Stadsnieuws. Damast-Zijde 75 cent Gemengd Nieuws. zen en don weg te wijzen, dien de Bond zal te vólgen hebben. De Bond stelt zich ten doel den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren doora. het bevorderen van po gingen, die ten bate dezer kinderen worden aangewend b. bijeen te brengen en in zoo ruim mogelijk en kring te verspreiden alle in lichtingen, die van nut kunnen zijn voor ieder, die zich het lot van verwaarloosde kinderen wil aantrekkenc. zich beschik baar te stellen als tusscbenpersoon vooralle personen en instellingen, zonder onderscheid van geloot' ot' richting, die de belangen van verwaarloosde kinderen wenschen te behar tigen (I. samenwerking te zoeken met en desgevraagd advies te geven aan den Staat, provinciën en gemeenten, omtrent alles wal strekkeu kan lot bevordering van de belan gen der verwaarloosde kindoren. De commissie uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht omtrent de inlichtingen door den Minister van Oorlog verstrekt op het adres van den gewezen sergeant C. van der WerlT. houdende verzoek om pensioen. De commissie is van dbrdeel, dat in het belang van adressant gebruik is gemaakt van al de waarborgen die de wet verleent voor een juiste wets-interprctatie en bette wijten is aan de bepalingen der Pensioenwet, dat militairen als Van der Werll' zonder eenig pensioen naar huis worden gezonden. Zij meent, dat het niet alleen in het be lang van invalide militairen, maar ook in dat" van het leger is. dat de militaire Pen sioenwet worde herzien, omdat het andere onmogelijk zal blijken, een goed en voltallig kader te verkrijgen en te behouden. Voorts vertrouwt de commissie, dat de Mi nister den gewezen sergeant Van der Werft" voor broodsgebrek zal bewaren en hem zoo dit uoodig blijkt opnieuw gratificatiën voor levensonderhoud zal toekennen. Les idéés marchent Maar wordt deze put niet wederom te laat gedempt i Het voorloop van de nieuwe gen der Tw houdende verslag naar aanleiding ,-erwegingen in deafdeelin- Kamer van het ontwerp .ettelijke bepalingen tot regeling van den Leerplicht is verschenen. In de Staats-C't.'' wordt de volgende waar schuwing herhaald Gedrukte stukken voor verafgelegen en overzeesche landen komen meermalen beschadigd ter plaatse van be stemming aan. Dikwijls is dit toe te schrij ven aan onvoldoende stevigheid van de om slagen, waarvan liet papier niet sterk ge noeg is, om bestand te blijven tegen de her haalde schokken en stoten, welke de stukken, bij het. telkens overladen van de post on dervinden. In het belang van de ongeschonden over komst, wordt daarom aanbevolen, voor de omslagen van gedrukte stukken zeer stevig papier te gebruiken en bovendien de omsla gen te omwinden met een kruistouw. Bij de voorschriften ter uitvoering van het Kon. besluit betreffende de op 31 De cember dezes jaars te houden algemeene tienjarige volkstelling worden de Provinciale bureaux voor statistiek ontheven van de bij de vorige volkstellingen door hen verrichte taak, wat betreft de controle op den inhoud der tel- en verzamelkaarten, die thans recht streeks vanwege het Departement van Bin- nenlundsciio zaken zal geschieden. Ook de be werking van de uitkomsten der telling zal op deze wijze geschieden. Voor het overige zullen deze bureaux tot de telling medewer ken ter bevordering van den goeden en ge- regelden gang van liet voorbereidende werk, waarvoor dn noodige voorschriften aan de Commissarissen der Koningin in de provin ciën zijn gegeven. De vergoeding aan de Gemeenten, die bij de jongste volkstelling 3'/2 cent per getelden persoon der werkelijke bevolking volgens de volkstelling bedroeg, doch door de Com missarissen dor Koningin destijds te laag werd geacht, is thans op 41/2 cent gesteld. Voor de betrekking van Directeur van het Armenhuis der stads-aalmoezenierska- mer te Utrecht hebben zich meer dan twee honderd solicitanten aangemeldvoor bode waren eveneens bijna tweehonderd liefheb bers Verleden week werd door bewoners van Odoorn en omstreken een vrij groote hoe veelheid urnen gevonden. Zij loepen er nu mee te venten door de straten van Assen Dat men ook bedrogen kan worden met de nieuwe aardappelen, welke dezer dagen weder hun intrede zullen doen, zal voor ve len oen onaangename onthulling zijn. De vraug naar <la eerstelingen onder de aardap pelen is. voornamelijk in de groote steden, In de luutste kwarteeuw buitengewoon toe genomen en daarmede ook de hoogte der prijzen. Hieruit volgde, dat de verleiding tot vervalsching voor bedriegers van beroep zeer sterk word en zij hebben dun ook zeer respectabele uitkomsten verkregen. Nu moet men niet denken, dat alle nieuwe 1 aardappelen valsch zijn, maar toch kunnen oude aardappelen onder do geoefende hand van den vaardigen vervalscher een zeer ver rassende overeenkomst met de «nieuwe" verkrijgen. Vóór het begin van de lente kijkt de op bedrog bedachte handelaar zijn aardappelen- voorraad van het vorige jaar na, kiest er de mooiste uit, schilt ze en geeft ze, door zorg vuldig snijden, den gewenschten vorm, waarbij de bij het schillen ontstane hoeken en af gesneden vlakken door drukken worden glad gemaakt. Dan worden zij in goede tuinaarde gelegd, welke vermengd is met bepaalde chemische stoffen, waarvan de samenstelling door de ingewijden als een gewichtig geheim ver zwegen wordt. Nu doet de natuur het ove rige. Na verloop van ongeveer een week hebben zich de kunstmatig verkleine knol len met een fijne huid overtrokken, welke verrassend gelijkt op die der nieuwe aardap pelen. Deze zijn dan geheel gereed en be hoeven nog slechts aan den man gebracht te worden, wat, met het oog op de groote vraag, niet zeer moeilijk is. Te Parijs heeft deze vervalsching reeds zulk een omvang genomen, dat een schei kundige in «Cosmo»" het klaaglied doet hoo- ren, dat men in het begin der twintigste eeuw waarschijnlijk ook vervalsche beefsteaks zonder vleesch te zien zal krijgen. Dezer dagen sprak, bijeen huwelijk in een onzer groote steden, de ambtenaar van den burgerlijken stand eene rede uit. Jonggehuwdenriep hij uit, ik vergelijk uw toestand bij de Nederlandsche driekleur. Het rood is de genpgenheid, de liefde, de toewijding van den bruidegom het wit stelt de onschuld, de reinheid der bruid voor het blauw.het blauw. Hij kuchte, parels zweer, dropen hem eens klaps van het gelaat. het blauw.drukt.(eenklaps verhel derde zijn gelaat) het blauw drukt, indien het groen ware, de hoop uit op de schoone dagen, die gij beiden gaat beleven Een meisje, dat in een winkel teZutphen een boodschap deed, moest een stuiver terug hebbende winkelier gaf haar twee 2ll2 centstukken en het meisje stelde die, toen zij thuisgekomen was, aan haar moeder ter hand. Maar toen bleek, dat éen van de 21/2-centstukken een goud tientje was. De moeder zond het meisje dadelijk naar den winkel terug om het goudstuk terug te brengen en de menschen die in den winkel stonden zeiden«Nu, dat zou niet iedereen gedaan hebben zij raag wel een fllinlce fooi hebben". De winkelier vond dat óok, baalde diep ontroerd de zuurfleseh voor den dag en gat het meisje acht zuurballetjes. Zóo wakkert men de eerlijkheid aan. Onder het opschrift «Een schenking van een half millioen" bevatteu Friesche bladen een bericht uit het te Chicago verschijnende Hollandsche blad «De Toekomst", volgens hetwelk de heer Frank H. Kuipers, lid der bekende firma Siegel Cooper te Chicago, aan zijn geboorteplaats Akkrum een som tot dat bedrag heeft geschonken. Voor dit kapitaal, zoo wordt verder ge meld, zal te Akkrum een oude- mannen en vrouwenhuis worden gesticht en in stand gehouden, terwijl de neer Kuipers zelf dit jaar in Friesland komt om den benoodigden grond te koopen en de stichting voor to be reiden. De heer Kuipers, evenals zooveel anderen naar Amerika geëmigreerd om daar zijn fortuin te zoeken, is blijkbaar beter dan me nigeen daarin geslaagd. Hij is nu mede- eigenaar van de bazaars der firma Siegel G'ooper te New-York en te Chicago, in welke etablissementen meer dan 51)00 bedend en moeten werkzaam zijn. Thans, op raiddel- baren leeftijd, wordt hij in het land van den dollar lot de miljonairs gerekend. Ds. 1. Hooykaas, predikant bij Remonstrant sche Gemeente hier, heeft bedankt voor het beroep naar Dokkum. In Provinciale bladen 88. 89 en 90 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht kennis gegeven, dal in de gemeenten Jut faas, Kockengen en Ilaarzuilensgcva'len van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Mr. P. J. F. van Voorst Vader, benoemd tot lid van den Gemeenteraad in de plaats van nu wijlen notaris P. van der Want J.Mz., heeft die benoeming aangenomen. De wereld staat minstens voor drie kwart onderstboven. In Amerika overgroote hitte, in Spanje hevige hagelstormen, in het Zuid- Oosten van Duitschland en in Servië groote hoeveelheden sneeuw. F.n dat, nu velen zich daarheen begeven, om zich wat te «erholen". Zoo moet vooral in het Reuzengebergte een buitengewoon groote sneeuwval hebben plaats gehad. In het geheele Reuzengebergte- district heersehen ongemeen lage tempera turen. Uit Hermanstadt meldt men «Onze bergen zijn met nieuwe sneeuw bedekt. Dinsdag sneeuwde het den ganschen dag onafgebro ken dooi1. Op de Fogarasche gebergteketen ligt de sneeuw tot in den dennen-gordel Het leven is niet zóo kort, of er is altijd tijd, om anderen te helpen. Onze stadgenoot architect Hs. Kroes is door den Minister van Justitie belast met bet toezicht over het gebouw van het Kan tongerecht. Aan onzen stadgenoot den sergeant-oyijoor- titulair S. Ozinga, van.het 5e regimeni in fanterie, werkzaam geweest als onderwijzer in de gymnastiek en het schermen bij de Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Het plaatselijk departement der «Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen" vergadert Don derdagavond te 8 uur in den foyer van «Amicitia" o. a. tot benoeming van een Bestuurslid en leden van de Permanente commission benevens herziening van het Reglement van het «Ziekenfonds". Het concert op het terras van «Amicitia" dat op Pinkstermaandag zou gegeven zijn, doch dat wegens het ruwe weder geen voort gang kon hebben, zal nu aanstaanden Woens dagavond te half acht gegeven worden. Van Aaken's kapel zal daarbij het volgende programma ten gelioore brengen 3. Kaiseijiigor-MarschUilenberg. 2. Ouverture „Maritana" 3. „Goldrcigen", Concert-Walzor 4. Grande funtaise de 1'opéra „Le songe d'uue nuit d'été" 5. Ouverture „Dimitri Douskoï" 6. „La Séréuata" (Engellied) 7. Graud ballet (Divertissement) de l'opéra „Faust" en 7 parties 8. Fantaise aus der Oper „Die Zauberflöle" Wal/nee. Waldteufcl. Amb. Thorna Ch. Qounod, Mozart, Generaal-majoor W. L. de Petit zal 20 Juni het bevel over het 5e regiment infan terie overgeven aan overste G. van Essen en Woensdag zijn nieuwe bestemming volgen. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan stafmuzikant W. Hendriks en fourier R. Vriezenga, van het 5e regiment infanterie hier, en zal hun Woensdag op plechtige wijze worden uit gereikt. De reserve-sergeanten A. A. Kramer en J. H. M. Rutten, van het 5e regiment in fanterie, hebben met gunsligen uitslag het examen afgelegd voor den graad van vaan drig en zijn voor een benoeming als zooda nig voorgedragen. Reserve-korporaal J. Bosman is bevorderd tot reserve-sergeant. Onder leiding van den commandeerenden officier van het 5e regiment infanterie, zal, op den voet als in het vorig jaar «in de na bijheid van het garnizoen op 8 Augustus een oefening worden gehouden door pereo- neel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Behalve een twintigtal officieren van ge zondheid zullen aan die oefening deelnemen de 4 veld-bataljons van het 5e regiment, de 3 batterijen van de 2e afdeeling le regiment veld-artillerie, liet eskadron ordonnansen en een groot aantal minderen behoorende tot het personeel der Militaire hospitalen, als mede de noodige dragers van zieken en ge kwetsten. Bij de door architect Kroes gehouden aanbesteding van den Bouw der Roomsch Katholieke armenschool aan de Muurhuizen werd in geschreven als volgt: Th. H. Jans sen Rumpt, f75 900; G. van Rassel, Utrecht, f64912L. Huitenbsrg, alhier, f64 900; Gebr. van der Meer, Harlingon, t64850;G. P. W. Dessing, Gouda, f64340; Freson Wassink, Arnhem, 1'02 830; F. H. Noorman Zwolle, f62 740; A. H. Noorman, Zwolle, f61680; J. Bossman, Arnhem, f60800: W. Westerhof, Weesp, f59 800; N. G. Treep, Zwolle, f59 750H. van Laar, Zwolle, f59100 J. Koeken, Tilburg, f58 700F. Ruaymakers, Amsterdam, f57 900; T. Eijbers, Ap.oldoorn, f52900; W. van de Kooy, alhier, f52 790; A. J. Uiterwijk Zoon, Zutphen, f51400. tot f14.65 per Meter ah mede zwarte, witte en gekleurde Heiineborg-ZIJdo van 45 ceut tot f14.05 per Meter effen, geptreept, geruit, gewerkt, damast enz. (eiren 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende klearen, dessins enz.). Franco en vrij vnii Invoerrechten tn huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneborg'8 Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zünoh. Het werk is den minsten inschrijver ge gund. Bij de door denzelfden architect gehouden aanbesteding van den bouw eeuer villa met koetshuis aan den voet van den Amersfoort- schen berg werd ingeschreven als volgt: Gebrs. Koud ijs, Doorn, f 13 720; J. Bossmann, Arnhem, f 12 550; H. van Laar, Zwolle, f 11 700; R. de Hoer, Medemblik, f11465; R. Ruitenberg, alhier, f11 333; F. H.Noor- mann, Zwolle, f9071. Den laagste» is het werk gegund. Bij de door architect W. van Schaik ge houden aanbesteding van den bouw eenei zijgevel aan de Chemische fabriek, van de firma Piek Lange Co, werd ingeschreven als volgt: F. Eijbers, Apeldoorn, f9180; F. II. Noorman, Zwolle f8980; J. G. van de Geert, hier, f8500; J. C. van Eibergen, hier, f8200; C. Ruitenberg, hier, f7777; H. van Laar, Zwolle f7225. De brand op «Kouwenhoven" onder Hoog land schijnt aan kwaadwilligheid te moeten toegeschreven worden, te meer wijl de schuur, waarin Middelman intrek had genomen na dat zijn huis was afgebrand, den volgenden dag in vlammen is opgegaan. In verband daarmee is dan ook zekere B., dien men in den omtrek had zien zwer ven, voorloopig in hechtenis genomen, doch na twee dagen weer op vrije voeten gesteld. De oorzaak van de beide branden ligt nog geheel in het duister. Zij, die belang stellen in het maatschappe lijk werk van het »Leger des Heils'% wor den opmerkzaam gemaakt op de gelegenheid, die er zal zijn op den aanstaanden Velddag, welke op Woensdag 21 Juni zal gehouden worden op het landgoed «Voordaan" bij Utrecht en geleid zal worden door den com mandant en de maréchale BoothClibborn, om in de tent van het maatschappelijk werk dezen tak van het werk ten toon gesteld en op verkleinde schaal aan 't werk te zien. Er zullen óok voortbrengselen zijn van de Landkolouie. Het terrein van den Velddag is gelegen op slechts 15 minuten al'stands van het station Groenekansche Dijk van den Centraal-spoor- weg en op 5 minuten afstands van het sta tion van uenzelfden naam van den Holland- schen Spoorweg. Men zie de advertentie in dit nummer. Het korps Genie-troepen is hedenochtend hall' negen uit Utrecht gemarcheerd naar de Legerplaats bij Zeist, waar het tegen den middag aankwam. Het staat onder bevel van majoor Cool en is sterk 22 officieren, 64 onderofficieren, 66 korporaals, 4UU minderen cn 3 waschvrou wen. De oefeningen beginnen morgen. Bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen is van de hand van den bekenden geograaf F. Bruins verschenen een goedkoope en practi- sche Atlas van Nederland. Hoewel minder geschikt als hulpmiddel bij het onderwijs in de aardrijkskunde is deze at las toch bestemd voor' de nand van leerlingen zoowel als van onderwijzers. Bij schoolwande- lingen, botaniseertochtjee, reisjes op de fiets, enz., enz., zoowel als in huis en kantoor is deze at las zeer geschikt, omdat hij zoo vóel geeft, meer dan andere atlaseen, bijna alles, wat men noo- dig heeft. Zeer geschikt is deze atlas om den leerlingen, die de school verlaten, mee te geven voor later gebruik. Eén exemplaar kost 25 cent bij 20 exemplaren slechts 20 cents. De kaarten, groot 19 bij 15 cM., geven een zeer groot aantal plaatsen, alle spoor-, tram-, straat- en grintwegen, benevens ue afstanden, zoodat men hem slechts zelden tevergeefs zal raadplegen. Behalve een gewoon klein-cjuarto formaat is er ook een uitgegeven in zak-formaat. Het formaat is zeer handig en gemakkelijk in den zak te dragen. De kaarten zijn daarbij ingeplakt en gebonden in een stevigen linnen band, zoodat deze zakatlas met recht practisch mag heeten. En om ook op het predicaat „goedkoop" aan spraak te kunnen maken, is de prijs van dien zak-atlas op slechts 35 cent gesteld. Voor wandelaars, fietsrijders, botaniseorders enz. is deze atlas dan ook zeer aantel- welen. Naar aanleiding van de herdenking der vinding van de kolom van Volta heeft men in het dorpje Brunate, iets boven Como (Italië), aan een boerenhuis een gedenksteen aangebracht met het volgende zonderlinge inschrift: «Hier werd Alessandro Volta als kind door zijne voedster Elisabeth Pedraglio gevoed, wier man, Luigi Monti, barometer- fabrikant, hem de eerste liefde tot de we tenschap inboezemde, die hem tot zijne «zuil" leidde". Door deze steen wordt dus aan de verwon derde nakomelingschap bericht, dat Volta reeds als zuigeling zoover gevorderd was, dat do man zijner voedster hem in de phy- sicalische wetenschappen kon inwijden Deze bewering is zooveel te meer comisch, daar ul de biografieën van Volta overeenstemmend berichten, dat de groote geleerde in zijn kin derjaren een opvallend geringo intelligentie

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2