Maandag 26 Maart 1900. PHOENIX-BOCKB1ER. 4965. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Amersfoort Oltgave r m a A. H. VAN Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote lettors naar C L E E F F plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers iO cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGHAOHT 9. Telephoon 19. ij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KENNISGEVING EN! BURGEMEESTER van AMERSFOORT, zien artikel 41 der Gemeentewet, rengt ter kennis van de ingezetenen, dat de d dezer gemeente zal vergaderen op Dins- B, den 27. Maart aanstaande, des namiddags mersfoort, den 24. Maart 1900. De Burgemeester voornoemd T. A. J. van ASCH van WIJCK. ie KAMER van KOOPHANDEL en FA- EKEN heeft ontvangen: Het Jaarverslag over 1899 van de Ned. Kamer te Londen. Consulaire Verslagen Nos 1 tot 11, Janu ari, Februari en Maart 1900. Tijdschrift van de Ned. Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, maandbla den Januari, Februari, Maart. Statistiek van de In-, uit en doorvoer gedurende de maanden November en De cember 1899 Handelstractaten en tarieven van Invoer rechten inBritsch-Indië, België, Gam bia, Ceylon, Costa Rica, Cyprus, Domini- caansche Republiek, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Goudkust, Guatemala, Jamaica, Korea, Kautschou-gebied, Lo- anda, Benguela, Mossaraedes, Malta, Ned. Oost-Indië, Neger-territoren, Oostenrijk- Hongarije, Portugal, Portugeesch Congo, Rusland, San Salvador, Spanje. Senegal. Venezuela, Zwitserland en Zuid-Afrika. 7. Het vernietigen van Ned. fruit bij aan komst in Engeland gedurende den zo mer van 1899. 3. Verslag van het Middelbaar onderwijs, Enschede 1899. 9. lloyraan en Schuurman's Exportblad, 8 Maart 1900. 10. Land bouw verslag, 1898. 11. StatiBtiek vervoer Spoor- en tramwegen, 1898. 12. Van de Commissie voor de Statistiek mndcijfers 1899, No. 2 en Jaarcijfers 189S. belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver- rgen enz. voor eenige dagen ter lezing ont ogen; aan te vragen bij den ondergeteekende HERMs. P. van IIASELEN, Secretaris. IA mersfoort, 28 Maart 1900. Volgens de laatste opgaaf bedragen «Ie Vgelsche verliezen officieren mansch. Totaal (sneuveld 190 1927 2126 (wond 636 9103 9739 5rmist enz. 150 3379 3529 Totaal985 14 409 15 394 aarbij nog te voegen is een 17 000 zieken, ïrdeeld over alle hospitalen in Zuid-Afrika. Deze opgaven loopen echter tot en inet Feuilleton. PEN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biogrnphie van Sherlock Holmes). „Er is een jonge dame, heb ik wol gehoord," side deze, „maar of het de dochter is, weet ik iet, en bijna niemand heeft haar gezien." Zoo reden we het mooi, ofschoon verwaar- >osde park van de villa Conquistador in, onder et woedend geblaf van een aantal bloedhonden, ie nog herinnerden aan de tijden der slavernij. Holmes liet zich aandienen als Belmonte on er dien naam had hij namelijk do advertentiën eplantst, die ons op het spoor van mevrorw Del lauro brachten. I Wij werden in een groote, rijk gemeubileerde Iamer gelaten, in dien half-Moorschen stijl, dien ten in alle oude Spaansche gebouwen vindt. Mevrouw Del Mauro trad binnen. Zij was ezelfdc trotsche en schoone vrouw van vroeger, saar ik zag, dat heur haar grijs was geworden. iij ontstelde even, toen zij niet een onbekenden leer, maar Holmes en mij zag. „Ik heb u onder een anderen naam dan Bel- lonte ontmoet, mijnheer," zeide zij. „Inderdaad, mevrouwik hebde zen naam slechts ijdelijk aangenomen en hoop, dat u mij ditbe- rog zult vergeven het was om u en Clara te inden". I „Mij te vinden, dat begrijp ik nogik ben in- ï'wtijd onverwacht uit New-York vertrokken, 16 Maart en bevatten dus nog niet de ver liescijfers omtrent de gevechten tegen gene raal Gatacre, waarbij officieel bevestigd het Engelscbe legerkorps met groote verliezen werd teruggedreven. Gerust kan dus worden aangenomen, dat reeds I000 Engelscbe olficieren buiten ge- vecht zijn gesteld. Volgens liet pas verschenen Kerkelijk Hand boek, dat thans geheel bijgewerkt is, bestaan er bij de Ned. Hervormde kerk 285 vaca tures, waarvan .14 weder staan vervuld te worden. De vacatures zijn verdeelt! over de pro vinciën als volgt: Gelderland met24, waar van 3; Zuid-Holland mot 46, waarvan 5; Noord-Holland met 34 waarvan 4; Utrecht met 6, waarvan 1 Friesland met 53, waar van 8; Overijsel met 11, waarvan 1 Gro ningen met 37, waarvan 4; Nooru-Brabant met 23 waarvan 2; Limburg met 3, waar van 1Drente met 11, waarvan 1 gemeente weder staat vervuld te worden, zoodat er thans nog 251 vacatures bestaan. Voor deze vacatures zijn 22 candidaten beschikbaar. Aan de Ned. Hervormde kerk zijn 15 predikanten ontvallen door overlijden en liebben 27 predikanten hun eervol emeri taat genomen. Naar wij vernemen, heeft de Nederland- sche Regeering op het verzoek om interven tie in den oorlog in Zuid-Afrika, door de Presidenten Kruger en Steyn gedaan, ge antwoord in den geest van hetgeen door andere Regeeringen werd gedaan, namelijk, dat zij het verzoek in ernstige overweging had genomen doch dat zii, nadat uit de be sliste verklaring van de Engelse he regeering de onmogelijkheid van interventie was ge bleken, tot haar leedwezen aan het verzoek niet kon voldoen, daarby zich evenwel steeds bereid verklarend, stappen tot herstel van den vrede te steunen. De b(jeenroeping van de Eerste Kamer j tegen 2 April is voornamelijk geschied, ten einde in die week de Ongevallenwet in do afdeelingen te doen onderzoeken, Bij de voortzetting van de behandeling van het Leerplicht-ontwerp is art. 34 (her- j hillings-onderwijs) aangenomen mot 49 te- gen 48 stemmen, doch urt 35 (dat Leer plicht ook voor het herhalings-omlerwijs voorschrijft) verworpen, oveneens met 49 tegen 48 stemmen, omdat de beer Pijnap pel zich by de tegenstemmers voegde. De eindstemming werd bepaald op Vry- dag 30 Maart. Dinsdag half vier, nadere regeling der werkzaamheden. Het. plan moet bestaan, de Boterwet reeds onmiddelyk na liet Pausch-recès in de Ka mer aan de orde te stollen. Volgens een mededeeling in de «Noord- brabanter" is een wets-ontwerp nagenoeg gereed tot afkoop dar tienden. Door de Wet van 1872 is de af koopbaarheid uitgestrekt tot de tienden vóór 1838 gevestigd en hier van is reeds tot een bedrag van ongeveer 9 rnillioen gebruik gemaakt. De bedoeling zou nu zijn, dat de Staat aan de tiondhelTers den al'koopprijs zal betalen dio in 1872 is bepaald (het 20-voud) en dat de tiendpllchtl- gen daarvoor een allosbaru grondrente van ten hoogste f3 per Hectare aan den Staat j zullen vergoeden. By deze mededeeling wordt voor de Leen- j banken en Boerenbonden, die werk maken van afkoopen van tienden, do raad gevoegd, thans geen tienden te knopen tenzij beneilon I den genoemden prys, en de reeds gekochte niet te fiaastig in rente te veranderen, doch ze liever zoo hoog mogelijk te verpachten, in i afwachting van da nieuwe wet, j De Minister van Binnenlandsche zaken, gelet op de urtt. 11 en 12 der Wet tot re- geling van het Honger ondcrwys, noodigt i hen, die zich in dit jaar aan oen der by ge- i noemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 6 April te doen blyken aan den Inspecteur der Gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hun wooplnuts en van de faculteit waarvoor zy het getuigschrift verlangen, en met vermelding, of z(j leorlingen zy» der zesde klasse van een Gymnasium en of zy uun het ciud-exumun van éen der Gymnasia dun wel uun het examen voor een Staats commissie wenschen deel te nemen. Stct. Do Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor liet Re serve-kader by de infanterie of by de vesting-artillerie, dit jaar zul pluats hebben op 25 Juli a. s., en zoo noodig op eon of meer volgende dagen en dut in verband daarmede do aanmelding voor het examen moet. plaats hebben vóór 35 Juni a. e. bjj den Hoofdofficier I voor bot Reserve-kader, te 's-Gravonhuge Parumunbo-straat 11, door hot inzonden ooner kennigeving, waarvan het modol is opgeno men m «Stunts-Courant" No. 67. Na daartoe toestemming te hebben ver- kregen van de Regeering en andere daar voor aangewezen autoriteiten, beeft de Voor zitter van Hoofdcomité van het «Noderl. Roode Kruis" door tussohenkomst van den Minister van Bultenlandache zaken uun de chefader ambulances in Zuid-Afrika getelegrafeerd, dat liet verlof van allo loden dier ambulan ces is verlengd tot 1 September a.s. mot uitzondering van dat der doctoren Oidtmana j en Virikhuvzen, wier vertrok op 9 April van Lorenyo Murciuez, geluk reeds is medege deeld, bepaald blyft. Na het vertrek van de geneesheeren, wier terugkomst mede reeds vermeld is, zal hot personeel van de beido Nederlandsche ambulances bestaan uit 38 hoofden, onder wie 8 genoesheeren, niet-in- begrepen de 12 Nederlanders, die behooren tot de Russiscb-Hollnndsclio ambulance. De bloei van onze Rykspostspaarbank, welke in 't oinde van bet vorige jaar 77 rnillioen gulden van ruim 750 000 inleggers weder verkrijgbaar het zoo gunstig bekende l iar wat, hob k met Clara van der Street te maken „Juist, Clara van der Street, u vult mijn woor den terecht aan, mevrouw", zei Holmes droog. „Ik hoorde reeds van uw bedienden, dat zy hier is. Over haar en niet over Mac Eachin kom ik u spreken," Holmes had met luider stem gesproken, en toen hy den naam Mac Eachin noemde, klonk in het vertrek naast ons een flauwe kreet, en dudelyk daarop snelde een jong meisje in hot wit de katner binnen. Het wus Clara, eindelijk Clara, waarnaar wezóo lang hadden gezocht. Het was betzelfde lieve meisje van vroeger, maar toch ook weer niet hetzelfde; want er was niet meer dat losse cn bevallige in haar bewegingen, maar bijna iets automatisch, en haar oogen, die even geschitterd hadden, toen zij binnenkwam, verloren dadelyk weer alle vuur, en staarden angstig naar me vrouw Del Mauro. Z(j scheen al haar onafhan kelijkheid verloren te hebben en slechts te han delen onder den invloed van die vrouw. „Clara, ga naar je kanier," zeide mevrouw Del Mauro kalm, maar gebiedend. „Ik dacht, dat ik bekende stemmen hoorde," zeide het meisje, langzaam terugtredend. Maar Holmes trad, tot uiijn grooto verbazing, snel op haar toe. llij keek haar strak aan, met zulk een doordringenden en gebiedenden blik, als ik nooit van hem gezien hud en bracht met een snelle beweging zyn hand met eenige kracht tegen hot onderste gedeelte van haar nous. liet is een bekende kunstgreep bij hypnotiseurs, de meest geschikte, om den patiënt onder den in vloed te krijgen. „Claire O'Pntrick," zei hy, zucht muur nadruk kelijk en Bcherp geaccentueerd. „Je bent een kind van zes jaar, te Parys, in de rue Helder." En in het fransch vervolgde hij. „Zing, kleine Claire, zing nog eens van de sterretjes. Hoo is het ook weer 'l „Als 't avonds donker wordt" Het wus aundoenlyk eri huiveringwekkend te vens. Want hot jonge meiBje begon het lied met een fyn stemmetje te zingen. Ik sloeg aandachtig mevrouw Dol Mauro gade. Haar gelaat drukte eerst de grooto verbazing uit over de handelwijze van Holmes, toon aan doening bij de herinnering aan hut verleden, en toen, als met een schok, een plotseling begrij pen. M-ehteloos hijgend stond zy een oogen- blik tegen den muur. „Ontwaak," zei Holmes snel togen Clara. Met een kreet vloog de trotsche vrouw op het jonge ineisjo toe en sloot haar in de armen. „Claire, ma petite Claire I" Het meisje, ontwaakt uit den hypnotischen slaap, stond eerst verbausd en bewegingloos. „Claire, mijn lieve dochter, mijn engel, myn eenig, lief kind," Toen begon ook het jonge meisje te begrij pen als een lichtstraal scheen er herinnering over haar bleek gelaat te schijnen, en er was iets in huur oogen als van eon plotseling begrij pen van veel, dat huur eerst een raadsel wus, van vage, onbestemde herinneringen, die zy ze ker wel eens gehad hud. De beido vrouwen schreiden hartstochtelijk in eikaars armen, en IlolmoB en ik, begrijpen,j jat dit wederzien te heilig was voor do tegenwoor digheid van vreemden, trokken ons terug een andere kamer, waar we eleohte flauw nu en dan iets hoorden van de snel op elkaar volgende vragen, de ophelderingen, de snikken en de liefkoo- zundc woorden van die twee, die elkaar zoo won derbaarlijk hadden teruggevonden. Zoo ging er wel een uur voorbij, een uur trouwens, dut voor ons beiden omvloog. Het strakke gelu it van Holmes ontplooide zich tot een tevreden glimlachbeter dan alle cocaïne hielp hem het bowustzyu, dut hy een goede daad had verricht. Toen kwam mevrouw Del Mauro binueii. Zy scheen ten prooi aan de meest tegenstrijdige aandoeningen. Vrougdo, wanhoop, schaamte en toorn schenen afwisselend uit haar gelaat te spreken on zy was hlykbuar onmachtig, zich- zolve to beheerschen. „Mijnheer Holmes", fluisterde zy. „Ik heb Clnran ooit iets verteld van den dood vun Mac Enchin cn vun do wyzo waarop hy iB omgeko men alle berichten over de ramp van do „Maine" heb ik mrgvuldig van haar verwijderd gebonden, want ik wilde huur leed niet noode- loos vermeerderen." „U limit gelyk, mevrouw, en ook ik zal zwU- gen over hetgeen gy in een oogenblik van wil- loozen hartstocht gedaan hebt." „Wat bedoelt u mynheer?" stamelde zy, sid derend op een stoel neerzinkend. „Het was een vreoseiyke ramp," „Dat zegt u terecht, mevrouw, on voor haar, die er do oorzaak van wub, zy hot dan in een oogenblik, dat zy ziohzelve niet meester was Wordt vrrrolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1