Stadsnieuws. Foulard-Zijde 65 cent Gemengd Nieuws. liMle vorige week kwam H.T., een 17-jarige bewlber van Groningen, de geboorte aange ven van zijn tweede dochter. Een echtpaar te Broek, in Friesland, werd verleden jaar Augustus verrast door de ge boorte van drielingen, van wie éen genoemd werd naar de Koningin. H. M. verraste het echtpaar toen met een gitt.. De kinderen zijn sedert flink opgegroeid en verheugen zich ook thans nog in een goede gezondheid. Daar velen belangstelling toonden om de jongge borenen te zien, hebben eenige heeren be sloten om daartoe thans de gelegenheid open te slellen. Op den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, waren de kleinen te zien, te Dokkurn. Een schippeme, wiens scfieepje met turf lag vastgemeerd in de Egelantiersgracht te Amsterdam, heeft Maandagnacht op droeve wijze de brutaliteit der Amsterdamsche die ven moeten ervaren. Inbrekers zijn op ziju schuit gekomen en tot de roef doorgedrongen, waar zij uit 's mans broekzakken een norte- monnaie met geld haalden het heele be drijfskapitaal. Moeder de vrouw hoorde 't eerst onraad, maar toen zij haar oogen goed had uitge wreven, waren de dieven er al vandoor. 't Was wel hard, zooals het schippertje daar in den nacht om halfdrie op zijn schuit liep te, jammeren over het verlies dat hij misschien eerst na jaren van dubbel hard werken weder kan te boven komen. Bij een landbouwer in de Zevenwouden (Fr.) werden oude bessen, die op brande wijn getrokken waren, in een schaal op ta fel gezet, om de flesch met nieuwe bessen te vullen. In een onbewaakt oogenblik ge bruikte een tweejarig kind zooveel van de bessen, dat het niet alleen erg dronken werd, maar binnen weinige oogenblikken overleed. Door den kapitein van het stoomschip «Belgrado", liggende in de Spoorweghaven te Rotterdam, werd Maandagavond politie- hulp ingeroepen om een man van boord te verwijderen, Dit bleek te zijn een 56-jarige arbeider, een haveloos gekleed man, die voor ruim 30 jaren uaar Argentinië was gegaan om goud te zoeken en nu nog armer terug keerde dan hij gegaan was. Omdat hij ge heel zonder middelen en zonder dak was, wilde hij niet van boord. Door tusschen- komst der politie is hij nu naar Schiermon nikoog voortgeholpen, waar hij eertijds woonde en waar nog familie van hem woont. Donderdag had le Haarlem een man ge bedeld. Zaterdagochtend stond hij terecht. De officier requireerde 12 dagen hechtenis en 2 jaar opzending. De rechters stuken even de hoofden bijeen en nog geen drie minuten later had de man zijn vonnis, dat luidde con form den eisch. En dan zeg men nog wel, dat in Neder land niet snel recht wordt gesproken. De i)Amsterdamsche Crt." vereeuwigt het volgende Iraaie staaltje van ambtelijken stijl In de gang van ieder politic-bureau te Amsterdam kan men de volgende aankondi ging lezen Attentie. Het Hoofdbureau is geen aangifte-bureao. Elke aangifte behoort te geschieden in het afdeelingsbureau, waar het m i s d r ij f gepleegd is. Hoe weinig vast werk en een flink loon soms worden gewaardeerd, daarvan leverde een timmerman te Utrecht weder het bè- wijs. Reeds geruimen tijd bij een aannemer werkzaam, genoot hij diens volle vertrouwen en een loon van f 14 tot fit) per week, waar van hij met vrouw en twee nog jeudige kinderen, naar men zou denken, best kon rondkomen. Toch schynt dit niet het geval te wezen, want dezer dagen werd bij door de politie gesnapt, toen hij met een zak op den rug bij een koopman in oud ijzer in huis ging. Het vermoeden van den agent, dat dit zaakje niet in orde was, bleek wel dra gegrond te zijn, doordien de zak bij opening een aantal stukken oud lood en zink bevatte, alles, zooals bij nader onderzoek aan het licht kwam, afkomstig uit een woning, waarin hij voor zijn patroon werkzaam was geweest. Naar «ie man beweerde, had hij de opbrengst enkele guldens bestemd voor een uitstapje dut by dacht te maken. En daarvoor werden nu eer en goede naam ten offer gebracht en vrouw en kinderen bo vendien ongelukkig gemaakt, want zooals zich laat denken, volgde na de arrestatie het het ontslag bij zijn patroon. Een machinist te Amsterdam had Zater dagochtend nieuwe roodgekleurde sokken aangetrokken. Tegen den avond voelde hij steken in het been en opzwelling op die plaats. Zondag was het halve been opgezwollen. Een te hulp geroepen geneesheer constateerde bloedvergiftiging door de gekleurde sajet. Ofschonu de patiënt eerst niet buiten le vensgevaar was en meu vreesde, dat het li chaamsdeel zou moeten afgezet worden, was Vrijdagavond alle gevaar geweken en zal geen amputatie behoeven plaats te hebben. Een les voor anderen. Ook Hooimaand van dit jaar is evenalsT Juli 98 vry rijk geweest aan neerslag. Uit den regemeter biet is nu op 9 regendagen 68.4 m.M. neerslag afgetapt. De 2'iste, tevens de laatste regendag, heeft de deur dichtgedaan met 31.0 m.Mde grootste hoeveelheid daarvóór op éen dag was 7.5 m.M. Jn Juli 98 werd afgetapt 06.1 m.M. in 12 regendagen in Juli 97 echter 47.3 in 6 da gen in Juli 96 slechts 34.9 in 8 dagen. Voor den rogge-oost is het weder dan ook uitgezocht, maar de overige veldvruchten verlangen hard naar veel regen. Bij resolutie van 29 Juli jl. heeft de Mi nister van Financiën een instructie gege ven ter uitvoering van hel Kon. besluit van 20 Juli, houdende bepalingen omtrent de meting van binnenvaartuigen, die sedert 31 Juli jl. niet meer geschiedt naar den inhoud der vaartuigen, doch naar hnn laadvermo gen en van het gewicht der lading bij ver schillende bezinkingen. De instructie bevat epn uitvoerige toelichting van de bepalingen van genoemd Kon. besluit. Voor de meting en inschrijving der bin nenvaartuigen in deze provincie is slechts aangewezen éen district, met name Utrecht, omvattende de inspectiën Utrecht, Amers foort en Breukelen. Door Gedeputeerde Stated zijn alsnog voor den dienst ongeschikt bevonden en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen twee lotelingen, éen uit de gemeente Utrecht, en éen uit Soest, die alsnog door anderen moe ten worden vervangen Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 8 Augustus 1899, des namiddags ten half twee. Ponten van behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw gekozen Raadsleden. 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor meisjes. 3. Vaststelling der jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres. 4. Verhooging van jaarwedden van eenige onderwijzers. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan de in richtingen voor Hooger- en Middelbaar on derwijs. 6. Benoeming van drie tijdelijke leeraren lo. in Natuur- en Werktuigkunde; 2o. in de Hoogduitsche taal en letterkunde; 3o. in Geschiedenis en Nederlandsch, Middelbaar onderwijs. 7. Ontwerp-verordening regelende de ver deeling der Gemeente in wijken en het num meren der gebouwen. 8. Benoeming van 2 Regentessen van bet Burgerweeshuis, wegens periodieke aftreding van Mevr. De Jong-Geerlings en Mevr. Reijn- ders-Culkoen, uit de voordracht van het Col lege van Regentessen. 9. Benoeming van een tijdelijk leeraar in Wiskunde, Handelswetenschappen, Waren kennis en Boekhouden aan de Inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs. Tot carididaTrT"voor de o|TT4 Augustus te honden verkiezing van éen lid vao den Ge meenteraad in net tweede district zijn ge steld door de Roomsch Katholieke, Kiesver- eenlging «Recht en Orde" jle heer A. A. Hamers, aftredend Raadslid in het eerste distriot; en door de Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" de heer H. Koning (Arnhemsche straat). De voordracht ter benoeming, in de Raads vergadering van morgen, van leeraren bij de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs is voor Natuur- en Werktuigkunde de heer I). P. Mol; voor Hoogduitsche taal de heer J. J. Menkemavoor Geschiedenis en Neder lands de heer A. D. Raadgeepvoor Wis kunde, Handelswetenschappen, Warenkennis en Boekhouden de heer J. M. Thiel allen reeds tijdelijk leeraar. Die ter benoeming van een tijdelijk leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool bestaat uit de heeren: G. de Weerd, 'sGra- venhage; J. Thiessen, te Arnhem; en N. P'. van Regteren Altena, te Deutichem. Onze stadgenoot de beer R. T. Mees heelt met gunstig gevolg afgelegd het notarieel Staats-examen eerste godeulte. Onze vroegere stadgenooten de heeren R. H. A. van denJWall Bake en S. G. N. Pie- ter, herkomstig van de Kon. Militaire Aca demie, zijn thans benoemd tot 2e luitenant der artillerie en wel bij het le regiment ves ting-artillerie te Utrecht en het 3e regiment vesting-artillerie te Gorinchem. Het bestuur van het Utrechtsche dames comité verzoekt ons te berichten, dat thans alle zaken betredende de Fancy-fair en de daaraan verbdnden verloting van kunstvonr- werpen ten bate dor Volkssanatoria geregeld en afgedaan zijn en dat de netto-opbrengst daarvan, lot een bedrag van f42259.52, is afgedragen aan het Bestuur van het Cen- traal-comité tot oprichting van Volks-sana- toria voor borstlijders in Nederland. Herinnerd zij, dat de Unie-collecte, ten be hoeve van de Christelijke school aan de Koriegracht, hier in deze week zal worden gehouden. De eerste groote veldslag na de pas be ëindigde Vredes-conferentie zal morgen ge leverd worden op de Leusderheide. Men verwacht in verband met de nieuwe bewapening een ontzettend groot aantal gewonden, maar de geneeskundige dienst der landmacht heeft reeds alle moge lijke voorzorgen getroffen en, met een zeer ruim ambulance-materieel, een groot aantal officieren van gezondheid uit alle oorden des lands op Amersfoort gedirigeerd. Terwijl de miliciens der lichting 1895, die bij het 5e regiment infanterie voor herha lingsoefeningen onder de wapenen waren, Vrijdag met onbepaald verlof naar hun haardsteden terugkeerden, zijn die van de lichting 96 van 9 Augustus tot 12 Septem ber weder bij het korps onder de wapenen geroepen. Bij het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar van den Cursus bij het 5e Regiment infanterie, zijn geslaagd onvoor waardelijk sergeant-titulair J. Busquet, kor poraal C. Menken, sergeant W. M. C. J. Hafkemeijer, sergeant-titulair F. M. Bilroth, sergeant S. Garnade, sergeanten-titulair F. Ruinen, J. F. J. Mollinger en J. A. G. van Andel, en voorwaardelijk sergeant I. Kosman en sergeanten-titulair F. F. Vervat F. E. Kimball en A. A. J. Augustijn. Twee leerlingen moeten andermaal de les sen van het le studiejaar volgen. Bij het toelatings-exarnen tot het le stu diejaar van den Cursus van het 5e regiment intanterie zijn geslaagdsergeant L. L. E. E. Moonen, sergeanten titulair W. P. J. E. M. van Campen, R. Lagaay, F. den Daas, W. G. K. Lammens, H. J. Visscher, L. Gem- meken, H. J. Juta, S. L. Oostmeiier, G. A. J. Beukers, W. F. Winekel, A. Macintosch en J. P. J. G. van Blarkom, benevens de korporaals D. Nieuwland, P. Keg, F. Vos, J. H. In 't Veld en VV. H. A. van derMersch. Drie candidaten hebben zich tijdens het examen teruggetrokken; 19 zijn afgewezen. Reserve-sergeant 1. Brevée, van liet 5e regement infanterie, heeft met gunstig ge volg het examen afgelegd voor den graad van vaandrig en is tot een benoeming als zoodanig voorgedragen. Op de voordracht voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor meisjes (hoofd mej. Van Les sen) zijn geplaatst de dames: F. Kreeft, te Scherpenzeel, P. H. Kuylman, te Putten: en M. C. Swiers, te Zuidbroek. Aan onzen stadgenoot den ingenieur A. J. Krieger is door de spoorweg-maatschappij «De Veluwe" opgedragen het in orde bren gen der stukken, noodig voor de aanvraag van concessie voor de spoorweg-verbinding van Lunteren naar Harscamp, het perma- nente schietkamp der infanterie. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor- '(f: lot" sergeant, de korporaal H. Ben- der ninga; tot reserve-sergeant, de reserve-kor poraals P. Walrave, H. W. Holsteijn, A. Q. F. Schraoutziguer E. F. H. de Waal, G. W. de Boer, P. M. S. van Leeuwen, J. P. van Leusden, J. A. Broekman en I'. F. Hubrecht. De lotelingeti, die dit jour bij het wapen der cavallerie zyn ingelijfd en na hun in lijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen 1 September bij bet depot- eskadron van het 1e regiment huzaren in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. Luitenant U. J. N. Doornbos, van het le regiment veld-artillerie hier, die'l November wordt ontheven van zijn detacheering bij de Rijschool te Bergen-on-Zoom, wordt alsdan ingedeeld bij de la afdeeling te Utrecht. De lotelingen der lichting 1896, die sedert 6 Juli bij de 2e afdeeling 1e regiment veld artillerie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zyn, keeren 9 Augustus met onbepaald verlof naar hun haardsteden terug. Bij het schoonmaken van het orgel in de Sint Joris-kerk werd Vrijdag in een der kas ten een zeer mooie katuil gevonden. Een stadgenoot kocht het kwaadaardige dier, met het voornemen, het ten geschenko te geven aan Art is te Amsterdam. Het 5-jarige wielrydertje, dat in de laatste dagen de aandacht trok omdat hij zoo net- jes op het toekomst- ros zat en zoo dapper tot f8.85 per Meter. Japanwhe, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Heaneberg-ZIjde van 46 cent tot f 14.85 p. Met. effen, gestreept., ge ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franco en rrij ran Invoerrechten in tints. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto tiaar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k k. Hoflever.). Züricb. op zijn mooi wieltje dooi' de stad peddelde, is Zaterdagmiddag met karretjo en al in de Kortegracht .gereden, doordat een paar jon gens opeens tegen zijn zadel duwden. De kleine man hield zich heel kordaat en was gauw weer op den vasten wal gebracht en kwam er af met den schrik en een paar schrammen. Weinig heeft de Lieve Vrouwetoren zóó veel bekijks gehad als sedert Zaterdagmiddag. Telkens staan do mcnscben bij troepjes te kijken naar den tweeden omloop. Wat er te zien is 7 Een flink ingelichte beweerde, bij kris en kras, dat niemand minder dan do duivel zelf langs den omloop kuierde, geheel naakt, met bokspoten, een staart, enz. Minder goedgeloovigen zagen een meer eenvoudige verschijningeen paar groote uilen. De vergrooting dor Zeeppoeder-fabriek van den heer Chr. Pleines, aan de Korte Berg straat, onder directie van architect W. Sa- lomons, is, na onderhandsche aanbesteding bij iiitnoodiging, opgedragen aan den min sten inschrijver, den heer 11. van Laar, te Zwolle, voor f20014. Men schrijft ons: De wildbaan staat dit jaar al zeer gunstig. De hazen hebben in den nawinter en het voorjaar weinig te lijden gehad en wal de broedsels patrijzen en korhoenders betreft, beter dan nu was bet weer voor het «op komen" zeker nooit, want het heeft nog aan droogte ontbroken. De wildstand zal zeer be vredigend zijn. De jachtvelden worden dan ook duur verpacht. Nu de vacantiëu overal begonnen zijn, is het te Buarn vol met logeergasten. Alle ho tels, alle gemeubileerde kamers en alle op trekjes zijn bezet, niettegenstaande er in de laatste jaren veel is bijgebouwd Als altijd vormen nog het grootste gedeelte de Am sterdammers, doch in de laatste jaren komen er ook meer Rotterdammers, Zaankanters en bewoners van de Noordelijke provinciën. Zelfs hebben in den laatsten tijd verschei dene Rotterdammers 'zich daar voorgoed ge vestigd. Des Zondags brengen de treinon een drom van vreemdelingen aan, zoowel per Oostor- spoor alsook, en vooral, met de nieuwe lyn UtrechtBaarn. De neringdoenden hebben het meest op met de Amsterdammerszij zeggen, dat. die royaler in hun beurs durven tasten dan de overigen. Uit Bunschoten heeft prof. Bavinck, to Kampei), ontvangen van oen heer H. Iluij- geti, de kinderen van wijlen den heer J. Duijst, en den heer W. Veldhuizen, drie aan deden van honderd gulden van en voor de Theologische School. Een stad, waarvan de beschrijving onge veer overeenkomt met hetgeen Edward Bel lamy in zijn boek «Looking Backward" schil derde, zal zoo wordt ulthans uit New- York gemeld door een vereenigitig van Anierikaansche filantropen gesticht worden. Ze zal den naam van «Garden City" (Tuin stad) dragen. Deze modelstad zal naar de laatste voorachriltën der hygiëne worden in gericht. De woningen zullen alle voortrel'lijk- heden van een stadswoning met die van een landhuis vereenigen. De toekomstige bewo ners van «Garden City" zullen slechts de reinste lucht inademenze zullen overvloed van water hebben, zonder bacteriën prach tige ruime straten zullen voeren naar uitge breide parken. Tegen eventueelen regen kan men zich daar in ruime hallen beschutten. Het centrum van de stad der toekomst zal een grooten tuin vormen, waaromheen een openbare bibliotheek, een museum, alsmede een schouwburg en concertzaal, het Raad hui) en een gasthuis zich zullen verhellen. Hel is nu maar te hopen, dat er genoeg inenschen gevonden woiuen om in een der gelijk modern Arcadia hun lovejisilagen te slijten. Onder de dieren die, tengevolge van den door de Europeesche handelaren gevoerden veruietigings-oorlog, binnen korten tijd uit gestorven zullen zijn, behooren ook de apen der Goudkust. Volgens een bericht van de «Natures Notes" bedroeg de uitvoer aan apetihuiden in 1892 uit dit Afrikaansche di strict volgons mededeelingen van den daar gestationneenlen Engelschen gouver neur ongeveer 175 000 stuks, die een waarde van f300000 vertegenwoordigden. Tengevolge dier ijverige verdelging daalde de uitvoer in 1894 tot 1(38 000 huiden hun waarde was echter op f492 000 gestegen. In 1896 viel de export, niettegenstaande de stygende behoefte, op 07 000, die een waarde van f180000 bezaten. Over de laatste twee jaren zijn geen cyl'ers; toch wordt algemeen over den snellen teruggang der jachtop- brengst geklaagd. De aangegeven ctjlers geven natuurlijk iet het werkelijk auntal dér gedoode vier- nandigen aun, temeer daar slechts zulke hui den in den handel komen, die door den ko-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2