Henneberg Zijde veronioniiig. De motieven van Wethouder Co- loetje, erkend door den heer Gerritsen, gelden dn» niet. De heer Van Esveld kwam dan ook mot zijn voorstel om gedaan ourecht ongedaan te maken en spr. wil nu aan dit voorstel een amendement toevoegen luidende op voorwaarde, dat de betrokkene de verklaringen overlegge.. welke gevorderd worden in de Verordening. De heer Gerritsen steunt dit amendement. De Voorzitter zegt, dat zijn bezwaren te gen den vorm dezer gratificatie ook hierdoor niet zijn opgeheven Zij blijft een zeer doorschij nend vermomd pensioen. Indien de heer Van Esveld don goeden wog wilde bewandelen, zou hy een juurlykschu gratificatie voorstellen, doch de heer Van Esveld schijnt op den slechten weg te willen blyvcn in deze materie, na tuurlijk. Spr. moet /'ok opkomen tegen het woord van den lieer Van Esveld, dat de Raadsleden geen kennis nemen van de zaken die aan de orde komen. De Secretarie is steeds open en daar word. wel degelijk onderzoek gepleegd. De heer Van Esveld neemt het amende ment-K leber over. De heer Garjeanne weet niet of de hoer Valewink wel gediend is van de gratilieatie en vreest, dat de Raad geen heel prettig tiguurzal maken als hij haar eens weigerde en zou daarom wenschen, dat er eerst eens naar werd geïnfor meerd. De lieer Van Esveld antwoordt, dat het verzoek om pensioen reeds duidelijk genoeg aangeeft, dat net den heer Valei ink aangenaam zal zijn. In ieder geval hield spr. zoo aar. om dat hij de onbillijkheid der uitsluiting inzag. Spr. is het ook niet eens met Wethouder Celosse, dut de heer Valewink zelf had moeten vragen en wil wel verzekeren, dat de heer Valewink de gratificatie zal aannemen. De debatten worden nu gesloten en het ge amendeerde voorstel-Van Esveld hierna ver- worjten met 11 tegen 0 stemmen, die van de heerenKleber. Van Eek, Gerritsen, mr. Van Zyst, mr. Heyligers en den voorsteller. Hierna wordt met algemeene stemmen vast gesteld de Instructie voor den nieuw te benoemen Havenmeester, waurby o. a. wordt bepaald, dat hij 's ochtends van 8 tot 9 en 's middags van 8 tot 4 kantoor moet houden, dat hij een borg tocht van f 600 moet stellen, en dat hem volgens een amendement van den heer Ger ritsen, dat eveneens zonder noemenswaardige discussie met algemeene stemmen werd aange nomen verboden is, eenige winkelnering uit te oefenen. Hierop volgde de benoeming van een nieuwen Havenmeester, ingaande 1 November. Uit 19 ■ollieitanten werd benoemd de heer J. W. Put man Cramer. Eerste stemmingPutman Cramer 6, C. van Aken 15, H. E. van Sweden 3. Van Doorn 2, Hamming 2, Haars 1 stemmentweede stem ming: Putman Crumer 9, Van Akerf, Van Doorn en Hamming ieder 2 stemmen. Aan de orde kwam nu een request van de plaatselijke Vereeniging tot Bevordering van net Vreemdelingenverkeer" om een toelage van f800 uit de Gcmeen^ékas. Het pre advies van B. en W. strekte om af wijzend te beschikken, doch na vrij lange de liberatie stond, op voorstel van den heer Ger ritsen. de Raad voor éen jaar f 100 toe, met 11 tegen t> stemmen. B. en W. grondden hun afwijzend advies hierop dat V reemdelingcnverkeer niet is de uitvocr/|- ster van werken ten bate der Gemeente, hetgeen practiseh het gevolg zou zijn van de toekenning van dit subsidie. Mr. Prikken opende het debat met een welsprekend pleidooi vóór de inwilliging van het verzoek, aan de hand van de Statuten der Vereen iginjt, die omtrent haar gansch anders •chrijven dan B. en W. thans beweren. De heer Van Kalken achtte dit verzoek •venzecr hoogst billijk. Het geldt een hoog en algemeen belang, dat spr. krachtig wil steunen. Hiervoor moet en mag ook veel gedaan worde Amersfoort lijdt zeer veel van de zware concur rentie en alleen ais het meer bekend wordt, zal de handel meer bloeien. Wethouder Visser verdedigt het stand punt van B. en W. en stelt voorop, dat f800 toch niet voldoende is oin iets essentieels tot ■tand te brengen. Het particulier initiat ief moet hic-r ingeroepen en zóo Amersfoort moer naar buiten bekend gemaakt worden. Ten overvloede nog ditde Bcgrooting is pas aangenomen, met een zeer klein bedrag voor Onvoorzien. Gaat men er nu reeds weer aan tornen, dan zal allicht een deficit ontstaan. De tijd om nieuwe lasten op te leggen, is ai zeer slecht gekozen. De lieer Gerritsen steunt gaarne het voor- •tel-Prikkon, doch voelt ook veel voor het finan cieel bezwaar, door den heer Wethouder van Openbare werken uiteengezet, en stelt vooreen toelage van flQO te verkenen voor éen jaar. De heer Vun Kalken vindt juist reden om f300 toe te staan in tiet aangevoerde over bet financieel# bezwaar De Gemeente kan die f800 wel verdragen, wunt het verkeer zul toe nemen, de handeL bloeien on daardoor de druk I *«rminder>n. De heer Kleber zal stemmen tegen elk sub sidie, hoezeer by Vreemdelingenverkeer ook I reepect'-crt van welke hij zelf Bestuurslid is,. Het ligt niet op den weg vun den Raad, te ■ubsidieeren. Dat de Gemeente later iets bij- j draagt, oooer anderen vorm, vindt spr. goed, doch nu niet. De Voorzitter wil no.g iets toevoegen aan hetgeen Wethonder Visser zeide. Spr. zal ook I «temmen tegen het voorstel-Gerritsen omdat de 'Bsjtrooting niet ruim is; maar ook al ware zij ruin., dient hier een vingerwijzing gegeven op dat dergelijke verzoeken niet meer na de Begroo ting inkomen. Als onmiddellijk na aanneming der Begroeting en nog vóór het dienstjaar is aangevangen, beschikt wordt over Onvoorzien, dan komen we tot een zeer oDgewenschten toe- •tand. M r. Prikken wcerlngde, dat het request J te laat is ingekomi-niminera het is gedateerd van 19 September, de Begruotings-vorgudering I werd gehouden 10 October, het prre-advics van I B. en \V. is van lt> October, j De Voorzitter repliceert, dat het repuest in derdaad 19 .September is ingebracht, maar toen 1 verzonden is om pne-advies. Het had vroeger moeten en vroeger kunnen ingezonden zijn. Mr. Hey 1 ige rs gevoelt veel voor de financieole bezwaren, maar wil toch een blijk van waar deering, geven en daarom stemmen vóór het voorstel-Ge rritsen. Op een vraag van den Voorzitter wan neer dat subsidie zal ingaan, antwoorden M r. Prikken en de hoer Gerritsen; in het vol gend dienstjaar en voor éénmaal. in stemming gebracht wordt nu liet vocrstel- Prikken verworpen met 15 stemmen (vóór de heer Van Kalken en de voorsteller) en hot voorstel-Gerritsen aaugenomen met 11 tegen 6 stemmen (tegen de heerenHamers, Garjeanne, mr. Van Voorat Vader en Burgemeester en Wethouders Aan de orde kwam nu het pravadvias van B. en W. betredende requesten tot periodieke verhooging der jaarwedde van leeraren aen de inrichtingen voor Hooger- eu voor Middelbaar on derwijs. Het advies strekte tot deponeering ter Secre tarie en vond hierin zijn grond, dat nog zeer on langs, 10 Februari 98, de tractemcnten dezer leeraren opnieuw zijn geregeld. Mr. HeyligorB vindt de zaak van to hoog belang om'de requesten zoomaar te deponeeren. Het is minder de geld- dan wel de beginsel- kwestie en het geldt een hoog belang, dat van het onderwijs. Spr. mist echter de adviezen van Curatorium eu Commissie van Toezicht en stolt voor, die adviezen alsnog te vragen en renvooy van het geheel naar de afdeelingen. Nadat de heer Van Esveld gezegd had ook gaarne de geldelijke gevolgen hiervan te kennen en de Voorzitter toezegging had gedaan hieraan gehoor te geven, werd het voor- stel-Heyligors aangenomen met 13 tegen 4 stemmen, die van de heerenVan Beek, Ha mers, Kleber en graaf Schimmelpenninck. Vervolgens werd. overeenkomstig het pric-ad- vies vau B. en W., besloten op zekere voorwaar den toe te staan het verzoek tot het hebben van een weg aansluitende aan de Korte Bergstraat en dun ouden Vlasakkerweg. Hierna werd aan de orde gesteld een afwijzend advies van B. en W. op een request van de aannemers van den bouw der Jongensschool aan de Heerenstraat om kwytschelding van boete wegens te late oplevering, welke boete 39><f 25 of f975 beloopt. Mr. Heyligers wilde erkennen, dat de boete noodig was, doch wenschte niet het maxi mum geheven te zien, maar bijvoorbeeld de helft. De V O or z i 11 e r vroeg of bijv. f 500 werd be doeld, hetgeen mr. Heyligers toestemmend be antwoordde. M r. Prikken vroeg of het een werkelijk belang voor de Gemeente was, een zóo groote boete te hellen en of de Gemeente werkelijk zóo benudeeld is. Een boete moet worden geheven, doch zou f 100 niet voldoende zijn Wethouder Visser herinnert, dat de boete uitdrukkelijk is bepaald n het bestek. Spr. geeft toe, dat de boete hoog is, doch de kans is voor allen gelijk. Deze aannemers heb ben geen ..force majeure" gehad en dat zij zoo veel te laat opleverden, is geheel hun eigen schuld. Zoowel mondeling als schriftelijk zijn zy tijdig gewaarschuwd, doch zij werkten niet door en hadden geen zorg. Het is geheel eigen schuld. Toch wil spr. uit zuivere compassie meegaan met het voorstel tot consideratie, doch ook niet meer. De heer Van Kalken vraagt niet of Wt belang der Gemeente is geschaad; er is eet. contract op.emaakt en hieraan moet men zich houden. De Gemeente is dan ook niet onbillijk als zij op haar beurt gebruik maakt van het bepaalde in «le overeenkomst. Maar spr. vindt fóott hoog genoeg en zal vóór bet voorstel- Heyligers stemmen. De neer Van Esveld wilde de volle boete toegepast zien. liet zij een les voor het ver- I volg, anders wordt er op gebouwd en worden degelijke aannemers gedupeerd. De heer Croockewit deelt volkomen de i meening des heeren Van Esveld en herinnert j er aan, dat zelfs in het request niet éen enkele j reden voor de zooveel te late oplevering wordt aangegeven. Voor liet voorstel-Prikken stemde alleen de voorsteller; het voorstel-Heyligera werd aatige- nomen met 14 tegen 3 stemmen, die van de heeren Van Esveld, Croockewit en Tromp van Holst. Met algemeene stemmen werd hierna benoemd tot Regentes van het Burgerweeshuis mevrouw I Celosse-Pistorius. Natuurlijk onthielden de hoeren Celosse, Tromp en Van Esveld zich van stemming. Ingekomen wareneen dankbetuiging van de heeren Kruyf, Rauh en A. C. R. O. Leinwebor notificatie; het procos-verbaal der kas-opne- ming bij den Gemeenteontvanger gedeponeerd het Koninklijk besluit tot vaststelling der jaar wedde van den Gemeente-ontvanger on f 17(KJ notificatie; goedkeuringen door Gedeputeerde Staten van de Verordening op de wegen en wa terwegen, van liet besluit omtrent liet verhuren der Petroleuraloods, en van dat omtrent de jaarwedden van onderwijzend personeel noti ficatie; een bericht van het Burgerlijk Armbe stuur waaruit blijkt, dat du heeren C. T. van Beek en I. ter Schuur met 1 Januari a. s. aan de beurt vs.n aftreding zijn ter behandeling in een volgende vergadering. Hierna werd de openbare vergadering te 10.15 gesloten, waarna de ledeu op verzoek van graaf schimmelpenninck nog eenige oogenblikken bijeenblijven. De nieuw-benoemde Havenmeester, de lieer J. VV. Putman Cramer, legde hedenochtend in handen van den Burgemeester zijn ambts eed af. Nu hun vaderland in nood verkeert, heb ben de heeren Weilbach en Bodensteiu, leerlingen van de (ie en de üe klasse van het Stedelijk Gymnasium hier, hoewel geheel onverplicht, besloten oog en arm ter beschik king te stellen van hun Regeering. lu hel begin der volgende week vertrek ken zij van hier en hopen ongedeerd in Transvaal aan te komen. Van ganscber harte wenschen wij hun een voorspoedige reis en een behouden terug komst in Nederland zoodra zij hun plicht tegenover hun vaderland hebben volbracht. En wij brengen hun onze hulde voor hun stout bestaan. Werkelijk aandoenlijk is het om te zien hoe de gewoonlijk pacilieke Nederlander zich thans warm maakt voor de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, hoe er iets terugkomt van den geestdrift in de dagen van '39. Inderdaad verblijdend is het, hoe allen belangstellen in die gebeurtenissen en hoe ailen den practiscben weg bewandelen en hulp verleenen naar hun vermogen. De Christelijke School ging vóór en haar leerlingen brachten, meest in bronsgeid, thans reeds l 38.50 bijeen. De Christelijke Jougelingsvereeniging Psalm 119 9 collecteerde op óen anti-kermis ver gadering 113.105. Zelfs de vaste bezoekers van »Ons Huis' vroegen, geheel uit eigen beweging, een penningske te mogen bijdragen. De leerlingen van Gymnasium en Burger school verzamelen evenzeer giften en die van de Lagere scholen zuilen deze week óok geld inzamelen. Op de lijsten die, op aanstichting van den heer Burgemeester, in deze Gemeente circu- leeren, wordt Hink geleekend. Maar er is ook veel, heel veel geld noo dig; en men vergete toch vooral niet, dat ouder den eersten indruk het meest gegeven wordt. Bedenkt ecus, dat de kosten van de nu uitgezonden Nederlandsche Uoode Kruis-am- bulaiice worden geraamd op l'SUOUO en dat men o I zoo gaarne een tweede en een derde ambulance zou willen uitzenden, waar Enge land zich bedient van zulk ontzettend moord tuig. En ook dc Nederlandsche Zuid-A frikaansche vereeniging vraagt om geld voor de nage laten betrekkingen van hen die het leven lieten bij de verdediging van hun vaderland. Daaromwie maar eenigszins kan, moe dige de inzamelingen aan en bedenke dat veel kleintjes een groote maken en dat dub bel geeft, wie snel geeft. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat op Donderdag 2, en Zaterdag 4 No vember, telkens van 49 tot 2 ut» door of van wege de lotelingen (gesteund door twee ge tuigen) oy den Burgemeester ten Raadhuizc aanvraag kan geschieden voor de getuig schriften", ter hekoming van vrijstelling we gens broederdierist, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben). Van gebreken, die men verzuimde op te geven of die ontstaan mochten zijn na de loting, kan alsnog aangifte geschieden in de zitting van den Militieraad, die gehouden wordt u[i li December. Het zal Woensdag 2D jaar geleden zijn, dat de Oosterspoor tot Zutphen geopend werd. Luitenant H. Wynaends, van het 5e regi ment infanterie, vertrekt I November naar Den Haag tot het volgen der lessen aan de Hoogere Krijgsschool. Luitenants F, Wagner en C. J. Bruyn keuren op dien dag van hun detacheering bij de Militaire verkenningen hier terug. Sergeant W. 1'. J. E. M. Cain pen, leerling van liet 1e studiejaar van den Cursus van het 5e regiment intanterie hier, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 7e regiment te Amsterdam. Aan sergeant N. Veger, van het 5e regi ment, is op zijn verzoek een vervroegd eer- vul ontslag uit zijn dienst verband verleend. Kolonel P. J. von Stein Callenfels, com mandant van het 1e regiment vold-artillerie, hield Vrijdag een inspectie over de 2e af- deeling, hier in garnizoen. Luitenant J. M. Looyon, van het le regi ment veld-arlillerie, vertrekt morgen naar den irek-cursus te Bergen-op-Zooin. Luitenant VV. H. A. G. baron Van Itter- sum, van de le afdeeling le regiment veld artillerie te Utrecht, wordt 1 November over geplaatst bij de 2e afdeeling, hier in gar nizoen. Een vrij gevaarlijk vrachtje is Zaterdag middag door deze Gemeente geleid. Vooraf gingen een agent van politie en een genie-soldaat met een groote roode vlag toen volgde een kleine verhuiswagen uit Utrecht, waarop, naast den koetsier, een ser geant der mineurs, die een kolossale vlag, waarop «Buskruit", liet wapperen. De trein werd gesloten door een derden genist, die achter de vracht dynamiet liep comrae si de rien n'était. De optocht had heel wat bekijks. Omtrent het Zweedsehe Zangers-kwintet Lutteman, dat, blijkens advertentie in dit nummer, aanstaanden Donderdagavond in »De Arend" een groot concert zal geven, schrijft het Deensche muziekblad Ekko on der meer „Wereldberoemd" is een sterke, vaak zeer mis plaatste uitdrukking, doch voor dit vijftal artisten is ze volkomen gerechtvaardigd; want deze moderne troubadours hebben vele jaren gereisd door de meeste beschaafde, ja ook zelfs door onbeschaafde landen der wereld en overal viel huu dezelfde toejuiching ten deel. overal verschaften ze recht genotvolle avonden door de meesterlijke vertolking van hun schoone, melodieuse liederen. Niet alleen het vas teland van Europa hebben zij bezocht op hun kunst reis, maar ook Amerika, en nog maar kort zijn zij van hun 8 a 9 jarige kunstreis uit het Verre westen naar Europa teruggekeerd. Die tournee door Ame rika was éen voortdurende triuml'tocht, van het be gin tot het einde. Hun eerste concerten gaven zij te Chicago, de stad der wonderen, en ze hadden daar dadelijk een reusachtig succes. Vandaar trok ken ze met Amerikaanschc spoed naar New-York, Boston, Philadelphia, Washington, kortom naar alle voorname steden tusschen den Atlantischen- en den Grooten Oceaau. Tal van ervaringen en ook grap pige avonturen hebben zo daar opgedaan. En wa ren niet alle ervaringen even aangenaam, toch ble ven ze gespaard voor ernstige ongeluk keu of voor ontmoetingen met rooverbenden. Miss Ollie Torbett, de violiste, die aan de tegen woordige kunstreis deelneemt, heeft ook ruim haar deel gehad in het groot succes der tournée door Ame rika. Zij is een zeer aardige en talentvolle verscho ning, welke ook onlangs te Petersburg, Stockholm, Kopenhagen en Hamburg een schitterend succes heeft gehad. De heer Max Fröhnert, een pianist van recht goede reputatie en met een uitmuntende techniek, maakt eveneens deel uit van dit merkwaardig kunst gezelschap. Gaat er toch vooral naar luisteren. Reeds zij de aandacht gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentiën van de «Garanten-vereeniging", wier voor stellingen voortaan om acht uur zullen aan vangen, en van het voorloooig bestuur der Vereeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken". Onze wakkere politie heeft uen lust niet kunnen weerstaan, eens van de gelegenheid te profiteeren en eens een bezoek te gaan brengen aan het beruchte kerrniswagen-park. Enkelen der heeren gingen aan den haal zoodra zij de helmen zóo dicht in hun na- hijheid zagen. Vier in het «Algemeen Politieblad" gesigua- leerden werden aangehouden en zullen nu nolens volens hun nog onvoldane rekening met de Justitie te vereffenen hebben. Een ontzettend ongeluk is Zaterdag op het terrein der nieuwe gasfabriek geschied. De 14-jarige F. M., wiens ouders op het Susje wonen en die «le ketel makers behulp zaam was en hen moest bijlichten, had het ongeluk van den 9 Meter hoogen steiger te glyden en in een der gasketels te vallen. Toen de ketelmakers, die opeens in het donker stonden, hem gingen zoeken, vonden zij hem reeds ontzield. Dr. Schreuder kon niet dan den dood door schedelbreuk coristateeren. Op de vele aanvragen daarnaar zij mee gedeeld, dat de Winterdienst voor het Post kantoor nog niet verschenen is. Tot onderwijzer aan de R. K. school te Baarn is benoemd de heer P. J. Koster, thans in gelijke betrekking aan de R. K. Jongensschool te Utrecht. alleen echt, indien direct van myn Rubrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quu- litoiten en '2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco cn vrij van Invoerrechten in hnls Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. O. Henaeborg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.) Zurich. Met ingang van 28 October is opnieuw benoemd tot Burgemeester van Hoogland de heer G. J. baron Van Boetzelaer, Secre taris dier gemeente. De wel Eer w. heer Weenink, kapelaan te Hoogland, is benoemd tot kapelaan in de St. Martinuskerk te Utrecht. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de eerstvolgende zitting der Spaar-en Leenkas te Hoogland niet zal plaats hebben op Al lerheiligen, doch op Donderdag 2 November. Het verluidt nu weder, dat toch een tram- verbinding Zeist-De Bildt-Amersfoort zal tot stand komen omdat het bezwaar van den Minister van Oorlog tegen de oorspronkelijk ge projecteerde lijn, welke door het schiet-ter- reiu ging, opgeheven is doordien een ander terrein werd aangeboden. De concessie-aanvraag zou dan ook bin nenkort verwacht kunnen worden. Zoo juist wordt ons van olïicieele zijde bericht, dat de invoer van Nederlandsch melkvee langs het Belgisch douane-kantoor

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2