Stadsnieuws. Ingezonden. te volgen, zoodat" hij nu in de juiste en behoor lijke verhouding tot het Gouvernement is ge komen en het hinderlijke overblijfsel der Nisero- questie ten langen leste voor goed is opgeruimd. Te Taropat Toewan, ter Westkust vanAtjeh, zal een civiel en militair etablissement worden opgericht voor een geraamde som van f117 394. Zoodrn dat etablissement ge.eed is, zal daar een compagnie infanterie ingelegerd worden onder commando van een kapitein wien, in het belang der scheepvaartregeling, tevens de functiën v, civiel-gezaghebber zullen worden opgedragt tegen een maandelijksche toelage van i100; hem zullen oen Europeesche klerk en zes gewapende politie-dienaren worden toegevoegd, zoomede de bemanning van een havensloep. Tegelijkertijd wordt dit vaartuig ter reede van Sabang opge heven. Bij Kon. besluit is jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, op zijn verzoek, eervol teruggeroepen als Hr. Ms. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te St. Petersburg en gesteld ter beschikking, buiten bez.waar van 's Rijks schatkist. Met ongegrond-verklaring van het beroep van Hr. Ms. Commissaris in Noord-Holland tegen het, besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, is bij Kou. besluit uitgemaakt dat een Militieraad, na eenmaal uitspraak te hebben gedaan, niet bevoegd is omtrent den zelfden loteling opnieuw uitspraak te doen. De Minister van Koloniën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende maatregelen om aan den omloop van duiten op Java en Madura een einde te maken. Do Minister herinnert, dat de maatrege len ter uitvoering van de Wet van 20 April 1855 tot regeling van de koperen pasmunt in Ned.-Jndië het. beoogde doel (buiten om loop stelling van «le dubbele, heele en halve duiten van Nederlandsehen ofNed.-Indischen muntslag in Ned.-Indië) niet hebben doen bereiken. Op Java en Madura is nog in om loop een groote hoeveelheid duiten die op een waarde van circa 5 millioen is geraamn. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 55 der Kieswet, Brengen ter kennis van de belanghebben den, dat Vrijdag 9 Juni e. k. van des voor middags 8 tot des namiddags 5 uur eene stemming zal plaats hebben voor éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in het le kiesdistrict over de hieronder alphabetisch gerangschikte candidaten ROLANDUS H AGE DOORN J. D. VOORST VADER Mr. P. J. F. van Zoo noodig zal de herstemming plaats heb ben Dinsdag, 20 Juni a. s. Tevens wordt in herinnering gebracht de strafbepaling, vervat in art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt: »(Jij die opzettelijk zich voor een ander witgevende aan eene krachtens wettelijk «voorschrift uitgeschreven verkiezing deel- «neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf »van ten hoogste éen jaar". Amersfoort, 29 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Tn. SAND BERG. De RURGEMEESTERder Gemeente AMERS FOORT maakt, ingevolge art. '10 der Ge meentewet, bekend dat het proces-verbaal dei' verkiezing van een lid van den Gemeen teraad van Amersfoort in hel eerste kies district ter Secretarie voor een ieder ter in zage is nedergelegd, in afschrift aangeplakt en tegen betaling der kosten is verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 29 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Blijkens de »Staats-courant" telde de pro vincie Utrecht op 1 Januari 248 440 inwo- ncrs, waarvan de gemeente Amersfoort 18920. In Provinciaal Blad No. 78,79 en 80 wordt aan de Burgemeesters in do provincie Utrecht kennis gegeven, dat in de gemeenten Lopik, Polsbroek en Vreeland gevailen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Uit den in de «Staats Courant" opgeno men slaat van de gevallen van besmettelijke veeziekte in Nederland voorgekomen gedu rende de maand April 1899, blijkt o. a. dat in de provincie Utrecht geconstateerJ zijn 228 gevallen van mond- en klauwzeer, en welte Abcoude-Baarnbrucge 34 gevallen bij vee van 1 eigenaar: te Benschop 39 (1); teDeBildt J5 (1); te Harinelen 40 (1); te Hoenkoop 29 (1); te Maartensdijk 20 (2); te Utrecht 22 (1); en te Westbroek 12 (1 eigenaar). De ziekte, die onze grenzen gesloten houdt voor den vee-uitvoer, neemt dus weer sterk toe. Omtrent de reeds meer besproken quaes- tie dor uitdieping van den Eemmond schrijft de olïicieele verslaggever, die inzage heeft van de stukken: Op een adres van de schippersvereniging «Schutlevaer", waarin verzocht werdden mond van de Eem te verdiepen van om streeks 100 M. van het vuur aan het havenhoofd af tot ongeveer 500 M. in zee, werd besloten een adres te richten aan H. M. de Koningin tot het verwijderen van de bedoelde ondiepten in de Zuiderzee voor rekening van het Rijk. Over die zaak zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn, want terwijl de Raad van oordeel is, dat de uitbaggering van dit gedeelte der Zuiderzee tot de bemoeiingen van den Staat behoort, en dat het dus niet op den weg van de Gemeente ligt om de kosten van die uit baggering te dragen, beeft de Minister de vereeniging «Schuttevaer" juist naar de Ge meente verwezen als de eerst geroepene om in den toestand, waarover geklaagd wordt, verbetering te brengen. Voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. van der Want J.Mz., zijn heden candidaat gesteld de heerenJ. D. Rolandus Hagedoorn, oud-Kolonel-intendant, en mr. P. J. F. van Voorst Vader, Kantonrechter. Herinnerd zij, dat do zoogenaamde stem dag is bepaald op Vrijdag 9 Juni en dat aan de stemming alléén kunnen deelnemen de kiesgerechtigden in het le district, dus zij die hun biljetten inleveren aan het Raadhuis. Het volgende adres is verzonden aan den Raad dezer Gemeente geeft met verschuldigden eerbied te kennen on- dergeteekende, aangeslagen in de gemeentelij ke-iu- korusten-belnstiug onder no. 1129 van het kohier, dat hij woont op een ongenaamden weg, tusschen Arnbemschen- en Leusdenscben weg, in een huis ge nummerd G 6r, dat deze weg niet ia bestraat, niet i9 verlicht, niet is gerioleerd, niet wordt gereinigd door de gemeente reiniging en in het geheel niet deelt in de vooruit gang der beschaving na de middeleeuwen, dat hij aldaar woont van af 1 Februari 1898 en dat hij den aanslag in den gemeeute-belasting over 1898 heeft betaald, zonder protest, omdat liij ver trouwde dat ziju woestijubewonerschap, te midden van een beschaafde gemeente, niet lang kon voort duren, zonder dat een zorgzaam gemeentebestuur zijn plicht ten aanzien van eeu deel zijner gemeeu- tenaren zou nakomen, dal de Beotiaansche toestand nog bestaat op dit oogenblik, dat hij zich daarom rioht tot Uwe vergadering om te verzoekenontheffing van zijn aanslag in de gemeente-oelasting te vcrleeueu, evenredig aan het geen hjj minder geniet dan ziju in door het ge meentebestuur bevoorrechte gedeelten van Amers foort wonende natuurgenooten. b. v. do bewoners van de Wil helminast raat; hierbij opmerkende dat, indien de oplossing dezer evenredigheid te bezwaar lijk ia, hij met geheele ontheffing zeer wel kan in stemmen, maar dat bestrating, licht en rioleering hem nog liever is, 't welk doende hij de eer heeft zich te noemen, enz. Ter DondeiHagavond ten Ruadhuize gehou den openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken waren aanwezig 4 leden en met kennisgeving afwezig de heeren Visser en Sinnige. Het adres der Kamer te Arnhem, omtrent bezwaren bij der. etfectenhandel, zal, op voor stel van den heer Van der Zoo de Jong, bij de Regeering worden gesteund. Het voorstel van den heer Van Haselen, die bij de Regeering wenschte aan te drin gen op invoering van een Zondags-postzegel, vond veel tegenkanting en werd verworpen met 3 tegen 4 stem. De heer A. Visser, aftredend lid der Com missie voor de invoerrechten, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is belast met de waarne ming der inspectie van de directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Amersfoort, de heer F. H. Wethmar. Met groot Jeedwezen zullen velen verne men het verscheiden, na lang'lurige onge steldheid en in den ouderdom van 78 jaar, van den ZeerEeryv. T. van Vlooten, oud pastoor der Oud-bisschoppelijke klerezie. De welverdiende rust na een zóo welbe steed herderlijk leven heeft niet lang mo gen zijn. Hem was liet, intusschen gegeven en wat daarover geschreven werd, zoowel bij zijn jubilea als bij het verleenen van zijn emeritaat, getuigt dit ten volle zijn leven te wijden aan den bedrukte en den in kom mer verkeerende.' Zijn assche ruste in vredewie hem ge kend hebben, zullen zijner steeds in liefde en met grooten eerbied gedenken. Onze vroegere stadgenoot overste J. Doorn bos, Directeur der Cadettenschool, heeft aan gevraagd om 1 September wegens ongesteld heid op non-activiteit te worden gesteld. Aan onzen stadgenobt den heer H. S. Valkenburg is uitgereikt het diploma A voor de zuivere toepassing van het corresponden tieschrift en vertrouwdheid met de steno graphic naar het systeem Stolze-Wéry. De Minister van Oorlog heeft inlichtingen aan de Tweede Kamer verstrekt op hot adres van D. Vromans, aannemer voor de levering van fourage voor het garnizoen te Amersfoort, houdende verzoek om vermindeling van boete. Do Minister resumeert een auiiiul beschik kingen, waarby op dit verzoek afwijzend is beschikt. De roclai».e van den gepensionneerden wacht meester l. J. Hontelé, te Amersfoort, betref fende de regeling van zyn pensioen, is bij Kon. besluit ongegrond verklaard. Door plaatsgebrek hebben we tot heden moeien uitstellen een woord over een nieuw sieraad van de Langestraat, den werkelijk mooien winkel des heeren J. G. de Jager »bij de Krommestraat". Vooral des avonds, als het overvloedige licht weerkaatst in de mooie en talrijke spie gels, lokt dit magazijn de kijkers tot koopen, niet alleen van de specialiteit, de Amers- foortsche Janhagel. De verbouwing geschiedde onder leiding van architect Eysvogel door den heer Fij- nenberg; het hardsteen werd bewerkt door den heer R. van Dijk. het schilderwerk ge schiedde door den heer P. van Veen, het loodgieterswerk door Gebr. Van Nieuwen- huizen, terwijl de winkel- etalage werd gele verd door de firma Bruns, te Arnhem. De in de vorige week hier ter stede ge houden collecte voor de «Maatschappij van Weldadigheid" heeft opgebracht een netto bedrag van f 431.34. De van 31 Mei tot 3 Juni in «Tivoli" te Utrecht te houden Fancy-fair ten behoeve van een Volks-sanatorium in Nederland zal omvatten de tentoonstelling van kunstvoor werpen, geschonken door kunstenaars voor de verloting. Schilderijen, aquarellen, etsen, beeldhouwerk, aardewerk van de fabrieken Holland, firma Mijnliefl', Rozenburg, Delft en andere, zullen die tentoonstelling vormen, terwijl loten f2.50 verkrijgbaar zijn gesteld. Verder zal er te zien zijn een Hollandsch huis, bevattende de nationale voortbrengse len. In verschillende tenten zullen voorwer pen van kunst en smaak te koop worden aangeboden, zoomede bloemen en ververschin- gen. Boven en beneden zullen theesalons tot uitrusten nooden. Ook voor de kinderen zullen er vermakelijkheden zijn o. a. zullen zij tegen een kleine vergoeding van 10 cent in een ezelwagen kunnen rijden. Er zullen me- chanieke poppen zijn en drie meisjes zullen den naam van een pop, tegen betaling van 25 cent, te raden geven. De restaurant zal dagelijks geopend zyn, uitgezonderd Zaterdag 3 Juni, en er zal daar gelegenheid zijn tot lunch en souper. Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in ee'nige bepalingen nopens het Reservekader bij de verschillende wapens. Die wijzigingen zijn opgenomen in de «Staats Courant" no 122. Luitenant H. C. J. ter Beek, ridder van de Militaire Willems Orde, is bij Kon. be sluit overgeplaatst van bet 5e regiment in fanterie hier naar liet regiment grenadiers en en jagers en nader ingedeeld bij een jager-bataljon. Van het 5e regiment infanterie zullen alle 13 leerlingen van den Cursus deelnemen aan het van 13 tot 15 Juli te houden schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen voor den Hoofd-cursus. Van liet 5e regiment infanterie zijn aan gewezen om aan de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage bij te wonenden Schietcur- sus van 1 Juni tot 15 Augustus do sergean ten W. Eymaai en W. van den Eijnden, en den Gymnastiek-, Scherm- en Zwem- cursus van 1 Juni tot 15 September de ser geanten IJ. van der Schaalt en P. H. Rul- kens. Ritmeester L. S. Gerard van Sijsen, van het le regiment huzaren te Deventer, is be stemd om op te treden als instructeur bij de Rijschool te Amersfoort. Luitenant M. J. Looyen, van het, le regi ment veld-artillerie hier, wordt van 13 Au gustus tot 18 September gedetacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek tot bet volgen van den derden schiet-cursus. Aan eerstgenoemde is gedurende gemeld tijdvak tevens de levering opgedragen voor het garnizoen Naarden, tegen den prijs van f3 per H.L. Pij de Zaterdagavond ten overstaan van Notaris Vos gehouden openbare verkooping van 29 woningen onder éen dak aan den Woudenbergerstraatweg en den Bisschops- weg, van ouds genoemd «De Bouwmaat schappij", waarvan 24 verhuurd voor fl.30 per week, 1 voor f1.40 en l voor f 1.35 per week, benevens éen woning aan den Wou- debergerstraatweg, verhuurd voor f2 per week, en éen percel bouwterrein groot 8 A. 20c.A., werd alles in massa verkocht aan makelaar P. H. .van Haselen voor f20 200. Te Raarn is door den heer Ambrosius een witte musch gevangen. liet zeldzaam voorkomende vogeltje is ten geschenke gegeven aan «Artis" te Amster dam. Door den jachtopziener A. van Esveld te Barneveld zijn in de afgeloopen week een tweetal zeearenden bemachtigd. Dinsdagmiddag klonk door Hoogland het geroep: «Kouwenhoven staat in brand." Men trokt direct met de brandspuiten uit, maar eer men water kon geven, had het vuur zich al zóo uitgebreid, dat. het huis niet meer te behouden was. Huis en inboedel zijn totaal verbrand. Do bewoner, F. Middelman, lijdt groote schade, daar het huis wel, doch de inboedel niet verzekerd was. Dit jaar zal de Jaarlijksche Nationale Veld- dag van het Leger des Heils op Woensdag 21 Juni gehouden worden op het landgoed «Voordaan" bij de halte Groenekansche Dijk. De 70-jarige generaal Booth, die nu op de terrugreis is van zijn bezoek aan Austra lië, zal zelf dien dag tegenwoordig zijn. Met de Spoorweg-maatschappijen werden reeds schikkingen gemaakt om de deelne mers aan den Velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Het opiiemon van Ingezonden stukkon brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u mede te deelen, dat de woorden«Indien het werkelijk zulk een «goed zaakje" is, dan verwondert het mij zeer, onder de aandeelhouders niet aan te treden den Wethouder van Publieke werken", voorkomende in het Raadsverslag in uw vorig nummer, niet door mij zijn gesproken. Ten behoeve van uwen verslaggever moet ik hier evenwel aan toevoegen, dal zij voor kwamen op de aanteekeningen, welke ik hem, op ziju verzoek, onmiddellijk na afloop der vergadering ten gebruike alstond. Hoogachtend, D. GERRITSEN. Amersfoort, 28 Mei '99. RECLAMES. Van 15 regels f 1.25elke regel meer f025 Donderdag zijn wegens voortdurend wan gedrag uit den militairen dienst verwijderd B. J. van T. en W. L. R., beiden van het 1e regimeot veld-artillerie hier. Een woord over de voordracht van den heer Royaards moet blijven liggen tot het volgend nummer. Bij den gister in het «Hof van Holland" te Breda voortgezetten wedstrijd om het kampioenschap in Nederland kwam de on derofficiers schermvereeniging «E. M. M. A." alleen uit op degen en wel tegen «Progres- sus" uit Rotterdam. «E. M. M. A." won met 8 partijen tegen 1 en 2(3 punten tegen 11. Het. Xendingsl'eest, dat hier den 28 Juni wordt gehouden in het selioone Lokhorster- - bosch, zal zoowel voor binnen- als buiten- landsche Zending bestemd wezen. Muziek en zang zullen de toespraken afwisselen. j Van 1 Juni tot 15 Juli a. s. is door den i Toeziende» chef de levering van de bcnoo- digde aardappelen voor het garnizoen alhier opgedragen aan J. Meijer, togen den prijs van f2.08 per Hectoliter. Volgende inschryver was A. Wagenaar, tegen f2.10 per H.L. DE HEDENDAAGSCHE ZIEKTE Zeer zeker hoorde men vroeger niet zooveel spreke-i als tegenwoordig van eene algemeene verzwakking van het menschdom. Zulks komt voort door het gebrek aan frisehe lucht, door de overbevolking in de groote Bteden, en den te zwaren arbeid die er tegenwoordig geëischt wordt om in het levensonderhoud te voorzien. Het bloed, de hoofdactor van de menschelijke machine, bevindt zich in slechten toeBtand en het gevolg er van is eene langdurige kwijning, welke men bloedarmoede noemt. Alles wordt door de lijder of lijderes beproefd, maar tot nog toe was de genezing slechts gedee- teliik. Thans komen alle dagen mededeelingen tot ons van radicale genezingen verkregen door de beroemd gewordene Pink Pillen van Dr. Wil liams. Ziehier wat Mej. Jaus Klein, Woolthuis, te Deventer, ons schrijft Van mijn 14e jaar af, en thans ben ik 24 jaar oud, heb ik op vreese- lijke wyze aan bloed armoede geleden, ik kon noch gaan, noch staan van de pijn en de ver moeidheid. Reeds na slechts eenige dagen de Pink Pillen gebruikt te hebben wist ik niet hoe gelukkig ik mij gevoelde, zij behoeven geenePink Pillen, maar wel Won derpillen genoemd te werden. Ik blijt U duizend maal dankbaar voor Uw geneesmiddel, want het -'ijn de Pink Pil len die mij levenslust en kracht terug gegeven hebben. Maakt van mijne verklaringmaar goedvinden gebruik. Prijs fl.75 de doos: 19.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabtlié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2