Donderdag 21 December 1899. No. 4938. 49e Jaargang. 3)- Buitenland. Dltgave: Verschijnt Maandag- cn Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per PirmaAHVANCIP v ^°St Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar E E plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. Telephoon 19. In verband met het KERSTFEEST zal het volgende nummer reeds Zaterdagmiddag ver schijnen. Beleefd verzoeken wij (ook met het oog daarop, dat de couranten die per post ver zouden worden, niet op den Zondag behoeven besteld) toezending van advertentiën voor dat nummer voor Zater- middag TWAALF uur. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), later gewijzigd, betrekkelijk de Nationale militie, bene vens het Koninklijk besluit van den 17. December 1861 (Staatsblad No. 127), la ter gewijzigd Doen te weten, dat op MAANDAG den 8sten, en DINSDAG den 9den JA- NUAItl 1900, telkens van's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags, ten Raad- huize der gemeente de inschrijving voor de Nationale militie zal plaats hebben van jongelingen, die in den loop van het jaar 1881 geboren en aizoo in 1900 aan de lotiug ouder worpen zyn. En brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15. „Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke inge zetenen, die op den 1. Januari van het jaar hun negentiende jaar waren inge treden". „Voor ingezeten wordt gehouden1. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28. Juli 1850 (Staats blad No. 44); 2. hij, die geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit Feuilleton. artikel vermeld tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland ver blijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen hetRijk verblijf houdt". „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzieu van de dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangeuomen". Art. 16. „De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder ol voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont4. van den buiten 's lands wonenden zoon vau een Nederlan der, die ter zake van 's lands d.^Dst in een vreemd laud woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft". Art. 17. „Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is2. de in een vreemd ltijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont". Art. 18. „Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is ver plicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aantegeveu tusschen den lsten en den 31 sten Januari". „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zijn vader, of, is deze overle den, zijn moeder, of, ziju beideu ovei'le- den, zijn voogd tot het doen van die aan- gifte verplicht". Art. 20. „Hij, die eerst na het in treden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aantegeveu by Burge- EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). Ken half uur vóór den eten hoorde ik vlak bij mijn oor roepen: „Arm Cuba. Het zwarte eiland, twee cent". Ik keek op en was zeer uit mijn humeur over de stoornis. Vóór me stond een haveDlooze venter met zijn pet op éen oor; ik sprong driftig overeind, maar de stem ging kalm door: „Walt Whitmann's lied van het zingend Amerika. Twee guinea's". Holmes stond voor me en zei doodkalm. Laten we ons gaan kleeden voor het diner Wat Holmes eigenlijk gedaan had, was me een raadsel; hij vertelde mij er niets van en ik vroeg er hem maar niet naar. Hij zou tmy later wel vertellen. Onder tafel was Holmes goed geluimd en na den eteu gingen we vroolijk en wel naar an der Street. Ik kwam in een eigenaardige spanning, liet huis, waar Van der Street woonde, was een van do grootste der Fifth-avenue. Het was gebouwd van rood graniet en maakte een kloeken, voor namen indruk. We drukten op 't knopje van de eleetriscbe schel; een knecht in eenvoudig, net liverei deed open en liet ons in een soort voorportaal, dat door gordijnen was afgesloten van de verdere gang. We gaven onze kaartjes af cn met een meester en Wethouders der gemeente i waar de inschrijving volgeusart 16 moet geschieden". Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 100 of subsidiaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij aangifte van hen, die elders ge boren zijn, wordt de overlegging van een geboorte-acte gevorderd, tot wier kostelooze verkrijging men zich ter Se cretarie dezer gemeente kan vervoegen eenige dagen voor de aangifte. Amkhsfoout, den 18. December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., 1°. Br. De Secretaris, B. W. Th SANDBERG. beleefde buiging vroeg de knecht ons, hem te volgen. Hij schoof de gordijnen op zij en we zagen in een lange breede gang, die een zeer behaag lijken aanblik bood. In het midden zag men rechts het trappen huis, architectonisch van de gang gescheiden door een sierlijk geprofileerde draagbalk, op twee consoles rustend. Langs de kant liep de trap, met eikenhouten treden en leuning. Op de trapleuning verrees een mooie vrouwefiguur, een slanke bloemsten gel, met in de bloemkroon schitterend gloeilicht, vasthoudend. In de vierkante ruimte van het trapportaal was een halfcirkelvormige tropee van groen anngebraebt en in het midden, be schenen door 't zachte gloeilicht, stond een won- derschoone kopie van de Venus van Milo, in Cararisch marmer. Het geheel vertoonde een eenvoud van kleur, een distinctie van smaak, die men eerder bij een verfijnd-intellectueelen aristocraat dan bij een zaak-man zou verwachten. Aan het eind van de gang gekomen, liet de knecht ons in een spret kkamertje. „Ik zal vragen, of mijnheer u ontvangen kan. Er zijn juist eenige heeren van de Beurs bij mijnheer". De knecht in zijn eenvoudig, net liverei, ver dween en we hadden gelegenheid de kamer even op te nemen. Het behang was een effen grijsgroene kleur en de gordijnen weer van zilvergrijs fluweel. Eenige van de beroemde Brownsche repro ducties naar Rembrandt, Dou Van en Dyk, hingen aan den wand. KOSTELOOZE WAARSCHUWING. INKOMSTEN BELASTING. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT, brengt ter kennis van de belasting schuldigen, die hunnen aanslag over hei dienst jaar 1<S!>9 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft der volgende maand, tot eene vervolging moet worden overgegaan. Amersfoort, den 21. December 1899. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. De Directeur der Gemeente-reiniging ver zoekt, in het belang van den dienst, de in gezetenen nogmaals dringend de haardasch en In-t keukenafval elk afzonderlijk aan do werklieden te geven, daar eone vermenging tot, MEST derzelve vooral in dit jaargetijde schade veroorzaakt. De Directeur, J. B. JORISSEN. Amersfoort, 20 Dcc. 1800. De Duitsche, en vooral de llerlijnsche, pers beschouwt Ruller's nedeilaag, in verband met dengelieeli n toestand op het norlngsterrein,als de volkomen debacle van het Kngelsche land leger en gelooft dat. Engeland, in weerwil van hetgeen Kngelsche bladen aankondigen, met het oog op het geheel verouderde leger- wezen, niet meer in staat is groote geordende troepenmassa's naar Zuid-Atrika te zenden. Het «Berliner Tageblatt" gelooft, dat Bul- Ier door de Kngelsche regeering om politieke redenen is aangezet tot zijn opmnrsch om de nederlagen van Stormberg en Magerfon- tein uit te wissuhen. Het blad vreest, dat politieke redenen ook Engeland, noodlottiger wijze, zullen blijven verhinderen een vrede te koopen, die goedkooper zal zijn uuar mate hij eerder gesloten wordt. De «Lokal-Anzeiger" is van meening, dat als Engeland er heelhuids en slechts met verlies van zyn prestige afkomt, het dit slechts te danken zal hebben aan de oprechte vredelievendheid van andere mogendheden. De «Vossische Ziitung" zegt: Hoe ook deze misdadig uitgelokte oorlog ten slotte eindigt, Engeland heeft in den slag van Vrijdag niet alleen zijn militair prestige in Zuid-Atrika maar in do heele wereld ver beurd op c<*n wyze dat dit slechts met moeite zal te herstellen /.yn. De «YolkszeiUmg": Thans, nu de boeren ile Kngelsche lyddietkanonnen van de marine hebben veroverd, kan bet Kngelsche leger, als de Boeren willen, aan zijn eigen lijf de uitwerking van die schrikkelijke moordtui gen voelen. De «Berliner Zeitung" spreekt van een militaire debacle, die den F.ngolschen bewijst, welk een noodlottige dwaasheid deze oorlog is. In deuzelfden geest als de bovengenoemde liberale bladen laten zich ook de conserva tieve uit. Zoo betitelt de «Deu'sche Tages- zeitung" baar hoofdartikel over de Roeren- overwinning met «Het begin van het einde", en verwacht als Kerstgeschenk het bericht van de capitulatie van Ladysmith; het blad besluit met de dappere Boeren heil en zege te wenschen. De «Reichsboto"«Nooit heeft Kngeland droever Kerstmis beleefd dan thans, nu de Boeren, volgens een Berlijnsche grap, die niet kwaad is, bij de chocolade, die de Ko ningin aan bare soldaten op dien Christelijken feestdag zendt, den noodigen «geslagen" room leveren." Kngeland's militaire voosheid is op de kaak gesteld, maar een dergelyk stelsel kan eerst na jaren van arbeid veran deren. Intusschen nadert het droombeeld van een Zuid-Af'rikaansche Statenbond onder een vlag met de oranjekleur zijn verwezenlijking. De meest van militaire zijde bediende j «Kreuzzeitung" merkt lakonisch op: «Nadat ook de overige Kngelsche colonnes reeds geslagen zijn, beteekent Buller's nederlaag, dat de veldtocht tegen de Boeren ongeluk kig is uitgevallen en bet verval van Knge land aan de heele wereld duidelijk is gewor den". Een slanke jonkvrouw, met aan haar voet een rij heerlyke kinderkopjes, een reproductie naar Velasquez, hing op de eereplaats. Een ets van een kleine Hollandseheslad, een langgerekte huizenmassa, niet wat torens en windmolens er boven, hing boven een ótagère met oud-Delftseh. Spoedig was de knecht terug. „Voor mijnheer Holmes en zijn vriend is geen belet", zei hij, en ging ons weer voor, de gang door. Plotseling weerklonk er een vroolijk geneurie, we boorden een vlugge voet een trap meer af springen dan loopen, 'n getrippel van 'n hondje, en in de gang verscheen een vroolijk jong meisje, met om haar heen dribbelend en springend een terrier. Zij stond plotseling tegenover ons. Haar gezang verstomde terstond, ze kreeg een verl gen blosje en een innemend glimlachje bewees ons, dat ook zij oog had voor het min of meer on gewone téte a tête. Onwillekeurig glimlachten wij ook en muaktcn een buiging, die ze hofielyk beantwoordde. De terrier hief een verwoed geblaf aan, zooals terriers in die gevallen plegen te doen. Ze gal' hem een cordaten tik om zijn ooreD en zei „koest Tom", en de terrier nam de bekende houding van zwijgende, verongelijkte oppositie aan, ons met 'n schuin oog beloerend. liet volgende oogenblik had ze een kamer deur upeu, draaide zich half om, maakte 'n lichte buiging met 't hoofd en verdween. Ik had zelden' een meisje gezien, nat zóo kin derlijk eenvoudig en toch zóo lady-like zich uit de kleine moeilijkheden van het dagelijkHch leven wist tc redden, op klaarblijkelijk nog zóo jongen leeftijd. Ijiter, toen de tijden zoo veranderd waren voor haar, zag ik nog wel~in mijn verbeelding haar beeld, zooals zo het eerst verscheen, jong, levenslustig met een opgewekte kleur van stoeien met haar terrier, ons plotseling verschijnend, geheel zooals ze was op dat oogenblik, vroolijk en onbevangen de trap afspringend en neuriënd en toen op eens even kluchtig schrikkend bij het plotselinge van het tëte tóte, maar direct weer onbevangen en natuarljjk optredend. „Zoo <luchten de oude Noren zich Iduna", zei ik tegen Holmes. Maar deze haalde even do schouders op. De knecht hield stil voor de tweede deur van de voordeur af, deed ze open en diende ons aan. De kamer, welke wc binnentraden, was een flink en ruim vertrek en maakte een zeer aangonamen indruk, hoewel do versiering lang niet zoo streng was gehouden als in de andere kamer. De wanden waren beschilderd met lichte, vroolijke, zonnige Itnliaansche zeegezichten de geprofileerde handen, die do vakken scheid den, waren bronskleurig geschilderd met goud in de prodloeringen. De zoldering was licht gehouden en beschil derd met amouretten en zwevende vrouw 'figu ren. Door de kamer verspreid stonden talrijke vrouwefiguren, lichtdraagsters, hier echter in donkerbruin brons, om in harmonie mei het overige te z(jn. De meubelen waren in lichte kleuren. Bij een der ramen zat een groepje heeren. Een er van stond op en kwam ons eeuige schre den te gemoet. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1