Maandag 19 Februari 1900. PHOENÏX-BQCKB1 E R. 4955. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING <fc Co., Amersfoort Uitgave Firma A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olïicieële- en onteiguningsadvertentiën per regel '15 cent. Afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 9. 1'oloplioon 19. KENNISGEVING. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS •in AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, gewijzigd ij do Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 102), Doen te weten, dat het 3e Aanvullings-kohier er plaatselijke directe belasting over het dlenst- 181)9, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten Utrecht, in afschrift gedurende vijf niaan- ien op de Secretarie der gemeente voor eenieder ?r lezing ligt. Amersfoort, den 19. Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. van ASCII van WIJCK. De Secretaris, W. TH. SANDBERG. Een dokter van een der Transvaalsche mbulances te Modderrivier had een on thoud met een geneesheer van de Engel sen. De laatste vroeg, ol er veel oi'ficie- ën van de Black Watch gevangen waren ienomen. Het. antwoord was, dat er slechts minderen van dit regiment gevangen ■aren. De ontsteltenis van den Engelschen lokter werd vreeselijk. «O God riep hij it, »dan zijn zij allen gedood 1" Werkelijk is dit waar; geen enkel officier in het beroemde regiment is in 't leven «blevener bleven slechts in 't geheel 60 ban over. Het is een schande, hoe de Engelschen iet hun eigen mannen handelen. Dat Black Vatch regiment werd, toen het wilde wij door lanciers teruggejaagd, terwijl i.ixim-kanonnen "op hen gericht werden, óo werden de Engelsclie soldaten tot vech- ïii aangedreven. Het verbazend groot aantal Engelsehe ren, in krijgsgevangenschap te Preto- ia, vertegenwoordigt 25 regimenten. In de «Frankfurter Zeitung" neemt de lid-Pruisische officier, die van Londen uit lililaire beschouwingen over den oorlog :in dat blad schrijft, de Engelschen geducht faire wegens de gruwelen, door hen be- reven. Een der treurigste gevolgen van den oor- ig zoo zegt hij is de onvermijdelijke erdierlijking van den weinig beschaafden nldaat en zij komt in het Engelsehe leger no goed voor als in ieder ander. Feuilleton. SEN SrAANSCHE VllOUW. (Uit (le biographic van Sherlock Holmes). Holmes toonde zich zeer gevleid. O, maar, ze hadden hun gebreken, de Engel- elschen. „Ah, s'ils avaient un pen de l'esprit raii(,'ais et du bon rire gaulois I Comme pa." Opspringend, begon zij een wilden cancan te lansen. Er kwam gloed in haar oogen, die iet eerste vuur der jeugd reeds hadden verlo- '"i, en kleur op de wangen. Er was gratie in bewegen van het slanke lichaam en van le blanke armen, gratie ook in het wilde be- regins der beenen en het oogverblind gefiad- ler der gekleurde rokken. Een Franpaise is ltijd gracieus, zelfs waar ze het decorum weg- rerpt, dat de gratie der vrouw uitmaakt. Holmes zat met gekruiste armen kalm toe e kyken en nu en dan te aplaudiseeren. Dit veelderige kabinet met zijn schitterend rood luweol en verguldsel, die dol dansende vrouw, lie feestmuziek en dat gerucht van heel dat iretmakonde Parijs als een achtergrond van ge- uid, was een schouwspel zooals hij wel niet %reer zien zou. Eindelijk zonk Elise uitgeput op een divan neer. Ze dronk twee glazen champagne ach ter elkaar uit, terwijl Holmes haar met haar ivaaier koelte toewuifde. „En wat weet je nog meor van Engeland, en de Engelschen, schoone danseres?" vroeg hij vriendelijk. Engelsehe bladen hebbon melding gemaakt van c.en ritmeester der lanciers, die bij Elandslaagte zijn mannen toeriep: «doodt dat ongedierteen daardoor de oorzaak werd van den dood van tal om genade smeekende Boeren, van de vreugde der sol daten over den rijken buit aan horloges, geld en andere voorwerpen van waarde, van het plunderen en verbranden van hoeven in Oranje Vrijstaat; en niets van dat alles is tot nu toe weerlegd. Hier wordt door enkelen tegenoverge steld de slachting, die de Boeren moeten gehouden hebben onder de lanciers van het f)e regiment, die door hen uit Ladysmith gelokt, tot op vijf man na doodgeschoten werden. Hoe er tusschen dit feit en de straks genoemde eenige vergelijking te ma ken is, begrijpt de schrijver niet. De lan ciers hebben zich vergrepen aan de onge wapende Boeren, hen neergestoken als «on gedierte" en daardoor alle aanspraak verlo ren op de behandeling, waarop geregelde troepen recht hebben. »lk zou, dit verklaar ik openlijk, deze lanciers door een Krijgsraad hebben laten terechtstellen, waren ze mij, als legcrnan- voeder der Boeren, in handen gevallen. «De Boeren hebben zich als «gentlemen" tegenover deze lanciers gedragen, door bun de gelegenheid te geven, zich met de wa penen in de hand tot den laatsten man te verdedigen, terwijl ZÜ daarentegen te Elands- laagle den Boeren toeriepen de wapenen weg te werpen en hen daarna doorstaken. «Zeker, het zou Christelijker geweest zijn als de Boeren de «moordenaars van Elan is- laagte" gevangen genomen en met Christe lijke liefde behandeld haddendoch oorlog heeft niets met Christelijkheid te maken. In den oorlog is slechts de practijk aan het woord, en tegenover een bloeddorstigen vij and is het niet practisch Christelijk te zijn. «De gruwelen zijn slechts op éen wijze te bedwingendoor de vrees voor represailles. Ontneemt men den tegenstander deze vrees dan kan men er verzekerd van zijn, dat hij bij de eerstvolgende gelegenheid weer aan het moorden slaat. Hoe goed het overigens I is, dat dergolijke zaken in de pers bespro- ken worden, kan hieruit blijken, dat tri het openbaar maken der brieven, waarin van het plunderen melding werd gemaakt, on middellijk de Engelsehe opperbevelhebber een dagorder uitvaardigde, waarbij hetplnn- deren ten strengste verboden werd". In goed ingelichte kringen wordt verze kerd, dat de voorbereiding van een zuiver technische herziening der Kieswet tot re sultaat zou hebben opgeleverd, «lat reeds binnen die grenzen het tegenwoordig aan tal kiezers met 50000 h 80 000 zou worden vermeerderd. De verschillende Kamers van Koophandel hebben thans ter beoordeeling ontvangen een ontwerp tot herziening van liet Tarief van invoerrechten, met verzoek haar wenken en opmerkingen, waartoe dit voorstel aanleiding zou kunnen geven, zoo spoedig doenlijk medé te deelen. Zooals reeds vroeger is vermeld, beoogt het ontwerp slechts een technische herzie ning, met behoud der economische grond slagen van het tarief, welk stelsel echter niet uitsluit een matige verhooging van het inko mend recht op verschillende artikelen, waar van thans 5 pCt. verschuldigd is. De verzending van het ontwerp aan den Baad van State kan in het begin der vol gende maand verwacht worden. boorte-akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken waar zij haar theoretische kennis hebben verkregen en aan welke inrichtingen zij werkzaam zijn of zijn geweest. Zie verder de «Stct." no. 38. Uit goede bron, zegt de «Loc" vernomen te hebben, dut het advies der Indische re geering op een verlenging van den dienst tijd der ambtenaren tot op 25 jaren naar Holland is verzonden met de mededeellng, dat de toepassing van het denkbeeld ton zeerste wordt ontraden, doch dat, wil men er toe overgaan, de overgang zal moe- ton worden geregeld op de wijze, nis door den heer Van Deventer in den »Java-I3ode" is uiteengezet. Verlenging van den diensttijd van de offi cieren wordt, als heelemaal niet te verwe zenlijken, geheel ter zijde gezet. De Minister van Oorlog heeft de korps- commandanten nungeschroven des zomers, waar mogelijk, gelegenheid open to stellen voor schietoefeningen, ter opwekking van den lust voor gewuerschietoefenlagen tot behoud van de schietvaardigheid der miliciens en der kader-reservisten met groot verlof en ter vorming vun bruikbare schutters uit burgers, opdat bet volk worde een leger reserve waarop valt te rekenen. De Minister vertrouwt, dat de groote meerderheid opgewektheid zal bezitten tot volhardende schietoefeningen. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adj'irict-inspeotrice van den arbeid aan welke betrekking een jaar wedde is verbonden van f1500, die, bij go- bleken geschiktheid, kan opklimmen tot f2500 zich vóór 1 Maart bij gezegeld adres aan zijn Departement kunnen aan melden, onder overlegging van haar ge Nuar «De Fiets" verneemt, heeft do Minister van Waterstaat zyn goedkeuring gehecht aan een voorstel om op aile lijnen van de (jollandscha IJzeren spoorweg Maatschappij een uniform-tarief van 20 cent. te hellen voor liet vervoer van een rijwiel als baga ge-goed. Het Hoofdbestuur van den «Bond van Ne- derl. Onderwijzers" heelt aan de leden der Staten-Genornal een rapport toegezonden, op gemaakt uit de antwoorden, ingekomen vun weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende „O, nog veel meer, hwn familieleven, e'est trÖB-bien aussi, très-bien." „Komaan, daar zal je nu took wel niets van weten." Ah, j'ni aussi été une honnCte femme." Ze schaterlachte, achteroverliggend, het hoog gekapte hoofd geleund op den blanken arm en blies de rook van haar cigarette naar hoven. „Allons done" zei Holmes, quasi-ironisch. „Mijn naam is mevrouw De Mirraond." „Komaan denk je dat wy Engelschen alles gelooven Hoe zou je dan hier zijn „C'Ctait l'omour" en zij richtte zich plotse ling op uit haar achtelooze houding. „Dat begrijp ik niet." „Ah, ces Anglais! j'étais done uno honnCte femme, toen er een derde kwam. Er koiot al tijd een derde. Ik had al twee kinderenmijn man was rijk en algemeen geaeht." Zot ra telde ze door, over den tijd toen ze „Ma dame" was. „Maar die O'Patrick, die jc noemde, ken ik wel," zei Holmee vriendelijk, haar glaa vol schenkend. „Noemde ik hem Zo zat nu rechtop en beproefde weer de def tige, waardige houding van vroeger aar. te ne men, wat weinig overeen kwam met. haar gloei ende wangen, rood onder het blanketsel, en hanr koortsachtig schitterende oogen. Holmes liet het portret van Van der Street zien, weer den haard hedekkend. „Ilij is het, die schurk." Een oogenblik was haar gelaat door woede vertrokken, en rolden eenige van de krachtigste vloeken uit de Pa- rijscho straattaal over baar rozenlippon. Toen kwamen do tranen en vloeiden over hot blanketsel. Beneden klonk de feestmuziek en het dof ge luid van het dansende Parijs. Holmes was ontroerdhy ducht hoe velen van die vroolijk dansende mensehen, als ze iets vnn hun binnenste lieten zien, als ze (en oogenblik uit hun dagelyksch leven gerukt wer den, een even treurig schouwspel zouden vertoonen als deze vrouw, die nu niet haar gezicht tusschen haar banden hevig zal te snikken. Maar hoewel niet geheel gevoelloos voor vrouwetranen, bieef hij toch de iudc Sherlock Holmes. Hij begreep, door redeneering meer dun door gevoel, dat zoo al de eerste tra nen echt. waren, de latere het doel hadden, indruk op hum te maken. Hij zeide dus vrien delijk „Maar die O'Patrick is een rijk en respecta bel ninn alles knn nog terecht komen." „Rijk Ja, vun mijn geld, dat hy mij ont stolen heeft." „Komaan, hy lag toen immers halfdood in het hospitaal." „Hij is er uit gevlucht en kwam bij my om mij over te halen met hem mee te gaan. Hij nam al vast mijn geld mee en zou mij 's avonds komen halen, maar hij is alleen vertrokken en beeft zeker het. kind van die G'arojolo meegenomen. Thans is hij dus rijk en ik moet hier dansen. Aeh, ik ben wel te beklagen." Zij boog snikkend het hoofd aan de borst van Holmes. „Nog (en vraag" zei Ilolmep. „Hel was toen, laat. eens zien, 5 Juni 1880?" „Drie Juni" viel zy in. „O, ik herinner mo dien datum goed liet was liet begin van het leven hier." Ilolmes legde haar zuchtjes op de sofu, nam mu i zijr. In.ui en veriiween met nóg Rrooti-'r snelheid. Hij had, in het belang der zaak, een oude wonde in een vrouwehnrt moeten openrijten. Ik wil niet zeggen, dat, ik het zoo gemakkelijk had kunnen doen als hij, het zou mij zeker meer aangedaan hebben, maar het was nu eenmaal noodzakelijk. Dit was het eind van de reis naar ParyB, want toen onze vriend op zyn kamer kwam, vond bij een telegram uit New-York, vnn Mac Enebir., die zijn ongeduld niet langer kon be dwingen en hem verzocht, toch terug lo ki nu n. Daar Holmes toch met zyn onder zoek in do Franselic hoofdstad gereed was en de zoo belangrijke resultaten daarvan, die zoo geheel verrassend en zoo betrekkelijk duister waren, nader moest onderzoeken, vertrok h\j den volgenden dag naar New-York. Toen Holmes my alles van die merkwaar dige reis meedeelde, cn ik van ni^jn eerste ver bazing was bekomen, was ik liet spoedig met bi ai eens. Naar alle wnurscbynlykhcid was Vun der Street niemand anders dan O'Pntriek, die eens de minnaar was van Mevrouw Del Mauro. Tluins begreep ik de ontroering van den bankier, toen Ilolmes hem vroeg, of hy iets van zekeren O'Patrick wist. IIij huil zyn verleden begraven, en hij had er reden voor. Nu herinnerde ik mij, dat ik mevrouw Del Mauro op het feest hij Van der Street had zien walsen, zooals alleen een Parissienne of iemand die te Parys woonde, dal kan doen, en dat ik haar nog gevraagd bud ol' zy Purijsgoeil kende. (Hordt vcrwolgd).

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1