Stadsnieuws. Binnenland. Henneberg Zijde Ingezonden. voor Transvaal! K K N N I N <1 K V r N <1 I)o SecretariH der Oemcontü Amersfoort nooriigt .1. M ALK EN HORST, gahuwd met 0. uk III I LITER, uit, /ic.li in zjjn eigen belling /oo Hpooilig mogelijk ter Öecrotu- rio to willen vervoegen tuwschen 10 uur VOOitniddugH en II uur namiddags. Amersfoort, 9 December 1899. De Secretaris voornoemd, li. VV. Th. SANDIJKltU. Ds. (irnswinckel vraagt plaatsing van liet volgende; Als toevoeging aan do collecte in dun bid stond is nog onl vangen door ds. Gmawiultol fO.fiO, !'2.50, ft».r»l> r 1,00, van leden van 901)7.0 gezellige avond" fl.if), oud lood fl.50. door ds. Ter Haar Komeny fl.OO; door ds. Mei nors II <>0, I' 1.00, makende met. oc collecte van I 288,25 S()m ViU1 f250.70, wolk be drag door mij verzonden is aan den Alge- meeiiiMi Penningmeester der »Ned. Zuiil- Al'rikaanscbe Vereemging". Hartelijk dank aan allen. Hij de gehouden verkiezing van loden van den Kerkeraad der (ierelhrmeerde Gemeontü 11 zijn herkozen tot onderling M. Ilakkeiios en tol diaken II. J. Hloeinontlal, en gekozen tol. onderling II. van Hunren en tot diaken VV. Kliert. Allen verklaarden hot ambt te vv'llen aanvaarden. Omtrent onzen nieuwen burgemeester le zen we in de Hrieven uit de Hofstad in de sArnhemsrlio Oourant" haat mij nog oven reloveoron dal jhr. T. A. .1. van Ascli van Wijck, tot burgemeester van Amersfoort bonoenui, de baads)verga dering voor 't laatst bijwoonde. Ik loboor niet. tol zijn geestverwanten en maar zelden stemde ik met zijn beschouwingen in, maar hij was ijverig en pluisde do stukken en al de byzoiulorlu 'en van alles wat aan de ordo kwam zorgvuldig lui. Gegeven ons Pollego van b. en W. was dit een bepaalde verdienste en als zoodanig is zijn uittreding te. betreu ren. Ik Imop. dat hij door een nieuwe editie van dezelfde soort vervangen zal worden. Jammer genoeg, dat hij deze laatste maal niet nog bezigde om wat meer licht te oischeu over de pinnen, hierboven aange roerd maar hij wilde zeker voor 't laatst geen onweer opwekken, maar als een statig dalende zon slechts oen vriendelijk avondrood achtergelaten. Voor het welzijn van Amersfoort moge hij toounn evenveel dirigeorend als eoiitroleerond talent to bezittel»! bedroeg liet gemiddeld getal per dag aan gekomen, met-doorgaande reizigers op de beide stations alhier volgens veertiendaagsche nauwkeurige waarneming dezen zomer 1080 en dezen herfst 880. nu, in dezen winter, werd dit tusschen '27 November en II December geconstateerd gemiddeld 740 te bedragen. Vice versa moet dus liet dubbel «lezer cij fers in rekening worden gebracht om ich eon voorstelling te vormen van het reizigers verkeer te 'lezer stede. De conclusie, uil deze waarnemingen ge trokken. toont volgens deskundigen de levens vatbaarheid der ontworpen stads-trani meer dan voldoende aan. zoedat, na vaststelling der concessie-voorwaarden door onzen Gemeente raad. onverwijld de stappen zullen geschie den. 0111 «Ie tot stand homing van dit voorge stelde vervoermiddel ie verzekeren. dt er nog- Kok, O. Vermolen, J. P. de Jager, 11. van Surksum, J. W. Jorissen, secretaris. Het aantal leden was op 1 December525. Herinnerd zij aan do Tentoonstelling der voorwerpen van de Loterij ton behoeve van do Protestantscho armen, morgen en over morgen to houden, nii. tin het Gasthuis, doch in »l)o Zaaier," boek Kerkstraat. in de vergadering met dames, Donderdag avond in «Amieitia" door hot plaatselijke departement, van het «Nut" te houden, zal do hoor H. Mntolerkamp, uit Hilversum, spreken over Joanne d'Arc. De ledenvergadering van de eVereeniging tot stichting en instandhouding eener Am bachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" zal worden gehouden op Vrijdag 15 dezer, des avonds 8 uur in «Du Arend". Wie nog lid wensclit te worden, melde zich vóór Vrijdagmiddag aan bij den Secre taris, mr. J. 0. li. Prikken, Muurhuizen bij do Kortegracht. Hij eon uitvoering in de Onderol'liciers- socieleit is Zaterdagavond ten behoeve van hot Hondo Kruis gecollecteerd een bedrag van f 8.51). Tor naricht diene liet wordt ons dezer dagen zoo dikwijls gevraagd dat de bij dragen voor de »Ned. Zuid-Airikaansche Yereenigiiig" dienen gezonden te worden aan mr. J. 11. Loinan, Heerengracht 128 te Anisterdain; die voor liet. «Ronde Kruis" naar Lange Voorhout t», to 's-Gravenhage. De plaatselijke afdeeling van «Patrimo nium'' zal, zoo mogelijk nog voor het einde des jam's, in eigen kring oen Transvaal- avond houden. Dok do Olir. Jungolings-veroeniging Psalm 110:9 hoopt, iu de eerste helft der volgende maand een Transvaal-avond te organiseeren, eveneens opgeluisterd door de bekende licht beelden van den lieer J. A. Wormser. Generaal-majoor G. L. Langguth, com mandant der 2e divisie, vortoeldi. van Don derdag- tol. Zaterdagavond hier ter stede tot lint bijwonen van een tactische oefening op de kaart welke onder leiding van den kolonel- commandant van het Tie regiment infanterie op Vrijdag en Zaterdag is gehouden en waar aan door alle hoofdofficieren benevens door do kapiteins baak en Heinsius van het korps is deelgenomen. Het ondcrscheiilingsteekeii voor 15-jarigen «ifticiersdiensl is o. a. toegekend aan de lui- iciiants-adjudant W. J. Steinbuch en A. W. Groote en aan den le luitenant H. W. Schiiui- kes, van het {ie regiment intaiiterio hier. Luitonant-kwartierineester M. Kuld, van liet r>e regiment infanterie, is hij beschik king van den generaal-majoor Honfd-inteu- dant, tijdelijk werkzaam gesteld ten bureele van den kapitein-kwartiermeester van het le regiment huzaren hier. De jongelingen 0. A. de burlet, VV. Bronk- horst en H. .1. D. van Wcssum hebben bij het Tie regiment infanterie de verbintenis aangegaan als aspirant-vaandrig voor hot Reservekader. De aandacht van het. publiek liiaals op gevestigd, dat frankeerzegels, brief kaarten en briefomslagen van vroegeie uit- gif'en dan van 1808 99. voorzoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met ingang Polilie-bureau van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn ge steld, en dus na dien datum waardeloos zijn j voor de frankeering van brieven en andere stukken. brieven en andere stukken, geheel of ge- j deeltclijk met die zegels gefrankeerd en op of na Januari 1990' ter post bezorgd, wor den derhalve als ongefraiikoerd of onvol doende irefraukeerd beschouwd en met het verschuldigde port heiast. De bovenbedoelde fiankeerzegels, brief- ka rten en briefomslagen worden niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli a.s, tegen frankeerzegels, resp. briefkaarten en omslagen, van gelijke waarde der uitgillen van 1898 en 1899 worden in geruild. Nu de vorst haar intrede heeft gedaan, worden de water- en gasverltruikers herin nerd willen zy geen ongerieflijkheden ondervinden hun meters tegen de strenge koude te beschutten. bij de door architect. 11. Kroes gehouden aanbesteding van den bouw van een admi nistratie-gebouw, bij liet Nieuwe station, werd ingi schreven als volgt; Kirma J. A. l.'iter- ilijk 8; Zoon. Zutfeii, f13 880; \V. van Acli- terbergh. Amersfoort, f11 777: T. van lloo- gevest, Amersfoort, f11779; F. 11. Noor-j man, Zwolle, f9989. Het werk is gegund aan den laugsten in schrijver. bij «le hedenochtend ten Raadhuize ge- lioiuïen aani estcding van den houw van het ingeschreven als volgt van Hongevest, Amersfoort. f 19 985; T. van Daal. aldaar, f19 899; Olir. Kckhardt, aldaar, l' 19 198 A. van Genderen, Nijmegen, j f l.A 950C. J. Kimtz. Amersfoort, t IA 125 j N. Wolfswinkel, aldaar, f14990: W. van j Achtecbergh. aldaar, f14989; Th. 11. Jansen, Ruiiipi, f 14 490J. 0. van Kiberge», Amers- I lbort, f14 0". I Het werk is don minsten inschrijver op gedragen. I De twee inschrijvingen waarbij voorwaar- 1 den werden gesteld, zijn buiten aanmerking I gelaten. irtrouwdheid mot Uulsbolf, Amsterdam jhr. Ram, Don Haag II. de Vries, Amsterdam; J. .1. Meder, Gro ningen; K. J. Meilink, Kampen J. H. Keizer, Noordscharwoiido.1. A. Huisman, Amers- Jnort; L. II. blad, Nijmegen; A. A. Olaut van der Myll, Den Haag; It. T. H. Schmidt, Amsterdam; A. Krekel, RotterdamA. J. II. Busqiict, Amersfoort; mr. J. C. L. van Ksson, Arnhem; S. bakker, Apeldoorn; Jan M. Waandors, Zwolle; P. Volbeda, Amers foort en R. van de Wint, Aalten. Afgewezen werden 2 candidaten. Als we nil nagaan, dat de heer Groote zijn leerboek einde October in den handel bracht en dus iu een goede maand 4 4 81 het diploma verwiervenals we daarbij na gaan, dat in liet 8e jaar van zijn bestaan in liet geheel 188 personen het diploma van vertrouwdheid met een ander in ons land voelvcrbreid stelsel erlangden, dan blijkt andermaal, dat liet stelsel-Groote zeergoed- gedaoht is, want anders zouden toch niet zóo velen iu zóo korten tijd zonder eenige hulp het getuisohrift hebben kunnen ver werven. Verleden week werd door jiir. Bosch van Drakestein aan de Lage Vuursche een hert geschoten, dat niet minder dan 200 pond woog. Tegenwoordig komen vele van deze dieren in de Baarnsche bossc.ben voor; hel zijn nakomelingen van enkele herten, die indertijd uit de Hertenkamp achter Soestdijk ontsnapten, toon dit terrein op last van den Koning van herten werd ontruimd. Iets, wal bijna nimmer te Eemnes ge schiedde, viel daar Donderdag voor. De landbouwer II. van der Wardt maaide van zijn driest nog een voer gras en dat 1 op den zevenden dag van Wintermaand De oudsten van dagen kunnen zich zoo iets niet herinneren, liet bekende «Staphorster boertje", dat reeds geruimeii tijd zijn praktijk te Soest uitoefende, is Vrijdag door een zijner onlfc - kende patiënten, den Rijksveldwachter Van Apeldoorn, uit Kootwijk, in tegenwoordig heid van Rijksveldwachter Van Ainerongen, uit Soest aangezegd «zijn dag te onthouden", daar proces-verbaal zal worden opgemaakt wegens het onbevoegd toedienen van ge neesmiddelen. De Rijksveldwachter was reeds eenige weken onder zijn behandeling, voorgevende last van maagkramp te hebben. De genees heer verzocht voor behandeling en medicij nen 1*2.50. De medicijnen zijn in bezit van den Rijksveldwachter, daar de man van maagkramp in 't geheel geen last had en zoodoende liet gebruik der medicijnen over bodig was. 0, laat de mooie, waarachtige geestdrift u doortintelen de ziel tot de diepste diepten; laat ze wijden uw werk en brandende in u zijn, zoodat ge niet voelt de teleurstelling en het ruwe aanraken van de kleinzielige, egoïste wereld. Onze vroegere stadgenoot de le luitenant F. H. K. A Wagner, van het 5e regiment infanterie, is in zijn rang overplaatst hij het regiment Grenadiers en Jagers en ingedeeld hij het 8e bataljon Grenadiers. Hot bestuur van het Nieuw-Ziekenfonds is thans samengesteld uit de heeven: dr. an Driel. eere-vooivitter. dr. Schrcuder, voor- r.itter. dr. Oroo.kcwit. penningmeester, J Het diploma 8e klasse (V het stelsel-Groote') is thans uitgereikt aan de volgende 81 personen Willem J. Aupiiig. Deventer; J. van Waard huizen. Rotterdam: W. II. J. Guise. Amers foort J. \V. Kroes. Nijmegen: J. Mebius, Amsterdam; A. L. W. van Woerden. Go- rinehem, .1. Fransen, Nieuw beerta; F. Hout graaf Jr. Amsterdam: G. Hoekman, beerta: jhr. A. G. Sickinghe, Arnhem J. Yerdenius. Uithuizen J. J. Korlf Czn.. Kakhuizen; A. Kising. GorsselJ. Stogehuis. GorssolJ. G. Van den Consul-generaal der Nederlanden te Lorenzo Marquez is Donderdag bij hot Departement van Buitenlandsclie Zaken het volgende telegram ontvangen, gedateerd 7 December «De «K.inig" arriveerde gisterenavond. De ambulance is hedenochtend per trein naar Pretoria vertrokken. Alles wel." Door onze Regeering is zoowel tot de Kngelsehe als tot de Transvaalsclie Regee- ï'ing het verzoek gericht, een Nederlandse!) ollieier tot bijwoning van de krijgsverrich tingen toe te I «ten. De bedoeling is dus, dat de beide uit te zenden officieren elk een verschillende partij zullen waarnemen. Dat is wel onzijdigheid tot de hoogste macht. ln het «Centrum," deelt mr. A de vol gende bijzonderheden mede ten bewijze hoe reeds in de Middeleeuwen het ouderwijs door Leerplicht werd bevorderd. ln de statuten, toegeschreven aan aarts bisschop Engel bert 11 van Keulen, vindt men o. a. deze bepalingen (van omstreeks 1270): De koster moet de kinderen onderwijzen in lezen en schrijven. Doei hij 't niet naar belmoren, dan moet hij worden afgezet. De school wordt gehouden des zomers van 7 tot 11 uur, en 's namiddags van 1 tot 3 of 4 uur: des winters van 8 tot 10 uur en van 1 lot 8 uur. Elk kind betaalt jaarlijks 18 schellingen. De pastoor moet uit zijn doopboek een lijst opmaken van de schoolplichtige kinde ren, Maandelijks ontvangt hij verslag om trent hun gedrag en vorderingen. De ouders zijn verplicht, hun kinderen naar school te sturen op een boete van 12 Mark. Alleen echt, ind: ei ft4.65 nor Mi i Introkken. z van nqjn Fabri gestreept, gerir.t, g« v"0 versch eer..".: dessus t onm» gaand. Dubbel brirfporto raar Zwits G Heuueberg's Zijde-Fabrieken (k. ,v k. Botlever.) Zurich. Franco en 'rij >an invoerrechter, i Üi' die boete erg zwaar was 1 Mark was gelijk aan 20 schillingen. De boete bedroeg dus meer dan tienmaal het schoolgeld voor eon jaar. Majoor jhr. C. K. van tier Wijck, van het 2e regiment infanterie te 's-Hertogeriboseh, is gedetacheerd bjj de Cadettenschool te Alk maar en voorloopig belast met de directie dier inrichting. Het Gerechtshof te Amsterdam, Zaterdag uitspaak doende in de zaak-Haas-Van Huif bevestigde het vonnis der Rechtbank aldaar wat beklaagde Haas betreft, namelijk 3 jaren gevangenisstraf, met mindering van de ge- iieele preventieve hechtenis, en sprak mr. Van Hall vrij en gelastte zijn onmiddelijke in vrijheidstelling. Mr. Van Hall werd op alle vier punten der dagvaarding vrijgesproken. Het Hof' gelastte, dat de overtuigingsstukken, nml. de wissels van den heer Spanjer, aan mr. Van Hall zullen teruggegeven worden. Het Hof veroordeelde beklaagde Haas en kel wegens oplichting van den commission- nair Beijer. Hij werd van de overige pun ten der akte van beschuldiging vrijgesproken. Haas voorzag zich onmiddellijk in cassatie. Hot opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Zooals te verwachten was, mocht mijn geachte confrère, de heer J. P. Knap, vele bewijzen van instemming ontvangen naar aanleiding van zijn algemeen in de Pers opgenomen artikel, waarin hij met verontwaardiging wees op de wreedheden door Engelsche soldaten in Transvaal bedreven, en oproepende hen die willen medewerken een protest daartegen door de gëheele beschaafde wereld te doen hooren. Met volle instemming heb ik mij bij hem aangesloten, doch bij het kermis nemen der verschillende brieven kwam de vraag bij mij op: Kunnen wij behalve protesteereu niet tege moet komen aan personen, die brieven schrijven als de volgende: 1. „Ik syraphatiseer ten volle met het door l'Éd. bekend gemaakte protest, niet alleen met woorden, doch wil uit ook trachten te bewijzen met daden. Redenen waarom ik zoo vrij ben dit schrijven aan UEd. te richten. Ik zal maar hier schrijven, zooals ik tegen UEd. zou spreken. „Wij zijn met zijn tien jongelingen, allen goed gebouwd, respectievelijk 20, 20 en 21 jaar. Wij hebben allen gedurende 2 jaren achtereen op de Beurs te Amsterdam de vrijwillige oefeningen medegemaakt en zijn dus geheel op de hoogte van den dienst en van het geweer. Wij zijn jongens uit den gewonen burgerstand en hebben een gewone betrekking, nl. vleesehhouwersgezel. „Daarom komen wij tot u met een beleefd verzoek of u niet weet bij wien wij ons kunnen melden, ten einde liefst zoo spoedig mogelijk naar Trahvaal te vertrekken om ons aan de zijde der Boeren te vervoegen. „Wij zijn niet bij machte om de reiskosten van Amsterdam naar Transvaal te betalen, anders hadden wij al lang in Zuid-Afrika geweest. Mocht u een adres voor ons weten, dan zoudt UEd. ons daarmede zeer ver plichten.'1 2. „Ik zal beginnen met te verteilen dat mijn vriend en ik vrijgezellen zijn en gaarne naar Tram-aal willen, om ons daar aan te bieden bij onze broeders, welke ons misschien wel kunnen gebruiken. Maar aangezien Transvaal niet werft en wij geen geld voor overtocht hebben, zoo hebben we reeds hemel en aarde bewogen om daaraan te komen, zells door het plaatsen eener advertentie, doch ook daarop niets ontvangen. „Nu was mijn of beter gezegd onze vraag zoudt UEd. ons daaraan niet kunnen helpen, of door uwe bemiddeling. „Gaarne zouden wij het later, indien we gespaard bleven en daar werk konden vinden, teruggeven." 3. „Het als plicht beschouwend van elk Hollander, die niet door huisgezin of betrek king verhinderd is. onze Transvaalsche stam verwanten te helpen, heb ik getracht naar Pretoria te komen, doch het is mij niet ge- lukt de benoodigde som bijeen te krijgen. „Ne den oorlog zou mij Jit minder moeilijk vallen, .doch vind ik dat hulp thans meer gewaardeerd zal worden dan later. „Het is daarom d3t ik de vrijheid neem een beroep te doen op U. „Mocht ik sneuvelen dan zal mijn familie 1" dit bedrag terug betalen. „Mijn leeftijd is 31 jaar." Deze voorbeelden ziju een greep uit vele. Wat d'.e personen willen, is daadwerkelijke en per soonlijke bulp brengen aan de Boeren. Er zijn reeds vele Comité'? en Vereen!gingen gevormd, doch een voor dergelijk doei niet. De Boeren kunnen o.a. rekenen op onder steuning van weduwen en weezen, hetgeen zeer nuttig en nooeiig. we Licht het meest noodige lioch waaraan zich ,1e behoefte eerst na den og ut. doen gevoelen. "at zij thans noodig hebben, is in de eerste plaats mannen, bruikbare mannen, en die zijn in ons land bij honderdtallen niet slechts te

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2