Maandag 22 Mei 1899. No. 4877. '48e jaargang. Volkshuisvesting. Ondanks mij-zelve. H. PHOENIX-BROUWERIJ MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 5 6. Pelephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door R. db HAAS ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het maken van eene oven volgens het heeteluclit-sjsteem, in het perceel alhier gelegen aan do Langeslraat, wijk B. No. 33, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4639, op de Secretarie dor gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 29 Mei aanstaande, des voormiddag? te half elf aren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 15. Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBEKG. (Herplaatsing wegens misstelling). SCHULDVORDERINGEN. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT, In ervaring gekomen, dat het te laat indienen van rekeningen weieens schade aan belangheb benden heeft berokkend, Noodigt de ingezetenen, aan wie in den loop des vorigen jaars. de levering van voorwerpen of het verrichten van eenig werk ten laste van de Gemeente of van hare inrichtingen werd op gedragen en die totdusver geene betaling des wege erlangden, bij deze met nadruk uit om zich te zijinn kantore aantemehlen en aldaar opgave van de niet-betaling te doen vóór of uiterlijk op den 31 Mei aanstaande, en brengt hun tevens in herinnering waartoe ook de op 5 Mei 1.1. door heeren Burgemeester en Wethou ders gedane aankondiging strekte dat nil het einde der maand Juni inkomende schuldvorde ringen over 189S verjaard en alzoo niet meer voor eene verevening vatbaar zijn. Amersfoort, den 20. Mei 1899. De Gemeente-ontvanger voc rnoemd, J. C. LEINWEBER. Met hot oog op de hoogst belangrijke be slissingen, in de Raadszitting van a. s. Dins dag te nemeri, is het wellicht goed, hier mede te deelen de requesten welke zijn in gekomen naar aanleiding van het laatste punt der Agenda, te weten: de overneming van wegen op het terrein der Naamlooze Vennootschap z Volkshuisvesting", van 5 Janu ari jl. Het request van Volkshuisvesting" is te Feuilleton. 3 (Slot). Ie ben bij haar geweest. Wanneer 7 Van morgen Javóór ik uw brief kreeg. En ze heeft u zeker afgewezen En nu komt u bij mij om troost Ik sloeg mijn handen saam van woede od ver ontwaardiging. Neen, 't is erger, zei hij. Erger Wat kan er erger zijn riep ik uit, bijna woest, in 't egoïsme der smart. Ik ben onmannelijk genoeg geweest, mijn deel in de zaak niet te vervullen. Ik heb haar ge zegd, dat ik een groote vergissing had begaan. Hij lachte zenuwachtig. U bedoelt, dat u het engagement heeft ver broken Ja. Omdat u mij liever hadt Ik sprak sarkastisch het deed hem pijn, doch ik vervolgde U deedt heel dwaas I Ga zitten, dan zal ik u zeggen, waarom. Zij is een rijke vrouw, zeker In '8 Hemelsnaam, spreek zóo niet I smeekte hg. Beantwoord mijn vragen, gebood ik. Is zij rijk? Ja. omvangrijk dan dat we het hier in zijn ge heel kunnen opnemen. Na te hebben uiteengezet, dat bedoeld is ruimte te laten tussehen de huizen ter breedte van 12 M, met aan weerszijden 2 M voor een tuintje en een klinkerpad tan 1 M, zoodat de straten-zelve 6 M breed zouden worden, vervolgen requestrante» dat overeenkomstig het bepaalde in de op twee na laatste alinea van art. 2 der Bouw-verorde- ning de Vennootschap voor de helft zoude moeten bijdragen in de kosten van den aanleg van straten en straatverlichting; dat echter, volgens art. 3 dier Verordening, de Raad zich het recht heeft voorbehouden in bijzondere gevallen van deze bepalingen af te wijken en dat adressant mitsdien, op grond van die bepaling, den Raad wenscht te verzoeken, in beginsel vaat te stellen, dat de koBten van bestrating cn van het aanbrengen van straatver lichting op het terrein der Vennootschap geheel door de Gemeente zullen worden gedragen dat het Bestuur vermeent, dat do bepaling in art. 3 juist in deze Verordening is opgenomen om den Raad in staat te stellen nuttige inrich tingen indirect te steunen, en dat de Raad daarbij in het bijzonder het oog heeft gehad op licha men als onze Vennootschap dat het goede doel dat door de Vennoot schap wordt beoogd, voldoende blijkt uit art. 2 harer Statuten dat, wil de Vennootschap, overeenkomstig haar doel, de arbeidende klasse en de minver mogenden tegen billijken huurprijs van goede woningen voorzien, een dergelijke steun zéér wenschelijk is dat niet alleen de kosten van aankoop van het terrein, maar ook alle verdere onkosten, dus ook c. q. die voor het maken van straten en voor het daarstellen der straatverlichting, over de woningen zullen moeten worden verdeeld; dat het verzoek om steun in deze aan uwen Raad dus niet is een verzoek om fmancieele hulp, ten einde adressanten in staat te stellen het dividend ad 3% uit te betalen, daar de inwil liging van het verzoek alleen ten gevolge zal hebben, dat dc woningen minder zullen kosten en ook de huurprijs dus minder zal kunnen be dragen, terwijl, bij weigering van het verzoek, de kostende prijs der woningen en dus ook de huurprijs zal worden verhoogd, daarbij uit den aard der zaak rekening houdende met den eisch dat de huurprijs blijft beneden die, welke in den regel voor woningen vau ongeveer de zelfde capaciteit hier ter plaatse wordt gevorderd dat, aangezien de woningen solieüe moeten worden gebouwd en de Vennootschap daaren boven zeker duurder zal bouwen dan de bazen die dergelijke woningen voor zichzelf bouwen, de concurrentie voor de Vennootschap vrij zwaar j zal zijn dat het, wegens den flinken, ruimen bouw der woningen en wegens de omstandigheid, dat op alle wijzen zal worden getracht aan do eischen der hygiene te voldoen en ook om reden steeds nauwlettend toezicht zal worden gehouden op de wijze van bewoning der huizen (art. 2 c der Statuten) naar het voorkomt, alle aanbe veling verdient onze Vennootschap te steunen dat er voor den Raad nog te meer aanleiding is dien steun te verleenen, om reden, zooals uit de artt 2b en 20 der Statuten blijkt, het doel der Vennootschap tevens is een Reservefonds te vormen, om daaruit bestaande slechte woningen aan te koopen, ten einde die te amoveeren of, na eventueele verbouwing, te verhuren; dat daar de aandeelhouders slechts wordt ge noten 3 tot hoogstens 37j°/o rente dat dus niet kan gezegd worden, dat de Yen nootschap is een onderneming, strekkende om den aandeelhouders geldelijk voordeel te be zorgen dat, waar vele ingezetenen en de plaatselijke afdeeling der „Maatschappij tot Nut van het Al gemeen" opofferingen zich getroostten om ons in staat te stellen het doel te bereiken, dat wij nastre ven, het, naar onze meening, niet onredelijk kan worden genoemd, wanneer wij in deze ook eeni- gen steun aan de Gemeente vragen; dat het Bestuur mitsdien vermeent, dat er voor den Raad alle aanleiding is om, in dit ge val gebruik makende van de bevoegdheid ver leend bij art. 3, adressant's verzoek in te willigen; dat verder, volgens art. 4 van meergemelde verordening, de aan te leggen wegen van Ge meentewege van brandkranen worden voorzien en gerioleerd, naarmate zich de behoefte daar aan, naar het oordeel van den Gemeenteraad, doet gevoelen; dat volgens art. 6 van die verordening de Raad zich het recht heeft voorbehouden, niet dade lijk met de bestrating en met het aanleggen der straatverlichting een aanvang te maken; dat adressant plan heeft, zoo spoedig mogelijk te beginnen met het houwen van 20 woningen, zooals op de situatie-teekening is aangegeven dat, wanneer uit de bij het Bestuur inkomende aanvragen om woningen de wenschelijkheid mocht blijken om nog meer woningen te bou wen, hiermede spoedig nadat de eerste 20 wo ningen voltooid zijn, een aanvang zal worden gemaakt dat adressant er niet aan twijfelt of het zal blijken, dat het wenschelijk zal zijn, onverwijld met bouwen voort te gaan dat het daarom aanbeveling zou verdienen, het gedeelte der aan te leggen straat, al dadelijk te doen bestraten; dat, wat de straatverlichting aangaat, voor- loopig met een enkele lantaarn in het gedeelte straat tussehen de huizen zoude kunnen wor den volstaan dat het verder aanbeveling verdient, de riolee- ring en de brandkranen aan te leggen vóór dat de straat wordt gemaakt, ten einde noodelooze moeiten en kosten te vermijden dat, wat de brandkranen betreft, dit waar schijnlijk geen bezwaar zal opleveren, om reden de huizen aan de Utrechtsclie waterleiding zul len worden aangesloten en dus de hoofbuizen tijdig in de straat zullen worden gelegd; redenen waarom adressant uwen Raad eer biedig verzoekt le. de richting en do breedte der op het ter rein der Vennootschap aan te leggen wegen goed te keuren, zooals een en ander op de situatie-teekening is aangegeven en in dit ver zoekschrift nader is omschreven 2e. in beginsel vast te stellen, dat de kosten van bestrating en van het aanbrengen van straat verlichting op het terrein der Vennootschap door de Gemeente zullen worden gedragen; 3e. aan dit besluit al dadelijk uitvoering te geven, wat de bestrating aangaat, voorzooveel betreft de straten op het situatie-plan met A aangegeven en wat dc straatverlichting aangaat, voorloopig alleen door het aanbrengen van een enkele lantaarn tussehen de te bouwen eerste 20 huizen en 4e. alvorens met de bestrating een aan vang te doen maken, het noodige te doen ver richten voor de rioleering, voor het aanbrengen van brandkranen en voor het aanleggen ran de verlangde straatverlichting. Geen wonder, bij de hier bestaande toe standen, dat adhaesie werd betuigd zoowel door den «Roomsch Katholieken Volksbond" als door «Patrimonium" en dat zoowel de vrij i zinnige Kiesvereeniging »F.endracht" als de timmerlieden-vereeniging «Streven naar ver- I betering" bereids motiën aannamen en even- j zeer deze toezonden aan den Gemeenteraad. De adhaesie-betuiging van «Patrimonium" j luidt als volgt Geeft met verschuldigden eerbied te kennen j de afdeeling „Amersfoort" van het Nederl. Werk lieden Verbond „Patrimonium", kennis geno men hebbende van het aan U gezonden adres van de Naaml. /ennootschap „Volkshuisves ting", dat zij hoopt en vertrouwt, dat U Wel Edel- Achtbaar College besluite, het daarin ontvouwde Ze moet van u gehouden hebben Hij zweeg. Hield ze van u? herhaalde ik. Ja. Ik ben niet rijk. Ik heb mij zelf een posi tie verschaft, maar 't zal lang duren, eer ik iets van belang bezit. Ik heb u Diet lief. Ziet u nu in, dat u dwaas hebt gedaan? Hij stond op. Neen, ik heb niet dwaa9 gedaan, zei hij ik ben te ij del geweestdat is alles. Ik stak hem mijn hand toe. 't Spijt mij voor u, heusch, al sprak ik daareven barsch. Ik kon niet zoo bedroefd zijn, als ik niet zooveel geleden had. Vaarwel Vaarwel I antwoordde hij, en de deur klikte achter hem dicht. De zoldering scheen op mij neer te zullen ko men. De eenzaamheid in het kleine vertrek werd be angstigend, Ik kon geen letter meer schrijven. Met vrees zag ik Bertha's thuiskomst te gemoet ik zou onmogelijk kunnen luisteren naar haar ge babbel. Daarom nam ik nogmaals de vlucht op mijn rijwiel vloog ik ver weg, naar buiten in de lucht. Wat kwam ik een aantal paartjes tegenIeder scheen lief te hebben. Wat zagen ze er allen ge lukkig uit Kon ik óok niet gelukkig zijn Waarom moest ik mijn leven vergallen met theo rieën en beginselen Toen ik thuis kwam, was mijn zuster er al. Ik kon mij niet langer bedwingen en riep haar toe Bertha, hij heeft mij lief! Bertha viel mij om den hals, onbedaarlijk. Maar ik heb hem weggezonden. Watblief O 't is een heele geschiedenis, maar hij heeft mij lief. Mensch, waaron stuurde je hem dan weg 't Komt toch waarachtig niet alle dagen voor, dat iemand precies krijgt, wat hij gaarne wil, denk je óok niet Neen, dat is zoo. Ik werd nadenkend. Schrijf hem gauw I Is hij nog in de stad Ja, hij logeert in 't „Hotel de PEurope". Schrijf dan I Ik stribbelde niet tegen en schreef een paar woorden ,,'t Spijt mij, dat ik u dat antwoord gaf. Ik hoop, dat u nog niet vertrokken is. Clara." Weer liep ik vlug heen om zelf den brief in de bus te steken. Eerst bekeek ik 't adres nog eens goed, verzekerde mij, dat het couvert sloot. De brief was al half in de gleuftoen trok ik hem terug, stak hem in mijn zak en snelde naar huis terug. Wat is er vroeg Bertha. Niets. Ik maakte het mij gemakkelijk en zette mij weer aan de schrijftafel. Een poosje lzfter ging Bertha uitze zou met een vriendin naar een concert gaan. Het werk vlotte nietik kon maar geen goede wending krijgen aan mijn novelle en wierp ein delijk de pen mismoedig neer. Wat heb ik daar een tyd aan vermorst, en geheel doelloos want ik geloof nooit, dat er nog wat van terecht komt Ik ging op de canapé liggen en trachtte wat te slapen, maar 't lukte niet. Toen wilde ik nog eens zien, wat ik in een opgewonden oogenblik aan Middelman geschreven had. Ik ging naar de kast, waar de japon hing die ik had uitgetrok ken, en zocht in den zak naar het briefje. 't Was er niet 1 Had ik 't bij mij neer| laten glijden, in plaats van 't in den zak te steken Dan was 't cp straat gevallen Misschien was 't er nog Ik trok gauw een regenmantel aan en snelde de trap af. Juist had ik de voordeur geopend, daar kwam Bertha thuis. Wat is er te doen riep zij verwonderd. Ik heb iets verloren, antwoordde ik haastig, geen lust gevoelend voor nadere ophel dering. Wat Och, niets bijzonders Een brief? vroeg Bertha. Ja-a. O, dien vond ik aan den voet toen ik uitgiDg. Een geluk, dat de trap, ander hem niet in handen kreeg. Was dat de brief voor hem Ja. Hoe ia 't mogelijk Wat heb je er mee gedaan Wat kon ik er anders mee doen dan hem in de bus bezorgen 't Was toch goed Ik knikte. Ja, 't was zeker goed. 't Kwam mij voor alsof het lot nu had gesproken.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1