog op versterking van het Hollandscbe element in Zuid-Afrika) bleef geen enkele dienstbode in gebreke tot terugbetaling van het voorschot, waartoe zij door de hooge loonen (die van f30 tot f00 per maand loopen) ook in staat waren. De eischen, die aan goede, flinke, degelijke meisjes worden gesteld, zijn de volgende zij moeten werkelijk als dienstbode werk zaam zijn of geweest zijn, geschikt en be- kwiam alle huiselijke bezigheden te verrich ten, vooral goed kunnen koken, ijverig en netjes zijn in haar werk, eerlijk en trouw, niet brutaal en eindelijk van een onberispe lijk levenswandel. Zij, die meenen aan bet bovenstaande le kunnen voldoen, kunnen zich schriftelijk wenden tot de Commissie der «Nedcrl.-Zuid- Afrikaansche Vereeniging" te Amsterdam, Kal verstraat 01. D. R. van Urk, Secretaris. Amsterdam, Mei 1899. RECLAMES. Va'. 1—5 regels f l.25; elke regel meer f025 HET ASTHMA UENUZFJ. Wat al middelen worden er niet door de lij dende menscheid aangewend om het asthma zoo niet te genezen dan toch al het mogelijke uun to wenden om cetiige verlichting tc vinden voor de adem loosheid. Ziehier wat ons door den lieer iN. Holdijk, to Eerbeek (Gelderland), geschreven wordt „Sedert 3 4 maanden was ik lijdende aan ademloosh id hoofdpijn cn pijn in de borst; du ademloo8hekl was zoo slim dat als ik een half uurtje moest loopen ik wel 7 ft 8 maal moest stilstaan om uit te rusten. Mijn arbeid moest ik geheel en al terzijde laten liggen. Ik was bleek en uitgeput. Eindelijk na zooveel van Uwe Pink Pillen van Dr. Williams te hebben hooren spre ken besloot ik ze ook te gebruiken en na 3 doozen gebruikt te hebben kon ik mijn dage lijksch werk weder verrichten de menschon die mij voorheen gekend hadden stonden verbaasd van die wondervolle genezing, eene ware opstan ding, en daarom breng ik U door deze mijn hartelijken dank en raad een ieder aan die lij dende is zooals ik leed, om Uwe wonder Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken." De Pink Pillen geven dezelfde uitkomsten bij de ziekten veroorzaakt door de verzwakking van het bloed en de spieren. Onder de talrijke zie!;t«m noemen wij slechts» bleekzucht, heupjicht, uit putting bij beide geslachten door lichamelijke en geestelijke inspanning. Prijs fl.76 de doos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabiué, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van hot bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vèle ziekten uit: bloedarmoede, rheumathiok, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. xritU8 dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in ulle geval len van verzwakking en hebben eenc werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geeatelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk nlle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 'tFransch op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Wil liams". 'i Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaakselswelke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- had der Pink PiUm.tiettecuir- feV" WV borgen mdten zij (Hll.lï INK y»\ I niet de echte zijn, Wrj; j f?1* our Wil d.w. z. gelijk aan MlJl f ERSONNES jfcf nevenstaand mo- \jyji/ A jL.E 3 Burgerlijke stand van Amersfoort. van 4 tot en met 10 Mei. GEBOREN Everarda Christina Maria, d. van P. VV. P. M. Smolders en M, J. Ltiijkx. Nelletje, .I. van J. Pot en G. P. Black- stone. Alberta Gerardu, d. van G. A rends en B. Knip. Maria Gerarda, d. van M. van Dijk en P. Kaals. Gysbertn, d. van C. Eonteijn en A. Riksen. Antonius Ja cobus, 7.. van M. Pijpers en B. Hol. Wil lem, z. van J. van Piutcringen en E. Klok. Anna Alijda Maria, d. van A. Sleeking en A. VV. van Empele». Johanna Christina, (l. van P. Leenards en A. M. Smits Hen drik Nicólaas, z. van H. van Niekerk en J. van den Berg, Wilhelmina Antonia, d. van W. Ruitenbeek en A. Jungst. ONDERTROUWD: VV. .I. Naarding en G. van de Klashorst. C. Hendriks en C. Mul der. A. C. Beijer en M. S. vuil Zuilen. J. Bouw en G. Apeldoorn. GETROUWD: J. J. M. M. Vaessen en G. Otte. J. I,. Pijpers en C. Willemse. II. de Winter en 0. van Pluren H. van llattum cn T. Meijer. T. van Wandelen en (1. Staats. G. Alberda en 11. S. Stuurop. OVERLEDEN Daniel Marie ernullus van Zwol 24 i. ongehuwd. Maria Hendrik» Meyer 8 d. Hondrika Meijer 3 m. TK AMERSFOORT. I)e aangifte van kandidaten voor het Eerste Toelatingsexamen van den cursus 1899/1900 aan bovengenoemde school kan plaats hebben TÓor of op den I5en Mol a.s., door middel van formulieren die kosteloos aan de school verkrijgbaar zijn, of op schrif telijke aanvrage door den Directeur toege zonden zullen worden. De Directeur der school, U. J. BLUS. Muurhuizen, A. 285. AMERSFOORT. Raariische Koudwater- Geiieesinricktmg. De Raad van Beleer bericht, dat ten kantore van de Ilecren NUMAN ik HANSEN, te Baarn, op de 3e conpou per aandoel i'23— en per half aandeel f 11.50 betaalbaar wordt gesteld, van af den Vijftienden Mei 1899. BREUKBANDEN. SUSPENSOIRES ELASTIEKE KOUSEN- PASKAMER aanwezig. W. F. A. Groenhuizen, LA.nokstbaat F. 48.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2