Donderdag 14 September 1899. No. 4910. 48e Jaargang. Buitenland. Binnenland. JUDAS. Uitgave Firm a H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Mot uitzondering van die, gelukkig zeer weinige, bladen die uit angst anders schrijven dan ze kunnen meenen en daardoor de Waarheid een nieuwe slag in 't aangezicht geven is zoowel de binnen-als de buiten- landsche pers geheel eenstemmig in haar afkeuring over de ve.roordeeling van Dreyfus. De Amerikaansche bladen, de Engelsche, de Duitsche, de Oostenrijksche, de Hon- gaarsche, zelfs de Russische bladen denken er precies hetzelfde over. Het eene blad zegt het wat scherper, het andere wat minder scherp, maai- alles komt neer op hetgeen de «Daily Telegraph" zoo juist zegt «Vijf van de zeven soldaten hebben rede en feiten en rechtvaardigheid naar alle hoeken van den ind verstrooid en hebben dit schandelijk v nnis geveld, dat Frankrijk ont- eert, zijn i schande maakt, den Duit- sohen KeL.. belxligt, de edelste beginselen der humaniteit scii mdt" Dat is in enl -de re :i.- saamgedrongen het oordeel der peru v 'iet vonnis, waarvan het «Neue Wiener Tutmblatt" slechts schrijft: «Het is afschuwelijk Tal van bladen raden aan, het oude plan weer op te vatten en niet deel te nernen aan de Tentoonstelling te Parijs in 1900, noch door daarop in te zenden, noch door haar te bezoeken. De Brusselsche «Petit Bleu" komt tot de slotsom, dat vijf der zeven lechters reeds van te voren besloten moeten geweest zijn, Dreyfus schuldig te verklaren. Want met alleen spraken vijf zich bij de opening dei- debatten, toen voor de eerste maal sprake was van het onderzoek der geheime dossiers, uit voor de «huis clos", maar Zaterdagoch tend, twaalf uur vóór de bekendmaking van het vonnis, bevestigde de «Libre Parole" dat vijf rechters geprotesteerd hadden tegen be weerde pogingen van de Regeering om invloed te oefenen ten gunste van Dreyfus Men kan, zegt het blad, daarom als bijna vaststaand aannemen, dat bij het betreden der Raadskamer vijf van de zeven rechters reeds besloten waren, niet te delibereeren, maar Dreyfus te veroorueelen. Men schroomt in Frankrijk niet, hardop de namen te noemen van de rechters, die vóór de veroordeeling gestemd moeten heb ben. Wanneer men de debatten gevolgd heeft en achter de schermen kan kijken, lijkt dit dan ook zoo heel moeilijk niet. Het zouden zijnKolonel Jouaust, 'uite- Feuilleton. nant-kolonel Brongniard, en de majoors De Bréon, Profilet en Merle. Wanneer dit namen zijn om te onthouden, dan willen wij tevens die der twee rechters noemen, die toonden het ware begrip te hebben van hoogen, zedelijken moed de ka piteins Beauvais en Parfait. Kapitein Dreyfus heeft nog maar een paar maanden te leven, zeggen de Fransche bla den. Volgens sommigen heeft zijn broeder Matthieu deze verklaring afgegeven, volgons anderen zou zijn dokter hem geen langer leven geven. De kapitein gebruikt nog slechts melk. Tijdens zijn proces gebruikte hij niets vóór de zitting was afgeloopen. Hij hield zich op de been door een stimu lans. De familie weet reeds sedert de te rugkeer van den kapitein in Frankrijk, dat er geen hoop meer is op herstel. De hoogst ongunstige gezondheidstoestand van den gevangene is ter kennis van de Regeering gebracht. 33.) HH. MM. de Koninginnen vertrekken 18 September van «Het Loo" naar 's-Graven- hage. Na de opening der Kamers zullen I1H. MM. tot 24 September ia de Residentie verblij ven, om Maandag daaraanvolgende het be zoek aan Rotterdam te brengen, vanwaar Zij des avonds naar «Het Loo' terugkeeren. Bij de Regeering is in bewerking een ont werp van wet op de geldelijke verantwoor delijkheid (comptabilitoits-wet). De Minister van Financiën is in onder handeling over de plaatsing eeaer3l,'20/0 lee ning, groot 25 millioen. Dat men vooral dit jaar heel wat minder omzichtig te werk is gegaan met de toeken ning van onderscheidingen dan wel noodig is om hun waarde hoog te houden, blijkt wel hieruit dat vier personen zulk een onder scheiding ontvingen, die reeds in 1896,1895, 1898 en 1897 de zelfde onderscheiding ver- Judith! riep Roger uit, waarom schrei je? Kom, sprak ze, haar tranen afwisschend vertel mij nu allesik weet nu nog niets, be halve dat Judas mij van een zeer laaghartige daad beschuldigt. Roger verhaalde haar nu alles en wachtte met ongeduld op de verklaring harer onschuld. Zij sprak echter niet, maar bleef zwijgend hem aanstaren. Judithriep hij uit. Heb je my niet ver staan Die schurk beweert, dat je Melstane des avonds hebt opgezocht en do twee pillen in het doosje hebt gedaan, met de bedoeling hem te vergiftigen. Nog bleef zij zwijgen en Roger voelde een rilling door al zijn leaen gaan, terwijl bij haar als versteend gelaat gadesloeg. Judas ie in het bezit van je zakdoek als een bewijs, dax je dien avond bij Melstane bent geweest. Juditb, zeg toch iets I Plotseling sprong zij op en vluchtte uit zijn nabijheid. Judith Waarom zeg je met, dat die ellen deling gelogen beeft? Ik kan nietl riep ze. O, mijn God 1 kreet Roger, is het dan töch waar Ik mag je niet antwoorden. Roger sloot de oogen. Alles draaide om hem heen. Hij moest zich vastboudm t»i> ui. Ho Tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is opnieuw benoemd de heer Van Naamen van Eemnes. De heer W. A. Leembruggen te Leidon, Secretaris van een der groepen van de Ne- derlaudsche Commissie voor de Wereldten toonstelling te Parijs, heeft terstond nadat hij het vonnis van den Krijgsraad van Ren- nes had vernomen, zijn mandaat nederge- !egd. Een ander heel wat ernstiger gevolg van die veroordeeling z*l wezen, (lat hetNeder- landsche vee niet te Parijs op de tentoon stelling zal pronken. De toezegging der gift van 1'25 000, speciaal ten doel hebbende om een keur van Nederlandsch vee naar Parijs te zenden, is ingetrokken. Volgens het «Nieuwsblad van Nederland" zal by de behandeling der Oorlogsbegrooting voor 1900 het Lamerlid mr. A. F. K. Har- togh de weuschelijkheid betoogen van de afschaffing van de Krijgsraden en het Hoog Millitair Gerechtshof hier te lande. De verzameling nationale klcederdracbten, afkomstig van de in het Stedelijk Museum te Amsterdam tijdens de Inhuldigingsfeeslen gehouden kleederdrachten-tentoonsteiling, die nu, zooals bekend is, na de schenking aan het Rijk, in het fragmentengebouw van het Rijksmuseum wordt opgesteld, zal in het begin der volgende maand voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. Volgens de «Middelb. Crt" is de heer P. Siegers, oud-leerling van het Gymnasium te Middelburg, thans predikant bij the Refor med Dutch church te Kalamano (Michigan), benoemd tot hoogleeraar aan het Hope-col lege te Holland (Michigan) voor het onder wijs in de Nederlandscne taal en letterkunde en de oude talen. Voorzoover bekend, is dat de eenige in richting in Amerika, waar de Nederlaudsche taal gedoceerd wordt. In de provincie Groningen merken de im kers op, dat de bijen in de laatste dagen reeds begonnen zijn met het sluiten van de vlieggaten van hun strooien woningen. Zij voorspellen daaruit een vroegtijdigen en strengen winter. Het jaarboekje van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" voor het jaar 1899 1900 is verschenen. Het bevat een overzicht van het verhandelde ter Algemeene vergade ring, waarbij de openingsrede van mr. H. Smeenge, en een lijst van de Departementen der Maatschappij met de instellingen, die zij in het leven houden. Hieruit blijkt, dat er op 3i Juli jl. waren 302 Departementen met 12833 leden, eere-leden en 9 vereenigins- leden. Volksbibliotheken lelt de Maatschappij er 318, Spaarbanken 155, Bewaarscholen 78, benevens nog een groot aantal andere instellingen. Het ledental beweegt zich sedert 14 s ch- tereenvolgende jaren in constant daleade richting, en is verminderd van 17 500 tot 12 833. Een Vorstelijk geschenk is der commis sie voor het Herstellingsoord van den Eond •an Ned. Onderwijzers toegezegd door den heer A. Reiger van de Bruine Horst te Lun- teren. Deze heer, die reeds vrije wandeling in lief Fislerwoud toestond en beloofde laar eenige «Liegehallen" en banken te doen plaatsen, voegde daar nu aan toe de belofte van een geheel ameublement voor de eet zaal, bestaande uit een groot bullet (eiken- of notenhout naar keuze), twee uittrek Afels of een zeer groote, ook naar keuze, veertig stoelen, benevens, als wandversiering, e;nige omlijste etsen naar Nederlundsche kunstenaars. De eerste steen voor het gebouw werd Zaterdag met eenig plechtigheid gelegd. In de «Bredanaar" van 5 Soptemler komt het onderstaande bericht voor: «Een afschrikwekkend voorbeeld, xüp den verjaardag van H. M. de Konin- gin zaten in de cantine der veld-ari.illerie eenige artilleristen kaart te spelen ee:i hun ner verloor en scheen niet tegen zijn ver lies te kunnen, want hij stiet den eenen vloek na den anderen uit, zóo zelfs, dat zijn kameraden tegen hem zeiden«zwijg nu, of anders ga je 't raam uit". Dit verbitterde den godslasteraarhij wilde opnieu n een vloek uitbraken, doch bleef daarin steken, want hij was stom geworden, en is liet tot heden nog". Di' kwam der redactie van de «Bred. Ct." hoogst verdacht voor en zij vroeg inl cbtin- gen bij de meest bevoegde militaire autori teit van het 3e regiment veld-artillerie. Deze deelde mede, dat van het geheeie v;rhaal niets waar is; wel is een korporaal wegens een spraakgebrek in het Hospitaal opgeno men doch dit is niet ontstaan op de boven bedoelde, maar op zeer natuurlijke wijze. Twee nieuwe methoden van oplichting, welke anderen tot waarschuwing mogen strek ken. Bij een goudsmid te 's-Gravenhage trad verleden week een vreemdeling binnen, waarschijnlijk een Amerikaan, die een oor- werp kocht en in betaling gaf oen bankbil jet, van 5 dollar. Toen do winkelier dit ge wisseld had en den kooper geld had tt rug- en Btaarda roet van ontzetting wijd opengesperde oogen naar de vrouw, die hij zóo liefhad. Judith, het kan niet waar zijnriep hij smeekend. Judas beweert, dat je Melstane ver giftigd hebtJe verkeert in groot gevaar en ik kan je niet redden. Goede hemel, Judith heb je dan in het geheel geen medelijden met mijn zielsangst? Spreek, zeg, dat die man heeft gelogen. Ik kin met, Roger Maar je bent ontschuldig I Ik kan je niet antwoorden. Ben je dan schuldig Zij bleef zwijgen. Axton streek zich met de hand over het voor hoofd, als droomde hij. Plotseling wierp hij zich voor haar op de knieën. Judith, je moet spreken 1 Ik heb je lief, boven alles I ik geloof niet aan je schuld. In mijn oogen ben je onschuldig, maar de wereld zal je voor schuldig houden, indien je je niet verdedigt; Judas heeft je in zijn macht. Hij zal je meedoogenloos ten gronde richten. 'lij haat je. Spreek om mijnentwilBewijs, dat hij gelogen heeft sn hij zal zijn straf niet ontgaan. Judith zeide niets, maar haar snelle ademha ling bewees in welk ce-u gemoedstoestand zij verkeerde. Langzaam rees Roger op uit zijn geknielde houding. Ze blijft zwijgenWat zou dat betee- kenen? zeide hij, als in een droom. Juditb, hernam bij, ik wil zweeren, dat je onschuldig bent, maar bewijzen kan ik het niet. Dat kan jij alleen. Luister, Judith, je verkeert in groot gevaar, Tanks zal vanavond hier ko- 1 men met Judas en je van moord beschuldigen. Vanavond? Ja. Zij hebben het aan M irson geschreven, en je zult moeten antwoorden op de vragen, die Tanks je zal doen. Judith, onze toekomst, je leven hangt er van af Ik weet het, Roger, antwoordde Judith haar hand op zijn schouder leggend, met be-, vende stem en bleeke wangen. Je behoeft mij de gevolgen van mijn zwijgen niet voor te houden, ik ken ze maar tóch mag ik niet spreken. Ik kan mijn onschuld niet bewijzen, ik mug niet verklaren, dat ik schuldig ben. Ik moet zwijgenzij mogen met me doen wat ze willen, mijn lot is in Gods hand. Maar je bent onschuldig I Ze barstte in tranen uit. Roger, waarom kwel en martel je mij zóo Ik herhaal je, dat ik zwijgen moet. Zelfs tegen jou mag ik niet spreken. Dag en nacht heb ik dit oogenblik verwachteindelijk is het aange broken. De wereld zal aan mijn schuld gelooven. God behoede mij en schenke mij kracht. Met gebogen hoofd had hij geluisterd. Toen hij opkeek, was Judith verdwenen. Francis Marson was zeer verwonderd toen hij van den detective een briefje kreeg, waarin deze hem om een onderhoud verzocht. Hij ver moedde, (lat Judas zijn geheim verraden had, maar giste tevergeefs naar de reden van dat ve: raad voor den Franschman zelf was het im mers van het grootste gewicht, dat bet feit ge heim bleef. Vervuld met die gedachte, verza melde Marson al zijn moed om den storm het hoofd to kunnen bieden. Hij antwoordde Tanks, dat hij bereid was hem te acht uur dien avond te ontvangentoen sloot hij zich in zijn stu deerkamer op en bleef daar het overige van den dag. Zelfs Judith werd niet bij hem toege aten, doch toen het uur naderde waarop hij zijn be zoeker verwachtte, kon hij het in de eemaam- lioid niet langor uithouden. Hij liet Judith roepen en deelde haar het door Tanks aange kondigde bezoek mede. Tot zijn verbazing uam zij de mededoeling zeer kalm op; hij wist niet, dat zij door Roger gewaarschuwd was en be wonderde haar geestkracht. Judith zag zeer goed in welk een staat van opgewondenheid Marson verkeerde en zij achtte het daarom niet raadzaam, hem te vert illen wolk gevaar haar boven het hoofd hing; hi, zou het spoedig genoeg vernemen. Zij zeide, di.t ze natuurlijk bij hem zou blijden, zoolang het on derhoud duurde en hem steunen zou, zooveol zy kon. Arme Judith 1 Zij wist maar al te goed hoe weinig steun zij hem zou kunuen bieden, «'och zij wzeeg en Marson voelde zich aanmerkt lijk lichter nu hij de overtuiging bezat, dat hij ten minste rekenen kon op den ateup van éen vri jnd. Het was bijna acht uur toen Judith de stu deerkamer van baar pleegvader binnentrud. Zy vond den ouden man met het hoofd op de ar me- rustend op de schrijftafel. Langzaan en zacht naderde zij hem en legde haar hanc op zijn schouder. Met een kreet van schrik spiong hij op, doch de kalme uitkrukking van 1 aar gelaat stelde hem weder gerust; geen zw;em van angst sprak uit de trekken der bh eke vrouw, die, hetgeen in haar diep gewond 'nart omping onder eer. uiterlijke kalmte verberg. Welk een verschil tusschen haar en den ouden man I Wordt rtrroi <jd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1