Maandag 19 Juni 1899. No. 4885. 48e Jaargang. JUDAS. Binnenland. PHOENIX-BROUW ERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLF.EFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement por 3 maanden f 1.franco per post 115. Advertentiën 1—regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters nanr plaatsruimte. Legale-, officieels- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummersdO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. rcloylioon 10. KENNISGEVINGEN. De Griflier der Staten van Utrecht, daartoe door de Gedeputeerde Staten van dut gewest ge machtigd, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de ontwerpen van begrooting der kos ten van het I'rovinoiaul Bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, en dor enkel provinciuleen huishoudelijke inkomsten en uitgaven, beide dienst 1900, met de tnemoriön van toelichting, alsmede do rekening «n vorantwoording wegens laatstgeinelde inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1897, ingevolge do artt103 en 119 der Provinciale wet, verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, tegen beta ling van 15 cents voor de eerstgemelde en 50 cents voor de laatstgemelde fcegrooting met memorie van toelichting en van 50 cents voor de rekening en verantwoording. Utrecht, den 19, Juni 1899. De Griffier der Staten voornoemd, C. R. MERKUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien eene missive van den lieer Commis saris der Koningin in deze Provinnie d.d. 12 Juni 1899 no. 4 Az., brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat van 3 Juli tot 11 Augustus e. k. in bet öchulpengat buiten het betonde vaarwater ten hoogte van Kijkduin oefeningen zullen plaats hebben in het leggen van ongeladen tor pedo's Het onveilige terrein zal worden aange geven door rood en zwart geblokte tonnen, voor zien van een staand kruis als topteeken. 2o. dat door llr. Ms. schepen schietoefeningen zullen gehouden worden in de Zuiderzee op schijven, welke geplaatst zijn als volgt a. op den Staart van Schieringhals tusschen de spitse ton no. 4 van den Vlieslroom en de spitse ton no. 1, met staand kruis (Kershoek) van het Inschot. b. Ou den W. kant van het Oude Vüe tus schen de stompe tonnen no. 8 en no. 9 metaf- geknotten kegel in don Omdraai. e. Op de Lutjeswaurd, nabii het roodo drijf- baken no. 3 met '2 bollen (drijfbaken van de Nes) van den Vliuter. Nabij de schijven zijn rood en zwart geblokte stompe tonnen gelogd ter aanduiding van de ankerplaats voor de Belie pen, die op de schijven schietoefeningen komen doen. Gedurende de schietoefeningen zal van de schepen een roode vlag getoond worden. 3o. dat van 3 Juli tot 11 Augustus o.k. in den nieuwen Rotterdainschen Waterweg, bn het fort Hoek van Holland, oefeningen zullen plaats Feuilleton. hebben in hot leggen van ongeladen torpedo's. Het onveilige terrein zal worden aangegeven door roodo spitse tonnen aan don N. kant en groene tonnen aau den Z. kant. Amersfoort, den 16. Juni 1899, De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van don kleinhandel in sterkedrank en tot beteugoling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat verzoek schriften om vergunning tot verkoop van ster kedrank in het klein hij hen zijn ingekomen van T. A. van TELLINGEN in het perceel wijk I. no. 90 alhier; en van D. II. uk BIES, in het perecel wijk I), no. 16 alhier. Amersfoort, den 16. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. Zei Othello niet iets dergelijks? Ja, ja ik herinner het mijHoe jammer, dat je dien naeht zoo erg vast sliep, want het is mogelijk, dat er iemand de kamer van den overledene is binnen geslopen. Hoe kom je op die veronderstelling vroeg Roger. Omdat de deur op een kier stond, ant woordde Tanks, en een zonuwachtig man slaapt niet met open deur. Weet je zeker, dat je niets gehoord hebt? Heel zeker. Jammer, jammer, dood' •mmer I Tusschen twee haakjes, ben je wel ee^j te Ironfields ge weest Roger aarzelde, maar barstte toen plotsoling uit: Neen, ik bon er nooit geweest. Hm, brorado Tanks, ik dacht, dat je schien miss Varlins daar voor het eerst ont moet hadt. Een onzinnigo veronderstellingik kan haar even goed voor het eerst to London ge zien hebben. Dus ken je Ironfields heelemaal niet? Ik weet alleen, dat liet een fabrieksstad is en dat er rijke ijzormynbezitters wonen verder kan ik je cr niets van vertellen. Ik ben nu even onwetend als jij, maar ik zal spoedig beter op de hoogte zijn, omdat ik naar Ironfieds denk to gaan. Wat wil je daar doen vroeg Axton. Eigenlijk behoorde tk dat niet te vertellen, zeide Tanks, maar omdat ik weet dat ik op ie vertrouwen kan, wil ik het je wol zegger. ik ga Wosk G'o. opzoeken. Waarom Omdat ik den naam wil weten van den man, die deze pillen bij hem bestelde. Bij liet Departement v.m Koloniën is Vrij dag ontvangen het volgende, van 10 dezer gedagteekende, telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandscli-lndië be treffende de krijgsverrichtingen in Atieb »De colonne onder generaal Van Heutsz ongestoord Merdoc, Sainnlanga en Djempa doorgetrokken. De hoofden dier landschappen maakten hun opwachting. eToekoe Tji Pasangan onderwierp zich. »De colonne blijft nog eenigo dagen in Passanga". Aan de »N. Rott. Crt". werd uit Batavia geseind »De troepenmacht van Van Heutsz mar cheerde door Meureudoe en Peusangati zon der verliezen. De bevolking, die in de dor pen gebleven was, ondersteunde haar. »Tji Peusangun onderwierp zich, maar ontsnapte 's nuchts naar Tjot Pi. Do boven- landsche colonne trok daarheen om hem te halen. «Daarna marcheort de troep naar Geu- dong, een bivouac betrekkend te Geudo". Ken aantal groot-industrieelen en corpo ration, die in adressen aan de Kogeoring en de Tweede Kamer hun bezwaren hebben kenbaar gemaakt tegen het aanhangige On gevallen wet-ontworp, maar-zich met hoofd beginsel van het ontwerp kunnen voreeni- gen en tegen de grootte en den vorm der voorgestelde uitkeeringon geen overwegend bezwaar hebben, hebben in gemeenschappe lijk overleg overwogen, op welke wijze zy, onder 'Ie gogoven omstandigheden, dn ver wezenlijking hunner denkbeelden alsnog kunnen bevorderen en de Tweede Kamer op ni)g meer indrukwekkende wyze kunnen overtuigen van hot gewicht der goopperde bezwaren. Hun bedoeling is, aan te dringen op het geven van bevoegdheid tot eigen verzekering, onder het stellen van de noodige waarbor gen en het bydragen in de algemoene kos ten van het beheer der Rijksverzekerings bank. De uitbreiding, die de Minister van Oor log wil geven aan het Reservekader by de korpsen, zou naar liet «Dagblad" meldt de voorbode zijn van een zeer belangrijke inkrimping van het vaste kader. 't ls maar te liopon, dat het anders zoo goed voorgelichte «Dagblad" er ditmaal eens is ingeloopen. Tot nog too mocht in de bladen geen melding worden gemaakt van de afzonderlijke hulde, die met het nummer der «Soldaten krant", dat speciaal aan pastoor Verbraak gewijd was, van Breda is uitgegaan. Per Zeepost is door de commissie van ro- daetlu van do «Soldatenkrant" aan het adres van generaal Van Hunts/ gezonden (met ver zoek tlion op den feestdag te overhandigen) een blikken trommel waarin, keurig verpakt, de honderden uuamkaarlles die bij genoemde commissie zijn ontvangen, als evenveel be wijzen van sympathie voor bedoelden gees telijke. 11 ierbij was nog gevoegd een prachtig ge- calligrapneerde opdracht van officieren on burgerleararen der Kon. Mil. Academie mot hun naamkaartjes en vervat in bruin loderen omslag. Ook do cadetten der K. M. A. bleven niet achter. In wit satynon omslag, waarop in vergulde letters gedrukt: «Huldeaan pas tier Verbraak, 1874 -• 1899", lag oen blad waarop in calligrapliisch schrift to lezen staat: «Hot cadettencorps der Koninklijke Militaire Academie to Breda, spreekt don inni- gen wunsch nil, dat hot leven, hetwulk gij sinds vyf en twintig jaren met naastenliefde en zolfvcrloochlng, mot onwankelbare trouw en nooit vermoeide geestkracht hebt gewijd aan hot Nederlandsch-Indische leger, nog vele jaren gespaard moge blyven tot eer van het vaderland." De commissie tot voorbereiding on oprich ting van den «Nederlandschen Bond tot Kin derbescherming", waarvan prof. mr. G. A. van Hamel voorzitter is. deelt inede, dat haar pogingen mot goeden uitslag zyn be kroond. Kon groot aantal, zoowel byzon- dero personen als vereenigingen, diaconieën, armbesturen, enz., hebben steun toogozega on zich boroid verklaard, lid te wordun van don Bond. De commissie kon dus tot defi nitieve oprichting van den «Nederlandschen Bond tot. Kinderbescherming" overgaan on riep daarom allo belangstellenden op tot oen algemoene vergadering, hedenavond te hou den in het lokaal «Eensgezindheid", te Am sterdam, teneinde don Bond te constitueeren, Statuten vast te stellen, een Bestuur te kie- Ik bt^rijp niet welk belang je daarbij kunt I hebben. Blind, blind, stekeblind I zeido Octavius het hoofd schuddend. Nu, ik zal het je ophel deren als ik den naam van den overledene weet, kan ik gemakkelijk achter zijn verleden komen, en als ik daarvan op de hoogte ben, is het misschien niet moeilijk te ontdekken of iemand een bijzonderen hekel aan hein had. En hem daarom to Jarlchester vermoord heelt, terwijl hij het te Ironiield even goed zou hebben kunnen doen Ik wonsch je geluk met je vernuftige denkbeelden zeido Axton schampor, Ja, ja je hebt gelijk, hernam Tanks, dat zou dwaasheid zijn. 't Is een duistere zaak, en nergens zie ik een spoor. Kom, Roger I riep hij plotseling uit, laten wo samen zoeken 1 Waarom zou je mij niet helpen Ik heb er er geen lust inje zult tóch de waarheid niet ontdekken. Misschien niet, muar misschien ook wel. Een moord komt altijd aan het licht. Ik bon overtuigd, dat de man zichzelf ver- govcn heeft, zeide Roger. De jury had gelijk. Waarom geloof je dat 't Na al wat ik er van gehoord heb, is het, dunkt mij, zoo klaar als do dag. Volstrekt niet. En plotseling opspringond, zeide Tanks in de kamer heen en weer loopend 't Is mogelijk. Do jury kon niet anders verklaren. Niemand kon hein vergiftigd bobben. Niemand kende Jiem hier. Hy nam uit eigen bewoging morphine of opium maar hot kan toch óok wezen, dat hij net niet heeft geweten I De pillen bevatten slechts arsenicum. Misschien had hij morphine bij zich, omdat hij zenuw achtig was en aan slapeloosheid locd. Maar dan zou or een rest, een Hcschje, oen papiertje, een doosje zijn govondeu. Begrijp je er iets van, Roger? Neen, en ik rand je zeer aan, je bij do uit spruak der jury neer to leggen. Waarom zou je er ie hoofd langer mee broken En het pillendoosje? Dat zegt je verder niets dan den nnaItl vun den apotheker, waar de overledene zijn pillen gekoobt heeft. Wend jo je tot hem, dan sul je nooren hoe de overledene heet meer niet. Maar als ik weet hoe hij heet, kan ik ook meer bijzonderheden omtrent hom ontdekken, dat vergeet je I Neen, dat vergeel ik niot, ninur die ont- dokking zul je nog niets wijzer maken. Misschien zal jo vernemen, dat hij een vijand bezat, maar bewijs dan eons, dat die vijand hem te Jarlches ter is komen vergiftigen, en hier heeft niemand gelogeerd behalve ik, dus daar zit jo met jo redencering. Dit zeggende stond Roger op, geeuwde en klopto zijn pijp uit. Waar ga jo naar too? vroeg Tanks. Naar bed, natuurlijk ik ben moe. Ga je morgen weer wandelen Ja om éen uur. Eu jjj Ik ga naar Ironfields. Op de jacht naar eeu schaduw Veel ploizior. Dat zal nog te bezien staan, antwoordde Tanks grimmig. Goeden nacht, ziede Axton, z\jn hand uit stekend. Goedon nacht, antwoordde Octavius, do hand hartelijk schuddend. Ik ben blij, dut ik jo ontmoet heb; laten we elkaar nu niot geheel uit hot oog verliezen. Mijn adres iH „Heotlund Yard". En jij Temple Chambers, Fleetstroot. Tanks opschrijfboekje kwam weer te voorschijn en hij sohreef het adres op. Zul ik juffrouw Varlins jo complimenten overbrengon, als ik te Ironfields kom vroog hij. Neen, niet noodigzo wil niets meer met mo to maken hebben, antwoordde Roger. Ik twijfel niet of ik zal eenmaal trouwen, maar stellig niot met Judith. Nu. goedon nacht, en droom plezierig, zeido Tanks. Met dat lijk in do kamer, naust me?IIul zeido Roger rillend, en verdween. Tanks stond naust het half uitgedoofde vuur, en met den elboog op don schoorsteenmantel leunend, zeide hy tot zichzelvon M at is hij vorunderd in die jaren I Niets moor van den lovenslustigon iongen is or over I Ja, zorgen en de liefde maken eon man oud vóór zijn tijd. Ik ga stellig miss Varlinn opzoe ken. Waarom zou hij mij twee leugens heb ben vor told Hij verliet het vertrek, de kaars, diojuffrouw Chickies voor hom gebrucht had, meenemend. Toon hij do deur viui zijn slaapkamer sloot, hor- haalde uij Tot tweemaal toe vertelde hij my oen leugen. Ik zag hot duidelijk nan ziju gelaat of oigonlijk aan zijn manier, 't Bevalt mij niets. Eli toon hfj do dekens over zijn ooren trok, herhaalde hij ton derden mulo: Twee leugens. Eerst beweerde hij haar te Vontnor niot gesproken to hebben wonder baarlijk. Ik moet er meer van weten, Hy bleef een oogenbllk nadenken on schroef toen in zyn notitieboek Axton doet zeef vroom 1. Had oen onderhoud met hom. Vroeg hem van alles, waarop hij ontwijkend antwoordde. Vertelde m\j twee leu gens. Soheen gedurende hot geheelo gesprek op zijn hoede, Zaak bevalt mil niet. Dodoodeman kwam uit Ironfields. Judith Varlins woont 6ok te Ironfiolds. Zou or oonig verband bestaan tus schen den overledene en miss Varlins? Onmo gelijk, maar vreemd blijft het. Die open deur is zonderling. De overledene had nog een brief geschreven. Ik informeerde aan hot postkan toor. Kon niets to weten komen. Die briof zou de sleutel kunnen zijn waarmede het raudsel kan opgelost worden. Zou Roger iets voor mn verbergen Heeft hij den overledene gekend r Ik durf mijzelf nauwelijks die vragen voorleg den. Ik ga naar Ironfields. Misschien kom ik in aanraking niet miss Varlins. Ik vertrouw Roger niet. Zijn manieren bevallen mij niet, hy geeft telkens ontwijkende antwoorden. (.Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1