Stadsnieuws. Ingezonden. Aan den Minister van Binnenlandsche zaken zal eerstdaags een adres worden over handigd, onderteekend door 400 leden van kerkeraden, diakonieën en andere kerkelijke colleges, welke zich met armverzorging be zig houden. Adressanten dringen daarin bij den Minister aan, dat hij zich niet late afschrikken door de moeilijkheden, die zich voordoen bij oplossing van het vraagstuk der vei zekering van de toekomst der ouden van dagen, maar voortga te zoeken naai de middelen, die kunnen strekken om in die richting verbetering aan te brengen. Er is een blaadje verschenen, getiteld «De Nederlandsehe Pensioenpartij", dat be oogt «het tot stand komen eener wet, waarbij aan iederen Nederlander van 00-jarigen leet- tijd het recht wordt gegeven op een Staats pensioen van fl per dag, zonder voorafgaande premie-betaling." Hoe onbeschrijflijk mooi zou de verwezen- zenlijkiug van dit plan wezen, maar toch, moet de gedachte niet opkomen dat de ont werper van dit plan partij is in een wed- denschap van dit allooi«Zóo mal kan je 't niet verzinnen, of ze vliegen er nog in"? Volgens de «Jaarcijfers-', uitgegeven door de Centrale Commissie voor ae Statistiek, bedraagt het aantal inwoners van Nederland, die omstreeks 60 jaren oud zijn 1 pet. Op een bevolking van 5 millioen zielen maakt dat 50 000 personen, die fl perdag zullen krijgen als Staatspensioen. In ronde cijfers is er bijgevolg jaarlijks f 18 250 000 noodig voor de uitkeering door het Staatspensi oenfonds. Ongerekend de traktementen van de amb tenaren. Door den Raad der gemeente Mijits-Hee- renland is besloten aan J. Bestebroer te Strijen een subsidie van f5 (zegge: vyfgul den) per kwartaal te verleenen tot instand houding van den omnibusdienst Strijen, West maas, Mijns-Heerenland, Puttershoek. Oók 'n subsidie. In het armhuis te Heerenveen behoort tot de verpleegden een echtpaar, waarvan de man 91 en de vrouw 86 iaren telt. Reeds 67 jaar zijn zij door den band des huwelijks verbonden en beiden genieten nog een goede gezondheid. Reeds verscheidene jaren hebben zij in dit gebouw gewoond. Onlangs ging het Kamerlid Staalman in zijn blad, «Extra Tijding" de «Schager Cou rant" te lijf op do hem eigen, gelukkig min der algemeen gebruikelijke wijze. De «Schager Courant" antwoordt nu op de volgende manier: Ik droomde mij op een slagveld in Trans vaal. De-Boeren schoten en de Engelschen scho ten, maar de Boereu schoten alleen raak. De Engelschen vielen bij hoopen. Hun Dum dum-kogels trolfen geen doel. Ploteling ontstaat er onder de dikke witte kruitwolken een verbazende paniek. Ik zag de Boeren, die lachend de Dum-dum-kogete hadden afgewacht, plotseling verbleeken en booze gezichten trekken, terwijl zij wezen op de onder hen neervallende kogels. Ik naderde. Dat is al te ergriep een groote, zware Boer. Ik vroeg hem, wat er aan haperde. Hij wees me op een kogel, uit het Engelsche kamp geschoten. Het is afschuwelijkzeide hij. Om hun dum-dums lachen wij, daar kunnen we tegen maar als ze daarmee gaan schieten Maar waarmee schieten ze dan? De Boer raapte een kogel op. Het bleek een prop ineengewrongen papier te zijn. Langzaam vouwde bij het open. Die smerige Engelschen schold de Boer. Hun dum-dums troffen niet en nu probee- ren ze 't hiermee. Dat is geen oorlogs-gelijk meer. Wij schieten tenminste met eerlijke patronen, maar op zulke schoten hebben wij niet gerekend. Kijk eens, is dat een eerlijk strijdmiddel vroeg hij. Ik keek in het nu open-gevouwen blad papier. Neen, dat is geen eerlijk strijdmiddel, zei ik. Het was een exemplaar van Staalman's «Extra Tijding". Ritmeester R. W. Wijnmalen, van het le regiment huzaren hier, wordt overgeplaatst naar het 2e regiment te Roermond. Door den Minister van Oorlog is de le vering van het benoodigde ligstroo ten be hoeve van het garnizoens-nachtleger te Amersfoort, gedurende het tijdvak van 1 November 1899 tot 1 November 1900, toe gewezen aan de firma H. Gerritsen, tegen f21.80 per 1000 K. G. De timmermansknecht J. G. had Dinsdag ochtend het ongeluk van den steiger aan de in aanbouw zijnde nieuwe Gasfabriek te val len en daarbij eenige ribben te breken. Arts Hagedoorn, die de eerste heelkundige hulp verleende, deed hem per brancard naar het Aldegonde-gasthuis vervoeren. Zijn toestand is thans redelijk wel. Hij is tegen de geldelijke gevolgen van ongeval len verzekerd. Alen schreef ons Maandag uit Putten Zaterdagavond tegen half vijf had hier een treurige misdaad plaats. Zekere F. W. M., timmermansknecht, had het reeds sinds geruimen lijd voorzien op den metselaarsbaas C. J. G. die hem ontsla gen had wegens wangedrag. Reeds vroeger schijnt hij pogingen aangewend te hebben om G. aan te randen, welke pogingen evenwel gelukkig niet slaagden. Eergisteravond echter, nadat hij 's middags een llink broodmes had gekocht en de gangen van G. had nagegaan, bevond hij zich bij den draaimolen in gezel schap van twee meisjes. Nauwelijks ziet hij G. aankomen of hij vliegt naar de overzijde van den weg en steekt hem met het mes in de linkerzijde. G. die terstond om hulp roept, wordt bij den herbergier Schut binnengedra gen, waar blijkt, dat hij dicht bij liet hart een zeer ernstige wonde van circa 10 cM. lengte, in den vorm van een winkelhaak, heelt bekomen. Naar huis geleid, blijkt aldaar aan den inmiddels ontboden geneesheer de toegebrachte wonde uiterst gevaarlijk te zijn. Intusschen is de verdachte M. van het terrein van de misdaad gegaan om nog een haastig afscheid van zijn ouders te nemen en daarna de bosschen in te vluchten. Ondanks alle pogingen mocht 't der politie nog niet gelukken M. te vinden. De toestand van den gewonde is thans rede lijk. Het is ons een genoegen, hieraan te kun nen toevoegen, dat de politie te Amersfoort den dader Zondagavond hier heeft aangehou den. De invoerrechten gaven al f360 000 meer dan het vorig jaar en 1230000 boven de raming; de loodsgelden 1'57 000en f240001 Bij de posterijen was de vooruitgang f335 000, maar de raming was nog f63ü00 meer. Daarentegen hebben de tèlegraalrechten niet enkel f247 000 meer dan 't vorig jaar ingebracht, maar ook al f131000 meer dan geraamd was. Enkel de Domeinen bleven f23 000 by '98 ten achter. Over 't geheel is de opbrengst zeer be- vredigend geweest. We hebben nu nog drie maanden, gewoon lijk de voordeeligste van het jaar, voor ons om f 637 649 in te halen, zoodat het gebrui kelijk surplus over 1899 ongetwijfeld ruim bereikt zal worden, wanneer niet onvoorziene omstandigheden een groote teleurstelling brengen. Doch daarop is weinig kans. De verzending van postwissels uit Neder land naar den Oranje-Vrijstaat en uit den Oranje-Vrijstaat uaar Nederland is, blijkens mededeeling der Engelsche administratie, tijdelijk gestaakt. De telegraphische gemeenschap tusschen de Kaapkolonie ter eene zijde en den Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche republiek ter andere zijde, is geheel verbroken. De telegrammen voor Zuid-Al'rika zijn te Aden aan censuur onderworpen. Het gebruik van geheimschrift is verboden in bijzondere telegrammen van en naar kan toren in de Kaapkolonie en in de telegram men die over de Kaapkolonie worden ver zonden. De gemeenschap van Natal met den Oranje- Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek evenals die met en over Mafeking, is gestoord. In Drente, waar zeer vele eiken gevonden worden, zijn de wegen tegenwoordig als be zaaid met afgevallen eikels. Oude, ervaring rijke lieden Beweren, dat deze eikelovervloed dq voorbode is van een strengen winter. In de jongste zitting van den Gemeente raad van Lochem was o. a. aan de orde een voorstel om het salaris van een der onder wijzers, die een nieuwe acte had behaald, te verhoogen. Een der leden was er tegen «omdat een jongmensch dat voor surnumerair bij de be lastingen studeert dat óok niet van het Rijk vergoed krijgt.-' «Voor bet angstig zijn, dat de onderwijzer zal weggaan," gaf hy niets «iedereen dreigt daar tegenwoordig mee en ieder waant zich een Bismarck." Ten slotte noemde hij het onderwys «de kanker" voor Lochem. Zoo'n vroede man. Den 29sten dezer hoopt mej. H. Muller, te Utrecht baar 103-en verjaardag te herden ken. Zij verheugt nog zich in een betrekkelijk goede gezondheid, doch is zeer hulpbehoe vend, daar zij noch loopen, noch hooren of zien kan. Voorzoover bekend, valt hiermede aan Utrecht de eer ten deel, de oudste inwoon ster van ons land te huisvesten. Lootte in het gezin van Kuurstra, te Tiel, de vijfde zoon vrij, te Geldermalsen trok ook de zesde zoon van Vogelsang een niet-dienst- plichtig nummer. Te üosterhout werd aan de loting deelge nomen door iemand, die reeds vader was van drie kinderen, waarvan nog twee in le ven. De man trok gelukkig óok geen dienst plichtig nnmmer. Tot Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, ter vervulling in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. Van Eyk, is bij Kon. besluit benoemd de heer K. ten Brug gen Cate, leeraar aan het Gymnasium te Leeuwarden. Ter gister hier gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 260 paarden, 110 veu lens en 60 hitten. Hoewel er geen buitenlandsche kooplie den aanwezig waren, was de handel tame lijk vlug. De paarden golden f80 a f500, de veulens f70 a f140, de hitten f80 óf 200.. De heer A. Vremeijer, kommies 2e klasse bij de Rijks directe belastingen, wordt van hier overgeplaatst naar Amsterdam en hier weder vervangen door onze vroegeren stad- geuoot den heer A. L. van Leer. De populaire curcussen, welke hier dezen winter door leeraren aan de Hoogere Bur gerschool zouden worden gehouden, gaan wegens gebrek aan belangstelling niet door. 't Is treurig. De Baarnsche schietvereeniging, welke tot dusver, bij gemis van een eigen schietbaan, haar oefeningen gewoonlijk te Hilversum en te Amersfoort hield, zal thans waarschijnlijk spoedig voorzien zijn van een eigen baan. De gronden op Soestdyk zijn daarvoor wel willend algestaan door H. M. de Koningin Dinsdagochtend omtrent 10 uur kwam een herder van de Wed. Overeem uit Soest met een koppel schapen over den overweg bij het station Soest juist toen de trein van Utrecht naar Baarn in aantocht was. Of nu de machinist niet tijdig heeft gewaarschuwd, dan wel of de herder geen acht heeft gege ven, is niet bekend doch op eens bevond zich de trein te midden der kudde en dood de 25 30 schapen. Hieruit blijkt alweer de noodzakelijkheid dat de maatschappij afsluitbooinen laat aan brengen aan de overwegen, die tot nu toe ontbreken. Heinrich Heine's zuster, de zeer bekende Charlotte Emden, die gister haar honderd sten verjaardag zou vieren, is Maandag plot seling overleden. pret, de mensch zich demoraliseert, ja zich beneden het dier stelt en vrouw en kinderen wellicht weken ja maanden lang de naween van die kermispret moeten gevoelen. Onderstaande Commissie, die gekozen is uit den Volksbond tot bestrijding van Drank misbruik, het Kruisverbond, de Christelijke Geheelonthoudersvereeniging en de Natio- ale Neutrale Geheelonthoudersvereeniging, roept u thans allen op om a.s. Zaterdag avond 21 October bijeen te komen in «Ons Huis'', Kortegracht, waar sprekers van ver schillende richting het woord zullen voeren. Toont dus mannen en vrouwen dat gij waarachtig belangstelt in het geluk van uw, ja van duizenden gezinnentoont door uw opkomst, al gaat gij niet geheel en al met ons mede, dat gij dan toch mede wilt hel pen om het verregaande drankmisbruik op die dagen tegen te gaankomt allen op om te hooren hoe en op welke wijze men feest kan vieren en gij zult u niet te beklagen hebben, aan onze oproeping te hebben ge hoor gegeven. Van dezelfde Vereenigingen zal indeker- misweek een geheelonthouderstent op de Ap pelmarkt staan om u, wanneer gij een en ander gaat bezichtigen, in de gelegenheid te stellen een verfrissching te nemen of oen en ander te doen gebruiken en u als zoo danig voor minder geschikte verblijfplaatsen (zooals kroegen, enz. enz.) te vrijwaren. De Commissie hoopt dan ook, dat het streven van hun Vereenigingen in hun werkzaam heden doel zal treffen en noodigt u allen uit er gebruik van te maken. Namens bovengenoemde Vereenigingen, De Commissie voornoemd, G. in der MAUER, Voorzitter. O. AKKERMAN, Secretaris. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort in de 1e helft maand Oct- tober 1899. Brieven Kinderen G. Romijn Lent IJ. van der Kraan 's-Gravenhage K. de VriesDelfzijl F. SnelLeiden ChielschenBaarn L. H. Ziegenhardt Harderwijk Briefkaarten G. H. van DijckDordrecht uit het Buitenland terugontvangen Eibertus Kuit R. van de Velde Mej. F. HeijnsiusInterlaken C. van RossemBerlijn J. C. Knaapen-Raijmakers Antwerpen. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. RECLAMES. van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25 HUIDZIEKTEN EN KLIEREN. Van den heer J. Fokkens, te Veendam, ont vingen wij onderstaand schrijven dat wij in 't belang der personen die aan deze ziekten lijden, publiceeren. „De Pink Pillen van Dr. Williams bevallen ons best, daar mijne vrouw tien jaren lang erg aan klieren in 't aangezicht geleden heeft en verscheidene malen in Groningen en zelfs in Duitschland geopereerd is geworden, maar nooit geen baat heeft gevonden. „Veel geld hebben wij nutteloos uitgegeven, doch bij het gebruik van Uwe Pink Pillen be vindt zij zich uitstekend. Eerst zag mijne vrouw er tegen op, omdat wij nooit geen baat vonden, maar over de Pink Pillen verheugt zij zich zeer. „Wij kunnen deze Pillen niet genoeg prijzen. „Eerst hebben wij willen zien ot de genezing van duur was, alvorens U te schrijven, doch wij kunnen het bevestigen. Zij is genezen, na zoo veel jaren gemarteld te zijn. „Ziehier haar portret en U kunt tot onze groote vreugde dit attest vryelijk publiceeren." uit een verarmd en onzuiver bloed, beperkt deze werkdadigheid zich niet alleen tot de klierziek ten, maar bestrijdt ook bloedarmoede, bleekzucht, algemeene verzwakking, beenziekte bij het kind, en in alle gevallen van verzwakking bij man en vrouw, zelfs wanneer zij voortkomen uit allerlei soort van overdrijving. Prijs fl.75 de doos: t9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabimé, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing vait het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, Ht. VituB dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz, De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren Het eerste elftal van de Amersfoortsche Voetbal-club» U. D. 1." speelde Zondag, op haar terrein, tegen een gemengd elftal van «Victoria" uit Hilversum. In het begin had »U. D. I." den wind tegen en beide partijen drongen een paar maal op, zonder dat het iets gaf. Eindelijk deed de center-voorwaarts een quick op de goal van «Victoria;" deze werd teruggeslagen, doch door de links-out- side weder ingebat. Nauwelijks was er uit getrapt of de center-voorwaarts van »U. D. I." scorde nogmaals, zoodat het bij half-time voor »U. D. 1." 2-0 stond. Na half-time slaagde de center-voorwaarts van »U. D. I." er nog eens in te scoren, zoodat het bij time stond 3-0 in het voordeel van »U. D. 1." De Kon. Veluwsche Jacht-vereenigiug kwam hedenmiddag om 12 uur op het voor malig Kalfsveld hier bijeen tot het houden van een vossenjacht. Het is thans zoo goed als zeker, dat de Algemeene vergadering van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" ten volgenden jare hier ter stede zal worden gehouden. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is gister op plechtige wijze uit gereikt aan sergeant J. P. Noest, van het 5e regiment infanterie hier. Het nachtlicht in het slaapvertrek is een gevaarlijk ding. De nacht is bestemd voor den slaap. Het is 's nachts rustiger, omdat het rumoer van den dag zwijgt, daarom wordt ons gehoor niet verontrust; het is duister, opdat ook ons oog rusten zal. Het bran dende nachtlicht stoort evenwel de rust van het gezichtsvermogen, en het is inderdaad geen wonder, als we dan vermoeid ontwa ken en langzamerhand over onze zenuwen beginnen te klagen. Het opnemen van Ingezondon stukken brengt niet altijd mede, dat de Reductie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Beleefd wordt plaatsing verzocht voor het onderstaande. Kermis I Hoevelen zullen er ook thans met de a.s. Kermis niet op uitgaan om eens van de ker mispret^) te genieten Het gansclie jaar, zoo zegt men, heeft men niets, duo licht dat men nu eens wat heeft, niet er aan den- kenkende dat juist door die zoogenaamde

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2