Stadsnieuws. Foulard-Zij c Binnenland. 65 cent verzoek in te willigen, van^ordeel zijnde dat door het medewerken tot het daarstellen van goedkoopo en gezonde arbeiderswoningen men ook in h jt algemeen belang werkzaam is. Dc ra .tie van «Eendracht" is vervat in deze termen Overwegende, dat het aanbouwen en tegen billijken prijs verhuren van goede, doelmatige arbeiderswoningen, gelijk de Naamlooze Vennoot schap „Volkshuisvesting'" dit onderneemt op haar terrein aan den Utrechtschenweg, een waar Gemeentebelang mag heeten, Spreekt de kiesvereeniging „Eendracht" uit als haar overtuiging, dat het warme aanbeveling verdient in te willigen het verzoek in Januari 1. 1. gedaan door het Bestuur van voornoemde Vennootschap, inhoudende, dat de kosten van bestrating en het aanbrengen van straatverlich ting op het terrein van Volkshuisvesting geheel door do Gemeente gedragen zullen worden. We zeiden: geen wonder, dat bij de hier bestaande toestanden, zóóveel adhaesie werd betuigd met het verzoek. In een der volgende Raadszittingen zal de Commissie1, aan welke in de vergadering van 18 April j. 1. werd opgedragen rapport uit te brengen omtrent de bewoonbaarheid van woningen achter de Meisjesschool, toestanden blootleggen die boven zelfs de stoutste verbeelding liggen. Geen enkel lid van de Commissie en daar zijn mannen onder die op dit stuk reeds heel wat hebben gezien heeft kunnen denken, dat de toestanden hier zóo verschikkelijk waren. Herhaalde malen reeds hebben we in ons blad er op gewezen hoe goede, gezonde wo ningen het allereerst noodig zijn om het lot tier minderbedeelden te verbeteren een naar lichaam en ziel gezond mensch kan niet ge vonden worden in een ongezonde woning. Vandaar dan ook, dat wij zoozeer hebben toegejuicht het werkelijk nobel streven van «Volkshuisvesting" Wij behoeven hier echter niet veel meer over te zeggenniemand toch zal thans meer onkundig zijn van het groote belang van het woning-vraagstuk. Het tloel der Vennootschap, het zij hier nogmaals herhaald, is: de verbetering van de huisvesting der arbei dende klasse on van minvermogenden in de ge meente Amersfoort of hare onmiddellijke om geving door a. het bouwen en tegen billijken huurprijs verkrijgbaar stellen van goede woningen b. het verkrijgen van bestaande, slechte wo ningen, ten einde die te araoveeren of, naeven- tueclc verbouwing, te verhuren c. liet toezicht houden op de wijze van be woning harer huizen, bepaaldelijk zorg dragende dat daarin geene tapperijen en andere schade lijke neringen, ter beoordeeliug van het Bestuur, worden gevestigd Haaf doel is niet tiet maken van hooge dividenden door, gelijk gewetenlooze huisjes melkers doen, het maken van woekerwinsten van 7, 12, jazelfs 30°Een publiek geheim is 't, dal dc winst, gemaakt door den ver koop van de terreinstrook aan den Utrecht- sclien weg, gestort is in do kas der Ven nootschap. «Volkshuisvesting" wil al die grove rais- standeu van lieverlede ophelfen. Aan de aandeelhouders wordt ten allerhoogste 3%°/0 dividend uitgekeerd, in den regel echter slechts 3%. Van liet overblijvend winst-saldo wordt bestemd 50% voor het Reserve-fonds, '25% voor liet uitreiken van premiën aan de huurders of het aanbrengen van verbeterin gen aan de woningen, en 25%, tot een maximum van over het geplaatste kapi taal, als superdividend aan de aandeelhou ders. Men ziet dus, dat bedoeld iseen zuiver pliilantropisch werk. Philaiitropisch Maar wijzen dan wonin gen van f 1.25 tot f2,50 op philantropie vragen enkelen. Zeer zeker, want alle huisjes zijn model woningen, hebben alle kelder, minstens 2 kamers, waterleiding en privaat, zolder met beschoten dak en muren van voldoende dikte en besten steen. En bovendien, het plan is, weldra te beginnen met den bouw van wo ningen van f 1, Met de duurste is men be gonnen om zoodra mogelijk winst te maken voor liet Reserve-kapitaal en om zóo spoedig de guldens-huisjes te kunnen zetten. liet verzoek om rioleering wordt natuur lijk toegestaan, want, zich spiegelend aan het Sasje het punt van de allergrootste zorg der Gezondsheids-commissie zalmen nimmer gedongen, dal op dit terrein, waar behalve do huizen reeks aan den l'trechtschen weg, weldra een 100-tal woningen zal ver rijzen, oen zelfde toestand van bodems-ver vuiling wordt geboren. Bovendien, legt de GerneentiM'crst laierdeze rioleering aan, omdat do mesland onhoudbaar is geworden, even- al- in 1*97 in de Bergstraat, dan zijn de kosten aanzienlijk hoogcr en kan men hoven- dien dc eigenaars niet verplichten de reeds bestaande huizen aan te sluiten, waartoe men «Ie bouwers van nieuwe huizen wel kan noodzaken. De vraag om op kosten der Gemeente straatverlichting te geven is, dunkt ons, oók niet onbillijk. Zij geldt slechts 2 lantaarns voor 20 huizen. Wel is de Gemeente hiertoe nog ni. i •i'j.iiohf, omdat nog niet ten vollo v.ui dc geprojecteerde straten is aange- angelegd, doch waar nu reeds bijna alle nisjes verhuurd zijn en «Volkshuisvesting" tegen Augustus of September andermaal den bouw van 20 woningen zal aanbesteden, daar moge de geest der voorschriften gaan vóór den letter, en zou het zelfs aanbeveling verdienen, dat de leidingen werden gelegd vóór de wegen gemaakt werden. Van heeler harte hopen we dan ook, dat de Raad, even grif als hij in zijn vergadering van 7 Februari nopens het Kalfsveld han delde, evenzeer met algemeene stemmen gunstig moge beschikken omtrent dit zoo van verschillende zijden ondersteund verzoek. Door Gedeputeerde Staten zijn gister voor den dienst ongeschikt bevunden, en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen, twee lotelingen van de lichting 1899, die door anderen moeten worden vervangen en wel uit de gemeenten Utrecht en Karnerik. In Provinciaal-blad nos. 77 en 78 wordt aan de Burgemeesters in de Provincie Utrecht ken nis gegeven, dat in de gemeenten Houten, Uselstein en Lopik gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Kolonel J. D. Roland us Hagedoorn heeft aangenomen de candidatuur voor de tusschen- tijdsche verkiezing van den Gemeenten raad. Het stads-telephoonnet wordt wederom uitgebreid met twee aansluitingen en wel voor de heeren Mtiller Co., Langegracht, met no 55 en mr. J. van Lutterveld, Muurhui zen, met no 49. Den 26en Mei zal liet 50 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot de vischboer Willem Muis voor het eerst dc visehmarkt te Tirl kwam bezoeken. In al dien tijd heeft hij nooit een andere markt bezocht. Hij zal dien dag feestelijk worden inge haald. Aan den ingang der stad wordt een eereboog opgericht. Ook door do Overste van de Congregratie van O. L. Vr, hier is een adres aan de Tweede, Kamer verzonden, waarin dc vele en zeer ernstige bezwaren, welke het aanhangige Leerplicht-ontwerp aankleven, worden uit eengezet on aangetoond, dat, bij al den ijver en ue liefde, waarmede de Zusters zich wij den aan de opvoeding der jeugd, een na koming van een wet, als waarmede het on derwijs bedreigd wordt, schier ondoenlijk wezen zaldat de invoering van een derge lijke wet slechts schaden zal aan het onder wijs, en dat bovendien voor de zedelijkheid de noodlotligste gevolgeu ervan zouden te vreezen zijn; om welke redenen adressante aan de Tweede Kamer met beleefden aan drang verzoekt, het wetsontwerp in zijn ge heel af te wijzen.E. Programma der muziekuitvoering, te geven door de stufmuziek van het 5e regiment in fanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van «Amicilia" op Pinkstermaandag, des avonds te half acht: 1. Sonde des petita pierrots, Marche Iiosq. 2. Ouverture „Tricoche uud Caculol''Von Suppi. 3. Wo Lust und Freude wohuen, Coucert-WalzerJoh. Strams. 4. Funtaieie sur des motifs de l'opérn „La flllc du régiment" Donnüetti. 5. Ouverture „Die luatigen Weiber von Windsor"JS'icolai. C. Grande caprice hcroique De Konlsky. 7. Drei spmiischen Tan ze Moszkomki. s. Grosze Fantaisie aus der Oper „Lohengrin"R. Wagner. Nogmaals zij de aandacht gevestigd op de advertentie in dit nummer waarbij wordt aangekondigd, dat de hoer Willem Royaards bij voldoende deelneming aanstaanden Donderdagavond in «Ie groote zaal vanAmi- citia Shakespeare's «Julius Caesar" zal voor dragen, naar de vertaling van dr. Burgersdijk. Bij voldoende deelnoming. Reeds 80 plaat sen zijn genomen, doch de heer Royaards, die thans te Londen vertoeft, kan onmoge lijk voldoen aan het verzoek om over te komen, dezerzijds gedaan, indien er niet nog meer belangstelling wordt betoond. Gedurende de feestdagen bestaat gelegen heid om op de lijst te teekenen bij den kastelein van «Amicitia". Bij het 5e regiment infanterie zal een proef genomen worden met een nieuw soort monddeksel voor afsluiting der monding van de geweren van het model, als bij het Oos- tenryksche leger in gebruik is. Dit mond deksel heeft het voordeel, dat het, als het vóór het vuren vergeten word' al te nemen, geen gevaren oplevert, noch schade aan den in p teweeg brengt. Hot kan óok gebruikt worden wanneer de bajonet is opgezet. Bij het 5e regiment infanterie worden eerlang gedetacheerd de sergeanten M. Barri- stijn, K. W. Boogaard, D. van Schreven, 11. R. Gude, D. B. W. var. Ardenne, voor de infanterie, zoomede J. de Vos voor de mili- tot f3.35 per Meter. Jupansche, L'hineosche zwarte, witte en gekleurde Heniielierg-Zijile van 4 ruit, gewerkt, damast enz. {ca 240 verseh. qual vrij van Invoerrechten In huis. Stalen ommegaand, G. Henneberg's Zijde-Fabriek taire administratie, allen van het Oost-Indi sche leger, die in Indië hebben voldaan aan het toelatings-examen voor den Hoofd cursus te Kampen. Majoor A. A. graaf van Limburg Stirum, detachements-commandant van het Ie regi ment huzaren hier, wordt overgeplaatst bij het 3e regiment tc 's Gravenliage. Luitenant P. H. Ilekkema. van de cavalerie O. I. leger, gedetacheerd bij de Rijschool hier, zal vóór of op 17 Juni naar Indië ver trekken. Luitenant Jurjans, van het 3e regiment huzaren, gedetacheerd bij de Ryschool hier, behaalde na zwaren strijd metl8 concurren ten bij het concours hippique te Brussel den 1sten prijs voor het schoonste rijpaard. Bij de wielerwedstrijden te Baarn, op2en Pinksterdag, zal voor liet eerst in ons land de «pari mutuel" worden ingevoerd. Men verzoekt ons te willen wijzen op de openlucht bijeenkomst, die door de «Nationale Chr. Geheel-onthouders Vereeniging" in het bosch achter «Molenbosch" te Zeist op Pink stermaandag ten 2 uur zal worden gehouden. In het buitenland is weder een huwelijk voor onze Koningin beraamd. De «Frankfur ter Zeitung" heeft Alexander von Teek, den derden zoon van hertog Franz von Teek en wijlen hertogin Mary Adelaide van Cambridge, nicht van Koningin Victoria, als toekomstigen Prins-gemaal uitverkoren. De bekrachtiging dier keuze door H. M. de Koningin zelve ontbreekt er nog alleen maar aan I Het volgende telegram werd Woensdag uit Indië geseind aan de »N. Rolt. Crt." «Een compagnie uit het bivak te Asam Kompang, onder kapitein De Vlumiiick, nam des Sultans versterking Koeta Sawang. Aan onze zijde sneuvelden éen onderolïiicier en drie mindere militairen en werden zestien gewond. De vijand liet 23 dooden achter, doch vervolgde onzen troep". Aan het »N. v. d. U." werd geseind «Den l ien is Koetei Sawang door de on zen onder kapitein B. A. A. de Vlaininck genomen. Gesneuveld 4, gewond 10 militairen beneden den officiersrang. De vijand liet 23 dooden en vele wapens achter. De terug- koeronde troepen werden heftig beschoten. Volgens berichten was do pretendent-sultan tegenwoordig". Vrijdag werd aan de »N. Rott. Crt." ge seind «Op 16 dezer werd luitenant Smelt in de nabijheid van Tjaleuë levensgevaarlijk ge wond". Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende, van 19 dezer gedagtee- keode telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-lndië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: Benden van Panglima Polim, Toeankoe Moehamat, Toekoe Bintara Peukan en den Pre tendent-Sultan zwerven in Pedir. «Vijand werd 14 dezer verdreven uit ben- ting Kola Sawang nabij Etidjong, achterla tende 23 dooden. Onzerzijds 4 gesneuveld en 16 gewond; namen nog onbekend. «Zestien dezer werd de vijand bij Tjaleue door een patrouille verdreven, waijrbij éen officier levensgevaarlijk gewond werd." Vredes-conferentie bloempjes. Een der Haagsehe bladen bevat het vol gende belangrijke bericht De Vredes-conferentie oefende gisteren op de Rotterdamsche visehmarkt een gunstigen invloed uit, daar voor Den Haag hooge prij zen werden besteed voor kreeften en fijne vischsoorten, ten behoeve van de talels der hooge gasten, die hier vertoeven. Een Hagenaar heeft den kostelijken inval gehad om, met het oog op de Vredesconfe rentie, een «Vredespijp'' te doen vervaardi gen, die in het Russisch en in liet Neder- landsch een toepasselijk opschrift draagt. De eerste vredespijp zou aan Minister Beaufort worden aangeboden. Als het voor den geniale» uitvinder maar geen «kwade pijp" wordt. Het «Berl. Tagebl". heeft aan eenige man nen van naam en gezag een oordeel over do Vredes-conferentie gevraagd. Prof. Momm- sen zegt o. a., dat bij die bijeenkomst be schouwt als een drukfout in de wereldge schiedenis, waarover men geen commentaren schrijft; prof. Kuno Fischer schrijft, dat, ten opzichte van tie conferentie, van de drie ge- loofs-deugde»geloof, hoop en liefde, de beide eerste in hem zijn uitgedoofd. Aan de «Daily Mail* wordt uit, St. Peters- burg gemeld, dut de Russische Minister van Oorlog op dit oogenblik bezig is met liet enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede 5 cent tot r 14.05 p. Met. effen, gestreept, ge en 2000 verseh. kleuren, dessins enz). Franco en Dubbel briefporto naar Zwitserland. en (k. k. Hoflever.), Zürich. bestudeeren van een nieuw stuk geschut, waarmede 20 schoten per minuut kunnen gedaan worden Uit het zooeven verschenen Jaarverslag over 1898/99 van bet Hoofdbestuur der Mij. tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat het aan tal leden op April j. I. bedroeg 13 196, tegen 13 455 op 1 April van 't vorige jaar. De toe nemende vermindering van het ledental ver vult het Hoofdbestuur met bezorgdheid, liet heeft daarom een voorstel van urgentie, op de Algemeene vergadering, ingediend om f1000 uit te trekken voor het houden van propagauda-voordrachten. Uit de toelichting blijkt, dat Mij. in 1880 hot grootst aantal leden telde (ruim 17 500) en dat het tegen woordige aantal nagenoeg gelijkstaat met dat van de jaren 1838 en 1868. Het Hoofdbe stuur schrijft de daling toe aan onbekend heid met het veelzijdig streven der Mij., en hoopt door de voorgestelde voordrachten nieuwe leden te zullen winnen. Bij het onderwijzers-examen te 's-Herto- genbosch deed verleden Vrijdag een der com missieleden aan een examinandus de gewone vraag: «Hoe is uw naam Zeer verbaasd keek hij, toen hij ten antwoord ontving: «Verrek, mijnheer!" Tóch kon de aangesprokene moeilijk iets anders zeggenhij heette inderdaad J. C.. Verrek. Men vindt dien naam dan ook on der de opgaaf van de geslaagden. Het getal kievits-eiren dal dit jaar in Fries land gevonden is, wordt geschat op 50 a 70000, hetgeen, tegen een gemiddelden prijs van 15 a 10 cent per stuk, een bedrag maakt van 9 11 duizend gulden aan zuiver ar beidsloon, ongerekend nog het groote getal eieren van griet, tjerk, snip, kemphaan of hoe al die gevleugelde bewoners der maadlan- den mogen boeten, welker eieren wel niet zoo bepaald worden gezocht, maar toch en pas sant medegenomen. Niet meer dan éen derde van den voor raad is in Nederland gebleven de rest is naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, België en Frankrijk. Ook hadder», op be stelling, verzendingen plaats naar Weene», Petersburg en Constautinopel, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in liet begin van het seizoen 1 gulden per stuk, de laagste 13 cent. De uitvoer van bloembollen uit ons land naar Engeland bedroeg in 1877 voor 62 094 pond sterling, in 1S07 voor 123 435 p. st. en in 1897 niet minder dan 220 000 p. st., of f2640000. De prachtige gesmeed ijzeren kroon, welke de St. VValburgskerk te Zutphen bezit en die daar boven het graf van graaf Otto (overl. 1113) gehangen heeft, word, een paar tientallen jaren geleden, tot een gaski-oon misvormd. Sedert verhieven ziel» verschillende stem mer» tegen dit vandalisme, doch te vergeets. De tegenwoordige kerkvoogden hebbon echter dezer dagen besloten, de kroon van haar leclijke gasornamenten te ontdoen en haar op haar vi'oegere plaats, in liet midden dor kerk, op te hangen. Deze kroon bestaat uit drie verdiepingen, waarvan de beide onderste twaalikanlig zijn, de bovenste 2eskantig isalle drie zijn pris matisch en opengewerkt. Do rand der onderste verdieping is ver sierd met voorstellingen van ridder- en volksspe'on, jachttafei-eclen, enz., benevens met de namen van Jezus, Maria en de twaalf Apostelen. Op de daartoe bestemde plaatsen zijn verder gothische pinakels, lleurons en bloemkelken aangebracht. In weerwil of misschien ook wel juist tengevolge van dc herhaalde veroordeelingen wegens net onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde, stijgt <ie roem van het Staphorster boertje en het vertrouwen op zijn bekwaam heid met den dag. Op zijn zittingdagen te Staphoi'st voeren de treinen uit Nooi'd en Zuid een aantal patiënten aan. De toeloop is zóo groot, dat men vaak urenlang in de wachtkamer vertoeven moet, alvorens tot den icsculaap te worden toegelaten, en de bezoekers, wie het niet juist in den maag mankeert, doen wel, als zij zich behoorlijk van proviand voorzien. Te Amsterdam en te Zwolle, waar hij óok zitdagen houdt, maken bezoekers en rijtuigen file voor zijn tijdelijke woning. Van een hom onbekende heeft de kwak- zalvor per aangetcekenden brief f300 ont vangen om daarvan de boete te betalen tot welke hij veroordeeld werd De wereld wil bedrogen worden. lll'LI'BANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 22 MEI aanslaande, snarnidd. van twee tol drie i til zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor liet teruggeven van gelden. HERM. 1». van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2