Stadsnieuws. Bal Zijde Gemengd Nieuws. 45 cent lil aanmerking nemende tie herhualde dief stallen, zoowel in als in d* onmiddellijke na bijheid dier gemeente in den laat 1 - j gepleegd, heeft hij de ingezeteoen herinnerd aan hun recht van zelfverdediging, door hen r ie wijzen op art. 41 van het Welhoek van Strafrecht, luidende. „Niet strafbaar is hij, die een feit begaat aebpden door noodzake lijke verdediging van eigen ot een anders lijf, eerbaarheid of goed. tegen oogenbhkke- t lijke wederrechtelijke aanranding. Nietstraf- I baar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke verdediging, indien zij het I onmiddellijk gevolg is geweest van «ene he vige gemoedsbeweging door de aanranding veroorzaakt.'". Rij de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeni- I ging is tot heden ingekomen een bedrag van f480000, globaal. Tc, 's-Gravenhage is in den ouderdom van 01 jaren overleden Herman Gerardus Wilg- mans. de laatst overgeblevene van het korps »I)e Jagers van Van Dam", bekend uil den i- Tieitdaugsehcn veldtocht. Na langdurige ziekte is in den ouderdom van 54 jaar gisternacht te Rotterdam over- leden mevrouw Catharina Beersmans. De dienstweigerende milicien Wendt is nu I overgeplaatst van het 4e regiment infanterie te Haarlem bij den hospitiialdienst te Naarden. Het is historisch - schrijft de „Arnh. Crt" dat Maandagmiddag op een onzer openbare scholen een leerling kwam met een briefje van moeder, waarin aan het Hoofd der school verzocht werd, den jongen naar huis testu ren als het tegen drie uur slecht weer werd. Die ongelukkige 13e November De maandelijksche Zendingsbidstond zal hier morgenavond te 8 uur in «De Zaaier" worden gehouden. De 83sle herdenkingsdag van Neerland's onafhankelijkheid werd Vrijdag herdacht door het uitsteken der vlaggen van openbare ge bouwen en uit enkele particuliere woningen. Donderdag vergaderde den Kamer van Koop handel en Fabrieken ten Raadbuize. Ingekomen was 1. Ken adres van de Kamer te Nijmegen aan den Minister van Binnenlandshe Zaken, inhoudende het verzoek voor het tot stand- brengeu eener wet tot verplichte Rijkskeu ring van vee en levensmiddelen. Met 3 tegen 2 stemmen besloot de Kamer, dit adres te ondersteunen. 2. Ken schrijven van het Dagelijksch Be stuur dezer Gemeente, vermeldende de goed keuring der rekening over 1898 door den Raad. 3. Ken missive van den Minister van Wa terstaat. Handel en Nijverheid, betrelïende de Nederlandsche zeevisstherij en de scheep vaart. Deze missive zal ter kennisneming aan de leden worden rondgezonden. 4. Ken adres van de Kamer te Alkmaar, inhoudende een verzoek aan de directie der li. IJ. 8. M. oui wijziging in haar eendaagsche retourbiljetten. Het laatste punt, aangehouden in de vorige vergadering, handelde weder over de bestel dienst der posteryen 's ochtends. De Voor zitter handhaafde zijn standpunt, in de vorige vergadering ingenomen, dat dooi net intrek ken iler laatste bestelling en het verlaten der ochtend bestelling, een brief na Deurstijd uit Amsterdam eerst den volgenden ochtend tegen 8 uur aankomt, evenals vroeger met den postwagen. Op voorstel van den Voorzitter besloot de vergadering een adres te zenden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, niet verzoek hierin verandering te brengen. Blyketis rnededeeling in de «Staats-Cou- rant" is door den Minister van Oorlog tot militair lid van den Militieraad in de pro vincie Utrecht, district Utrecht, benoemd de majoor-proviriciaal-adjudniit Van Houten tot diens plaatsvervanger de kapitein Van Buur«-n, van het 5e regiment infanterie, beiden te Utrecht. Naar wij uit zeer betrouwbare bron ver nemen, heeft onze vroegere stadgenoot lui- tenant-kolonel J. Doornbos, Directeur der Cadettenschool te Alkmaar, verzocht om, op g. ond van lichaamsgebreken, den dienst met pensioen te verlaten. Ten huize van onzen vroegeren stadge- noot, majoor N. J. Erzey, t.e Venloo, heeft een lievige gasontploffing plaats gehad. j Door een gebiek aan een gaslamp was j veel gas ontsnapt, en toen men deze wilde aansteken, volgde de ontploffing Majoor K. kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en banden. Door het geheele huis zijn de sporen der ontploffing merkbaar: een paar deuren wer den zelfs verbrijzeld. Onze vroegere stadgenoot rnr. K. Fen- j nema te Snoek is, na geslaagd te zyn voor i het notaris-examen Je gedeelte, benoemd tot candidaat-notaris. Van eetiige leerlingen der openbare La gere school Je soort aan tie Beekstraat out- vingen we nog f 0.20 ten behoeve van de «Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeuiging". Nogmaals zij de aandacht gevestigd op het streven van het dames-comité hier ter stede, dat giften in natura of in geld inza melt voor de Roode Kruis-ambuhtnce in Zuid-Afrika. De jaarlijksche collecte van «Trouw aan Koning en Vaderland" wordt hier heden en volgende dagen gehouden. Meu vergete de 310 behoeftige Metalen Kruis-ridders niet. In de Donderdagavond ten Raadbuize ge houden vergadering der vereeniging «Lief dadigheid" werd de heer Kollewijn als Be stuurslid herkozen. Bij de rekening en verantwoording bleek, dat de litiancieele toestand der vereeniging verre van onguustig is, en het batig saldo zelfs een niet onaanzienlijk bedrag verte genwoordigt. De dirigeerend officier van gezondheid Je klasse \V. II. L. BorgerholT Mulder, chef van het Militair hospitaal hier, is aange wezen om tiet volgende jaar te Parijs deel te nemen aan het Congres tot unificatie van de militaire geneeskundige statistiek. De officier van gezondheid le klasse J. F. Tuinstra, van het 5e regiment infanterie hier, wordt van 2 tot 29 December gede tacheerd to Gorinchem. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is toegekend aan sergeant J. van Noordt, van het 5e regiment infan terie hier. Bij de Donderdag ten overstaan van archi tect Kroes gehouden aanbesteding van den verbouw van liet winkelhuis des heeren Jehaes, aan de Langestraat, werd ingeschreven door de heerenW. van Achterberg!), hier, f10 727; A. H. Noorman, te Zwolle, ft0 710. Daarna werd onderhands, met verlenging van leveringstijd, ingeschreven door de heeren: A. H. Noorman, te Zwolle, f 10 000; N. Wolfswinkel, hier, 19200; firma Uiter- wijk Zn. te Zutphen, f9110. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. De raming bedroeg f9540. Bij de Zaterdag ten overstaan van architect Kroes gehouden aanbesteding van liet bouwen eener Pastorie met kerk-ingang, op den hoek van Zand en Sint Agatha-straat, werd inge schreven door de heerenA. H. Noorman, te Zwolle, f9807: J. C. van Kvbergen, hier, f9835; W. van Achterbergh, hier, f8988; G. Prins, hier, f8885; C. J. Kuntz, hier, f8650; G. Wassink, hier, 17890. Gegund aan den heer Prins. De Gemeenteraad van Baarn heeft de Be grooting voor 1900 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 78 714.80Il2. Hierbij komt voor f3800 als -jI2 aandeel in de kosten der vernieuwing van de Eem- brug. Men meldt ons uit Baarn De spoorbrug in den Amsterdamschen straatweg te Baarn, waaronder dagelijks een groot aantal treinen passeeren van en naar Amsleidam, is voor rijtuigen steeds een eeiiigszins gevaarlijk punt. Nog dezen zomer sloegen daar twee paarden met rijtuig, die zich juist op de brug bevonden toen de trein er onder heensnorde, op hol. Wel wordt er bij de nadering van een trein van het sta tion H. IJ. S. M. door een sein gewaarschuwd, doch «lit schijnt niet altijd afdoende. Thans bestaat het voornemen, bij die brug een wachthuisje te bouwen en «le brug bij nade ring van treinen telkens af te sluiten. Ook te Baarn wordt veel gei l bijeenge bracht voor de slarngenooteri in Zuid-Afrika. Bij de Bidstond in de Gereformeerde kerk i werd bijna 160 gecollecteerd; een zanguil- voering van de Chr. Zang-vereeniging «Hal lelujah" bracht f55 op; «le verloting eener schilderij van den kunstschilder Röpcke gaf f70; op een N'uts-lezing werd f25 ontvan- I gen uit entree-kaarten aan niet-leden, enz. j Voor «len Cursus in Plantkunde, door den heer BierhaaMer te Baarn te geven, hebben zich 18 jongelui aangemeld. De lessen zullen j «leze week een aanvang nemen, in de school i Oosterheide, daartoe door het Gemeentebe stuur welwillend beschikbaar gesteld. In de Bidstond der Gereformeerde gemeente te Barneveld werd bijna f70 gecollecteerd voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Kenige jongedames, leerlingen der School voor M. U. L. O., hebben f40 ingezameld met prik kaarten. tot f 14.66 per Meter alsmede zwarte, witte f u.«5 per Meter effen, <o-stre. pt. geruit, gew teilen en 2<kh> verschillende kleuren, d'-ssins enz.) ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Pabrieke Door hot te Bunschoten gevormde comité is voor Transvaal enz. een collecte luttgs de huizen gehouden die, met de collecten in «ie Ned. Hervormde kerk, in «ie Gereformeerde kerken A en B eu het penningske in de School met den Bijbel ad f8.358, heeft op gebracht f005. Het Comité, dat gedurende den oorlog bestaan blijft en nog gaarne uagiften in ontvangst zal nemen, heeft uit ziju midden tot Bestuursleden gekozen de heerenA. Kuyper Boone, R. Los, C. J. Duyst en R. Nagel Mz. De collecte voor Zuid-Afrika te Eemnes gehouden, heeft opgebracht f314.95. Eemnes heeft sinds lang een goeden naam op het gebied van varkensmesterij. Vele land bouwers bezitten exemplaren die uitmunten door vetheid eu gewicht. J. Breikaar spant echter de kroon. Bij hem is eeti varken te bezichtigen, dat meer dan 350 Kilo weegt, en toch (in zijn soort) door fijnheid van deelen uitmunt. Ten behoeve van Transvaal is te Scher- penzeel ingezameld een be«lrag van 1' 180. Men schrijft ons uit Scherpenzeel Voor de te Amersfoort op te richten Am bachtsschool, ook voor de omliggende ge meenten, tracht men ook hier linancieelen steun te vinden. Velen zegden reeds steun toe. Het pers-bureau »Central-news" heeft officieel bericht ontvangen dat het Departe ment van Oorlog te Londen geeri inlichting ontvangen heeft welke strekken kan om de tijding van generaal Joubert's dood te be vestigen. Voorzoover bekenu is bij Harer Majesteits gouvernement, commandeert ge neraal Joubert nog 's vijatids macht om La- dysmitb. De Engelscheu moeten natuurlijk een en ander hooien over hun Meiegrammen." De »Rire" geeft een nieuwe toepassing van de automaat te aanschouwen. Een Engelsch- man staat voor het toestel, waarop men leest: »Gooi een penning in de sleuf, druk op den knoj) en gij ontvangt de beste berichten uit Zuid-Afrika." Een ander plaatje toont aan een echtpaar, dat een geschil heelt «Hou je mond, zegt de een, je liegt als een Engelsche kabel."' »Jugend" geelt deze verklaring van den zonderlingen inhoud «Ier Engelsche tele grammen: De telegraaf zonder draad is inge- voer«l, dientengevolge zijn alle berichten «uit de Jucht gegrepen." Een dokter in een zeer uitgestrekte plat telandsgemeente legde op zekeren ochtend zijn visites af met een geweer bij zicb. Hij was n. 1. een liefhebber vau jagen en wilde, als bij zijn patiënten bezocht had, in het bosch aan het noordelijk uiteinde van het dorp dadelijk wat gaan jagen. Hij liep met grooten haast om de zaakjes vlug af te doen, toen een vriend hem ontmoette en in het voorbijgaan vroeg«Waar gaat u zoo vroeg in den morgen heen. «lokter, met dat doo- delijk wapen En «ie dokter, die eenigszins verstrooid was en misschien aan lekkere gehraileri haas jes dacht, antwoordde: «Ik moet vlug naar een patiënt," Twee personen hebben een Hinken prijs moeten betalen voor de autograaf van een auteur, dien zij bewonderden. De eerste was Prins Metternich. Toen hij Alexander Dumas om *o autograaf vroeg, schreef de auteur zoo mooi als hij het maar doen kon «Ontvangen van Prins Metternich 25 tlesschen van zijn oudsten Johannesberger, Alex. Dumas." En naar 't verhaal luidt, heeft Prins Metternich zonder- boos te worden den wijn gestuurd en heeft Dumas dien met genoegen opgedronken. Een ander verhaal wordt gedaan van Gyp, de Fransche schrijfster, en baron Rothschild. Gvp staat op «jen weldadigheidsbazaar bij een tentje en vroeg Rothschild, die haar voorbij kwam, of hij niet wat koopen wilde. U heeft niets wal mij bevalt, zei de baron, tenzij wil u mij uw autograaf ver knopen Wel zeker, baron, antwoordde Gyp en zij schreef op een blaadje papier: «Ontvan gen van baron Rothschild de som van twee duizend francs voor een weldadig doel, Gyp." De baron reikte haar het geld over eu wandelde verrukt verder. Leerboek der Ziekenverpleging, door dr. Salzwedel, inet een voorrede van dr. J. Kuiper, geneesheer-directeur van hel Wil- helinina-Gasthuis te Amsterdam, Zutphen, bij W. J. Thieme Co. en gekleurde Henueberg-Zijde van 45 cent tot erkt, damast enz. ,cir<-.i 2In v-rschilh-nde fpiali- Franco en vrij yuii invoerrechten in huis. Htalen n (k. k. Hoflever.), Zurich. j Dit leerboek is op uitstekende wijze uit het Duitsch vertaald door zuster C. van Roekei en voldoet inderdaad aan een gevoelde be- i hoeftc, niet alleen voor pleegzusters en voor 1 haar die hel worden willen, maar ook voor «te huismoeder, die toeh dikwijls in «ie on aangename noodzakelijkheid komt als zoo danig op te treden, bevat het alles wat zij hoeft te weten, wat zij heeft te doen en ua te Juten. Er is geen wetenschap die in «lo laatste jaren met zulke reuzenschreden is vooruil- i gegaan als die der hygiëne. Aan de eischen die zij stelt, laat dit uitstekende leerboek alle j recht wedervaren. Het boek is wars van 1 geleerdheid en bevat slechts dat, wat bij de i verpleging niet uit liet oog mag worden verloren. Dat dr. Kuiper, de eminente ge- neeslieer-tlirecteur van het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam, er een aanbevelend woord als voorrede bij schreef, is zeker wel sprekender dan onze lof. Artist: Wees zoogoed, mij onverholen uw j ooi-deel over «leze schilderij te zeggen. Criticus Niemendal waard. ArtistJa, ik weet wel dat uw oordeel nie- j mendal waard is, maar ik stel er toch prijs I op het te hooren. Advocaat: Ik moet alles weten wat met de zaak in verband staat, anders verdedig ik je niet. Heb je me alles gezegd GevangeneAlles, behalve de plek waar het geld nu is«laar heeft niemand mee te maken dan ik alleen. Het door Columbus ontdekte nieuwe we relddeel heeft zijn naam verkregen van Amerigo Vespucci, zoo werd tot dusver al gemeen aangenomen. De heer Jules Moreau heeft thans in het «Bulletin de la Société Géographique" aangetoond, dat de naam «Amerika" echt Amerikaanse!) is. Zoo werd een deel van Nicaragua, in Middel- Amerika, door de inboorlingen genoemd en Columbus zelf heeft dien naam gebruikt in zijn laatste berichten aan koning Ferdinand van Ariagon. De vergissing wordt hieruit verklaard, dat een Fransch uitgever, die de ondekking slechts uit een reisbericht van Verspueci kende, Amerika als van diens voornaam afgeleid beschouwde en dit in een door hem uitgegeven werk schreef, dat de bron van latere berichten is geworden. De voornaam van Vespucci was echter Al- berigo, wat geen Itaiiaansch is. Het beroemde slot van Canossa, tusschen Modena en Panna, waar markgravin Ma- thilde in 1077 Paus Gregorius Vil tol gast had en Keizer Hendrik IV zich voor den mach tigen kerkvorst kwam vernederen, wordt verkocht. Het slot is een ruïne, die alleen uit historisch oogpunt nog waarde heeft het )s dan ook getaxeerd op 500 lire. Waarschijnlijk zal de een of andere land man den beroemden grond koopen en zijn schapen laten weiden op de plaats waar de Keizer blootsvoets rondliep en de Paus het lachend aanzag Sic transit Ingezonden Mededeelingen. A 25 cent per regel. De Oorlog in de Transvaal. Uit Lady smith Wij gevoelen ons gelukkig onder de o«>gen onzer lezers eeue nieuwstijding te brengen, die van uit Ladysmith tot ons komt. Deze stad, welke voor eenige weken bijua onbekend was. is op eenmaal voor immer vermaard geworden door de overwinning van een klein volk dat voor zijne onafhankelijkheid strijdt. Alle oogen zijn op dit oogenblik naar «leze Zuid-Afrikaansche streek gevestigd, en elk feit dat er betrekking op beeft, boezemt in den hoogsten graad de belangstelling der gcbeele wereld in. Het is zeer schoon dezen hevigeu worstelstrijd te aanschouwen, maar hij verwekteen treurigen indruk veroorzaakt door de wanhoop en «le verwoestingen die hij na zich sleept. Een andere worstelstrijd, die voldoening en vreugde geeft en een weldaad voor de mensohheid is, is de worsteling tegen de ziekte. Men moet haar zonder ophouden bestrijden. Een kostbaar wapen tegen deze plaag, reeds van af de noordelijkste ui*einden van Europa tot aan de grenzen van Zuid-Afrika bekend onder den naam van Pink Pillen, den grooten hernieuwer van het blued, vervult thans de geheele wereld van wege zijne beroemdheid. Een geacht overheidspersoon in die streek, de heer W. A. C. Bester, kantonrechter te Fourioskraal, district van Ladysmith (Natal), had onder den in vloed der ziekten zijne vermogens zien verzwakken hij kon zijn vonnissen niet meer als vroeger met dezelfde helderheid van verstand uitspreken, zijne gezondheid was wankelende ten gevolge eener plot selinge verzwakking en het moreel had geen kracht noch doorzicht meer. Hij was verplicht zijn levens kracht te herstellen en een door ziekte verarmd en door don arbeid uitgeput bloed te hernieuwen. Te overdreven arbeid veroorzaakt bloedarmoede en de bloedarmoede de. gevaarlijkste aandoeningen. Z'jn brief zal ons aanduiden hoe hij, met zijne, moreele levenskracht terug ie vinden, zijne uitgeputte licha melijke krachten heeft kunnen herstellen. „Ik heb op 't oogenblik," zoo schrijft hü, „een vol vertrouwen in de waarde der Pink Pillen, die mij de sedert zoo langen tijd geschokte gezondheid heb ben teruggegeven. Ik kon niet meer loopen, mijne beenen waren opgezwollen, ik leed aan aambeien, vreeselijke hoofdpijn, duizelingen en zóo zelfs, dat ik verscheidene malen op «len grond viel. Op zeke ren ciag dat ik op de jacht was, bekwam ik een (lauwte en mijne Kaffers moesten mij naar huis dragen. Mijne spijsvortering was meer en meer las- k

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2