Donderdag 17 Augustus 1899. No. 4902. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Buitenland. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent: elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasscerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGRACHT 5 6. Tolephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ot langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tus8chenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door Directeur van 'sRijks di recte belastingen enz. te Amsterdam exeeutoor verklaard kohier No. 1 van de belasting op be- drijfs en andere inkomsten over het dienstjaar 1899/1900 aaiL den Ontvanger van 's Rijks di recte belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 14den Au gustus 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth. 1". Br. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Maakt ingevolge art. 10 der Gemeentewet be kend dat het proces-verbaal der verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort voor het II kiesdistrict ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, in afschrift aan geplakt en tegen betaling der kosten is verkrijg baar gesteld. Amersfoort, den 14 Augustus 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth. 1». Br. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 55 der Kieswet, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat Dinsdag 22 Augustus e. k. van des voor middags 8 tot des namiddags 5 uur eene stemming zal plaats hebben voor éen lid van den Gemeenteraad in het II kiesdistrict, voor de hieronder alphabetisch gerangschikte candi- daten DAM, van H. C., HAMERS, A. A. en KONING, II. Zoo noodig zal de herstemming plaats hebben Dinsdag 29 Augustus a. s. Tevens wordt in herinnering gebracht de strafbepaling, vervat in art. 128 van het Wet- Feuilleton. boek van Strafrecht, luidende als volgt „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtenB wettelijk voor- ,8chriffc nitgetschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar. Amersfoort, den 15 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth. 1». Br. De Secretaris, W. Th. SANDBERG. De »Daily Mail" ontving uit Kaapstad het bericht per telegram van de Delagoabaai, dat een lading oorlogsmateriaal voor de Transvaal daar was aangekomen met den steamer »Reichstag" en op last der Portugeesche autoriteiten werd aangehouden. De lading was grooter dan men verwacht had en hield in o. a. 15 000 geweren. De Duitsche consul gaf van deze zaak kennis te Berlijn. Dit optreden van den consul heeft hier diepen indruk gemaakt. De «Times" verneemt uit Johannesburg, dat men daar algemeen van gevoelen is, dat de uitzichten minder geruststellend zijn. De vredespartij te Pretoria schijnt niet geslaagd te zijn en er loopen ernstige geruchten over militaire toebereidselen, benevens over de arrestatie van de leiders der Uitlanders en andere opzienbarende maatregelen. De «Daily Chronicle" ontving van haar correspondent te Kaapstaad de stellige ver klaring, dat het eerste schot, dat in de Trans vaal zal gelost worden, het teeken zal zijn voor een algemeenen opstand der inboorlin gen en verzekert met nadruk, dat de Kei zerlijke Regeering, daarvoor gewaarschuwd, tengevolge hiervan de invoering van de uieuwe belasting in Nieuw-Basoetoland heeft 25.) Dal weet ik wel en ik kan mij dat best begrypen, maar ik ben van oordeel, dat man en vrouw geen geheimen voor elkander moeten heb ben in dit geval zou je vrouw een geheim voor je hebben Wil je misschien Judith van moord be schuldigen! riep Roger toornig uit. Het gelaat van den detective was onbeweeglijk. Waarom mocht ik eerst die brieven niet lezen? vroeg hij kalm. Maar je hebt ze nu immers in je hand Jawel, en ik zal zoo vrij zijn ze te 1""°" antwoordde Tanks onverstoorbaar. En hij voegde do daad bij het woord. Nadat hij ze alle had doorgezien en eenige aanteekeningen in zijn notitieboekje had gemaakt, gaf hij ze aan Roger terug. Wees zoo goed, ze aan miss Varlins ter hand te stellen, sprak hij. Ze kunnen je dus niet dienen vroeg Roger. Neen, tenminste die niet. Wat, denk je dat dan er eenige ont breken Ik ben daarvan overtuigd. Wie heeft ze gestolen? Judas, antwoordde Tanks, er zijn in dit pakje brieven, die te Ironfields zijn geschreven, maar zij bevatten niets dan meisjesachtige ont boezemingen, maar ik zou de brieven willen lezen die geschreven zijn te Londen en te Ventnor. Misschien neeft ze daar nooit brieven geschreven. Voor het eerst sedert de geboorte van H. M. de Koningin begaf H. M. de Koningin-Moe der zich alleen op reis, en vertrok H. M. Zaterdag met gevolg naar Burg-Steinfurt, uit geleide gedaan door H.M. de Koningin. H. M. keerde Maandagavond te Apeldoorn terug. Uit het rapport, in de Synode der Ned. Hervormde kerk uitgebracht, bleek dat het zielental bij de gemeenten, in het jaar 1898 bedroeg: in Gelderland 288851, in Zuid- Holland 563085, in Zeeland 120 398, in Utrecht 137161, in Friesland 198211, in Overijsel 178 377 Groningen 173380, in Noord-Brabant met Limburg 53 873, in Drente 409 600, in het Waalsche ressort 9876. De opgave in Noord-Holland ontbrak. Zonder die in Noord-Holland mede te rekenen, be draagt hel geheele zielental 1 833 412. In de verschillende provinciën zijn werk zaam 305 godsdienstonderwijzeres en onder wijzeressen, alsin Gelderland 17, in Zuid- Holland 38, in Noord-Holland 68, in Zeeland 3, in Utrecht 23, in Friesland 14, in Overijsel 16, in Groningen 20, in Noord-Brabant met Limburg 4, in Drente 10, in het Waalsche ressort 2. Het getal catechisanten bedroeg 284498, tegen 259167 in het vorige jaar, aldus ver deeld: in Gelderland 43 367, Zuid-Holland 72 911, in Noord-Holland 30776, in Zeeland 14853, in Utrecht 17925. in Friesland 32789, in Overijsel 25181, in Groningen 23800, in Noord-Brabant met Limburg 6964, in Drente 15 019, in het Waalsche ressort 918. Tot lidmaten zijn aangenomen 32122 per sonen, tegen 29 938 in 1897, en wel: in Gelderland 4805, in Zuid-Holland 7492, in Noord-Hol land 5007, in Zeeland 4728, in Utrecht 2004, in Friesland 1695, in Overijsel 2536, in Groningen 1351, in Noord-Brabant met Limburg 1052, in Drente 1202, in bet Waalsche ressort 190. Overgegaan zijn uit de Ned. Hervormde kerk naar andere kerkgenootschappen 400 personen, en omgekeerd van die andere naar de Ned. Hervormde kerk 385. De diaconieën hadden een gezamenlijke ontvangst van f3 979 465.66, en een uitgaaf van f 3672017.581/2- Aan legaten enz. ontvingen zij in Gelder land f80414.51, in Zuid-Holland 165230, in Noord-Holland f150122.96, in Zeeland f6400, in Utrecht 1 190 521.04, in Friesland f21890, in Overijsel f7844.70, in Groningen f11 300, in Noord-Brabant met Limburg f13 700, in Drente f2000, in het Waalsche ressort f800, samen 1556222.90, tegen f341 047.721,., in 1897. Het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aard rijkskundig Genootschap bevat een zeer be langwekkende voordracht van den heer J. W. IJzerman, over dén Boro-Boedoer. Het slot van die voordracht luidt: «Hetis plicht, de schoonste en beste voorbrengse- len der oude Hindoekunst voor de toekomst te bewaren Maar ziet, alsof het spel spreekt, pas hadden wij dit gelezen, of daar komt de «Soerabaja Courant" ons het volgende me- dedeelen «Maar weet gij dan niet, dat aan den Ko ning van Siam door de Indische regeering zijn ten geschenke gegeven een groot aan tal beelden, losgelaten uit de nissen van den Boroboedoerdat 14 groote kisten, gevuld met het beste wat er te vinden was, met deelen van den prachtbouw aan een Oostersch vorst, die wat belangstelling toonde in dezen Hin doetempel, zijn ten geschenke geboden dat een menigte steenen uit de plaats zijn ge licht; dat ieder jaar meer wegvalt dat een wereldberoemd monument als dit onder de blijvende waakzaamheid van het Neder- landseh-Indisek—kunstminnend bestuur heel spoedig een volslagen ruïne zal zijn V' Het is toch niet te fjelooven, dat men het vandalisme op Java zoover zou hebben ge dreven, dat.de door IJzerman herinnerde plicht zóo zou zijn verzaakt. Het heeft de aandacht getrokken, dat per sonen zijn overleden die pensioen genoten, zonder dat dit ter Secretarie hunner woon plaats bekend was. Daarom kon geen gevolg worden gegeven aan het bepaalde bij het Koninklijk besluit van 16 Februari 1891 (Staatsblad no. 30) en kwamen de namen van de bedoelde personen niet voor op den staat van overleden gepensionneerden in de betrok ken provincie. Dit is een zijdelings gevolg van de bepa lingen van het Koninklijk besluit van 16 No vember 1894 (Stbl. no. 173), volgens welke de gepensionneerden, wier pensioen ten laste van deStaatsbegrooting wordt gek weten, onder zekere voorwaarden vrijgesteld kunnen wor den van de verplichting om een attestatie de vita over te leggen bij de incasseering van hun pensioen. Immers, indien een gepension- neerde die nog geen pensioen ontvangen heeft, door den Betaalmeester, te wiens kan tore zijn pensioen betaalbaar is, al dadelijk wordt vrijgesteld van de verplichting om een attestatie de vita over te leggen, kan hij al licht in de meening komen te verkeeren, dat hij niet meer gehouden is zich ingevolge art. 3 van eerstgenoemd Koninklijk besl' it als gepensionneerde te laten inschrijven ter Dat is mogelijk, maar het is evenzoo ;oed mogelijk, dat ze wèl vandaar geschreven ïeeft. Je bent erg geheimzinnig, zeide Roger, maar de zaak is doodeenvoudig op te helderen. Vr aan miss Marson zelve. Ik meen van miss Varlins gehoord te hebben, dat ze ziek is. Ja, 't arme kind is zóo geschrikt van de tijding, dat ze flauw viel. Ik vrees, dat ze zwaar ziek wordt. In dat geval zal ze my geen opheldering kunnen geven, zeide Tanks koel. Dat is zeer jammer, maar weet je wie meer weet dan hij zeggen wil? Dat is Judas. Hem verdenk je toch niet? riep Roger uit. Ik zeide reeds, dat ik op het oogenblik niemand verdenk, antwoordde Tanks, maar die pillen moeten mij toch op het spoor brengen. Het doosje pillen is uit de handen van Wosk overgegaan in die van Melstane Ja, en van Melstane's handen in die van Spolgers, zeide Roger, zich plotseling dat feit herinnerend. Wat bedoel je? vroeg Tanks. Roger verhaalde nu alles wat hij wist omtrent Melstane's onderhoud met Spolgers van het pil lendoosje dat achter gebleven en later aan Mel stane teruggezonden was. En Spolgers maakt zelf 6ok pillen en kan duB heel gemakkelijk twee er bij gedaan hebben, vóór hij het doosje terugzondO, Spolgers heeft Melstane vergiftigd Ik ben er zeker van I Wacht eveD, zeide Tanks, snel eenige pun ten in zijn notitieboekje schrijvend er moet toch een reden zijn, waarom Spolgers Melstane wilde uit den weg ruimen. Reden herhaalde Roger, wel me dunkt dat hij reden genoeg had 1 Hij was verliefd op Flory en wilde haar trouwen. Zij echter hield meer van Melstane en zoolang hij leefde, was Spolgers kans oen haar echtgenoot te worden, zeer gering; daarom zond Spolgers zijn mede- naar de andere wereld. Dat is zoo klaar als de dag. Dat ben ik nog niet zoo geheel met je eens, zeide Tanks, er moet heel wat gebeuren vóór een man als Spolgers besluit, een moord op zijn geweten te nemen. Ik ben overtuigd, dat hij het gedaan heeft, zeide Roger. Spolgers is een karakterlooze ke rel en toen hem de gelegenheid werd geboden, greep hij die met beide handen aan. Het doosje pillen was tè verleidelijk. En toch twijfel ik, hernam Tanks, ma'-ir ik ga Spolgers opzoeken. Hij zal je niets vertellen-, antwoordde Ro ger, zijn jas aantrekkend. Zijn tong misschien niet, maar zijn gelaat wel. Hy is erg zenuwachtig en de mogelijk heid bestaat, dat zijn uiterlijk hem verraadt. Kom. Zij namen een rijtijg, maar juist toen zij wil den instappen, snelde Tanks naar een rijtuig, dat op korten afstand stond. Daarin bevond zich een man met een HerculeB-gestalte, die toen hij Tanks zag, het hoofd uit het raampje stak en riep: Wel, hoe gaat hel, monsieur Tanks? Ik heb u Binds lang niet gezien? Ed ik heb telkens naar u uitgekeken, dok ter, omdat ik u iets vragen wilde. Kunt u me zeggen waaruit die pillen bestaan, die Spolgers als slaapmiddel verkoopt Wel zeker: uit brood, gom en morphine. Morphine? i Ja, wel-is-waar een zeer kleine hoeveelheid, laDg niet zooveel als in die pillen, die je mij onlangB bracht... Goede hemel! riep de dok ter plotseling uit, als viel hem eensklaps iets in, wat vermoedt je? Dat zal ik van avond vertellen. Kom je bij mij eten? Gaarne; mag ik Axton meebrengen? Natuurlijk Adieu I Adieu 1 antwoordde Tanks en keerde terug naar het rijtuig, waarin Roger op hem zat te wachten. Roger, zeide hij toen het voertuig zich in beweging zette, je zoudt op stuk van zaken tóch gelijk kunnen hebben. Zoo? Ja. Ik heb daareven van den dokter gehoord, dat Spolgers morphine in zijn pillen doet. Spolgers bewoonde, ongeveer twintig minuten buiten de stad een zeer groot en buitengewoon leelijk hui», dat geheel volgens de regelen der hygiëne gebouwd was. Het siond midden in een met asphalt belegde ruimte alle hoornen in de nabijheid waren omgehakt, want boomen trekken de vochtigheid aan, en op die asphalt-ruimte keken een buiten gewoon groot aantal vensters uit. De vertrekken waren alle zeer hoog en zeer ruim, niet behangen maar eenvoudig gewit. Op de vloeren lagen geen kleeden. De meubels waren van eikenhout en maakten geen aanspraak op sierlykheid of smaak. Aan de wanden hingen slechts zeer weinig schilderijen, daar het aan schouwen van kunstwerken de zenuwen to zeer vermoeit. Aan de vensters hingen geen gordijnen, daar Spolgers van meening was, dat allerlei ziek ten daarin werden aangekweekt. Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1