Stadsnieuws. Henneberg Zijde Marktprijzen. te vermoeiend in verhouding tot den ar beid door deze krachtsaanwending geprodu ceerd. De meesten trappen namelijk recht op en neer, zonder te bedenken, dat de pe dalen een cirkel beschrijven, en dat ze beur telings in een bepaalde positie (in het zoo- snaamde doode punt) komen, waar zelfs de hevigste krachtsinspanning, zoo zij in loodrechte richting wordt uitgeoefend, niet by machte is om eenig nuttig arbeids-eflect te sorteeren. De pedalen moeten dus niet beurtelings met een schok worden neergestompt. doch behooren in een cirkelvormige, geleidelijke krachtsaanwending rondgewenteld te wor den. Wanneer dus bijv. het rechterpedaal in den laagsten stand is gekomen, houdt de krachtsuitoefening door den rechtervoet nog niet op, doch dan moet men met een enkelbeweging het pedaal achterwaarts over het doode punt heenduwen. Hetzelfde geldt voor het rijzend pedaal, dat rnet een voonvaartsche enkelbeweging over het doode punt wordt heengedinvd. Wan neer men deze enkelbeweging, die in den beginne wat lastig lijkt, zoover machtig is, dat men ze baast onwillekeurig verricht, dan voelt men, dat men veel gemakkelijker tegen win^jmjKdhngei^ji^rgdt^^^^^^^^^^^ Donderdag 5 October, 's avonds half acht, hoopt voor de Chr. Gereformeerde Gemeente in het lokaal »De Zaaier" op te treden ds. Van der Vegt, uit Utrecht. De Winterdienstregeling op de spoorwe gen is gister ingevoerd. De veranderingen zijn betrekkelijk gering een reden te meer om op te passen. Voor hen, die echter veel gebruik maken van de Hollatidsche spoor raag wel afzonderlijk ver meld, oat alle trein nummers zijn veranderd, met uitzondering van de expres-treinen en de treinen met doorgaande reizigers van en naar het buitenland. Herinnerd zij, dat de stemming voor éen lid van de Provinciale Staten in het district Amersfoort, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. W. J. M. Rosch van Oud-Amelisweerd, wordt gehouden op Woensdag 4 dezer, van des ochtends 8 tot des avonds 5 uur. Candidaten* zijn de heeren: C. T. van Beek en J. Nel kens. Herinnerd zij, dat de keuring der visch met ingang van 1 October weder is aan gevangen om negen uur 's ochtends. In de vorige maand zijn uit den Regen meter hier niet minder dan 125.8 m.M. neer slag afgetapt, daarin gedurende 20 dagen opgevangen. In de Feestmaand van het vorig jaar kwa men slechts 3 regendagen voor, met slechts 12 m.M. neerslag. In Herfstmaand 1807 werd in 10 regen dagen 05.7 m.M, in September 1896 op 20 dagen 118 m.M. neerslag afgetapt. Door eenige belangstellenden in vakon derwijs voor den aanstaanden werkman zijn pogingen aangewend om te geraken tot de oprichting eener Ambachtsschool hier ter stede, welke pogingen aanvankelijk meteen zeer goed gevolg zijn bekroond, zóo zelfs, dat reeds een «Vereeniging lot bet stichten en in stand houden eener Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" is geconstitueerd. Spoedig hopen we over deze voor Amers foort zoo hoogst nuttige instelling meer te kunnen meedeelen. Blijkens advertentie in dit nummer heeft het Rabatzegel-stelsel ook hier ter stede zijn intrede gedaan en wel bij de firma Greeve Co, aan de Langeslraat. Het schijnt inderdaad, dat men hier in ziet, dat het plan om in den loop van het volgend jaar ook eens te Amersfoort de Al- gerneenu vergadering te doen houden van den »Nod. Bond van oud-onderofficieren" steun verdient. Niet alleen de nVereeniging tot Bevorde ring van Vreemdelingenverkeer" heeft steun toegezegd, maar velen hebben reeds zich aangemeld bij den heer H. Duinouliri om zoonoodig aan enkele leden logies te ver schaffen. ^Vanf, dat de 400 a 500 leden, die in den regel de Jaarvergadering bezoeken, en dan gewoonlijk nog vergezeld worden van vrouw óf dochter, niet alle in de hotels kunnen worden ondergebracht, behoeft wel geen betoog. Hel zij gezegd, dat de plaatselijke afdce- ling van den Bond volstrekt niet wenscht, dat bet logies kosteloos wordt aangeboden. De heer Duinoulin geeft alle verdere in lichtingen. Als surnumerair der Posterijen en Telegra phic is aan het Postkantoor hier werkzaam gesteld de heer J. P. Remmers. Wegens hun moedig gedrag gedurende de krijgsverrichtingen ter Noord-en Ooslkust van Atjeh, in het tijdvak van 1 Juni tot 25 October 1898, zijn benoemd tot Ridder 4e k|asse van de Militaire Willemsorde onze vroegere stadgenootcn W. van Bakel, lo I luitenant der infanterie van bet 5e regiment gedetacheerd by liet O. I. leger; K. W. Rauh, Ie luitenant-adjudant der cavalerie O. 1. legerterwijl eervol zijn vermeldkapi tein C. H. van Rietschoten, van de infanterie O. I. leger en H. C. J. ter Beek, le luitenant bij het regiment Grenadiers en Jagers, die reeds Ridder 4e klasse der M. W. O. is. Onze vroegere stadgenoot F. Heere, is be noemd tot agent van politie 2e klasse te Arnhem. De bij bet 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen 7 October worden be- ëedigd en in functie gesteld. Luitenant H. J. Tieman, van het 5e regi ment infanterie, heelt aangevraagd, wegens ziekte op non-activiteit te worden gesteld. Bij Kon. besluit van 30 October is hem die non- actieviteit verleend. Het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen is Zaterdag op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant A. Slagt, van het 5e regiment infanterie, die gedetacheerd is ge weest bij bet O. 1. leger. Na afgelegd her-examen zijn nog toege laten tot li. lessen van het 2e studiejaar van den cursussergeant F. F. Vervat en de sergeanten-titulair F. E. Kimball en A. A. J. Augustijn. Reserve-sergeant W. G. Biüte, van het 5e regiment infanterie, heeft met gunstig ge volg het examen afgelegd voor den graad van vaandrig en is voor een benoeming als zoodanig voorgedragen. Sergeant-titulair P. H. Roukens van bet Instuivtie-Bataillon, leerling van bet 2e stu diejaar van den Cursus, is op zijn verzoek overgeplaatst bij bet 5e ïegiment infanterie bier. De jongelingen C. S. van Beuningen, C. H. van Bart en J. H. C. Carstens hebben bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reserve-kader Bij het 5e regiment infanterie zijn 12 mi liciens van de lichting 1899 aangesteld tot milicien korporaal-wielrijder. De 2e luitenants II. A. C. Fabius, jhr. J. W. Godin de Beaufort, J. B. van der Dussen en W. J. Jeltes, van de cavalerie hier te lande, en D. C. Dinger en G. B. F. van der Schoot, van de cavalerie 1., zijn met in gang van gister gedurende 0 maanden ge detacheerd bij de Rijschool hier. Tot zijn niet geringe teleurstelling ontving het personeel der Hollandsclie IJzeren Spoor weg Maatschappij, evenals dat der Maat schappij tot Exploitatie van Staats Spoorwe gen, de mededeeling, dat de diensttijd van 10 uur, die met 1 October voor seinhuis- wachters, wisselwacliters en het stationsper- soneel, belast met den buitendienst, zou in werking treden, op dien datum alleen van toepassing is op de seinhuiswachters. Niettegenstaande de laatste spoorwegonge lukken de wenscbehjkbeid hebben doen in zien, dat geen afmattende diensten worden verricht door het personeel belast met de bediening der veiligheidstoestellen, zijn er thans nog verscheidene drukke stations waar nachtdiensten van 12 uur en meer worden verricht. En als men dan bedenkt, dat het lang niet zelden voorkomt, dat de wegwachters, overmand door den slaap, zich op de rails te slapen leggen om toch vooral niet beboet te worden wegens achteloosheid Met het aanbrengen van een belangrijke verbetering met het oog op de publieke veiligheid, is men thans bezig langs de lijn van -le Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij. Aan alle stations en bij verschillende wacht posten worden «kloksignalen" aangebracht. Vertrekt van een der stations een trein, dan j wordt met een toestelletje, verbonden aan i het telegraaftoestel, gewerkt en aan het naastbij gelegen station en de tusschen beide stations gelegen wachtposten wordt men dan door een zeker aantal klokslagen opmerk zaam gemaakt, dat de trein in aantocht is. Vooral voor de wachters is 't een niet. ge ring gemak en de openbare veiligheid, in 't bijzonder in den avond, wanneer 't don ker is, wordt er door bevorderd. Men weet dan precies wanneer de trein afgaat en te gen welken lijd hij passeeren zal, waardoor men in de gelegenheid is, tijdig den weg af te sluiten. Aan bet station en bij de wachtposten tusschen Amersfoort en Nijkerk zijn de toe stellen reeds geplaatst,. Zon er wel éen soort mensehen wezen dat, op 't stuk van 't weer vooral, rn: .der gemakkelijk te voldoen is dan een boer? Nu schrijft er weer een Hoe sterk we voor eenigen tijd ook naar regen verlangden, thans zouden we gaarne weer eenigen tijd droogte hebben. De aar dappelen dienen gerooid, en de winterrogge althans de vroege uitgezaaid, doch met zulke geduchte regen-, ja, soms hagel vlagen als nu, kan men met die werkzaam heden niet zóo opschieten, als men zoo gaarne zou wensclien. Overigens heeft de regen aan de plantenwereld veel goeds ge daan. 't Gras in de weiden, de spurrie on het knolgroen, alles groeit nog best, zelf de kool. De mopperaar heeft dus nog iets te prij zen gevonuen. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van de levering van 1560 dubbele H. L. (tonnen) beste lange Friesche turf voor de Gemeente, 100 dubbele H. I,. voor het Burger-weeshuis en 050 dubbele II. L. voor hel .St. Pieters- en Bioklands-gasthuis, alsmede 980 dubbele H. L. (tonnen) beste harde turf voor de Gemeente en 250 voor het Gasthuis, benevens de levering van on geveer 1584 H. L. goede vette grove Ruhr- kolen (kaolielkolen) voor de Gemeente, werd ingeschreven als volgt: Steenkolen voor de GemeenteL. van Achtcrbergh t'0.90, T. W. Bonte 10.89, Wed. P, Schimmel Zn. f0.88ö en 11. G. Putman f0.70. Turf voor de GemeenteJ. van Doorn f0.28 lange, 10.50 korte; E. van Eijken f0.27 1, 10.44 k; J. H. van den Heuvel f0.27 1, f0 395 k; wed. P. Schimmel Zn. f0.25 1, f0.45 korte. Turf Weeshuis: J. van Doorn f0.28, E. van Eijken f0.275, J. H. van den Heuvel 10.27, Wed. P. Schimmel Zn. f0.25. Turf Gasthuis: J. van Doorn f0.28 lange, f0.49 korte; E. van Eijken f0.27 1, f'0.44k; J. II. van den Heuvel f0.27 1, f0.39ö k; wed. P. Schimmel Zn. f0.25. De levering is opgedragen aan de minste inschrijvers. Tegen D. van D. hier is door de politie proces-verbaal opgemaakt ter zake van diefstal van lood en zinkwerk, door middel van braak uit verschillende perceelen ont vreemd. Men schrijft uit Eemnes De afgeloopen week werd door velen in zorgen doorgebracht. Het gure en buiige weder en de lievige wind deden telkens voor overstrooming vreezenieder was bezorgd voor het vee, dat in den polder graasde. Wel "was de waterstand zeer hoog, doch Maat-en Binnenpolder zijn niet overstroomd Het is te hopen, dat het weder wat rus tiger wordt. RECLAMES. van 15 regels f 1.25; elke regel meer f0.25. Wijn en Wijnbouw. Toen voor eenigen tijd door den Minister van Financiën een verhooging van den wijnaccijns werd voorgesteld, bleek het op overtuigende wijze dat Nederland onder de kleine natiën nog veel wijn gebruikt. Wijn is nog heden ten dage de drank die zoo- w.el aan de Vorstelijke tafel als door den ge goeden burger gedronken wordt. Zelfs is het geoorloofd, aan tafel van de goede eigen schappen van den wijn te spreken. Kortom, de wijn handhaaft nog steeds zijn ouden roem. Hoewel het gebruik nog belangrijk heet, is de kennis van wijn en wijnbouw over het algemeen nog zeer gering, liet zij mij daarom vergund onderstaand artikel aan dit onderwerp te wijden. Reeds in vroegere tijden werd de wijn, het heerlijk product van natuur en kunst, door de menschen als opwekkende» drank gebruikt. Ja, inen had bij de Grieken en Ro meinen zelfs een eeredienst voor den wijn. Er bestond een wijngod, Bacchus of Dyoni- sus genaamd. Ook in China was de wijn reeds lang vóór onze jaartelling bekend. Het gebruik van den wijn ging daar echter in zulk schandelijk misbruik ever, dat door de Regeering de algehecle uitroeiing dei- wijnstokken in het Ileniolsche rijk bevolen werd. Zekere stadhouder ging zóo ver dat hij een meer, dat drooggeloopen was, met wijn liet vullen waarna hij er zich met 3000 ambtenaren inwierp om zich eens goed dron ken te kunnen drinken. De oorspronkelijke wijnstok, vitis vinifëra, behoorde op Colchus in het Zuid-Oosten van Pondus thuis, doch overgeplant zijnde heeft men hem door veredeling zoover weten te brengen dat er fcbans 1400 soorten be staan. De wijnbouw is voor sommige landen een tak van nijverheid geworden, waarin dui zenden menschen brood vinden. De wijnoogst is dan ook in die landen een nationaal feest. Oud en jong, rijk en arm, allen jubelen. Wat aangename» aanblik leveren dan die wijnber gen op. Vrouwen snijden de trossen af, man nen dragen ze in de kuipen en onder mu- ziek en gezang worden de druiven uitgeperst. De alloop van deze persing nu wordt met verlangen tegemoet gezien, want eerst dan kan de wijngaardenier waarnemen of de most hem goede of slechte wijn zal leveren. Onder de verschillende wijnen nemen de Fransche wijnen, les Grands vins, een eere plaats in. Men kent de Bordeaux, Bourgogne en Champagne zoowel in Rusland als Australië. Door een eigenaardige gebeurtenis ver kregen zij hunne beroemdheid. Twee wijn bouwers besloten naam voor bunnen wijn te maken en begaven zich daartoe naar Pa rijs. Bodewijk XIV, juist herstellende van oen ziekte door slechte spijsvertering ontstaan, moest tot volkomen gc nezing spier versterkende dranken gebruiken. Nu werden beide wijnen, de Bordeaux en de Bourgogne, den Vorst aangeboden, zoodat de naam van den eersten of den tweeden wijnbouwer afhing van de keus van Bodewijk XIV. De Koning koosde Bourgogne, tot groote teleurstelling van den kampiuen der Bordeaux, wiens onvermoeide pogingen echter maakten, dat ook zijn wijn naderhand een plaats kreeg op de koninklijke tafel. Ook de Champagne kwam door handige tactiek naar voren. Een jong edelman, met name Sillery, wiens eenig overgebleven for tuin bestond in een vruchtbaren wijngaard, koesterde den wensch dat deze wijngaard zijn vermogen zou herstellen. Hiervoor was echter meerdere bekend heid van zijn wijn noodig. Aan het einde van een souper bij den Hertog van Vendóme, kwam Sillery aan het hoofd van 12 jonge meisjes, die de hoofden met wijnstokbladeren omkranst hadden, en ieder een (lesch van zijn wijn met zich droegen, de zaal binnen en bood den Hertog cn zijn gitsten den wijn aan. Goede wijn behoeft geen krans; de wijn sprak voor zich zelf. Lal'are, de historieschrijver van de daden van Bodewijk XIV, deelt mede, dat de Champagne hier door beroemd werd en Sillery zijn fortuin herstelde. Ook Portugal levert, een zeer bekenden en heerlijken wijn, n. 1. de portwijn. Te Portyvijn is geen zuiver natuurproduct maar een kunstrijk met cognac en brandewijn aangezette verbinding, welke met gedroogde vlierbesseri gekleurd wordt. Portwijn bevat echter te veel alcohol en zijn mededinger is thans de Sport, welke voor bet eerst door het huis »De Vlijt" te Voorschoten in den handel werd gebracht. Sport bezit veel eigen schappen van den portwijn, maar beeft veel kleiner alcoholgehalte, waardoor zij vooral voor Sportsmen en Wielrijders zeer aanbe velenswaardig is. Zijn geurig bouquet is een dor doordringendste die men kent, terwijl de prijs deel billijker is dan die van Portwijn. Ook Oostenrijk of' Toknye levert een zeer kostelijkon wijn. De Tokayerwijn is een zeer geestrijke wijn met een zoet zachte smaak en een groot phosphorus-gehalte, waaraan dan ook uitsluitend zijn geneeskun dige werking wordt toegeschreven. Deze wijn is echter zeer duur en wijlen Koning Willem III ontving oens van den Keizer van Oostenrijk, als tegengeschenk voor het span Arabische paarden, door Z. M. gezon den, 2000 llesschen Tokayerwijn welke voor f 40 per flesch in Krakau waren aangekocht. P. J. H. Pieron, Winschoten.Directeur van »De Vlijt". .3tflste St4iTSlA>TliUJ VIJFDE KLASSE. Tweede week. Trekking van 28 en 29 Sept. (1900 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100 op No. 13084 en 20268, Prijzen van 70. 1232 1252 1045 1727 5584 805312014 12039 12051 12066 13006 13035 13058 15001 20241 20300 20315 en 20323. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1047 1074 1076 1087 1089 1233 1251 1256 1265 1631 1638 ^iM 1658 1670 1079 I730 4168 5582 560* 5005 8076 8082 8080 12017 12050 120551206313042 13057 13060 13082 13094 1309615473 15188 15670 15672 15070 15079 1569215719 20231 20254 20289 20300 20332 20334 en 20340. Volgende trekkingen geschieden: 25 en 9—13 October. Behalve de premie van f30 000, voorden laatst uitkomenden prys van f 1000 of hooger, en de premie van f'3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingeblcven de na volgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van f 10 000, I van f5000, 1 van f2000, 1 van 11500, 31 van f1000, 33 van f400, 32 van f200, 80 van f100, en 2063 van 170. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 oont tot f 14.(15 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende (nul liteiten en Z000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van Invoerrechten In huis Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Fabrieken (k. k. Hoilever.) Züricli Amersfoort, 29 Sept. 1899. Tarwe 10.— A 10.—Rogge fO.-a f0.— Boekweit f0.a f0.Appelen f3.— A fO.Peren f4.— a i'8.— Zand- aardappelen f 1.50 a i'2.Hoender- eieren f4.75 a f5.25 p. 100 st. Gras- boter 11.25 A ff.40 p. k. Kippen 10.50A 10.80 Kuikens l'l.— a I 1.10 Piepkuikens f 0.30 a 10.60 - Konden f0.60 A f0.90 Tamme konijnen f 0.40 a f.1 p. st. Dui ven f0.40 A f 0.50 p. paarVette varkens f0.a 10 Magere vark eus 1' 12 a 1' 16. Zeugen

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2