Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Advertentiën. gogeven, viel liet oog van den vreemdeling op een ander sieraad, van een geringe waarde, dat hij eveneens kocht. Met liet air van een groot heer wierp hij ditmaal een bankbiljet van 50 dollar op de toonbank met verzoek ook dit te wisselen, daar hij behoefte had aan kleingeld. Zonder erg voldeed de goud smid aan dat verzoek en met een vriende- lijk bedankje verliet de Amerikaan den win kel. Toen echter de winkelier eenigen tijd daarna het biljet bn eene bankiersfirma ter inwisseling aanbood, moest hij vernemen, dat dit soort van biljetten reeds sedert ver scheidene jaren door de Amerikaansche Bank ingetrokken en dus volkomen waardeloos is. Niet minder nieuw is het volgende Het is reeds enkele malen gebeurd, dat heeren werden aangesproken door een net Sekleed persoon, die, na verteld te hebben, at hij door overhaast vertrek verzuimd heeft zijn portemonnaio na te zien en zoo even heeft bemerkt, dat bij een kwartje te weinig heeft voor een spoorwegkaartje, om dat bagatel verzoekt. Later blykt natuur lijk. dat de man in 't geheel geen bedoeling bad op reis te gaan. leder zij gewaarschuwd voor deze op- In den ouderdom van 73 jaren is Dinsdag zeer onverwacht te 's-Gravenhage overleden prof. dr. W. B. J. van Eyk, oud-hoogleeraar aan het Athenaeum te Deventer en oud-dis- tricts-schoolopziener te Haarlem, sedert 3 Augustus 1888 Inspecteur van het Middelbaar onderwijs in Utrccbt. De waarneming der inspectie is tot 31 October opgedragen aan dr. J. C-impert, In specteur van het Middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. De Unie-collecte heeft, met inbegrip van de nagekomen giften, opgebracht f335.465. Onze jeugdige stadgenoot de kunstschilder II. Wolter heeft in de vitrine van Valkhoffs hoek- en kunsthandel een tweetal doeken ter bezichtiging gesteld, die ten volle de aandacht verdienen. Het kleinste is een portret van een bijna algemeen bekend stadgenoot, met het Dia conie Oude Mannen- en Vrouwenhuis op den achtergrond. Aardig mag het wel heeten, dat de spraakmakende gemeente in hem zietOldeubarneveld Het grootste stelt een straattooneeltje te Antwerpen voor, een geïmproviseerde om megang van twee signoorkes, die zoo juist van dc~ loting komen, met hun signorinnekes, de vroolijke bent voorafgegaan door Chefke met de hartnonika en de onontbeerlijke si gaar, liet geheel onder den indruk van eenige pottekens Faro. Hoe lekker loopen die lui, op de maat van «Ons kattai joengskes" of een anderen niet minder hartverheffenden deun van den muzikant, die zoo jolig zijn pseudo-Havannah plengt. Met hoeveel be langstelling kijken de drie geslachten naar hen, die opeens zooveel leven brengen in hun anders zoo stille gas; en hoe mooi is dat straatje zelf gedaan. We kunnen onze lezers niet genoeg aan raden, beide mooie stalen van goede kunst zij het onk geen hyper-moderne eens te gaan zien, vóór ze" weer worden wegge nomen. Naar wij vernemen, worden pogingen in het werk gesteld om de eerstvolgende Alge- meene vergadering van den «Ned. Bond van Óud-onderofliciei'en" te doen houden te Amersfoort. Eer het zóo ver is, zal nog heel wat wa ter door de Eem gevloeid zijndoch we zullen onze lezers bijtijds inlichten omtrent hel welslagen van dit plan, dat groot, voor deel zal brengen aan onze goede stad. Het plaatselijk Departement van de «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen"' houdt hedenavond 8 uur oen Algemeeue vergade ring in r'Amicitia" waarin mr. H. Smeqfee de wenschelijkheid zal betoogen van een Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken. Het nieuwe gebouw van de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging «Ons Huis", aan de Kokegracht by de Muurhuizen, wordt Vrij dagavond te 7 uur geopend. Generaal-majoor H. T. Schalken, bevel hebber in de tweede militaire afdeeling, ver toefde hier Dinsdag tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen in dit garnizoen en keerde des avonds naar zijn standplaats Utrecht terug. Luitenant I. H. Boeije, van het 5e regi ment infanterie, is, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October a. s. eervol ontheven uit zijn betrekking van leer- aar in de letterkundige vakken bij Jen Cur sus van genoemd korps. In zyn plaats is als zoodanig benoemd luitenant B. Jasink, van bet korps. Luitenant W. D. Knijff, van het 1e regi ment infanterie, is met ingang van 1 Octo ber op zijn verzoek overgeplaatst by het 5e regiment. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd: tot reserve-korporaal de adspirant- vaandrig C. Planten en tot korporaal 10 mi liciens van de lichting 1800. De officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Rinkel, van het 1e regiment veld-ar- tillerie hier, zal met het vesting-bataljon van het 3e regiment infanterie te Rergen-op-Zoom de fort-manoeuvresi n de stelling van Amster dam medemaken en zich daartoe 22 dezer naar dat bataljon begeven. Rajah-thee en Rajuh-kotlie zegt u een ad vertentie in dit blaaop die Rnjuh wijzen de vlag en de reclame-biljetten van den winkel des heeren Stuurop aan do Langestraat; Rajuh houdt u voor de veelkleurige wagen, die. door alle deelen der stad rondrijdt en in alle woningen kosteloos een proef-pakje afgeeft met een mooi gedrukt reclame-boeaje, waarin o. a. vermeldt Btaat, dat de Parakan Salak-mautscbappij, die deze Rajah verbouwt en in den handel brengt, een zesde van de geheele thee-productie van onzen Oost beeft. Nu die Maatschappij ieder kosteloos in de gelegenheid stelt, kennis te maken met haar product, kan elk de proef nemen. Want over de smaak valt niet te twisten, óok niet bij het artikel thee. De levering van hooi, stroo en haver, ten behoeve van de paarden der bereden korpsen in dit garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 November 1899 tot 31 October 1900, is na de openbare aanbesteding op Dinsdag ge houden, onder het gewone voorbehoud op gedragen aan de firma H. Gerritsen, hier. De levering van turfstrooisel gedurende hetzelfde tijdvak werd op dezelfde wijze ge gund aan den heer A. Schimmel, hier. Den beer H. Amse, te Leusden, is opzijn verzoek tegen 1 November op de meest eer volle wyze ontslag verleend als brievengaarder, welk ambt hij nagenoeg een halve eeuw met zooveel eere heeft bekleed. Dinsdagavond werden dooi' Notaris Vos in het openbaar verkocht, in het koffiehuis van Gerbrand van 't Klooster aan den Langen- oord te Hoogland Twee perceelen weiland, genaamd «doBur- germaten" respectievelijk groot 1.2090H. A. en 1.3590 H. A., verkocht aan G. van Wee, te Hoogland, voor f2110. Twee pei'ceeleu weiland en kade, genaamd «de Kooi respectievelijk groot 1.2430 H.A. en 1.4140 H.A., verkocht aan J. vande Pol, te Spakenburg, voor f4300. Twee perceelen weiland, genaamd «de Broeken" respectievelijk groot 1.2840 H.A. en 1.4950 H.A., verkocht aan G. Schaap, te Bunschoten, voor 11880. Alles gelegen onder Hoogland. Het door hongeren bewerkte gewichtverlies wordt hoe langer zoo kleiner, naarmate liet hongerlijden duurt. Wanneer een bepaald gedeelte van de spiermassa en hei vet is opgeteerd, treedt de dood iu. Dit gedeelte varieert met den toestand waarin het lichaam verkeert, toen het hongerlijden begon. Ter wijl vette dieren eerst sterven als de helft van het begin-gewicht verloren is, treedt de dood by minder vette dieren reeds in na verlies van twee vyfde van het lichaams gewicht. Een man van 05 K.G. gewicht kan 25 K.G. verliezen vóór hij sterft. Ademhaling, hartklop en bloedsomloop blijven bij het hongeren onveranderdde temperatuur daalt ongeveer 1I2 graad. De ufscheiding van maagsap houdt op, niet evenwel die van speeksel en gal. Het intreden van den dood hangt overigens samen met de grootte van de stofwisseling. Kinderen sterven reeds, nadat zij het vier de deel van hun lichaamsgewicht hebben ver loren, nu drie of vier dagen. Volwassenen kun nen, voornamelijk als zij veel water drinken, tot 00 dagen toe vasten. Dr. ^chaffer nam een 47-jarige vrouw waar, dié nadat zij 43 dagen bad geweigerd te eten, stierf. Zij dronk slechts water. Het lichaamsgewicht, hetwelk een jaar vóór den dood 65 K.G. was geweest, verminderde tot 45 K.G.de pols, de zintuigen, de ademhaling en de tempera tuur bleven normaal. Dn vrouv., die aan me lancholie leed en vaak pogingen tot zelfmoord had gedaan, stierf, zooals zy gewild had, rus tig, kalm, nauwelijks door haar bloedverwan ten opgemerkt, zonder klagen of smarten den vrijwiliigen eu heldhaftig doorgevoerden hon gerdood. De oppasser van een officier in Tilsit is bezig met voor de deur pantalon en jas van zijn meester uit te kloppen. Een voorbygaan de langvinger bekijkt met welgevallen die mooie kleedingstukken, wendt zich tot den oppasser, schrijft eenige woorden op een briefje, steekt dit in een couvert en geeft dat aan den knecht met het verzoek, dit onmiddellijk aan zijn meester te willen over handigen. De oppasser gaat en laat de klee dingstukken beneden. »De officier leest de raadselachtig woorden: Gelukt het, dan is het goed; gelukt het niet, dan is het óok goed", en zendt den oppasser naar beneden om den vreemden heer te vragen wat hij eigenlijk bedoelde, anders moest hij maai' even boven kernen. Echter de vreemde was, zooals zich luat denken, verdwenen en schreeu wend kwam de oppasser terug met de woor den «Luitenant, het is hem gelukt. Hij is er met pantalon en jas vandoor gegaan!" Onder de hoornen die een hoogen ouder dom kunnen bereiken, komen vooral de üranjeboomen in aanmerking. Een buiten- landsch blad »E1 Diario de la Martina" haalt daarvan de volgende voorbeelden aan. In don voorhof van het klooster «Santa Sabina" te Rome, staat een Oranjeboom, die volgens de overlevering aldaar omstreeks het jaar 1200 geplant is, en nog elk jaar bloeit. Een andere, in de Abdij van Todi, wordt verondersteld geplant te zyn door Thomas Aquinas in t jaar 1278. In den tuin van het Moorsche Alcazar te Sevilla bevindt zich er een, die geplant werd gedurende de re geering van Pedro I, tusscben de jaren 1350 en 1366. Venetië wordt met een ergerlijk wandalisme bedreigd. De brooderschap der gondeliers is, naar men bericht, op het punt bankroet te gaan. Zij kan het niet volhouden tegen de con currentie der stoombootjes, welke nu varen op het Groote Kanaal. Die stoombootjes varen snel en zijn goed koop, maar ze zijn lang niet zoo sierlijk als de eigenaardige gondels en het kon wel zijn dat zij, door die te verdringen, het aan tal toeristen deden verminderen en zoo meer kwaad dan goed deden aan de «eilanden- stad". Van de Vereeniging »De kus der Konin gin" is nu ook het laatste lid, in net graaf schap Essex, overleden. Toen de latere Koningin Victoria als zui geling in een der Londensche parken werd rondgereden, kwam een veertigtal school meisjes haar legen, die de min voor een shilling omkochten om haar toe le laten het Prinsesje te kussen. De min werd ont slagen, maar voor de meisjes was 't geval levenslang een band. De Koningin heeft een krans gezonden om op de kist van de laatste barer eerste bewonderaai'Sters gelegd te worden. Prof. Lombroso verkondigt nu, dat Colum bus ook al «ontaard" was. Hij heeft dat voornamelijk ontdekt uit liet schrift van den ontdekker van Amerika. «In zijn handschrift," zegt hij, «zijn twee duidelijke en verschillende types van den stijl van zijn tijd te onderscheiden. Dat wijst op een onrustigen geest en tegenstrijdige bedoelingen. Het schrift is naar rechts over hellend, dan steil, dan naar links overhellend, vol groote krullen," enz. Uit een en ander besluit de professor, dat Columbus wreed was, listig en leugenachtig. «Een onzinnige eerzucht stelde dezen man, die tot dusverre niet eens de geestkracht, ontwikkeling en schranderheid van een mid delmatig rnensch had bezeten, in staat een geniaal werk te volbrengen en bracht hem op een hoogte, waartoe het grootste genie van zijn iij>; bezwaarlijk had kunnen geraken." RECLAMES. van 1—5 regels f0.25; elke regel meer 0.25. VERLOREN en GERED. Wanneer men al de ziekten nagaat waaraan het jonge meisje is blootgesteld, dan staat men er verstomd van. Bleekzucht, bloedarmoede, bleeke kleuren, algemeene zwakte, enz., dit zijn de vijanden die haar voortdurend beloeren tot dat zij hun prooi verslonden hebben. Inderdaad ziet men op dat oogenblik een kind dat tot nog toe welvarend, vroolük, friseh en rooskleurig was. verbleeken, wegkwijnen, in eene uiterste zwakte vervallen, het verliest den eetlust en den slaap, wordt treurig en treurt somtijds en weent somtijds zonder een reden hiertoe te heb ben. Indien men dat kwaad niet terstond uit roeit, kunnen er ernstige verwikkelingen ont staan. De koorts maakt zich van dat jonge ver zwakte lichaam meester, alsmede hevige hoofd pijnen, steken in de zijde, pijnen in de lendenen laten haar geen oogenblik met rust en onge lukkiger wijze kan de tering er het gevolg van zijn. De heer C. Zijerveld te Boskoop, schrijft ons een treilend geval: „Hiermede kan ik U mededeelen dat mijne dochter van 17 jaren aan bloedarmoede en bleek zucht, gepaard gaande met hevige pijnen in hoofd c-n rug, lijdende was, hetgeen reeds eenige maanden geduurd had. De toestand werd on rustbarend en wij namen ook onze toevlucht tot de beroemd gewordene Pink Pillen van Dr. Wil liams. Naar een portret ,De uitkomst was boven verwachting, na 't gebruik van vijf doosjes was rij volkomen ge zond en friseh van kleur. Wij hadden U wel eerder geschreven, doch wij wenschten eerst eens te zien of de genezing van duur zou zijn en tot onze groote vreugde is zij gered. „Welk jong meisje door bleekzucht of bloed armoede aangetast, zal zulk eene werkdadige be handeling niet terstond willen volgen Welke moeder die haar kind verzwakt ziet, met bleeke gelaatskleuren, aan de verzwakking van hot bloed lijdende, zal de Pink Pillen niet gebrui ken?" Prijs f 1.75 de doos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eeiiig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheumathïok, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dims, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren nan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus ivel acht dat er in 't Franach op het omhulsel staat „Pilules Pink pour Personnes Pftles du Dr. Wil liams". 't O nt hulst' en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Mm hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink Pillennietwaar- (£*X\WUkES W\ borgen indien zij (ÈX,\ INK \?li niet de echte zijn, lijm iour Ml d.w. z.gelijkaan Mj jh f ERS ONNES U nevenstaand mao- «A. ALES jtJj/J Burgerlijke stand van Amersfoort. van 7 tot en met 13 September. GEBORENGijs, z. van L. van den Hoek eu J. M. van Dijk. Elisabeth, d. van E. van Keulen en J. van Luit. Wilhelmus Lambertus, z. van P. van der Heiden en T. Majoor. Maria Magdalena Cbarlotta, d. van K. Kok en M. M. T. Entingh. Jaco bus, z. van P. Tulen en G. van Kalveen. Wilhelmina, d. van G. van Eist en C. C. Houtgraaf; Elbertba Frederika, d. van J. J. Otto en B. van Niekerk. Aulbert, z. van Hein Barten en A. de Boer. Johan, z. van E. van Ee. ONDERTROUWD J. van Es en J. van Es sen. G. do Wijs en G. Witleveen. W. Brandsen en A. van Rouendal. OVERLEDENTiraotbeua Ramselaar 7 j. Alexander Bikkers 4 m. Gerardus Steenbeek 1 m. Gerarda Elisabeth La blans 13 m. Christina Jansen 11 m. Geertruida Pauline van der Hoop 78 j. on gehuwd. Cornells Theodoras Kroes 3 m. Getrouwd dr. P. GROENEBOOM Jr. van Utrecht en S. M. W. GAASTRA. Dordrecht, 14 Sept. 1899. De heer en mevrouw dr. GROENEBOOM- Gaastra betuigen, mede namens 'wederzijd- sche familie, hun hartelyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed te Amers foort onze geliefde Ecbtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw E. GERRITSEN BRASSER RliSS in den ouderdom van 74 jaar. 13 September 1899. H. GERRITSEN Amersfoort. J. VISSER- Gerritsen, Den Haau. C. M. VISSER, C. V. GERRITSEN, 1 Al*. GERRITSENAmsterdam. Jacobs, D. GERRITSEN, 1 J. GERRITSENAmersfoort. voohthuijsen, J. G. GERRITSEN, j f1'. GERRITSENBreshens. Lenshoek, i E. HENGEVELD— i Gerritsen, Haarlem. M. J. HENGEVELD, I E. FOCKENS— Gerritsen, Nijmegen. 1 dr. P. FOCKENS, J Volstrekt eenige kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2