Donderdag 1 Februari 1900. I. 4950. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. UitgaveVerschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. [irma A. te Amersfoort. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KORTEORACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. 3 GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie RECHT, 'oorzieningen willende nemen tot het doen Daken der lijst van «le Hoogstaangeslagenen in Rijks lirecte belastingen, ter benoeming van m voor de Eerste Kamer der Staten-Genermil; felet op de 2de alinea van art. 102 der Wet 7 September 1.89G (Staatsblad no. 154), re mde het kiesrecht, enz., zooals die wet is 'ijzigd bij de Wet van 31 December 1897 *-ntsblad no. 309); nodigen de inwoners van dit gewest uit, om, dien zij elders dan in deze Provincie in 's s directe belastingen zijn aangeslagendaar vóór den loden Maart 1900 te doen blijken, n zal deze op de gewone wijze worden afge- digd en aangeplakt, treeht, den 25. Januari 1900. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SCHIM M ELPENNINCK v. d. O. v. NlJENBËEK, Voorzitter. C. R. MERKUS. Griflier. e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, rengt ter kennis van de ingezetenen dezer eente, dat de door den Directeur van's Rijks cte belastingen enz. te Amsterdam executoor laarde kohieren nos. 9 en 10 van de persnneele sting over het dienstjaar 1S99 aan den Out- ger van s Rijks direetc belastingen alhier ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden te voldoen. edaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- aangeplakt te Amersfoort, den 31. Januari De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER Weth., 1». Br. |>c BUKGEMEESTER van AMERSFOORT, Bezien de ar». 11, 12 en 13 der Kieswet, woodigl de mannelijke inwoners der Gemeente I oni, zoo zij in eeu andere gemeente over het Ik' liiaistverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in I 1 der Rijks dircuie belastingen, wat de Grondbe- ■ing betreft in eeu andere gemeente of in meer I Meenten te zamon tot een bedrag van tenminste j I gulden, daarvan, door overlegging van voor vol- geteekeude aanslagbiljetten, voor den 15eu uari a. s. te doen blijkentevens moeten zij, t aanspraak maken om op de Kiezerslijst voor J0/1901 geplaatst te worden, krachtens aanslagen I de Grondbelastiug wegens onroerende goederen iter onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel I dien aanslag minstens Óen gulden bedraagt, mrvan onder overlegging van bewijsstukken, waar- B behooren: het aanslagbiljet of een door den Rvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf van bedrag van het aandeel in den aanslag en de bdige bescheiden ten bewijze van het gemeen- B appel ijk .bezit, vóór 15 Februari a. s. ter Secre tie aangifte doen. Wernicuwde aangifte is niet noodig ten aanzien van hen, wier plaatsing op de Kiezerslijst voor 1899/1900 berust op 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari 1990alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen. 2°. genot van pensioen. 3°. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rij ks-po8tspaarban k 4° afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig, indien de plaatsing op de gemelde Kiezerslijst fegrond is op ie woning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij nietmeerop31Januari 1900 hetzelfde huis of een gedeelte van net/elfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2° genot van inkomeu in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zunder genot van pensioen. Zij die niet op de Kiezerslijst voor 1899 1900 voorkomen, doch vermeenen liet kiesrecht deel achtig te zijn op grond van a. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari a. s. sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvol gens in dezelfde gemeente niet meer dan twee buizen of gedeelten van huizen, voor elk waar van, met of zonder bij behoorenden groud of lokalen eu bijgebouwen, niet ter bewoning be stemd, de werkelijke huurprijs, per week be rekend, ten minste heeft bedrageu eene som, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op fl.50 en het overige deel op 11.— of krachtens eigendom, vruchtgebruik, ofhuur een zeilde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter b. dal zij op den 31sten Januari a. s. sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbare- of bijzondere instelling in dienstbetrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaum zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, wat Amers foort betreft, voor het stadgedeelte bepaald op f 400, en het overige deel op f300, of dat zij op den lsten Februuri a. s. in bet genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen, wat Amersfoort betreft, van gelijk be drag; met dien verstande dat voor beu, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter be reiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld c. dat zij op den lsten Februari a. s. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik kinghebben van ten minste f100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de R(j ks-postspaarbai ik. d. dat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of kraehtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor do vervulling van eenige betrekking, of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep moeten insgelijks daarvan vóór 15 Februari te Se cretarie aangifte doen. De ingevulde formulieren kuuuen kosteloos per pos^^iai^IenBurgemeesterwordei^tocgczouiien Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic vau Sherlock Holmes). Holmes was flauw gevallen door den schok, et gelukte me met eenige moeite, hem bij te engen. „Waar ben ik?" was het eerste, wat hoorde. Toen zag ik zijn gezicht ineens er bewust worden. Zijn gelaat kreeg een uit- ukking van afschuw. Hij mompelde „het fort" 't volgend oogenblik stond hij op en trachtte er door le loopen. Hij liep wat mank doch derdrukte met groote energie alle uitingen vau ?n samen gingen we zoo snel mogelijk „Het lort, het fort, de Maine" was alles t Holmes zoo nu en dan riep. We bereikten den ingang van het fort. Een ldaat trad ons in den weg. Laissez-nous passer par l'amour de Dieu" Holmes, maar de soldaat wilde niet. „Houdt >m tegen," was ul -wat Holmes zeide. Hij rong vooruit, maar de soldaat greep hem vast. olmes rukte zich los en ik stortte roe op den ldaat. Ik hoorde stemmen, er kwamen men- heu, terwijl we borst aan borst elkaar om- emd hielden. Waren er tien seconden verloo- n of twintig, sedert Holmes vertrokken was? wist het niet. Opeens stolde het bloed me in de aderen; n ontzettende slag weerklonk, de ruiten van t schildwachthuisje sprongen rinkelend. De daat liet me los. Ik stond versuft. Iemand ep mijn arm en zei„voort, van hier." Toen ik weer meester was over mijn verstand, waren Holmes en ik buiten het fort. Holmes zat op den grond en bedekte zijn gelaat met zijn handen. „Te laat," fluisterde hij. Ik had een diep medelijden met hem. „Kom, laten we gaan," vroeg ik hem zacht. Ik merkte, dat hij moeilijk liep en gaf hem mijn arm. Zoo strom pelden wij samen weg. De spanning, die Hol mes op de been had gehouden, was geweken. Hij drukte mijn arm zwaar. Zijn been scheen leelijk gekwetst te zijn. Na eenigen tijd bereikten wij de baai weer. Het water was weer eflen, maar de romp en de lijnen van de „Maine" waren verdwenen. Aan den overkant zagen we een groote men- schenmassa. 'n Visscher kwam langzaam met een schuitje voorbij. Ik wenkte hem en hielp Holmes er zoo goed mogelijk in. Zóo gingen we naar de stad, want Holmes moest zoo spoe dig mogelijk verpleging voor zijn voet hebben. Hij zag het zelf ook in, dat dit op het oogen blik het beste was. Twee uur later had ik Holmes' voet behoorlijk gemasseerd en hem een caimans toegediend en ging op weg om te informeeren. Hoe do deelneming en verslagen heid algemeen waren, is uit de couranten ge noeg bekend. Den volgenden dag was de toestand van Hol mes bepaald slechtzijn zenuwgestel was ge schokt en de toestand van zijn been was verre van gunstig. Er hadden zich oomplicaties voor gedaan. Ik schreef hem een week absolute rust voor. Onderwijl werkte ik volgens zijn aanduidingen en volgens zijn methode om te trachten, aanwijzingen omtrent mevrouw Del Mauro te krijgen, maar de aanduidingen waren te onvolledig om van dienst te kunnen zyn. Zij was spoorloos verdwenen. Hoe de toestand met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangifte en stukkeu moeten dragen boven aan de voorzijde hel opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" eu in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door z\jne handteekening. De formulieren, waarvan hierboven sprake is, zijn ter Secretarie gratis verkrijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd dat: de kiezers moeten zijn mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders en vóór of op 15 Mei a. s. den vijfentwintigjarigen leeftijd hebben bereikt en, voorzoover zij over het laatst verloopen dienst jaar in eene of moer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, liet te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart a. s. hebben voldaan. Zij die over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de Grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de Vermogensbelasting, in de belasting op Bedrijfs- 'en andere inkomsten, of indePer- soneele belasting, overeenkomstig de bepalingen der Kies wet. zijn vrijgesteld van de verplichting tot aangifte, daar hunne plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve geschiedt. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. van ASCH van WIJCK. Amersfoort, den 31. Januari 1900. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de mededeeling van den Heer Com missaris der Koningin in deze provincie van 30 Januari 1900, no 3, A. Z. (Prov. blad no 19). Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de invoer van melkkoeien in Belgie langs Baarle-Hertog en Clinge (station en dorp) met ingang van 1 Februari 1900 wederom is toege staan. Amersfoort, den 1. Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., lo. Br. Uit Kaapstad werd Dinsdag aan de „Daily Mail" geseind Generaal Bul Ier las gisteren de volgende boodschap van de Koningin aan Warren's strijdmacht voor: „Ik moet tnijne bewonde ring uitdrukken voor de troepen gedurende de laatste week, die eene van groote be proeving was, inzonderheid voor die regi menten die gij met name vermeldt, en over het volbrengen van uw bezwaarlijken tocht". Buller zeide tot de manschappen, dat zij niet moesten denken, dat, omdat zij uit hunne stellingen waren teruggetrokken, al hun arbeid zonder eenig nut was geweest; naar zijn meening hadden zij den wegnaar Ladysmitb geopend, waar bij hoopte de volgende week te zullen zijn. Zou de generaal werkelijk zóo verdwaasd zijn? We zullen eens zien of inderdaad de En- gelsehe troepen 5, laat ons zeggen, 12 Fe bruari Ladysmith zullen hebben ontzet. Volgens een artikel in de „Investors Review" bedragen de rechtstreeksche kosten van den oorlog in Zuid-Afrika thans reeds 14 millioen pond sterling, of 168 inillioen gulden Indien de oorlog einde Februari ware af- geloopeo, dan zou bet verlies, wegens het stilstaan van de Zuid-Afrikaansche goud mijnen, reeds op 20 millioen p.st. geraamd kunnen worden, maar dat zijn nog slechts gedeelten van de geldelijke verliezen, die Engeland door den oorlog lijdt. Als da oor log nog enkele maanden duurt, dan zullen, zegt Wilson, zoowel de Kaapkolonie als Na tal ruimschoots uit Londen geholpen moe ten worden, wil men een bankroet vermij den; en de vernieling van gebouwen, spoor wegen, gewassen enz. op het oorlogsterrein gaat steeds voort. Bij dat alles is nog niet gerekend de enorme waardevermindering, tijdelijk althans, van de Staatspapieren. van Mac Eachin was, kon men zich voorstel len. Zelden was iemand zóo door het lot ge troffen. Maar de maat van zijn rampen was nog niet volgemeten. Toen ik Holmes weer zoover hersteld vond, dat ik hem kon toestaan, zich weer vrij te be wegen, zochten we Mac Eachin op, om verder overleg te plegen. Holmes wilde naar Parijs gaan. Ook zijn pogingen om iets van mevrouw Del Mauro te vernemen, waren vruchteloos ge bleven. Mac Eachin kon ons echter niet laten gaan. De bevelen waren te stellig. We moesten hem ons eerewoord geven, ons te New-York ter be schikking van het Departement te stellen voor een onderzoek naar de vernietiging der „Maine"; hij zou trachten te bewerken, dal we zoo spoe dig mogelijk gehoord zouden worden. Zoo vertrekken we dan per eerste gelegen heid naar New-York en toen de stad en de baai met schepen weer voor me oprees, dacht ik aan allen, die nu nooit meer terug zouden komen. O, 't waren vreeselijke dagen die we achter onzen rug hadden, die dagen van Ha vanna. De agitatie en de verbittering tegen Spanje had den te New-York een bedenkelijke hoogte be reikt. Het „remember the Maine" was de kreet van den dag. Holmes was niet opgewekt en mijn gedach ten waren ook verre van vroolijk. Gelukkig, dat we niet al te lang moesten wachten, eer we voor de commissie van onderzoek kwamen. Den avond van dien dag zaten we samen in het hotel, Mac Eachin, die ook te New-York gekomen was, Holmes en ik, toen er een sta peltje couranten uit Havanna werd binnenge bracht. Holmes sloeg er een van open. Daar Aan het »Hbld". wordt uit Batavia geseind, dat luitenant Micheels, behoorend tot de collonne die den President-sultan vervolgt, op Atjeh gesneuveld is. De bedoelde officier is de eerste-luitenant der infanterie A. E. H. Micheels, geboren in 1865, 21 October 181)1 aangesteld tot tweede luitenant en 30 Juni 1805 tot eerste- luitenant. Aan de „N. R. Ct". werd geseind Majoor de Beijer vervolgde den Pretendent- sultan van Langkahan en Mantjang (aan den bovenloop der Djamajerrivier) naar Rampais. Luitenant Micheels werd gedood en zes inlandsche minderen gewond. Kapitein Van Daalen vervolgde Panglima Polim in Tamseh, maar vond hem niet. De bevolking was vriendschappelijk gezind. Volgens den Haagschen correspondent van de „Zutph. Ct". zal de Tweede Kamer niet 12, maar 20 Februari bijeenkomen. Met betrekking tot het ingevolge den oorlog in Zuid-Afrika bijzonder aetueele vraagstuk der legerhervorming zeide de las ik tot mijn groote verbazing, dat de eerste officier Mac Eachin, zeker ten gevolge van een schok in het zenuwgestel, na het vergaan der „Maine" zelfmoord had gepleegd. „Lees dit eens voor, als je wilt, Watson". Ik voldeed aan zijn verlangen. „Ziet u, mr. Mac Eachin. U gaat nu in Ha vanna door voor gestorven; dat kon de eerste dagen, toen er zooveel op u neer kwam, na tuurlijk nietmisschien komt miss Clara terug, als men u dood waant. U moet dal bericht dus niet laten tegenspreken". „Maar waarom dat?" vroeg Mac Eachin. „Ach I" zei Holmes eenvoudig, „als het ver dwijnen van miss Clara met u in verband staat, is het mogelijk, dat dit verandert en ze terug komt, als u officieel dood is". Mac Eachin wilde nog verder vragen, maar Holmes wilde er niet verder op ingaan. „Er blijft mij nu niets ander over, dan naar Parijs te gaan", zei hij. „om nader het verleden vun onze sehoone vijandin te onderzoeken. In Je tegenwoordige omstandigheden is het waar schijnlijk, dat zij zich op Spaansch grondge bied bevindt en de Spaansche politie weigert ons iedere hulpik heb dat reeds te Havanna ondervonden. Ik kan dus niet naar de induc tieve methode te werk gaan. maar moet de deductive toepassen, nl. door redeneering trach ten te vinden, wat iemand als mevrouw Del Mauro in de gegeven omstandigheden zou doen en hiertoe moet ik haar verleden kennen. Dat is de ware grondslag voor de studie van een karakter." Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1