ÜJVOEGSEL Stadsnieuws. Binnenland. behoorende bij MAANDAG 20 MAART 1900. j In de gister hier gehouden vergadering fan het ressort Amersfoort omvattende ;elieele provincie Utrecht ter verkie- ling van éen lid der «Centrale commissie Jot 'Ie zaken van het Ned. Israëlietisch kerk- [cnentseliap in Nederland" is als zoodanig M'knzen onze stadgenoot de heer A. Her- jcliel Bzn. In de Vergadering van den Raad der ge- n 'cnte Amersfoort, te houden op Dinsdag IV Maart 1000, des middags te half twee, uilen aan de orde worden gesteld de vol lende punten van behandeling: 1 Onderzoek der geloofsbrieven van het ri'ko/en Raadslid den beer N. Veis Heijn. 2 Ontvverp-beslnit tot af- en oversell rij- ing van posten op de Begrooting der d.d. P>cliutlerij over 1899. 9 Request van eigenaren van bet terrein iKroontjosinolen" om vergunning tot bet lebiieo van een weg, aansluitende aan den iCUsderweg, met advies van Burgemeester mi Weib ouders. 1 Benoeming van eene onderwijzeres aan he (V L. School 9e soort, Beekstraat (vaca- uiv-Mej. Bauling). 5 Vaststelling van het primitief kohier fcer Inkomstenbelasting dienst 1900 en be nding van liet hefüngspercentage. 0 Voorstel tot verkoop van de afbraak pan bet huis »De Hooiberg" aan de Wol- erlstraat. 7 Nader voorstel inzake den aanleg van (illa-park nabij Monnikendam. 8 Ontwerp-besluit tot het verleenen van i rij ving wegens vertrek of overlijden Kan aangeslagenen in de Inkomstenbelasting, Hier.stjaur 1899. De alphabetische voordracht ter benoe- op morgen van éen onderwijzeres aan fee openbare Lagere school 3e soort aan de heekslraat (hnold de lieer J. van der Horst) iaatngesteld als volgtmej. G. G. M. Bon- te Boskoop: mij. M. .1. Bonkamp, te Heiikclom; mej. J. F. Buytenbiiijs teDoorn- ipijk en mej. B. Niessen, te Zegveld. Men verzoekt ons mee te deelen, dat tot nadere aankondiging de brieven en overige (stukken, bestemd voor den Oranje-Vrij- it, worden verzonden via Pretoria. Al ders, die verzending hunner stukkeu over kaapstad wensclien, /.uilen dit met duidelijk Kehrifi op de adreszijde moeten aangeven, Ku welk geval daaraan gevolg zal worden Naar wij uit goede bron vernemen, zal |biiineii enkele dagen een vergadering' wor- gehoudeti met de Voorzitters der ver- lende hier beslaande Werklieden- en jVakwivenigingon om onderling van gedach te wisselen over- en de wenschelijkheid inspreken van de oprichting van Kamers Arbeid heir ter stede. Het schijnt wel, dat 1900 het Jubeljaar ■lij uitnemendheid is voor hen die op eeni- •rlei wijze in betrekking staan tot de Ge- iieonte. Wethouder Visser opende de reeks door Izijii 2'-jarig lidmaatschap van den Raad I- Gemeente-bode N. Vink mocht Donder» |dag zijn zilveren ambtsfeest iu dienst der neento lierdekenmej S. C. J. Verweij Jzal den 1 April den dag herdenken waarop ■zij voor 2~> jaar werd benoemd tot onder wijzeres iu de handwerken aan de open bare Lagen? school 3e soort aan de Reek- Isi.raal en tevens den dag herdenken waarop egori met liet geven van huis-onderwijs lin nuttige en fraaie hand.werken enz, hier ■ter stede. Tevens zal de Keurmeester der yiseh den |l April zijn 40-iarigen dienst bij de Ge- meenie herdenken. Immers den 1 April 11800 word Lambertus Kames aangesteld tot tier aan de Koppelpoorten, gelijktijdig ■belast met liet beheer en toezicht over de ■s.-hnlbalksliiis en aangesteld tot onbezoldigd ■Rijksveldwachter. Den l Juli 1807 volgde Mvij11 benoeming tot Keurmeester der viseh ■en nu 28 jaar geleden die tot opzichter bij |hel lossen der puin-schuilen en tot bode van den Slaperdijk. 1 Te hunner lijd hopen we nog andere, t dis een gouden jubileum, in Gemeentedienst kunnen herdenken. tijd moesten begeven naar do spreekcel in bet Postkantoor. Dat behoeft thans niet meer; voorlaan kunnen ook in bet telepboon-kantoortje bij de Utrechtsche poortsbrug inter-cominunale gesprekken worden gehouden. Door het automatisch toestel betaalt men daar echter een dubbeltje meer, dus in'i ge heel f0. 35 en, wanneer men onder Beurs- tijd (dus van 12 tot 4 uur Stadstijd) een ge sprek vet langt 10. 60. Tevens zij meegedeeld, dat bet het plaat selijk telephoonuet binnenkort weer zal worden uitgebreid. Op de markt van heden waren aangevoerd 980 paarden, 10 veulens en 60 hitten. Men besteedde voor paarden van f80 tot f550, voor veulens van f 100 tot f200, en voor hitten van f 60 tot f 240. Ruitenlandschekooplieden waren aanwezig; de handel was tamelijk vlug en over het algemeen werden goede prijzen besteed. - Bij Kun. besluit is bevorderd bij liet per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot dirigeerend-officier van ge zondheid 2e klasse (luitenant-kolonel) die der 3e klasse W. H. L. Bogerhof Mulder, die ook in zijn nieuwen rang te Amersfoort blijft. zers Propaganda Club (N. O. P. C.) voor drank bestrijding. Het voorloupig bestuur bestaat uit de beuren/: W. C. Oosterman, Voorzit ter; O. Akkerman, Secetaris: en mej. Joret, te Barneveld, Penningmeesteres. Dat de kunst, toegepast op de nijverheid, de kunst in het dagelijksch leven, geen bolle klank is uiaar een werkelijkheid voor ben, die op de hoogte blijven van bun tijd, daar van is een zeer sterk sprekend bewijs gele verd door den heer Herbert Snork, die in de door hem gearangeerde étalage in bet nieuwe magazijn van de heeren Gebrs. Levy getoond heeft een meester in zijn vak te zijn en bewezen beeft, dat men uit soms hoogst eenvoudige artikelen een keurig, bet oog bekorend geheel kan samenstellen. Terecht beeft de expositie Zaterdag- en Zondagavond aller aandacht getrokken. Naar het Aldegonde-gastliuis is gebracht, een knaap die bij liet vuurtje-stokeu op den Amersfoort&chen berg ih bet van krullen en houtspaanders saaingestelde en fel bran dende vuur is gevallen en, niettegenstaande onmiddellijke hulp aanwezig was, over bet geheele lichaam hevige brandwonden heeft bekomen. Het 5e regiment infanterie zal van 13 tot en met 19 September veld-oefeningen op groote schaal houden in liet zuidelijk deel J van Overijsel. De voor vijf jaren bij bet Oist-Indische leger gedetacheerde 2e luitenant K. G. A. Muller, van het 5e regiment infanterie, zal in bet laatst dezer maand van Semarang naar Nederland terugkeeren. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is Zaterdag op plechtige wijze uitgereikt aan lburier W. Scburink, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie bier. Aan sergeant A. Jellesma, van bet 5e re giment infanterie, is op zijn verzoek dooi den Minister van Oorlog een vervroegd ont slag uit den dienst verleend. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaals C. C, Koker, P. C. E. G. Storm de Grave, J. 0. van llelsdingen en L. F. van den Benden tot milicien-sergeant de milicien-korporaals J. Veldkamp, A. SchonewelleJ. Hummel, J. W. Kooijinan en J. Broekman; en lot milicien-korporaal de milicien D. H. van Dumuie Jaiink. De jongeling Ij. R. Doorman beeft bij het 5e regiment infanterie de verbintenis aan gegaan als adspirant-vaandrig voor liet Re serve-leader. In de jongste Bestuursvergadering van de «Vrijwillige Brandweer" werd tot Comman deur benoemd de heer Th. G. de Jager, in plaats van den lieer S. H. Massa, inmiddels benoemd lot Adjunct. Bij Kon besluit van 9 Maart 1990, no. 16, zijn goedgekeurd de Statuten van de Ver- eeuiging Ambachtsschool voor. Amersfoort eu omstreken". Aan het Jaarverslag, dat de «Vereeniging tot Ziekenverpleging" te Baaru aan haar le den toezond, is bet volgende ontleend Het belangrijkste feit was de opening van het nieuwe en zeer nette Ziekenhuis aan de Torenlaan, dat ook door Z. E. den Commis saris der Koningin in deze provincie werd bezichtigd. Verpleegd werden 29 patiënten met 961 verpleeg'lagen, waarvan 240 koste loosbovendien legden de Zusters nog 2000 bezoeken at, ook in Soest, en wel bij alle gezindten. Verder werden uitgedeeld 5000 Liter melk, 3000 eieren en 600 porties soep. Met dank worden verschillende giften her dacht, o. a. een groote partij meubelen, door H. M. de Koningin-Moeder geschonken. Ver der zond een ingezetene van Buarn f 1000, waarmee het Bestuur naar goedvinden kon handelen. Hiervoor is nu een gratis bed voor een behoeftig inwoner beschikbaar ge steld. Het nieuwe Diaconessenhuis voldeed ge heel aan de gekoesterde verwachting. Het iverd door vrijwillige bijdragen gesticht, ter wijl 11. M. de Koningin-Moeder kosteloos den grond afstond. De meerdere kosten van exploitatie worden gedeeltelijk door de verpleeggelden gedekt. De ontvangsten bedroegen f5463, de uit gaven t 4192 voor het batig saldo werden 3u/0 effecten N. W. S. aangekocht. Het Bestunr wijdt een warm woord van waardeering aan de besturende Zuster mej. L. E. Boissevain, aan wier helanglooze toe wijding de vereeniging baar bloei grooten- deels dankt. Wij ontvingen het eerste Jaarverslag, 0' 1898 en 1899, van de Naamlooze Vennoot- I schap «Volkshuisvesting" gevestigd te Amers- l'oort. J Een kort overzicht daarvan gaven we reeds in ons nummer van 12 Maart, doch we ko men er binnenkort op terug. De Amersfoortsobe Toynbee-vereeniging «Ons Huis" houdt Donderdagavond te 8 uur in haar gebouw aan de Kortegracht haar Jaarvergadering. Te zei filer tijd zal de «Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer" een Algemeene vergadering houden iu «De Arend". Het plaatselijk Departement der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" zal aan staanden Vrijdagavond 8 uur in «Amicitia" een vergadering met. dames houden, waarbij dr. L. Bleekrode uit 's-Gravenhage zijn in- drukken zal meedeelen over een natuurkun- J dige reis door Noord-Amerika, opgeluisterd door lichtbeelden. Deze lezing zal voor niet-leden toeganke lijk zijn tegen betaling van 10 cent per per soon, terwijl voor de leden en hun huisge- nooten plaatsen worden gereserveerd. Aanstaanden Zaterdag wordt in de Helle straat geopend een Volkskolïiehuïs en loge ment, genaamd .,De Vriend''. Moge het inderdaad een vriend blijken voor de velen die daar een gevaarloos onder- j komen zullen zoeken. Blijkens advertentie in dit nummer is liet j j Zaterdag, Zondag en Maandag voor belang- stellenden ie bezichtigen. We hopen in een volgend nummer iets meer ervan te kunnen meedeelen. De bouw eener nieuwe brug te Spaken burg is voor f3258.70 gegund aan H. Dek kers. te Bunschoten. Een ingezetene van Spakenburg besomde f3500. De raming bedroeg f9525. Uit Soesterberg is aan den Minister van Waterstaat, tlandei en Nijverheid ingediend een request, door vele ingezetenen onder- teekend en houdende verzoek om een thans doorloopenden trein, van Utrecht naar Amers foort, aan tiet station Soesterg te willen la ten stoppen, ten gcriev van school- en markt bezoekers. Het is te wensclien, dal Z.Ex. bet verzoek gunstig gezind mag zijn, daar do tegenwoordige dienst, van hier naar Amersfoort, voor velen zeer ongerieflijk is. Het zomer- en winterverblijf «Maria-Berg" te Soesterberg is door den tegenwoordigen eigenaar herdoopt in «Anna-Mai ia-Hoeve," en naar men verneemt, zal op de daarbij- behoorende gronden een hoenderpark wor den ingericht. Mocht ook het Hotel «Rots en Dennenlust," dat sedert bet vorig jaar Mei gesloten is, eens in goede banden te recht komen, voor een of andere instelling, waarvoor het zeer geschikt is; dat ware voor deze plaats alweder eenige vooruit gang. Dezer dagen ontstond iu een vvaschinrich- ting brand ten gevolge van bet vlamvatten van een reservoir met meer 200 Liter ga- zcline. Een apQtheker. die er naast woonde, wierp een llesch, die GFG Liter aramoniak- water bevatte in liet brandende vertrek, met het opmerkelijk gevolg, dat de vlam men terstond doofden en zich enkel een zware zwarte rook ontwikkelde. Het is zeker van belang de juistheid de zer mededeeling door proetnemingen te on derzoeken. Zij, die enigszins ver van het Postkantnor uilen lid weleens onaangenaam mien hebben dat zij voor een telepho- pisch gesprek naar buiton de stad zich al- Zaterdagavond zal hier door eenige onder wijzers een vergadering worden gehouden j tot het definitief oprichten eener plaatselijke afdeeling van de «Nederlandsche Onderwij Door B. en W. van Rotterdam zijn aan verschillende nieuwe straten namen gege ven, die betrekking hebben op den thans gevoerden strijd iu Zuid-Alrika. Rotterdam zal nu voortaan hebbeneen Paul Krugerstraat, -en Martinus Steijnstraal, een (Tonjéstraat, een Biuliastraul, een Schalk Burgerstraat, een Pretorialaan, een Bloem fonteinlaan, enz. Iu den ouderdom van 74 jaar is te UtreM overleden mr. J. H. Beaujon. De overledene was van 1878 tot 1892 lid van bet Hoog Militair Gerechtshof en sedert President van dat college. De Regeering erkende zijn verdiensten o. a. door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het Hoofd-comité van liet «Nederl. Roode Kruis" ontving tot heden een totaal bedrag van f204 T4.96V2. Bij de «Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging" is tot heden ingekomen of inge schreven tot een bedrag van f 1110475.20. Het volgende sterke staaltje wordt aan de »N. R. Ct". gemeld Te Cannes was een landgenoote reeds winters achtereen in een hotel met Engel- schen samen. Zij sprak haar Fransch en Engelsch zóo goed, dat die menschen niet wisten dat zij een Hollandsche was. Dezer dagen echter kwam dat uit. De Engelschen naar den hotelhouder«zij er uit, of wij allen". Naar men meldt, bedraagt het aantal sollicitanten voor de betrekking van Com mies bij 's Rijks belastingen voor 100 plaat sen 109, tegen ruim 650 iu het vorige jaar, terwijl voor de betrekking van Deurwaarder bij die belastingen zich voor 5 plaatsen slechts 3 candidate!) hebben aangemeld. De secte der Mormonen of Onderdompe laars, zich noemende leden van de kerk der Heiligen van de laatste dagen", beeft te Surhuisterveen (Fr.) een kleine gemeente gesticht. Een leeraar dier secte, aldaar ge vestigd, tracht door huisbezoek in den om trek zijn gemeente uit te breiden, hetgeen echter niet veel succes oplevert. De onder dompeling, een bewijs van het lidmaatschap dezer gemeente, geschiedt in de Wijde Pet. 's Zondagsavonds tracht men elkander door het zingen van Psalmen, het lezen en het gebed te stichten. Een onzer lezers schrijft ons: In 1899 zijn in ons land 58 mensen door de bliksem getroffen, waaronder 18 met dodelike afloop. 136 runderen, 30 schapen, 47 paarden, 4 geiten, 36 varkens, 4 honden en 130 kippen werden door de bliksem of door de daardoor veroorzaakte brand ge dood. Voorts werden door de bliksem ge troffen 19 hooibergen, 7 schepen en 313 gebouwen van onderscheiden aard, zoals 26 kerktorens, 35 molens, 8 schoorsteenen enz. Het aantal getroffen bomen bedraagt 110 en 21 maal werden telegraaf-, telefoon- en andere elektriese toestellen en geleidin gen door de bliksem beschadigd. Het totaal vau de opgegeven schade be draagt 420 365 gulden. Bij 21 van de vermelde trelgevallen was bet gebouw van een afleider voorzien en er werd dan geen of geringe schade geleden, behalve in twee gevallen, waaronder dat van een boerderij te Schagen, maar dewijl de afleider daar niet geregeld werd onderzocht is het niet bekend in welke toestand bij verkeerde. Omtrent bet meisje dat op 23 Julie te Zeist door de bliksem werd getroffen, kan worden meegedeeld, dat de badmeester van de zwemschool aan bet Sportterrein te Utrecht, toevallig in de nabijheid was en door een vriendinnetje van de getroffene te hulp werd geroepen. Hij vond het tneisje voorover op de grond liggen, maakten baar klederen los, reinigde baar mono van slijm en zand en paste toen de voorschriften tot redding van drenkelingen toe. Het meisje kwam daarop weder bij. Dit geval spreekt ten gunste van liet reeds vaak geuit vermoeden, dat op een dergelijke wijze een persoon die door de werking van de bliksem bewusteloos is ge worden, weer bij kan worden gebracht. Frederik Bats, de 100-jarige van Leerdam, is te meer merkwaardig, omdat bij glasbla zer geweest, een beroep, dat naar men ge- f woonlijk aanneemt, den levensduur verkort. Hij beeft gewerkt bij de firma Jeekel Co. bet laatst als butmeester en is nu sinds 30 jaar gepensionneerd. Een vrouw te Amsterdam had eenigen tijd 5 cent per week gecontribueerd aan een ver eeniging „Spaarzaamheid" genaamd. Toen die contributie tot bijna f2.25 was gestegen en bet bedrag volgens overeenkomst voor huishoudelijke artikelen zou ingewisseld kunnen worden, kwam zij tot de ontdekking dat de „Directeur" vertrokken was, zonder achterlating van adres. Hoevelen zullen er, niettegenstaande alierle dergelijke waarschuwingen in de bladen, nog volgen? De begrooting van het hospitaalschip. ,,De Hoop" bedraagt voor dit jaar f 12 444 aan uitgaven waaronder t 1000 voor onvoorziene, van bet overige bedrag is bet meerendeel noodig voor salaris voor schipper, stuurman, kok, hofmeester, ziekenvader en zes matrozen en toelagen voor dokter en predikant, te /.amen 1' 4005. Voor voeding van de equipage, 11' man ad f 0.75 per dag, voor den dokter, den predikant en twee zieken ad f 2.50 per dag gedurende 150 dagen, is te zamen f2837.50 uitgetrokken. Voor tuigage, zeilen, inventa-

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 5