Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. bet eerste diploma als onderwijzer in bet gtelsel-Groote kunnen worden uitgereikt. Het wil ons dan ook voorkomen dat het vlugger dan eenig ander ons bekend stelsel beoefenaars zal vinden en dat als men een beetje bekomen is van de «nieuwigheid" men het zal gaan onderwijzen op de scholen, opdat de toekomstige studeerende jeugd in korter tijd betere aanteekeningen zal kun nen maken; opdat zoowel de burger-als de militaire beambte (we denken aan de po litie en de justitie) er reeds vroeg geheel mee vertrouwd zal zijn opdat evenals in het bui tenland, waar het «ton" is, dat men kan stenographeeren ieder reeds jong het systeem kenne. We gelooven stellig, dat dit stelsel een groote toekomst heeft. Dat zij, die van het onderwijzen van een ander stenographisch stelsel een broodwinning maken, hevig zul len afgeven op hot stelsel-Groote, komt dit laatste juist ten goede. We zijn er van overtuigd, dat wie den luttelon prijs besteedt voor dit zeer licht-en volkomen te verstaan boekje (voor zelf-on- derricht) de uitgaaf nimmer zal berouwen. Frederiks. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maan dag. den 13. November aanstaande, des namid dags te 2'., ure. Amersfoort, den 9 November 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D, SCHIMMELPENNINCK. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 13 November 1899. des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Nadere staat van oninbare posten, dienst jaar 1898. '2. 2e suppletoir-kohier den Inkomsten-be lasting, dienstjaar 1S99. 3. Verklaring van eenige eigenaren van den weg aansluitende aan de Korte Berg straat en den Ouden Vlasakkerweg, met be richt van Burgemeester en Wethouders. Ons bloed is heel wat warmer dan de kille inkt der diplomaten. Misschien is er hier en daar éen enkele, die zich verschuilt achter zijn «otïicieeligheid" en tegelijkertijd vergeet, dat hij als N. N. best zijn pen- ninkske kan olTeren zonder dat daaruit een oorlog zal voortvloeien, maar dan maakt hij ook de uitzondering op den regel, want ieder geeft thans met milde hand. Zoo kwam gister weer een schoolknaap, stralend van genoegen, ons 75 cent brengen «voor de arme Boeren", met groote zorg door hem ingezameld. De leerlingen der Jongensschool 1e soort (hoofd de heer Van der Nagel) brachten f48 bijeen. Bij ons kwam sedert de vorige opgave in van de leerlingen der school 2esoort (hoofd de heer De Heus) ('138.50: van die der school 3e soort aan de Beekstraat (hoofd de heer Van der Horst)f 12.63: van eenige kin deren f0.72: van N. N. 12.25. Men vraagt ons opneming van het vol gende: Teneinde onjuiste geruchten te weerleg gen en nadeel voor het Ronde Kruis te voor komen, kan het nuttig zijn, de volgende ware cijfers publiek te maken, van het geld, aan liet Hoold-comité toegezonden en ont leend aan de administratie van dat college. Tot en rnet Vrijdagavond 3 November was bij het Hoofd-comité ingekomen een be drag van f44000, en niet f150000. De nauwgezette begrooting der uitgaven was a. voor 2 zendingen ambulance- materieel naar Pretoria en Bloemfontein, op 30 Sept. 1.1. door het Hoofd-comité gedaan f 5 000 b. voor de le ambulance, met 21 personen - 83000 c. voor de 2e ambulance, met 13 personen - 05 000 Totaal f 153 000 Deze geraamde uitgaven worden, tengevolge van het crediet aan dr. Lingbeek vanwege de Z.-A. Ver eniging van f 48000 teruggebracht tot ƒ105000 Tegen f105 000 geraamde uitgaven een ontvangst van f41-000, geeft een tekort van f61 000, welke som het Hoofd-comité* van de Nederlandsche natie hoopt te zullen ont- vungen. Indien de ambulances, wegens den toe stand der gewonden, langer dan zes maan den zouden moeten worden onderhouden, zullen de kosten met een niet vooruit te berekenen bedragstijgen. Men zal dus moe ten erkennen, dat van een te veel in de kas van het Hoofd-comité geen sprake is, en dat voor de behoeften der ge-vonden nog heel wat geld noodig is. van gansch ander gonre dan waarvoor hij voorbe schikt schijnt; grime en spel waren, als gewoonlijk, uitmuntend. Het spel van Mevrouw Mann-Bouwmeester was dikwijls ook zéér goed: vooral liet stille spel, èn als commère van don gedachteulczcr èn als do vrouw, die weet dat zij geruïneerd is. De lieer Wenstna was andermaal de voorbeeldige, uiterst gesoigneerde kamerdienaar, onverbeterlijk iu de scène waarin bij eerst zijn „volk" brutraliseerde; Toumiaire een typische guit, met een gezelligen dronk over zich. lu 't kort de voorstelling was er een, zooals we van het eerste gezelschap iu den lande verwachtten eti waarvoor aan het Bestuur der Garantou-vereeni- gitiS dank mag worden gebracht' Generaal-majoor G. L. Langgutli, comman dant der 2e divisie infanterie, vertoefde van Maandag- tot gisteravond hier tot het houden eener inspectie over het 5e regiment infan terie Z.HEd.Gestr. urm met zijn adjudant in trek in »Hotel Scljjemmer". De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst wordt, morgen op plechtige wijze uitgereikt aan stafmuzikant W. R. Klaasing en sergeant-tamboer J. A. Rut ton, van het 5e regiment infanterie hier. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd: tot sergeant-scherpschutter sergeant H. van der Weide, tot sergeant-effectief de sergeant-titulair J. H. Burggraaf. De Rechtbank te Utrecht sprak den knaap te Hoogland vrij, die beschuldigd werd van brandstichting aldaar, tusschen 15 en 26 Juni acht malen gepleegd en eiselite tegen A. B., te Barneveld. die in den avond van 12 Aiigustustus J. van Drongelen met een paal .doodsloeg, 2 jaar, en tegen J. v. V. en J. v. d V. die aan die vechtpartij mede deel namen, ieder 45 dagen gevangenisstraf. Morgen zal dr. Boekhoudt, te Soherpenzeel, den dag herdenken waarop hij gedurende 40 jaar de genees- en verloskundige praktijk uitoefende. Door Gedeputeerde Staten is voor den dienst ongeschikt bevonden, en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen,éen loteling der lichting 1899 uit de gemeente Soest. Bedoelde loteling moet door een anderen worden vervangen. Maai- het Hoofd-comité twijfelt er geen oogenblik aan of daar men nu de waar heid weet menige beurs zich zal willen ontsluiten om te maken dat het aan zijn verbintenissen, tegenover de ambulances aan gegaan, zal kunnen voldoen. Indien het weder maar eenigszins mee werkt, zullen aanstaanden Zondagmiddag tegen 2 uur stellig heel wat menschen zich naar het sport-terrein aan den Leusdenveg begeven om den voetbalwedstrijd te volgen, waarvan de geheele opbrengst ten goede zal komen van de »Ned. Zuid-Afrikaansclie Ver- eeniging". Kleurige aauplak-biljetten en vooral het bulletin, dat Maandagavond verspreid werd, maken bet overbodig, nog in bijzonderheden te treden. Maar nog eens moet gezegd, dat de bruto- opbi-engst geheel wordt afgedragende jou gelui betalen de costumes uit eigen zak hoegenaamd niets wordt betaald uit de ont vangsten. Wil men aan liet aveld-lazareth" iets ge bruiken, dan behoeft men niet bang te zijn voor afzetterij, die weieens gepleegd wordt bij dergelijke gelegenheden. De prijzen zijn zelfs zeer laag gesteld, omdat tal van ne ringdoenden geheel belangloos ververschin- gen aanboden. Advertentiën in de bladen en bovendien de circulaire welke in het begin dezer week verspreid werd, roepen belangstellenden te gen morgenavond op voor de groote koste- looze vergadering, in »De Arend" te houden voor het tot stand brengen hier ter stede eener Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken. Moge zij flink bezocht worden, óok ten teeken dat men belangstelt in bet tot stand komen van een zóo hoogst nuttige instel ling hier ter stede. De leerlingen der Volkszangschool van Toonkunst geven, blijkens advertentie in dit nummer, Maandagavond in «Amicitia-' we der een Volksconcert, De Zangvereeniging van de plaatselijke afdeeling zal binnen veertien dagen weder een uitvoering geven. 't Is toch hooi erg jammer, dat in 92, toen „Ami citia" verbouwd werd, men niet heelt kunnen voor zien, dat de bevolking der Gemeente zóo zou toe nemen. Maandagavond weer, bij de eerste en uit stekend geslaagde voorstelling vanwege de Garanten- vereen iging, is .weer gebleken hoezeer de zaal te l klein is meer dan 40 personen konden geen plaats krygen en toch, niettegenstaande het „huis geheel was uitverkocht" moest de vereeuiging nog een 1 50 toeleggen. „Schurkenspel", een nog nieuw stuk, viel algemeen in den smaak en is in zijn genre dan ook een zeer goed geschreven „comédie de moeurs", een weinig „up to date" wellicht, dat een aardigen kijk 1 geeft iu de kringen der upper-len, zooals die soms j zijn getuige de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. De korte inhoud van het stuk was deze: Bailey Prothero heeft zich onder verschillende namen vroeger onledig gehouden, onder andere met zaken, die als flessciien trekker ij worden aan geduid. Hij heeft bij afwisseling om aan den kost te komcu op de mandoline gespeeld, en houdt zich, i wauueer het doek opgaat, bezig metgedachtenlezen Zijn verrichliugen op dit gebied zij hebben f laats ten huize van een deftige familie, met name lovergreen nemen bet geheele eerste bedrijf in. Prothero toont zich bij die gelegenheid om met een bekend knockabout te spreken een echten professor Schwindler aus Warschau (schlau I) Als eompère hij zijn „clairvoyaute werkzaamheden" be dient hij zich van de juffrouw van gezelschap van lady Dovergreen, luisterend naar den naam van juf frouw Jenison. Deze judrouw blijkt inmiddels nie mand anders te zijn dan de vrouw van Prothero en de moeder van zijn kind. George Lambert is eeu jong advocaat. Hij heeft zijn vader en ziju moeder nooit gekendhij is op gevoed bij anderen. Van zijn ouders weet hij niets. Vis er 'van hen sprake was, heeft hij het woord .droevig", soms het woord „onteerend" gehoord, George Lambert komt aan huis bij de familie Do vergreen en is verliefd op Nina Ciarabut, een nichtje 'Bti mevrouw. De onzekerheid omtrent ziju afkomst hindert Lambert, in verband hiermede, meer dan ooit. Tweede bedrijf. Door zijn double-vue vertooningen heeft Prothero zich weten iu te dringen 'in voor- kringen, en is het hem gelukt het vertrou wen te -vinnen van eenige groote heeren. Zy heb- 1 noo{én uit ~b1iik tc «pvpn vim hnunp ben op zijn in clairvoyance gegeven „tips" „Kop- i J100Len ult> DUJK te Leven Viin liuune liesfoutein", een soort Zuid-Afrikaansche slinres, ge- 1 :ocht, en met succes. Deze grappenmakerijen van Prothero ziju voor de heeren, het gezegde lid van het Beurscomité en een company-prom otor incluis, voldoende oin zich met hem verder in zaken te be- eveD. Alleen Lambert heeft niet willen meedoen, iettegenstaande Prothero juist hem liet treffendste staaltje van „helderziendheid" gegeven had duo eenige episodes uit zijn jeugd te „gedachtenlezen' Prothero woont thans in een groot huis, is voor ;t oog der wereld met juffrouw Jenison in het huwelijk getreden, of is eigenlijk met zijn vrouw overgetrouwd. In dit bedrijf zijn eenige voorname 'ienden by hem te dejeunoereu. Laatste bedrijf, Do kansen zijn gekeerd, Prothero is geruïneerd. Lambert, die Prothero stoeclH heeft gewantrouwd, heeft zich omtrent diens verleden doen inlichten door een verloopen kerel, Robert Gushing, een oud kameraad van Prothero. Hij raadt, uit respect voor diens vrouw, Prothero aan, den nachttrein naar Liverpool te nomen en verder naar Australië door te reizen. Prothero, wiens positie juist sterk ia, omdat hij op goede gronden gelooft, dat zijn vrienden hem wel boven water zullen hou den, is zoo nobel, op ataanden voet met zijn vrouw te vertrekken oin het geluk van hun zoon niet in don weg te staan, want Lauihert is de zoon vnn echtpaar Prothero. Hut stuk was goed gemonteerd, en door de dames werd veel werk gemaakt van haar loilet ten. De andere tlarnes zullen het ongetwijfeld bil lijken, dat wij deswege in liet bijzonder ons com pliment maken au mevr. Pauwels- Van Biene en en aan mevr. Mann-Bouwmeester. Royaards-Prolhero gaf weer goede kunst tc zien, i „ge kunt er oud mede worden" of „krakende wagens duren het langst", doch zulks neemt niet weg dat de door het asthma aangetaste personen het lijden toch moede zijn geworden. Onze verslaggever heeft een treffend geval van j genezing vernomen, n. 1. dat van den heer G. J. Kuuper, wonondo bij de Bierbrouwerij te Euschede. I De man was nog jeudig, in do volle kracht van 't I leven, en zou zeker een der gelukkigste huisvaders geweest ziju, zoo niet het asthma hem des winters i erg teisterde. Onze verslaggever had een onderhoud met hem cu de heer Keupor verklaarde hem dat hij, ofschoon nog jeudig, vreeselijk aan het asthma le lyden had, bij den geriDgstcn arbeid was ik als uitgeput en moest telkeus mijne werkzaamheden staken. Nadat ik reeds veel over de Pink Pillen ge lezen had werden deze mij ook aangeraden en ten einde raad besloot ik ze tc gebruiken, alhoewel Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dal de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. De Boerenstrijd. Iu eene overtalrijk bezochte bijeen komst, 3 November j.l. te Kampen ge houden, waarin de heer Lion Cachet, uit Rotterdam, den toestand in Znid-Afrika, besprak, werden ondergeteekendeu uit- genoodigd om, in verbinding met andere manDen iu den lande, daarvoor uit te noodigen, zich te vormen tot een Comité om zich, in naam des volks of door een Volks-petitionnement, tot Regeering en Vertegenwoordiging te wenden, teu einde al het mogelijke te beproeven om langs diplomatieken weg aan het bloedvergie ten iü Zuid-Afrika een einde te maken, met behoud van de vrijheid en de on afhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Republieken. Tevens zou men ook in overweging willen nemen, in dien geest petitiën te richten aan H. M. de Koningin van En geland en aan de Groote Mogendheden. Zij noodigen daarom hunne Iandge- toten uit, blijk te geven van hunne instemming met dit denkbeeld, door het zenden van een naamkaartje aan den tweeden ondergeteekende, of op andere wijze, teneinde, hij voldoenden steun, zoo „.m trerrendsto s,P°üdi« ,ao^k Algemeen» verga- helderziendheid" gegeven had door 1 dering te beleggen in het centrum des 1 •- lands om tot de uitvoering allerwege over te gaan. Ds. F. LION CACHET, Rotterdam, Mr. J. NANNINGA UITTERDIJK, Kampen. Prof. M. NOORDTZIJ. 4 November 1899. Volgens ingezonden portret. ?k eerst er wel aan twijfelde, doch spoedig kwam 'k tot andere gedachten, want na gebruik van zes doosjes heb ik geen last meer van asthma gehad. Ik slaap gerust en de hoestbuien doen zich niet meer voor. Evenwel, zoo verklaarde hij, ik heb zoo danig geledon. dat ik toch nog niet angst den win ter te gemoct ga, en daarom zet ik de behandeling nog eenigeu tijd voort om de wortel van het kwaad uit te roeien, want ik weet by ondervinding dat by eene niet genoegzame verzorging eener ziekte, eene instorting zich kan voordoen. Maakt rnyne genezing bekend opdat de talryke asthmalijders verlichting bekomen. Prijs f 1.75 de doos: f9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij snabilié, Steiger 27. Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rhenmathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans. hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in HFransch op het omhxdsel staat: „Pilules Pink pour Personnes Pales du Dr. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink van 1—5 regels fl.25; elke regel nicer f0.25. belangrijk bericht aan de asthmalijders. Van onzen correspondent.: Een groot gedeelte d t mensohhoki is lijdende aan asthma en thans m..t den winter hebben deze asthmalijders het zwaar te verduren, zij haken naar de lente en tellen de dagen, ja bijna de uren, dat er eenige verlichting voor hunne benauwdheid zal aanbreken. Gewoonlijk wordt er over die ziekte heel licht gedacht en krijgen de lijders tot antwoord Burgerlijke stand van Amersfoort. vart 2 tot en met 8 November. GEBORENGijsberta en Johannes d. en z. van G. de Jager en W. Dt esen. Leentje d. van M. van Colmjon en L. van Dijkhuizen. Cornelis z. van E. Kaaijk. Gerrit Jan z. van G. Kommer en G. Renes.Jan Fre- derik z. van .1. F. de Hoop en C. Langras. Jacobus Gijsbertus z. van J. S. Cornel isse en G. van den Berg. Francisca d. van W. Bakker en C. Pouwen. ONDERTROUWD: R. Meijer en M. C. van de Stadt. J. H. Bauland en E. Zijs- velt. A. Boshuizen en J. B. M. Dieters. J. A. Ditmar en M. H. van üottenburg. GETROUWD: B. Kraal en B. C. Kamper- man. K. F. Heylen en M. M. C. de Pauw. W. Wouterse en N. van Zeldert. OVERLEDENHendrika van Barreveld 2 j. Maria de Groot 17 j. ongeh. Dirk Cornelis Bettink 61 j. echtg. vanJ. vanKoo- ten. Pliilippus Cornells Stam 4 j. Augustine Meijer 40 j. echtg. van O. Engel. Johannes de Jager 2 d. Philip Frederik Luduwich von Hombracht 76 j. wed. vat) S. J. van Hogezand. Barbara van Kot-laar 7 j. het geven i Ondergeteekende, in 't bezit der akte Wiskunde, heeft eenige uren beschikbaar tot Privaat-onderwijs iu genoemd vak. Th. KREEFT, Ouderwijzere: J. van BLEK, Kerkstraat l'UTTKN, inert vuor f 17.50 1000 beukon IILOKKEN, lang 41 eM., omtrek 34 cM., franco huis Amersfoort. Wedervorkocpers rabat.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2