Donderdag 8 Maart 1900. 4960. 49e Jaargang. Binnenland. ültgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar H. VAN C L E E F F plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. te Amersfoort. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOKTEGBACHT 9. Telophoon 19. KENNISGEVINGEN. t BURGEMEESTER van AMERSFOORT, ter kennis van belanghebbenden, dat blij- schrijven van den heer Commissaris der Kngin in deze provincie van 2. Maart 1900, No. fez, in de eerste helft dezer maand eenige scherpe feten zullen worden gedaan uit een kanon van :.M. van het fort op de Harsens. 0 de dagen dat er gevuurd zal worden, zal een le vlag van het fort geheschen worden, alsmede eurde vlaggen, de richting aangevende waarin fcurd zal worden, terwijl een stoomboot de sche- zal waarschuwen en zoonoodig hulp verleenen. pk aan den ingang der haven en op de batterij ichmarkt" zullen groote waarschuwingsborden ïatst worden, meldende de richting waarin ge- 1 zal worden, terwijl nabij het Torpedomagnzijn an den ingang der haven borden zullen staan, Jbeteekenis van boveubedoelde gekleurde vlag- I aangevende, mersfoort, den 6. Muart 1900. De Burgemeester van Amersfoort, T. A. J. van ASCH van WUCK. URGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- fente AMERSFOORT, Brengen ter kennis der ingezetenen, dat de lijst kinderen boven zes en beneden twaalf jaren, op 1 Januari j. 1. in deze gemeente woonachtig ®en en geen ouderwijs ontvingen, ter Secretarie _r eenieder ter lezing is uedergelegd. I mersfoort, den 8. Maart 1900. Burgemerster en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, tW. Th. SANDBERG. B Twee Reuter-telegraramen, beide uit Lon den en beide van 6 Maart. ijHet eerste luidt De Onderkoning van Britsch-Indië meldt, t de vooruitzichten voor den hongersnood I de kolonie allertreurigst zijn. Op het [genblik en dat is nog maar een be- wordt reeds aan 4374000 nood- Benden onderstand verstrekt. Daarvan tijgen alléén in het district Bombay 1153 000 Irsonen ondersteuning. pHet andere BfJet Lagerhuis heeft met 162 tegen 26 smmen het voorstel aangenomen tot het Ingaan eener leening van 35 millioen pond ferling. I Aldus Officieel wordt reeds aan 5 millioen Brit tle onderdanen onderstand verstrektin ïrkelijkheid zullen er in Voor-lndië nog il meer hongerenden zijn. a&Toch leent de »meest beschaafde natie' :Vj 0 millioen gulden om den schandelijken rlog in Zuid-Afrika voort te zetten, ter lie van eenige verfoeilijke Beursspecu- B uten. Feuilleton. (EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographie van Sherlock Holmes). I) IZoo kwam het, dat we met ons drieën te Jiard den weg naar Bannanoe insloegen. Onze ■ds reed vooruit. Hij was een lange, slanke prei, die voor geen klein geruchtje vervaard fes. Hij droeg zijn lompige plunje en zijn irooten stroohoed met gratie en rookte achte- tos zijn stroosigaar, vermoedelijk zeer tevreden pet het ruime loon, dat hij bedongen had. Wij drieën volgden op kleine, magere, maar lurige paardjes. Onze reisgezel Da Silva was jen eenigszins tenger gebouwd jongman, met fegelmatige gelaatstrekken en een fijn zwart jaardje. Hij had het waardige en aristrocra- ïsche, dat bijna alle echte Spanjaarden, al ms uit de hoogere standen, hebben, maar er r bovendien iets zachts en droomerïgs in zijn jonkere oogen, dat hem zeer sympathiek maakte. IFij hadden den band van het roode kruis om jen arm gewonden, maar tegelijk onze revol- lers in de holsters gestoken. I En nu begon een tocht, zooals ik er geen fceer hoop te beleven, ofschoon ik mag zeggen, pt het nooit mijn gewoonte geweest is, het ge- mar te ontwijken. J Beinal, dat er in de verte met zijn witte feuizen uitzag als het lachende gelaat van een peisje, dat door het groen heengluurt, bleek, Bij de stemming voor eeri lid van de Tweede Kamer te Maastricht zijn uitgebracht 1720 stemmen, waarvan van onwaarde 61. Gekozen is de heer De Ras met 956 stem men; de heer Haex had er 703. De Minister van Justitie heelt een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Wet 3 Januari 1884, tot aanwijzing der ge stichten waar, hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, en van aanver wante gestichten. De strekking van het wetsvoorstel is om de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem aan te wijzen als het gesticht voor tot gevangenisstraf van meer dan 3 maanden en niet meer dan 5 jaren veroor deelde vrouwen, die voor het verblijf in de cel wegens ouderdom of lichamelijke gesteld heid ongeschikt zijn. Dit kan volgens den Minister geschieden omdat die gevangenis voor een groot deel onbewoond is en het zich niet laat aanzien, dat ia dien tóestand verandering zal komen. Voor aanraking met de overige in het gesticht zich bevindende vrouwen behoeft geen vrees te bestaan, de wijl de verschillende categorieën door liet aanbrengen eener weinig kostbare afschei ding in enkele zalen volkomen van elkander kunnen worden afgezonderd. De sub-commissie uit de Staats-eoramissie tot voorbereiding van maatregelen tegen liét verontreinigen van openbare wateren heeft aan eigenaren van vischvvater de volgende vragen gesteld Is het vischwater nog verpacht Zoo ja, voor welk bedrag Door welke fabriek, inrichting of omstan digheid wordt het water verontreinigd, of de vischvangst benadeeld Geschiedt de verontreiniging dagelijks of wel in bepaalde tijden van het jaar, en sinds wanneer is deze merkbaar geworden Is het u ook bekend hoedanig de gevol gen der verontreiniging zich openbaren (bijv. bovendrijven der visschen, vernietiging van het broed of de eieren) Is het ook mogelijk, aan te geven hoe groot de schade is, die aan de vischieelt door de verontreiniging veroorzaakt wordt? Worden er ook middelen toegepast om de schade te beperken of te voorkomen, en zijn die voldoende Bestaan er ook verordeningen speciaal met het oog op de bescherming van den vischstand De «Leeuw. Crt". is door een van de meest gezaghebbende juristen van ons land op de waarschijnlijkheid gewezen van een groote zwendelarij, gepleegd door personen, die zij nog niet noemen kan en wel door tespeeu- leeren op ons medeleven en lijden met de stamverwanten in de Znid-Afrikaansche Re publieken. Het blad spoort tot voorzichtigheid aan. Men zende niet te gauw zijn gave aan den eersten den besten vrager, maar liever aan personen en vereenigingen, die het volle ver trouwen verdienen. Het blad denkt spoedig meer aangaande den bedoelden zwendel te kunnen mede- deelen. nu we er door reden, een vuil en morsig mid dending tusschen een stad en een dorp te zijn, dat meer hutten dan huizen telde, die trouwens meestal leeg stonden. Buiten liet plaatsje was echter leven en beweging, want men was druk bezig, aarden borstweringen op te werpen. Spaansche soldaten waren er ijverig .aan bezig, I en achter ons kwam een troep vrijwilligers aansjouwen met een kanon, dat met een dreu nend geluid over de hobbelige keien langzaam voortrolde. Terwijl we door deze bedrijvige drukte heen reden, kwamen er twee karren den weg af, dien wij moesten volgen. Toen we naderbij kwamen, bleken ze vol gekwetsten, die op bossen stroo lagen, maar. zonder dat er verdere zorg aan hun vervoer besteed scheen. Ze zagen er ver schrikkelijk uit, bleek en uitgemergeld. Som migen hadden de koorts en ijlden hardop, an deren lagen buiten kennis. Een jonge man in de uniform der infanterie lag in den eersten wagen, zijn wonden waren weer opengegaan, het bloed vloeide langs rle wielen en liet een rood en vochtig spoor op den weg na. Bij ei ken schok van den wagen kreunde hij zacht. Ik kon niet nalaten, te helpen. Den koetier gelastende stil te houden, onderzocht ik de wonden en trachtte met de geringe hulpmid delen, die ik had, althans een eenigszins vol doend verband te leggen. Holmes en de offi cier onderhielden zich met de mannen in den wagen. „Zij vechten als duivels uit de hel, die re bellen,zei een oude snorrebaard. „Wie in in hun handen valt, kan zijn vaderland en zijn iefje vaarwel zeggen. Ze dringen langzaam liet onlangs van haar commissie bij de Tweede Kamer ingekomen voorstel tot wijzi ging van het Reglement voor de stenographic moet, naar men verneemt, een leeftijdsgrens bepalen, boven welke geen lid van het korps slenographen in den dienst gehouden wordt. Gevolg van eventueele aanneming van dit voorstel zal zijn, dat de Directeur dersteno- graphische inrichting, de heer Steger, die op 73 jarigen leeftijd thans nog met jeugdigen ijver werkzaam is, als hootd dier instelling waaraan hij reeds 51 jaren verbonden is, zal altreden. Met het volontair-stelsel zal worden ge broken en het korps worden opengesteld voor iederen beoefenaar der stenographie die vol doende bewijzen van wetenschappelijke en technische bekwaamheid heeft afgelegd voor het van hem te eischen werk. Zoowel het eene als het andere kan ech ter eerst met het nieuwe zittingjaar in Sep tember a. s. ingaan. De voorbereidende werkzaamheden op «Oranje Nassau-oord" naderen thans hun voltooiing. Met de aanhooging van het ter rein aan de Oostzijde is men zoogoed als gereedinen zul waarschijnlijk de volgende week met de aanplantiug .der denneboomen beginnen. Het schijnt thans zeker, dat het tegen woordig paleis zal worden bestemd tot ver blijf voor de doctoren enz., terwijl het eigen lijke Sanatorium meer ten Noord-westen zal verrijzen. Voor den Hooge» Raad werd behandeld een vervolging wegens overtreding der Wet op de Personeele belasting, welke haar grond vond in een verschil van opvatting tusschen de Administratie en den Raad van Beroep voor de Personeele belasting te Dordrecht over de vraag of een waterfornuis in een waschhok al dan niet als haardstede belast- haai* is. De Raad van Beroep had geoor deeld. dat voor zoodanige haardstede geen belasting verschuldigd is, op grond dat een waschhok niet als «vertrek" in den zin der wet zou zijn te beschouwen; maar de Ad ministratie achtte «vertrek" synoniem met iedere andere lokaliteit en stelde dus een vervolging in tegen iemand die een haard stede in een waschhok niet had aangegeven. De Rechtbank te Dordrecht vereenigde zich met de meening der Administratie en sprak een veroordeeling tot f6 boete uit. De ver oordeelde, vice-president van den Raad van van Beroep, wenschte een bediening in hoogste instantie en voorzag zich dus 'in cassatie. Zijn beroep werd voor den Hoogen Raad toegelicht door mr. C. P. Zaaijer, advocaat te Rotterdam. Advocaat-generaal mr. Patijn zal 12 Maart conclusie nemen. De Minister van Financiën ontving ten behoeve van 's Rijks schatkist van een on genoemde uit het buitenland f1760, ter aanzuivering van verschuldigde Vermogens belasting. Zoo iemand tnoet er wel warmpjes in zitten vooruit, en je ziet ze niet, voordat ze vlak voor je staan. Daar komen die vervloekte ruziesto- kers waar we eigenlijk voor vechten." Dat laat ste mompelde hij halfluid, wijzende op eenige priesters in lange zwarte mantels, die naar de wagens toekwamen. De voorste droeg het sa crament der stervenden. Ze kwamen zien, of iemand hun hulp noodig had. De gewonden, die zich nog konden bewegen, richtten zich op en zonken op de knieën. Ook do soldaat, die zoo even tegen de geestelijkheid had uitgevaren, boog het met bebloede doeken omwonden hoofd. Ik nain even mijn hoed af en ging door met het verband. „Is er geen dokter bij dit transport, dat ik hier een vreemdeling moet vinden, die te lomp is om het heilige sacrament behoorlijk te groe ten?" vroeg mij de priester scherp. Ik wendde mij om, on keek naar het domme en terugstootende gezicht van den spreker. Lk haalde echter zwijgend mijn schouders op en ging door met het verband. „Neem het broeder Pedro niet kwalijk, vreem deling," sprak een andere priester, een eerwaar dige grijsaard met een langen witten baard. „Het is heden de zesde maal, dut wij de wagens met gewonden tegemoet gaan, en de gedachten aan al de ellende, die de ongeloovige rebellen veroorzaken, inaken den besten meuscb soms prikkelbaar. Maar gij, mijn zoon, doet thans een Gode welgevallig werk, tot welke religie ge ook behoort." „Het is al klaar, eerwaarde vader," ant woordde ik. „Deze rebellen zijn verschrikkelijke mensehen, eerwaarde vader," sprak de oude soldaat van Het schriftelijk gededte der toelatings examens voor de Kon. Militaire Academie zal als volgt plaats hebbendie van de cadetten der Cadettenschool van 12 tot 21 Juli en die van de jongelieden der inricht tingen van Middelbaar onderwijs van 16 to- 21 Juli. Bij het «Ned. Roode kruis" is tot dusver ingekomen f202736.215, bij de «Ned. Zuid- Afrikaansch Vereeniging" f1084 740.185. De Voorzitter van het lloofd-comité van het «Ned. Roode Kruis" heelt van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken inededee- ling ontvangen van het volgend telegram van den consul-generaal te Pretoria (omtrent de ambulance-Lingbeek) «Ambulance veilig te Pretoria. Het ma terieel gedeeltelijk in beslag genomen. Een nieuwe ambulance vertrokken voor Glencoe. Romeyn, Oiiltmann, Vinkhuyzen, Lingbeek vertrekken 9 April. Bierens de Haan leider. Verplegingspersoneel blijft.Zendt geen ge- neesheeren." De boot, die 9 April *.an Delagoabaai ver wekt, komt vermoedelijk 22 Mei te Rotterdam. Naar de «Zutph. Crt". uit goede bron vei- nam, moet bij de Regeering het plan be staan, de exploitatie van alle Nederiandsche zooeven, met een ondeugende tinteling in zijn oogen. „Zij hebben gisteren vier monniken op gehangen en bovendien hebben zij den wijn kelder van het klooster Johannes de Deo leeg geplunderd. Het is maar goed, dat gij hier veilig zijt binnen de muren, terwijl wij buiten vechten, eerwaarde vader." Wij stegen echter op en reden door. Dit tooneeltje had ons meer geleerd van deelleDde, die er door het Spaansche leger geleden werd, en de dweepzucht van sommige van zijn pries ters dan dozijnen courantenberichten. Helaas, we zouden spoedig meer zien, want nauwelijks een uur gaans verder gekomen ont moetten wij een troep van die ongelukkige „re- concentrados," waarvan wij al zooveel gehoord hadden. Het waren er maar een dertigtal, want de meeste bewoners hadden het platte land verlaten. We zagen mannen en vrouwen van eiken leeftijd en eiken rang, maar meestal in lompen gekleed, zóo vermagerd, dat de ar men en beenen stokken geleken, waarover de kleeren slap neerhingen, en bijna allen halfwe- zen loos voor zich uitstarend. Een tiental sol daten, die er trouwens niet zooveel beter uit zagen, dreef hen vooruit en spaarden daarbij de geweerkolven niet. Achter den treurigen stoet reed in een open wagentje met twee muil dieren er voor een, jonge luitenant met een ver- waaud gezicht zijn cigarette rookend, en nu en dan nijdig „Vooruit dan tochroepend. Een oude man zonk. vlak voor onze paarden neer, alsof hij zich wilde laten overrijden. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1