Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. De tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis vertrekt Zaterdagochtend a. s. 10 uur met het stoomschip Herzog" van de Han delskade te Amsterdam. Dr. Kuyper zal in de «Revue des Deux Mondes" 'schrijven over de Transvaal, zoo deelt de medewerker van den »Temps" mede, die 't geluk had in een restaurant de heeren Schaepraan en Kuyper tegelijk te pakken te krijgen. Uit de daar gevoerde gesprekken stippen wij lier volgende aan: De heer SchacpmanNeen, wij Katholieken, zullen den heer De Beaufort niet doen vallen ten minste, dat is mijn plan niet. Hij is wat haastig geweest, hij heeft misschien gehad »une petite crise de vanité", maar als de Kerk uit wrok hem deed vallen, zou dat harer onwaardig zijn. Dr. Kuyper: Of ik den Minister van Bui- tenlandsche Zaken omver zal werpen Ik kan u maar éen ding antwoorden, dat ik voor mijn deel besloten ben, hem aan te vallen. De rest hangt niet van mij alleen af. Vad. Op het gebouw van liet Ministerie van Justitie worden bliksemalleiders gemaakt van het stelsel als bij andere Rijksgebouwen in gebruik. Zou het niet meer wenschelijk zijn, vraagt het »Utr. Dbld" ondeugend, als dat op het gebouw van bet Ministerie van Buitenland- sche Zaken geschiedde? De met de reeds sedert 1815 bestaande Zondagswet opgedane ervaringen, acht de Re geering geen aanmoediging om haar door een geheel nieuwe algemeene wet te ver vangen. Bij Kon. besluit is aan mr. W. baron Van Goltstein van Oldenaller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen en zulks onder dankbe tuiging voor de vele goede en gewichtige diensten, door hem aan den Lande bewe zen; is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen mr. K. W. P. F. baron Gerieke van Herwijnen, thans minister-resident met den persoonlij ken titel van buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Stock holm en is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te St. Petersburg, jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, thans minister-resident, met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister de Constantinopal. De consul-generaal van Portugal te Am sterdam heeft aan bet Hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis telegrafisch gemeld, dat de Portugeesche Regeering vrijdom van invoerrechten te Lourenco Marquez heeft toegestaan voor al het materieel der Neder- laudsche ambulances. Om te gemoet te komen aan do klachten over de verlichting der spoorwegrijtuigen is men begonnen, daarin verbetering te bren gen, door het gebruikmaken van gemengd gas. Het licht is nu witter. Tot leden van het Hoofdbestuur der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen'' zijn ge kozen in ile plaats van den heer I'. H. Hugenboltz Jr., te Amsterdam, mr. J. Kru- seman, te Amsterdam, en in de plaats van mr. K. Fokker, te 's Gravenhage, mr. S. J. M. van Geuns. te 's Gravenhage. 103 departementen namen aan de stem ming deel, inet 430 stemmen, waarvan op de gekozenen 207 pn 248 stemmen, en op de beide aixiere Candida ten, prof. Raltet en dr. I). Bos, de andere st emmen. Wanneer men de opbrengst der Rijksmid delen over de ma: ind October detailleert, komt men niet tot een precies verblijdenden uitkomst. Het teg end eel is waar. De hoofd groepen der Rijk? (inkomsten geven teleur stelling. Zoowel i le directe belastingen bij eengenomen als de accijnzen zijn met een belangrijk bedrag- ten achter gebleven, in vergelijking met 'óotober 1808. De eerstge noemde gaven eeri la ger cijfer van f238212, de accijnzen gingen,, naar verhouding, f2-5 467 terug. Met den achterstand op de opbrengst van de jacht- en visscherijakten, ad f1147, en dien op Jen waarborg der gouden en zilveren werk .en, ad f1970, zou dit een tekort hebben gep «ven van f520 790, indien niet aan den auderen kant een zeer belangrijk overschot op een andere groep, die der indirecte belastingen, ditmaal, gelijk menig- maal 'waar bet de groep betreft die tevens het wisselvallige successierecht omvat - de reddingsplank ware geweest. Maar die laatste groep 'heeft 't dan ook grootendeels goed moeVen maken. Zij gaf, vergeleken bij j October 1808, een surplus van niet minder dan f859 529. Dit, gevoegd bij de over- schotten op: de invoerrechten ad f03257. de domeinen ad f 40 471, de posterijen ad f50042, de telegrafie ad 1 24504, de loterij ad f3410 cn de loodsgelden ad f12 470 maakt ten slotte dat de maand nog een goed saldo aanwijst, van f552780, na aftrek van de tekorten (opbr. f13093358 tegen f12540572 in October 1898). Vergeleken, bij de raming voor éen maand iS de uit komst nog gunstiger. We krijgen dun een surplus van f2070933 (opbrengst f13093358, raming f10 410 425). Voor de tien maanden des jaars is het resultaat nóg bevredigender. Er is tot dusver, op een totaal-ontvangst van f105410980, niet alleen het kolossaal bedrag van f5 570 037 meer ingekomen dan verleden jaar om dezen tijd, maar wij zijn zelfs de raming over 10 maanden een eind vooruitgekomen, nl. f1252 741 (ontvangst f105 410 980, raming f 104 104245). De totaal-indruk is dus zeer gunstig, al zyn twee voorname bronnen van inkomst ons tijdelijk ontrouw geworden. Hierbij hebben we iu 't oog te houden, dat wij einde Sep tember bij de raming nog circa 6lj2 ton ten achter wareu, zoodat wij gedurende October bijna 19 ton zijn vooruitgegaan. Verleden jaar einde October waren wij lang zoover niet; toen was er nog een te kort van 18 ton op de raming over 10 maanden. November en December kunnen nu, als 't moot, een stootje velen. Wij zijn thans de raming met 12i 2 ton te boven en het laat zich aanzien, dut, zonder onvoorziene omstandigheden, wij nog wel een heel eind hooger zullen klimmen. De Haagsche rechtbank heeft de drie mannen die te Leidschendam en te Stomp- wijk vleesch verkochten, afkomstig van een afgekeurd en met carbol begoten varken, veroordeelde ieder tot 1 jaar, met last tot openbaarmaking van het vonnis. Het totaal der gestorte of ingeschreven giften voor de Ned, Zuid-Afrikaansche Veree- niging, bedroeg Zaterdag 18 November, f 525 563.87®. Gaarne znllen nog verdere giften worden aangenomen door den Penningmeester der Vereeniging, mr. J. B. Loman, Heerengracht 123, Amsterdam. De Voorzitter van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat brieven voor de leden der ambulances, toegezonden aan het Hoofd comité, per eerstvertrekkende mail geëxpe dieerd worden aan den Ned. consul-generaal te Pretoria, wien door den Minister van Buitenlandsclie zaken zal worden opgedra gen, ze te doen toekomen aan de belang hebbenden. Het Hoofd-comité kan intusscben geen waarborgen geven, dat de brieven steeds hun bestemming zullen bereiken. Met de verzending van couranten ot perio dieken aan de 35 leden der beide ambu lances kan het Hoolcl-comité zich echter niet belasten. Gedrukte bescheiden gelieve men zelf te expedieeren. Den 23en van iedere maand vertrekt van Den Haag de Fransehe mail, via Marseille, naar Lourengo Marquez. Den 14en December 1890 en den 2en Ja nuari 1900 gaat de Duitsche mail van Den Haag via Napels daarheen. Deze mail ver trekt om de vier weken. Met de Engelsche mail, via Southampton, worden van hier voorloopig geen brieven naar Zuid-Afrika gezonden. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op ge wezen. dat het Hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis zijn zetel heeft te 's-Graven- hage. Lange Voorhout no. 6, en niet te Amsterdam. Sedert eenigen tijd komen in verschillende hier te lande verschijnende dagbladen ad ver- tentiën voor, waarin, tegen enkele handtee- kening, gelden ter leen worden aangeboden, tegen 5 pet. rente, of wel waarin vermeld wordt, 'lat een particulier geld disponibel heelt met en zonder borg, onder strenge discretie. Belanghebbenden, welke op die adverten- tiën reflecteerden, ontvingen rechtstreeks uit Londen gedrukte circulaires, waarin o. a. om toezending van f4.50 werd verzocht, tot dekking van kosten, en daarna bericht wordt, dat de aangevraagde leening toegestaan is, met verzoek tevens om toezending van een som, vertegenwoordigende 5 pet. van de tel leen gevraagde gelden, welke dan zouden worden toegezonden per cheque, betaalbaar op zicht door eene of andere Bank. Personen, die aan het vorenstaande vol daan hebben, wachten echter te vergeefs op de toezending der beloofde cheque en hoorden niets meer van de zaak. De circulaires en andere schrifturen van deze zich blijkbaar te Londen ophoudende personen, dragen, voorzoover tot heden be kend werd, de namen vanMackay Thomas, 3 Ossultonstreet, Euston Road. Londen, of 43 Kentonslreet Russel Square; Charles Muller, 137 Charing Cross Road; James Pattisson, 10 Seymourslreet Euston Road. Ten einde de personen, die hier te lande voor hen de advertentiën plaatsten enz. te doen geloovon aan de realiteit hunner zaken, ontving een hunner onlangs een kistje sigaren ten geschenke uit Harderwijk, zoo hot heette van iemand die gelukkig geslaagd was. Naar luid der inlichtingen, van bevoegde zijde uit Londen ontvangen, wordt van deze personen gezegd, dat bet een dievenbende is, die reeds langen tijd slachtoffers maakt under de lieden, die juist het minst hun geld kuuneu missen; dat. zij niet aan de opge geven adressen wonen, doch daar slechts bun brieven doen adresseeren en afhalen, en gewoonlijk voor bun dooleinden van kleine courantenwinkels gebruik maken. Op grond van bet. vorenstaande zij tegen de praktijken van deze personen gewaar schuwd. Bij monde van Wethouder Visser werd gistermiddag aan den heer Burgemeester dezer Gemeente met een toepasselijk woord ten Haadhuize namens de leden van den Ge meenteraad, den beer Secretaris der Ge meente en den beer Ontvanger der Ge meente aangeboden een zeer fraaie zilveren be ker, als blijk van hoogachting en sympathie. Do beker is weer een fraai stuk werk van den lieer Begeer te Utrecht. Op de voorzijde is de Koppelpoort afgebeeldde achterkant draagt een inscriptieop den deksel staat het wapen der familie Schim- melpenninck. Graaf' Schimmelpenninck vereenigt heden avond de Raadsleden en andere autoriteiten aan een gastmaal. Onze vroegere stadgenoot luitenant-kolo nel J. G. Blauw, van het 2e regiment hu zaren. is bevorderd tot kolonel en benoemd tot commandant van bet korps, te Venloo. Tot vader en moeder in liet Gerefor meerd Weeshuis (Seheltus-stigting) zijn be noemd Pb. Best en eebtgenoote, te Kampen. Na zeer breedvoerige discussie heeft ook de plaafselijke afdeeling van «Patrimonium" met op twee na algemeene stemmen beslo ten. lid te worden van de «Vereeniging tot stichting en in stand houding eener Am bachtsschool voor Amersfoort en omstreken". Het ledental wast met den dag; aanmel ding kan geschieden bij den Secretaris van bet voorloopig comité, mr. J. C. H. Prikken, Muurhuizen bij de Kortegracht. Op hel sport-terrein bij Oud-Leusden zal aanstaanden Zondagmiddag twee uur een belangrijke voetbal-wedstrijd plaats hebben, tusschen «Quick" uit Amersfoort en haar zustervereeniging uit Bussum. Daar beide vereenigingen nagenoeg even sterk zijn, belooft de strijd een zeer span nende te worden. Voor het uitgaand publiek was er in de laatste dagen veel te zien en te hooren in Amersfoort, en toch gelooven wij de ware kunstkenners geen ondienst te doen met verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende de soiree voor kamer muziek van «Toonkunst". De plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" toch stelt hen iu de gelegenheid de kennismaking te hernieu wen met onze vroegere stadgenoote, de be gaafde violiste mej. Fieta Dermout, rnet de leerares aan de Muziekschool mej Johanna Petri en met de gebroeders M. W'. en W. Petri, terwijl, niettegenstaande den korten tijd van voorbereiding, de Zangvereeniging der af deeling den avond met een koornummer besluit. Wij raden ieder muziekkenner aan, inzage van het programma te nemen en twijfelen niet of velen zullen Naandagavond opgaan naar Amicitia. De onlangs uit Oost-Indiö teruggekeerde le luitenants C. A. Jeekel en D. Postma zijn ingedeeld bij het 5e regiment infanterie te Amersfoort. De gewezen staf-muzikant van bet 5e regi ment infanterie L. J. H. van II., die bijna 12 jaar geleden uit Nijmegen van zijn korps deserteerde en onlangs, bij een bezoek aan zijn familie, werd herkend en aangehouden, is door den krijgsraad wegens eerste desertie in tijd van vrede veroordeeld tot drie maan den militaire detentie en de kosten. De Gemeenteraad van Burnevcld besloot Maandag, op voorstel van B. en W. over te gaan tot den aankoop van een stukje grond, toebehoorende aan het Armenhuis, voor de som van f 160. De aankoop staal in verband met de uitbreiding van het marktplein. Ook zal men liet beekje, dat door dit perceel loopt, een andere richting geven. Dooi de daarvoor benoemde commissie werd, in overleg met B. en W., een con cept-verordening betredende den Hoofdelijken Omslag ingediend. Het maximum wordt bierbij bepaald op f 10000, terwijl de aanslag zal geschieden naar het onzuivere inkomen. Van dat onzuiver inkomen zal echter vooraf wat worden afgetrokken, bijv. voor noodza kelijk onderhoud van gebouwde eigendom- men, enz. De belastingschuldigen worden gerangschikt in de volgende klassen 1'250 tot f300, van f300 tot f350, enz. tot f1000; boven f 1000 klimt iedere klasse met 1 1(H) op tot f2000, en met f200 tot f5000: tor- wijl van f5000 tot f 10 000 elke klasse mot f500 verhoogt! wordt. Voor elke f 1000 hierboven zal een nieuwe klasse gerekend worden. Voorts zal nog van liet middeJcijfer van de klasse, waarin iemand zich rangschikt, of wordt aangeslagen, f250 worden afgetrokken. Iedere belastingschul dige geeft op in welke klasse hij meent te moeten worden aangeslagen, of wel hij noemt zijn zuiver inkomen, of hij verzoekt zich te laten aanslaan. Deze verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan den tolgaarder Boouzaaier werd eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd W. van Koetsveld. De Arondissemenls-rechtbaiik te Utrecht heeft den 20-jurigen A. B., metselaarsknecht te Barneveld, die 12 Augustus don landbou wer G. van Dronkelaar zoodanig met een knuppel sloeg, dat de dood er een gevolg van was, wegens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke in vrijheid stelling. De eisch was 2 jaar, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Uit de beste bron vernemen wij, en ons wordt verzocht het bekend te maken, dat het uitzenden van sigaren of tabak naar Pretoria voor de strijdende Boeren, niet gewenscht wordt, daar de Zuid-Afrikaansche Republiek zelve genoegzaam tabak oplevert on de inlandsehe tabak bij de burgers de voorkeur geniet. Daarbij komt nog, dat er zeer hooge in voerrechten op zijn. Voor sigaretten is dit 1 /6=Ü0 cis. Engelsch pond, 15/f9 per 100 sigaren, buiten en behalve de belasting naar de waarde 7J/2 pCt. Ter berekening van de ad valorem belasting, wordt 20 pCt. gevoegd bij het bedrag dei- aangegeven waarde, zoodat de 71/2 pCt. eigen lijk op 9 pCt. komt. De wet maakt geen voorziening omtrent vrijstelling in geval van oorlog. Men doet dus veel beter en verstandiger de bedragen die men anders aan tabak en sigaren zou hebben besteed, te bezigen voor andere doeleinden, bijv. het Weduwen- en Weezenfonds, daar inillioenen noodig zullen zijn. Om slechts 100 huisgezinnen in stand te houden met een jaarlijksche uitkeering van bijv. 100 f1200 is reeds een kapitaal noodig van 12 500 000. Het kind in de jeugd te laten lijden om dat, het naar alle waarschijnlijkheid in zijn later leven ook zal moeten lijden, dunkt mij een zeer slecht toegepaste homcoopalhie. Mij komt bet integendeel voor dat iemand, Hink warm en goed verzadigd, beter de winterkoude zal kunnen trotseeren, dan wan neer bij zich hongerig en klappertandend daaraan moet blootsteilenzoo ook dat hij, die 's levens ellende met een hart nog vol van den koesterenden zonneschijn der jeugd kan tegen treden, deze oneindig beter zal kunnen verdragen. Helene Stökl. Om een denkbeeld te geven van de ont zettende grootte der zon, heeft een beroemd sterrekundige berekend dat, indien de zon een holle bol was, de maan in deze ruimte denzelfden loop zou kunnen beschrijven als zij thans door bet luchtruim doet. Een merkwaarkig geval van woord-doof heid bij twee jonge meisjes werd in de on langs opgerichte Vereeniging voor neurologie te Parijs ter kennis van de leden gebracht. Alle vragen, die tot deze beide beklagenswaardige schepsels gericht werden, bleven voor haar oinversluanbaar en dientengevolge onbeant woord, omdat zij bet verinogen tot klank onderscheiding der woorden naar bet geluid der menschelijke stem verloren hadden. Wel hoorden zij, evenals de normale menschen, alle geluiden, ook wisten zij door gebaren en schrijven hunne gedachten uit te druk ken, even zoo goed als zij geschreven of ge drukt schrift konden lezen of verstaan, de hun toegesproken woorden hoorden zij even wel als een eenvoudig geruisch en ook kon den zij zich niet door liet gesproken woord uitdrukken. Het eene dier meisjes leed reeds sedert negen jaren en het andere sedert 10 maanden aan deze eigenaardige ziekte. Vol gens dr. Raymond, die de beide meisjes on derzocht en naar hun vorig leven een onder zoek had ingesteld, betreft het hier eene met hysterie gepaaid gaande verschijning. Bij het eene meisje waren aanvallen van kramp en verenging van het gezichtsveld, bij het andere een buitengewoon groote opwinding, somnambulisme en krampen den tegen woor- digen toestand vooraf gegaan. Raymond her innerde zich bij die gelegenheid ook nog een geval, waarbij een zeer hysterisch v. ouwelijk persoon plotseling bot vermogen verloren bad, zich door geschreven schrift uit te drukken; later verbeterde zich deze toestand, maai de patiënte bleef steeds verward schrijven, tot ten slotte een grondige genezing intrad. Atnerikaanseh is zeker wel het proces dat te Milford is gevoerd. Een datne had van haar buurvrouw gezegd, dat deze er zich wel op beroemde Juno-vormen to bezitten, doch dat de kunst daarbij de natuur belangrijk te hulp kwam. De buurvrouw achtte zich in haar eer benadeeld en vroeg den rechter schadevergoeding. De jury kende haar 425 dollar toe, na voorafgaandeexpertise.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2