Donderdag 12 October 1899. No. 4918. 49e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var. buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Teiephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in gevolge bericht van den mujoor-coiiimandant van het 6c Bataljon, 5 Regiment Infanterie, door dit ba taljon op den 18., 19. en 20. October a. s. oefeningen in het gevechtschieten zullen gehouden worden op de terreinen der Legerplaats bij Zeist. Het schieten zal plaats hebben vau ongeveer 10 uur v. m. tot 2 uur n. in. in de richting van N. W. naar Z. O. Op de toegangswegen tot het onveilige terrein zullen palen geplaatst worden met een rood vlagje en een plankje met het opsohritt „Onveilig". Amersfoort, den 9. October 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMM ELPENNINCK. NATIONALE MILITiE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18 Sep tember 1899, No. 2 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 139). Gelet op art. 28, 2e en 8e lid der Wet betrekke lijk de Nat. Militie van den 19 Aug. 1861 (S.No. 72,) tijdelijk gewijzigd bij de Wet vau 4 April 1892 (S. No. 56) in verband met de Wet van 81 Dcc. 1897 (S. No. 288). Doen te weten, dat de lotiug der voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1900 in het gebouw AMICITIA, aan het plantsoen, tusschen de Utrechtsche- en Arnbemsche poorten alhier gele gen, zal geschieden op Donderdag 19 October 1899, aautevangeu des namiddags te TWEE UREN, voor do ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint mot de letter A tot en met E, en op Vrijdag 20 October 1899, des voormiddugs te 10'/, uur, voor de ingeschre venen wier geslachtsnaam begint met de lettor F. En voorts, dat op Donderdag den 2, en Zaterdag den 4 November, aanstaande, telkens van 's vooimiddags 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschie den voor de getuigschriften, vermeld in de 2e. en 3e. zinsnede van art. 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben)luidende vermeld art. 53 in zijn geheel als volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, een uittreksel uit het Stamboek, of een bewijs van wer- kelijken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst moet men bovendien overleggen een getuig schrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen lot het gezin behoorende blijkt". „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt ver leend op overlegging van oen getuigschrift van den Burgemeester, waaruit blijkt, dat men eenige wet tige zoon is". Eu art. 21 vau aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der wet, wordt ten minste tien dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in December), waarop de zitting van den Militieraad wordt ge opend, ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente in welke de loteling, die vrijstelling verlangt we-, Feuilleton. gens eigen militairen dienst of dien van een broe der of broeders, voor de militie is ingeschreven". Amersfoort, den 11. October 1S99. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam execuloor verklaard kohier No. 16 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1899/1900 aan den Ontvanger van 'a Rijks directe belastingen alhier is ter hand ge steld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 12. October 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de mededeeling van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, No. 9 Az. (Provin ciaalblad No. 151), brengt ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van 9 October jl. de invoer per spoorweg van Hol- landsche runderen en schapen, met bestemming naar de slachthuizen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik, wordt toegelaten op alle Maandagen ■an 11 tot 12 uur langs Clinge (station) onder de voorwaarden van het Belgisch Kon. Besluit van 14. December 1896, gepubliceerd in de „Ned. Staatscou rant" van 19 December 1896, welke voorwaarden luiden als volgt: Artikel 1. Bij wijziging der artikelen 1 en 2 van bet ministerieel besluit van 24 December 1895 en het ministerieel besluit van 20 Mei 1896 mogen de runderen en schapen, voortkomende uit Neder land ten voorloopigen maatregel in Belgie alleenlijk ingevoerd geworden, per spoor, in geplombeerde wagens, langs de grensbureelen van Selzute (statie), Esschen (statie), Achel (statie), Hamont (statie) en Visó (statie). Deze invoer is onderworpen aan de voorwaarden, dat de dieren geslacht worden, binnen de acht en veertig uren van hunne aankomst aan degrenskan- toren, in de lokalen, die opgericht zijn in de nabij heid der kantoren vau Selzate (statie), Esschen (sta tie), Achel (statie) cn Visó (statie) of in de slacht huizen van Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Geut of Luik. De dieren zullen naar voornoemde slachthuizen n geplombeerde wagens verzonden worden, ter be- jtemming der statiën van Brussel (roest), Brussel (Gtoene bei), Anderlecht (slachthuis), Antwerpen (stuivenberg), Gent en Luik (Longdoz). Dadelijk na aankomst in voornoemde statie, zullen de onder toezicht dor politie, rechtstreeks naar gezegde slachthuizen geleid worden, alwaar zij zul len opgesloten blijven tot het oogenblik hunner slachting, die ten laatste binnen de 2X-4 uren na hunne aankomst in de slachthuizen moet plaats hebben. Tijdens de marktdagen is de toegang der lokalen aar deze diereu zijn opgesloten, verboden tot aan het einde der markt. Er wordt enkelijk uitzondering gemaakt voor de personen, gelast met het ouder- houd der dieren. Art. 2. De rechtstróeksche doorvoer, zonder over lading, langs de spoorwegen van hoogorvermelde dieren blijft toegelaten zonder formaliteiten van aard. HET „CURARE". 5 (SloQ Daarbij kwam, dat de professor zich beslist tegen de proetneming verzette. Was dit uit koppigheid Was het uit vrees, dat zijn uitspraak zou worden gelogenstraft Hij legde zijn oor op mijn borst en zeide „Daar, luister zelf, ook het hart klopt niet meer. Heeft ooit een mcnsch geleefd, als het hart niet meer klopte? Op grond vau welke wetenschap, mijn jongen, durf je het tegendeel beweren 7" „Ik verzeker u, professor, dat Claude Bernard „Och wat, Claude Bernard I Dat zijn van die Fransche niewigheden. Do Indianen sterven allen door curare, precies als die arme jongen, en zij zijn er nooit van opgestaan." „Neen, neen, professor, luister nu evenwierp Toriddu op koortsachtig snellen toon tegen, ter wijl de ai.dere studenten waren gaan zien waar bet verlangde toestel bleef, „gelief te luisteren. Het zenuwcentrum van het gevoel, het zenuwcentrum vau de beweging en het spierenstelsel worden ieder op zichzelf, onafhankelijk van elkander bestuurd. Een er van kan afsterven, terwijl de andere blijven leven. Navaro kan noch spreken, noch rich bewegen, maar zijn gevoelsorganen en zijn spieren leven alleen het zenuw-centrum van beweging, die aan de spieren de verschijnselen van het gevoel mede deel:, is vergiftigd en bij gebrek aan dezen bemid delaar zijn gevoelsuitingen onmogelijk." De Professor hief de h nden omhoog, schud de het hoofd met heftige gebaren en riep op kla- gend-verontkaardigden toon: „Dat moet ik aanhoo- Art. 3. De Inspecteurs-veeartsen, ieder voor wat hem betreft, z(jn gelast met de slipte naleving van bet huidig besluit te bewaken. Amersloort, 12 October 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Tot lid van het Algemeen college van toe zicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten heeft het Provinciaal college benoemd ds. J. C. Verhoeff, tot diens secundus mr. S. J. van Geuns. Ter kennis van belanghebbenden zij ge bracht, dat de Minister van Financiën heeft bepaald, dat de gagementen van gegageetde Oost-Indische militairen door de Betaalmees ters voortaan niet worden uitbetaald vóór den 15den dag der maanden Januari, April Juli en October. Valt die 15den dag op een Zondag of een algemeen erkenden Christelij- ken feestdag, dan vangt de uitbetaling aan op den daarop eerstvolgenden werkdag. In afwijking met de jarenlang gevolgde gewoonte om de Begrootings-vergadering in de kermisweek te houden, is uitmaal de Begrooting reeds Dinsdagmiddag behandeld in openbare zitting. Vonden de getrouwen het al vreemd, dat die afwijking plaats had, nog vreemder von den ze het dat ze al weer zóo vroeg op de kleine steentjes stonden en allervreemdst dat de zoo hoogst gewichtige Begrootiug in wei nig meer dan een uur werd afgedaan. Zeker is ze in de afdeelingen van alle kanten bekeken getuige ook de aankon diging op den Beschrijvingsbrief »met rap porten der afdeelingen en Memorie van Antwoord" maar toch hadden heel velen zeer gaarne in de openbare zitting een en ander gehoord over enkele meer gewichtige zaken, al ware het slechts alléén over de nieuwe Gemeentelijke gasfabriek. Bij de opening der zitting werd dan ook heel wat verwacht, óok wijl alle 17 Raads leden tegenwoordig waren. De heer Garje- anna kwam een kwartiertje na de opening. Mr. graaf Schimmelpenninck begon met de installatie van het opnieuw benoemde lid, den heer A. M. Tromp van Holst, die de gevorderde eeden aflegde. Vervolgens werden de notulen van de vorige openbare vergadering, van 5 Septem ber, gelezen en z. h. st. aldus gearresteerd. Hierna werden herbenoemd tot leden van tie Reclame-commissie voor de Inkomsten belasting de heeren Van Esveld, Kleber en ren, dat moet ik aanhooren 1" Het waren de laatste woorden die ik hoorde. Het toestel voor de kunst matige ademhaling kwam juist toen ik ophield te zien, ik gevoelde een verward gegons in de ooreu en ik ontwaarde niet wanhoop, dat ik ging sterven op betzelfde oogenblik, waarop ik aan be' laven zoude worden teruggegeven Toen professor Navaro deze woorden had uitge sproken, ging hij uit den kring, dien wij on. hem gevormd hadden en zette zich aan dc tafel, om zich nög een glas cognac in te schenken. Maar wij volgden hem vragende „En toen? U is toch niet gestorven, anders zoudt u ons die zaak niet kunnen vertellen. Hoe ia het afgeloopeu „Dat is nogal duidelijk," hervatte do professor met meer kalmte. „Na eenigen tijd, ik weet niet hoeveel, opende ik de oogen en zag alleen Toriddu bij mij, die mij kunstmatig deed ademhalen. Bij dit eerste levens- teeken slaakte hij een vreugdekreet en schroefde hij het toestel los. Toen viel ik echter weder in zwijm. Hij hervatte dadelijk de behandeling eu na een uur kon ik spreken en mij bewegen. Den zelfden avond was ik geheel hersteld en eenige da gen later gevoelde ik mij beter dan ooit." „Maar beste Navaro" riep een professor in de philosofie uit, „ik begrjjp er niets van. Heb je ons een grap verteld of een sensatieverhaaltje 4 laPoë? Hoe nu, 's middags vergifligd en dood en's avonds weder springlevend „Dood, neen, maar ik zoude het zeker een paar minuten later geweest zijn, en niemand zou dun vermoed hebben, dat ik al dien tijd geleefd had, omdat het curure ten slotte den bloedsomloop, evenais de bewegingen doet ophouden, maar als men met behulp van de kunstmatige ademhaling Tromp van Holst. Daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld de instructie van den eerlang op een jaarwedde van f50 te benoemen sluiswachter, welke instructie zeer weinig verschilt van de tot dusver vigeerende. Evenzeer met algemeene stemmen werd goedgekeurd het ontwerp-besluit tot verhu ring van eenige huisjes achter de Hoogere Burgerschool. Van den verbouw dier school schijnt in de naaste toekomst dus nog niet veel te komen. Schijnt, want de artikelen werden niet gelezen, doch slechts -fgeha- rnerd. Een gelijk lot deelden de artikelen van de voorstellen tot verhuring aan J. van Rui tenbeek van het tuinmanshuisje met stal, schuur en moesgrond, genaamd «Het Bergje' aan de Wolfertstraat en tot verhuring van de Petroleum-loods aan de Zandhoopen. Het voorstel tot verhooging der jaarwed den van de onderwijzeressen mej. N. Mei- nersz en mej. J. van Goor werd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Het algemeene stemming werd hierna goed gekeurd een ontwerp-verordering van 21 ar tikelen nopens den Schouw der wegen en »derzelver" waterleidingen, voorzooveel deze niet vallen onder het Provinciaal-reglement. Daarna kwam aan de orde het verzoek van den heer I. J. Valewink, sedert 28 jaar Havenmeester, om eervol ontslag als zooda nig en toekenning van pensioen. Burgemeester en Wethouders hadden ge adviseerd, het ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging, doch het verzoek om pensioen te wijzen van de hand. Tegen dit laatste verzette zich de heer Van Esveld, die het verzoek om pensi oen volkomen gegrond achtte. De Raad verzuimde, bij het maken der Pensioen- ver ordening, den Havenmeester daarin op te nemen. Zoowel uit diens instructie als uit de geschiedenis van het Havenrmeesterschap blijkt echter ten volle, dat zulks onjuist is gezien. Spr. wilde daarom voorstellen, net ontslag aan te houden tot een volgende vergadering. Spr. wilde in dien tusschentijd de leden van den Raad voorlichten omtrent deze zaak, opdat zij geen onbillijkheid zouden begaan. Spr. weet, dat de Havenmeester het ambt nog wel een paar maanden wil waarnemen. De V o o r z i 11 e r antwoordde, dat de Raad slechts had te belissen op het verzoek, dat luidt: «ontslag tegen 1 November". Beslist moet spr. er tegen opkomen, dat de Haven meester zou zijn vergeten in de Pensioen- verordening. Wel degelijk staat daarin ver meld, dat, om gepensionneerd te kunnen worden, liet. atnbt moet zijn de hoofdbron er in dagen kan don bloedsomloop te herstellen en hem eenigen tijd gaaude te houden, wordt het cu rare langs den gewonen weg verwijderd en herstelt de patiënt. Het is juist dit punt. dat door de proe ven van Ciaude Bernard, op verschillende diersoor ten genomen en in zijn werk „La science expéri- mentale" beschreven, duidelijk is aangetoond, nl. dat gedurende een zekeren tijd, vóór de verlamming der longen verstikking heeft veroorzaakt, het uiter lijk geheel doodc lichaam leeft en gered kan worden. Ik geloof wel te mogen onderstellen, dat ik het eenige menscheulijke wezen ben, j> wien de uit werking van dit vreeselijk vergif i-. geëxperimen teerd geworden, zonder het leven poarbij te hebben ingeschoten. Dikwijls ben ik van plan geweest, myn wedervaren te boek te stellen, maar steeds werd ik dcor afkeer daarvan weerhouden. „Eu Rosai'io, die schurk vau eon Rosario," vroe gen wij, van verontwaardiging gloeiende. „Hebt u hem niet gedood of althans aangeklaagd „Ik diende een aanklacht tegen hem in wegens moord. Een instructie werd geopend. Toriddu verklaarde, hem de werking van het curare uitvoe rig te hebben medegedeeld, alsmede de wijze, waarop iemand, die er door getroffen is, dikwijls kan gered wordenik herhaalde de woorden, die bij mij bad ingefluisterd, toon ik voor dood lag, maar hij ontkende alles. Ik heb u reeds gezegd, dat h\j hooggeplaatste familiebetrekkingen liad. Daarbij kwam, dat pro fessor Dulcamara, die zich door Toriddu's overwin ning cp zijn kennis nogal gekrenkt gevoelde, sic» ten slotte begon te verbeelden, dat liet gcheele ge val een opgemaakte zaak was geweest, en hij bleef dan ook volhouden, dat iemand, dio werkelijk door curare is vergiftigd, onmogelijk kan gered worden. Het proces duurde dan ook kort cn een maand later kregen Toriddu en ik van de politie der Bour bons bevel, Sicilië te verlat» i, daar wij, als „behept met liberale denkbeelden," gevaarlijk waren voor de orde eu de beataaude regelen aan de Universiteit van Messiua. Toen kwam ik in Piemout, waar ik mijn 9tudiën aan de Universiteit van Turin voltooide om einde lijk, na vele wederwaardigheden, als professor aan haar te worden verbonden. „Ja, maar het is een schande, dat die Rosario ongestraft is gebleven", z< Me een van ons. „Hebt u nooit weder iets van hem gehoord, professor; hebt u hem nooit weergezien?" „Ik zag hem weder", antwoordde de professor ontroerd. „Ik zag hem een eukele maal weder en dat is nog niet lang geleden. Hij was de man, die mij hedenavond wenschte te spreken 1" Bij deze verklaring slaakten wij allen een kreet van afgrijzen. Allen vlogen op, eenigen liepen uaar de deur, als om aan dien man gerechtigheid te oefenen. Maar de professor riep ze terug, zeggende: „Nu is hij reeds ver weg. De toestanden in Sici lië zjjn inmiddels vernuderd en zoo is het ook met zijn geluk gegaan. Hg kwam hier arm, ziek en vernederd, om mij honderd lire te vragen voor de terugreis naar zijn land." „tl hebt ze hem toch niet gegeven?" „Zeker heb ik ze hem gegeven. II. heb gehan deld als mijn voorouders en op het Ke-stfeest zelfs mijn moordenaar niet. afgewezen." Toen zeide hij niet zijn gewonen, goedigen glim lach, als om zijn handelwijze te verontschuldigen „Daar ik met de nalatenschap mijner vaderen ook hun gevoelige zenuwen heb geërfd, moest ik hun zwakheden óok maar overnemen. Dat is nu een maal de schaduwzijde van een erfenis!"

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1