Maandag 23 April 1900. 4973. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING Co., Export naar Oost- en West-Indië. Oltgave rma A. H. VAN CLI te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per -,vv Post '145. Advertentiên 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letten naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiên vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19, KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER van -AMERSFOORT, ;zien artikel 41 der Gemeentewet, engt ter kennis van de ingezetenen, dat de dezer gemeente zal vergaderen op Maau- den 23. April aanstaande, des namiddags ure. mersfoort, den 20. April 1900. I)e Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. BURGEMEESTER der Gemeente AMERS- RT, stigt do aandacht der arbeiders, die in Duitsch- werk gaan zoeken, op de verplichting zich, hun vertrek daarheen, te voorzien van een allteitsbewijs, zonder welke hunne pogingen •uil mislukken en zij gewoonlijk als armlastig de grenzen worden gezet, t bewijs moet ter Secretarie der woonplaats evraagd worden, mersfoort den 20. April 1900. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. van ASCH van WIJCK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ERSFOORT, el et op art. 204 der Gemeentewet, ren te weten, dat liet primitief kohier der tselijke directe belasting naar het inkomen over dienstjaar 1900, goedgekeurd door Gedeputeerde rn van Utrecht, in afschrift gedurende vijf nden op de Secretarie der gemeente voor een- r ter lezing ligt. mersfoort, den 21. April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, W. TH. SANDBERG. i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ERSFOORT, i art. 5 der wet tot regeling van den klein- n sterkedrank en tot beteugeling van open- dronkenschap reugen ter openbare kennis, dat een verzoek- 'rift om vergunning tot verkoip van sterkedrank (het klein bij hen is ingekomen van W. 11. "WEMMER in het perceel Utrechtsche straat in E. No. 24 en van G. GRAMSMA in het perceel weg in wijk G. No. 10. mersfoort, den 23. April 1900. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. van ASCH van WIJCK. De Secretaris, W. Th. SANDBERG. De Haagsehe correspondent, der sZutph. weet mee te deelen, dat Koningin ctoria met een langen brief heeft beant- lüt'd het schrijven van onze Koningin, hou nd verzoek, dat Engeland's Koningin al t mogelijk zou doen om den Zoid-Afri- :hen oorlog te voorkomen. Feuilleton. EN SPAANSCHE VROUW. (Uit de biographic vau Sherlock Holmes). Slechts weinigen van hen die om hem hen ston- zoo eindigde Mac Eachin, zouden misschien ir het Vrijheidsbeel zien, maar laten die wciui- i dan, wanneer zij de groene baai invaren en een et brengen aan ons Beeld, laten zij dan kuu- uitroepen „Goddelijke vrijheid, uw verdedigers i u getrouw geweest tot in den dood I" Iet was stil na zijn woorden. Met tranen in de ;cn zagen de jonge mannen elkaar aan, diep over- gd van het ernstige van het oogenblik, maar toen, 'tseling, richtten zij zieli op, hoog was hun hou- ig on mot donderde stem riepen zij„Getrouw in den dood I" Toen wij weer boven kwamen, was het Beeld der jheid verdwenen. Ook Amerika's kusten en de ten van Sandy Hook waren niet meer te zien, ar toch zou hot schitterend witte beeld blijven iten voor die jonge mannen en het zou hun den wijzen ter overwinning. iolmes nam mij ter zijde. „Een mooi woord den commandant, dokter, en nu hier, iu deze igeving, voor de jonge mannen die ten oorlog in, klinkt het niet zoo leelijk als voor onze Van r Streets en Goulds. Dit zijn jonge mensclien. die h zullen opofferen voor hun ideaal, terwijl uie- nd, geloof ik, hetzelfde zou doen voor een ïdvol goud." Mae Eachin kwam tiaar oustoe. „Waarde vrienden, j zijn volgens onze geheime instructies genood- akt, direct door te stoomen naar Cadix, om ons H. M. de Koningin heeft Donderdag mid dag om 5 uur de leden van het buitenge woon gezantschap der Zuid-Afrikaansche Re publieken ten Paleize in bijzonder gehoor ontvangen, waarbij ook de gezant der Zuid- Afrikaansche Republiek, dr. Leyds, en den vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat buiten Afrika, dr. Hendrik Muller, vertegen woordigd waren. Van Atjeh meldt men aan het »Bat. Nieuwsblad", dat Nja Din, weduwe van Toe koe Oemar, ons Bestuur heeft doen polsen omtrent de voorwaarden, waarop haar on derwerping zou worden aangenomen. Haar moet geantwoord zijn, dat op haar onderwerping niet veel prijs gesteld wordt, doch dat, wanneer zij wil komen, ze min stens eenige honderden van do indertijd door haar echtgenoot aan het Gouvernement ont nomen geweren zal moeten inleveren. Het schijnt, dat Nja Din's invloed niet hoog meer moet worden aangeslagen en dat haar partij langzaam maar zeker is verloopen. Dat het tijdstip voor de indiening van het ontwerp van wet, houdende nadere bepalin gen omtrent de Personeele belastig ontijdig zoude zijn, wort door den Minister van Fi nanciën in zijn Memorie van antwoord op Het Voorloopig verslag der Eerste Kamer betwist. Voor de herziening der tabel vaste tijd stippen te kiezen, zou den Minister weinig toelachen. Aan den terecht gestelden eisch, dat men alleen daar moet verbeteren, waar het der administratie bleek dat verbetering noo- dig is, meent de Minister dat geheel is vol daan. Voor de verwondering, door onderschei dene leden aan den dag gelegd wegens hef voorgestelde omtrent de houders van ver gunningen", bestaat werkelijk geen reden. Met mededeeling van dit antwoord sluit de Commissie uit de Kamer haar eind verslag. Het verluidt, dat aan het Departement van Waterstaat een begin is gemaakt met de herziening van de bepalingen voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken en dat, in verband daarmede, van de besturen der Gemeenten waar een Kamer is geves tigd, door den Minister van Waterstaat een gespecificeerde opgave is gevraagd van de uitgaven voor de Kamers gedurende de laat ste drie jaren. Maart bracht f12 793 313 in 's Rijks Schat kist, tegen 110 702 512 waarop het ramings- cijfer voor éen maand is gerekend, alzoo f2 090 801 méér dan de raming, en f408 193 rnéer dan in Maart 1899. Nu was Maart 1899 niet bijzonder gunstig; die maand bleef bij haar naamgenoote van 1898 f015 013 achter en dat lag voornamelijk aan dezelfde oorzaak die in :98 en nu in 1900, in omge- keerden zin, de opbrengst deed stijgen, im mers, gaan wij de verschillende hoofdgroe pen na, dan blijkt, dat slechts éen een te ruggang aanwijst, n.l. de Domeinen mei f45 502, en dat al de overige min of meer belangrijk zijn vooruitgegaan. De aanzien lijkste vermeerdering vindt men bij de groep accijnzen en bij die der indirecte belastin gen de eerste gaf f 180 958 meer (tenge volge van de hoogere opbrengst van de sui ker), de tweede f106759 meer door de wis selvallige bate van het successierecht, dat dit maal weer eens gunstig was. In Maart 1899 waren 't juist de indirecte belastingen die een teleurstelling gaven in vergelijking met Maart 1898, toen juist ook èn het successie recht èn 'Ie suikeraccijns zoozeer de schaal ten goede deden overslaan, dat de ongun stige invloed zich in Maart 1899 op het ge- heele eindcijfer deed gevoelen. Zóo be schouwd is de eind-uitkomst van Maart 1900 bijna 5 ton hooger dan Maart 1899 zeer bevredigend te noemen. Daartoe hebben niet enkel de accijnzen en de indirecte belastingen bijgedragen, want méér werd ook verkregenvan de directe belastingen f4642; van de invoerrechten f120012; van den waarborg f 407 van de posterijen f20010van de telegraien f10964; van de loodsgelden f20 530. Wij kunnen nu ook de uitkomst over zien van het eerste kwartaal van 1900. Er is in de afgeloopen drie maanden to taal ontvangen f28 837280, tegen een ramings- cijfer van f32107 537, dat is dus f3270257 minder. Verleden jaar waren wij op ulti mo Maart echter f4758 011 ten achter (bij een lager ramingscijler) en in 1898 f 4084873 (evenzeer bij een lager ramingscijfer). Wij hebben derhalve dit jaar een voorsprong van bijna anderhalf millioen in vergelijking met liet vorige jaar. De opbrengst over het eerste kwartaal van 1899 was f26 491 243 en thans f2 346 017 meer. Trokken wij de tot dusver ontvangene f28 837 280 af van het ramingscijfer over het volle jaar f 128130150, dan zouden wij met f99592 870 over de verdere negen maanden het eindcijfer reeds bereiken, dat is dus gemiddeld 111063630 per maand Welnu, Januari, gaf f9 335 057. Februari f8 569000, Maart f12 793313, en men weet, dat, hoe verder liet jaar vordert, des te meer doorgaans de avans stijgt ten nadeele der raming. Na den dood van luitenant Nix is het Ne- derlandsch-lndische leger bij de strijdende Boeren slechts door een attaché, luitenant Asselbergs, vertegenwoordigd, terwijl het Nederlandsche leger is vertegenwoordigd, door een kapitein en een luitenant. Het voornemen zou bestaan, de open ge vallen plaats we Ier te doen vervullen door een ander officier van het Indische leger. Reeds moeten zich sollicitanten hebben aan gemeld. Door den Rijks-waterstaat is thans een be gin gemaakt met de voorloopige werken voor de haven van Seheveningen. De Hooge Raad der Nederlanden heeft het verzoek om revisie van de gebroeders Hogerhuis afgewezen. Daarbij is o. a. overwogen, dat noch de verzoekers, noch het nader onderzoek in eenig opzicht hebben aangetoond of waar schijnlijkheid gemaakt, dat P. van Dijk tij- AMERSFOORT. daar te voegen bij het eskader van commodore J Schley dat, zooals gij weet, Cadix blokkeert. Hot spijt inij nu u medegenomen te hebben, want onze tocht zoo alleen, zonder kruisers en torpedobooten kan zeer gevaarlijk worden. Men had mij zoo vast gezegd, dat wij een pleizierreisje naar de Filippijnen zouden maken, dat ik meende u te mogen meene- men, doch nu zijt gij de dupe van die valsche zet- I ten, want een dokter kunnen wij niet missen." „Commandant", antwoordde Holmes in mijn plaats, I „ofschoon natuurlijk mijn vriend Watsou deze reis niet medegemaakt zou hebben ter wille van zijn vrouw, moeten wij ons echter nu in het onvermij delijke schikken, maar zullen ook ouzen plicht tot in het uiterste vervullen. „Daar twijfel ik geen geen oogenblik aan," zeido Mae Eachin, „maar toch is dit voor mij een ellendig geval. Enfin, wij zijn allen slechts werktuigen van het lot; ik iioop alleen, dat de ondergang van dit mooie schip niet een van de schakels zal z(jn van de ketting van oorzaak en gevolg. Maar ik moet nu weg, gij komt b\j me dineeren, hedenavond, niet waar? Tot straks dus." Ik ging met Holmes het schip eens bekijken. De ziokeuknmer en de apotheek hadden wij reeds ceni- go dagen te voren ingericht, zoodat wij allen tijd hadden. God gave, dat dit zoo gebleven ware, al ben ik niet een vijand van iets uitvoeren. Holmes was van alles volkomen op de hoogte. „Herinner jij je de Oregon" nog, Watsou zooals hij daar lag in de New-Yorkbaai Die zwarte, drij vende massa met zijn sombere lijnen en zijn drei gende kanonnen Welnu, bezie deze commando toren eens. Ga maar naar binnen. Hier staat de commandant, wanneer hij een ernslig gevecht moet leiden. Een mooie kamer, hè? Het lijkt wel een gioote brandkast, niet waar? Die dikke muur; waar heb je wel ooit zoo'n stevige gezien Het is dan ook wel noodig, want de schat dien hij bevat, is do oer van de vlag, en de dieven die hem stelen willen, komen aankloppen met een bous van 5000 K.G. op den vierkanten centimeter. En kijk nu eens liior (loor die nauwe spleet naar de twee groote 30-centimeter kanonnen. En zie dit kleine knopje hier iu den wand, ivanneer de commandant daar op drukt, zullen die twee vriendjes daar dood en verderf uitstorten op den vijand. Zie verder rond naar al die seinen. Dit sein, en van beide machi nes zullen de schroeven beginnen te draaien en de opeengehoopte II 000 paardekrachien der ma chines zullen het schip voortbewegen mot een 16- mijls vaart. Maar hier, hier heb je het wreedste, liet verschrikkelijkste van al de werktuigen. Hier, dit sein onder het eenvoudige woordje „Ram" en de hand welke het stuurwiel bedient, zal te be schikken hebt en over een macht waarvan vroeger skvl ts de Goden zich bedienen konden. Do scher pe stalen voorsteven van ons schip van 10 000 ton water verplaatsing, met een 16 mij Is vaart voortge dreven door 11000 paardekrachien, zal een gat ma ken in de. zijde van het vijandelijk schip. Geen pant ser zal die vernieling kunnen tegengaan, geen macht is dan in staat om het einde van een dusdanig schip to voorkomen. Het vijandelijk schip zal on herroepelijk verloren zijn. „Maar wat denk je wel van den commandant, den man in wiens handen af die verschrikkelijke wape nen zijn gegeven Wat een zenuwgestel, wat ecu zelfbeheersching hij moet hebben, wanneer éen misgreep den ondergang van zijn eigen schip kan ten gevolge hebben Zoo pratend brachten wij den middag door, en ook de overige dager vloden heen, kalm en een tonig. Ik zal maar niet de gehcele reis vertellen alleen wil ik de beschrijving van dc laatste dagen van ons mooi slagschip geven. Het is een kopie van het dagverhaal van onzen commandant een stuk, dat ik heb kunnen overschrijven eon paar da gen na het beroemde gevecht van den „Oregon" met den „Pelayo". Het was 2 uur den volgenden dag toen de uit kijk een vreemd schip sigualecrde. Kort daarop ondcrscheiddeu wij het vaartuig als te zijn een van de nieuwste Spaansehe kruisers. Een goede verre kijker deed ons 2 torpedobooten ondekken, naast hem stoomend. Ik begreep dadelijk wat onze vriend uitvoerde en ik verlangde óok een vluggen kame raad te hebben om hem achterna te zetten, maar ik was nu eenmaal niet zoo gelukkig. Na ons goed geïnspecteerd te hebben, ging de vreemdeling er weer met volle vaart vandoor Hem te volgen, was onmogelijk, öok al bezat ik de meerde -, 4 knoopen, want mijn instructie was anders. Gedurende den geheeleu nacht stoomden wij O. Z. O. en onze eenige ontmoeting we een Engelsch stoomschip, van Liverpool naar Valparaiso, dat ons seinde, een Spaanscb eskader te hebben ontmoet, bestaande uit een slagschip, een kruiser en zes tor- pedobooten. Wij dankten onze goede nabureu en vervolgden met de grootste voorzichtigheid onzen weg. ik begreep, dat de Spanjaarden een verster king vun de Amerikannsche vloot voor Cadix met een slagschip als de „Oregon" niet gewenscht acht ten en dus zouden trachten ons op te vangen. Den volgenden dag was het een prachtige mor gen toen de uitkijk een vreemd schip signaleerde op ongeveer 12 mijl afstand. Wij waren niet lang iu onzekerheid. Binnen minder dan 10 minuten kwamen niet alleen de vormen, maar ook de vlag van den vreemdeling voor den dag, en de kleuren van de vlag waren zulke, dat het mijn plicht was, zc in elk geval neer te halen. Het schip was mij bijna even bekend als de vlag die hel droeg. In deze dagen van uitgebreide vak litteratuur en vak-photogrupliie zou liet zeer vreemd zijn, wanneer ik niet de drie schoorsteenen en de formidabele lijnen van onzen tegenstander had her kend. [Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1