Stadsnieuws. Henneberg-Zijde Gemengd Nieuws. Leo XIII herhaaldelijk zijn hooge voldoening over de welgeslaagde benoemingen van den eminentcn diplomaat heeft te kennen ge geven. In de «Katholieke Stemmen" wordt mee gedeeld, dat het H. Officie te Rome een be slissing heeft genomen, volgens welke de Greenwichtijd hier te lande mag worden ge volgd voor het onderhouden der kerkelijke wetten. Men kan dus in geheel Nederland voor het verrichten der kerkelijke verplichtingen de tijdsaanwijzing volgen, die door de uur werken der spoorwegen en tevens door die der post en telegraafkantoren wordt aange- w'. zen. De Tweede Kamer zal thans niet meer bijeenkomen dan op den aanstaanden slui tingsdag van het zittingjaar, zynde Zaterdag 10 dezer. De behandeling der Ongevallenwet wordt dan niet eerder tegemoet gezien dan in Fe bruari, daar het adres van antwoord op de Troonrede, de indiening van Staatsbegrooting en Indische begrooting, haar onderzoek in de afdeelingen en openbare behandeling met daarop te volgen reces, moeten voorgaan. Dan eerst komt de werktijd voor de ge noemde wet, waarna het wetsontwerp op don Leerplicht en «lat op het Vaderschap, bij aldien de Regeeringsantwoorden inkomen, voor de openbare behandeling in aanmer king komen. Een der meest bekende ingezetenen van Groningen is overleden. De heer Charles Peters, tot voor een paar jaar dienstdoende als adjudant-onderofficier, met den titulairen rang van 2c-luitenant. bij de schutterij en als zoodanig in die betrekking by twee op volgende geslachten als ijverig instructeur overbekend, is in den ouderdom van 84 ia- ren gestorven. Hij was het oudste lid der dd. schutterijen in Neder'and. Als zooda nig werd bij ten tijde van het verblijf dei- Koninginnen in die stad benoemd tot broe der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij het kantongerecht te Haarlem heeft hooger beroep van het vonnis in zake den vischafslag te IJ muiden aangeteekend. Het vonnis werd gewezen conform den eisch van het O. M. en het is dus meer dan waarschijnlijk te doen om een beslissing van den Hoogen Raad te krijgen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben aan B. en W. van Tiel machtiging gegeven, aan de Rulfetmaatschappjj »EPlu- ribus Unuin", te Amsterdam, vergunning te verleenen tot verkoop van sterkedrank in het klein, boven het bij de wet vastgestelde maximum, voor de buffetten in het station der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap- bij aldaar, voor zoover zulks overigens door de wet is toegelaten. De «rooie" Winschoters, zooals ze voor een paar jaar heetten, hebben thans zeer feestelijk den verjaardag van H. M. de Ko ningin gevierd. Bijna overal wapperde de driekleur; alle scholen hadden vacantie. Volksspelen werden gehouden. Alles liep in de beste orde af. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dut het Rykskantoor van ontvang Harden- berg, waargenomen door den heer Heijt, kommies-verificateur, sinds Januari 1897 va cant is; Goedereede sedert Februari 1898 en Hulst sinds 1 September van dat jaar Te Schiedam kwam dezer dagen een deur waarder bij een arme weduwe beslag leggen op haar inboedel. Toen alles behoorlijk op geschreven was, moest het menschje teeke nen zy vroeg of ze haar eigen naam moest zotten dan wel dien van haar man. Nu hij die namen hoorde, bleek het den deurwaarder, dat hy aan een ve-keerd adres was! Door den Raad eener gemeente in de Hoek- sche Waard is een Verordening goedgekeurd waar by wordt bepaald, dat het eerste uur luiden bij een begrafenis kost f2, het tweede uur f4, het derrie uur f8, enz. enz. Mocht men dus wenscben, dat er by een begrafenis 24 uren geluid werd, dan zou voor het laatste uur f8388008, in 'tgeheel f16777 214, of in woorden zestien millioen zeven honderd zeven-en-zeventig duizend tweehonderd en veertien gulden betaald moe ten worden. Of dit nu allemaal voor den klokkenluider is, en of er vooruitbetaling moet plaats hebben, valt niet te zeggen. Vermoedelyk zullen er wel nimmer erf genamen gevonden worden, die er dat voor óver hebben, maar 't kon een. beschik king zijn van don overledene. Men heeft soms vreemde erflaters! Komt dat geld aan de Gemeente, hoeveel moet dan, om op aile eventualiteiten voorbereid te zijn, de oorg- tocht van den Gemeenteontvanger wel be dragen Zouden Gedeputeerde Staten die Verorde ning goedkeuren TV Al ten essen (by Winschoten) zetten eenige «spelende" kinderen een 3-jarigmeisje J boven op een groote hoop stroo en staken dit in brand. Vóór er hulp kon geboden worden, had het kind reeds zulke erge brandwonden be komen dat het binnen weinige oogenblikken stierf. Wie e'en vast baantje wil, haaste zich om te aolliciteeren naar Callantsoog. Daar vaceert het ambt agent van politie, op eon jaarwedde van floO. Drio gulden per week! Op een der dorpen van Texel zyn solici- t&nlen opgeroepen voor nachwucht, waaraan een salaris is verbonden van f 125 por jaar, d. i. 34 cents por nacht van 5 uur. Reeds bob ben zich eenige liefhebbers voor de betrekking aangemeld. Zaterdag, 9 September zal met eenige plechtigheid de eerste steen gelegd worden van het Herstellingsoord voor onderwijzers. Te Krimpen aan den Hsel heerscht onder de varkens in hevige mate de vlekziokte. Heel veel van die dieren schynen naar Rot terdam vervoerd te worden. Smakelyk eten, óok voor hen die uit Rot terdam goedkoope bankethammetjes en worst betrekken. Vergadering van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, 5 September 1899, des middags half twee. Punten van Behandeling 4. Installatie van de nieuwbenoemde leden. 2. Benoeming van een Wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer M. L. Celosse. 3. Loting voor de samenstelling der af deelingen. 4. Benoeming van twee leden der Commis sie bedoeld by art. 166 der Gemeentewet. 5. Benoeming van een lid der Commissie voor den reinigingsdienst, wegens aftreding van den heer H. W. van Esveld. 6. Benoeming van 3 leden der Commissie tot onderzoek der reclames tegen aanslagen in de Inkomsten-belasting, wegens aftreding van de heeren Van Esveld, Kleber en Tromp van Holst. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van eervol ontslag aan H. E. van Sweden als ontvanger van het sluisgeld enz, wegens het vervallen dier betrekking, en tot aanstelling van een sluis wachter. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het bouwen van een Politie-burcau. 9. Beslissing op ingediende reclames tegen aanslagen in de Inkomsten- belasting, met advies der Commissie. 10. Samenstelling der sterobureaux voor de verkiezing van éen lid van de Provinciale Staten. 11. Benoeming van éen onderwijzer aan de school 3e soort aan de Beekstraat en éen aan de school 3e soort aan de Koning straat. 12. Vaststelling van de jaarwedde dier on derwijzers. 13. Voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. Gisterochtend 10 uur had in de Ned. Her vormde kerk hier de bevestiging plaats vun den nieuwen leeraar ds. J. C. Meiners, uit Eibergen, door den oud-leeraar dier gemeente ds. G. Mansvelt, uit Scheveningen, die tot tekst had gekozen I Timotheus IV :6. Na de bevestiging werd den nieuwen leer aar door de gemeente staande toegezongen het laatste vers van Psalm 134. Ds. Meiners heeft des avonds ten zes uur zijn intrede ge daan en de gemeente toegesproken naar aanleiding van Romeinen 116. Zoowel des ochtends als des avonds was het kerkgebouw geheel gevuld met belang stellenden. eere-medaille van de Oranje Nussau-orae in brons aan den magazijnsoppassnr 1e klasse H. Veldman, werkzaam aan het kledingma gazijn te Amersfoort; en is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw onze vroegere stadgenootc mej. B. H. Hubers, thans directrice van het Hópital wallon to Leiden. De voordracht ter benoeming in de Raads vergadering op morgen van een onderwij zer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat bestaat uit de heeren: J. W. Radorsma, te Hoogland C. Moerman, te Hof van Delft; J. H. van Drie, te Put ten. Die "ter benoeming van éen onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Koningstraat uit de heerenC. Moer man, te Hof van DelftD. Dykema, te Noord laren en J. Ozinga, te Scherpenzeel. In de vorige week zou hier een paartje trouwende wederzijdsche ouders hadden hun toestemming gegeven, de stukken waren in orde en de Wethouder verklaarde dan ook het huwelijk voor gesloten. Daar ontdekte de vader, dat zijn dochter pas 17 jaar was en nu verkoos hij niet te teekenen. Algemeene ontsteltenis, die echter merkelijk bedaarde, toen men begreep dat die weigering van geenerlei beduiding was. Papa beweerde zijn «recht" wel te zullen zoeken. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de Kinderbibliotheek van de Toynbee-vereeni- ging «Ons Huis" wederom is opengesteld des Woensdagsmiddags van half een tot half twee, in het nieuwe gebouw aan de Korte- gracht bij de Muurhuizen. Het gebouw zal 18 dezer worden openge steld. De cursussen zullen omtrent half October worden hervat. Te zijner tyd zullen de op roepingen tot bijwoning dier cursussen in de plaatselijke bladen worden gedaan. Bij nadere beschikking van den Minister van Oorlog zijn de jongelingen W. van Leeu wen en J. H Wesseliug, die worden toege laten tot de Cadettenschool te Alkmaar, aan gewezen voor den dienst in Nederlandsch Indië. uoor oen neer n. ci umm, n van het vee en vleesch, is Vrijdag ter week markt afgekeurd ongeveer 100 Kilo vet, dat daarna onder politie-toezicht werd vernietigd. Van een Mei tot 1 September zijn 123 dagen, welgeteld, en in die vier maan den is slechts op 28 dagen eenige neerslag verzameld in den rogenmeter, de grootste hoeveelheid op 4 Juli, te weten 31.5 m. M. en in 't geheel 100.2. In kwamen in Juni slechts 5 en Juli slechts 9 regendagen voor, van 25 Juli tot 29 Augustus is geen droppel regen gevallen éen lange periode dus van onop houdelijke droogte. En de heele Oogstmaand van dit jaar wer den slecht 15.7 m. M. neerslag afgetapt, daarin verzameld op de laatste 3 dagen aer maand, rr.et name 10.5,2.7 en 2.5 m. M. In Augustus 1898 waren 10 regendagen en werd 57.4 ra. M. neerslag opgevangen in de zelfde maand van 97 werd na 19 re gendagen 143.7 m. M. neerslag afgetapt. Op 31 Augustus is alsnog toegekend de Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat, in verband met uit te voeren herstellingswerken aan de Dierensche sluis de vaart op het Apeldoornsclie Kanaal, van den Usel bij Dieren tot aan de Spankerensche Brug, zal zijn gestremd van 4 tot en met 24 September of tot zoodanig vroegeren da tum, als de afloop der herstellingswerken zal toelaten. De eerste ontwerp-winterdienstregeling op de lijnen der Neder. Centraal-Spoorweg-maat- scliappij bevat, de volgende wijzigingen iu Jen treinenloop. Locaaldienst UtrechtAmersfoort, v.v. De trein, welke 8.32 v.m. van Amersfoort naar Utrecht vertrekt en daar 9.10 v.m. aankomt, zal dan reeds om 8.25 v.m. eerst genoemd station verlaten en te Utrecht 9.03 v.m. arriveeren. Het vertrek van De Bilt is hierdoor ook 9 minuten vervroegd. Locaaldienst UtrechtBaarn, v.v. De trein, vertrek Utrecht 10.36 n.m., zal dan vier minuten later vertrekken en te Baarn 11.14 aankomen. Met dezen trein zul len dan ook geen reizigers van en naar de stopplaats De Paltz meer kunnen worden vervoerd. Ingelegd is een trein, vertrek Baarn 8.40 v.m., met aankomst te Utrecht 9.10 v.m., welke alleen aan de stations stopt. Opgeheven zijn de treinen, vertrek Utrecht 9.52 v.m. en 1.10, 6.00 en 8.08 n.m. naar Baarn en vertrek Baarn 8.10 en 9,53 v.m. en 2.24 4.55 en 700 n.m. naar Utrecht. In ons vorig Raadsverslag hebben we mee gedeeld dat onder de Ingekomen stukken zich bevond een voorstel van R. en W. om aan den heer H. E. van Sweden op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als sluiswachter aan het Spui en om te benoemen een an deren functionaris op een jaarwedde van f50. Thans blijkt, dat de heer i!an Sweden geen sluiswachter was, doch ontvanger der sluisgel- den, tevens opzichter over de sluizen. Het ontslag zal bovendien niet verleend worden op verzoek, maar omdat die betrek king vervalt. De lotelingen der lichting 1899, die na hun inlijving met verlof werden gezonden, zijn Vrijdag bij het depot-eskadron le regiment huzaren onder de wapenen gekomen. Het 2e bataljon 8e regiment infanterie is hier Ledenochtend aangekomen om hier tot on met Vrydag schietoefeningen te houden. Een volk «lat niet tot drie kan tellen, is door Hunst, lid van een der grootste door Engeland uitgezonden ethnologische expe dities, aan de Torrestraat tusschen Austra lië en Niew-Guinea ontdekt, waar het de groep der Murray-eilanden bewoont. Deze mensehen kennen slechts twee getallen, na melijk netal 1 en neis 2; hoogere getallen worden door verdubbeling of met betrekking tot een lichaamsdeel uitgedrukt. In plaats van drie zeggen de Murray-eilan- ders twee, een (neis, nelal)voor vier zeg gen zij twee twee (neis neis). Hooger gaande getallen moeten door ledematen van het men- schelijke lichaam uitgedrukt worden. De Mur- ray-eilanders beginnen te tellen met den pink der linkerhand, dan komen de overige vingers, daarna de pols, dan de elleboog, de okselholte, do schouders, de groeve boven liet sleutelbeen, het borstbeen, dan verder in omgekeerde orde de rechterarm tot aan den pink der rechterhand. Daarna is men geko men tot 24, waarna de tien tenen aan dé rij zijn, zoodat men 31 verkrijgt. Boven dit getal kent dit natuurvolk slechts het begrip van veel (gaire). Het was hoog tijd dit merk waardige telsysteem te onderzoeken en voor de wetenschap te bewareu, daar thans de Engelsche telwoorden op de eilanden reeds algemeen in gebruik komen. Het ziet er, zoo schrijft een Engelsch blad, voor de huwbare prinsessen in Europa slecht uit, want een groot deel van haar zal onge trouwd moeten blijven, wanneer zy aan een morganatisch huwelijk niet de voorkeur ge ven. Op het oogeublik zijn er niet minder dan 71 huwbare Europeesche prinsesssen, die tot de regeerende familiën behoopen. Daartegenover zijn er slechts 47 prinsen van den bloede. Daar het meerendeel dezer prinsessen protestant is, missen zij ook het vooruitzicht nog eens in een klooster te ko men. Treden zij tóch in het huwelijk, d n moeten zij rang en stand opofferen en m t haar hand een man gelukkig maken, d niet van koninklijke geboorte is. Derhal is de toestand van de Europeesche prinses sen niet rooskleurig. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 46 cent lot f 14.(16 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillendequa- liteitcn en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vr(J van Invoerrechten Iii hals Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hof lever.) Zürioh Volgens officieele gegevens was het aantal afgeschoten kogels in de veldslagen bij Aus- terliiz, Eylau, Wagram, Fried land, Jena en Eckmïihl 30060 maal zoo groot als het aan tal dooden en gewonden. Hieruit volgt dus, dat er niet minder dan 30 000 kogels ge middeld noodig waren, om éen enkelen sol daat buiten gevecht te stellen. Te Leipzig en gedurende den veldtocht in Frankrijk in 1814 was dit getal tot 10 (XX) gedaald. Het is eigenaardig, op te mei ken, hoe met de steeds nieuwe verbeteringen in de vuurwa penen het getal kogels, noodig, om een sol daat buiten gevecht te s. ellen, in den loop der jaren steeds kleiner werd. Bij Solferino. in 1859, werden de Fransche door de Oosten- rijksche troepen ontvangen met een regen van 8 400 (XX) projectielen: na den slag bleek het aantal dooden en gewonden 12 000 te zijn aan de zijde der Franschen voor eiken doode of gewonde waren dus 700 kogels af geschoten. In den bloediger, oorlog van 1870 was het getal kogels voor eiken buiten bet gevecht gestelden soldaat slechts 250, om in don iongsten Spaansch-Amerikaanschen oor- log, bij Santiago, tot 230 te dalen. Door den Zweedschen kapitein Bergman is een nieuw snelvuurkanon uitgedacht, dat zeshonderd schoten in de minuut kan afge ven. Het kanon is bijzonder eenvoudig gebouwd en gemakkelijk te behandelen, tengevolge waarvan de prijs mede zeer laag is (onge veer f2700) zoodat na een welgeslaagde proef liet Zweedsche legerbestuur een aan tal nieuwe kanonnen heeft besteld. Het stuk weegt 30 K.G; en heeft éen loop, die ter af koeling is omgeven door een cylinder met water. De munitie is dezelfde als die van het Zweedsche 8 mM. Remingtongeweer. Te Kopenhagen en in geheel Denemarken heeft men zooveel last van de ratten, dat er prijzen zijn gesteld op hel dooden der dieren. Dientengevolge zijn in drie weken tyds in do hoofdstad 20000 der dieren ge dood. Men hoopt het te brengen tot een sterfte onder de ratten van 10 00Ó per week. De verdelging der ratten is in Denemar ken een nationale zaak geworden. Uit Odessa wordt aan «Daily News" ge schreven, dat Rusland op bet punt staat een der grootste hervormingen in te voeren, die daar te lande na de vrijverklaring der lijf-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2