Maandag 9 October 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4917. 49e Jaargang. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Firma A. Uitgave H. VAN CL EE FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 4.45. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEOEACHT Telophoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Commissie, die zich gedurende on derscheidene jaren heeft belast met de be zorging van spijzen aan behoeftigen. zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te zetten. Burgemeester on Wethouders, openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bo vengenoemde Commissie, voor hare belang- looze en edelmoedige werkzaamheden, als aan de ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekend, dat de Commissie voornemens is, om op Maandag 46 October e. k. aan te vangen met het openen der aan de huizen te doene Inschrij vingen tot deelneming aan het uitdeelen van spi,jzen gedurende den a. s. winter; terwijl de ingezetenen dezer gemeente drin gend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Com missie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting te toonen. Amersfoort, den 6. October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De RURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie (Provinciaalblad no. 146) herinnert belang hebbenden aan het le lid van art. 3 der Wet van 27. April 4884 (Staatsblad no. 96) luidende; Hij die een krankzinnige verpleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, is ge houden hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der gemeente van zijn werke lijk verblijf binnen tweemaal vier en twintig uren na den aanvang dier verpleging. Amersfoort, den 7. October 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. In de te Utrecht gehouden vergadering van het Metropolitaan-kapittel der Oud-Ka tholieke kerk is gekozen tot kanunnik de heer J. II. van Beek, pastoor te Leiden,-en Feuilleton. HET „CURARE". Bleek en snikkend kwam Itosario naar mij toe, terwijl hij zuchtte„01 ik ongelukkigehelaas welk een noodlot!" Hij viel naast mijn lichaonm op de knioön, en do handen voor het gelaat vouwend als om te bidden, duisterde hü niü toe „Ik weet dat je looft, dat je ziet en dat je hoort, maar ik zal hot niet zoggen. Je hebt mij vernederd en laf genoemd do lallen redden de dapperen niet, nnar wreken zich I" r wreken zich Toon stond hij op ging hoon met het hoofd tus- sclnn de handen, gebeden prevelend on als over stelpt door smart. De anderen volgden hem. Allo furies der hol hadden zich van mijn hart meester gemaakt, ik haatte hem als nog nooit een hart gehaat heeft; ik trachtte mij op te richten, injj op hem te werpen en zyn valsche keel met myn handen dicht to knijpen, bem te worgen, zijn gemecnen, kwaadaardigen, huichelachtigen kop on der mjjn voeten te vertrappou. En ik had zelfs niof do kracht te zeggen„Het is goon ongeluk, het is een moord I" Ik govoclde mij als geklonken in een harnas van Staal. Zoo bleef ik alleen in die sombere kamer, op die koude marmeren tafel, waarop reeds zoo velo lijkon hadden gelegen. Plotseling schoot door mijn brein een angstige ge dachte: Als ik eons workeljjk dood was? Als de dood zich altijd zoo voordoet? Want wat we ten wij er eigenlijk van? Als dcmenscholijkegeest eens niet gelijktijdig mot het lichaam afstierf? Als hij misschien nog eeuigen tijd, misschien voor al tijd daarmede veroenigd moet blijven om van de zulks ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den lieer Th. van Vlooten, in leven emeritus-pastoor te Amers foort. De maandelyksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond worden gehouden in »De Zaaier". Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 40 October 4899, des namiddags 1 uur- Punten van behandeling: 4. Installatie van het nieuwbenoemde lid, den heep A. M. Tromp van Holst. 2. Benoeming van 3 leden der Commissie tot onderzoek der reclames tegen au 'agen in de Inkomsten-belasting, wegens aftreding van de heeren Van Esveld, Kleber en Tromp van Holst. 3. Ontwerp-instructie voor den Sluiswach ter. 4. Ontwerp-besluit tot verhuring van eenige woningen achter de Hongere Burgerschool. 5. Voorstel tot verhuring van het tuin manshuis met stal, schuur en moestuin aan de Wolfertstraat aan J. van Ruitenbeek. 6. Ontwerp-besluit tot verhuring van een terrein aan de Zandhoopen. 7. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaar wedden van twee onderwijzeressen. 8. Ontwerp-verordening op de wegen en waterleidingen. 9. Request van den Havenmeester I. J. Valewink om eervol ontslag en toekenning van pensioen, met advies van Burg. en Weth. 10. Voorstel tot verhooging der jaarwedde van den 6e ambtenaar ter Secretarie. 44. Voorstel tot verhooging der arbeidsloo- nen van de werklieden bij den Gemeente- reinigingsdienst. 12. Voorstel tot verhooging dor jaarwed den van eenige leeraren aan de Hoogere Burgerschool, met concept-besluit tot wij ziging van het besluit tot regeling der jaar wedden van de leeraren aan die school. 43. Voorstel tot aanhouding van het request van onderwijzeressen in handwerken om ver hooging van jaarwedden. 14. Request der Muziek-vereeniging «Caeci- lia" tot verhooging van het jaarlijkse!) sub sidie tot f300. 45. Ontwerp-besluit tot heffing van 50 °/0 van het tarief voor vuur-, haven- en tongeld in het jaar 4900. 46. Begrooting der dienstdoende Schutterij voor 4900. 47. Regrooting van het Burgerlijk armbe stuur, met ontwerp-besluit tot toekenning van subsidie. 48. Begrooting van het Burger-weeshuis. 19. Begrooting der Gemeente voor het jaar 1900, met bijlagen en rapporten der afdeelin- gen, met Memorie van antwoord. Het Centraal-bureau van «Liefdadigheid", dankbaar voor de fot hiertoe ondervonden medewerking, waardoor het in staat is gesteld vele vrouwen, kostwinsters van haar gezin, aan werk te nelpen, verzoekt ons te berich ten, dat nog verscheidene werkvrouwen, die alle aanbeveling verdienen, beschikbaar zijn. Inlichtingen geeft de Secretaris-Boekhou der, de heer H. Peerlkamp, Zuidsingel. By het personeel der Gemeentelyke brand weer, voorzoover dit bezoldiging geniet, be staat het voornemen den Gemeenteraad te verzoeken, het uurloon voor vereisebten ar beid bij bi and, enz., dat sedert 1886 vijftien cent bedraagt, met het oog op den thans geldenden loonstandaard, in verband niet het eigenaardige der gevorderde diensten te ver- hoogen. Ook bij enkele brandmeesters en commandeurs die geheel belangloos dien sten verrichten zou het voornemen bestaan, op eenige vergoeding, althans voor de kos ten der vergaderingen van het College van brandmeesters, welke vergaderingen men talrijker wensciit te houden, aan te dringen. Een stadgenoot verstrekte ons welwillend een uittreksel uit een brief, van zyn broeder uit Transvaal ontvangen en gedateerd 46 September 1.1., van dezen inhoud «Met den algemeenen toestand staat het maar treurig en zult u dit wel uit de cou ranten zoowat kunnen nagaan. Maar met dat al worden de levensmiddelen verbazend duur bijv. een zakje meel van 100 pond kost op het oogeublik t'39.— (zegge negenendertig gulden), en naar deze verhouding is alles zoo. Dat liet nu zoo niet langer kan blijven, kunt ge wel nagaan, want de armoede is thans reeds groot, te meer daar al het werk en bezigheid stilstaan, zoodat duizenden liroo- deloos rondloopen. Alles is voor den oorlog in gereedheid ge- bracht en zoolang de Boeren nog moed heb ben, ben ik voor Transvaal niet bang, ie meer daar we van de nieuwste en beste ge weren voorzien zyn. Ik heb ook een ander geweer gekregen en wel zoo'n nieuw model Mausei repeteergeweer met 400 patronen en een patronenband. Het is een prachtig wapen en schiet fijn. Volgens gerucht komen eiken dag honder den Boeren gewapend en te paard uit do Kaap eti Natal om Transvaal in geval van nooa by te staan. De artillerie en hunne reserve zfin reeds gecommandeerd, evenals die van den Vry- staat. en zijn aan de grenzen. Daar kunt ge van opaan, dat als het tot een oorlog komt, Engeland een zwaar toertje zal hebben met de Boeren, want ze zyn kwaad en zullen vechten als leeuwen on lie ver sterven dan zich overgeven. De Duirschers hebben hier ook een eigen korps opgericht en van het Gouvernement der Z. A. R. geweren on patronen ontvangen. Hun korps is thans reeds ongeveer 4000 man De Hollanders hebben laatstleden Zaterdag een vergadering te Johannesburg gehouden en hebben besloten, de Transvaal met alles bij te staan en in geval van oorlog zich by de burgers te voegen. Als de toestand zoo blijft, wordt het onhoudbaar. Het is gewoon ontzettend, zooveel vrouwen en kinderen el- ken dag nog vluchten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 46 Oc tober, op zijn verzoek gepensionneord Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst, generaal-majoor J. K. N. baron Schimmel- penninck van der Oye. van de genie, thans op non-activiteit als lid dor Eerste Kamer der Staten-generaal, terwijl aan dien opper- officier de rang is verleend van luitenant- generaal. Onzen vroegeren stadgenoot, den heer A. A. graaf Van Limburg Stirum, thans luitè- nant-kolotiel by het 3e regiment huzaren te 's Gravenhage, is op z(jn verzoek wegens ge zondheidsredenen non-activiteit verleend. By het rooien van eikenstobben op den afsterving en ontbinding der stof getuige lo zijn En dan Bij dit denkbeeld maakte zich een wanhoop van my meester, die iemand zou kunnen veranderen in een wild dier, een wanhoop die, ovevgaando in razernij, met zelfmoord eindigt. Ik herinnerde my het geval vun een jongeling, die na voor dood to zyu gekist, weder levend was, ten minste de kracht gebleven om te schreeuwen en om zich heen te slnau, en men vond hem dan ook, toen men de kist opende, met vorbr'yzelden schedel. Ik echter kon niets doen om aan mijn marteling een einde te maken ik word door woede verteerd, voeldo mij krankzinnig worden, maar moest onbe weeglijk blijven liggen. Naast mij op de tafel lag een lancet. Myn hoofd lag er heen gewond en ik zag het. Ik had de hand slecht behoeven uit te steken om het to grijpen. Met hoeveel brandend verlangen keek ik naar dat moH I Ik dacht, dat mischien een wondje in do hersenen, in het hart of in een ander edel or gaan, myn levenden geest uit myn dood lichaam zoude hebben verlost. Maar ook dit was niet ze- kor. Ik had immers slechts hot lichaam kunnen treffen, en dit was reeds afgestorven. Iu geheel myn zorgelooze jeugd had ik nooit met zooveel rampzaligen ernst aan de mogelijke tweeledigheid van het menschelijk bestaan gedacht; het troostende denkbeeld van de onsterflijkheid dor ziel heelt zich dun ook voorzeker nog nooit op zóo vreeBolijke wijze aan en menschelyken geest voor gedaan Naarmate professor Navaro voortging, deelde zyn opgewondenheid zich hoe langer zoo meer aan ons mede. Zonder dat wy het zeiven wisten, waren wjj opgesprongen en stonden wy dicht om hem heen by het vunr, dat niemand meer dacht op te rako- len. De een keek den ander sprakeloos en ontzet aan, in de flauwe hoop, dat nu de spreker onze spanning ten toppunt had gevoerd, hy ons met hel bij vele seusutie-romanBgebruikelijke: „opditoogen blik ontwaakte ik, ik had gedroomd", zoude ont goochelen. Maar een diepo zucht en eou smartelijke rilling 1 van den professor kluisterden ons aan de akelige werklykhoid en verhoogden onzo spanning nog meer. De professor vervolgde „Ik had de beschikking ovor alle functies van den geest, alleen outbrak mij hot waarnemingsver mogen van den lyd aan myn ovorgeprikkoi.l ge moed scheuon do minuten uron toe. Ik verbeeldde mij dan ook ontzettend lang in die sombre kamer te hebben gelegen, toon ik duidelijk voetstappen hoorde naderen. Ik herkende de stem vnn Toriudu, die luide riep „Ik weet het zeker, Claude Bernard hoeft het my verklaard. Als ik or bij was geweest, bad ik de opname van bet gif in het bloed verhinderd, uiaar zelfs nu is het nog tijd genoog om hom tc redden er is nog geen kwartier verloopen Een kwartier! My schenen het minstens drie uron too 1 Toriddu vloog naar binnen on kwam hijgend, bezweet en met een uitdrukking vnn na meloos medelijden naar my toe. Hem volgden de professor, verscheidene studenten en de chirurgijn, uien men gehaald had. Laatst genoemde zeulo„Als men bjjtyds had kunnen amputeeron „Wat," viol Dulcamara hem in de rede, „do dood is oogonblikkelyk ingetreden; in zevou minuten was alles afgelopen." „Dood, wat dood," stoof Toriddu op, „ik zweer U, dat hij leeft. In dit verstijfde licliusm, achter die verglaasde oogen, ondanks al deze verschijnselen van den dood, bestaan nog het waarnemingavernio- gen en bot verstand hy ziet en hoort ons O, wat gevoelde ik op dat oogenblikeeu grenzen- looze vreugde. Ik geloofde, dnt de boosaardige be tooverlng nu geweken was, dat ik nu jubelend de armen naar niyn redder kon uitstrekken. Maar noen, niets van dat alle». De vreugde, zoowol als do smart, lieten mij onbeweeglijk en koud. Midderwjjl nam de professor myn vriend Toriddu, dio aan oen col lega eenige instructies gaf, ter ztydo en voogdo hem opgewonden toe: „Wat praat je toch, myn jongen! Zie je dan uiet dat ny stijf i» Wij hebben horn in het vloesoh geprikt cn heiu haren uitgetrokken en hy heeft geen onkel teekon vun piju gevovon." „Dat komt omdat hy geen teekens kan gevou, maar de pijn voelt hy toch. Het curare treft ulleon de motorische zenuwenNavaro is godooltolyk ge storven, do motorische zenuwen zijn dood," „Kom, dat is onzin," antwoordde do professor. Maar Toriddu hernam hartstochtelijk„En tóch is hot zoo, professor, Ik wist hot roods te Parijs. Ik heb het ook aan Rosarlo verteld. Hoe is mo gelijk, dat die or niot aan gedacht hoeft? Men kan wel zion, hoe eon ongeluk iemand van strook kan brengen I Maar nu in or geen minuut moor te verliezen. Nog leeft Navaro In een verstijfd li chaam, maar in minder dan een half uur zullen mis schien ook de longen verlamd zyn." Deze woorden verklaarden my liet gevoel vau be nauwdheid, dat ik juist op dut oogenblik begon te ondervinden. Dat was dun liet eindo verstikkingI De dood, dien ik zoo vurig had aangeroepen, kwam eindelijk, 1111 redding zoo nabij was. II(j kwam en hy kwam snel, en lk kon niet roepon „Maak voort, haast u toch I" Toriddu ging naar do deur en riep: „Waar blijft ge toch met het toestel voor do kunstmatige adem haling 7 Het is hot oonige middel oui hem te redden 1" Hy had dus roods om het toestel gezonden e* mij bleef derhalve nog eon Bprankjo hoop over, niuar ik werd hoo langer zoo bonnuwdor. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1