OP REIS. Stadsnieuws. Ingezonden. Het Ned. Werk lieden verbond «Patrimo nium", saamgekomen in Algemeene jaarver gadering te Amsterdam, biedt uit naam van zyn '13000 leden, die zich aan het Trans- vaalsche volk verbonden weten door ge meenschappelijke afstamming en eenheid des geloots, dat volk zijn diepgevoelde sym pathie Het bidt den president, eerelid van «Pa trimonium" toe, wijsheid en kracht van Bo ven om alle ontwerpen van aanslagen van list en geweld te ontkomen, waarmede Jingoisms en Mammonisme de door jarenlange bloedige worsteling verkregen volksvrijheden dreigen te vertrappen, en gaat over tot de orde van den dag. Van officieele zijde wordt het bericht dat do werving voor het korps mariniers gesloten zou worden, tegengesproken. IIoe grooter de toeloop van recruten is, hoe aangenamer dit den commandant zal zijn. De Nationale Zuiderzee-Bond zal Zaterdag 9 September een Algemeene vergadering houden te Amsterdam in «Krasnapolsky" Het Hoofdbestuur stelt voor Den duur der vereeniging welke volgens de Statuten bepaald Is op 5 jaar en 1 Juni 1900 alloopt, met 10 jaar te verlengen. De hoor dr. H. II. Kuyper te Leeuwarden benoemd tot Hoogleer nar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, heeft deze benoe ming aangenomen. Te Arnhem treedt Wethouder Eekhout, thans ook waarnemend Burgemeester, wegens hoogen leeftijd af. Bijna 0000 huwelijken heeft de heer Eek hout gesloten. Van hoogst betrouwbare zijde verzoekt men ons, zoo beslist mogelijk te willen te genspreken de mededeeling dat «Clingendaal" in 't vervolg niet meer voor de wedrennen van de Nederlandsehe Ken- en Harddraverij- vereeniging beschikbaar zou worden gesteld. Het feest der oud-strijders van 1830 zal op '10 September te Groningen wederom luisterrijk worden gevierd. De lieer E.Afman heeft zich, nu reeds gedurende 14 jaren, met de leiding van dit jaarfeest belangloos belast en wordt steeds door particulieren in de gelegenheid gesteld den oudjes een genotvollen dag en een feest gave te verschaffen. Te Groningen zijn thans nog 13 Metalen Kruis-ridders, waarvan de jongste 87 jaar is. Als een bijzonderheid mag vermeld wor den, dat in de vorige week aan het Tele graafkantoor te Amsterdam aangenomen werden meer dan 1000 pers-telegrammen, de meeste van tamelijke grootte, tengevolge waarvan op sommige lijnen des middags een niot-geringe vertraging werd ondervon den, vooral op die lijnen, waarop nog ge werkt wordt met de verouderde Morse-ma chine. Een witte raaf! Door de politie te Eist (Betuwe) is een sneeuw-witte raaf geschoten. In de «Aaltensche Courant" leest men de volgende annonce: Verloofd: J. S. en H. K. Aalten, 19 Augustus 189 Hoe dwaas soms zelf door autoriteiten, van wie men zulks niet verwachten zou,ge handeld wordt om aan de voorschriften dei- wet te voldoen, kan uit het volgende weer eens blijken, dat aan de »N. Rott. Ct. werd geschreven Toen zeer onlangs in de Limburgsche ge meente V. door de Gemeerile-politie een per soon was aangehouden wegens een aanzien lijken diefstal, en het voor het onderzoek noodzakelijk was dat de aangehoudene in voorarrest werd gehouden moest de aange houdene, ter voldoening aan de voorschriften der wet of en toe «gelucht" worden. Daar echter in of nabij het arrestantenlo kaal daarvoor geen inrichting of gelegenheid bestond, was goede raad duur. De in den dienst vergrijsde Commissaris van politie wist daar echter raad voor; hij requireerde zijn oudsten, ruim (K)-jarigen eveneens in den dienst verharden veldwachter, boeide dezen met den aangehoudene aaneen en stuurde toen beiden uit wandelen langs straten en pleinen der gemeente V., totdat de aangehoudene genoegzaam «gelucht" was. De «Asser Ct." maakt melding van een krassen 90-jarigen landbouwer. De grijsaard, die alleen wat doof is, werkt nog onver moeid, zoo het schijnt, van den ochtend tot den avond. Hy maakt, gelijk een jonge kerel, slooten schoon, strooit mest, zaagt, maaide dit jaar nog al do rogge, ja verricht alle buitenwer.;, waarbij hij 's middags gewoon lijk niet naar huis gaat, maar zich het eten op het land laat brengen. Nog wete men hierby, dat de oude man bet om den broode volstrekt niet behoeft te doen. Te Amsterdam is thans een lunchroom geopend in de Raadhuisstraat, in het gebouw van den Telephoondienst, Het eigenaardige der nieuwe inrichting is, dat de draDken automatisch worden verstrektdrie 2J/a-cent stukken zijn noodig om een kop of een glas gevuld te krijgen. De z. g. briefstuk-auto- maat geeft bons, die men aan het bullet kan omzetten in biefstuk. Het fooienstelsel is daar onbekend. Een orgeldraaier te 's Hertogenbosch, die het vorig jaar een drieling bij den Burger lijken Stand aangaf, kwam Zaterdag aan dat bureau mededeeling doen van de geboorte van een tweeling. De man beeft nu 8 kinderen in 4 jaar. De »N. R. Ct". maakt melding van een eigenaardig zaakje, dat bij de politie aanhan gig gemaakt is. Een jonge dame had zich bij «The London Toilet Club", gevestigd Noord blaak te Rotterdam, het haar laten wasschen, waarna van haar gevorderd werd f3.50 voor het haarwasschen en f42, zegge twee-en-veertig gulden, voor een paar bor stels en eenige andere nietigheden, die daarbij gebezigd waren. De jonge dame weigerde aan dien ongeboorden eisch te voldoen, wei gerde ook een schuldbekentenis van dat be drag te teekenen en toen de club, die niet losliet, huur door een man naar haar ouders huis liet vergezellen, werd ook daar gewei gerd zulk een som te betalen. De Directie der «Toilet Club" heeft in middels bericht, dat do schuld lag aan een bediende. Uit de receptiezaal van de Kon. Mil. Aca demie te Breda is gestolen de gouden me daille, die de Gemeente aan die instelling in 1888 heeft aangeboden ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan. Een onderzoek heeft nog tot niets geleid. Zaterdagnacht werd op de kermis te Rot terdam een 18-jarige jongen door het per soneel uit een in beweging zijnde stoomcar- roussel gegooid, omdat hij naar hun zin niet vlug genoeg betaalde. Bewusteloos werd hij opgenomen. Eenige vrienden brachten hem bij. Op verschillende plaatsen gekneusd, werd hij huiswaarts gebracht. Uit Huizen meldt men, dat de verzending van roode, zwarte en kruisbessen als geëin digd is te beschouwen. De opbrengst was over bet algemeen goed te noemen en er werden flinke prijzen gemaakt. Globaal be rekend, werd door de hoveniers aldaar voor f 100000 aan bessen verzonden, in hoofzaak naar Engeland. Een 48-jarige schippersknecht, die deel nam aan den Zeilwedstrijd op bet Sneeker- meer, loste uit jaloezie een revolverschot op zijn tegenpartij. De kogel ging langs het hoofd van dezen en vond door het zeil een uitweg. De politie was spoedig ter plaatse. Het driftige schippertje bekende al gauw met scherp te hebben geschoten, waarna hij werd overgeleverd aan den Burgemees ter van Doniawerstal, die hem tot nader order achter slot en grendel zette. KEN NIS GE f ING. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. G der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een gduar J. RUIJS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene rund- en varkensslachterij in het perceel alhier gelegen aan do Utrechtscbe straat, Wijk A. No. 102, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 1820 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 4 September aan staande, des voormiddags te half elf uren, gele genheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 21 Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van bet porto, aan geabon- neerden die voor korten ol langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortscbe Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag, 25 Augustus 1899, des middags 2 uur. Punten ran behandeling 1. Verzoek van den onderwijzer Northolt otn eervol ontslag tegen 1 October of later. 2. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool. 3. Kegeling van den (Rijks) pensioengrond slag van den leeraar J. M. Thiel. 4. Ontwei'p-besluit tot voorloopige vast stelling der Gemeente-rekening over 1898, met advies der Raadscommissie ad hoe. 5. Rekeningen van de Schutterij, tiet Bur gerlijk Armbestuur, het Burger Weeshuis en de Kamer van Koophandel, met advies der Raadscommissie. 0. Onderzoek van den geloofsbrief en de verdere stukken van den heer A. A. Hamers. De Burgemeester, mr. F. D. graaf Schim- melpenninck, is van verlof teruggekeerd en heeft zijn function weder aanvaard. Bij de Dinsdag in het IJde District ge houden stemming voor éen lid van den Gemeenteraad zijn opgekomen 292 van de 410 kiezers. Van onwaarde waren 10 biljetten. Uitgebracht werden op de heerenH. C. van Dam 21, A. A. Hapiers 171, en H. Koning 90, zoodat gekozen is de heer A. A. Hamers, aftredend in District I. Bij de stemming op 11 Juli kwamen 323 van de 416 Kiezers op en waren 11 brief jes van onwaarde. De heer Hamers verwierf toen 145 stemmen de heer Kleber 107 Op de aanbeveling voor tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de Hoogere Burger school alhier zijn geplaatst de heeren A.G. van Os, luitenant der artillerie van iiet 1. leger te 's-Gravenhage, en G. C. van der Want Jr. te Gouda. De voorgenomen verwisseling van de Meisjes- en de Jongensschool zal niet plaats hebben. Op de Maandag gehouden Bartholemeus- paardenmarkt werden aangevoerd 200 paar den 50 hitten en 30 veulens. Men besteedde voor paarden van f80 tot f400, hitten van f00 tot 1'180, veulens van f120 tot f200. Hoewel geen buitenlandsche kooplieden aanwezig waren, was de handel tamelijk vlug. In de jongste aflevering van hel «Tijdschrift voor Onderwijs en Opvoeding" worden door deu heer G. J. Buys o. a. de opgaven bespro ken, die dit jaar bij het eind-examen der H. B. S. met 5-jarigen cursus aan decandi- daten werden voorgelegd. Hij heeft daarvan niet veel goeds te vertellen, doch aan hel slot van zijn betoog komt de volgende grap pige opmerking voor: «De laatste opgave voor Engelsch «If you run after two hares, you will catch neither" eischt zulk een inzicht en een levenservaring, voor een juiste behandeling óok wat be treft de moraal die bet spreekwoord bevat dat slechts weinig candidaten er iets goeds van kunnen maken. «Toch zagen wij een opstel van een der candidaten, dat getuigenis aflegt van zooveel goedlacbschen humor (zoo moeilijk op een examen te bewaren dat van «Ia note gaie" door dien candidaat in de opgave ontdekt, wei met lof hier gewaagd mag worden. «Doelende op het groot aantal vakken van het eind-examen in vergelijking met het ge ring aantal hazen, waarop er blijkens het spreekwoord jacht gemaakt wordt, zegt. be doelde candidaat tereebt: »We, poor boys, are obliged to run after twenty-two hares", en roept dan de clementie der examencom missie in voor het geval hein eenige dier hazen mochten ontsnappen «Een wijs woord, voorwaar Diakenen der Ned. Hervormde kerk hebben benoemd tot Vader en Moeder van het Oude mannen- en vrouwenhuis aan de Muurhuizen J. Artler en echtgenoote, thans concierge en huismoeder van het gebouw «Volksheilhier. De rijksdaalders, die door Smitshuizen zyn vervaardigd en in omloop gebracht, zijn be drieglijk mooi nagemaakt. Slechts het randschrift heeft een C in plaats van de G van «God zij met ons". Eenieder wachte zich voor schade. Generaal-majoor G. L. Langguth, comman dant der 2e divisie, is hier aangekomen om de oefeningen van het 5e regiment bij te wonen. Luitenant-kolonel L. Braider a Rrandis, van het 5e regiment infanterie hier, is be stemd om op te treden als Directeur der Normaal Schietschool te 's-Gravenhage en zulks ter vervanging van kolonel J. E. Hanckar, die den dienst met pensioen zal verlaten. Luitenant J. H. Boeye, leeraar in do let- kundige vakken aan dèn Cursus van het 5e regiment infanterie, heeft tegen 1 October als zoodanig ontslag gevraagd. Luitenant H. A. O. Fabius, van bet 2e regiment huzaren, wordt 1 October voor zes maanden gedetacheerd bij de Rijschool te Amersfoort. Dinsdagmiddag vertrok van hier, onder i bevel van luitenant R. E. Dittlinger, een de tachement van het eskadron ordonnansen, sterk 48 man, naar Hilversum ter beteuge ling van de ongeregeldheden aldaar. Volgens do laatste berichten is de rust daar nu gelukkig hersteld. Dinsdag werd een proefrit gehouden tus- schen Utrecht en Amersfoort met nieuwe locomotieven, welke speciaal gebruikt zul len worden voor de nieuw aan te leggen lijn NijkerkBarneveld—Ede. Terwijl de rijknecht F. met zand kar den Berg afreed, passeerde hem een aan de hand geleid wordend officiers- paard, dat, schrikkend, hem van zyn kistrek sloeg, een been verbrijzelde en bet andere vrij ernstig kneusde, zoodat hij per bran card naar nuis moest worden gebracht. Semi-arts Visser verleende de eerste heel kundige hulp. De Maatschappij tot Opvoeding van Wee zen in het Huisgezin herdenkt heden haar 25jarig bestaan. Redenen tot feestvieren zijn er te over en bij de oud-verpleegden was reeds blijdschap in het vooruitzicht op een reünie op «Zand bergen" waar allen korter of langer ver toefden. Maar het Bestuur deinsde terug voor de noodzakelijk daaraan verbonden kosten. Zoo lang de kas niet toelaat, aan alle aanvragen tot plaatsing van weczen te voldoen, zoo lang moet ook feestvieren achterwege blij ven. In stilte wordt dus de dag herdacht en als een rustpunt beschouwd op den weg, om daarna weder met l'risschen moed den arbeid te hervatten, in de vaste overtuiging, dat het liefdewerk velen lot zegen is. Thans worden 206 weezen van alle gezindten ver- pleegd. Een 25-jarige ervaring leerde het Bestuur dat zegenrijke invloed op het kind enkel le verwachten is van persoonlijken invloed, van pen diepen indruk, welken een vroom vriendelijk, ernstig mensch op het kind maakt. Het verkiest huiselijk leven boven gestichtsleven. De resultaten sprekenvan de circa 4000 kinderen, die dooi- de Maat schappij werden opgevoed, ieder overeenkom stig eigen geloof, aanleg, stand en ontwik keling, zijn er slechts enkele niet tot hun bestemming gekomen; de overigen zijn dank bare, nuttige, oppassende leden der groote maatschappij geworden. Het Bestuur staat aan het begin van een nieuw tijdperk, waarin ongetwijfeld de goed georganiseerde verpleging in bet huisgezin meer en meer op den voorgrond zal treden en bijgevolge de Maatschappij meer en meer behoefte aan linancieele hulp zal voelen. Verblijdt daarom het Bestuur, bij gele genheid van hei 25-jarig bestaan der veree niging met een feestgaveHfelpt bet be staande behouden Steunt om tot hooger krachtsontwikkeling te komen! Penningmeester is de beer A. W. Becke- ringh, Amsterdam, Weteringschans 132. Een zwarte leeuwin is onlangs bij de col lectie in den Jardin des Plantes te Parijs gevoegd. Leeuwen van deze kleur worden alleen in het centrum van de Sahara gevon den en zijn daar zelfs schaarsch. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inbond. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Hulde aan Labori. L S. De schandelijke toeleg om Labori, den onvermoeiden strijder voor waarheid en recht, uit den weg te ruimen, is mislukt. De dagbladen brengen heden zelfs het be richt, dat hij zijne functies als verdediger van kapitein Dreyl'us heeft hervat. Zijne geestkracht moet bewondering af dwingen. In zijn lichaam toch huist nog de noodlottige kogel en evenwel verschijnt hij, in weerwil daarvan, in do rechtszaal te Ren ner. Zorg voor eigen gezondheid lean hem blijkbaar niet weerhouden om gevolg te geven aan de begeerte om weder post te vatten ter afwering van de aanvallen van de vrienden der duisternis. Hem wenschen wij onze hulde le brengen, en in de meening dat velen met ons met bewondering tegenover hem zijn vervuld, richten wij tot die velen de uitnoodiging om met ons het onderstaande in den vorm van een telegram aan zijn adres te richten. Wie lust tot deelneming gevoelt, zonde ons naam, finaliteit en woonplaats en een bedrag van 40 (veertig) cent als aandeel in de kosten. Een evenlueel saldo bestemmen wij wederom voor de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. C. H. A. van nrcn MYLE, Arts te Sniilde. Telegram. Mei verontwaardiging hebben wij kennis genomen van den afschuwelijken op Uw per soon gepleegde» aanslag. Blijdschap echter heeft ons vervuld, toen wij vernamen, dat de kansen op een betrekkelijk spoedig horstel gunstig waren en nu wij thans uit de dag bladen vernemen, dat gij weder hebt post gevat in de Rechtszaal te Rennes, ter verde diging van recht en waarheid, wenschen wij op dit oogenblik langs dezen weg U, den onvermoeiden strijder, onze volle bewondering te betuigen.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2