Maandag 21 Mei 1900. o. 4981. 49e Jaargang. Binnenland. Phoenix-Brouwerij H. MEURSING &Co., Export naar Oost- en West-Indië. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f1.franco per post 11.15. Advertentiën -1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOETEGRACHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, Gelet op art. ill der Kieswet; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, at de overeenkomstig art. 110 der Kieswet, in lo 8 Juni 1900 van kracht zijnde en in de aats der bestaande tredende Lijst der Hoogstaan- eslagrenen in de provincie UTRECHT, verkies- aur als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Itaten-Generaal, voor een ieder op de Provin- iale Grillie, Bureau voor Statistiek, ter inzage icdergelegd en in afschrift, tegen betaling Ier kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld is. Bedoelde lijst zal, ingevolge artikel 111 der ieswet, worden geplaatst in de Nederlandsche aats-Courant van 15 Juni e. k. Utrecht, 17 Mei 1900. De Gedeputeerde Staten voornoemd. SCHIMMELPENNINCK v. d. O. v. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS. Griffier. De Eerste Kamer wordt tegen 28 Mei bij eengeroepen en zou dan de in de vorige bij eenkomst onafgedaan gebleven ontwerpen jeliandelen en in «ie afdeelingen de Boter- wet en de Leerplichtwet onderzoeken. Eerst Woensdag 30 Mei, 11 uur, zou met de openbare beraadslaging over de Ongeval lenwet begonnen worden, na afdoening waar van de Kamer, waarschijnlijk in Juli, weer zal terugkomen tot afdoening van spoedei- schende ontwerpen, die de Tweede Kamer inmiddels zal hebben aangenomen. Dan zou tevens blijken of de Leerplichtwet voor af doening vatbaar is, dan wel of die in Sep tember zal worden behandeld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende bepalingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij. Door de Tweede Kamer werd met 55 tegen I I stemmeu de grens voor de meer- ei-jarigheid van het 23e tot het 21e jaar erlangd, en de Boter wel aangenomen met 71 tegen 3 stemmen. Aan de Tweede Kamer is door 419 grond eigenaren een adres gericht over de aanhan gige Woningwet. Hun bezwaren zijn gericht tegen het be ginsel de; wet. dat de volkshuisvesting een voorwerp van aanhoudende zorg der Gemeen tebesturen is, welk beginsel dient om daar mede te dekken: 1e. het brengen van de financieels lasten, althans voor een groot Feuilleton. HERËEMGD. 20 Een diepe zucht ontsnapte aan haar borst. Zij werpt een zijddingschen blik op den man, die tegenover haar zit, maar hij is verdiept in zijn boek. Jarenlang reeds leven zij naast elkaar. Zij kent zijn ernstig gelaat met den donkeren baard zoo goed, zoo goed, dat zij het voor zich ziet, al sluit zij de oogen. Zij kent iedere verande ring op dat gelaat: ze weet vooruit met welke beweging hij thans het blad van zijn boek zal omslaan; hij is zóo dicht bij haar, dat haar ja pon hem aanraakt en tóch strekt zij dear- men niet naar hem uit. Half onbewust blijft ze naar hem kijken. Hij voelt haar blik en slaat de oogen op. Koud en onverschillig ziet hij haar aan en even koud «ii onverschillig wendt zij haar blik ter zijde. Met een huivering, met heimelijke ontzetting peilt de vrouw de diepte van den donkeren af grond, die hen scheidt. Eng vereenigd leven zij, en tóch wordt er geen hartelijk, vertrouwelijk woord tusschen hen ge wisseld koel, zonder belangstelling, gaan zij aan elkander voorbij. Hun blikken ontwijken elkaar Z1j spreken op onverschilligen toon over onver schillige zaken. Vrienden zijn zij voor elkaar, hun gelaat achter een strak, ondoordring baar masker verbergen. Een onzichtbaar iet3 is «r tusschen hen, waarvan uiemand iets vermoedt, deel, op de Gemeenten2e. dat de onteige ningen geschieden door en ten name van de Gemeenten3. dat de nadeelen en schaden, door de wet te lijden, worden overgebracht op een betrekkelijk gering aantal inwoners der Gemeenten (zijnde de eigenaars van kleine panden, die gewoonlijk van de op brengst moeten leven en zij, die aan de grenzen der Gemeenten grondbezit hebben). Adressanten lichten uitvoerig hun bezwa ren tegen een en ander toe. Zij achten, ook door verschillende andere bepalingen van het ontwerp, de rechten van hypotheekhouders aangetast, bijv. door de bepaliug van artt. 27 en 29. Een niet gering bezwaar tegen de wet vinden zij hierin gelegen, dat de wetgever, die aan armen huisvesting ontneemt, niet zorgt, dat zij, die hij lot dakloozen heeft gemaakt, ook een onderkomen hebben. Hun verschillende bezwaren leiden er de adressanten toe, aan de Kamer te verzoe ken haar goedkeuring aan de aanhangige Woningwet te onthouden. Het oNew-York Journal", begroet de Boe- rendeputatie met een reeks heilwensehen van bekende persoonlijkheden in de verschillende landen. Uit ons land seinde de Voorzittitter der Eerste Kamer, de heer Van Naamen van Eem- nes «Nederlands vaste overtuiging is dat u recht, vrijheid en onafhankelijkheid kunt krij gen door deze groote natie, de Vereenigde Staten. Moogt gij slagen." Naar aanleiding van het gewijzigde art. 113 van het Algemeene reglement op den dienst van het vervoer werd verleden jaar door het. Hoofdbestuur der »Ned Vereeni- j ging van Spoor-en Tramwegpersoneel" een j verzoek aan Z. Exc. den Minister van W. H. en N. gericht, waarin werd aangedrongen op publicatie van de ontheffingen, die ten op zichte van de in dat artikel gegeven voorschif- ten aan de spoorweg-maatschappijen waren verleend. (Art. 113 bepaalt de dienst-en rust tijden van het personeel). Niettegenstaande de Minister, bij de behan deling der Begrooting, aan den heer Van Kol verklaarde, dat bij de nieuwe dienstre geling de publicatie zou p'aats hebben, is dit tot nu toe nog niet ge hied, weshalve de vereeniging thans een nieuw verzoek te dezer zake aan Z. Exc. heeft gericht. Bij besluit van den Minister van Finan ciën is de 364ste Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 23 Juli en eindigt 12 October aanstaande. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Konink lijke Muziekschool te's Gravenhage voortaan zal worden genoemd Koninklijk Conserva torium voor Muziek te 's Gravenhage. De Directeur van de «Ned. Blindenbiblio theek", gevestigd te 's-Gravenhage, Sunda- straat 32, wenscht het volgende ter kennis van alle blinden van Nederland te brengen Ofschoon reeds een groot aantal blinden vm deze nuttige instelling gebruik maken, zoo ligt het toch voor de hand, dat er nog altijd wel velen zullen zijn, die daarvan nim mer gehoord hebben en evenmin van het belang, dat het braille- of blinderischrift voor hen kan hebben. Dit schrift kan na genoeg iedere blinde zich met een weinig gedold en inspanning in betrekkelijk korten tijd en op eiken leeftijd eigen maken, en wanneer hem dit gelukt, vindt hij daardoor een heerlijke gelegenheid tot afleiding en ont wikkeling van den geest, daar de bibliotheek een ruimen boekenschat beval, waarbij ieder zijn gading kan vinden. Vooral geldt dit ook ten opzichte van hen, dje op volwassen leeftijd liet gezichtvermogen verloren, daar het alsdan voor hen een rijke bron van ge not en onafhankelijk bezigzijn verschaft. Hij vestigt daarop met nadruk de aan dacht en wekt allen op, die daarbij belang kunnen hebben. Aan on vermogenden wordt de lectuur geheel kosteloos verstrektvoor anderen tegen een abonnementsprijs van 1'3 per jaar, behalve de verzendingskosten. Als men hem aan het adres der biblioteek, Sunda-straat 32 Den Haag, schrijft, is hij gaarne bereid een bandleiding totaanleering toe te zenden en alle gevraagde inlichtingen te verstrekken. Hij is overtuigd, dat menigeen zal onder vinden hoeveel minder op die wijze de blind heid zal drukken. Het plan zou bestaan om te Amsterdam, op de plaats der tegenwoordige Beurs een rotonde te bouwen, gelijk men die in de hoofdsteden van andere landen wel vindt. Dat gebouw zal bestaan in drie verdiepin gen. Het onderste gedeelte zal bestemd zijn voor winkels en kantoren, terwijl op de tweede verdieping restaurants zullen komen en in het bovenste gedeelte woningen zullen wor den ingericht. Het benoodigde kapitaal voor de inrich ting is reeds bijna volteekend. Uit Amsterdam wordt gemold, dat een der grootste panden aan de bocht van de liee rengracht (no. 450) door aankoop in eigen dom overgegaan is aan de Verzekering-Maat schappij «Hamburg", die in Juli a. s. haar kantoren voor Nederland, thaus gevestigd Damrak, daarheen zal verplaatsen. Sic transit. Een gunstig gelegen landbouwbedrijf, be staande uit huis, schuur, stal en moestuin, ter grootte van 10 Aren en 10 centiaren, te Bavel (bij Breda), werd Donderdag publiek geveild en verkocht voor f275, zegge twee honderd vijf en zeventig gulden. Bij den Burgelijken stand te Leiden was Donderdag een grootvader getuige bij de aangifte van zijn 100ste kleinkind. Hij is vader van 18 kinderen. Een merkwaardig plekje, zoo ondoelmatig mogelijk, zou men zeggen, koos een paar zwaluwen, dat uit het Zuiden terugkeerde, onlangs te Groningen tot nestelen uit, nl. boven op een eleetrische schel, die in de dienstbodenkamer is aangebracht en die ge regeld iederen ochtend wordt gebruikt om de dienstbode te wekken. Ook de nabijheid van menschen in het kleine vertrekje schijnt het vertrouwelijke beestje geenszins te schuwen. Rustig blijft AMERSFOORT. waarvan zij zeiven nooit gewag maken eu waarvan zij toch zoo goed weten, dat het bestaat de afgrond, de breede, donkere afgrond. Dikwijls komen vrienden; men praat men lacht en maakt muziek of speelt kaart. De an deren houden het er voor, dat niets aan het ge luk der beide echtgenooten ontbreektdezen praten en lachen óok, zien elkander zelfs vrien delijk aan, maar zij weten zeer goed, dat het slechts comedie is als zij weer alleen zijn, gaapt de afgrond tusschen hen en langzamer hand verstijven zij weer in de akelige eenzaam heid, die hen omgeeft, zoodra zij samen zijn ge bleven. Alles is weer als te voren. Kenige maanden geleden was er goede tijding gekomende man was bevorderd in zijn be trekking, waardoor het inkomen grooter was ge worden. Haar moeder was de eerste geweest, die het nieuws had geweten: „Verheugt u, kinderen", had zij gezegd. Toen waren van alle zijden gelukwenschen gekomen, men had zich allerlei aangename zorgen geschapen een groo- tere woning zou worden betrokken, nieuwe meu bels moesten aangeschaft worden en al deze welkome drukte betrof hen gemeenschappelijk elk oogenblik deed hen gevoelen, dat zij bij el kander behoorden. Het leven scheen hun vrien delijker, in een nieuw, schooner licht. Er was ook zooveel te bespreken en zij verrasten elkan der met vriendelijke gezichten en belangstellen de blikken. Een warme, milde stroom scheen uit te gaan van den een op den ander. De afgrond werd steeds kleiner en onmerkbaarder met eeD enkelen, moedigen stap zou hij te overschrijden zijn geweest. Zoo kwamen zij in de nieuwe woning, en het i, rijkere leven werd langzamerhand weer tot alledaagschheid. Zij voelden, dat thans een van hen beiden den beslissenden stap over den afgrond doen moest. Zij wachtten, maar geen van beiden deed den stap. Was het onverschil ligheid Veroordeelden zij elkander in stilte Zij zaten samen in de nieuwe, smaakvol ge meubelde kamers, doch van lieverlede namen hun gezichten de vroegere, sombere uitdrukking weer aan. Ze schrikten van den afgrond, die hen ook hierheen gevolgd was. De zelfde kcrude onharte lijkheid kwam weer over hen. Sedert waren weken voorijgegaan. Van tijd tot tijd verbrak een onaangenaam, driftig woord van zijn lippen de ledigheid, de doodsche stilte van hnn leven. Hij was opvliegend van aard, doch dit deerde baar niet meer zooals vroegerhet was haar slechts een bewijs te meer, dat het wezen moest, zooals het was'. Moest het werkelijk zoo zijn, en was het al tijd zoo geweest? Zij riep zich het verleden voor den geest neen, niet altijd was het zoo geweest. Voorheen had haar hoofd vertrouwelijk aan zijn borst gerust; voorheen bad zijn stem een weeker klank aangenomen, zoodra hij tot haar sprakmet teederen blik hadden zij elkander aangezien, zij hadden elkander vriendelijk toe lachen, hun harten waren éen geweest. Het scheen haar zóo lang geleden het kwam haar als een droom voor. Ze kon zich nauwe lijks voorstellen, dat het eens werkelijk anders, beter was geweest. En hoe was het zoo geheel anders geworden Gelijk in den zomer dikwijls kleine wolkjes komen aandrijven, die voor een oogenblik de zon verduisteren en dan weer snel verdwijnen zoo was het gekomen. De wolkjes drijven dan wel voorbij, maar men weet niet hoe opeens in de heele lucht betrokken. Aan haar huwelijkshemel hadden zich vaak zulke wolkjes vertoond om na vluchtig verwij len, weer te verdwijnen. Haar man was, zooals reeds gezegd is, opvliegend van aard en liet zich licht tot een ruw, onaangenaam woord verlei den. Vroeger had zij dat nooit bemerkt, gedu rende haar engagement niet en ook niet in den eersten tijd van haar huwelijk. Blijkbaar had hij zich toen in toom gehouden, ook terwille van de schoonouders misschien. Thans legde hij zich dien dvrang niet meer op. Soms, niet altijd, kon de geringste tegenspraak, een onbeduidende te leurstelling hem in toorn doen ontsteken en oor- j zaak worden, dat hij haar een diep krenkend woord toevoegde. Zij was lichtgeraakt en kon moeilijk vergeven en vergeten. Zij trok zich in zichzelve teiug, werd minder j hartelijk, minder vertrouwelijk. Hij bemerkte het en het hinderde hem, want hij verlangde dat zij een haastig gesproken woord, dat niet zoo kwaad gemeend was, ook haastig zou ver- I geven. Langzamerhand ontstond er iets tusschen hen als een onzichtbare scheidsmuur. De woor den vloeiden hun niet meer zoo welgemeend van de lippenhet was alsof er van weerskauten in al wat zij zeiden een geheime bedoeling, een stil verwijt opgesloten lag. Daar brak op zekeren dag een noodlottig uur Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1900 | | pagina 1