Donderdag 10 Mei 1900. 4978. 49e Jaargang. Stadsnieuws. 0. Uitgave A. H. VAN CLE EPF te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, of'ficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vac buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISGEVING. SCHRIJVING VOOR OE SCHUTTERIJ. .itrGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- ,ie AMERSFOORT, sagen ter kounis van alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar alio mannelijke ingezetenen, geboren in de i lSiIG tot en niet 1874, die, ofschoon in andere „centen reeds ingeschreven, sedert de inschrijving i liet vorige jaar in deze Gemeente zijn komen "alle vreemdelingen, die sedert de laatste in- jving iu de termen zijn gevallen om als inge- e„ te worden beschouwd jat zij zich ter inschrijving voor de Schutterij behoo- i aan te melden tusschen de I5den en den 3lsten Mei k. ter Gemeente-Secretarie il voor die inschrijving dagelijks zitting zal wor- .•ohouden in liet Gemeentehuis it lie geboorte-extracten der personen, die in i Gemeente geboren zijn, bij de inschrijving zul- vooriiaudeu zijn, terwijl zij, die elders doch biu- ,lit Rijk zijn geboren, zich op eiken dag kuu- aiininelden ter Secretarie der Gemeente, ten ide iiunne geboorte-extracten in tijds kunnen aange raagd indelijk de registers van inschrijving op 15 istamule geopend en op 31 Mei daaraauvol- ü.le /.uilen gesloten worden. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel S van t Koninklijk Besluit van den 2lsten Maart 1828, luttsblml Xu. ti, nog medegedeeld eenige bepalin- n der Wet op de Schutterijen, luidende Artikel 2. Als ingezetenen worden, met betrek - t ile toepassing dezer wet beschouwd ii Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon houtienilo e vreemdelingen, binnen het Rijk woonach- Ike hun voornemen om zich aldaar te vesti- n, zullen hebben aan deu dag gelegd, hetzij door nu uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer- lijk overbrengen van den zetel van hui vermogen i de hoofdmiddelen van iiun bestaan De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand- rk iu eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die leerling, knecht enz., kan op zich zeiven niet H'hninvci worden als een bewijs van het voorne- j zich iii dit Rijk te vestigen. Artikel li. Elk jaar, voor den eersteu Juni, zullen /ezetenen, 'die op den lsten Januari van het un 25ste jaar van ouderdom zullen zijn inge- zonder onderscheid of zij vermeenen moch- I of niet tot de vrijgestelden of uiigoslotenen moren, verplicht zijn, zich bij het Bestuur der in te, in welke zij wonen, voor de Schutterij te inschrijven. Feuilleton. SEN SPAAXSCHE VROC W (Uit de biographic van Sherlock Holmes). Slot.) De uren kropea met tergende kalmte voorbij: i schip bleef op en neer dansen, rijdend op .a ankers, zwaarmoedig stampend. Alles was stil, slechts hier en daar een plaat f schild, dat stuk geschoten was en niet weg- uruiind, kletterend bij elke slingering. Ellendige laat. De commandant heeft er den eerste olll- ier reeds over onderhouden. Het ia dan ook ol te Worden, dat eeuwige gekletter, Plotseling klinkt een vreeselijke gil uit den uist: op een mijl afstand schiet een vuurpijl i de lucht die knetterend uit elkaar valt. Daar «der weer een, nog een, vier, ze3, twaalf vuur- ijlen. De vijand is daar; de torpedobooten heb- n bet schip ontdekt, Een jong matroos krijgt zenuwtoeval en valt gillend en rillend op 0 grond. Daar glijdt bliksemsnel een heldere ichtbundel over het water, verlicht het schip, 1 oogenblik maar, en verdwijnt dan weer. Een r torpedo booten heeft zijn vrienden de juiste inging willen wijzen van ons schip. Mac Eaehin, de commandant, bleef kalm over i brug leunen en ga: geen sein om te vuren. ;aar die ongelukkige lichtbundel had de span- |1UK ten top doen stijgen, Een marinier schoot, onder het zelf te willen, zijn geweer af, en dit 'as het begin van het eindeeen deel van een ""Oude slechts en een helsch geknetter en la- ui breekt losalle geweren worden met snel- ur gelost, het geknetter van het raagazijnvuur O'trve'doovciid, maar duidelijk boven alles ■'inkt het onlvilspellende rat-tat-tat-tat van do '-uilleurs m t X«) schoten in de minuut. Zij stommen zelf het snelvuurgescbut. 'lot i« slecht schieten in den blinde, want "n toruedoboot is te zien. Arme zenuwachtige n «loodc gedoemden De officieren weten, dat 1 nutteloos vuren het laatste is. Nu weet de "D"d inet zekerheid waar het schip ligt. Dan Artikel 7. Zij die in meer dan eeue Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrij ving verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in de verschillende Geineouten alleen dienstdoende- of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente al waar zij voor de Personeele belasting zijn aange slagen, en de ambtenaren in die Gemeeute, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onvermin derd de bevoegdheid van den ingeschrevene om m zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bt.zonden zullen worden, zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven wor den en door den Schuttersraad worden verwezen tot eeue geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, in dien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrij stelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Amersfoort, 7 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester. T. A. J. vak ASCH VAK WIJCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Openbare vergadering van den Gemeente raad van Dinsdag 8 Mei, des avonds 8.20. Voorzitter de heer Burgemeester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijek. Tegenwoordig 15 leden afwezig met ken nisgeving de heeren Garjeanne en mr. Hey- ligers. De notulen der zitting van 23 April wor den gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn een request van makelaar P. H. van Hase- len om wijziging in tie Bouwverordening, wat betreft het tonnenstelsel om praj-ad- vies aan B. en VV. een request van de beeren J. R. van 't Hof en P. van Achterbergh tut ondersteuning van bet vorengenoemde om prte-advies aan B. en W. Goedkeuringen van Gedeputeerde Staten op de Raadsbesluiten van 27 Maart en 23 April nopens af-en overschrijving, verkoop Vingerhoedsteeg, enz. voor notificatie. een request van J. de Vrij om een trap te mogen hebben aan de Muurhuizen om prae-advies aan B. en W. een schrijven van de heeren J. R.'van't Hoi en P. van Achterbergh waarin zij verklaren, de voorwaarden voor het. villa-park aan te nemen voor kennisgeving. Een voorstel om twee tijdelijke onderwij zers te benoemen aan de openbare Lagere scholen 3e soort Beekstraat en Koningstraat. Z. d. of h. st. wordt dit voorstel spoed- eischend verklaard en aangenomen. Aan de orde is: Een voorstel tot nadere af- en overschrij ving van posten op de Gemeente-begrooting, dienst 1899, tot een bedrag van f luO. Goed gekeurd z. d. ot' h. st. Een request van den heer P. de Groot tot toelating van zijn dochter op het Gymnasi um, na eventueel slagen voor het toelatings examen. met advies van Curatoren en van Bur gemeester en Wethouders. Toegestaan z. d. of h. st. Een voorstel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding tegen de Vrijmetse laars-loge «Jacob van Campen" met het doel, de Gemeente te handhaven iti het bezit der erfdienstbaarheid van waterleiding of riool in het voormalig Kallsveld. De heer Cronckewit zou deze zaak wenschen besproken te zien in een verga dering met gesloten deuren. De Voorzitter meent riiet, dat een geheime zitting noodig is, doch zal zich daar tegen niet verzetten als twee leden het ver zoek steunen. De heeren Gerritsen en Van Eek steunen. Na vijf minuten worden de deuren her opend. DeheerGerritsenzegt: Mijnheer de Voor zitter, ik zal mij verklaren tegen het voor stel van B. en W., dat wil zeggen voorals nog. aangezien mij niet genoegzaam uit de stukken gebleven is, dat alle middelen zijn uitgeput om nog te geraken tot, een com- in Godsnaam maar weer zee lm Een bootmansfluitje op de brug tracht gehoor te krijgen. De nuastbijzijnden hooren het niet. Eenige officieren vliegen naar voren om het an ker te laten kappen, andere naar de konstabels om het vuren te doen eindigen, en naar de hoorn blazers en de tamboers om „ophouden met vu ren" te laten blazen en slaan. In de machinekamer klinkt «chel rinkelend de telegraaf. De stokers werpen de machines te draaien. Het anker is nog niet gelicht. Het vuren houdt eindelijk op, nog een paar schoten en dan is alles weer doodstil. In de verte, ver in het Oosten begint een ros sig licht den horizon te kleuren. Nog een half uur, een kwartier misschien en wij zijn ge red. Eindelijk vliegt luid ratelend de ketting door de kluizen en slaat tegen de zijde van hef schip om luid plompeud in het water te vallen. De telegraaf naar de machinekamer geeft met een duidelijk rink-kink-kink het bevel „volle kracht, vooruit". De machinist antwoordt met eer v .fde rink-kink-kinb. De spanning wijkt, het is den matrozen een behoefte „hoezee 1" te roepen. Maar daar kliukt, nog gien tweehonderd me ter van stuurboord, een weinig achterlijker dan dwars, een schel gefluit. Als een demonische lach klinkt het ons in de ooren, en daarginder zie ik nog even iets zwarts zich snel verwijde- reHolmes drukte mij de hand. „Tot weerziens Watson, en dan in beter oorden dan dit moor- tlenaarshol de aarde" zegt hij vriendelijk, met volmaakte kalmte. Onmiddellijk nahethel- sche Uuiten klinkt van de brug de heldere, vaste stem van den commandant, het bevel tot vuren gevende. ten herinner ik iïïq nog Mac Eac bin's zucht, met een gesmoord „Goddank". Gelukkig, dat Holmerf" wist te handeleu. Als een klein kind pokte hij mij op en gooide mij over boord, zelf naspringend. Ik begreep ge lukkig dadelijk. Hij wilde de zuiging van het zinkende schip ontkomen. Haastig zwommen wij een tiental Meters verder en toen herinner ik mij nog duidelijk en scherp, op mijn rug naast Holmes zwemmend, dat laatste oogen blik. „De „Oregon," een weinig hellend, maar ove rigens met groote statigheid naar beneden zin kend. Ik zag de meesten geknield op het dek liggen, anderen liepen wanhopig, weer rond, anderen trachtten in den mast te klimmen om een paar seconden hun leven te rekken. Een marinier schoot zich voor het hoofd, maar de eenige die bleef wie hij was, was Mac Eaehin op de brug staande, met de armen gekruist, keek hij» met gefronste wenkbrauwen, maar met een ruatigen glimlach op de lippen naar de golven, die snel naderden. Wonderlijk, dat in mijn vreeselijke overspan ning dit alles in die paar seconden zich zóo vast afteekende in mijn hersenen. En duide lijk herinner ik mij zelfs nog, dat in de verte een bloedroode schijn dit tooneel van ondergang verlichtte. De geheele zee was als met bloed gekleurd, de golven fonkelden met roode schit tering, en daarop de „Oregon" die langzaam zonk. De golven kwamen over de brug. Voor het laatst zag ik nog het bleeke, kalm-ernstige ge laat van Mac Eaehin, met al dat gouden licht om hem heentoen zag ik niets meer. Ik werd wakker in een kajuit. Op een bed naast me zat Holmes, zijn pijp in zijn mond. „Goddank", hoorde ik hem mompelen, toen hij zag, dat ik hem herkende, de man, die an- promis. Voor een arme Gemeente is het niet gewenscht, een wellicht kostbaar proces aan te gaan om een zaak die met een f30 weder in orde kan worden gebracht. Tegen over het advies van uw raadsman staan twee adviezen die het goed recht de Loge erken nen. Ik geef ook daarom in overweging, nog te probeeren de zaak bij te leggen. Het zelfde advies zou ik geven aan de Loge, indien daar mijn oordeel werd gevraagd ik zou zeggen, geef toe, want een proces waarvan de afloop zóo in het duister ligt, is nimmer aan te raden. Ik meen niet mijn stem te mogen geven aan bet voorstel van B. en W. doch wel bun te mogen uitnoodi- gen, alsnog te trachten tot een schikking te geraken. Ik wil hier echter nog aan toevoegen, dat mij uit de stukken niets gebleken is van het verhandelde in de vergadering van B. en W. verleden jaar. De comparant voor de Loge heeft daarin niet die bejegening ondervon den, welke hij had kunnen verwachten. In dien daar werkelijk een minder aangename toon heeft geheerscht en men zoodoende zou geraken tot »Reehthaberei" dan zeer zeker is een proces te ontraden en zal ik mij des te meer verzetten tegen het voorstel van B. en VV. De heer VanEsveld zegtindien niet door 'ieu heer Gerritsen wordt aangetoond, dat de bij het voorstel overgelegde stukken niet juist zijn, dan is er voor mij geen sprake van, alsnog te trachten tot een vergelijk te komen. De Gemeente zond tweemaal een schrijven, dat telkens onbeantwoord bleet. Daaruit blijkt mij, dat de Loge onwillig is om te schikken. De eenige weg is nu een proces. De heer Van Eek zegtik ben vóór het voorstel van B. en VV. Het advies van den raadsman spreekt de wenschelijkheid uit van het proces. Mij is niet gebleken, dat de quaes- tie uit de wereld kan geholpen voor een f20 a f30. Gelijk de heer Van Esveld zeide, deed het Dagelijksch Bestuur alles om de zaak nog in der minne te schikken. Over ilejuri(fisch^|uaesti^ ik niet beslissen, Maar vóór het geschut nog gericht en nog tiers zoo zelden een uiting van gevoel had. icn geweerschot gevallen was, wierp een ont- - zettende schok alles van de been het geheele «chip trilte en sidderde, een geweldige waterko lom Stortte op het dek, een gegil en gesuis en het einde van de „Oregon" is daar. Ieder weet, dat het schip verloren is en in die paar minu- vertelde mij, onmiddellij Hij ging weg zeker om zich niet in een zwak oogenblik te laten zien. Toen kwam een officier in Spaansche uni form binnen. Hij stelde zich voor als de com mandant van den tor] pedobootjager „Furor", en allijk na zijn aanval hij s onze verderver teruggekeerd te zijn met een eskader, maar hoe hij eerst een uur na het schieten van de torpedo's (hij had er vier kun nen schieten waarvan de laatste eerst raak) ons gevonden had, d. w. z. Holmes zwemmende met de eene hand mij bij den kraag gepakt en het hoofd boven water houdend. Ook hij bewon derde zijn bekende reusachtige spierkracht. De haaien waren tot zijn groote verbazing ge heel weggebleven, zoodat hij nog een zestigtal van ons volk had kunnen redden. Dus van ons schip en de „Pelayo", samen met ongeveer 10 000 man uitgevaren, zouden slechts 60 terugkeeren naar hun vaderland. Ik verwenschte mijn zwak heid voor dien trotscbon edelman en weende als een kind. Toen ik opzag, zag ik hem ook met gefronste wenkbrauwen naar buiten kijkeD en zelfs bespeurde ik een traan in zijn oogen. „Ook ik, mijnheer, heb een goed vriend ver loren, den commandant van de „Pelayo", met zijn geheele bemanning ook in mijn vaderland zijn weer zoo velen ongelukkig, en dit is nog slechts het begin van den oorlog. Wie weet hoe veel slachtoffers de vervloekte geldzucht der Amerikanen en de dwaze trots van mijn land- genooten ons nog brengen zal?" Moet ik nog de rest van mijn verschikkelijk verhaal vertellen, u zeggen hoe ellendig melan cholisch mijn ziekbed was, en hoeveel gram morphine Holmes wel innam? Alleen wil ik u nog mededeelen, dat toen wij in Engeland aan wal stapten, Holmes tegen mij zeide Watson, wij zullen een nieuw leven beginnen. Niet meer aan de brstrijding van de gewone misdadigers, de déracinés, zal ik mij wijden, neen, aan den strijd tegen de groot-moordenaars. Wij zullen er op wijzen, dat niet in de kanonnen onze bracht zetelt, maar in het volk. En het volk zal begrijpen, dat deze tijden van barba risme zullen móeten ophouden. Watson zullen wij een eed doen, voortaan ons leven te geven aan de verlichting van het volk, aan de zege praal der humaniteit „Ja, Holmes, hier heb je mijn hand", zeide ik. „En avant, dan, pour les idéés en marche

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1