Binnenland. Ruwzijden Bastkleederen f8.65 Marlctprij zen. Advertentiën. Bevorderd werden uit de eerste naar de tweede klasse A. F. Meijer, C. Yak es, Elizabeth van Goor, J). M. Harting, G. W. Reerniuck, J. W. G. Pels Hijeken, M. van Gelder, U. M. Andrée Wiltens, Sabine 1-1. Bastert, Wilhelmina J. F. Rost. G. C. van Hurken, J. F. G. Bauling, A. 0. F. van Kuijk, VV. J. Unger, M. H. van Eek, N. S. Blom en do toelioorderes Geor- gine K. G. van Aakenmet taakJ. van Dorsscn, J. G. G. Taets van Amerongen, H. \V. Coenen, Job. van dn Stadt, J. C. de Neve on C. A. Rieber; met her-examen: D. H. vuii den Bosch, Johs. Raebel en C. F. A. de Bruvn. Niet bevorderd werden 3 leerlingen van'de 29. Uit de tweede naar de derde klasse G. Wijnaendts, P. C. van Steeden, D. J. Boks, Aug. Tromp van Holst, J. W. I). van Eek, Corn. Tromp van Holst, P. 11. Burgers, Th. J. M. Hoogenboom, J. H. Moltzer, Ge- rarda .1. G. van der Eist, Helena S. E. Bur gers, .T. van den Bergh, J. J. H. ihle, en de toehoorder G. II. H. van Thiolmet taak J. A. Kievits, A. de Zoete, W. A. van der Gunt, W. F. van den Rrandeler en VVilhel- mina Buysmet lior-examenT. van Baal. Niet bevorderd werd 1 van de 20 leerlingen. Uit de derde naar de vierde klasse: 11. J. I). van Wossum, Alb. Jansen, W. A. Zello, J. li. Wesseling, J. W. H.Adam, Anna Scholtema, J. Schcflëluar Klots, J. J. Peck, G. C. l'. J. van Lijnden, G. J. H. van Eek en A. de Stoppelaardc toehoorderessen Dorothea Buvs, Constance A. SinnigeenPe- tronella E. ilo Kroes, benevens de toehoor ders A. Heinsius en A. II. Mooy; met taak de leerlingenJ. A. Wijnaendts, 0. Meijer, A. van Gelder. J. G. VV. de Bruijn, M. C. Kroon, 1,. R. Doorman, L. J. Anderson, A. van llelsdingeii, A. G. Plies ter, A.Coerman, P. N. van Bavul en G. Y. Gerritsen; met her-examen: J. van de Kamp, J. Kleber,Th. A. de Neve en M. L. O. Verkerk. Alle 27 leerlingen werden bevorderd. 1'it. de vierde naar de vijfde klasse: N. G. Kam, J. B. II. Coenen, O. J. van van der Kist, J. Smit, If. C. Moinat, L. Bren der a Brandis, Petrouella H. C. Brandt, A. Verdam, W. van Leeuwen en de toelioorde res J. Th. G. van Aaken; met taak: P. Scbeffelaar Klots, M. (ie Lange, J. G. de Jager, 1. de Haas, A. C. J. Yreedeuberg, A. IJ. L, de Bel, R. van der Kuyp, W. Schut, F. Hijmans en P. Doodt: met her-examen: G. C. van Helsdingen. Niet bevorderd wer den 9 leerlingen van de 29. De volledige uitslag van de toelatings-ex- amen tot de Hoogere Burgerschool is als volgt Tot de eerste klasse zijn toegelaten G. II. Boks, Johanna Matthijsen, Johanna Bake (Hilv.), P. J. Boogaert, H. P. Titsingh (Hilv.), P. J.'Zondervan, Aletta van Laaren, 1). L. Hoes (Hilv.). J. J. Pels Rijcken, II. Riedel (Ilurd.), L. Rinkel (Hilv.), A. Schim- inelj G. II. Dorrestein, J. H. Ittmann, Ch. van Leunen (Hilv.), A. H. Schimmel, Ant. Schim mel, J. W. L. van Boctielaer, Nelly Bur gers, F. VV. G. Hardeman (Vnd.), A. G. H. J. Kievits (Xijk.) G. F. Utzmann (Utr.), Anna Westerling (Hilv.), R. L. E. de Bruijn, F. van der Eist, M. D. J. Gerritsen, P. A. de Lange (Xunsp.), C. Sevenhuyse» (Soest), J. A. Th. van Wessum, L. H. F. van Driel, J. C. de Vink ^Nijk.). J. Ente (Vnd.), R. G. van Essen (Nunsp.), W. II. van Helsdingen, R. R. Riedel (Hard.), C. J. Rïisclie (Hilv.) en J. A. Eleber. Voorts nog voorwaardelijk, met her-exa men in éen vak C. J. Krdbrink (Vnd.), M. Munnix (Hilv.), A. G. D. Detorts (Hilv.), N. A. A. van de Roemer, J. II. Hartog (Baarn), H. G. F. Veenhuyzen, I). N. Zijlstra, C. J. E. Bosch, Jeannette van Veen (Buss.) G. J.Sevenhuy sen (Soest). Als toelioorderes is tot de eerste klasse toegelatenWilhelmina Drenth. Tot de tweede klasse zijn toegelaten J. VV. R. Everts (Buss.), en voorwaardelijk, met her-examen in oen vakJ. Hamburger (Xijk.), en G. Venlonk (Buss.), met her examen in 2 vakkenJ. Post (Rhen.) en in 3 vakkenJ. Ph. van Goethem (Baarn). Als toelioorderes is tot de tweede klasse toegelaten, voor Engolsch Georgine K. G. van Aaken. Tot de derde klasse zijn toegelaten E. VV. K. Sedée (Elb.) A. G. van Daalen (Hard.), H. W. Zeiler (Hilv.), en voorwaar delijk nvt hor-examen in 2 vakkenPauline de Pauw (Buss.), met her-examen in 3 vak ken A. H. van Rood (Hilv.). Als toelioorderes voor éen of meer vakken zijn tot klasse III toegelaten de jongedames: C. L. van Aaken, J. A. van den Broeke, H. A. Harting en J. Ch. Yperlaan. Tot de vierde klasse zijn toegelaten: H. .1. J. Weurmuu (lltr.) J. A. van Daa len (Hard.) en Til. Sanders (Hilv.), voor waardelijk met her-examen in 2 vakken F. M. Middelburg en D. VV. Walraven (Hilv.) en met her-examen in 3 vakkenW. Tb. Holtappel (Utr.) Als toelioorderes voor éen of meer vakken zijn lot klasse IV toegelaten de jongedumes: Ph. Dorrestein, B. H. L. vari Goethern en 11. VV. D. van Leeuwen. Eén der candidaten voor klasse II is toe- gelaten tot de eerste klasse3 candidaten voor do eerste klasse en 3 voor de 'devde klasse zijn niet opgekomen. In 't geheel hebben 80 candidaten onder wie 38 uit Amers foort, aan het admissie-examen deelgenomen. Afgewezen zyn er tot dusver 10 en voor waardelijk toegelaten 19. Candidaten, achter wier naam de woon plaats onvermeld is gelaten, zijn uit Amers foort. Alle her-examens hebben plaats op Zater dag 2 en Maandag 4 September e.k.het tweede toelatings-examen vangt aan op Za terdag 2, terwijl de lessen van den nieuwen cursus beginnen op Din&dag 5 September. In den nieuwen cursus zullen alle klassen dei' Hoogere Burgerschool, behalve de vijfde, gesplitst dienen te wordende eerste klasse waarschijnlijk in 3 afdeelingen, de overige in 2. Bij het natuurkundig examen aan's Rijks veeartsenijschool te Utrecht werd hot diploma o. a. uitgereikt aan onzen stadgenoot den heer O. L. E. de Raadt. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van het Bestuur van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd, in de vacatures ontstaan door het periodiek aftreden, gekozen tot Voorzitter de heer G. J. Buys, tot onder- Voorzitter de heer D. Gerritsen, tot Pen ningmeester kolonel J. D. Rolandus Hage- doorn. Het Bestuur is dus voor dit jaar saanige- steld uit de heerenG. J. Buys, Voorzitter D. Gerritsen, onder-Voorzittermr. J. C. 11. Prikken, Secretaris; J. D. Rolandus Ha- gedoorn, Penningmeester. J. van der Horst Bruijn; N. van Veen; dr. Ph. II. Poyrot. Kolonel J. van Wijk, nieuwbenoemd com mandant van het 5e regiment infanterie, zal morgenochtend het bevel over het korps overnemen van overste Van. Essen, waarne mend regiments-commandant. Majoor O. G. H. Heldring, commandant van liet le bataljon 5e regiment infanterie, wordt belast met de function van Hoofd officier voor speciale diensten bij bet korps, met- bestemming om op te treden als com mandant van het bij mobilisatie op te richten Depot-bataljon van het regiment. Bij het De regiment infanterie hier is overgeplaatst de majoor P. A. van Buuren, van het öe regiment, die wordt belast met het bevel over het le bataljon. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is heden op plechtige wijze uit gereikt aan sergeant D. Damen van het De regiment infanterie hier. De miliciens der lichting 1896 van het le regiment veld-artillerie zijn Donderdag bij de batterijen hier onder de wapenen geko men om tot 9 Augustus de herhalingsoefe ningen mede te maken. De opzichter van fortificatiën 3e klasse G. B. Beeftink wordt van 11 tot 13 dezer van hier gedetacheerd in de Legerplaats bij Zeist om geoefend te worden in het aan brengen van dynamiet-ladingen, ter vernie ling van ijzeren bruggen in tijden van oorlog. Zaterdagochtend omstreeks half negen had de schildersknecht P. wonende in de Teutstraat, het ongeluk uit den kap van een der overdekte binnenplaatsen derJnfan- terie-kazerne te vallen en daarbij vrij ernstige kneuzingen aan hoofd en been te bekomen. Arts Morren Jr. verleende de eerste heel kundige hulp. De toestand van den patiënt is op 't ongen- blik vrij gunstig. Hedenochtend had de werkman A. B. het ongeluk op het terrein der Nieuwe gasfa briek met de rechterhand bekneld te raken onder een ijzeren balk, met het treurig ge volg dat het voorlid der vierde en de nagel der middelvinger werden afgekneld. Arts Morren Sr. verleende de eei-ste heel kundige hulp. Beide werklieden zijn verzekerd tegen on gevallen. De Maatschappij tot opvoeding van Wee zen in het Huisgezin ontving, sedert de vo rige opgaaf, een legaat van f1000 vandr. I). I da Costa Gomez de la Penha, te Amsterdam, I en een gift van f100 van mevrouw J., te Baarn. roepen geneesheer constateerde bloedvergif tiging. Werd aanvankelijk voorliet leven gevreesd, thans is de man gelukkig aan de betere hand. Men vraagt ons wat «internationale kleu ren" zijn, die voor onze nieuwe postzegels zullen worden gebezigd. Op het jongste Postcongres, te Washington, werd aangeno men, dat in de verschillende Stal en, tot «le Post- Unie behoorende, een zelfde kleur zal worden gekozen voor «le postzegels van gelijke waarde. In België en in Italië hoeft men ze reeds. De postzegels bijv. van 12^ct., 25centimes, 25 rappen, 20 pfennige enz. zullen overal dezelfde kleur krijgen, namelijk blauw. Met 1 Augustus woelen onze stuiverspost- zcgcls rood, die van 21/., cent groen en die van 121'., cent donkerblauw. Tot onderwijzer le Baarn is benoemd de heer C. Buzink, te Usolmonde. De daglooner A. v. d.P. te Barneveld, kreeg J verleden week een onbeteekenend wondje aan «le hand, waarop aanvankelijk geen acht j werd geslagen. Spoedig zwol echter «lehand i en daarna ook «le arm op. De te hulp ge- Volgens de Haagsehe bladen zal de Vre- des-conferentie nog tol het einde dezer maand bijeen blijven. Het «Haagsehe Dagblad" verneemt, dat de nieuwe Legerwet gereed ligt om bij den Raad van State te worden ingediend. In Augustus dezes jaars zal een vergelij- ken«l onderzoek plaats hebben van udspiran- ten voor de betrekking van surnumerair «lor posterijen en telegraphic, waarvoor -dertig plaatsen worden opengesteld. Voor ten hoogste vier van deze dertig plaatsen /.uilen vrouwelijke candidaten in aanmerking kunnen komen. De adspiranten belmoren zich vóór 15 Juli a. s. bij eigenhandig geschreven adres te wenden tot den Directeur-generaal der pos terijen en telegraphic. Verzoeken na dien datum inkomende, worden buiten aanmer king gelaten. Zie verdei' »Slaats-eourant'' no. 156. De „Sts-Ot" no. 159 bevat eon opgave van onbestelbare en geweigerde pakketten, welke nog een maand na de aankondiging bij het Hoofdbestuur der posterijen en telegraphie ter beschikking blijven van de rechthebben den, ora na verloop van «lien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, te worden verkocht. Aan den Minister van Justitie is een adres verzonden, waarin de oiulerteekenaars, een zeer groot aantal voorname fabrikanten in Nederland, als hun overtuiging uitspreken, dat de deloyale concurrentie nier te lande niet op afdoende wijze bestreden wordt, noch kan worden. Naar do meening van adres santen is het niettemin onbetwistbaar, dat het belang van handel en nijverheid een af doende onderdrukking van de deloyale con currentie dringend eischt, waarom zij den Minister dringend verzoeken in overweging te nemen, of niet een wetsvoorstel tot be strijding der deloyale concurrentie dour «le Regeering zou kunnen worden voorbereid, en of niet inmiddels door een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht althans gedeel telijke verbetering in den tegenwoordigen toestand gebracht zou kunnen worden. De Centrale Commissie van advies, betref fende het Woningvraagstuk, welker oprich ting in Januari 1899 plaats vond, is tot dusverre nog niet in het openbaar opgetreden. De verklaring hiervan ligt in het samenval len van haar oprichting met die van het Ceutraal-Bureau voor Sociale Adviezen. Het scheen «Ier Commissie ongewenscht, naast en onafhankelijk van liet Centraal Bureau, geldeiijken sleun van belangstellen den te vragen, ten einde haar werkzaamhe den te kunnen aanvangen, terwijl terzelfder tijd finuncieele hulp voor het Centraal-Bureau met zooveel aandrang werd verzocht. Een eventneele overeenkomst tot samenwerking tusschen de beide lichamen zou ook eei-st ernstig worden voorberei«l, nadat bet bestaan althans van éen van beide was verzekerd. Vandaar, dat besloten werd, het Centraal- Bureau den weg geheel vrij te laten lot aan j het najaar van 1899, wanneet' omtrent deze stichting zekerheid verkregen zal zyn. Het Hoofilbestiuii' vat den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond heeft een adres gericht aan Provinciale Staten, waar van de slotsom is, dat het de vergadering verzoekt, de voorgestelde bepalingen in het aanvuUings-ontwerp op do wegen en voet paden, voorzoover hel du wielrijders betreft, te willen aannemenen een bepaling op te nemen, waarbij de bestuurder van een rij- oi voertuig en een voetganger verplicht worden, voor den wielrijder voldoende ruimte le laten. De Adder-gedenkdag is Donderdag te Den Helder weder niet onopgemerkt voorbijge gaan. De onderofliciers-vereenigiiig der Zee- macht zond een deputatie naar de hegraaf- plaats te Huisduinen, om liet lint te vernieu wen van den krans aan den voet van bet Adder-ni'munieiit nodergelegd. 't Is nu 17 jaar geleden, dat de rurnmoni- tor in 't gezicht van «le vaderlan«lsche kust met man en muis verging. In het Nbl. v. d. 'loekli. waarschuwt ie mand de uitgevers van kalenders, dat 1900 geen schikkeljaar is. Zooals incn weet, bleek bij de invoering van onze tijdrekening het schikkeljaar noo- dig, omdat eon jaar inderdaad niet 365 dagen lang is, maar bijna 6 uren meer. Bijna 6 uren. Daardoor zou men nl., tel kens het 4e jaar nemende, per eeuw weer ongeveer 24 uren te veel vooruitgaan. Van daar de bepaling, dat de eeuwjaren (dus nu 'ook 1900) geen 29n dag in Februari krijgen. Om de tout die daardoor nu weer wordt gemaakt, weg te cijferen, zal het jaar 2000 wèl een schikkeljaar zijn. Reeds sedert een 14-tal dagen deed zich te Utrecht in de Bollenhofsclie *traut een voor den geheelen omtrek zeer lastig geval voor. Perceel 84 in die straat scheen het mik punt te zijn van een of meer «booze geesten'', die bijna dag in dag uit, dat. perceel bom bardeerden. Geen ruit is meer heel aan den achterkantalles is verbrijzeld, en zelfs is een der kinderen door een grooten steen in het gelaat gewond. Toen jl. Maandagmiddag vooral liet bom bardement zeer hevig xverd, kwamen de om wonende buren, wier tuintjes grenzen aan (lat der bedreigde woning eii plaatsten zich op stellages, om zoo gezamenlijk te kunnen observeeren van waar de steenc-n kwamen, maar ook deze poging was tevergeefs, zoo schrijft het »Uir. Dbld". Menig woord viel hierover nog onder de omwonenden en eerst Leen de avond viel, hield «le blijkbaar goed verborgen lafaard op met siepnen worpen, doch om met een dag tus- sehonruiinle zijn vernielend werk weder voort te zetten. De politie werd met het geval in kennis gesteld en na een langdurig en ijve rig onderzoek is het haar mogen gelukken, de daders op het spoor te komen. Een welverdiende straf wacht hen zeker. Dikwijls heeft ineti al gevraagd, waarom de Frausche republiek met den naam «Marianne" gedoopt is. Boussingault geeft er in zijn gedenkschriften de volgende verkla ring van. Toon gedurende de Restauratie in Frankrijk de politieke schavotten weer wa ren opgericht, ging Boussingault op zekeren dag naar de guillotine kijken. Ik deed dien tocht, vertelt hij, met mij ik. vrienden, we wilden de noodlottige machine van dicht bij zien, doch het, merkwaardigste, wat we zagen, ik zou moeten zeggen het walgelijkste, was moeder Marianne, éen reeds bejaarde vrouw, die liet bloed van de straat moest afspoelen. Marianne droeg de boeriu- nenkleedingeen opgeschorte wollen rok, klompen en een doek over haar muts ge knoopt. Haar hardvochtig gelaat verried om zoo te zeggen haar bedrijf. Zij had het bloed van de koninklijke familie afgewischt en beroemde zich er op. De straatjongens scholden haar uit. Zij antwoordde op bun schimpscheuten en kwinkslagen door met haar spons te dreigen en te voorspellen, dat ze eens op het Gréveplein zouden komen en dat zij ook voor hen zou werken. tot f42.75 per stof voor een compleet. Robe Tussors en fihantang-Pongccfl, alsmede zwarte witte en e'jklc'irdo lfi'iiii('li<Ttf-Zij<le'» van 45 cl, tot f 14.(15 p, Met. ellen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (cv. 240 versch. quid, en 2000 verseh. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van Invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briel'porto naar Zwitserland. G. JEennefcerg's Zijde-abri eken (k. A k. Bcflever.), Zurich. Gevonden voorwerpen. 1 paar kinderhandschoenen, i wandelstok met ivoren handvat, 1 wit wollen doek, 1 leesboek (Manna de Freule), 1 zilveren kin- dervorkje (gewerkt), 1 rood koralen rozen krans, 1 mes met schede, 1 hondenhalsband. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie alhier. Amersfoort, 7 Juli 1899. Nieuwe aardappelen f3.a 4.lloen- dercioren f3. - a f3.35 p. 190 st. Gras- boter 10.95 a f 1.05 p. k. Kippen f0.60 a 10.90 Kuikens f.a f 0.Piepkuikens f 0.40 a 10.60 Ganzen 10.f0.a f 0Eenden 10.60 ii 10.00 Hazen l'O. a l'O.Wilde konijnen f0.a f0. Tamme konijnen f 0.30 a f 0.80 p. st. Dui ven f0.40 a fO.GO p. paarVette varkens f0,a f0 Magere varkens f 10 a f 15. Zeugen f30 a f45 Biggen 15,-a f8 Schram men l'O.a l'O.Vette koeien fa Pinkstir ren f—•- 1' Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heel. Peren, heet. Kleiaard- appeleri, 80 heel. Zandaurdappelen,60000 st. Hoendereieren, 1500 kilo boter, kilo- Margarine, Vette varkens, li) Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, en, 300 biggen en 40 zeugen. Ondertrouwd HENDRIK Ci. BLOM FHANCINA RUITENBERG. VARSSEVKt.R Amersfoort 7 Juli 1899.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2