Donderdag 5 April 1900. 4968. 49e Jaargang. Binnenland. CJitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maandon f 4.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels (30 cent; elke regel meer 10 cent. Grootd letten naar plaatsruimte. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijks nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Teiephoon 10. KENNISGEVINGEN. _u BURGEMEESTER van AMERSFOORT, ïrengt ter kennis van belanghebbenden) een gedeelte van de Laugestraat bij de |de Vischmarkt, met machtiging van den tr Commissaris der Koningin in de Pro- Icie Utrecht van heden tot 15 Juui zal Jrden afgesloten. liet verkeer voor rijtuigen zal kunnen ■atshebben o. a. langs Valkestrnat, Muur- Izen en Scherbierstraat. Amersfoort, den 2. April 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, Jt ingang van 1 April a. s., de invoer van Ukkoeien in België langs Aehel wederom is |gestaan. Amersfoort, den 3. April 1900. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER. Weth., 1°. Br. Ihet moet onthouden worden tot welk slag |n mensehen de Ëngelsche soldaat be- lort en daarom geven we een plaatsje aan t volgende relaas van een lijkenschending or de Engelscben. lUit een particulier schrijven van een En- llsch soldaat, Hukey, van het contingent n Nieuw-Zuid-Wales, in een der bladen i Maetland opgenomen, waaruit «Reynold lurnal" van Londen het overneemt, blijkt, ■t bij denslag van Belmont de Boeren geen tijd ■dden om al hun dooden mee te voeren, i moesten zich er mee vergenoegen, de lij- En onder steenhoopen te begraven, maar ■men en beenen staken bier en daar nog |t. Sommige Ëngelsche soldaten maakten En die gelegenheid gebruik om de lijken te Bienden, ten einde eenige gouden ringen luchtig te worden of een paar betere schoe- ■n te krijgen dan zij zelf hadden. En om In dat alles nog een humoristisch glimpje te ■ven, staken zij beschuiten in de monden In de slachtoffers, waarin zij, aan spelden, ■•itsche vlaggetjes hadden geprikt 11H. MM. de Koningin en de Koniogin- oeiler zullen zich 24 April naar Amster- im begeven, voor het jaarlijksche bezoek in de Hoofdstad. In de vergadering, Vrijdagmiddag door de Feuilleton. 3EN SPA ANSCHE VROUW. (Uit de biog. aphie van Sherlock Holmes), Dien dag brachten we in een opgewekto span- ing door. Men kon het der bemanning aan- en, dat ze blij waren, dat het er op los zou De matrozen, die aan boord moesten blijven, aren jaloersch op de meer bevoorrechten, die )t de landingsdiviöie zouden behooren, maar ielpen niettemin vol ijver aan de voorbereid den voor de landing. De manschappen keken hun revolvers en ge- eren nog eens zorgvuldig ca. Sabelbajonetten erden geslepen, ammunitie uitgedeeld. De stuks- ommandanten gingen hun stukken nog eens auwkeurig na om ze goed in orde te hebben oor do kanonnade, die de landing moest dek- Tegen den middag deelde Mac Eachin ons met 2,1 blij gelaat mede, dat hij op zijn verzoek bij e afdeeliDg die aan de landing zou deelnemen, «9 ingedeeld. Echter was hij niet geheel tevredon. Hij kreeg ot bevel over de dokkingstroepon om ten slotte ij don laatsten beslissenden aanval naar het ont te gaan en met zijn manschappen aun het raohtdadige gevecht deel te nemen. Hoewel hij liever direct vooruitgegaan was, a8 hij toch wel in, dat. hem een zeer belang- I Tweede Kamer gehouden, is het wetsontwerp j op den Leerplicht aangenomen met50 legen J 49 stemmen. i Afwezig was alleen mr. F. D. graaf Schim- j melpenninck. Met de liberalen stemden vóór de hoeren Kolkman en Schaepman; met de rechterzijde stemden tegen de heeren Schaper, Van Kur- j nebeek, Van der Zwaag, Troelstra, Visser, Van Kol, Pijnappel en Bastert. I Het ontwerp wet van houdende nadere bepalingen omtrent de Personeele belasting werd aangenomen met S0 tegen 7 stemmen. Het Leerplicht-ontwerp zal door de Eerste Kamer in deze samenkomst nog niet in de sectiën worden behandeld. De hoofdbepalingen der Leerplichtwet, zoo- als zij door de 2e Kamer is aangenomen, zijn de volgende De ouders zijn verplicht hun kinderen naar school tezenden, of huisonderwijs te doen geven. De Overheid heeft uit te maken of het schoolbezoek geregeld plaats vindt, zooals de wet voorschrijftindien een kind niet meer dan twee schooltijden gedurende twee achtereenvolgende maanden verzuimt, staan de ouders niet schuldig. De leertijd voor deze wet voorgeschreven, is zes jarenvan het 0o of het 7e tot tiet 42e of 43e jaar. Het huisonderwijs wordt aan regelen on derworpen, zoodat de ouders daaromtrent niet langer vrij zijn. Met gemoedsbezwaren houdt de Overheid rekening. Ouders, die tegen liet onderwijs op alle binnen den afstand van 4 Kilo meter van de woning gelegen Lagere scholen overwegend bezwaar hebben, wor den vrijgesteld van den schooldwang. Ook bezwaar tegen de vaccine ontheft van de verplichting. Deze gemoedsbezwaren gelden evenwel niet., wanneer de ouders den Burgemeester hunner woonplaats daarvan geen kennis hebben gegeven, terwijl «leze kennisgeving na verloop van 42 maanden opnieuw moet worden ingediendbovendien moet die kennisgeving vergezeld gaan van een schrif telijke verklaring der ouders, dat zij hun kindoren voorioopig liever van onderwijs verstoken laten, dan hen aan een der scho len toe te vertrouwen, terwijl die verklaring, om geldig te zijn, ook de handteekening moet dragen van den Arrondissements-school- opziener. Door den Arrondissements-schoolopziener kan builen dn vacantia aan kinderen non ver- rijke post toevertrouwd word en na een kort dispuut met Holmes, zag hij ook wel in, dat bij ten opzichte van Clara geen stap verder was ge weest als hij als een dolend ridder, die de jonk vrouw van zijn hart zocht, de avonturen van de rough-riders was gaan deelen, Clara zon zich waarschijnlijk in Santiago terug getrokken hebben en hy mocht natuurlijk in geen gevul zijn post verlaten om haar te zooken, vóór Suntiugo genomen zou zijn. Aan 't diner ging het eenigszins feestelyk toe. De achterblijvers dronken op de vertrekkers en de vertrekkers op de achterblijvenden en allen samen natuurlijk op de „sturspangled banner". Er heerschte een opgewekte, prettige stem ming. Na tafel verflauwde de stemming. Ieder haakte naar 't oogenblik van landing. Haastig legde men do laatste hand aan de voorbereidselen. De informatie: „alleB klaar om te landen werd met blydschap begroet en be vestigend beantwoord en opgevolgd door het commando„Maak batterijen vuurvaardig." Hetgeen nu volgde, maakte een zeer phun- tastisohen indruk op ons en zal ik niet gauw vergeten. Het was een doodelijk-stille nacht. De kust lag in tropische kalmte voor ons. De waaier- Salmen en risoforen met hun luchtwortels ston- en geheimzinnig op het vlakke strand. De gol ven ruischten kalm, kwamen en daalden weer met eentonige cadans. Groote plekken wolken dreven somber voorbij de inaan en verdonker den nog haar stil lioht. Niets verstoorde de atilte dan het eentonig ruischen der zee en de geheimzinnige geluiden van het tropische woud. lof van zes weken worden gegeven voor veld arbeid, mits die kinderen 40 jaren oud zyn en in de laatste zes weken de school ge regeld hebben bezocht on derhalve niet zes schooltijden om uiet-goldigo redenen heb ben verzuimd. De Gemeenteraad bepaalt den tijd van verlof voor veldarbeid, zoo voor oponbure- als bijzondere scholen. De ouders moeten dat verlof voor hun kinderen hij den schoolopziener aanvragen. Hooiden van scholen kunnen aan kin- Heren verlof gevon voor ten hoogste 40 school tijden in 28 dagen, mits om geldige redenen. Op hen rust de verplichting a. na te gaan of een kind om geldige re denen van school blijftvan onwettig school verzuim moet het hoofd terstond konnis ge ven aan den schoolopziener b. vóór 22 Januari van elk jaar oen alpha- betische lijst in duplo op to malton vun de op den 15 Januari schoolgaande kinderen tier openbare en bijzondere scholen, met op gave van leoltgd, enz. c. Op die lijst aanteekening te houden van de toelating en deufschrijving van kinderen; verder van lederen verzuimden schooltijd, met vermelding van redenen van verzuim. Overtreding van deze verplichting straft liet schoolhoofd met boeten van f5 tot f50 en f100. d. een «lezer lijsten zendt hij in bü den Arrondissements-schoolopziener vóór 1 Febru ari e. aan den schoolopziener worden iedere week de in de afgeloopen woelt gemaakte aanteekoningen gezonden, onderleekend ook door den klasse-onderwijzer. Alle Gemeenteraden moeten steeds voor den tijd van 9 maanden óen of meer com missies tot wering van schoolverzuim benoe men, waarin zitting moeten hebben ouders van schoolgaande kinderen, openbare en bij zondere onderwijzeres, en inwoners der ge meente. De schoolopziener maant do ouders of voog den bij liet eerste wiilikeurig schoolverzuim hunner kinderen of pupillen, schriftelijk aan, zoo spoedig mogelijk aan de verplichting der wet te voldoen. Ieder tweede verzuim stelt hij in handen van bovengenoemde commis sie, die de ouders vóór zich laat komen. Blijkt de invloed der commissie vruchteloos, dan treedt «ie schoolopziener wedur op en bepaalt eindelijk de wet gevangenisstraf of geldboeten van hoogstens f45 tegen de we- derspannige ouders. Alle Gemeenteraden zijn verplicht, gele- Zwak in do vorto klonk het gehuil van eon jaguar. Op de zee, waarop hier en daar glansplekken van blank maanlicht, uadorden ze, de vaartuigen der verschrikking. Voorop kwam een eskader torpedebooten, een drietal. Als kleine fox-ter riers kwauien zij daar aunsnuffelcn, het schuim over den boeg spattend en het geheeie achter schip onzichtbaar door de lioogo golven, Blijk baar zagen zo, dat alles in orde was, want mot een schok stonden ze gelijktijdig vlak voor hot strand stil, dansten nog eenige keeren nijdig op en neer en verdwenen toon weer even spoe dig. Een poosje daarna kwamen eenige ontzettende gevaarten langzaam en voorzichtig aanstoomon, en kozen na eenigo aarzeling een ligplaats. Daar tusschendoor snellere schepen, blijkbaar kruisers, maar overal zag men die fox-terriers snuffelen, kwaadaardig het water opgooiend mot hun spitsen boeg. Toen vloog van het admiraalschip, de „Jowa", een prachtige vuurpijl luid sissend in de hoogte en sprong knetterend uiteen, met oen heldor licht schijnsel de kust verlichtend en ver do zee. Luid gillend klonk zjjn zwnro stoomfluit en dit was het sein voor het bombardement. Want een «ogenblik later vlogen snel een groot aantal lichtbundels over het wuter. Het was oeu ver warring van licht, een gestrnal en geschitter voor onze oogen, dut mij, Watson, geheel ver blindde. Maar spoedig hield het dansen op, en zagen wij het prachtige schouwspel aan. Van de twee reflectors dio elk schip had, was or éen gericht op het nnnstbyzijnde vaartuig. Do schepen waron in een halven cirkol gelegen geilheid voor lierhalingsondorwijs te geven, doch de verplichting bestaat niit voor «Ie ouders om hun kinderen van die gelegen heid te doen genieten. De wet kent don Gemeenteraden de be- voacheld toe, voeding en kleeding te ver strekken uun behoeftige schoolgaande kinde ren, of subsidie te verleenen tot bevorde ring van het schoolbezoekoen en ander te regelen by algemeene maatregel van bestuur. Hot wetsontwerp tot herziening van de Drankwet is van den Raad van State uun het Departement van Binnenlandsclie Zaken te rugontvangen, zoodat de indiening daarvan spoedig kan worden verwacht. Het wets ontwerp houdende een technische herzie ning dor Kieswet zou evenwol nog by don Raad van State in onderzoek zijn, ovenals d.u strekkende tot reorganisatie van hot ge westelijk bestuur op Java in don zin van de centralisatie. Ofschoon sedert het uitbreken van den oorlog in Zuid-Afrika wel enkele geschriften of prenten zijn uitgegeven, waurbij de rege len van welvoeglijkheid tegenover met Neder land bevriende staten of bun Regeeringen niet altoos voldoende in bet oog zyn gehou den, kun ten stolligste het bericht van de «Memorial Diplomatique" worden tegenge sproken, als zou Engeland ter zake van de verspreiding in ons land van boieudigende geschriften en onbehoorlijke spotprenten waarin Ëngelsche staatslieden worden ge hoond, vertoogen tot de Nederlundsche Re geering hebben gericht. Van zoodanige ver toogen is te 's-Gravenhage niets lioegunuamd bekend. De tot dusver gekiende bepaling, dut hy, die de vissclierij met meer dun een viscb- tuig wil uitoefenen, van een groote visch- acte moet voorzien zijn, is door den Minister van Binnenlandscbe Zaken ingetrokken, zoo dat voortaan aan een en denzelfden persoon meer kleine visch-acten kunnen worden uit gereikt. Blijkens een circulaire van do Vor«eniging «Volksweerbaarheid" zal roods binnenkort worden ingevoerd de patroon met lichten kogel en goede trefkans voor een baan van 100 M., terwijl die kegel op 300 M. geen kracht meer heeft. Het vooruitzicht wordt daardoor geopond, dat met voel minder kosten dan tot dus verre schietoefeningen mot het geweer M. 95, by bet leger in gebruik kunnen wor den gehouden. door die bijzondere inrichting van don admi raal waren zij gehuld in een stralenkrans van licht. Z« zagen er satanisch uit in dat mystieke, blauw olcctrische licht I In hot midden de groote, zwuro slagsohopen, do trots van Amerika. Het waron do Jowa, het vlaggesohip, do Ore gon (waarop wij dan waren), de Indiana, do Ken tucky, do Texas. Daartueschen do monsters van hot type Monterey. In do flanken do snelle kruisers Brooklyn, Columbia, Minneapolis, enz., allemaal kruchtigo, nieuwo schepen, die hot eon zoenianshurt goed moest doen oin to zien. Het was een afwisseling vun Homboredoodschhoid en lichte elegantie van lijnen, do zwarte slagsche pen en do heldor-witte kruisers. En daar tus- sohon door stoomden, onvermoeid snuffelend, de torpedobooton, dun weer vlak langs hut strand met duizelingwekkenden spoed, dun weer piot- Soling do zee instoomend om dun oen oogenblik Inter weer snuivend aan te komen stuiven. De schepen hadden olknur in een krans van licht gehuld, muur hun andore reflectors fixeer den zich op do kust. En zoo zugon wij daar heldor verlicht hot prachtige tropische strand. Toon vloog weer van hol admiraalschip een vuurpijl do lucht in. Dit wus het sein om te vuron. En vlak daarop begon hot gebulder met«6o vorsehrikkeljjk lawaai, dat ik bet nauwelijks kon uithouden. Al het zware geschut vun de prach tige si hopen stortto onvermoeid granaten op hst strand. Wordt ooroolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1