Stadsnieuws. Foulard-Zijde 65 cent seerend taleut en de gezette studie van het on derwerp, waarvan dit amendement getuigt. Twijfel werd echter uitgesproken of het voorstel wel in het stelsel der Regeering poet of het door haar aanvaard zal worden. Tegen den inhoud golden als hoofdaanmerkingen beweerde eenzij digheid ten behoeve van de groote industrie en de vraag of de voordeelen, welke de oprichting van de bedrijfsvereenigingen zal opleveren, groot genoeg zijn om de aanneming van de zeer om slachtige bepalingen te rechtvaardigen. Deze en verdere bezwaren kwamen anderen leden niet overwegend voor. Deze waardeerden het deceu- trnliseerend karakter van het amendement en de voordeelen welke zelfstandige werkzaamheid van belanghebbenden èn ter voorkoming van on- fevallen èn voor betere behandeling van de oor een ongeval getroffenen, dn tot bevordering van de verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden zal opleveren. Veel waarde werd ook gehecht aan de bepalingen, welke aan de werklieden recht van mede-zeggenschap ver zekeren. Van verschillende zijden werd de meening geuit, dat van de gelegenheid welke het amen dement aanbiedt, geen of althans zeer weinig gebruik zal worden gemaakt. Wel hebben een aaulul werkgevers hunne ingenomenheid daar mede betuigd, maar men betwijfelde of zij zich voldoende rekenschap hebben gegeven van de lasten welke aan de bedrijfsvereenigingen zullen worden opgelegd. Bij de bespreking van de verdere amende menten. op de verschillende artikelen der wet bleek o. a., dat vele leden het denkbeeld van den beer Pyttersen bestreden om bij de toe kenning van een rente aan den getroffene ook rekening te houden met de gevolgen van een vroeger ongevaldat het niet mogelijk werd geacht ile zeevarenden en zeevisschers in deze verzekering op te nemen zonder afzonderlijke regeling (amendementen Van Kol e. sjdat verscheidene leden zich konden vereenigeu met de opneming der bedrijven van landbouw, vee houderij, tuinbouw en boschbouw (amend. Heldt, Pyttersen, Van Kol c. s.)dat vele leden het wenschelijk achtten, het mijnbouwbedrijf in de wet op te Jnemeu (amend. Van Kol en Pyttersen); dat men meende dat men dood gravers en begrafenisbestellers (amend. Pyttersen) niet in de verzekering behoeft op te nemen dat verscheidene leden het wenschelijk achtten dienstboden in de verzekering op te nemen (amend. Van Kol o. s.)ant verscheidene leden de in de amend. Drueker c. s. en Van Kol c. s. voorgestelde verkorting van den wacht tijd niet aannemelijk achtten: dat vele leden zich niet konden vereenigen met de wijze waarop de heer Pyttersen bedoelt deelneming in zieken fondsen te bevorderen dat het amend. Van Kol c. s. betrekkelijk de regeling van de gevol gen van ongevallen door dronkenschap ontstaan, in beginsel goedkeuring vonddat eenige leden het niet boven bedenking achtten om, gelijk in het amendement Pijnappel wordt be oogd, bij de wet ontheffing te verlevnen van de verplichtingen uit aangegane verbintenissen voortvloeiende. Het zuiver bedrug der uitgaven van Rijk en Gemeenten te zanten voor het Lager on der w ijs heel t i ti 18'J7 bed ragen f 15 507 249.861 2 tegen 1250697.931 in 1896. De inkomsten bedroegen 1257 059.98V2. tegen f 11737 361.521/2 in 1890. Hel zuivere totale bedrag der uitgaven voor het Middelbaar onderwijs was f2SCO253.07. Hot zuiver bedrag der uitgaven voor het Houger onderwijs was f2448 737, In den ouderdom van 67 jaar is Donder dag te 's-Gravenhage overleden jhr. mr. M. A. de Savoruiu Lobman, oud-Gouverneur van Suriname als hoedanig hij in 1888 optrad terwijl hij weinige jaren later op zijn ver zoek uil die betrekking word ontheven. De ontslapene bad, toen hij naar Suriname vertrok, reeds eert belangrijke rechterlijke loopbaan achter zich. Nadat hij 23 jaren lid was geweest van het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Assen, trad hij in 1884 op als advocaat-generaal bij hel Gerechtshof te 'sGravenliage en in 1886 in dezelfde functie bij den Hoogen Raad, welk ambt hij slechts twee jaren mocht bekleeden. De overledene deed zich in zijn tijd ken nen eon der kampioenen van de anti-re- volutionnaire partij. Prof. dr. J. II. Gallée, te Utrecht, heeft een Nederlandse-hen ethno-photographischen wed strijd uitgeschreven, ter bevordering van de land- en volkenkunde van Nederland door middel van de photographic. Dc bedoeling is: afbeeldingen te verkrij gen van de verschillende typen van ons volk, zoowel van het uiterlijk voorkomen als van zijn kleederdracbt. Gevraagd worden dus af beeldingen van personen in de verschillende streken inheemsch, in hun daagscbe en hun Zondagscho dracht, waar hiertusschen ver schil bestaatwaar het costuum er uanleiding toe geeft, van rnan, en vrouw' en kind, hetzij afzonderlijk, hetzij in groepen vereenigd. Het Bestuur der Vereeniging «Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid" deelt mede, dut de in het afgeloopen jaar gehou- dun tentoonstelling zulke schitterende gelde lijke resultaten heeft opgeleverd, dat bet zich in staat gesteld ziet, de op de aandeelen in het waarborgfonds gestorte gelden, evenals die op de aandeelen van het fonds voor de afdeefing zuivelbereiding, geheel terug te betalen. Van de 78 personen, die zich op de 10 en II Juli j.l. gehouden zitting «Ier commissie van onderzoek voor de schutterij te Groniu- j gen lichamelijk hebben doen onderzoeken, I zijn niet miuder dan 68 voor den dienst bij de schutterijen voorwaardelijk afgekeurd. Voorts werden 0 personen finaal vrijgesteld wegens gemis van de gevorderde lengte. Is het ras der Groningers zoo verslapt of stelt men te Groningen zulke hooge eiscnen Te Schiedam hoopt Johannes van de Wa ter, vleeschouwer van beroep, den 15den der volgende maand zijn honderdsten verjaar dag te vieren. Dc hoogbejaarde grijsaard geniet een goede gezondheid. Eten, drinken en slapen late i niets te wenschen over: zijn gebit is, wa. de tanden betreft, nog volkomen gaaf. Da gelijks ziet men hem in zijn slachterswinkel, op den Korten Achterweg, met behulp van zijn ook reeds vergrijsden zoon, de klanten bedienen. Bij het slachten van zijn runderen verricht hij nog steeds het voornaamste werk, namelijk «den nek snijden." Gezicht en gehoor zijn bijzonder goed: lezen en schrijven doet hij zonder bril. De zer dagen schreef hij nog aan een zijner kennissen te Rotterdam. De krasse grijsaard is niet onbemiddeld alleen zijn lust tol werkzaamheid heeft hem weerhouden om zich uit de zaken terug te trekken. Men schrijft uit Eibergen aan de «Zutph. Courant" Een jong fabrieksarbeider alhier, H. S, heeft zijn krachtigen, gezonden arm beschik baar gesteld om een open beenwond van zijn vader met stukjes huid te bedekken, voorloopig met goed succes. Een oppervlak van 5X" centimeter is hem in reepjes afgesneden en op de been wond geplakt. Voor menige daad van moed en zelfopof fering in tijd van gevaar en opwinding van het oogenbhk ten uitvoer gebracht, staat deze eenvoudige in alle kalmte doorstane operatie niet achter. Te Tiel herdacht Jansje van Kuilenburg Vrijdag den dag waarop zij sedert 40 jaren onafgebroken in dienst was bij mevr. de weduwe Van Koppenhagen, aan den Stations weg aldaar. Bij een der korpsen bracht dezer dagen een milicien, behoorende tot een nog niet gepasporteerde licbling, zijn equipementstuk- ken, hem bij groot-verlof medegegeven, weder in de kazerne. Als reden voor deze handeling gaf hij op, dat de krijgsdienst niet met zijn beginselen strookte en bij dus zijn verplichtingen niet langer erkende. In 1798, zoo schrijft »De Tijd", vestigde zich te Oosterbout een uit Zwitserland om politieke redenen uitgewe. en magistraat, die twee jaar later huwde. Van zijn acht kin deren traden er vijf in den eclit, en hun kinderen, voor vooverre zij nog leven, zijn reeds grootouders. Een van deze kleinkindereu, een lid van den Gemeenteraad in een der hoofdsteden van ons land, stelde een onderzoek in naar den toenmaligeu stand van zijn voorvaderen en kwam tot de verrassende ontdekking, dat dezen tot den ouden adel behoorden. Als wettige nakomelingen hebben de leden der Nederlandsche vertakking nu het oude familiewapen aangenomen en thans is men bezig, aanspraken te doen gelden op een nalatenschap van bijna vier millioen gulden. De meeste nakomelingen hier te lande zijn in zeer gunstige conditiën, doen gebruiken kan men zoo'n sommetje toch nog altijd. Te Hilversum is onlangs door een ingeze tene in publieke veiling een oude brandkast zonder sleutel gekocht, afkomstig van een aanzienlijke familie. Toen nu de tegenwoor dige eigenaar die brandkast liet openmaken, kwam hy tot de ontdekking, dat zich daarin een waarde van ongeveer f700060 bevond. Boekweit, erwten en booneu. De verwach ting is tamelijk goed. Hooi en gras. Over het algemeen zal er veel hooi gewonnen worden. Het gras, in den voorzomer sterk gegroeid, heeft eenigs- zins geleden door de droogte. Aardappelen. De verwachting is goed tot dusverre is dit gewas voor de ziekte ge spaard gebleven. Wortelen. De verwachting is redelijk Paarden en vee. Zoowel wat betreft fok kerij, gezondheidstoestand en prijzen is de toestand goed te noemen. De gezondheidstoestand van het vee is e-, .neeus goedde prijzen zijn redelijk. Houtgewas geeft goede verwachtingen. Boomgaarden. De opbrengst der kersen is slecht. De verwachtingen van den oogst, der peren zijn tamelijk, terwijl die der appe len voor sommige streken goed te noemen zijn. De «Eeinbode" van j.l. Zaterdag bevat aan het hoofd de volgende «Verklaring": «Daags vóór de jongste stemmingen voor den Gemeenteraad werd hier ter stede een omvangrijk strooibiljet van een minder net gehalte verspreid, waarop tot leuze was ge kozen«Togen de Loge". Wijl nu dit biljet zonder meei aan de Katholieken wordt toe geschreven, gevoelen wij ons genoopt te ver klaren, dat het niet van katholieke, maar van eene heel andere zijde is uitgegaan, wat door bewijsstukken te staven is. Wij bestrij den wel de Vrijmetselarij, maar niet inet hatelijkheden legen personen, en wij achten ook geen enkel fatsoenlek Katholiek in staat, mede te werken aan genoemde of dergelijke handelwijze." Wel wat laat ontvangen we van den uit gever. den heer Slothouwer, met het verzoek daarop de aandacht van lezeressen en lezers te willen vestigen, «Uit het hartje van Ne derland. Wandelgids voor Amersfoort on Omstreken". Gaarne voldoen we aan het verzoek, te meer omdat het keurig uitgevoerde boekje werkelijk voorziet in een lang gevoelde be hoefte. De eerste editie, van Juni 93, was reeds lang uitverkochtdeze tweede werd dus met ongeduld verbeid. De nieuwe druk bevat een grooter aantal pagina's tekst, een nieuwe kaart van de van de stad, een zeer duidelijke wandelkaart en een grooter aantal keurig uitgevoerde en zesr goed gedrukte afbeeldingen van ty pische gezichten in en om «Ie stad. De tekst is geheel gewijzigd; van opmerkingen naar aanleiding van minder juiste voorstellingen in de eerste editie is een dankbaar gebruik gemaakt en zóo is deze Gids een zeer be trouwbare geworden. Door den steun van «Vreemdelingenver keer" kon de prijs worden verlaagd tot 30 cent. Ook uit dien hoofde zal het aardige boekske zeker veel koopers vinden, zoowel onder de stadgunooten als onder de touris- ten. I genot-majoor titulair, dienstdoend luitenant te velde. Gedurende het jaar 1898 is door de dia conieën der 24Ned. Hervorm legemeenten in de classis A mersfoort. ontvangen f 82 457.50 en uitgegeven f73668.08. Aan legaten en erfstellingen werd ontvangen f6789.96. De beer C. Maas, oud-ouderling alhier, heeft bedankt voor zijn benoeming tot se cundus van het lid-ouderling bij bet classi- kaal bestuur van Amersfoort, den heer J. J. Kleber. Volgens de «Staats-Oourant" koestert men de volgende verwachtingen van den oogst over 1899 in de provincie Utrecht Tarwe, rogge en haver. De verwachting ten aanzien van deze gewassen is goed. De heer J. E. Sehmitz Jr., Directeur van het Post- en Telegraafkantoor hier, heeft tegen medio November ontslag gevraagd uit 's Rijks dienst. Bij het van 8 tot 14 dezer gehouden No tarieel Staats-examen is o. a. geslaagd voor het tweede gedeelte onze stadgenoot mr. P. Kingina Boltjes. Programma der muziekuitvoering, Woens dagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stufmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aakeri 1, Cornelius-msrechMendelssohn. 2, Ouverture „Le obeval-de bronse" Aiib'r. 3, „Freuet euch des Lebens" Concert Walser Joh. Strauss. 4, Souvenir de l'opéra „La Traviata" Verdt. j 6. Rneoexy OuvertureKêler-Béla. 1 6. „Ave Maria", LiedFr. Schubert. 7. „Plappermaulcbeu"Uilenberg. I 8. Grosze Fantaisie nus der Oper „Lolieugrin"Rich. Wagner. Aan den 2e luitenant H. J. Tieman, die mot ingang van Zaterdag op zijn verzoek is I overgeplaatst van het 7e regiment infanterie te Amsterdam naar het 5e regiment inlan- I terie hier. is, tot het herstel van gezondheid, I een verlof van zes weken toegestaan. Luitenant C. J. Bruijn, van het 5e regi- I ment infanterie hier gedetacheerd bij de I Militaire verkenningen te 's Gravenhage, wordt op 1 December, onder eervolle ont- i helling van die detacheering, teruggeplaatst Sergeant C. J. Bruns, van het 5e regi ment infanterie hier, is bevorderd tot ser- tot 18.85 per Meter. Japansehe, C'hineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Meiineberg-Zijde van 45 cent tot f14.«5 p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franco en vr(j ran Invoerrechten In hals. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. Ut k. floflever.), Zürieh. De bouw der villa van jhr. Martens be zijden het hotel «De Berg", onder leiding van architect Eysvogel, is thans voor f 17 990 gegund aan onzen stadgenoot den hoor L. Ruitenberg. Vrijdagochtend kreeg een landbouwer uit Maarn op de eierenmarkt bier een bloedspu wing. Na door dr. Schreude!;genecskundigte zijn behandeld, werd bij naaidifti Politic-bureau gebracht, vanwaar hij later per rijtuig huis waarts werd vervoerd. De Rechtbank te Utrechteischtelegenden landloopër, die ten nadeele van den goud smid Kraan, aan de Kamperbinnenpoort hier, het uitstalkastje met gouden en zilveren sieraden ontvreemdde, een jaar en tien maan den gevangenisstraf Het bleek, dat hij recidivist was en het kastje niet wegnam om onderdak te komen, docli om den inhoud te verkoopen en zich van den opbrengst de benoodigdheden aan te schaffen om als reizend koopman het land door te trekken. Bij de stemming vooi den Gemeenteraad van Raarn zijn 459 kiezers opgekomenvan onwaarde 14 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heereri:. A. J. Bicker Caarten met 175; H. Daatselaar met 107dr. S. Greidanus met 116; H. R. Kerkhoven met 146; A. van Leersum met 205; W. C. C. Luske met 195; C. L. Meijer met 185; en J. D. F. van der Veen met 170 stemmen. iterdag hadden de landlodffers in de om- van Barneveld blijkbaar een goeden dag Men schrijft oris uit Baarn: Ter viering van den verjaardag onzer Arnbachtsvrouwe, H. M. de Koningin-Moe der, zal er op 2 en 3 Augustus een groote bloemen-tcntoonstelling met bloemen-corso gehouden worden, uitgaande van de afdee fing «Gooi- en Kernland" der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Des avonds zijn er concerten en illuminaties in het Park en eon liehtstoet langs den vijver. Het corso bestaat uit vier al'doelingen Versierde rijwielen Versierde sportkarren Versierde bokkenwagens, enComisch-gecostu- meerden op rijwielen Voor een en ander zijn rijke prijzen, kunst voorwerpen, uitgeloofd. Zaterd trek van Barneveld blijkbaar een goeden dag gehad. Niet zonder de uoodige pressie hadden zij bij de boeren een Hink aantal routen opgn- bedeld, welke natuurlijk zoo spoedig mogefijk in jenever werden omgezeftdjoor den drank verhit, was de eendracht ondoiNüt volkje wel dra verbroken en niet lang duurde het of er ont stond tusschen een drietal landloopers een formeele vechtpartij, waaraan de politie slechts een eind kon maken door hen allen tijde lijk in het arrestantunlokaal op te sluiten. Behalve dit drietal bevonden zich echter nog zeven landloopers in znlk een staat van dronkenschap, dat zij bijna geen teekenen van leven meer gaven. Dat deze landloopers vooral voor de een zaam wonende landbouwers een groote plaag zijn, behoeft voorzeker geen betoog. Uit Eemnes zijn twee ongevallen in éen week te vermelden De landbouwer A. de Bruin viel verleden week van een volgeladen hooiwagen en kneusde daarbij de beide polsen zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Een ander leelijk ongeval overkwam den landbouwer L. Rigter. Bij het verzetten van de kap van zijn hooiberg viel hij en bleef aan een vinger hangen, die totaal word af gescheurd. Donderdag is op de gronden, gelogen in het waterschap Eemnes en toebehoorende aan H. M. de Koningin-Moedor, oen jacht gehouden door de heeren jhr. S. M. S. de Runitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. Van Weede, kamer heer en stalmeester van H. M. de Koningin- Moeder, den intendant van het Koninklijk paleis te Soestdijk, en de Burgemeesters van Baarn en Soest. Geschoten werden 46 een den en talingen. iT.Bij de stemming voor twee leden van den Gemeenteraad van Hoogland zijn uitgebracht 128 stemmen, waarvan er vier van onwaarde waren. Hiervan kreeg de heer D. Rynders 114, G. Voskuilen 97, VV. van de Heuvel 14, A. S. J. van 't Klooster 11 en J. van Middelaar 9, zoodat de aftredende leden D. Reindors en G. Voskuilen herkozen werden. Notaris A. N. J. Vos te Amersfoort heeft op Vrijdag 14 Juli 1899 des voormiddags 11 uur in «het Valk je" te Amersfoort, in het openbaar verkocht, onder de gemeente Hoog land, de Boerenhofstede «Onstede", aan den Dodenweg onder Coelhorst, bestaande in huis, schuur, hooibergen, bouw- en weiland, hak- bosch en weg ter grootte van 22.5210 Hec taren. In massa verkocht aan den heer A. van Nimwegen, alhier, voor f11800.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2