Maandag 17 Juli 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4893. 48e Jaargang. OP REIS. Binnenland. JUDAS. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. ültgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post /'4.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummer8 iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeuing gebracht. Bureau KORTEG R-A C H T 5 0. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ol langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVING. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft "ontvangen 1 De Jaarverslagen van de Kamers van Koop handel over 1898 teArnhem, Delfzijl, Enschede, Goor, 's Gravonhage, Hengeloo, 's Ilertogenbosch, Oosterhout, Roermond, Tiel, Venloo, Waalwijk, Zwolle. 2 Consulaire Verslagen Nos. 22 tot 27, over de maanden Juni en Juli '99. 8 Maandblad van de Maatschappij van Nijver heid, Juni 1899. 4 Statistiek in-, uit- en doorvoer, Mei 1899. 5 Van de Centrale Commissie voor de sta tistiek jaarcijfers 1897, Koloniën. 6 Verslagen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij over 1898. 7 Verslag van de Provincie Utrecht over 1898. 8 The Foreign Buyers-Catalogue. 9 Van het weekblad Themis d«r Nos. 140 tot 144. 10 Verslag van den Hoofdingenieur van het stoomwezen over 1898. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenige dagen ter lezing ont- Aan te vragen bij den ondergeteekende Hkrms. P. VAST HASELEN, Secretaris Amersfoort, den 15. Juli 1899. gen, dan volgt er uit, dat de overige mid delen te zamen belangrijk ruimer zijn ge weest. De accijnsen hebben Jtui ook 11/2 ton, de indirecte belastingen f470000 meer in kas gebracht (en wel niet uit hot successie recht dat juist f35 000 bij Juni 1398 achter bleef), de invoerrechten gingen ook met f43000 vooruit, de loodsgelden met f2000, de rijkstelegraphen (en telephonen) met f330U0. Wat zelden voorkomt: de poste rijen gaven f37000 minder dan in Zomer maand '98. De mindere opbrengst van Juni beeft na tuurlijk bewerkt, dat het belangrijk surplus van 24 ton, dat in de eerste vijf maanden was bereikt, in het eind van het tweede kwartaal gedaald is tot bijna 2 rnillioen. Bijna de helft van dit bedrag, nl. 9 ton, kwam uit de indirecte belastingen, en wel 4 ton meer uit het successierecht, en 5 ton meer uit registratie-, zegel- en hypotheek rechten een zeer belangrijke stijging die op groote levendigheid in omzetten en stich ting van ondernemingen wijst. In de tweede plaats zijn het de accijnzen die tol hoogere opbrengst hebben bijgedra gen en wel bijna vier ton. Alleen het ge distilleerd bleef f8000 achter, maar de op brengst vau den suikeraccijns steeg (na af trek van verleende premiën) met f235 000, van dien op rundvleescb met f 80 000, op wijn f54000 (in verband met de nieuwe wettelijke regeling'?), op zout met f17 000, op bieren en azijnen met f9000. Bij de directe belastingen is het voordee- lig verschil slechts l1/^ ton. Tegenover 3 ton achterstand op de personeele belasting staan 41'2 ton, welke op de overige al meer zijn afbetaald. De posterijen hebben al f149000, «le te- legraphen f160 000, de invoerechten f417 000. de loodsgelden f36000, de staatsloterij f 17 000, de jacht- en visscherij-akten f 1800, De opbrengst der Ryksmiddelen is in Juni '99 is niet zoo hoog geweest als een jaar geleden. Het verschil is ruim 4 ton, maar als men nagaat dat ditmaal bijna 8 ton min der is aangezuiverd op de directe belastin- Feuilleton. i6i Toen kwam die geschiedenis met Melstane, dien Florv te Londen had ontmoet en op wien zij, met de haar eigen lichtzinnigheid, dadelijk verliefd was geworden. Marson had inlichtingen ingewonnen en genoeg gehoord om zich vast voortenernen zijn dochter nooit aan dien deug niet te geven en verbood Flory aan hem te denken. Nu beschouwde Flory natuurlijk den donkeroogigen dichter als een miskenden held, schreef brieven, gaf en kreeg geschenken en handelde als eon dwaas kind, dat zich gevleid acht door de liefde en de bewondering van een romantischen nietsdoener. Axton kende Melstane, wiBt verscheiden straaltjes uit diens verleden, die hem nu juist niet tot eer strekten, en had daarom een einde gemaakt aan de geheime ont moetingen, door Judith te waarschuwen, die toen met Flory naar Ventnor was vertrokken. Flory zuchtte en schreide er om haar minnaar, en toen zij te Ironfielda waren teruggekeerd, was ze nog even ver van hem verwijderd, want Judith waakte als een Cerberus over haar en liet baar niet alleen uit het huis. Melstane begaf zich toen naar Jarlchester en Flory zwoer Judith, dat ze niet van hem wilde afzien en en hem eeuwig trouw wilde blijven, ofschoon ze reeds verloofd was met Jackson Spolgers, den zoon van den man die rijk was geworden door een gepatenteerd slaapmiddel. Francis Marson had zijn zinnen op dat huwe lijk gezet, ofschoon Flory er niets van wilde weten en hardnekkig weigerde, maar Marson Blaagde er toch in, haar over te halen zich te verloven en hoopte haar daardoor aan den in vloed van Melstane te onttrekken, en bovendien was Jnckson Spolgers een te rijke partij om die te laten ontglippen. Eenige dagen na het bezoek van Tanks aan de waarborg van goud en zilver f 4900 meer ingebracht. De domeinen toonen een ver schil van nog geen f500 meer aan opbrengst. Vergeleken met de helft der raming zijn directe belastingen, accijnsen, posterijen en loodsgelden nog ten achter. Het geheele nadeeiigè verschil bedraagt nop bijna 2 rnil lioen, waarvan ruim 16 ton bij de directe belastingen, bijna 9 op het gedistilleerd, 4 op ile suiker, 3l/2 op het successierecht, 1 i ton voor de posterijen. De overige middelen hebben echter be langrijk meer dan de helft der raming ge geven, waanloor het verschil tot 2 millioen beperkt blijft, 't geen in bet tweede half- jaar alleen reeds uit de directe belastingen terecht kornl. De stand van zaken aan 't einde van het eerste halfjaar van '99 is al volgtOntvan gen werd tot dusver een som van f6050404G, Terwijl volgens de raming moest ontvangen, worden f62498 547, zoodat wij het eerste semester sluiten met een tekort van f 1 994501. Verleden jaar om dezen tijd was echter nog slechts l'o8 577 182 binnengekomen, zoodat wij in dat opzicht f2027 864 vooruit zijn. Verleden jaar hadden wij echter, in verge lijking met 1897 een voordeelig saldo van niet minder dan f3313726, maar over de zes maanden, in vergelijking met de raming, een tekort van 12 375 507. Wij kunnen dus ook uit dien hoofde in een vooruitgang van meer dan 31/-» ton ons verheugen. Kinde Mei jl. waren wij bij de raming (over 5 maanden) f2737 765 ten achter thans (over 6 maanden) f1994501. Verle den jaar was het tekort, zooals wij hierbo ven zagen, f2 375507; ulto. Juni 1897 be droeg het verschil ten nadeele der raming zelfs f4 057 422. Wij mogen dus, alles bij eengenomen, op een gestadigen vooruitgang in de laatste twee jaren wijzen. Het verslag van de Tweede Kamer is versche nen omtrent het afdeeiings-onderzoek der inge diende amendementen op het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen. Vele leden konden zich vereenigen met de strekking der amendementen van den heer Kuyper en de heeren Drucker c. s. op art. 1. Andere leden meenden evenwel, dat het niet aangaat, enkel eene algemeene omschrijving van de ongevallen, welke onder de werking der wet zullen vallen in art. 1 op te nemen. De voor standers van amendementen op art. 1 achtten het echter onmogelijk, in de wet zelve te preci seeren op welke ongevallen zij toepasselijk zal zijn. Laat men ten deze den rechter eenige vrijheid, dan zal zich langzamerhand eene juris prudentie vormen, welke rekening houdt met de omstandigheden van elk bijzonder geval. Bij de bespreking van de amendementen op art 2 wenschten sommigen omtrent de VTaag, op welke ongevallen de wet toepasselijk behoort te zijn, eene ruimere opvatting gehuldigd te zien, en meenden anderen dat alleen van verzekering tegen de gevolgen van zulke ongevallen sprake kan zijn welke met de uitoefening van het be drijf in verlmnd staan. Terwijl sommigen zich met het eerste op dit artikel voorgestelde amen dement van de heeren Van Kol c. s., vereenig- den, voerden anderen daarentegen aan dat het niet aangaat schadeloosstelling te geven voor ongevallen welke het gevolg zijn van vechten of stoeien der werklieden gedurende den schaft tijd. Ook werd 't onmogelijk geacht voor den werkgever alle plaatsen op te noemen waar de werklieden den schafttijd niet zullen mogen doorbrengen, en achtte men 't beter dat, zooals de Regeering wil bepalen, de werkgever aanwijst op welke plaatsen geschaft mag worden. Het tweede amendement van de heeren Van Kol c. s. werd door velen als eene verbetering van het voorstel der Regeering beschouwd en verscheidene leden betuigden hunne instemming met het derde amendement-Pyttersen. Het groote amendement van den heer Kuyper, betrekkelijk de oprichting van bedrijfs-vereeni- gingen, gaf tot uitvoerige beschouwingen aan- leiding. Hulde werd gebracht aan het organi- Judas het was einde November bevonden zich Judith en Flory samen in de huiskamer en dronken thee. Het was een groot vertrek, door miss Variins smaakvol ingericht. Het plafond was van ge beeldhouwd eikenhout, de wanden waren met rood fluweel gedrapeerd, dat in zware plooien op den grond viel, en aan de wanden hingen ver scheidene olieverfschilderijen in gouden lijsten in de hoeken stonden sierlijke tafeltjes met snuisterijen, uitgezocht, door de luchthartige Flory, vele leunstoelen, die tot rusten noodig- den en een groote piano. Overal stonden plan ten en vazen met de mooiste bloemen, ondanks het koude jaargetijde. Vier vensters zagen uit op den tuin. In den haard brandde een helder vuur en daarbij stond eon laag tafeltje met het theeservies. In een stoel daarbij zat miss Variins kalm te haken, ter wijl Flory door de kamer heen en weer liep. Judith was een schoonheid, een donkere schoonheid, terwijl Flory er in haar wit flanellen huisjapon uitzag als een vlinder zij droeg bij voorkeur wit. Flory, lieveling, zeide Judith haar haak werk in haar schoot- leggend, zou je nu eindelijk niet eens gaan zitten? Toen kwam de vlinder naar het vuur geflad derd en zette zich op een voetbankje, omvatte haar knieën met haar armen en zeide met een gezicht, zoo donker als een onweerswolk 't Is dan ook afschuwelijk, dat ik met dat monster moet trouwenMevrouw Spolgers dat klinkt toch afgrijselijk Flory, Floryje inoogt niet zoo over je toekom- stigen man spreken, zeide Judith. Dat is niet goed. Hy is zoo mager, zoo vervelend, net een skelet, en zoo droog Maar hij heeft je lief. Ja, als een hond een kluif. Ik weet zeker, dat hij me later slaan zal. Ik wou, dat hij Bastiaan was Spreek niet over Bastiaan, lieveling, zeide Judith ernstig, zoo ernstig als ze kon zijn tegen .Florence. Je vader zal nooit zijn toestemming tot je huwelijk met dien man geven. Hij is niet slechter dan aDdere menschen, aDtwoorde Flory. Dat kan ik niet beoordeelen, hernam Ju dith. maar wel weet ik, dat Melstane een slecht echtgenoot voor je zou geweest zijn. Maar hij is nu weg eu je zult hem nooit weerzien. Nooit Neen. Melstane komt niet terug, antwoordde Judith op een toon, die Flory bijna angst a -n- joeg. Hoe kun-je zoo iets zeggen, Judith, zeide ze eindelijk op den klagenden toon van een bedor ven kind Ik wcot niet, waarom Bastiaan weg is gegaan en ik begrijp ook niet, waarom ik nog geen brief van hem heb. Ik dacht, dat hij mij liefhad, maar dan zou hij wat van zich hebben laten hooren, maar hij komt stellig terug en dan zal hy alles ophelderen. Neen, hij komt niet terug, zeide Judith. Hoe weet je dat zoo zeker Ik heb mijn reden om daarvan overtuigd te zijn, antwoordde Judith kalm. Flory staarde met haar groote blauwe oogen haar pleegzuster aan en schrikte van de uit drukking op haar gelaat, 't Was of zij tien jaar ouder was geworden. Plotseling barstte Flory in i snikken uit en wierp zich voor Judith op de I knieën. Kom, kom, zeide Judith, liefkoozend over het blonde kopje strijkend, ik wilde het je niet zoo barsch zeggen, maar ik was heusch heel bedroefd, Flory, dat Melstane op ie verliefd was. Maar, maar dat kan ik toen niet helpen, snikte Flory. 'tla toch niet mijn schuld dat 1 de menscben verliefd op mij worden? Spolgers is óok zoo van zelf gekomen, en die akelige, roodharige Franschman uit de ap.thcok kykt me óok al zoo brutaal aan, telkens als ik hem tegenkom. Wat, die meneeer Judas? riep Judith ver ontwaardigd. Ja, en ik weet zeker, dat hij verliefd op me is, zeido Flory nog steeds schreiend. Ik geloof, dat hij een vriend was van Mel stane, zeide Judith, en zeker heb je hem wel ontmoet, als je Bastiaan opzocht. Neen, antwoordde Flory opstaande. Ik heb hem nooit gesproken, en je behoeft niets meer van Bastiaan te zeggen, want ik heb hem lief, en ik vind het wreed van papa mij met dien akeligen Spolgers te laten trouwen. Hoe dikwijls heb je Melstane ontmoet? Vijf of zes maal hier en eens te Londen. Flory Welnu, je hebt het mij immers gevraagd. Ik heb hem eens te Londen ontmoet, toen ik naar tante Spencer ging, op onze reis naar Vent nor. Waarom heeft tante Spencer mij dat niet verteld Ze wist er niets van, antwoordde Flory. Ik kwam Bastiaan tegen en toen zijn we twee uren samen geweest. Toen ben ik naar tante Spencer gewandeld, maar ik heb haar niets ver teld. En mij ook niet, zeide Judith verwijtend. Ik dacht niet, dat je zóo iets slechts doen kon, Flory. Ik heb je voor meer oprecht gehouden. Ik hob ie niets verteld, omdat je nooit iets goeds van Melstane wilde nooren, zeide Flory, en Bastiaan liet mij beloven, er over te zwijgen. Hij is een slecht mensch Neen, dat is hij nietriep Flory boos. Hy is een heel goede man en ik houd veel meer van hem dan van Spolgers Judith wilde een toornig antwoord geven, toen de deur openging en mijnheer Marson binnen trad. Francis Marson was een lang man met een ernstig gelaat, dat thans een uitdrukking van zorg en moeheid droeg. Hij zuchtte, terwijl hij rich voor het vuur zette. Hè, wat een zucht, zeido Flory, haar ver driet vergetend en zich op de knie van haar va der zettend. Wat scheelt er aan. papa Niets, mijn kind antwoordde Marson haas tig. Zaken, zaken, altijd nog hetzelfde waarvan ik onlangs Bprak. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1