AdVertentiën. doch ik ben vooralsnog vóór het voorstel van B. en W. Mr. Van Zijst zegt: een proces lacht mij niet toe; het kost veel geld en heeft altijd zijn bezwaren, doch na het advies van mr. Van der Leeuw is de zaak eenigszins anders. Ik ben volkomen overtuigd van diens goede trouw en thans bereid, te stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer Kleber zegt: ik vereenig mij volkomen met het voorstel van B. en W. Ook ik ben niet vóór procedeeren zoolang er een andere weg is, maar op de herhaalde pogingen van B. en W. is nimmer antwoord ingekomen van de Loge en het is thans moei lijk die poging te herhalen. Het recht moet dus gehandhaafd. De Voorzitter zegtde heer Gerritsen wil de zaak alsnog aanhouden, doch art. 614 Burgerlijk Wetboek schrijft voor, dat deze geschillen binnen een jaar moeten zijn in behandeling genomen. De zaak is aanhangig sedert 5 Juni 1899 en de dagvaarding moet dus uitgaan vóór 5 Juni 1900. Ook Gedepu teerde Staten van Utrecht moeten het be sluit goedkeuren en waar het nu een rechts- qiiiestie geldt, zal de permissie zich wat lan ger laten wachten dan in andere gevallen. Het is uit dien hoofde onmogelijk, de zaak aan te houden. De heer Gerritsen meent, dat alsnog een schikking zou kunnen getroffen worden, doch ik moet hem wijzen op de welwillendheid van het college van B. en W. Den 5 Juni 1899 is de vergunning ver leend om het riool te verleggenden 5 Fe bruari 1900 was dit nog niet geschiedden 5 Maart zonden B. en W. een nieuwen brief, waarin zij den termijn tot 1 April verleng den; den 5 April moest nu wel de somma tie volgen. En er kwam noch antwoord, noch poging om den verderen loop te stuitem Hadden B. en W. nóg meer moeten doen, zich nóg eens moeten wenden tot de Loge? Dat is toch niet te verwachten geweest. De heer Gerritsen zeide, dat de voorzit ter der Loge in de vergadering van B. en W., op 5 Juni 1899 gehouden, onwelwillend Zou zijn behandeldik meen, dat B. en W. steeds blijk gaven van groote welwillendheid. De heer Gerritsen zeide, (lat tegenover hel advies van den raadsman der Gemeente twee adviezen zijn van raadslieden der Logewel nu, de Gemeente heeft óok twee adviezen, daar zij hem raadpleegde die in geval van cassatie voor de Gemeente pleegt op te tre den. Indien echter in deze zitting het besluit tot procedeeren wordt genomen, dan kan de dagvaarding nog intijds uitgaan, doch zelfs hangende het geding kan de zaak beëindigd worden. Waar we nu vernomen hebben, dat de Voorzitter der Loge ietwat gevoelig is, daar is, het wellicht beter, dat de wederzijdsche raadslieden de zaak schikken. Ik kan er rnij op beroemen, dat ik als hoofd der Gemeente nimmer een proces heb be hoeven ie voeren, doch waar de Loge het riool opbrak en dit niet wil herstellen, daar kan de Gemeente niet anders dan procedee ren. Uitstel is niet langer mogelijk. Als het riool nog in behoorlijken staat wordt gebracht, dan zul er wellicht niet eens gedagvaard wor den, tenzij wegens vergoeding van reeds ge maakte kosten. Het voorstel, instemming gebracht, wordt nu aangenomen met op éen na algemeene stemmen, die van den heer Gerritsen. Het besluit is onmiddellijk verzonden aan Gedeputeerden, ter goedkeuring. Tot leden der Reclame-commissie voor de Inkomsten-belasting worden nu benoemd de heerenVan Beek, Gerritsen, Kleber, Van Esveld en Tromp van Holst. Niets meer aan de orde zijnde, wordt hierna te 9 uui' de vergadering gesloten. Herinnerd zij aan de collecte voor het «Fonds voor den gewapenden dienst'' welke hier Maandagochtend te half tien zal aan vangen. Moge door een ruime inzameling hen, die hun leven veil hadden voor het Vaderland, de overtuiging worden geschonken, dat liet Vaderland niet ondankbaar is, en alzoo de in te zamelen giften er toe bijdragen om aan meerdere oud-strijders, die daarop aan spraak hebben, een tegemoetkoming te ver strekken, die de zorgen van den ouden dag eenigszins verlicht. Bij de te Utrecht gehouden examens voor de acte vrije en orde-oefeningen der gym nastiek is o. a. geslaagd onze stadgenoote inej. A. Raven. Onze oud-stadgenoot de officier van ge zondheid le klasse dr. D. Ronieyn keert 28 dezer uit Zuid-A fri ka naar Nederland terug. Werd voorheen van ol'ficieele zijde mededee- ling gedaan van .ie samenstelling der exa- men-commisiën en den tijd van aanmelding voor die examens, thans schijnt daarmee ge broken. Toch hebben we in ons vorig nummerde commissie voor het eind-exarnen der Hoogere Burgerscholen in Utrecht en Overijsel nog kunnen noemen, waarbij rnen nog gelieve te voegen dr. P. O. M. Bos, leeraar aan de Hoo gere Burgerschool hier. Eerst zooeven echter vernemen we, dal zij die aan dat examen willen deelnemen, zich vóór 10 dezer moesten aanmelden bij den Voorzitter. Die raededeeling komt dus te laat, wat wel buiten de bedoeling van de commissie zal jiggen. Maar het verluidt, dat ook voor toelatings examens geen oproeping zullen worden ge daan. Ouders en voogden dienen dus uit te kij ken, wat wij van onzen kant óok zullen doen. Ter Donderdagavond gehouden Algemeene vergadering van de vrijzinnige Kiesvereeni- r «Eendracht" hie! 1 mevrouw dr. Aletta Jacobs, uit Amsterdam, naar aanleiding van de bekende rose circulaire der «Liberale Unie', een pleidooi voor Vrouwenkiesrecht. Na eenig debat werd met 24 tegen 5 stem men aangenomen de volgende motie «De vergadering van de Kiesvereeniging «Eendracht'', gehoord de eminente rede van mevrouw dr. Aletta H. Jacobs en de daarop gevolgde debatten, spreekt de wenschelijk- heid uit, dat de Grondwet in dier voege worde gewijzigd, dat zij geen belemmering meer is voor het algemeen Kiesrecht, voor den man, en de toekenuing van het Kiesrecht aan de vrouw". Hierna werden gekozen tot Bestuursleden in de plaats van de heeren Boukarap (Voorzitter), Veen (Secretaris) en Hoog. die zich niet herkiesbaar stelden de heeren J. van Loenen Martinet, I. J. Cohen en H. C. den Hartog. Als afgevaardigde ter op 2 Juni te Am sterdam te houden Algemeene vergadering van de «Liberale Unie" werd gekozen de heer M. Boukatnp, terwijl de tweede afge vaardigde zal worden aangewezen door het Bestuur. Uit de mededeelingen bleek, dat het le dental onveranderd is gebleven. Wat samenwerking vermag, is gisteravond bij het concert, door de Zangvereeniging van „Toonkunst" gegeven, duidelijk gebleken. Daar is inaar éen roep over de uitstekende wijze waarop Haydn's „Jahreszeiten" zijn vertolkt en allen zij het en over eens, dat nog nimmer hier ter stede een zóo groot en zóo moeilijk orato rium zóo keurig is ten gehoore gebracht. De dank door den dirigent, den heer W. M. Petri, vóór „Der Winter" aan het koor gebracht, was dan ook welverdiend, en wel is het te hopen, dat ook in de toekomst alle leden var. de overige hier ter stede bestaande zangvereenigingen, die gisteravond zoo dapper meezongen en zoo heel dikwijls de lange en vermoeiende repetition bij woonden, weder bereid zullen zijn om door sa menwerking een zóo schoon resultaat te be komen als bijv. in bij den lof van de vlijt, de jacht, den wijnoogst, na de vertelling van Hanna, Hoe uitstekend de uitvoering is voorbereid, bleek telkenmale. I. M. J. H. heeft het dank bare auditorium zeker zeer verplicht door het eenigermate in te wijden in het grootsche werk. Immers niet allen kunnen zoo maar ineens al les begrijpen van een groote, ernstige toondich-. tingen gisteravond was „het publiek er ge heel in" nu het telkens wist wat componist en dichter bedoelden. Het orkest beeft wonderen verricht, niet al leen de professionals inaar ook de dilettanten De hoorns, de oboe, de fluit, de cello's, de trom petten waren ongemeen mooi en wisten de wijze Kapitein plaatselijk-adjudant i„ de plaats van kapitein A. WJf»den garnizoen zou komen, zal binnnenno dienst met pensioen verlaten. Luitenant C. J. fnpnt intanterie, WOldt l.( gi bij le Militaire 10 's-Gravenhage. Van 1 Juli tot 15 September zullen bij het 5e regiment infanterie hier wor e g detacheer.! 12 cadetten-korporaal van de Koi Militaire Academie te Breda. Reserve-sergeant P. A. fuijt, vanJj®1 regiment infanterie, heelt met guiistig g volg afgelegd het examen voor eng1^ van vaandrig bij het Reserve-kadei en is benoeming als zoodanig voorgedragen. Da miliciens-verlofgangers van de gen 1890 en 1897, behoorende tot de veld bataljons van liet 5e regiment inlanteiie, zijn voor herhalingsoefeningen onder .In wa penen geroepen van 93 Augustus tot - ^Di^ran' de lichting 1897. behoorende tot de '2e afdeeling le regiment vell-erulterie zijn opgeroepen van 20 Augustus tot 2i sep tember. ,i De volledige op deze oefeningen beti ex- king hebbende kennisgeving wordt gevoegd bij het volgende nummer. Opmerkelijk is 't wel, dat ook in plaatse lijke bladen in den omtrek de aandacht ge vallen is op de hoogst geringe belangstel ling, die de jongelieden schenken aan liet kosteloos onderricht in het schieten tot ver hooging van 's Lands weerbaarheid, waar over we in een vorig nummer reeds iets meedeelden. Hier is 't al liéel treurig gesteld. Gister bijvoorbeeld zijn tussclien 1- en uur slechts twee jongelieden op de Lousder- heide wezen schieten. Verleden week was het ten minste nog «alle uur een lepel W K Valk™ eD Danlmeijer. (Vullijn en I- W- A',,a" fi Mulder. - V. J. van den Heuvg 1 rmtO&WD: G. Hienekarap en f B,)0I. II. Nieren en A, van Ekel(l fi van Hijs en D. van Woudenberg,, Goedknegt en H. de Krui)!. I, f i 1. vVpciti eu j- G. Boerssen. OVERLEGKN Andries de Wit 1 I Marinus van Beek, 16 d. Remke nulla van den Berg, 2 j. Hermanus «enveld. 70 j. echtg. van Willemyntje I kinn. - Adnuna Pontman 26 j. oog, Heden overleed te Teter..,. gen! na een langdurig en geduldig lijden in den ouderdom van bijna 7'l jaren, onze innig geliefde, on vergetelijke Moeder en Behuwd- moeder Mevrouw j W. G. PELTZER spoor Weduwe van den HoogEdelGestr. Heer J. W. G. Pei.tzku, in leven ge- pensionneer"! Kolonel der Infanterie. Uil aller naam, J. W. G. PELTZER, le LuiL Adj. fit.' Hiy, In}, Amersfoort, 9 Mei 1900. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken van Rouwbeklag kun nen niet worden ontvangen. maar zoo grootste zwarigheden te overwinnen op c loii, die allen lof verdient, zoo in de soli, de ver schillende imitatiën, als in de ouverture en bij de begeleiding. De sopraan, inej. Anna Kapel, heeft zoowel door haar mezzo voce „In banger Ahnung Btockt das Leben der Natur" als in de vlijt-soli en haar duet met Lucas („Ihr Shöneu sus der Stadt kornuit her!", eu in de vertelling („Ein Miidchen dasz auf Ehre hielt") getoond hoe hoogbegaafd zij is. Lucas mocht wel zeer te recht zingen „Da seht mein Hannchen, -seht". Nomen omen erat. Niet minder verdienstelijk zong de beer Tija- sen den Lucas en niet minder welverdiend was de herhaalde en warme bijval, hem gebracht. De Simon-partij was bij den heer Van Dui nen al in even goede handen. Van het begin tot het eind hield bij ailen in spanning. Zoowel in de soli, vooral in de jacht-scène („Es blitzt") als in de duo's loonde de heer Van Duinen zich wederom een „Sanger von Gottes Gnaden". Om kort te gaan, de uitvoering van het heer lijke werk was er een, die op de allereerste plaats de hoop doet uitspreken dat het Bestuur van „Toonkunst" middelen moge -inden om aldgze zangeressen en zangers voor altijd bij elkaar te houden. Een der solisten zeide: „Dit is het beste koor waarmee ik ooit gezongen heb". Hoe jammer zou 't zijn als dat koor nu weer werd versnipperd in allerlei kleine koortjes, die op zichzelf toch niet zulk een fraai geheel kunnen geven. Dat Maandagavond mej. Van Driel werd ge huldigd voor ai hetgeen zij deed bij de tallooze repetition, zij hier terloops meegedeeld. Oók dat den bekwamen Directeur, den heer Petri, als blijk van waardeering en ter berinnering aan deze sublieme uitvoering namens alleexcu- tanten een fraaie gravure werd vereerd „Mozart's letzte Stunde", zeer zeker een welverdiende hulde. Herinnerd zij aan de vergadering der Naam- looze Vennootschap «Amersfoortsche Tram weg-Maatschappij" aanstaanden Maandag avond te 8 uur in de bovenzaal van «De Keizerskroon" to houden, ter verdere be handeling van de Statuten, de verkiezing van een definitief Bestuur, enz. Exemplaren der ontwerp-Statuten zijn voor gegadigden nog verkrijgbaar ten kantore van den heer H. J. Croockewit, hoek Muur huizen. De 69-jarige metselaarsknecht II. W. is Maandagmiddag, bij het verrichten van werk zaamheden, van het dak van liet St. Pietors- en Bloklandsgasthuis gevallen en met een ernstigen schedelwund opgenomen. De "doktoren Tuinstra en Schreuder ver leenden de eerste hulp; eerstgenoemde deed den ongelukkige per brancard huiswaarts brengen, waar hij nog denzeliden avond overleed. Is het ergerlijk, dat een bijna 70-jaiige nog werk moet verrichten op een dak, zeker niet minder ergerlijk is het, dat vrij alge meen gedacht wordt aan Maandaghouden, te meer, daar W. nimmer misbruik en slecht zeer zelden gebruik maakte van sterkedrank. De Rechtbank te Utrecht eisehte tegen twee 15-jarige knapen, die in Januari te Soesterberg een looden pijp en te Amers foort een koperen bak stalen, ieder een maand gevangenisstraf doch veroordeelde den eerste tot 1 maand, den tweede tot 1U dagen. De jeugdige misdadigers verklaarden, on der tranen, den dielstal gepleegd te hebben. Een der rechters bracht ter sprake, de joti- I gens naar een Rijks-opvoedingsgesticht te zenden, doch de vader, die ook als getuige I was opgetreden, vroeg dringend hier van af I te zien. Hij belootde tegen een tweede ver- grijp van zijn zoon te zullen waken. I De laatste afsluitboomen van de sedert 1 1 Mei afgeschafte Rijkstoilen zijn Dinsdag in den omtrek dezer Gemeente weggeruimd, j Omtrent de woningen is nog geen defini- tieve beslissing genomen de pachters of gaar- ders mogen tegen betaling van eenige huur daarin nog een jaar blijven wonen. Bij de in de vorige week te Eemnes ge- houden landverhuringen, tevens de laatste in dit jaar, werden ietwat hooger prijzen be- dongen. Over het geheel brachten de verpachte perceelen echter minder op dan in vorige j jaren. Volgens geruchte zal de Soester-paarden- j tram in huur genomen worden door de Ned. 1 Centraal Spoorweg-Maatschappij, die dan te- vens de verdere exploitatie op zich zul nemen, j Sedert Vrijdag is in de Legerplaats bij Harskamp, in verbinding met Ede, een tijde lijk Rijks-telegraafkantoor voor het algemeen verkeer opengesteld. Burgerlijke Stand van Amersfoort. van 3 tot en met 9 Mei. GEBORENJan Gijsbertus, van G L I van Plateringen. Maria Alijda, d 'van J. Engel en M. van de Klashorst. - Jan I z. van B. van den Hazel en .1. Hermans I Adriana, d. van B. Dulmus en J Meer- I veld. Evert Philippus, z. van J. I). Jansen en II. J. Smit. Hendrika Johanna Geer- truida, d. van P. de Winter en A. Kraaii- i kamp. Susanna Elisabeth, d. van J van I Loenen en II. J. Haenen. Wnuterus z van J. van Hoeijon en E. Titkkenkemp.' Gijsberto, d. van G. J. Sterk en 0. C Flink ONDERTROUWD: j. Ri.ijs en F D G van Tellingen. A. van du Riet en j' C A. Hendriks™ E. Manen en' j! Koudys. -- H. de Vries en II. j. Boon. De lieer Joii. F. B. ROLUF3 be tuigt zijn bartel ij ken dank voor dt vele blijken van belangstelling, der vonden bij bet overlijden zijne geliefde eebtgenoote, Mevroiw A. A. H. ROLUFS—Klaassen. A merslóort, 9 Mei 1900. Mevrouw de wed. KLAASSEï en de heer en mevrouw VAN DES MOER—Klaassen betuigen hun dank voor de ondervonden deelneming bj bet overlijden van hunne dochter en zuster, mevrouw ROLUF8Klaassen, Amersfoort, 9 Mei 1900. V 1{'j acte 7 Mei 190°, V001'liei nn.lergotookende ADR IA AN NICOLAASJAX VOS, notaris tor standplaats Amersfoort, verleden, is tusschen de heeren JACOB KLAS- SER. EMANUEL KLASSER en MAUR1TS KLASSER, allen wonende te Amersfoort,out honden mei ingang van 1 Mei 1900 de lus- schen hen bestaande Vennootschap onder de firma A. J. KLASSER, gevestigd te Ameis- toort, ten doel hebbende het drijven vandeo handel in galanterieën, garen, band, sajetiet en aanverwante artikelen, opgericht bij on- derhandsclie acte d.d. 1 Juli 1886, met bepa ling dat de liquidatie door allo vennootet zal plaats hebben. A- N- J VOS. Rij acte d,d. 8 Mei 1900, voor den ondergeteekende ADR1AAN N1COLAASJAN VOS, notaris ter standplaats Amersfoort,ver leden is tiissohen de heeren JACOB KLASSER, HMANTEL KLASSER, ALEX KLASSER er MAURITS KLASSER, allen wonende I Amersfoort, aangegaan eene VENNOOT SCHAP ten doel hebbende het drijven van den handel in galanterieën, garen, band,sa- jetten en aanverwante artikelen, in den ruim st en zin genomen. De Venuootschap zal worden gedreven on der de firma A. .1. KLASSER en is geves tigd te Amersfoort. Zij wordt aangegaan voor onbepaalde" tijd en ih aangevangen don 1 Mei 1900 met dien verstande, dat ieder der vennooteu het recht zal hebben om na verloop van tien jaren, en alzoo op 30 April 1910, en nadien tijd telkens na verloop van twee jaren, te zijnen opzichte de Vennootschap te doen ein- I digen, mits den anderen vennoote» daarvan zes maanden te voren schriftelijk kennisge- I vende. leder der vermoeten zal gerechtigd zijn j tot hot teekenon voor de firma en tot allB I handelingen de Vennootschap betreffende, waardoor ook de andere vonnooten verbom I don zullen zijn, onder uitdrukkelijk beding j echter, (lat geen dor vonnooten zonder mr* I 'Inwerking der overige vennooteu eenige ^d- (ion voor do Vennootschap zul mogen <i|llie* men, noch gqlden dor Veniiootschapaan (lef den ter leon verstrekken, noch bezittingen der Vennootschap vervreemden of bozwaren, zullende in die gevallen de Imiidteekeuing van al de vennooteu worden vereischt. A- IV. J VOS CREDIET VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort H J. CROOl'KKWIT. Kassier, Commissionnair in Effecten, tangestraat, f. 5.

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 2