Binnenland. Foulard-Zijde 65 cent wil ik or nu niet van zeggen." Z. (1. on h. st. werden goedgekeurd liet ontwerp-besluit tot heilitng van 50°/„ van liet tariet voor liet vuur-, naven- en tonguld in 1IHJ0 en lint ontwerp-adres aan H..V1. do Koningin om zulks te verkrijgen. Alweer z. d. en z. h. st. werden voorloo- pig goedgekeurd de Begrootingen voor de d.d. Schutterij, voor hot Burgerlijk armbe stuur (met een subsidie van f 10 707.08) en voor liet Burgerweeshuis. Van 1.15 tot 2.30 had men over deze 18 punten van den Beschrijvingsbrief gesproken. Juist halt drie opende de Voorzitter de algeiueene discussion over het laatste punt, de Getneento-begrooting voor 1900, docli nl- gomeone discussion werden niet gevoerd. Daarom bracht de Voorzitter in behande ling de uitgaven. En nu kwam de hamer aan do beurt. Artikel fill tot 88, telkens klop, klop, klop, By 89 wenschlc de heer Gerritsen een volgnummer 89a ingevoegd te hebben en wel voor oen crediet van f 400 waar mee B. en NV. een systematisch onderzoek zouden kunnen doen instellen naar den wo ningtoestand in deze Gemeente. Mr. P r i k k e n steunde dii voorstel. D« hoer Gerritsen zegt nu, ter toe lichting, dat door huiselijke omstandigheden bij geen gelegenheid heeft gehad, deze zaak in de afdeelingen in te leiden. Op het voet spoor van Leideu bedoelt hij een onderzoek door deskundigen, omdat een algemeen over zicht ontbreekt. Wel is ile »Woningwot" aan hangig, waarover spr. zich zeer verheugt, doch vóór dat Ontwerp verheven is tot Wet, moet Amersfoort reeds handelend zijn opge treden. Snr. meent, dat het Gemeente bestuur hier onwillig is, althans niet vol doende meewerkt om dezen misstand op te hellen, doch de laut-tnaar-waaien-leer hul digt. We moeten volkomen op de hoogte zijn eer do Wet in werking treedt en weten er slechts iets van, doch den ganschen toestand kennen we niet. Spr. acht het volstrekt niet goed, lang te wachten. Mr. Prikken kan zich in hoofdzaak vereenigen met het door den heer Gerritsen gesprokene. Zulk een onderzoek is alleszins wenschelijk, getuige ook het jongste verslag van de Gezondheids-commissie, welke in «leze materie sprak van verregaande verwaarlo zing". Mr. Hey li gors sluit zich volkomen aan by de'vorige sprekers en acht, als lid der Gezondheids-commissie, een spoedig en grondig onderzoek van hoog belang. De Voorzitter antwoordt, dat liet D. B. in zijn Memorie van Antwoord van ooi-deel is. dat de omvang van het kwaad niet zóo groot is dan dat 't onderzoek niet zou kunnen* wachten tot tijd en wijle men meer zeker heid lieett nopens «Ie Woningwet. Het D. B. biyi't by zijn gevoelen, dat de post van f400 thans reeds niet noodig is. liet onderzoek komt ten overvloede aan een Staats-eommis- sie. Het onderzoek, door den lieer Gerritsen bedoeld, wordt dus weer overgedaan. Waarom dan nu er al mee begonnen Spr. wil niet ingaan op de uitdrukkingen «onwil" en »laat maar waaien", doch ver klaart dat de Gemeente evenals vele an dere in den lande nog niet op de zaak is ingegaan omdat men terugdeinst voor de finuncieele gevolgen, die zeker weer hoogere lasten brengen. De heer Gerritsen repliceert, dut hij niet kan begrypen, dat B. en W. tegen zijn voorstel zijn. Waarom moeten er weer vele jaren verloren gaan Wat doet het er toe of do Woningwet al dan niet spoedig tot stand komt De Raad dictie zoo gauw mo gelijk te weten hoe de toestand is en neme een voorbeeld aan Leiden. De f400 zijn ze ker niet weggeworpen. De Raad wachte toch niet, want uitstel leidt tot verergering. De heer K I e b e r vraagt of de Commissie moet bestaan uit Raadsleden. De heer Gerritsen antwoordt dat zij, evenals te Leiden, moet bestaan uit des kundigen. Het voorstel-Gerritsen wordt nu aangeno men met 11 tegen 6 stommen (tegen stem den B. en W. en de heeren Van Esveld I unero -m Van Beek). Kerst by art. 95 werd weer eenige discus sie gevoerd, niet over den post zelf (tracte- menten der Politie) maar over het danshuis aan de Kortegraclit. De Voorzitter antwoordde den heer i Gerritsen, dat maatregelen by hem in over weging zijn, doch dat hij het minder ge- wenscht acht, zich daarover thans uit te laten. Bij post 109 stelde de heerCroocke- w i t voor, een «ierden sproeiwagen aan te konjien. Na korte discussie, waarin W' e t- houder Visser de aanneming ontraadde èn om de onnoodigheid èn om de grooie kosten, wei f het voorstel verworpen met 15 tegen twee stemmen (die van uen beer Tromp en den voorsteller). Post 108 bracht als gewoonlyk weer eenige discussie over de Plantsoenen echter zonder veel beteekenis en zonder dat de uitgaven daarvoor (11200) werden verminderd. Post 110 (kosten oprichting Gasfabriek I f1080.10» on f2300 in 1898 en 1899) werd I zonder spreken afgehamerd. Eerst bij 118 verklaarde de heer Crooc- k o w i t zich tegen het rooien van een vierde van het eikenhakhout op den Berg en de vervanging daarvan door dennen. Het zou kunnen, dus meende spr., dat dit terrein eerlang voor andere doeleinden wordt ge bruikt. De Voorzitter merkte echter op, dat het geld moetzjjn toegestaan om zoo noodig in hot voorjaar te kunnen planten on de Raad voreenigde zich met die ziens wijze. By 145vroeg de heer Gerritsen wan neer die post (f200 voor het Archiet) eens van «ie Begrooting verdwijnt. De Voorzitter zeide, wel te gelooven dat de waarnemende Archivaris vorderingen maakt, «loch dat in ieder geval toezicht op het Archief noodig is. Vóór 186 voegde de Raad nog een post 185a in, groot f864, en wel voor de kosten der achtste tienjaarlyksche volkstelling, een beilrag gelijk aan dat van do vermoedelijke Ryks-bydrage voor deze zaak. En weer ging de hamer klop, klop, klop, over alle 57 artikelen der Inkomsten. Zelfs de f28 445 van de geraamde inkomsten der Gasfabriek (de exploitatie begint 17 Augustus ItHX)) vermochten geen enkel toelichtend woordje te ontlokken. Ter voorlichting dione, dat volgens de Me morie van Toelichting het lichtgas 8 cent, het kuokgus 6 cent zal kosten en de meter- huur behouden blijft. De gehoele Begrooting werd nu met al- gemeene stemmen voorloopig vastgesteld op f584351 in Ontvangst en Uitgaaf en f2119 voor Onvoorziene uitgaven. Te 3.20 stelde nu de Voorzitter voor oproeping te doen voor sollicitanten naar het ambt van Havenmeester, op een jaar wedde van f400, hetgeen z. h. st. werd goed gekeurd. Vervolgens deelde hy mede, dat waren ingekomeneen request van i>Vreemde lingenverkeer" om een subsidie van f300— oin pw-advies aan B. en VV.de goed keuring van Gedeputeerden van liet besluit nopens het terrein voor hettclephoon-bureau- aangenomen voor kennisgeving; een request van Mevrouw de wed. Van der Want om ontslag als Regentes van het Burger-Wees huis eervol verleend, onder dankbetui- ginghet door ons bereids meegedeelde adres van Vak-vereenigingen nopens arbeids duur en loon gedeponeerd ter Secretarie; goedkeuring door Gedeputeerden van het besluit tot verbooging van jaarwedden van onderwijzend personeel -- voor notificatie; request van den ingenieur Kriegel' omtrent «Ie stads-tram om prie-advies aan B. en W.verzoek van «ie aannemers van den bouw der Jongensschool 1e soort om kwijt schelding der boete oin pra?-advies aan B. en VV.request van leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool om verhooging hunner jaarwedde, met een adres tot ondersleuning daarvan van den rector en den conrector van het Gymnasium en den directeur der Hoogere Burgerschool om prre-advies aan B. en W.een verzoek om een weg te mogen aanleggen van de Korte Bergstraat naar den ouden Vlasakker- wog om pravadvies aan B. en W. Hierna beantwoordde de Voorzitter de vragen, in de vorige vergadering door den heer Gerritsen gedaan omtrent den bouw van het Politie-bureau en zeide, dat B. en W. wèl bereid zijn om dezelfde bepalingen in bet bestek op te nemen als die welke j oorkomen in bet bestek voor de Gasfabriek, Wat de vergelijking van Amersfoort met Amsterdam betreft, moet spr. zeggen, dat het voorbeeld van een groote Gemeente niet al tijd het beste is. De gevallen zijn niet pa rallel. Hierna sloot do Voorzitter te 3.40 do vergadering. Aanstaanden Donderdagavond hoopt ds. Wiidnogen, uit Arnhem, in «De Zaaier voor te guau bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde Gemeente, hier. Herinnerd zij aan de oefeningen in het gevechtsschieten, welke in deze dagen op het terrein der Legerplaats bij Zeist worden gehouden. Wel staan er waarschuwingsborden met het woord «onveilig", doch een ongeluk is gauw gebeurd. Onze stadgenoot de ini\ smid G. Blok, aan de Kroinmestraat heeft weiier een 60 tal brancards naar het stelsel De Mooy af geleverd aan het Roode Kruis met bestem ming voor Zuid-AfrlKa. Tot buitengewoon Gemeente-veldwach ter te Baarn is benoemd onze stailgenoot M. van Nus. Bij advertentie in dit nummer wordt be richt, dat met 1 November weder nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Fröbelschool aan de Langegracht. Aan luitenant A. J. Valewink, van het5e regiment infanterie, is opgedragen naspo ringen ten Gemeente-archieve te doen ten behoeve van de krijgskundige studiën. Het voorbereidend militair onderricht zal hier gegeven worden door de luitenants Kooi man en Oll'erhaus en 15 onderofficieren van het 5e regiment infanterie. Luitenant F. H. A. Wagner, van het 5e regiment infanterie, gedetacheerd bij de Mi litaire verkenningen te 's-Gravenhage, wordt 1 November teruggeplaatst by zijn korps te Amersfoort. Door de politie is Vrijdag te 's Hertogen bosch aangehouden en ter beschikking ge steld van «Ie militaire autoriteit zekere Van H., die in 1888 te Nijmegen deserteerde als j muzikant van het 5e regiment infanterie. Hij zwierf gedurende die elf jaren zoowat de geheale wereld door, doch kon ten slotte j niet nalaten, zijn vrouw op den vaderland- schen bodem een bezoek te gaan brengen, j hetgeen zijn aanhouding ten gevolge had. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dut dit jaar geen langdurig winterverlof wordt verleend aan de miliciens der lich ting 1899. Evenals vorige jaren bestaat het plan ook dit jaar weder gedurende (Ie kermis gezel lige bijeenkomsten in het Tehuis voor Mili- tairen, Beekstraat, te organiseeren. Reeds beloofden verschillende sprekers J hunne medewerking, terwijl de avonden ver der met voordrachten, samenspraken, zang, j enz. zullen opgeluisterd worden. Ook zou de Commmissie gaarne aan de bezoekers eenige ververschingen willen aan- bieden. Als tegemoetkoming in de kosten, aan I een en ander verbonden, wensclit de Com- 1 missie gij'ten in te zamelen en zal daartoe eene lijst laten circuleeren. Reeds enkele giften mocht zij ontvangen. 1 Wij houden ons overtuigd van de belang stelling der Amersfoortsche burgerij Drakestein met een motorwagen bezig was... fazanten te stroopen. Welk nadeel de langdurige droogte van den afgeloopen zomer ook moge hebben toe gebracht aan den landbouw, voor het jacht veld blijkt ze gunstig te hebben gewerkt. Het wild heeft ongestoord kunnen voort- teelen en nu de jacht geopend is, zijn de jagers bijzonder tevreden over hetgeen het jachtveld hun aanbiedt. Hazen zijn er veel, konijnen zelfs te veelde boeren ondervin den er zeer veel schade van. Patrijzen ziet uien in groote vluchten, terwijl ook de kor hoenders talrijk vertegenwoordigd zijn. Fa zanten zijn er slechts in enkele streken, doch waar ze worden aangetroffen, zijn ze ook buitengewoon talrijk. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen het volgende, van 13 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Neilerlandsch-lRdië. «Aardbeving met vloedgolf verwoestte in den nacht var. 29 September vele negorijen aan de Zuidkust van Ceram, voornamelijk aan de Elpapoetih-baai. «Volgens voorloopige opgaaf vierduizend dooden en vijfhonderd gewonden. «De bezetting van Amahei en de post houders aldaar en te Kairatoe bleven ge spaard". Er worden plannen voorbereid om een nationale inschrijving te openen, met het doel gelden bijeen te brengen, voornamelijk voor den aankoop van Roode Kruis-artikelen, welke naar Zuid-Afrika zullen gezonden wor den, terwijl een deel der gelden zal gere serveerd worden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van in den strijd gevallenen. Het plan gaat slechts voor een deel uit van «Nederlandsche Zuidafrikaansche Vereeni- Het voorloopig comité, dat in deze werk zaam is, heeft reeds een partij vei bandar- tikelen naar Transvaal doen afzenden. Zoo als men weet, is dat óok door het Roode Kruis geschied. Het feest ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Koninklijke vereeniging «Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen" is bepaald op Woensdagavond 1 November in de groote zaal van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootsschap te 's-Gra venhage. De Twpede Kamer is op recès tot Dinsdag 24 October des ochtends 11 uur en zal dan een aanvang maken met de behandeling der Ongevallenwet. Eindverslag is uitgebracht over het wets ontwerp houdende nadere bepalingen om trent de Personeele belasting. De Commissie van rapporteurs verklaart acte te nemen van de toezegging van den Minister van Finan ciën, dat in de Memorie van Toelichting eerier eerlang in te dienen wetsvoordracht zal voorkomen de beantwoording van hetgeen in het Voorloopig Verslag is opgemerkt om trent de wenschelijkheid van wijziging der Wet op het Personeel op de verschillende in dat verslag genoemde punten. Evenzeer is eindverslag uitgebracht over het wetsontwerp houdende bepalingen ter voorkoming van bedrog in den boterhandel - 0-.v voor doch niet bereid om de gunning aan den I dit streven teneinde onze Militairen, in tegen- Raad te laten en zullen, als een daartoe strek- j stelling met het kermisgenot, eenige aange kend voorstel mocht inkomen, zich ten sterkste daartegen verzetten. De heer Gerritsen kan zich volmaakt name en gezellige avonden te bezorgen. U. „„..I,,...,,....,.. Een aangenaam verlof heeft een vereeuigen met het eerste. Alleen indien huzaar uit Amersfoort gehad, die Donderdag, blijkt, dat de loonen verkeerd zijn berekend en dat er enkele leemten bestaan, zou spr. verbetering verlangen, welke hij echter gaarne overlaat aan de prudentie van B. en W. Het doet spr. leed omtrent het tweede deel een halt antwoord te erlangen. Spr. had zoo I gaarne gewild, dat in deze de geheele Raad gehoord werd. gelijk ook by belangrijke werken te Amsterdam gebeurt. Spr. vernam, I dat ten deze in het College van B. en W. geen overeenstemming heerscht en wil op merken, dat, vooral waar groote sommen in toen hij te Arnhem vertoefde, in een vecht partij werd betrokken en met een steenen pot. zóo hevig op het hoofd werd geslagen, dat heelkundige hulp en opneming in het Militair hospitaal noodig waren. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen een bewoonster der Arnhemse best raat wegens bet verkoopen van sterkedrank zon der daartoe vergunning te hebben. In bet laatst dezer maand zal het Nuts- departement Baarn 25 jaar bestaan. Begon- het spel zijn, het een pi ineïpe-quaestie wordt met 8, telt het thans 80 leden, wat voor (vervolg) ad f 202 645, met onderscheidenlijk J oplegt. en het op den weg ligt, den Raad te hooren. Een voorstel om de gunning aan den Raad te houden, zal spr. echter niet doen, al be- treurt hij ook ten zeerste bet standpunt I waarop B. en W. zich ten deze plaatsen. Spr. verzoekt in de door hem gestelde vragen geen wantrouwen tezien, hoegenaamd, maar naar zijn meening stellen B. en W. ten deze weinig vertrouwen in den Raad. De Voorzitter moet op deze laatste woorden antwoorden en er sterk tegen op- komen, dat B. en W. geen vertrouwen zou- I den stellen in den Raad. Dat de Gasfabriek door hen werd gegund, was volstrekt geen blijk van I wantrouwen en spr. herhaalt, dat de aan- nemingssom verre beneden de raming was. j B. en W. mogen echter niet van zich afwentelen een verantwoordelijkheid welke de Wet hun j die gemeente zeker een respectabel getal mag heeten. Bestond er dezen zomer gevaar, dat het Departement zich van de Maatschappij zou losscheuren, thans is hel gevaar voor goed bezworen en ontwikkelt bet Departe ment, zijn bescheiden middelen in aanmer king genomen, groote kracht. Aan de Lage Vuursche is proces-verbaal opgemaakt tegen een heer uit Amsterdam, die op het landgoed van jhr. Bosch van Uit een officieuse opgaaf blijkt, dat thans in ons land niet minder dan 16000 burger lijke Rijks-ambtenaren en beambten zijn. Naar aanleiding van herbaalde aanbiedin gen, zoowel van Hollanders als van vreemde lingen, die zich bereid verklaren als vrijwil liger dienst te nemen in het leger der Boe ren, verzoekt de Consul-generaal der Zuid- Afrikaansche Republiek mede te deelen, dat geen vrijwilligers in Europa worden aange worven en ook geen vergoeding van reis kosten wordt uitbetaald aan hen die, zonder aangeworven te zijn, zouden willen vertrek ken. Van Regeeringswege wordt het volgende bericht: In verhand met den oorlogstoestand tus- schende Zuid-Afnkaansche Republiek en En geland is geen p- st naar de Transvaal en den Oranje-V rijst raat over Southampton ver zonden en is de verzending van brieven, pakketten en andere stukken naar die lan den over Engeland voorloopig gestaakt. De eerstvolgende verzending van de post voor de Transvaal eu Oranje-V rijst raat zal plaats vinden 23 dezer met den trein 6.7 av. uit Amsterdam naar Antwerpen langs den weg van Marseille met de booten van de Compagnie des Messageries Maritimes van Marseille over Zanzibar naar Delagobaal. tot f8.85 per Meter. Japansohe, Chineesebe enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Hrnncberg-Zyde van 45 cent tot f I4.GÓ p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (ea 240 versch. qual en 2000 verscb. kleuren, dessins enz). Franco en vrfj Tan invoerrechten In hals. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Fabrieken (k. k k. Hoflever.), Zurich.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2