Stadsnieuws. Henneberg- Zij de Gemengd Nieuws. don guldeus meer. Bij de indirecte belastingen zat de grootste kracht der rijzing ditmaal t:iet enkel iu het successierechthet gaf wel weer 4l/2 ton meer, doch vooral de registratierechten wij zen een belangrijken avans aan (f534564 tegen f387 031), terwijl ook de hypotheek rechten betrekkelijk een mooi cijfer gaven (f52693 tegen f35685). Vooral de einduitkomst over het geheele jaar, voor zoover dit thans verstreken is, mag verrassend genoemd worden, Terwijl tot ul timo Juli '98 nog slechts f6851820 ontvan gen was, is nu reeds f71 763232 ingekomen dat is f3 244970 meer, en terwijl de raming over 7 maanden bedraagt f72914971, daalde bet tekort op de raming (einde Juni jl. nog f1994501 bedragende) tot f1 151739, zoo- dat wij vermoedelijk reeds einde Augustus of anders zeker ultimo September reeds daar mede in het reine hopen te zijn gekomen en wij dan het overschot over de laatste drie maanden des jaars als goed saldo van 1899 zullen kunnen boeken. Behoudens buitengewone omstandigheden alzoo kan de finaucieele toestand des lands gunstig worden genoemd en is in deze cijfers vooral deze omstandigheid verblijdend, dat de hoofdbronnen voor 's Rijks inkomsten, de thermometers van de volkswelvaart, gestadig ruim bljjven vloeien. Het drankmisbruik verschaft onzen rech ters heel wat werk. Laten wij ons dit met behulp van de onlangs verschenen «Gerech telijke Stastistiek over 1897" eens in cijfers voor oogen stellen. In ons land zijn in genoemd jaar door de 107 kantongerechten in 't geheel veroor deeld 100 436 personen, waaronder wegens overtreding van de Drankwet of de daarmede in verband staande artikelen van het Wet boek van Strafrecht 32842 terwijl nog 229 personen door betaling der maximum-boete de vervolging voorkwamen. Derhalve nagenoeg een derde, zegge een derde deel van al de behandelde zaken. En dat ook bij de overige twee derde deelen de sterkedrank zijn rol heeft gespeeld, laat zich gissen. Belang wekkend is een van de bijlagen der statistiek, een tabel, in kleuren aangevende het aantal veroordeelden wegens openbare dronkenschap (artt. 426 en 453 Wetboek van Strafrecht) in de verschillende kantons. Op 10000 personen der bevolking werden wegens drankwet- overtredingen gemiddeld in liet Rijk veroordeeld 53 personen. Het kleinste cijfer was dat van het kanton Ma- dcmblik niet 5, het grootste dat van het kanton 's Hertogenbosch met 225 personen. Op 10 000 personen der bevolking van elk kanton werden in 1897 veroordeeld minder dan 20 in Veghel, Eindhoven, Box meer, Gulpen. Heerlen, Sittard, Apeldoorn, Alfen, Bridle, Sommelsdijk, Ouu-Beijerland, Hulst, Haarlemmermeer, Medemblik, Breu- kelen-Nijenrode en Lemmer; van 20 tot beneden 40 in Oirschot, Weert, Eist, Groenlo, Yianen. Zwolle, Kampen, Om men, Almelo, Enschede, Goor, Schoonhoven, Dordrecht, Ridderkerk, Sliedrecht, Zierikzee, Thclen, Alkmaar. Sehagen, Hoorn. Purme- rend, Amersfoort, Wijk hij Duurstede, Woer- j den, BoHikum, Dokkum, Hergum, Harlingen, Sneek, Bolsward, Heerenveen, Beetsterzwaag, Zuidhi>;-:i. Appingedam, Onderdendarn, Assen en Hoogeveen van 40 tot beneden 60 in Waalwijk, Heus- den. Oosterhout, Zevenbergen, Bergen-op Zoom. Roermond, Yetilo, Wageningen, De venter. Harderwijk, 's-Gravenhage, Delft, Schiedam, Gouda, Gorinehem, Goes, Oost burg, Terneuzen, Hilversum, Helder, Zaan dam, Punnerend, Leeuwarden en Winscho ten van 60 tot beneden 80 in Oss, Tilburg, Maastricht, Helmond, Doesburg, Terborg, Zutl'en, Druten, Leiden, Rotterdam I, II en III, Amsterdam I, II. Ill en IY, Haarlem, Utrecht. Meppol en Etnmen Van 80 tot beneden 100 in Arnhem, Tie), Geldermalsen, Middelburg en Groningen van 100 en honger in 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Breda, Zaltbommel en Zuidbroek. Volksbond. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst do lui tenant-generaal W. Rooseboom van den Grooten staf van het leger, benoemd Gou verneur-generaal van Ned.dndiö, ingaande met den dag waarop hij zijn functiör. als Gouverneur-generaal zal hebben aanvaard. Z.Exc. gaat 31 Augustus te Genua aan boord van het stoomschip «Koningin-Regen tes". Het tijdstip van aankomst te Batavia is vastgesteld op 27 September. 's Rijks Meteorologisch Instituut herinnert, in zijn weerbericht over Juli, dat de periode van fraai, wurm weder, waarin wy nogzyn, al op 6 Juli begon, slechts enkele malen voor korieri tijd door warrne onweders afgebroken. De temperatuur was op vele dagen zeer hoogop 21 Juli steeg zy tot 33.0 C. (92.5 In 1873 bedroeg het maximum in Juli 33.1 wat de hoogste temperatuur was, die iu de laatste 5u jaren in Juli te Utrecht werd waargenomen. Daar hel verbod om in niet-rook-coupés te I Aan de «Zw. Cl.' wordt uit Staphorst ge meld, dat het bezoek aan liet Staphorster boertje wekelijks toeneemt, zoo zelfs, dat enkelen, die Woensdagsavonds te voren reeds komen, Donderdagsavonds weder moeten blij ven logeeren, daar zij niet aan de beurt kun- n8ii komen. Was het Staphorster boertje niet zoo bezet, zeker zou hij een tweeden zitdag er bij nemen. Er is zelfs een omni- busdienst geopend op den eersten trein die van het noorden aankomt, naar de ongeveer 10 minuten van het station gelegen woning van Stegema». Mundus vult decipi. In een der Amsterdamsche bladen vinden wij de volgende advertentie: «Hierby betuig ik, ook namens mijne Ou ders, mijn hartelijken dank voor de belang stelling, bij mijn geboorte ondervonden." Dat jongemensch schijnt, iemand te zijn, die, zooals wijlen De Genestet zong, met «hoogen hoed en parapluie geboren" is, meent de «Amsterdamscl Courant". In deze provincie waren op 1 Januari 15 vacatures in de Ned. Hervormde kerk thans zijn daarvan reeds 9 bezet of zullen deze eerlang vervuld worden, en wel do gemeen ten: Yleuteu door A. T. Kuilc, cand. teLeks- mondPolsbroek door ds. W. van Slooten IJselstein door ds. Toorenenbergen Koeken- gen door ds. T. Lekkerkerker; Amersfoort door ds. Meiners; Austerlitz door ds. Baren- drecht; Eemnes-binnen door ds. J. A. de Vlieger; Soesterberg doords. L. A. van den Akker; Werkhoven door ds.Van Rooyen. Wel opmerkelijk mag het heeten, dat in onze provincie de predikantennood niet ge voeld wordt. Herinnerd zii, dat de inschrijvingen voor het tweede toelutings-examen tot het stede lijk Gymnasium, te houden op 4 en 5 Sep tember, aanstaanden Donderdag 24 dezer wor den gesloten. Door uitstedigheid van den Rector, worden aanmeldingen aangenomen door den Con rector dr. H. J. Reijnders, Kall'sveld. Omtrent de aangiften voor de gemeente lijke Hoogere Burgerschool zie men de ad vertentie in dit nummer. rooken nog herhaaldelijk wordt overtreden, heeft de S. S. Mij. haar trein personeel het voorschrift in herinnering gebracht, met de opdracht streng daaraan de hand te houden, waarbij wordt bepaald, dat bij overtreding van art. 13 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen steeds procesverbaal is op te maken. Tusschen het Gemeentebestuur van's Her togenbosch en het College van regenten over Ie Godshuizen aldaar, is, gelyk we on langs meedeelden, een geschil gerezen over ae verzorging van verlaten kinderen, kin deren van gevangenen, justitiabele zieken enz. enz. Dit geschil dreigde groote afme tingen aan te nemen en daardoor vérstrek kende gevolgen te krijgen. B. en W. had den de kwestie gesteld of het College al dan niet als Algemeen armbestuur was te be schouwen. Thans is een gecombineerde vergadering gehouden van het College en een door den Raad benoemde commissie en schijnt men tot een schikking te zullen komer.. De Arra- bestuurskwestie zal eenige vergoeding geven aan het college voor de verzorging van bo vengenoemde armlastigen. Voorstellen in dien geest zullen althans den Raad bereiken. Het lid der Tweede Kamer voor het dis- strict Hilversum, de heer S. ba^on Van Heemstra, heeft aan den Gemeenteraad van Naarden kennis gegeven, dat hij gaarne aan 's Raads verzoek, betreffende een aan den Minister tc stellen vraag over belasting van forensen zal voldoen. Voor de betrekking van algemeen secre taris der «Nederlandsche Maatschappy tot Be vordering van Nijverheid", vacature F. W. van Eeden, hebben zich reeds ruim 300 sol licitanten aangemeld. Thomas Verheugt gegageerd O. 1. fuselier te 's Hertogenbosch schrijft in de «Bossche Courant" Den 23en Juni 1878, toen ons Neder- landsch Indisch leger iu de XXII Moekims onder bevel van kapitein Haaxma de benting Longkali overmeesterde, was het onderge- teekende, die als fuselier onder moordadig vuur des vyatids het eerst de rivier Lambaro had overgestoken en ook het eerst zich ver toonde iu de benting Longkali. Getuigen van deze feiten gelieven zich aan te melden. Ondergeteekende ontving een eervolle vermelding, doch hooger belooning 's toegezegd wanneer eenige getuigen zijn erklaring kunnen staven. Te. Ede werd Zaterdag aanbesteed het bouwen van een Herstellingsoord voor den «Bond van Ned. onderwijzers", te bouwen te Lunteren. De gevraagde inschrijvingen waren tweeledig: a. voor het Herstellings oord, geheel volgens het planb. met weg lating van een kamer ter weerszijden van het hoofdgebouw. Niet minder dan 27 biljetten zijn ingeko men. De hoogste inschrijving was van den heer E.Steenweg, voor a. f59800, b. f55800; de laagste van den beer G. J. Ph. Zuider- boek, te Oosterbeek, voor a. f 44 800. De raming voor de geheele uitvoering was f61 000 voor plan a., en f5000 lager bij plan b. Bij dit laatste plan zou de installatie voor eleotrisch licht achterwege blijven. Men hoopt het gebouw vóór den winter onder den kap te hebben en de oplevering te kunnen doen geschieden in het voorjaar van 1900. De Gemeenteraad van Naarden heeftaf- wijzend beschikt op het verzoek van vele ingezetenen om den Greenwichtijd, die daar nog steeds gehandhaafd blijft, te veranderen in Arnsterdamschen tijd. Naarden ligt niet in Engeland. Te Woldendorp (Gr.) hebben de portret ten van 11. M. de Koningin, welke tijdens- de Inhuldigin, sfeesten door den Commissa ris dei- Koningin in Groningen aan den Bur gemeester ter uitreiking aan de schoolkin deren werden gezonden, hun bestemming nog niet bereikt, tengevolge vanon- eenigheid onder de leden der Feestcom missie. De bekende uitspanning «Het Wapen van Holland", van den heer G. A. Freerirks te llillegersberg, heeft in publieke veiling f55200 opgebracht. Te Sneek heerscht thans zoo gebrek aan water, dat de emmer reeds voor 10 en 11 e °.n* Militaire Academie, die vervolgens cent wordt verkocht. we.rd "'gedeeld bij de 2e compagnie le ba- r j taljon hiel'. Dezer dagen werd te s-Gravenhage een |Jes avonds werd te zijner eer een con- boekhouder voor eenige avonduren gevraagd cert gegeven in «Amicitia" Toen een van de honderden sollicitanten was opgeroepen om over een eventueele plaatsing j De bij het 5e regiment niewbenoemde ka- te spreken en naar het salaris vroeg, werd piteins J. van Toorenenbergen en jhr. H. M. hem rneedegedeeld dat dit bedroeg een I van der Goes worden onderscheidenlijk be- dubbeltje^ per uur, van zevenen tot elven I last inet het bevel over de 3e compagnie I 3e bataljon en de 3e compagnie 4e bataljon hier. Wegens onvoorziene omstandigheden is de vacantie aan de openbare Lagere schooi le soort voor meisjes verlengd tot Dinsdag 29 dezer. Door het groot aantal leerlingen dat zich aanmeldde voor den nieuwen cursus is liet voornemen opgevat, de Meisjesschool onder te brengen iu de Jongensschool aan de Hee renstraat en de lessen aan de laatste voor- loopig te doen geven in het gebouw der Meisjesschool aan het Plantsoen. Tot onderwijzer aan de Chr. school aan de Kortegracht hier zijn benoemd de heeren J. C. van Luijk, te lJzendijke, en P. Sakkers, te Utrecht, en zulks ter vervanging van de heeren N. K. Bieger, die met 1 September bet onderwijs gaat verlaten, en J. Ti el, die op dien dafum in gelijke betrekking benoemd is aan de Gereformeerde School aan de Marnixstraat te Amsterdam. Programma der muziekuitvoering, Donder dagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, en zulks ter inhaling van het concert dot op 23 Juli wegens liet ongunstige weder werd uitgesteld. 1. „Der scliueidige Marine Lieutenant'' MarschVon Klots. 2. Concert Ouverture 3. „Auf Glückea Wogen", Walzer 4. Fantaisie de l'opéra „Lakmé" 5. Ouverture de l'opéra „Zampa ou la Fiancée de marbre" u. Romance b. „La Sérénade", Val \e espagnole 7. Die Kaiscrparade Kalliwoda. Waldteujel. L. Dtlibes. Hérokl. Svendten. Mêtra. Kilnxbmj. V Troramler and I'fcifer 5. Pie Infsntor.. Defilirraarsch. 0. Ankunft des Kaisers. 7. Parade Marscb. a. Infanterie b. Kaval- lerie and Artillerie Finale. 8. „Meijerbeeriana", Grosze Fantaisie Arth. Seidel. Zaterdagochtend om 9 uur werd op het Kazerne-terrein beëedigd de bij het 5e regi ment infanterie nieuwbenoemde luitenant A. J. van Lakerveld de Heus, herkomstig van savonds 1 alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, tot f 14.115 per Meter elfen, gestroopt, geruit, gewerkt, damast li teilen en 2000 verschillende kleuren, dessins enzFranco t Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Honneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoilever.) Zurich art, wit ongekleurd van 45 cent (circa 240 verschillende qua rry ran Invoerrechten in hals Luitenant F. H. JE. A. Wagn#v, van 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Mi litaire verkenningen te 's Gravenhage, wordt op zijn daartoe gedaan ver/oek, met ingang van 1 December a. s. eervol van die deta- cheeritig ontheven en keert dan naar het korps hier terug. Reserve-luitenant S. J. L. M. van Schaik, van het 5e regiment infanterie, met groot verlof, is onder de wapenen gekomen om aan de regiments- en de najaarsoefeningen van het korps deel ta nemen. Reserve-sergeant J. Brevée, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot vaan drig en ingedeeld bij de 1e compagnie 3e bataljon hier. Üm deel te nemen aan do groote manoeu vres worden 28 dezer bij het 5e regiment infanterie gedetacheerd de le luitenants- kwartiermeester F. A. Th. Hochstenbach, van hèt le regiment, en J. C. P. Bouwman, vau het 6e regiment en wel bij het le en het 4e bataljon. Bij het 5e regiment iufanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaalsA. van Straalen, P. Keg, M. D. Weijergang, P. G. J. Britt, K. H. C. Christen, G. Menken, H. J. Veltmaat, J. H. in 't Veld en F. J. Mullere tot milicien-korporaal de miliciens: J. Hummel, J. Schuinder, F. Mulder, H. K. Kroon en H. C. Pieper. Luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort, van het le regiment huzaren, wordt 1 Oc tober voor zes maanden gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. De cadetten van de Kon. Militaire Acade mie, die gedetacheerd zijn bij het 5e regi ment infanterie en het le regiment veld-ar- tillerie hier, keeren 16 September naar Breda terug. Een jeugdige vischjesvanger, de 6-jarige K. uit de Hellingsstraat, geraakte Vrijdag ochtend bij zijn immer gevaarlijk spelletje in het Spui. De heer Van Sweden haastte zich den kleinen man een stok toe te steken, doch J. Burgers, meesterknecht bij de Erven Van Zalingen, die het weinig afdoende van deze poging tot redding inzag, sprong gekleed te water en mocht het geluk smaken, den klei nen drenkeling te grijpen en aan de om standers behouden over te geven. Het «Baarnsch Nieuwsblad" heeft opge houden te bestaan. Moge de herinnering aan het blad en aan het goede dat het hielp voortberciden langer duren dan zijn vrij kortstondig bestaan. Door de politie te Barneveld zijn thans de daders van den aldaar gepleegden dood slag op den boerenknecht G. van Dronkelaar opgesprooni. Drie metselaarsknechts hebben namelijk bekend, het slachtolfer de doode- lijke slagen te hebben toegebracht. Het te Zeist te houden jaarlyksche Zendings- feest der Evangelische Broedergemeente zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 13 September. De «Volksbond", orgaan der Vereeniging tegen Drankmisbruik, schrijft: Wie veel vruchten eet, heeft weinig be hoefte aan alcoholische dranken. De liefheb ber van drank heelt geen lust in fruit, om gekeerd de liefhebber van vruchten geen trek tot drinken. Dat zijn waarheden, die vermoedelijk door velen onzer in eigen kring zijn waargenomen, voor welko trouwens physiologisch een ver klaring is te geven. Niet hierom is 'tons thans echter te doen wel om, nu 't vruchtenseizoen is aangebro ken, dit holaus al te vaak ongebruikt ge laten hulpmiddel in onzen strijd in herin nering te brengen. Wat wij dan zouden wenschen? Dat men in de volkskofliehuizen, in onze verschillende afdeelingen bestaande, dezen zomer met ernst eens een proel nam om naast de gewone consumptie-artikelen, te gen zoo laag mogelijk tarief, goede vruchten verkrijgbaar te stellen. Een proefneming kan niet anders dan, zij het ook langs indirecten weg, aan ons stre ven ten goede komen. Volgens berekening bedraagt het aantal sterfgevallen op de geheele aarde per minut 67, dat der geboorten echter 70. Dit schijn baar geringe overwicht van geboorte is ech ter voldoende om de bevolking jaarlijks met 1 200 000 zielen te vermeerderen. In Duitschland is een klok gemaakt, die, naar men verzekert, 900 jaren zul kunnen loopon, zonder dat ze opgewonden wordt. De beste kurk groeit in Algiers. Er is een uitgestrektheid van 2 500 UOO Acres aan kurk- womlen in dat land. Ken leeuwenjager, die een studie heeft gemaakt van de eigenaardigheden van dat

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2