Maandag 26 Februari 1900. PHOENIX-BOCK BIER. 4957. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort Oitgave rma A. H. VAN CLEEPÏ te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maandeD f i.f ranco per post f 1. 15. Advertentiën 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. E BURGEMEESTER van AMERSFOORT, -zien art. 41 der Gemeentewet, engt ter kennis van de ingezetenen, dat de dezer gemeente zal vergaderen op Dins- den 27. Februari aanstaande, des namiddags i'/i ure. merefoort, den 23. Februari 19oO. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, rengt ter kon nis van belanghebbenden, dat, invoer van rundvee met rechtstreeksere be aming naar de slachthuizen te Antwerpen, ssel, Cureghem, Anderlecht, Gent en Luik, rden, schapen en geiten langs het grenskan- Ilamont (station) des Woensdags bij het rrijden van den eersten trein v.m. toegestaan dt, terwijl die van paarden, schapen, geiten vleesch, via Hamont (dorp), des Vrijdags 8 tot uren geoorloofd zal zijn. ovendien kunnen eiken werkdag paarden gs beide Kantoren en vleesch langs het grens- toor Loozen ingevoerd worden, mits daarvan uren te voren kennis worde gegeven aan den arts te Peer. mersfoort, den 24. Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH v.» x WIJCK. "it een particuliere correspondentie uit nden jEngeland jubelt, Londen althans, nu er er iets gunstiger berichten van het oor- -sterrein komen. Maar zijn die berichten rkelijk betrouwbaar, of dienen ze weer wat Kafferwaarden van de hand te doen Maar Engeland jubelt. Die armen bedrogenen; zij zijn vroolijk denken niet na waarvoor men het leven n hun zonen gebruikt heeft en nog mis- uikt. Waarom is Kiinberley ontzet? Um diamantmijnen. Waarom heeft de bezet- ig, heeft de bevolking maandenlang gele- nwaarom zijn talloos velen omgekomen n ellende? Om de diamantmijnen; om de ikken te vullen van de rijke financiers te -nden. Nu Kimberley ontzet is, wat wordt erge- ;eldWordt er éen woord gerept van den estand waarin zich de bezetting, de bevol ing bevond? Neen. Wat heelt men het eerst gedaan om het iden te doen eindigen Men heeft kolen ge- racht kolen voor de mijnen. Nu hoopt lethuen, dat er kolen genoeg zullen zijn, m de De Beers'-mijnen binnen tien dagen Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic vau Sherlock Holmes). ,2). Toen wij terrugkwamen, zat Mac Eachin weer iterlijk kalm zijn sigaar te rooken en zijn hisky-soda te drinken. Hij maakte zijn ex cuus, dat hij zich zoo weinig wist te beheerschen. "en man mag nu eenmaal zijn gevoel niet too- en. Dat is een van die vele oude dwalingen, door alle Eeuwen heen de menschen schij- vervolgd te hebben, en die samen consti- ueeren wat men neemt het „décorum" of de on ton." „Het is geen wonder, dat u een oogenblikje ?an streek was," zeide Holmes hoffelijk. „Zelfs 'oor mij heeft uw geval iets buitengewoons, och laten we nu zakelijk zijn. Dr. Watson "1 ons met zijn psychologische kennis bijstaan, oeten wij mevrouw Del Mauro de waarheid doen kennen Ik houd haar, laat ik dat voor opstellen, niet voor een slechte vrouw, integen deel, voor iemand die warm gevoelt, die sterk kan liefhebben en sterk haten. Ik mag gaarne met zulke menHchen werkeD, ofschoon ze altijd "ier veel moeite geven". „Zij moet het natuurlijk weten", antwoordde Mac Eachin. „Clara's leven iB dan gered." En hij stak een nieuwe sigaar op en sloeg met rijn zakdoek wat stof van zijn jas. „Dat zal inderdaad een gevolg er van rijn" weer te doen werken. Hierdoor zal, naar hij hoopt, groote ellende worden gelenigd van de Beursspeculanten te Londen. Daarvoor offert men de zonen op van het Engelscbe volk. En Engeland jubelt nog! Volgens officieele opgaven zijn sedert het uitbreken van den oorlog in Zuid-Afrika (11 October 189!)) aan Engelsche zijde ge sneuveld: 137 officieren en 1333 minderen, gewond 404 officieren en 5747 minderen, vermist 114 officieren en 2496 minderen totaal 655 officieren en 9756 minderen. Voeg hierbij nog de aan ziekte en uitput ting bezwekenen en de buiten gevecht ge stelden bij Nicholsons-nek en in de latere gevechten, dan kan men vrijelijk rekenen op een totaal van 12 000. Aan Boerenzijde werden tot 10 dezer bui ten gevecht gesteld 287 man. De Algemeene Postvereeniging, welke in 1875 werd gesticht, zal in den loop van dit jaar haar 25-jarig bestaan vieren. Ter eere van dat zilveren feest heeft de Zwitsersche Regeering al de lar.den, welke zij toegetreden tot die vereeniging, uitge- noodiga tot een Post-congres, dat 2 Juli te Bern zal worden geopend. Al de groote Mogendheden en verscheidene kleinere hebben die uitnoodiging reeds aan genomen. Donderdagmiddag is door de Tweede Ka mer een korte zitting gehouden, waarin o. a. besloten is, de behandeling der Leerplicht wet Dinsdag 27 dezer te 11 uren en Don derdag 1 Maart, na de pauze, het opmaken der voordracht voor een lid van den Hoogen Raad oan de orde te stellen. Waarom het aantal loonkiezers zoo ver mindert, kan uit het volgende sterk sprekend geval worden afgeleid, aldus schrijft de »Arnh. Crt". We laten ter wille van den persoon in quaestie ook den naam der Ge meente achterwege. Aangespoord door het Restuur eener kiesvereenigiifg, gaat een ge huwd persoon die in het huis van zijn ouders woont, ertoe over, zich als loonkiezer bij den Burgemeester aan te melden, in de meening aat een aangifte van f275 als ver diend loon voor de Gemeente waar bij woont voldoende zal zijn. De aanvraag wordt om inlichting gerenvoyeerd naar den patroon. Deze spreekt den loonkiezer en deelt hem mede, dat hij volgens art. 17 der Kieswet het verdiende loon het volle dus dat het minimum f lOU ruim overschrijdt, moet opgeven. De aspirant betuigt er nu zijn spijt over, dat hij aangifte heelt gedaan en zou deze wel willen intrekken, daar hem dit kiesrecht nu jaarlijks eenige guldens in den Hoofdelijken omslag kan kosten. De patroon kan zich aan het leedwezen van den loonkiezer niet storen en verstrekt den Burgemeester de verlangde inlichting, zoo dat de loonkiezer tegen wil en dank op voor hem kostbare wijze op de kiezerslijst zal worden ingeschreven. Ergo blijkt, dat het kiesrecht voor den een duurder is dan voor den ander. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de belangrijke zaak tusschen de gemeente Kampen en de Ned. Hervormde gemeente aldaar betreffende de uitkeering van predi kantstraktementen. Volgens de eischeres in cassatie behoorde de uitkeering dier traktementen als een verplichting, rustende op de goederen van het geestelijk kantoor te Kampen, welke in 1798 nationaal waren verklaard, door den Staat te geschieden. De Hooge Raad overwoog echter, dat de stad Kampen steeds in het bezit dier goe deren was gebleven met den last om met de betaling der traktementen der predikan ten op den ouden voet voort te gaan, zoowel na het decreet van 2 Augustus 1808 als na de invoering der Grondwet van 1815. Al valt het betalen van kerkelijke traktementen geheel buiten de gewone, taak, welke de grondwetgever aan de Gemeentebesturen heeft opgedragen, dit belet niet zoo over woog de H. R. -- dat diezelfde Grondwet gever bovendien aan enkele plaatselijke besturen krachtens den historischen toestand bijzondere verplichtingen kan hebben op gelegd. Het beroep in cassatie werd derhalve ver worpen. Voor het examen tot toelating als cadet aan de Kon. Militaire Academie dat hier te lande in de maanden Juli en Augustus, en zoo noodig, in de eerste dagen van Septem ber zal worden gehouden, worden openge steld 104 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der Ca dettenschool, A. Bij het leger hier te lande: 11 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor j de artillerie en 3 voor de genie. B. Bij hel leger in Nederlandsch-lndië 28 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en 2 voor de genie. j 11. Ten behoeve van de overige r.dspiran- ten, A. Bij het leger hier te lande17 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 11 voor de artillerie en 3 voor de genie. B. bij het leger in Nederlandsch-lndië: 4 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 2 voor de artillerie en 1 voor de genie. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de »St.-Ct." no. 44. Uit een onderhoud, dat het dagelijksch bestuur van Volksweerbaarheid" met de Ministers van Oorlog en van Marine had, bleek, dat deze beide bewindslieden hun steun aan de jonge Vereeniging niet zullen onthouden. De Minister van Binnenlandsche Zaken was door uitstedigheid verhinderd het bestuur te ontvangen. Op een te 's-Hertogenbosch door 157 schoenfabrikanten gehouden vergadering werd besloten de prijs van bet zoogenaamd zwaar weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende antwoordde Holmes. „Verder doe ik u opmer ken, dat Clara nu een Spaaiische wordtdat mevrouw Del Mauro tegenwoodig meer dan ooit den Amerikaan haatdat Clara, die hoogst waarschijnlijk op Cuba is, de ellende van den oorlog en het lijden van de zwakste partij, haar landgenooten, zal zien, en dat ook zij uw volk zal gaan haten. Ik heb wel eens op gemerkt, dat geen karaktertrek zóo kan ver borgen liggen in den mensch en zóo potseling kan te voorschijn treden als vaderlandsliefde". „Dat is zoo", zei Mac Eachin, „maur er is nog een andere mogelijkheid. Wellichtzalhethaar wensch zijn, haar dochter gelukkig te maken en zal zij begrijpen, dat daartoe slechts éen weg is, namelijk hatr aan haar vader en aan mij Zijn hand beefde zóo, dat bij zijn glas wbisky- soda omgooide hij schelde driftig om den kellner. „Ik vrees, uat die kans gering is," zei Hol mes. „Wat is jou oordeel, Watson „Ik geloof net óok," zei ik. „Die vrouw haat u, met doodelijken baat, mijnheer Mac Eachin, want deze haat is feitelijk niets anders dan haar liefde voor u". „Juist," zei Holmes droog. „Bij dergelijke naturen zijn liefde en haat eenvoudig zooals de moleculaire toestanden van sommige elemen ten bijv. koolstof; diamant en steenkool zijn feitelijk dezefde stof, evenals liefde en haat." „Deze soort van liefde, de zuidelijke liefde," ging ik voort, „neemt het geheele gemoed in beslagze is een verterend vuur. Zij is dan ook niet in staat om zich op te offeren het. is de heerschende liefde, niet de dienende. Zij zal zonder twijfel Bterker zijn dan moederliefde. Ware mevrouw Del Mauro een van onze kalme Engelsche dames, dan „Hebt u haast gedaan met uw redevoering over noordelijke en zuidelijke liefde?" vroeg Mac Eachin driftig. Ik had mc inderdaad te ver laten voeren door het interessante psycho logische geval. De jonge officier herwon echter dadelijk zyn zelfbeheersching. „Ik maak u wel mijn excuus over mijn haast", zei bij kalm. „Het onderwerp is voor mij dan ook eenigszins pijnlijk." Ik zag, dat bij zijn mooie meerschuimen pijp in zijn krampachtig gesloten hand had fijngeknepen. „Het is aaD mij om mij te verontschul digen." mes. „Laat ons bij de zaak blijven," sprak Hol- j „Ik geloof, dat Watson gelijk heeft; mijn ondervinding leert mij niet anders. Bij deze zuidelijke naturen is de haat een groote kracht. Niemand kan haten zooals de Corsicaen, maar na hen komen, naar mijn ondervinding, de Span jaarden. Geen haat is zóo sterk als die, welke slecht een andere vorm van liefde is. Het waarschijnlijk gevolg van een mededeeling aan mevrouw Del Mauro is, dal zij het meisje be ter zal behandelen, wellicht gaan liefhebben, maar misschien ook zal zij haar gaan haten en dan kunnen we niets doende omstandig heden op dit oogenblik laten haar alle macht. Zoolang de oorlog duurt, zal het ons. Amerika nen, hoogst moeilijk vallen het meisje te "be vrijden." „Bovendien" ging Holmes voort, en bij wierp, misschien dezen avond voor 't eerst een mede lijdenden blik op Mac Eachin, „bovendien, al herkreeg Clara haar vrijheid, kunt u dan, uw verleden en uw vroegere betrekking tot haar moeder in aanmerking nemend, haar huwen?" Mac Eachin was opgestaanhij was doods bleek, maar zijn gezicht bleef kalm. „Ik begrijp wat u bedoelt," zij hij. „Het is om krankzinnig te worden, en het zal 't me maken. Doe wat ge kunt om haar te redden. God helpe haar. Wat mij aangaat, ik zal den dood vinden onder de sterren- en strepenbanier van mijn land." Hij nam zijn hoed en ging wankelend de kamer ui'. Holmes keek hem zwijgend na toen nam hij zijn viool en speelde de heerlijk schoone „Marcbe funèbre" van Beethoven. Ik bleef nog lang zitten peinzen over het naanilooze wee in de harten der menschen, dat zoo dikwijls een wanklank is in de schoone harmo nie der riatuur. Het was echter nog niet de tijd voor pein zen. Spoedig begon ik te denken, hoe noodig bet. wellicht kon zijn, '.e handelen en ik ver wonderde mij, dat Holmes, die niet eens wiBt waar mevrouw Del Mauro zich bevond, tijd scheen te hebben om zich aan zijn liefhebberij voor de muziek over te geven. „En hoe wil je nu mevrouw Del Mauro vin den vroeg ik eindelijk. „Ik geloof, dat dat daar de post komt," ant woordde hij lachend, „die zal mij het antwoord wel brengen." Inderdaad werd ons een brief gebracht met den poststempel Santagio. Holmes brak hem open en las hem met een vergenoegd gezicht. „Santagio, Villa Conquistador" toen zei hij „Watson, daar is zij." (Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1