Donderdag 8 Juni 1899. No. 4882. 48e Jaargang. Stadsnieuws. JUDAS. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement por 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Grooto lottere naar plaatsruimte. Legale-, olïicieöle- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummeriO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosteiftn rekening gebracht. Buroau KORTEGRACHT 5 6. Velephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis vun het publiek, dat een door de firma HAMERS Van BEEK inge diend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van eene gasmotor van twaalf paar- dekrachten in hot perceel alhier gelegen in de Koningstraat Wijk D, no. 84, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, no. 4582, op de Secre tarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 19 Juni aanstaande, des voormiddugs te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 5. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCIIIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. VV. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de circnlaire van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 29 Mei 1899; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jongelingen tusschen den 16 en 24-jarigen leeftijd, welke in den aanstaanden winter wen- schen deel te nemen aan het voorbereidend ml- tltair onderricht volgens 5 der Regeling van dat onderwijs, vastgesteld bij beschikking van den Minister vdn Oorlog dd. 1 Jnni 1898, zich vóór 1 Juli a. s. moeten aanmelden bij den heer Kolonel-commandant van het 5e Regiment In fanterie alhier. Amersfoort, 6 Juni 1899- De Burgemeester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Ds. A. P. G. Jorissen, emeritus predikant te 's-Gravenhage, hoont aanstaanden Zon dag vóór te gaan b.j de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Ds. I. Hooykaas, predikant bij de Remon strantsche gemeente te Amersfoort, is be roepen bij de Ver. Christelijke gemeente te Dokkum. Ter Dinsdagmiddag van 1.45 tot 3.45 on der voorzitting van den heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmelpenmnck, gehou- Feuilleton. 5.) Een kwaad geweten stamelde Axton bleekend. Ja. Ik zal je straks de heele geschiedenis vertellen, Roger. Laat me je eerst eens goed in het licht bekijkenik moet eens zien, hoe iemand van zeventien er uitziet als hij zevenen twintig is geworden. Met zichtbaren tegenzin voldeed Axton aan het verzoek van den detective, en toen het gele licht z\jn gelaat bescheen, Btaarde Tanks hem aan met den onderzoekenden scherpen blik van iemand die gewend is, iederen trek, iederen rimpel, iedere schaduw op het gelaat van zijn meaeraensch grondig te bestudeeren. Het was eèn knap gelaat, maar thans door de eene of andere oorzaak zeer bleek. Donkere kringen onder de helder blauwe oogen, het blonde haar wanordelijk achterover gestreken en diepe rimpels boven de wenkbrauwen getuig den van ergernis of geheime zorgen misschien van beide. Het was een gelaat, waarop een vroo- lijke glimlach paste, dien men er thanB echter te vergeefs zochtde lippen waren op elkander ge perst. Met een zucht wendde Tanks den blik van het gelaat om hem te laten rusten op de ge stalte van zijn vriend. Axton had een krachtige, gespierde gestalte, die eigenlijk weinig in overstemming was met zijn vrouwelijk gelaat eu zijn lichtblauwe oogen. Met zijn ruim zes voet lengte was Roger een niet gering te er batten legonpartij en hij zag er dan ook meer uit als een landsverdediger dan als een vreedzaam dichter. den Raadsvergadering waren allo Raadsleden tegenwoordig. De notulen van de vergadering van 23 Mei werden gelezen en z. h. st. ongewijzigd gearresteerd. De Voorzitter bracht hierna in be handeling het voorstel van B. en W. tot be reidverklaring om by den verbouw der Eembrug aan het College van beheer dier brug een subsidie te verleenon van ten hoogste f 1000 ten einde een grootere door- vaartwijdte dier brug te verkrijgen. De heer K I e b e r vond in dit voorstel wel iets waartegen zyn gevoel opkwam daar hij er zich niet goed mee kan vereenigen, dat Amersfoort betaalt aan een brug waarbij het in het geheel geen belang, juzelfs slechts nadeel heeft. Voordeel van die brug heeft alleen Raarn. Zonder subsidie zal echter van dien bouw niets terecht komen en uit dien hoofde meent spr. dan ook dat het voorstel, met het oog op het belang van A mersfoort's handel en scheepvaart toejuiching verdient, mits de voorvaartwijdte wordt vergroot tot 8 A 9 Meter. De heer Gerritsen juicht het voorstel ook ten zeerste toe en gelooft dat de grootere doorvaartwydte wel degelijk van groot be lang is, daar nu schepen van grootere breedte en grooteren bovenlast zulien kun nen passeeren. Amersfoort trekt betrekkelijk groote sommen van de vaart en spr. gelooft, dat het geenszins onbillyk is als de stad dan ook iets offert. Het voorstel wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter brengt in behandeling het ontwerp-request aan H. M. de Koningin tot verwijdering van eenige ondiepten in de Zuiderzoe voor rekening van liet Rijk. Bij de voorlezing door den heer Secreta ris van het adres blijkt o. a. dal vooral bij lagen waterstand het invaren van de Eem door die ondiepten bijna onmogelijk is, dat de vereeniging »Schutt'evaer" die gelijk we bereids meedeelden reeds hierover ro- questreerde, van den Minister den raad ont ving zich te wenden tot de gemeente Amers foort, doch dat de Raad het ten eerste niet eens is met 's Ministers conclusie als zou Amersfoort de hoofd-belunghebbende zijn en ten andere niet over voldoende geldmid delen kan beschikken om dit werk te doen uitvoeren. Zonder discussie en zonder hoofdolpe stemming wordt hierna het adres vastge steld. De Voorzitter brengt vervolgens in behandeling een missive van Gedeputeerde staten van dit gewest omtrent de Verorde ningen op de Jiuirmarktgelden, mot concept verordeningen op de hefliing en invordering dier gelden. Het gold de herstelling eener formeele vergissing; in de vorige zitting is een ver keerd artikel aan de Gemeentewot aange haald. Nu dit gewyzigd is, werden de Verorde ningen z. d. en z. h. st. aldus voorloopig vastgesteld. Eveneens z. d. en z. h. st. wenl besloten tot onttrekking aan don openbaren dienst van de bekende terreinen op Hof en Ap pelmarkt gedurende do kermis, alsmede tot verpachting daarvan. Alsnu werd in bohandeling gebracht het rapport der Commissie ad hoc in zake het onderzoek naar de onbewoonbaarheid van eenige woningen achter de Meisjesschool bij de Arnhemsche straat. De conclusie strekte om do woningen A. 134, 135 en 136 binnen twee maanden te doen verbeteren, en de woningen A. 125 tot en met 133 onbewoonbaar to vorkluren, mot last ze binnen 2 maanden te doon ont ruimen. Do commissio bestond, gelijk bekend, uit de heeren Van Boek, Van Eek, Gerritsen, Croockewit en Kleber. De heer Van Beek zeide dat do meer derheid van de Commissie wenschte, dat de dak pannen werden hestreken, hetgeen de minderheid niet meende ie mogen eischen, wyl de Verordening zulks niet voorschrijft. De lieer Kleber zeide, óok tot de min derheid te behooren. Spr. was wel overtuigd van het nut der bestrijking van de pannen, doch de Verordening «schryft zulks niet voor en spr. vreesde dan ook een onbillijkheid te begaan tegenover de eigenaren on wilde deze voorwaarde óok laten vervallen met het oog op de pructijk. daar eon gorogeldc inspectie toch niet zal kunnen worden inge steld. De heer Gerritsen /.eide, dat de meer derheid heeft nangodrongen op dit bestrijkun omdat thans 4 tot 6 kinderen beneden in éen kamer met de ouders slapen, wijl het op zolder te koud is en zy daar niet be schut zyn tegon sneeuw of regen. Het mooist zou zun, de zolders geheel te beschieten, doch dit kan niet in woninkjes van zóo wei nig huurwaarde. De heer Van Eek behoorde evenzeer tot le meerderheid en zegt, dat die bostryking der pannen wel niet letterlijk voorgeschreven is in de Verordening, doch wel zeer zeker bodoeld is. Spr. meent, dut het beter is, het rapport in zyn geheel aun te nemen. De heer Van Roek persisteert by zyn mcening dat hy zich niet gerechtigd acht te eischen, dat de pannen bestreken worden, doch indien de Ruud zulks voorschrijft, zou spr. willen voorstellen de pannen alleen boven do slaapplaatsen te doen aanstrijken, De onderhoudskosten zyn voor do lage hu ren al hoog genoeg. Als de panuen niot wor den bestreken, kunnen bovendien de geöischte vierpans-dak vensters vervallen. Do heer Hamers verklaart mee te gaan met de motieven, door do heeren Van Beek en Kleber aangevoerd. Do heer Croockewit kan zich moei lijk veroenigen inet do overwegingen der minderheid. Moeilijk is uit to maken waar die sluapploatsen zuilen zijndo eene huur der kiest zc hier, een andere ginder. Hoe dan te bopalcn welke Dur.nen te bestrijkon Mr. H e y li g o r s i het volkomen eens met den lieer Croockc it. De kosten vun de bestrijking on liet aanbrengen van een dakvenster voor licht en luebt zyn zóo lut tel, dat ze volkomen opwegen tegen den veel verbeterden toestand (ter woning. Ook de Voorzitter zul stemmon te gen hot amendement-Van Beek. Door bet bestrijken der panuen vun don goheolen zolder wordt don oigonaren werkolyk geen overmatige druk opgelegd. De verbetering is zeer groot, vooral in hot belang der kin deren. - Het amendement-Vau Beek wordt nu ver worpen met 14 tegen 2 stemmen (die van du hooron Hamers en Van Reek). Het voorstel tot verbetering wordt daarop z. '.i. st. vastgesteld. Die verbetering, biimon twee maanden aun te brengen, omvat: de noodigo reparation aan vloeren, zolders en schooreteenonhot - in gooden staat brengen van alle ramen, deuren en kozijnenhet ophoogen van den grond uchtor het woning-compact zoodat daar De doordringende blik van Tanks scheen hem echter zeer onaangenaam en de hand waarmede hij zijn pijp stopte, beefde ondanks de zichtbare pogingen, welke hij aanwendde, zijn spieren in bedwang te houden. Ik zie, dat je je detective-manieren ook in den omgang met je vrienden niet aflegt, zeide hij eindelijk. Zou ik je mogen vragen of jo voldaan bont over je onderzoek Je gelaat zegt mij, antwoordde Tanks, met de hand de rookwolken verdrijvend die Roger uitblies, je gelaat zegt my, dat je niet gelukkig bent. En myn gelaat spreekt de waarheid, zeide Roger. Jy niot gelukkig herhaalde Tankseen man van jou leeftijd, gezond en recht van lijf en leden, talentvol wel wanrom ben je niet ge lukkig Heb je geldgebrek Neen, in dat opzicht heb ik niet to klagen. Dan hebben je laatste gedichten zeker een slechte critiek uitgelokt? Och, daaraan ben ik gewend en hot laut mij koud. Dan blijft er nog maar éen reden over je bent verlieul. Jo hebt het geraden I antwoordde Roger, groote rookwolkon uitblazend. Ik ben verliefd. Vertel daar mij eens alles van, zeide Tanks, gemakkelijk achter in zyn stoel leunond. Ik vind zulke confidenties hoerlyk. Toen je nog oen dreumes was, vertelde je my op school al jo geheimen, en dan troostte ik jekom, doe dat nu ook, en je zult zien Neen, neen riep Axton plotseling uit. Jo kunt mij niet troostetqn. Dat zouden wo eerst moc.en proheeren, zeide Tank^ glimlachend. Kom, Roger, stort jo hart eons by ray uit. We zyn wol tien jaar ge scheiden geweest, maar vergeton heb ik je nooit. Vertel mij alles, en je zult jo zeer verlicht voelen. Aldus aangemoedigd, zette Roger zich uaast zijn vriend, blies een dikke rookwolk uit en begon te vertellen Ik vrees, dat myn verbanl je geen byzonder groote belungstolling zal inboezemen, want bet is niet nieuw, sprak hij. Nadat j\j de school hadt verlaten, bleef ik nog, zooals jo weet. Mijn ouders stierven kort na elkaar en ik bevond iny toen plotseling' in hot bezit vun oen vr(j aardig fortuin. Ik had een inkomen van ongeveer vijf honderd pond en kon dus zonder grooto zorgen leven. Ik was, om zoo te zeggen, onafhankelijk en begon te dichten. Natuuvlyk vordiendo ik daarmee byira niets, muur bot vorzenmakon umuseerde my on ik bereisde eerst heol Enge- land en toen het vastolund doelloos trok ik van de eene pluats naar do undore. Ik gaf eon woik uit en de critiek vermoordde hot onmiddellijk. Ik was verbitterd ovor al mijn noderlngon on vluchtte naar Wight, naar Ventnor om vun do mij toe gebrachte wondon te genezen. Daar ontmoetto ik haar Met een groote H, natuurlijk, zcido Tajiks. Voor de tweede maalik Zou ik ook mogen weten, waar gij haar voor hot eerst ontmoet hebt? viol TankB hem in de rede. Och, ergens anders, antwoordde Axton ont wijkend, maar dat heeft niets mot do znnk te muken. Den eersten keer, dat ik haar zag ja, 't was de oorste keer Dat weet ik wol, verliefde dichterdo tweede koer gaf «Ion doorslag, niet waar? Juist! riep Axton uit en vor volgde snel, om Tanks do gologenheid te benemen hom in de rede te vallenik bevond mij te Ventnor en maakte plan om een drama te schrijven. Terwyl ikdanr ronddoolde, ontmoetto ik Judith Varlins. Voor de tweede maul zoide Tanks op luchtigen toon. Ze heet dus Judith? Mooie naam, dootdonkon aan oen zeer majostueuHo vrouw, met donker huur. Mo dunkt, aou tweede üomirumis. Roger schuddo hot hoofd. Ileelouiuul niet. Ze was volstrekt niot wat men verstaat uion onder „oen mooie vrouw". Zo wan slank, bevallig, donker, maar geen schoon heid. Wie noemde ooit Somiramiaoon scboonhold Noen, neen, ik begrijp jo besthnar geest was bokoorlijkor dan haar gelaat. Juist. Indien haar gelaat zoo schoon geweest was uls haar geest, dun was Judith de mooiBte vrouw vun de wereld, antwoordde Roger, wuarna hü vor volgde: zy hud een nichtje by zich, oen allerliefst blond meisje, dut zij letterlijk veraf goodde. Hadt jo dut liovo blonde meisje vroeger óok ul ontmoet? Ja, maar ik had nooit vool notitie van haar genomen. Natuurlyk niet, want je geeft de voorkeur uan brunettes boven blondines. Ja. Welnu, Flory Marson Do blauwoogige lieveling? Flory Murson was oon dwaus, \jdcl ding, dut door uo storvondo moedor aan Judith's zorg was toevertrouwd. De stervende moeder van Flory of van Jndith? vroeg Tanks. - Van Flory natuurlyk, zeide Axton wrevelig. En Judith zorgde nucnt en dacht voor haar. Ik geloof, dut zij geen lichte tauk had, want Flory wils een lichtzinnig ding, die zij geen se conde ua.i huur lot kon overlaten. Zo wus ver loofd met zokerun Hpolgor. Familie van don Spolger van „Spolger's busto slaapmiddel Ja, denzelfde. (Wordi vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1