Stadsnieuws. Foulard-Zijde 65 cent Gemengd Nietrtt eeuwen ecu «gecastigoerde editie" ten nutte van den Üuupliijn tiuemdo De ïNcd. Vereeniging voor lijkverbran ding" zal haar ulgcmeene vergadering hou den Ie Arnhem, op Zaterdag 22 Juli. Uit het jaarverslag over 1898 blijkt, dal het aantal leden met 21 is toegenomen en thans 6666 bedraagt, lil pluats van te Gotha vin den thans de crematies vuor rekening der Vereeniging te Hamburg plaats, met bet oog op do mindere kosten en de ecnvoudi- fer formaliteiten. Het batig saldo bedraagt 292.10. Het Hoofdbestuur stelt voor. weder i 100 te storten in liet fonds voor lijkovens. lint geilede actief van liet fonds voor lijkovens bedroeg op 31 December j.l. 133670^.421/s> Het sRemplafantonfonds", dat sedert 1 Mei 1816 op Texel beeft bestaan, is verle den week door commissarissen ontbonden. De nog voorhanden gelden, ad f1254, zijn aan verschillende instellingen geschonken. Te Breda redde Zondag 1.1. de lGjarige Tonnet een meisje uit het kanaal bij het exercitie-terrein. De gevolgen van deze flinke daad zijn vreeselijkhij had daarbij nl. in een spyker getrapt, doch het wondje als niet tie moeite waard geacht. Hij overleed echter eenige dagen later onder vreeselijke pijnen, ten gevolge van bloedvergiftiging. Ken hoogwaardigheidsbekleder als brand stichter De oorzaak van den brand in de pastorie te Bokstel is thans ontdekt. Men had ge lijk, hier aan brandstichting te denken, maar het bleek geen opzettelijke. Ziehier het ge val Toen verleden week de electrische cent trale in werking werd gesteld, ontstond, ten gevolge van een minder goed geïsoleerde leiding, in de schuur, behoorende hij de pas torie, brand, met hot gevolg dat die schuur geheel afbrandde. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, die de welwillendheid had de electrische centrale voor het eerst iu werking te stellun, maakte zich alzoo schuldig aan deze onopzettelijke brandstich ting. Te Hoerenveen heeft terechtgestaan een 13-jarig meisje, dat, terwijl de schipper en diens vrouw afwezig waren, in hun schip was geslopen en daaruit een rijksdaalder en een gulden had weggenomen. Zy had vroe ger als boodschapsmeisje bij den schipper gediend en wist daardoor de plaats, waar het geld geborgen was. Het meisje bekende volmondig, doch uit haar mededeelingen bleek, dat zekere vrouw, die te Balk een snoepwinkeltje houdt, eigen- lijk de hoofdschuldige is. Deze vrouw wist, dat de rijksdaalder gestolen was; toch nam zij dien in ontvangst en ried het meisje aan, nog meer geld weg te nemen. Zij zou haar dan wel snoeperij daarvoor verknopen. Ook verzekerde zij aan het meisje dat zij er geen kwade gevolgen van zou ondervinden, om dat zy nog te jong was om door de justitie gestraft te worden. Ofschoon het kind maar 50 cent versnoepte, hield de vrouw toch den rijksdaalder voor zichhot meisje kon dan later zoo maar snoeperijen weghalen, en er zou geen geld bij haar gevonden worden. Het Openbaar Ministerie wees er op, dat deze vrouw <5ok diende vervolgd te worden; doch tot zijn spijt moest het daarvan afzien, wezens gebrek aan getuigen. Tegen het kind werd 14 dagen gevange nisstraf geëischt. Onze vroede vaderen zoo schrijft men aan «De Standaard" uit Gr. in Overijsel dd. 21 Juni 1899 waren heden ter Raadsver gadering vereenigd. Hevige ontroering verwekte de mededee- ling van den Voorzitter: «Mijne heerener staat een reporter bui ten, die op de vergadering wil komen". Een der Kdelachtbaren, bedeesd jdIs dat een gevaarlijk dier, Burgemeester" Voorzitter«Gevaarlijk welmaar 'l is geen dier. 't Is zooveel als een verslaggever van een krant. Ik heb hem al gezegd, dat ik hem hier niet hebben wou en de Raadsleden even min en dat ge liet wel wat vreemd zoudt vinden. Maar hij antwoordde, dat volgens art. 43 de Raadsvergaderingen in het open baar moeten worden gehouden en dat tie heeren aan dat vreemde wel zouden wennen. We moeten hem dus wel toelaten, maar la ten we ons voor hem in acht nemen". Een ander Raadslid: «Zoo'n brutale vent! Wat heeft hij met onze zaken te maken Maar we zullen er wel niets aan kunnen doen, ais Burgemeester het zegt". Wordt besloten den veralaggever toe te laten, lie even daarna verschijnt en door de meeste Raadsleden met wantrouwige blikken wordt beloerd. Het nutuur wonder, dat men ter G'sche raadsvergadering nog nooit had waargenomen, was de verslaggever van de D. en Gr. Crt. I De opening der jacht op waterwild, met geweer of met slagnetten, en het vangen van een vogels in eendenkooien ,,of daarmede gelykstuandon toestellen", is in deze provincie bepaald op Zaterdag 8 'uli a. s. Herinnerd zij, dat morgen ("Dinsdag) van 9 tot 4 uur ten Raadhuize gelegenheid be staat tot het inleveren van opgaveu van candidateu voor den Gemeenteraad, ter voorziening in de plaatsen, openvallende door de periodieke aftreding in het 1e kiesdistrict van de lieéren 11. W. van Esveld en A. A. Hamers 2e kiesdistrict van den heer J. G. Kleber 3e kiesdistrict van de heeren A. M. Tromp van Holst en mr. J. G. A. van Zijst. De lijsten moeten in liet le en het 3e district zijn geteekend ten minste door tien, in het 2e door negen in dat district be voegde kiezers. De vrij veelvuldige ziektegevallen van besmettelijken aard, welke hier ten vorigen jare zijn voorgekomen, hebben eenige agita tie gewekt en, vooral in bladen die buiten de Gemeente werden gedrukt, nogal aanlei ding gegeven tot min juiste voorstellingen. Uit dien hooide verleenen we gaarne plaats aan hetgeen daarover werd geschre- ven in het pas verschenen verslag over 1898 van de plaatselijke openbare Gezondheids commissie In verband met den vooral in de tweede helft van dit jaar ongunstige gezondheidstoe stand in deze gemeente, wydde de commissie hare bijzondere aandacht aan hot drinkwater. liet is toch bekend dat het water uit de par ticuliere pompen in het oude stadsgedeelte, ïuet name in de woningen aan de Kampstraat, over het algemeen ondeugdelijk is en dat de bewo ners, slechts by uitzondering uangesloten aan de Utrechtsche drinkwaterleiding, uit gemak zucht weinig gebruik maken van de gemeente lijke norton-pompen ofschoon deze in alle wij ken in voldoend aantal aanwezig zyn en het water, bij vernieuwd onderzoek door ons deskun dig medelid den heer W. A. van den Boven- kamp, in ieder opzicht uitmuntend is gebleken. liet door genoemden heer ingesteld onderzoek vau het water uit particuliere pompen gaf al aanstonds zeer ongunstige uitkomsten. In éen geval, Kampstraat C. 49, kon zelfs het nauw verband van het daar gebruikte ondeugdelijk drinkwater, met de in het gezin achtereenvol gens voorkomende typheuse verschijnselen wor den aangetoond. De eigenaar van de woning bleek echter onwillig tot het aanbrongen van verbetering. Door tusschenkomst van het Dagelij ksoh Be stuur werd eene waarschuwing verkregen tegen het gebruik van twee op onafgesloten terrein staande pompen, waarvan het water in hjoge mate schadelijk bevonden was en werd eene zich op een bouwterrein aan de Breedestraat bevindende pomp afgekeurd, na onderzoek door ons deskundig medelid. Aangezien rauwe melk de meest gewillige overbrengster is van smetstof, mag het sterk toegenomen gebruik van de gepasteuriseerde melk der Amersfoortsche fabriek een verblij dend verschijnsel genoemd worden. Des-ondanks kwamen veel infectie-ziekten voor eu begonneD de gevallen van typheusen aard in Augustus zoodanige uitbreiding te verkrijgen, dat wij meen den onze bezorgdheid aan het Dagelijksch Bestuur te moeten kenbaar maken, tevens aandrin gende op eene waarschuwing tegen het drinken van rauwe melk en van water uit gewone pomp- wellen, alsmede op het doorspoelen van de rio len en snijdingen tusschen de huizen. Het D. B., aan ons verzoek gehoor gevende, richtte daarna een schrijven aan a'.le geneeskundigen in deze Gemeente, om toch vooral met het aan geven van als typheus verdachte ziektegevallen niet achterlijk te blijven. In Juli en Augus tus zyn geen gevallen in febris typhoidea aan gegeven, in September, October," November en December reep. 3, 6, 4, 3, in 't geheel 21 geval len en 3 van typhusbovendien 9 van diphthe- ritis, 3 van roodvonk en 27 van mazelen, deze laatste grootendeels in het Militair hospitaal. In de warme dagen van Augustus en Septem ber kwamen ook vele gevallen van niet-hesinet- telijkke ingewandsziekte voor, met snel verloop. Gedurende de maand April is van geenerlei besmettelijke ziekte aangifte gedaan. Vanwege de Posterijen verzoekt men ons er op te wijzen, dat de dusgenaamde «reu- zenkaarten" of «reuzenbriofkaarten" (reuzen- postprenten) niet als drukwerk met 4 cent gefrankeerd per pet mogen verzonden wor den. Dit mag wel, wanneer zij gedaan wor den in een couvert of tusschen cartons, of onder kruisband, maar dan natuurlijk gefran keerd naar bet gewicht van drukwerk. Oók worden die postprenten met straf port belast, welke niet de zelfde afmetingen nebben als de Rijks-briefkaarten en waurop aan de voorzijde bet woord «Carte postale" niet is doorgehaald. Bij Kon. besluit van 21 Juni is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht ter standplaats de gemeente Amersfoort, J. Bolk, candidaat- notaris te Waalwijk, en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door liet overlijden van notaris P. van der Want J. Mz. Ter Donderdagavond gehouden eind-ver gadering in dit jaar van het plaatselijk De partement der «Maatschappij tot Nut van't Algemeen" werden benoemd: tot lid van bet Departoments-bestuur dr. Ph. 11. Peyrot, in de vacature, ontstaan door bet iiiet-aannc- men van dat mandaat door den heer P. van dft^Marktot lid der Commissie van de Huisvlijtschool de lieer N. van Veen, aftredendtot leden der Commissie van het Ziekenfonds de heeren B. A. van Ruvven en H. W. van Esveld, beidon aftredend, en de heer H. H. E. Morren Sr, in de vacature, onstaan door het vertrek van den heer H. W. Pistoriustot leden van de Commissie voor de Volksbibliotheek de heeren J. van der Horst en B. A. van Ruyven, beiden af tredend. Bij de gister en eergister te Apeldoorn gehouden Kegelwedstrijden heeft de kegel club «Acht om den Koning", van hier, we derom getoond welk een geduchte karnp- vechtster zij is, ónk als ze gelijk nu, door allerlei onvoorziene omstandigheden niet in de beste conditie uitkomt. Toch mocht ze de groote verguld-zilveren medaille winnen, in den kamp waaraan 150 clubs deelnamen. Het aantal houten dat ge worpen werd, is ons nog niet bekendwel vernamen wij, dat de Araersfoortersook per- soneele prijzen wonnen. Twee andere clubs uit deze gemeente, die voor de eerste maal in een wedstrijd uit kwamen, behaalden wel geen prijzen, doch toonden reeds, dat zy het goede voorbeeld van »Acht om den Koning" dra zullon vol gen. Eindelijk is dan eeniger mate voorzien in de voor een Gemeente van bijna 19 000 zie len dringende behoefte «an meer personeel ten Postkantore, vooral waar dat personeel óok moet voorzien in den zeer zwaren sta tions-dienst. Met ingang van 4 Juli zijn aangesteld tot hoofdbesteller J. A. den Tieter, thans con ducteur der brievenmalen te Utrecht; tot besteller D. Klaarenbeek, postbode op Stou- tenburg. Do benoeming van een derden besteller wordt eerlang verwacht. Er zijn dus nu 18 bestellers en 4 vaste liulp- bestellers, zoodat de distributie der poststuk ken nu wellicht ook wat sneller en met minder groute tusschenruimten zal kunnen geschieden. Hedenavond zal bier uit Arnhem aanko men generaal-majoor G. L. Langguth, com mandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van den kapitein van den Generaleii staf D. L. Hoogkamer, ten einde een tweedaagsohe kader-manoeuvre bij te wonen, onder leiding van luitenant-kolonel J. van der Horst Bruyn, van het 5e regiment infanterie, en waaraan zal worden deelgenomen door de majoors L. Brender a Brandis, O. G. H. Heldring F. B. A. van Steenhardt Carré en H. A. L. le Bron de Vexela, alsmede door den kapitein-ad judant G. H. Pieter en de kapiteins J. F. H. D. W. Baak, D. J. Heinsius, D. M. van Leeu wen en W. H. van Terwisga, allen van voor noemd korps. De Minister van Oorlog heeft vergunning verleend aan den reserve tweede-luitenant H. Bleeker, van het 5e regiment infanterie, om van 25 Juni tot 5 Augustus onder de wapenen te koinen tot het verrichten van zijn verplichten werkelijken dienst. Bij het 5e regiment infanterie zullen in den loop der volgende maand 41 adspiran- ten deelnemen aan het examen voor <ie toe lating tot het eerste studiejaar van den Cursus. Voor de toelating tot het tweede studiejaar van die inrichting beeft zich slechts éen adspirant aangemeld, die mede tot liet afleg gen van examen wordt toegelaten. De bijslag op de soldij, toegekend aan de gehuwde militairen, wier vrouwen belast waren of zijn met het wasschen der lijfgoe deren en aan wie die werkzaamheden, ten gevolge van het doen wasschen der goede ren in particuliere waschinriclitirigen, zijn of worden ontnomen, ic te rekenen van 1 Juni 1899 nader vastgesteld op f0.50 per dag. Onze stadgenoot de olïicier van admini stratie der Ie klasse II. W. Bauer, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserscliip »Kor- tenacr" is met ingang van 24 Juni overge tot f3.85 per Meter. Japangche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Hennelwrg-Zyde van 45 cent tot fl4.«5 p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franco en vry van Invoerrechten ln hals. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's zy de-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürïch. plaatst in de rol van Hr. Ms. waclitsch Willemsoord. Programma der muziekuitvoering, staanden Woensdagavond te half ach het terras van sAmicitia" te geven doo stafmuziek van het 5e regiment infant onder directie van den lieer G. K. G. Aaken 1. „Tlie Handicap", marsch Qeorye 1 2. Festival OuvertureLaitlner. 3. „Accelcrationen", Walzer. Joh. Sb; 4. O ran de fantaisie de l'opêra ,.Les Dragons de ViUara"Maillarl, 5. Ouverture „I'hódre"Moment tl. Balletmumk und Hochzeitszug ans der Oper „Föramors".4. Rubi I. Bajaderentauz. II. Licbtertanz der Braute von Kaschniir, III. Hochzeitszug. 7. a. Entr'acte aus „Rosamuude" Fr, Scht b. „Wir spielen soldat"FHlenber, 8. Fantaisie draiuatique de l'opöra „Hamlet"Amb. Tl Weet men wel, dat het korps waarop v en terecht zoo trotsch zijn, de v< week een wat de Engelschen noemen narrow escape" heeft gehad Weinige uren na afloop van hel drul zoclite concert, Vrijdagavond door de 1 in den «Princeluin" te Leeuwarden gege is het gehcele plafond der muziektent het doorroesten der krammen plotseling benedengekomen, groote schade'aanhren, aan gas-ornamenten en muzieklessenaai Bij. de hedenochtend ten Raadhuizt houden aanbesteding van bet schoonm enz. van de Hoogere Burgerschool en de Lagere scholen werd ingeschreven als vi 11. van 't Hoff, Hoogere Burgerschool 1 Lagere scholen f'887H. Verheij f23 f944; Ph. Smit f230 en f897; J. R. 't Hoff f225 en f1020; R. van 't lloff en f860. Het werk is opgedragen aan den mil inschrijver. Vrijdagmiddag geraakte het 3-jarig zo van L. W. al spelend bij de Steenen in de beek. De ordonnans D. van Vliet sprong gekle water en mocht de voldoening smaken kleinen drenkeling, die reeds gezonken te grijpen en, na met gunstig gevol voorschriften bij liet redden van drenk gen te hebben toegepast, weder in voik< bewustzijn aan de ontstelde ouders ten geven. In den Eemnesser polder is met den bouw een begin gemaakt. Over het g genomen, zal de oogst niet tegenvallei schoon er wel enkele kampen zijn, die sl middelmatig met gras zijn bedekt. Gu weder kan echter veel bijdragen totee wenschten uitslag. De warmoezenier H. Koot, aan den f landschen weg, rooit reeds sedert Maa j.l. nieuwe aardappelende qualiteit daa moet uitstekend zijn. Hij is dit jaar de eerste in de geme Hoogland. Te Atlanta, de hoofdstad van den Georgië, met een bevolking van ruim 6 inwoners, waren tot voor korten tijd minder dan 130 plaatsen waar vergur was voor den verkoop van bedwelm danken, die aan pl. m. 500 menschen verschaften en jaarlijks een som van f II in de schatkist der stad stortten. Bij algemeene verkiezing behaalden de ver mannen een groote overwinning, sloten seling iedere «vergunning" en voerder strenge wet in tegen den verkoop van st drank. Naargeestig waaren de voorspelli over de gevolgen. De handel zou verloo de publieke fondsen zouden in verlegei raken, enz. Na drie jaren, onder de nieuwe wet c gebracht, is iedereen verbaasd over des en ongeëvenaarde welvaart, die de sta kenmerkt. De bezittingen der stad zijn meer dan f500 000 vermeerderd, volge boeken van den «assessor" die een anti-verbodsraan is. De stad heeft haar uitgaven voor pub verbeteringen en openbare scholen zeer groot zonder in financieole rnoeilijkheds raken. Men heeft met een groot aantal nii ondernemingen een begin gemaakt. lede: in de drankwinkels zijn bestaan vond, I nu zyn bezigheden bij andere takken bedrijf. Alle industrie» in de stad, zo uitzondering, bloeionde klceding-, k en provisiemagazijnen vooral doen drie en maal zooveel «zaken". Zondagsscholen kerken worden merkbaar meer bezocht gelijker tijd is het aanlal misdaden zeeri verminderd. Zóo zegenrijk i»- de werkinj wet geweest, dat te nauwer nood een fats lijk auti-verbodsman te vinden is, die terugkeer tot de kroegen zou bcgunsli Een aantal omstandigheden hebben sar gewerkt om te maken,' dat de toestand de Nomaden van Noord-Europa, de La| of Laplanders, voortdurend slechter ge'

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2