Maandag 16 October 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4919. 49e Jaargang. Buitenland. Stadsnieuws. MEURSING Co. AMERSFOORT GIACOMO. Ditgave Firma A. H. VAN CLEEPF te Amer8loort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en ontcigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Atzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Teiephoon 19. Populaire Cursussen. De heeren G. J. Buijs, dr. A. C. An- tusch, drs. D. P. Moll en dr. P. C. M. Bos, hebben het voornemen opgevat, hier ter stede in dezen winter Populaire Cursus sen te geven. Het doel dezer cursussen isde al- gemeene ontwikkeling der hoogere volks klasse (ambachtslieden, bazen, technische winkelstand, ook onderwijzers en onder wijzeressen, enz.) te bevorderen. Iedere cursus bestaat uit 4 of 5 maan- delijksche lezingen van ongeveer éen uur, waarna telkens gelegenheid zal worden gegeven om desverlangd inlichtingen over het behandelde te ontvangen. Blijkens onderstaand program.ma zullen er vier cursussen gehouden worden, zoo dat er iedere week éen lezing plaats heeft, des avonds te 8 uren, in een nader te bepalen lokaal, afhankelijk van het aan tal deelnemers. De gelegenheid tot deelneming, 50 cents per cursus, is opengesteld uiterlijk tot drie dagen vóór den aanvang van de eerste lezing van iederen cursus. Schriftelijke aanmelding kan geschieden bij een der ondergeteekenden, monde linge bij den Concierge der Hoogere Bur gerschool, bij wien tevens de toegangs kaarten voor iederen cursus verkrijgbaar zijn. De netto-opbrengst der lezingen wordt in do kas der Vereeniging »Lief- dadiglieid" gestort. De deelnemers aan een of meer dezer cursussen zullen in de gelegenheid ge steld worden om gratis een viertal tus- schengevoegde lezingen bij te wonen, op nader per advertentie te vermelden avon den over onderwerpen van meer alge- meenen aard te houden. Alleen voor die lezingen zijn afzonder lijke toegangskaarten 10 cents verkrijg baar, voor hen die zich niet voor een der cursussen verbonden hebben. Dr. A. C. Antusch zal op 20 October, 17 November. 15 December, 26 Januari en 23 Februari het een en ander over Voedingsleer meedeelen en daarin be handelen Voeding van mensclien en dieren. Bespreking der algemeene eigen schappen van eiwitten, vetten, zetmeol- achtige stoffen. Behandeling van eenige voedingsstoffen melk, kaas, boter, marga rine, zetmeel, meelspijzen, suiker, enz. Bespreking van het koken van spijzen en van het bakken van brood. Satnen- stelling van de meest gebruikelijke voe- j dingsstoffen en beschouwingen van hunne voedingswaarde. Zullen wij ons uitsluitend met plantaardig of ook mot dierlijke stoffen I voeden De tweede cursus wordt gegeven docr I den heer G. J. Buijs en wel op 24 No- veruber, 22 December, 2 Februari en 1 j Maart. Deze zal daarin behandelen eenige gre pen uit de Wereldbeschrijving, als daar 1 zijn Gedaante der Aarde. Het uitspansel. De schijnbare dagelijksche beweging der hemellichten. Aswenteling der Aarde. I Wisseling van dag en nacht Verschijnse- i len, veroorzaakt door de schijnbare jaar- I lijksche beweging der Zon. Jaargetijden, i Beweging der Aarde om de Zon. Jaar- j telling. De Maan en hare schijngestalten, j Zons- en maansverduisteringen. Natuur- lijke gesteldheid der Maan. Dr. Moll stelt zich voor op 3 November, i December, 12 Januari, 9 Februari en 8 Maart een en ander mee te deelen over Magnetisme en electriciteit en wel over Natuurlijke magneten en kunst-magneten. I Invloed van een magneet op week ijzer en op staal. Aardmagnetisme. Onderstcl- I lingen ter verklaring van de magne- J tische eigenschappen. Electriciteit. Elec- I trische lading, positief en negatief. Op- j wekking van eiectrische ladingen door wrijving. Wrijvings-electriseermachine. i Laden door inductie. Leidsche flesch. Bliksemafleider. Eiectrische stroom. Het ontstaan van eiectrische stroomen. Wcr- king van eiectrische stroomen op magne- i ten. Electro-magneet, eiectrische schel, telegraaf, teiephoon. Warm te-ontwikkeling I in de galvanische koten. Weerstand van j oen geleider. Electrisch licht. Electromo- j toren. Dynamo's. I Dr. Bos zal op 10 November, 8 De- I cember, 19 Januari, 16 Februari en 15 i Maart een overzicht geven van de ge schiedenis der Staathuishoudkunde en achtervolgens behandelen: Onderwerpen waarmede de Staathuishoudkunde zich bezig houdt. Voortdurend veranderen de maatschappelijke en economische toestan den. Een juist inzicht in die veranderingen is noodzakelijk om een goed begrip te hebben van de bestaande verhoudingen. De Staathuishoudkunde bij de Grieken en do Romeinen. Slavernij. Middeleeuwen. Landbouw eerst hoofdzaak. Ontstaan der markten en der steden. Handwerk op den voorgrond gekomen. Gilden. Be- I moeiing van de Overheid met de nijver- i lieid. Opeenvolgen verschillende stelsels j daarbij gevolgd. Ondermijning van het j i gildewezen. Zorg van de Overheid voor handel en nijverheid. Einde 18e eeuw en begin 19e eeuw: ontstaan vanhetgroot- bedrijf. Theorie van de Staatsonthouding. De Staathuishoudkundige begrippen in I het midden dezer eeuw. Bezwaren die daartegen aangevoerd werden. De nieu- j wore Staathuishoudkunde. j Moge het aantal van hen, die aan deze zoo nuttige cursussen willen deelnemen zeer groot zijn. Aanmelding tot uiterlijk Donderdag 19 dezer bij den Concierge-amanuensis der Hoogere Burgerschool. j De oorlog tussehen Engeland en de Boe- i ren-republieken in Zuid-AIrika, wier uit- breken we reeds den dag nu de sluiting der j V red es-conferentie hadden verwacht, is Woensdagmiddag omstreeks half vier be gonnen. I Alleen het meerendeel der Engelsche pers J juicht toe dit systeem van »je beurs ol je leven" (hier»je goudmijnen of je onafhanke- j lijkheid" dogeheele overige buitenlandsche pers is verre van gesticht over het optre den van Engeland en doet harde waarhe den hooren. Het best wordt liet vrij algemeen oordeel saumgevat door de «Indépendance beige" j welke schrijft j «Déze oorlog is een schande voor het volk, dat hem toejuicht en dat met blinde j woede zich er in storthij is een schande voordo Staatslieden, die hem hebben gewild en uitgelokt: hij is een onuitwischbaresmet op den naam van de Koningin, die reeds met éen voet in het graf staat en wier tot dus ver eerbiedig en geëerbiedigd aandenken zal worden belast met een van de grootste mis daden tegen de beschaving en de menscbe- lijkheid. »Wee Engeland! Deze oorlog zal het geen' geluk brengen. Er is een grens voor de onbeschaamdheid dor veroveraars. De En- gelschen zouden die kunnen vinden op de slagvelden van Transvaal. Dat is de hei melijke en zelfs openlijk erkende wensch van de groote helft van het Europeesche vasteland". Vervolgen wij het overzicht van de Ge meenteraadszitting. Hierna werd z. d. en z. h. st. besloten tot aanhouding van het request van onder wijzeressen in handwerken om verhooging hunner jaarwedde. Met 15 tegen 2 stemmen (dia van de heeren Gerritsen en Kleber) werd vervolgens, con form het advies van B. en W., besloten van de hand te wijzen het verzoek van de Muziek-vereeniging »C<Bcilia" tot verhooging van liet j.iarlijksch subsidie van f50 tot f300. B. on W. adviseerden afwijzend omdat telken jare besloten is, geen hooger subsidie toe te slaan. Te meer klemde de overweging, waar de Vereeniging als hoofd-argument aangeeft, dat zij anders niet zal kunnen blijven bestaan en B. en W. niet kunnen begrijpen, dat zij met f300 zou te redden zijn. De heer Kleber wilde even motiveeren waarom hij zou stemmen tegen het afwij zend advies van B. en W. In de afdeelin- ger heeft het request zóo weinig sympathie gehad, dat spr. maar geen tegenvoorstel zal doen. Hij wilde echter opmerken, dat de Vereeniging vroeger kosteloos beschikte over een gelegenheid om te repet eeren en dat toen die lokalen werden vervreemd, de Raad f50 toestond voor lokaalhuur; doch onder beding dat »Caecilia" dan twee concerten moest geven. «Over zulk een edelmoedig heid moest de Raad zich schamen. Meer H. Feuilleton. i.) 't Is lente to Lugano I Een blauwe hemel, die schil terend weerkaatst wordt door het heldere meer, bloeiende mirten en oranjes, leeuwerikken die zin gend de lucht doorklieven, klokgelui alom en op straten en pleinen den levendige dichte mensohen- massa, vooral Engelscheu, die genieten van de heer lijke atmosfeer op de prachtige kade, en boven dat al les in de verte de geweldige met sneeuw bedekte en in nevelen gehulde Monte Genoroso Wiens hart gaat niet opeti bij het aanschouwen van al die heerlijkheden vau een lentedag aan gene zijde van den St. Gothard! De avond begint te vallen. Achter de hergen die het meer van Lugano en het Lago Maggiore schei den, neigt do zon ter kimme, berg en dal, meer en stad, in een roodgouden gloed hullend, en nog ecu oogeublik vertoevend tussehen de rotsen en gaat dan langzaam ondet, in grootsehe pracht. Wij zitten op het terras van het hotel Reichmunu iu Parad iso en zicu neer op de heldere oppervlakte van het meer. Ecu boot komt langzaam naar den oever. Een ons wolbekend Engelschman zit daarin en laat zich door zijn roeiers aller'ci Zuid-I tal iaan- sehe liedjes voorzingen. O helle Napoliklinkt een welluidende diepe niaunenstcm ons tegemoet en aan het gezang paart zich het Angelus-luiden der kerkklokken. Ploise- liug hooren we kinderstemmen en op het gelaat van mijn overbuurman, graaf N., komt een vroo- lijk lachje. Mijn beschermelingen, zegt hij. En dadelijk daarop springen twee allerliefste kin deren op hem toe, een jongen van ongeveer acht en een meisje van ongeveer zes jaren, die hem met een vloed van woorden bestormen. Het zijn prachtige kinderkopjes, echte Zuid-Itali- aansche typen een bruinnch'.igen tint, weelderig, donker kroeshaar, gitzwarte schitterende oogeu- Pro fessor M. uit Munchen, de hebetude schilder, kan de oogen baast niet van de kinderen afwenden; zy doen zijn kuustenaarsoog weldadig aan. Liefkozend vleien zij zich tegen den graaf aan en vertellen en babbelen en babbelen en vertellen hem al'es wat zij dien middag hebben uitgevoerd. Met Giacomo, den Italiaanschen bediende van den graaf, die heter dan iemand anders hun moedertaal spreekt, zijn ze aan den overkant var. liet meer geweest en hebben de in de rotsen uitgehouwen wijnkelders van Capriuo bezichtigd en hun vriend Giacomo, die een verbazend groote plaats iu hun hart inneemt, heeft hen zelfs laten proeven van dien heerlijken geurigen wijn en die was zóo zoet, zóo zoetl En toen zijn ze met de boot naar C'astagnola ge roeid en hebben de schilders gezien, die daar zoo gaarne zitten en veelkleurige schilderijen maken, en iu Castagnola heeft Carlo, signor Carlo, de koetsier van den graaf en een persoon van zeer veel gewicht, hen met het rijtuig met de beide mooie paarden er voor, afgehaald en zijn ze, o zoo hard! naar huis gereden. En daar zijn ze nu en hebben honger en zouden graag wat eten en drinken. Zoo babbelen ze Italiaansch en Fransch door elkaar, want de kin deren spreken beide talen. Aan hun wensch wordt voldaan en eer we vijf minuten verder zijn, zitten de kinderen aan ceu gedekte taiel en vergen n het babbelen hij het genot van al de lckkcruijcn, die men voor hen heeft opgedischt. Weet ge, graaf, wat ik zou wenscben? zei pro fessor M. Gij weet, vereerde meester, dat ik in elk op zicht tot uw dienst beu I De professor hoog. Wie is niet oyertuigd van uw welwillendheid, t graaf, en daarom durf ik kort en bondig mijn wensch uit te sprekenIk zou de twee kinderen i wel willen schilderen. De graaf glimlachte. Gy hebt goed praten, mijn waarde professor. Een paar jaar geleden 1 eeft professor Von L. een portret van hen willen schilderen, maar ze hebben i dadelijk rechtsomkeert gemaakt, zyn wcggeloopen en wilden van den man met de bril en den zwar ten haard niets weten. Maar als gij uw geluk be proeven wilt, zal 't mij genoegen doen wanneer ge slaagt, Ik hoop het, hernam de professor. Ik zal ze overigens niet met lange zittingen kwellen, 'tMoe ten twee prachtige pendanten worden, Piccolo en Pie- cola. Wij lachten. Ge zijt óok al knap in 't uitdeuken van titels,*-" zei de graaf. Schilder er nu maar op los en als ge uw schilderijeu wensclit te verkoopen, denk er dan om dat ik veel van Piccolo en l'iceola houd. Op dit «ogenblik kwam Giacomo, een llinke nette kerel, binnen. Als de kinderen klaar zijn, kan je ze wel naar huis brengen en morgen een uitstapje maken naar 't Lago Maggiore en Luino. Carlo kan jelui rijden, want ik heb hem niet uoodig. Ik reken er echter beslist op, dat je goed voor de kinderen zorgen zult. Als voor mijn oogappels, graaf! 't Is goed De kinderen zyn klaar met eten Breng ze nu spoedig naar huis, vóór het geheel don ker wordt I Wedercm werd er een paar oogeDblikken druk gepraat en gelachen, een stormachtig goedcnnacht- cggen volgde, en toen waren wy met ons drieën allee: - Hoe ;s eigenlijk aan die kinderen gekomen, graaf vroeg de professor. Door een toeval I Dat is een heele geschie denis Is het indiscreet, daarnaar te vragen Volstrekt niet, wtijn waardo professor, 't Zijn geen geheimen. Onze vriend L., zei de graaf, zich tot mij koerende, kent de geschiedenis al en ik ben overtuigd dat als hij ze nog eens hooren moet, hy uit wraak er een novelle van maakt. Maar, daar waag ik het op. Als de schilders zich mot de kin dereu bemoeien, waarom dau de sehry vers ook niet Beiden moeten hun onderwerpen vinden in 't wer kelijke leven. De graaf vulde op nieuw de glazen met fonke lenden wijn, stak een versche sigaar open vertelde: „Eenige jaren geleden vertoefde ik als gezant- sehapa-attachtó te Rome en was wegens ziekte van den gezant met het waarnemen der zaken belast, .zoodat ik overkropt was met werk en bijna geen tijd meer had voor mijn geliefkoosde uitstapjes in den omtrek der aloude stad. Op zekeren dag liet ik echter de zaken de zaken, droeg alle drin gende werkzaamheden op aan den oudsten attaché en maakte een uitstapje naar de Campngna. Ik was van plan, drie dagen weg te blijven, maar reeds den eersten avond kwam ik terug met bagage, die wel wat vreemd was voor een geznutschaps-attaché. Ik bracht namelijk twee levende, kleine, schreiende kinderen mee. „Hoe ik daaraan was gekomen Wel, op de meest natuurlijke ol liever op da meest onnatuur- lijke manier. Wij reilen juist door een der armste dorpjes van de Campagn toen uit oen huis luid gepraat en geschreeuw tot ons doordrong en de daarvoor staande mensehenmassa, door haar leven dig gestieuleerun en druk redenceren, mijn opmerk zaamheid trok. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1