Maandag 6 November 1899. PHOENIX-BOCKBIER. No. 4925. 49e Jaargang. EEN LESJE. Stadsnieuws. Phoenix-Brouwerij H. METJRSING Co., Amersfoort üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 1.15. Advertentiën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. kennisgeving.- KJJKGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, nuuuiLKÖ Geïien het besluit' van den Heet Commissaris 1809 no"ïgl?Men f"h I,r0ïi°?ie <''d- 27 Oct. j n brengen, ingevolge art 1 99 der Militiewet, ter kennis, dat de verlofganger V 1 '"lippus van Dijk der lichting 1897, behoorende tot het 6e jn.f^erie' 0PRetreden voor de ge- L 0p Maandag 20 November Sit '?™11 dags te 10 uur te Utrecht in het Militair Logement, aan de Lange Nieuwstraat, derzochtamVeZlg Z'jn' teneinde te worden on- Gemelde verlofganger moet bij dat onderzoek in uniform verschijnen en voorzien zijn van de kleeding- en uitrustingstukken hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. J Voorts wordt gewezen op Art. 130 der meer- gemelde wet, bepalende dat het Crimineel Wet boek en het Reglement voor Krijgstucht gedu rende het onderzoek en in het algemeen, wan neer de verlofgangers in uniform gekleed zijn, op hen van toepassing zijn. Amersfoort, 3 November 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De secretaris, B. W. Tut. SANDBERG. STEN0GRAPHIE voor iedereen. We zouden, bij de bespreking van het boekje*) dat óok wel door zijn uiterlijk reeds de aandacht van lezeressen en lezers ge trokken heeit, moeten beginnen bij het be gin: de geschiedenis der uitvinding. Het mag een jaar of zes geleden zijn, toen een collega van den schrijver, die ge diplomeerd leeraar is in een der vele an dere stenographische stelsels, dat systeem trachtte in te voeren bij officieren en kacler van het regiment. Toen dezen waren ingewijd in de geheimenissen van dit soort kortschrift, kon het al moeilijk anders of luitenant-ad judant Groote moest er zich óok vertrouwd mee maken en alra3 bleek hem dat het stel sel hoeveel onmiskenbaar goede eigen schappen het ook heeft te ingewikkeld, te moeilijk was om het practisch te kun nen toepassen. Stenographic voor iedereen, door A. W. Groote, ie luitenant-adjudant van het 5e regiment infanterie. Amsterdam S. L. van Looy, October 1899. Prijs f0.90. Feuilleton. 2.) Dat kwam echter anders uit. Al haalde ze niet bij Polly, ze was lang niet leelijkeen flinke, groote meid, met zwarte oogen. Mooie oogen waren het, en van 't eerste oogenblik deed ze haar best om heel aardig tegen me te zijn. Nu ben ik vanzelf altijd beleefd tegen een vrouw, maar ik was toch niet meer dan beleefd, al zag ik heel gauw, dat ze wel zin in mij had. En de oude Flint had er niets tegen, want hij zei niets, als hij ons samen aan 't babbelen vond. Op een goeden keer werd mij dat duidelijk. Hij vroeg mij op de thee voor den volgenden Zondag, 't Trof gelukkig, dat Polly juist dien Zondag met haar moeder naar een zieke tante moest. Ik deed maar net of ik dat heel naar vond en vertelde haar natuurlijk niet waar ik heen ging. Die Zondagavond viel erg mee; de oude vrouw had uitgepaktLouise zag er best uit, en ze had heel wat te vertellen. Pianospelen kon ze óok, en ze speelde op een oude piano aardige liedjes, waarvan ze enkele zong. Ik ben ook niet lomp, en had destijds een goede stem ik zong, dat het een lieve lust wasde oude man vooral had er schik in. Je moet gauw weer eens komen zingen, Joe, zei hij toen ik heenging, mijn oude vrouw en ik houden erg veel van muziek, en Louise Dat men hier niet te doen heeft met een geval van betweterij, kan ook hieruit blijken, dat sedert een paar jaren elke poging van het Ministerie van Oorlog om het bedoelde systeem algemeen in het leger in te voeren, is opgegeven en dat later op de meest ofli- cieele wijze is erkend, dat de tijd, besteed aan het aanleeren ervan, verloicn was,om dat men geen practische resultaten zag of kon verwachten dan bij enkele zeer schran- deren. Waarmee volstrekt niet gezegd is, dat het hier bedoelde stelsel niet goed zou zijn. Het is echter te zeer gecompliceerd en zeer ve len dan ook brengen het in den regel niet verder dan tot het allereerste begin en wa gen zich zells niet aan het vervolg. De overige meer algemeen ingevoerde stelsels men vergete niet, dat dikwijls ieder voor zich er individueel een wijze van kortschrift er op nahoudt, doch dat zulks voor een ander zonder waarde is, omdat een ander dan de schrijver het niet kan ontcijferen -• lijden al aan bet zelfde euvel. Het stelsel bij de Kamer-stenographen in gebruik is zeer mooi en voor hen zeerprac- tiscb, doch zóo ingewikkeld, dat hoogst en kelen slechts het vermogen onder de knie te krijgen. Allerminst zal dan ook het Ka mer-systeem er een worden »voor iedereen", in hoofdzaak hierdoor, omdat het een zooge naamd geometrisch stelsel is, d.i. waarvan de teekens zijn afgeleid uit rechte lijn, kruis en cirkel en dus geen verband houden met de letterteekens waarmede we reeds van kinds af vertrouwd geraakten. De overige, meest gangbare stelsels zijn om zoo te zeggen aangepast aan de moeder taal van hun ontwerper, dus zuiver Engelsoh of Duitsch, met hun eigenaardige medeklinker verbindingen of wel zij zijn verhollandscht door lieden die beter wilden dan zij, door gebrek aan grondige taalkennis, wel konden. Alle stelsels zjjn te omslachtig, hebben veel te veel teekons om spoedig aangeleerd en al- algemeen ingevoerd te kunnen worden. Het nut der stenographie behoeven we wel niet uiteen te zetten. De heer Groote nu heeft al deze bezwa ren overwonnen en is na langdurig zoeken en probeeren in 96 gekomen tot een zeer eenvoudig systeem, het eerste zuiver-Neder- landsche, het eerste dat slechts 23 teekens heeft en dat het best getypeerd zou kunnen worden als alphabetisch-graphiscli, waarhij alle teekens gemakkelijk in de hand liggen en uit het gewone (latijnsche) schrift zijn afgeleid. Het zij hier uitdrukkelijk gezegd, dat reeds drie jaar geleden de heer Groote zijn systeem heeft vastgesteld, doch dat hij gewacht heeft met het bekendmaken er van, door het uit geven van zijn Leerboek, totdat het aan de practijk was getoetst. Zoo hield hij in Maart '97 twee belangrijke voordrachten er over in de bekende Vereeniging »0. K." en in den winter van het zelfde jaar in de weten schappelijke bijeenkomst van officieren van zijn bataljonzoo pleegde hij overleg met leeraren in vreemde talen omtrent de mede klinker-verbindingen en kwam zoodoende tot een even eenvoudig als voor de practijk uitnemend stelsel. Slot volgt.) Ds. Van der Vegt, van Utrecht, hoopt aanstaanden Donderdagavond in «DeZaaier" voor te gaan bij het Dankuur voor het ge was der Chr. Gereformeerde gemeente hier. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van Notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente zijn herkozen de heerenG. van Lummel, C. Maas en jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, aftredende leden en gekozen de heeren W. Kleber en N. Veis Heijn. De heer Kleber mag echter, wegens bloed verwantschap met een der kerkvoogden, de benoeming niet aannemen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. C. van Dam en J. Ger. Kleber. Dr. H. J. Reynders, die mede aan de beurt van aftreding was, verlangde niet weder in aanmerking te komen. Voor den Cents-berg van Barmhartigheid hebben de kinderen der kostelooze school aan de Koningstraat niet minder dan f42.846 bijeengebracht. H. M. S. zond voor het zelfde doel f4. De leerlingen der Meisjesschool brachten f469.70 bijeen. De »Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging" zal ook deze bedragen overmaken. Voor het Roode Kruis is alsnog bij ons ingekomen een bedrag van f3.25, Maandag avond in de openbare vergadering der S. D. A. P. in «Amicitia" gecollecteerd. Onze Regeering wenscht in zake de ge beurtenissen in Zuid-Afrika de strikste on zijdigheid gehandhaafd te zien, in overeen stemming met de verplichtingen eener neu trale Staat. Uit dien hoofde is o.a. een verzoek om de Kon. Mil. Kapel te vergunnen mede te werken tot een concert ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der Transvalere en Oranje-Vrijstaters niet ingewilligd kunnen worden. Dat is te meer jammer nu het plan was gemaakt, ook hier de kapel van het 5e re giment infanterie uit te noodigen om mee te werken op een eerlang te geven soiree ten bate van de »Ned. Zuid-Afrikaansche veree niging". De consul-generaal der Zuid-Airikaansche Republiek te Amsterdam deelt ons mede r Nu het Engelsche Ministerie van Oorlog de doorlating van telegrammen met opgaaf van gewonden en gesneuvelden heeft toege staan, kunnen wij dienaangaande nog het volgende berichten Zoodra de bedoelde op gaven door den gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, dr. Leijds, zullen zijn ontvangen, zal daarvan mededeeling gedaan worden aan dr. H. J. Kiewiet de Jonge, Secretaris van het «Algemeen Nederlandsch Verbond", te Dordrecht, die welwillend op zich heeft ge nomen, na ontvangst dezer opgaven, inlich tingen te geven aan hen, die het verlangen daartoe aan hein zullen kenbaar maken. Bijzondere telegrammen voor de Zuid-Afri kaansche Republiek worden niet meer ver- weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende zal wel voor je spelen. Een paar dagen later riep de oude man mij in het kantoortje achter den winkel. Joe, zei hij, die nicht van mij kan fijn pianospelen, hè Heel mooi, zei ik. En een aardige meid, hè? Heel aardig, zei ik. Een gelukkige kerel, die haar krijgt. Hier gaf ik geen antwoord op; maar ik be greep wel, waar hij heen wilde. Een dag of wat daarna begon hij weer: Joe, ik moet je eens wat zeggen. Ik kan niet veel redeneeren, en ik zal er maar kort en bondig voor uitkomen. Kijk eens: mijn vrouw en ik hebben erg veel met je op en wij zouden graag zien, dat je met Loe trouwde. Zij is wel de moeite waard, hoorwant als wij eens uit den tijd raken, krijgt ze alles. Als jijja" zegt, ben ik van zins, ae zaak aan je over te doen dan kan je direct trouwen. Wat zeg je er van? Nu wat zou ik er zoo gauw van zeggen? Ik stotterde wat van „hml" en „ei" en ,ja". Ik begrijp, dat 't je verrast, zei hij. Denk er eens een paar uur over en vertel mij morgen, wat je zegt. Dien nacht sliep ik niet veel, dat verzeker ik u. Een arme drommel zonder centen wordt 't niet eiken dag zoo op een presenteerblaadje thuis gebracht. Ik zou mij geen seconde bedacht heb ben, als 't niet om Polly was geweest, 't Was een mooie zaak van Flint, en ik wist. dat de oude buitendien nog een aardig centje had uitstaan. Ik was in tweestrijd. Polly leek mij nog altijd de mooiste; maar een vrouw met geld is óok niet te verwerpen. Enfin, ik ben altijd een practische jongen geweest! Den volgenden dag vertelde ik den ouden man, dat ik er wel zin in had. En zoowaar, hij pakte mij dadelijk bij den arm en trok mij mee naar de huiskamer. Hier is Loe zelf, zei hij, maak jelui 't nu maar terstond in orde. Wat moest ik doen Ik deed wat hij zei, en toen ik uit de kamer kwam, was ik geëngageerd met twee meisjes tegelijk. 'n Mooi ding, wat? Ik besloot dat zoo gauw mogelijk in 't reine te brengen; want als de oude Flint het gewaar werd, zou 't er spannen. Maar zoo gemakkelijk ging dat niet, hoor I In de eerste plaats was Loe buitengewoon jaloersch zij kreeg al achterdocht, als ik eens éen avond met kwam, en ik kon toch niet eiken avond avond bij haar komen, wegens Polly. 't Was een raar spelletje. Ik schreef aan Polly telkens maar briefjes, dat ik laat moest werken, en des Zondags zei ik, dat ik naar een oom moest, die erg ziek was. Dat ging zoo een poosje goed; maar Polly begon óok al lont te ruiken, en zij stuurde mij kort en goed een briefje, waarin stond, dat ik den volgenden Zondag bepaald moest komenze had mij wat van belang te zeggen, en als ik niet bij haar kwam, zou ze naar mij toe komen. Ditmaal vertelde ik aan Loe de historie van den zieken oom en ik ging naar Polly, vast besloten, op de eene ol andere manier tok een oplossing te komen; want ik zat opheetekolen, dat begrijpt u. Polly deed zelf open en bracht mij in het voorkamertje, waar wij gewoonlijk zaten. Ik had wel gewild, dat zij de duiten had in plaats van Loe. Dien avond vooral zag zij er buitengewoon goed uit, en ik kon niet laten, haar een zoen te geven, al had ik daar eerst geen plan in gehad. Zoen maar niet, zei ze. Je moet mij eerst eens explicatie geven. Wat is dat met die juf frouw Flint, die jij het hof maakt? Wie zegt je, dat ik haar het hof maak? Kom, Joe, maak nu maar geen praatjes. Ik weet er alles van; je kunt mij niet foppen. Er zit zeker geld? Polly, ik zal eerlijk de waarheid zeggen, zei ik. Ja er zit geld. Kijk eens, ik heb in den laat- sten tijd eens nagedacht en ik ben tot de con clusie gekomen, dat ik niet van jou mag ver gen, dat je op rnij wacht; want ik heb heele- maal geen vooruitzichten, en een meisje als jij kan zeker heel wat beter huwelijk doen. Ik hoop, dat je dit nu in 't goede licht ziet, en laten wij scheiden als vrienden. 't Was een heele toer, dat alles uit te bren gen, dat verzeker ik u. Ik was doodsbenauwd, dat ze een scène zou makendoch het liep be ter af dan ik dacht. Ik wil je kansen om vooruit te komen niet bederven, Joe, zei ze, maar je moet my éen ding vertellen: je geeft niet zooveel om haar als om mij, is 't wel? Zooveel om haar geven als om jou riep ik, je zoudt dat niet eens vragen, als je haar zag. Ze heeft peenhaar en een figuur als een boerin. (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1