Dopderdag 24 Augustus 1899. No. 4904. 48e Jaargang. JUDAS. Buitenland. Binnenland. Oltgave: Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— 261- TO oei franco per post ƒ4,15. Advertentiën 1G regels 60 cent; elke regel meer lö cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. AzonderIjke nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EORTEOBACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 25. Augustus aanstaande, des namiddags te 2 ure. Amersfoort, den 22. Augustus 1899. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., 1" B'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT brengen ter ken nis, dat een afschrift van het proces-verbaal der zitting van het hoofdstembureau tot het vast stellen van dea uitslag der stemming ter ver kiezing van èen lid van den Gemeenteraad in het II Kiesdistrict is aangeplakt en voor een ieder ter Secretarie ter inzage is nedergelegd Amersfoort, den 23 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMM LPENN1NCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De KAMER van KOOPHANDEL, en FA BRIEKEN heeft ontvangen: 1. De jaarverslagen over 1899 van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te: Bergen op Zoom, Breda, Delft, Delden, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Hanover, Hoogeveen, Meppel, Nijme gen, Opsterland, Rotterdam, Schiedam. 2. Consulaire Verslagen, Juli en Augustus 1899. 3. Statistiek In-, uit- en doorvoer Juni 1899. 4. Tarieven van Invoerrechten in Aruba, Bel gië, Bolivia, Bonaire, Engelsch-Indië, Chili, Curasao, Duitschland, Duitsch Oost-Afrika, Sint Eustatius, Hongarije, Fransch Achter-Indië, Fransche Nederzotlingen in den Oceaan, Haiti, Italië, Kamerun, Sint Martin, Martinique, Mau ritius, Oostenrijk, Phillipijnen, Saba, Servië, Zuidafrik. Tolvereeniging, Zweden, Zwitserland. 5. Verslag van den Landbouw 1896 en 1897. The Buyers Guide. 7. Verslagen van de Inspecteurs van den Ar beid. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen voor eenige dagen ter lezing ontvangen, aan te vrugen bij den ondergeteekende Herms. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 22 Augustus 1899. Feuilleton. 27.) Vermoord door wien als ik vragen mag, zeide Spolgers. Dat wil ik nu juist trachten te ontdekken, zeide Tanks koel. Spolgers zeide niets, maar wrong zich in zijn stoel heen en weerde doordringende blikken van zijn bezoekers hinderden hem, en eindelijk barstte hij uit: Waarom ziet u mij zoo aan Ik weet niets van dien moord. Ik denk nooit over zulke dingen, ze maken mij zenuwachtig. Mijn gestel is toch hoelemaal in de war in den laatsten tijd. De ziekte van miss Marson, Melstane's dood, dat alles heeft mijn zenuwen overstuur gebracht. Waarom gaat u niet heen? Ik heb niets met u te maken. We zullen u van onze tegenwoordigheid bevrijden, zoodra u op onze vragen hebt ge antwoord. Ik heb geen plan uw vragen te beant woorden. O, ja, dat zult u wel, want het zou heel onverstandig van u wezen, indien u weigerde. Ik... ik begrijp u niet, stamelde Spolgers. Dan zal ik u de zaak ophelderen, zeide Tanks. Melstane is gestorven tengevolge van het gebruik van een morphine-pil, die in een doosjo met andere pillen was gelegd door een tot nog toe onbekend persoon. Eu wat gaat mij dat aan? Zeer veel, antwoordde Axton het woord opnemend. U herinnert u toch 'eker wel, wat u rn ij onlangs ten huizo van den heer Marson verteld hebt De doos met pillen was eenigen tijd in uw bezit, en En, viel hem Spolgers verontwaardigd in de rede, ik veronderstel dat u wilt beweren, dat De Keizer allor Russen heeft het wetsont werp bekrachtigd waarbij in zyn Rijk met ingang van 1 Januari 1900 het metrieke stel sel en de Gregoriaanscbe kalender worden ingevoerd. Eene nota van Havas bericht, dat, volgens berichten uit westelijk Soedan, twee Fransche officieren, lnitenant-kolonel Klobb en luite nant Menier, die naar Soedan gezonden wa ren om de kapiteins Voulet en Clianoineals aanvoerders van een expeditie in Senegambië te vervangen, daar vermoord zijn, en wel door Voulet en Cbanoine. Deze laatste is tin zoon van den gewezen Minister van Oorlog. In Juni was een militaire expeditie naar het binnenland vertrokken onder leiding van de beide genoemde kapiteins. Berichten over ernstige vergrijpen, die zij tegen inboorlingen hadden gepleegd, ontvangen van een hunner tochtgenooten, lui'enant Peteau, deden den Gouverneur besluiten aan luitenant-kolonel Klobb op te dragen zich te begeven naar de plaats, waar de expeditie zich bevond, bet be vel daarover op zich te nemen en de beide officieren terug te zenden, opdat zij zich zou den verantwoorden. Luitenant kolonel Klobb zond bij zijn aankomst een boodschapper voor af naar de bevelhebbers der expeditie, die tot eenig antwoord gaven, dat kolonel Klobb zich als een dood man kon beschouwen wanneer hij zijn zending volvoerde. Op dit dreigement werd geen acht geslagen. Toen Klobb met de zijnen de expeditie na derde, gaf kapitein Voulet hem bevel zichte verwijderen, indien zijn leven hem lief was. Hij gelastte tevens zijn manschappen het ge weer aan te leggen. Op het antwoord van kolonel Klobb: nik zal de wapens niet gebruiken; schiet als ge- durft", commandeerde Voulet »vuur"en de 25-jarige luitenant Menier met eenige man schappen vielen. Kolonel Klobb werd aan het been gewond en werd kort daarop door een tweede schot, in het hoofd, gedood. Hij was officier van het Legioen van Eer en pas 45 jaar oud. Het verhaal is overgebracht door een in- ik de morphine-pil in het doosje deed om Mel stane naar do andere wereld te helpen? Juist, zeide Tanks. Een belachlijke bewering Ik vind haar niet belachlyk. U kon Melstane niet lijden, omdat hij miss Marson bemindeu gebruikt morphine voor uw patent- pillen is het dus niet waarschijnlijk, dat u de gelegenheid hebt waargenomen om u te ontdoen van een gevaarlijk medeminnaar? Zwijg zwijgriep Spolgers ue handen aan zijn ooren brengend. U zult mij nog aan de galg brengen met uw redeneering, vóór ik mij heb kunnen verdedigen. Ik hield niet van Melstane, dat is waar maar ik zweer, dat ik nooit van plan ben geweest, hem te vermoorden. Tanks stond plotseling op en ging naar een Slank, waarop een aantal stopflesschen met me- icijnen stonden. Ook Spolgers was opgestaan en staarde den detective aan. Deze nam eender flesschen, waarop met duidelijke letters te le zen stond morphine. De flesch was tot op de helft gevuld met een wit pojder. Daar, zeide hij, haar op de tafel zettend. Ik ken die flesch boter dan u, zeide Spol gers, maar wat heeft die met de zaak te maken Melstane is tengevolge van het overmatig gebruik van morphine gestorven. Dat weet ik, dat weet ik, zeide Spolgers ongeduldig ik kan zeor gemakkelijk mijn on schuld bewijzen. Wees zoo goed, even te bellen, mynheer Axton. Roger deed wat hem gevraagd was on Gimp verscheen zóo snel, dat niemand twijfelde, of hij had achter de deur gestaan, maar hij trad binnen met een gelaat, waarop niets te lozen stond. Gimp, zeide zijn meester, weet je nog wanneer de heer Melstane bij mij is geweest Jawel, mijnheer. Weet je nog wat er toen gebeurd is? Zeker, mijnheer. Vertel dan alles wat ie weet aan dezeheeren. Gimp wendde zich zonder aarzelen tot Tanks, landscb soldaat die zich door do vlucht redde en Say bereikte Behalve de kapiteins Voulet en Cbanoine, maakten nog twee officieren, een officier van gezondheid en twee ondergeschikte ambte naren, deel uit van de expeditie. Het geval heeft in Frankrijk een ontstel tenis verwekt, die een oogenbiik zelfs de Dreyfus-zaak op den achtergrond dringt. Men weet hoe de mededeeling dat dr. Sehaepman de beide brieven, door onze Ko ningin en den Paus geschreven, in de pen gaf, door de Katholieke bladen zijdelings te gengesproken of als een curiositeit voorge steld verd. Thans ontvangt de »Midd. Crt". uit ten volle bevoegde en volledig betrouwbare bron de tijding, dat het bericht van den Haag- schen correspondent der »Prov. Overijs. en Zwolsche Crtvolkomen juist is. De heeren Sehaepman en Micliiels van Kessenich hebben zich in deze tot den Mi nister van Buitenlandsche Zaken gewend en deze aanvaardde bun medewerking by die correspondentie. oHollandia", het te Londen verschijnende Weekblad voor Nederlanders in den vreemde, onder redactie der heeren L. Simons en J. T. Groin, schrijft: »Van onverkwikkelijke incidenten, die aan de reputatie van ons volk geen goed gedaan hebben, ter gelegenheid van de Vredescon ferentie, is er nog éen geweest, zelfs maar eentje, dat, boe gering ook, ons diep geër gerd heeft en o. i. uiet verzwegen behoeft te blijven. s «Op den gedenkwaardigen avond, waarop de Koninklijke Residentie haar doorluchtige gasten met veel politie-vertoon een slecht gekozen programma liet hooren door een Nederlanclsch orkest uitgevoerd, waarvan geen melding wordt gemaakt op het pro gramma zelf, liet baron De Staal, gelukkig op andere wijze ingelicht omtrent de aan wezigheid van Mengelberg en de waarde van zijn orkest, den bekwamen dirigent bij zich komea om hein te complimenteeren. die naast de tafel Btond met de eene hand op de flesch met morphine, de andere in zijn zak. Hij hield daurby den blik onafgewend op Gimp gericht om te zien of deze de waarheid sprak. Mijnheer Melstane bezocht eenige weken geleden mijn meester, en ik geloof, dat zy twis ten Spolgers knikte met het hoofd, om dat feil te bevestigen. Ik werd binnengeroepen om mijnheer Mel stane uit te laten, ik deed dat, en mijnheer Melstane vloekte zeer. En toen je den heer Melstane had uitgelaten Toen kwam ik terug en vond mijn meester in zeer opgewonden toestand. Ja, myn zenuwen waren totaal van streek. Myn meester wees op een doosje pillen, dat op den grond lag en beval mij, dat onmid dellijk den heer Melstane na te dragen. Ik deed dat, maar vond den heer Melstane niet meer. Ik bracht daarom dienzelfden avond het doosje naar zijn woning. Het doosje pillen was dus gedurende eenige uren in je bezit? Ja, mynheer. Het was in wit papier ver pakt en verzegeld. Ik wist niet, dat het oen ''oosje pillen was. Myn meester vertelde het my later. En ik beu er zelf pas achter gekomen toen Melstane het mij vóór hield en vroeg of ik zulke pillen mankte, zeide Spolgers. Welnu, mijnheer Axton, is u nu tevreden? Volmaakt, zeide Tanks beleefdmaar wees zoo goed mij nog te zeggen, wanneer u voor het laatst morphine uit deze flesoh hebt genomen? Dat is maanden geleden, antwoordde Spol- gejs. De pillen worden in een fabriek gemaakt. Ik bekommer mij nooit erom. Ik weet niet of u het gezien hebt, maar als go nauwlettend toe kijkt, zuil u zien, dat do stop toogebonden en verzegeld is. Dat is juist de reden, waarom ik u vroeg, wanneer u hot laatst morphine oruit hebt geno men, zeide Tanks. Het zegel is namely k verbroken. Hij verzocht hem toen, aan het slot dor uïf- voering het Wilhelmus" ten gehoore to brengen, opdat de gedelegeerden alsdan door opstaan de gelegenheid zouden hebben, hulde te brengen aan Nederland en Nederland's muzikale kracht. En ziet, Mongelberg moet geantwoord hebben, dat het hem verboden was nationale liederen to spelen op dien avond (een hoogwijs voorschrift van het niet minder hoogwijze Gemeentebestuur!) doch dat hy bovendien niet aan den wensen kon voldoen, omdat het orkost.dat opgrond van dat verbod alle nationale liederenmuziek thans thuis had gelaten, het «Wilhelmus"' niet van buiten kende «Wat zal die Russischo diplomaat wel ge dacht hebben van het Nederlandsche orkest met zyn Nederlandschen directeur, dat het het eigen Volkslied niet /onder noten voor zich spelen kon «Wij hebben dit beschaamende bericht uit helaas te goede bron, om aan de waarheid te mogen twijfelen.'1 De Voorzitter van de Tweede Kamer is uit het buitenland te 's-Gravenhage terug gekomen. Een beslissing omtrent de byeon- roeping der Kftmer in de eerste week van September is thans weldra te wachten. Do Secretaris der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging mr. Paul den Tex, deelt ons mede, dat de bandteekeningen op het Mani fest aan liet Engelsche volk het getal van 140 147 hebben bereikt. Het Manifest is, in hot Erigelsch vertaald, reeds in do meeste Engelsche bluden opgo- nomen, terwijl voor diegenen, die aan cor respondenten, bekenden of vrienden in En geland deze Engelsche vertaling willen toe zenden, exemplaren op aanvraag beschik baar zijn bij genoemden Secretaris, Keizers gracht 474 te i .msterdam, In zake de crisis in Transvaal zond de Nederl. Vrouwenbond lo.een missive aan President Kruger van symphatio in do moei lijke omstandighedenvan verontwaardiging ovor de rechtsverkrachtingvan droefheid gpver het dreigend gevaar; 2o. een adres aan den Koningin van Engeland; 3o. een motie aan het Engelsch volk. Ook het volgoiid telegram is aan Paul Kruger gezonden Onmogelijk! riop Spolgers uit. Het is maan den geleden sinds ik morphine gebruikt heb. Gimp, wat beteekent dat? Ik weet het niet, mijnheer. Niemand is, zoover ik weet, aan de flescn geweest. Komt ooit iemand anders in dit vertrek? Neen, van do bedienden mag nooit iomontl behalve Gimp het betreden. Dus ontvnngt u hier wel bezoek? Ja, nu en dan, juist zooals ik u nu ont vang Zyn stem klonk eenigazins aarzelend, terwijl hij dat zeide. Tanks was dit niet ontguan en hy vroeg: Is de heer Marson wel oena hier geweest? O, ja, dikwijls. En miss Varlins? Ja, de beide dames zijn hier geweest, maar zij kwamen nooit aan dio flesschen. Ze weten hoe precies ik ben. Tanks zeide niets, tnanr keek zwygend voor zich uit. Spolgers vroeg of hij ietB wilde gebrui ken. Neen, dank u, hernam Tanks. Ik moot nu verder. Ga jo mee, Axton? Zeer verplicht voor uw welwillendheid, mijnheer Spolgers. Hebt u misschien gehoord, hoe bet mot miss Marson is, mijnheer? vroeg Roger aan Spolgers. Nog betzelfde. Arm kind. Ja, 't is wel vreeselyk, antwoordde Spol gers met een zucht, ons huwelijk wordt natuur lijk uitgesteld. Dat is mij, om u d« waarheid te zeggen, niet onaangenaam, want myn zennuwe zijn erg overstuur. Ik verdacht van moord I Neon, zóo erg was het niet gemeend, myn heer Spolgers; ik hoopteaileen,dat u eenig licht over do zaak zoudt kunnen worpen. Dat kan ik niet, antwoordde Spolgers. Neen, dat merk ik adieu, mijnheer. Adiou, zeide Spolgers kortaf. Ik hoop, dat u spoedig den waren schuldige zult vinden. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1